Luchtig feestje in de Zwitserse Alpen Van parodie tot ereteken finale Radiopresentator Hans Zoet wint ballon-meeting £eidóc@oina*it ZATERDAG 1 FEBRUARI CHATEAU D'OEX Zzzoeffifïïïf. En daar ging hij weer. Ruim twee eeuwen na Montgolfiers respectabele uitvin ding zweefde Hans Zoet (46) met zijn ballon door het Zwitserse luchtruim. Naar schatting meer dan achthonderd vluchten had Nêerlands hoop in bange lucht- vaartdagen achter de rug. voor hij zich vorige week meldde bij de jaarlijkse meeting voor de crè me de la crème van de interna tionale ballonwereld in Chateau d'Oex, een Zwitserse skiplaats aan de voet van de Alpen - maar nooit eerder in zijn elfjarige bal lonloopbaan maakte Zoet zo'n fantastische reis. Ennnnehij won! Door de wolken, over pittoreske kerk jes. rakelings langs de Alpen «n gade geslagen door onthutste boeren gleed de radiojournalist en presentator van het zondagse radioprogramma op de Hollandse muziekzender Für Elise langs de gletsjers: 206 kilometer, in ruim vier uur tijd. Is dat nu een krani ge prestatie? Dat is het. En sleepte Hans Zoet ook de begeerde David-Ni- venbokaal in de wacht, de prijs voor de piloot die met zijn hete-luchtballon het grootste aantal kilometers wist af te leggen? Ook dat. Weliswaar moest een computer eraan te pas komen om vast te stellen dat ene Hans Kordel uit de Bondsrepubliek Duitsland zo on vriendelijk was geweest om na exact eenzelfde aantal kilometers uit de mand te stappen - het plezier in Huize Zoet is er niet minder om. „We lopen een klein beetje naast onze schoenen", zo meldt Hans Zoet vanuit zijn wo ning in Nederhorst den Berg. Het zit namelijk zo: Hans Zoet is amateur. Niet zo'n figuur die als een gek de luchten doorklieft om als eerste te ein digen. Juist die Hans Zoet verslaat de professionele ballonvaarders uit wel zeventien landen, die dagelijks keihard trainen om zich in het métier te be kwamen. Voor Hans Zoet is ballonva ren een hobby; en dat moet het maar blijven ook. Hete lucht Wie reist kan veel verhalen - dus vooruit maar. Hans Zoet: „We begon nen vorige week dinsdag. Tien uur 's morgens: het woei behoorlijk. Aan boord met drie ton hete lucht, eten en drinken en survival-equipment voor als het mis gaat - een tent. extra voed sel, touwen en pikhouwelen. Vijftien man hadden we nodig om onze ballon vast te houden. Om elf uur stegen wij op en ik dacht meteen al: we zijn kansloos. Want een deel van de vijfen twintig ballonnen was een uur eerder vertrokken omdat het weerbericht plotseling beter weer voorspelde. Ik was zo stom om niet naar de radio te luisteren. Enfin, mijn co-piloot Ru dolph Sassen en ik bedenken vliegens vlug een andere methode, namelijk om het laagst mogelijke traject te vol gen. Zo ver mogelijk uit de buurt van de bergen zodat je bij invallende duis ternis niet onmiddellijk hoeft te stop pen vanwege het risico om tegen een berg aan te vliegen. Vanuit het dal Chateau d'Oex, vlak bij Gstaad, varen we naar het meer van Thun en van daaruit naar Luzem. Vervolgens van het meer van Zurich naar Sankt-Gal- len bij de Bodensee. Daar, vlak bij Oostenrijk, gebeurt het. Plotseling doemen er voor onze ogen gigantische mistbanken op. Zó dicht dat de Bo densee niet meer te zien was. Op dat moment hebben we besloten even voor het meer te landen. Het risico was te groot. Je hebt natuurlijk gekken die zelfs op zo'n punt doorgaan - maar ik wil nog langer ballonvaren". De rest laat zich samenvatten. De Zwitserse postbode die in zijn gele Volkswagen komt aantufïen en be hulpzaam is: het café in de buurt waar de hijgende volgploeg onder leiding van vrouw Anna wordt gewaar schuwd; dan de champagne. Het is maandag, de dag na de uitzen ding van Für Elise. Een paar dagen zijn Hans en Anna Zoet terug van hun avontuur in de Alpen. Wij zitten op een gebloemd stoffen bankstel in de huiskamer van zijn fraai verbouwde boerderij in Nederhorst den Berg. In getogen interieur. Hoop verhalen - maar wat is nou precies het spannende van ballonvaren? Hans Zoet: „In een vliegtuig weet je op welk vliegveld je gaat landen. Je weet dat dan een ste wardess jouw koffer uit het vliegtuig haalt en je ontvangt. Met de ballon vaart weet je nooit iets zeker. Je zit constant met een bepaalde factor on zekerheid van: waar zal ik terechtko men? Je krijgt het gevoel van een ex tra dimensie. Je ontstijgt letterlijk aan het tweedimensionale leven op de grond. Een gevoel van gewichtloos heid. Het is veel directer dan een vlucht in een vliegtuig. De denneap- pels vliegen je bij een landing om de oren. Wij hadden in Zwitserland een meter sneeuw. Na elke landing moes ten we de mand bij wijze van spreken uitgraven; alle instrumenten snel eruit halen om ze niet nat te laten worden". Een spel En het publiek natuurlijk. Want bal lonvaren is een spel dat je speelt met sponsors is ballonvaren niet mogelijk. Hans Zoet deed dan ook aan promotie voor het Nederlands Bureau voor Toerisme en de Amsterdamse diamantairs. Onder: De radiopresentator uit Nederhorst den Berg is een amateur. Hij moest het opnemen tegen fanatieke profs die dagelijks keihard trainen. de toeschouwers aan de grond. Hans Zoet: „De mensen zijn in het alge meen ontzettend betrokken; begaan met jouw lot als ballonvaarder. Men sen denken merkwaardig genoeg dik wijls dat je een noodlanding maakt, terwijl in feite alles normaal verloopt. Meestal lopen hele dorpen uit. Giste ren nog landden we in het dorp De Meern; dan loopt de halve bevolking uit. Als ik een hele file auto's achter me aan zie komen, dan maak ik wei eens een schijnbeweging. Duik ik ach ter een bos en klim opnieuw omhoog. Waarom? Omdat ze na de landing meestal allemaal in een nog niet ge maaid weiland hollen en de boel ver trappen. De Friezen zijn in dat opzicht heel gedisciplineerd. Die hebben oog voor de schade die ze kunnen aanrich ten; blijven -netjes aan de kant staan wachten. Kijk als mensen vanaf de grond een vliegtuig zien overkomen, dan zal het ze een zorg zijn waar het naartoe gaat. Bij een ballon ligt dat an ders. Mensen willen je volgen, kijken hoe het afloopt". Buiten kabbelt het water van de Hol landse polder. Hans Zoet drinkt zijn koffie en vertelt dat ballