Pedro van Raamsdonk hoeft geen koekjes' Theo Verlangen als opbouwwerker Toneel ■£eidóc Sou/wmt ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986 AMSTERDAM - Zo'n vijftien jaar geleden stapte ene Pedro van Raamsdonk het boksschooltje van de Albert Cuyp binnen. Met vallen en opstaan leerde hij daar het bok sen en vierde hij ook al snel de eer ste successen. Akkoord, hij was wel eens baldadig en werd dan naar huis gestuurd. Om de volgende dag weer van harte welkom te zijn. De Albert Cuyp sloot Van Raamsdonk gaarne in de armen, de blonde vuistvechter zou uitgroeien tot het paradepaardje van het Amsterdam se boksen. Inmiddels echter is Pe dro van Raamsdonk niet meer wel kom in het trainingslokaal midden in de gelijknamige Amsterdamse volksbuurt. Want onlangs tekende hij een vijfjarig contract bij mana ger/promotor Henk Rühling. Een stap die bij de Albert Cuyp en met name voorzitter Ruud van der Lin den de nodige commotie heeft te weeg gebracht. Want Van der Linden eist tien procent van Van Raamsdonks verdiensten en wil bovendien als agent optreden van de Amsterdammer. Echter er ligt ook reeds een verbintenis met Henk Rühling. Van Raamsdonk: „Ik ken het contract van '82 met Van der Linden uiteraard. Ik ben echter bokser en geen zakenman. Beide heren zullen wel om de tafel gaan zitten". Waarna hij er nog aan toevoegt: „Ik vind het niet erg als mensen geld door mij verdienen. Het wordt anders als mensen aan mij verdienen". De Zandvoortse manager Henk Rühling: „De zaak is in handen van mijn advo caat. Die zoekt het verder uit. Mij per soonlijk komt het contract immoreel en onzedelijk voor. Het lijkt me een lacher tje, maar ik ben geen jurist". Wat Pedro van Raamsdonk voorlopig belangrijker vindt is zijn debuut binnen kort. Op 17 februari debuteert hij in de Arnhemse Rijnhal als prof tegen de Westduitser Hans Gimborn. Maar prof- boksen is een vies woord in de ogen van de Albert Cuyp. Ruud van der Linden, voorzitter-trainer van de Amsterdamse club legt uit: „Het profboksen in Neder land heeft een slechte naam. Wie herin nert zich niet de affaire-Reddick. Ik ben een liefhebber van het amateurgebeuren. Als iemand wenst over te stappen naar de profs, vind ik dat pnma. Maar dan wordt er niet getraind op de Albert Cuyp. Ik weet niet waar Pedro nu traint. Daar moet meneer Rühling maar voor zorgen. Misschien kan 'ie in de slaapka mer van Rühling trainen". „Ik", zegt de 25-jarige pugilist zelf, „wist eigenlijk wel van tevoren dat ik op de Albert Cuyp niet meer welkom was. Want ik weet ook hoe men daar over het profboksen denkt. En dus train ik nu op de sportschool van Bert Kops, de wor stelaar. En Joop Kruis is mijn persoon lijke trainer. Mijn problemen hebben zich van zelf opgelost". Enige moeite Van Raamsdonk erkent enige moeite te hebben gehad zijn besluit om- tot de rij en der profs toe te treden openbaar te maken. „De beslissing prof te worden was voor mij niet moeilijk. Ik had er al leen wel moeite mee het op de Albert Cuyp te vertellen. Ik ben er nu al een tijd niet meer geweest. Ik mag er dus niet trainen. Dan is het natuurlijk over. Dan moet ik alleen nog in de toekomst kijken". Al wil Van Raamsdonk best nog wel even terugblikken in het verleden. „Ik heb", zegt hij in zijn woning ergens in een buitenwijk van onze hoofdstad, „als amateur natuurlijk een heel mooi leven gehad. Daar denk ik met genoegen aan terug. Want ik heb hele leuke dingen meegemaakt. Het team Albert Cuyp was toch iets speciaals". Van Raamsonk licht dan zijn besluit prof te worden verder toe. „Als ik straks veertig jaar ben, wil ik niet tegen mezelf zeggen: Pedro waarom ben je toen geen prof geworden? Waarom heb je er toen niet alles proberen uit te halen? Boven dien had ik het bij de amateurs nu wel gezien. Ik heb alles meegemaakt: een EK, een WK en de Olympische Spelen. Ik had nu wel weer kunnen wachten tot het WK, maar dan blijf je uitstellen. Ik was het zat constant dezelfde toernooien te draaien. Fraaie evenementen, dat wel. Maar elk jaar hetzelfde circuit van ne gen, wordt toch een sleur. Bovendien be gon ik steeds slechter te boksen. Ik had moeite mezelf elke keer weer te motive ren. Ik heb het laatste EK in het half- zwaargcwicht gebokst. Omdat ik iets an ders wilde. Terwijl ik daar toen met am per 78 kilogram niet sterk genoeg voor was". Opmerkelijk Overigens mag het opmerkelijk worden genoemd dat Pedro van Raamsdonk een contract heeft getekend bij Henk Rüh ling. In het verleden haalde hij verbaal regelmatig uit naar de Zandvoortse ma nager. Amper twee jaar terug kon nog het volgende citaat uit zijn mond wor den opgetekend: „Hier, in Nederland, kun je eigenlijk geen prof worden zonder Henk Rühling. En daar zit eigenlijk het probleem. Want meneer Rühling wil méér verdienen dan de bokser. En daar ben ik het niet mee eens. Ik moet in de ring staan, niet hij. Dus moet ik ook goed kunnen verdienen. In Nederland is dat gigenlijk niet mogelijk. Dus als ik prof word, zal het toch Amerika wor den". En wat heeft onze Pedro daar nu op te zeggen? „Met de jaren gaat men anders denken. Toen was ik nog jonger, berede neerde ik bepaalde zaken anders. Dus ik zit verder niet met in het verleden geda ne uitspraken. En ik moet daarbij erken nen dat ik - als ik alleen door het leven was gegaan - al lang in Amerika had ge zeten. Ik had daar goede aanbiedingen. Maar dan moest ik daar wel gaan wo nen. Ik kan echter niet alleen over mijn toekomst beslissen", wijst hij naar zijn vrouw Karin, die op het lederen bank stel met zoon Kay stoeit. Wijsheid Wijsheid komt met de jaren. En dat geldt - naar eigen zeggen - ook voor Pedro van Raamsdonk. Die ook veel heeft geleerd van eerdere, onprettige er varingen. Zoals bijvoorbeeld een na- olympische depressie. Nadat hij er in Los Angeles niet in slaagde een medaille te veroveren. „Daar heb ik enorm veel van geleerd. Ik ben neergesabeld door sommige journa listen. Die begrepen mij niet. Natuurlijk zei ik van tevoren dat ik zou winnen. Maar dat zou ik nu weer doen. Ik zal het uitleggen. Voor een wedstrijd of toernooi twijfel ik zelf natuurlijk ook wel wat. Maar dan ga ik denken: ik ga winnen, ik ga winnen. En dan zeg ik zo vaak tegen mezelf dat ik de beste ben, dat ik het ook zelf ga geloven. Dat is een soort zelfhypnose. Het is bovendien toch geen gehoor als ik de mensen vertel dat ik ga zeggen dat ik niet weet of ik ga winnen". „Maar", voegt hij er aan toe, „ik ben er over heen gekomen. Romeo Kensmill van de Albert Cuyp heeft een grammo foonplaat van John Osborne voor mij opgenomen. Met een gigantisch goede tekst. De teneur was dat men altijd in zichzelf moet blijven geloven. Ik heb die plaat in mijn auto wel duizend keer ge draaid". Marketing Na de spelen trad Van Raamsdonk in dienst bij een sport-marketingbureau van Hagenaar Ton Albers. Hij was ver antwoordelijk voor pr-activiteiten, maar in werkelijkheid reikten volgens Van Raamsdonk zijn bezigheden niet verder dan licht administratief werk en het op nemen van een rinkelende telefoon. „Ik kreeg keurig elke maand mijn geld, maar op een gegeven moment bleek dat hij geen sociale Tasten afdroeg. Toen hen ik onmiddellijk opgestapt. Want als zwartwerker ben je strafbaar. Met die man moet ik dus niets meer te maken hebben. Mijn advocaat zoekt het nu ver der uit. want ik heb nog geld van hem te goed". En zijn vrouw Karin, nog steeds woedend: „Die vent liet zelfs ons kind onverzekerd rondlopen". Van Raamsdonk geniet momenteel een ww-uitkering. „Ik heb diverse sollicita ties lopen. Bij de KLM als beveiligings beambte en bij de Amsterdamse brand weer. Ja, als brandweerman. Niet als schoonmaker. Ik wil graag weer werken. Ik denk dat dat voorlopig een goede combinatie is. Afgesproken is dat ik voorlopig vijf, zes gevechten per jaar maak. Dan kan ik er makkelijk wat bij doen". Dagelijks Van Raamsdonk traint momenteel dage lijks. Oud-Nederlands kampioen Joop Kruis begeleidt hem op vrijwillige basis. „Joop doet dat geheel gratis. Hij kent de kneepjes van het profboksen. Ik zal an ders moeten gaan boksen. Ik heb de laat ste vier jaar bijna constant mezelf moe ten trainen. Ik ben blij dat er nu weer iemand is die me corrigeert. Joop Kruis wijst me nu op fouten die ik vroeger zelf niet zag". De eerste tegenstander van Van Raams donk - Hans Gimborn - is naar ver luidt geen gigant in de ring. Van Raams donk zal hem, zeggen de insiders, slechts een paar ronden langs de touwen jagen. En dan is het gevecht afgelopen. Zodat Van Raamsdonk, gelijk alle beginnende profs, snel een aantal overwinningen in zijn boekje kan zetten. „Ik", reageert de Amsterdammer, „zit niet te wachten op koekies. die je - pffft - zo weg blaast. Men hoeft mij niet te brengen. Ik wil graag zo snel mogelijk een goede tegen stander. Want ik denk dat Nederland toch ook graag een gevecht met Alex Blanchard ziet". Volgens manager Henk Rühling, die meldt dat Gimborn in het zwaargewicht inderdaad geen succesnummer was maar vorig jaar als halfzwaargewicht ongesla gen bleef, is dat binnen drie jaar ge pland. „Ik denk dat een gevecht Van Raamsdonk-Blanchard straks het zelfde effect gaat krijgen als in het verleden Koopmans-Blanchard". Reglementair dient Van Raamsdonk echter wel eerst seriebokser te worden en dan heeft men minstens-dertien overwinningen nodig. Rühling: „Maar wellicht kan hij eerder worden gebracht. Niemand heeft er iets aan als Van Raamsdonk alleen maar makkelijke partijen krijgt. Daarom be gint hij nu ook gelijk met zes ronden. De meesten starten met vier rondjes". Van Raamsdonk: „Toen ik Blanchard laatst tegen die Engelsman Andries in Londen zag, dacht ik: zo moeilijk is het niet. Maar als je het ziet, lijkt het mak kelijk. Men dient het te ondervinden". Van Raamsdonk verheugt zich op de ko mende vijf jaar. Al kent hij nog niet de keerzijde van het bestaan van een pro fessional. Rudy Koopmans haalde na af loop van zijn carrière - waarin hij ten slotte door belastingperikelen werd ge plaagd - fel uit naar Henk Rühling. Ook Alex Blanchard, die klaagt over het ge ringe aantal gevechten per jaar, heeft al gezegd te verwachten niet meer dan een koffieshop of een snackbar aan zijn loopbaan over te houden. Van Raamsdonk: „Als ik van de gages hoor die Blanchard krijgt, denk ik: dat is niet zo gek. Ik heb een goed contract. Niemand krijgt te horen hoeveel ik straks verdien. Maar de percentages staan mij wel aan. En als ik straks goed verdien, hoort men mij niet zeggen dat ik er slecht voorsta". Hoe hij zijn finan ciële handel en wandel gaat inrichten weet hij nog niet. „Ik ben van plan een aparte rekening te openen voor mijn be lastingcenten. Een prof heeft ook aftrek posten. Dat wil ik in principe zelf gaan doen. Stap ik gewoon naar het belasting kantoor. Daar geven ze toch iedereen ge woon de gevraagde inlichtingen". DENNIS MULKENS had de „Freigabe" van Olympia Bo- cholt, Fühlers vroegere club, nog niet binnen. Daarvan werden wij pas te elf der ure op de hoogte gesteld. Ik vond, dat de KNVB een pas beginnende club in het betaalde voetbal daarvan wel di rect op de hoogte had kunnen stellen. Maar ja, al doende leert men. Emmen leert snel, er is een bestuur met deskun dige mensen, die allemaal sterk afgeba kende taken hebben. Ieder is deskundig op zijn terrein". Nooit wisselen Het woord FC Den Haag is gevallen. De club uit zijn geboortestad, die hij al ja ren geleden verruilde voor zijn huidige woonplaats Groningen. „Die eerste com petitiewedstrijd herinner ik mij als een sfeervol gebeuren. Emmen bezorgde FC Den Haag zeer goede weerstand, al zag ik na de rust aankomen dat de wedstrijd op een nederlaag kon uitdraaien. Dat ge beurde in de 87e minuut door Remco Boere. Ebel Bos had hem de gehele wed strijd onder controle. Jammer. Boere. is typisch een speler die een trainer eigen lijk nooit moet wisselen. Al speelt hij puur slecht, er is altijd wel een moment waarop hij voor de ploeg van doorslag gevende waarde kan zijn. Vroeger bij FC Groningen had ik Peter Houtman. Ook zo'n speler die tijdens de wedstrijd vaak naar de lucht keek als er een vliegtuigje over kwam. Hem wisselen was het laat ste wat ik deed. Ook hij had vaak een moment waarop hij een belangrijk doel punt maakte". „Voor mij staat hel vast, dat FC Den Haag naar de eredivisie gaat. Kijk eens naar de as, Jol-Otto-Boere. Wat daar om heen staat is ook niet misselijk. En als dan Roritberg op de bank zitHet mag daar in het Zuiderpark niet mis gaan, ook al hoop ik ze morgen met mijn ploeg op sportieve wijze dwars te zitten". FRANS LEERMAKERS Eerder deze week was er weer een fraai staaltje volkstoneel-tussen-de-schuifdeu- ren gade te slaan in het Zeister Voetbal theater. De titel: Het demasqué van Harmsen of de coup van Michels en Ho- gewoning. Eén ding heeft de zoveelste voorstelling^ van het gezelschap „De Miskleuners" wel heel erg duidelijk gemaakt: Ton Harm sen behoeft vanaf nu niet meer serieus te worden genomen. Eerst iemand ongena dig de mantel uitvegen (Beenhakker), maar vervolgens niet zelf het boetekleed aan durven trekken. Dat is Harmsen ten voeten uit. Zijn woorden („Beenhakker is een schreeuwer") zouden verkeerd zijn uitge legd, kroop de voorzitter van Aia.x afgelo pen dinsaag op onbeschaamde wijze in zijn schulp. Mij schieten woorden te kort om een dergelijke handelwijze te typeren. Het heeft veel weg van de pol verwijl de ketel. Harmsen uitte wel terecht kritiek op een geintje van Beenhakker. Deze bediende zich eind vorig jaar van een doorzichtige truc om maandelijks wal meer in zijn loonzakje bij de KNVB te ontvangen. Hij trommelde een fotograaf van een groot landelijke ochtendblad èn een kompaan uit zijn Zaragozatijd op en het resultaat was een foto met tekst in diezelfde krant. De boodschap: Real Madrid zou interes se hebben voor Beenhakker. Nu is in de voetballerij, dat zal inmiddels eenieder zonneklaar zijn, vee! mogelijk om je zin te krijgen. Maar regelrecht lie gen en bedriegen gaat toch wel wat ver. Zo'n stunt schoot Harmsen terecht in het verkeerde keelgat en daarvan heeft hij er noga! wat, is mij inmiddels duidelijk ge worden. Maar een beetje bestuurder van een beet ie niveau houdt zo'n zaak dan binnenskamers en roept de man in kwes tie op het matje. Maar Harmsen deed niets van dit alles. Hij speelde in een weekblad nogal fors op de man. maar schrok vervolgens van de lawine aan publiciteit die na deze aanvat over hem heen rolde. En wal is er dan gemakkelijker dan zeggen dat je woor den verkeerd zijn weergegevenDie truc bestaat al sinds het uitvinden van de boekdrukkunst door Laurens Janszoon Coster, een ver familielid van de schoon vader van Johan Cruiitf Die op zijn beurt zou kunnen worden afgeschilderd als de uitvinder van de achteroverdruk kunst. Maar dit terzijde. Even terug naar Harmsen, wiens herse ninhoud - naar ik vrees - omgekeerd evenredig is aan zijn lichaamsomvang. Want anders bega je zulke enormiteiten met. En zo het je al een keer gebeurt: wees dan een kerel en sta voor je woord. Harmsen deed dat met en kan vanaf dit voorval worden gerangschikt in de cate gorie „Onbetrouwbaar en onbeteke nend". Tenzij het Harmsens bedoeling is ge weest vanaf deze week niet meer in de publiciteit te komen, omdat geen enkele zichzelf respecterende scribent nog ooit een woord met hem wil wisselen. Dan is zijn tactiek de juiste geweest. Maar ik dicht hem niet zo veel kruideniersgeest toe en ben zo vrij te blijven bij mijn eer der ingenomen standpunt. Kan Harmsens bijdrage aan het stukje voetbaltheater in Zeist worden be schouwd als het deel voor de pauze, er na was ook het nodige te genieten. Maar het mooiste gedeelte speelde zich af nadat het doek al was gevallen en de aanwezi gen onder luid applaus in de coulissen waren verdwenen. Want wat gebeurde er? Nadat de laatste hamerslag van voorzit ter Van Marie was weggestorven deden Hogewoning en Michels een boekje open. En werd duidelijk dat het tweetal, on langs gazamenlijk veertien dagen op pad in China, weer iets moois had bekok stoofd. En het was geen portie Joe jong hai, maar een regelrechte vaderlandse hut spot. Waaruit Hogewoning en Michels de grootste happen bleken te hebben ge daan. Want het tweetal mag zich, als het plannetje doorgaat, binnenkort bedienen van het predikaat „directeur". Onder het genot van een kopje geurige Chinese thee hebben Siaak en Rinus een waterdichte formule bedacht, waarbij de eerste com mercieel en de tweede technisch directeur moet worden. Hetgeen betekent dat het illustere duo nog meer in de melk krijgt te brokkelen. Michels krijgt het met zijn nieuwe taak omschrijving voor het zeggen in het tech nische apparaat in Zeist. En Sjaak mag daarvoor de centjes binnen gaan halen in de veronderstelling dat hij als fit vut 'er wel eventjes net zo veel werk kan maken van het verkopen van Oranje als de twee tot dusver voor de KNVB actieve bureaus Inter Football en Pro Sport. Deze kantoortjes brachten weliswaar de afgelopen jaren de nodige pecunia in het KNVB-laatje, maar de kassa rinkelde voor de bemiddelaars zelf relatief wel het hardst. Daar wil Sjaak nu een stokje voor gaan steken. En nog wel onbezol digd ook. Sjaak in de rol van Sinterklaas en Michels als Don Quichotte, die vecht tegen de windmolens in casu de teloor gang van het vaderlandse voetbal. Resteert de vraag welke rol in de rest van de serie „De Zeister bossen ruisen" Leo Beenhakker gaat vervullen. Met Michels 'als technisch directeur boven zich heeft de schreeuwer niet zo gek veel reden meer om een grote mond op te zetten. Een beetje veïdtraining en een beetje scouten, dan houdt het wel zo'n beetje op. Te weinig in elk geval voor de aan duiding „technisch onderdirecteur". Beenhakker dus ook maar in de catego rie „Onbetrouwbaar en onbetekenend". BUYS GRONINGEN/DEN HAAG - Werken aan de ontwikkeling van een voetbalclub met ambities. De ervaring heeft geleerd dat Theo' Verlangen daarin veel behagen schept. Het meest lichtende voor beeld uit zijn trainersloopbaan is FC Groningen, waar hij mede vorm heeft kunnen geven aan een proces dat bij voetbalminnend Ne derland niet onbekend is gebleven. Na een jaar bij de Delftse amateurclub Full Speed en vijf jaar jeugd- en assis tent-trainerschap bij Feyenoord begon hij bij de noordelijkst gelegen profclub van het land in de eerste divisie met ge middeld drieduizend toeschouwers. En vijf jaar later vertrok hij weer, toen de eredivisie al was bereikt, juist een toe gangskaart voor het Europese bekervoet bal was verworven en de tribunes in het Oosterparkstadion doorgaans werden be zet door meer dan tienduizend aanhan gers. Aan het daaropvolgende avontuur bij SC Cambuur, waar het bedje gespreid leek, kwam snel en abrupt een einde, maar bij Emmen, zijn huidige werkgever en debutant in het betaalde voetbal, lijkt de Hagenaar van origine weer in zijn element. „Emmen is volop in ontwikkeling. Snel gaat het niet. ik voorzie dat wij wel een paar jaar nodig hebben voordat er kan worden gesproken van een echt goed ge organiseerde profclub. Stapje voor stapje proberen wij dat doel te bereiken. Spor tief gezien is Emmen in de eerste helft van de competitie iets onder mijn ver wachting gebleven. Ik had twintig pun ten begroot, het zijn er veertien gewor den. Je hebt met menselijke factoren te maken, met amateurs die jaren gewend waren bij hun club de grote man te zijn en nu gewoon keihard moeten werken om alles bij te benen in zowel de wed strijd als op de training die behoorlijk is geïntensiveerd. Nu ben je in een fase ge komen. dat de spelers moeten worden beoordeeld met het oog op het volgende seizoen. Wie krijgt wel een contract en wie niet. Kunnen wij versterking krijgen. Wij zijn bezig met het opzetten van een scoutingscommissie en een medische staf en het ziet er naar uit, dat het goed gaat", aldus Verlangen. „Financieel draait Emmen na een half jaar profvoetbal heel aardig. Er was een gemiddeld aantal bezoekers begroot van vijfentwintighonderd. Wij staan op een gemiddelde van ruim drieënvijftighon derd. Daartoe heeft met name de thuis wedstrijd tegen Veendam enorm bijge dragen. Toen waren er in het sportpark Meerdijk tienduizend mensen. Emmen had thuis nog nooit voor zoveel mensen gespeeld. Ën als je dan wint met 1-0 kan de club voorlopig niet meer stuk". Tegenvaller Een tegenvaller vond Verlangen het feit, dat de Joegoslaaf Tortevski geen ver blijfsvergunning kreeg van het ministerie van Sociale Zaken. De Stichting Ar beidszaken had negatief geadviseerd. Over het waarom wordt bij al die zaken altijd driftig gediscussieerd. Verlangen: „Inderdaad, en volgens mij niet ten on rechte. Waarom kreeg Lipponen van FC Twente wel een verblijfsvergunning? Omdat hij Fins international is? Hij was reserve bij een Spaanse tweede-divisie- club. Tortevski heeft in de hoogste afde ling van het Joegoslavische voetbal ge speeld. Zoiets is toch hoger aan te slaan dan het niveau van het Finse voetbal. Bovendien was Tortevski, die zich zelf heeft aangemeld en maatschappelijk geen Nederlander in de weg stond, een verrijking voor Emmen. Nee, ik vind dat de toewijzing van verblijfsvergun ningen waar het gaat om profvoetballers anders moet worden geregeld. Een ande re tegenvaller was, dat Grads Fühler in de eerste competitiewedstrijd tegen FC Den Haag niet kon meedoen. De KNVB Theo Verlangen probeert van Emmendat morgen de tegenstander is van FC Den Haag, stapje voor stapje een goed georganiseerde profclub te maken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27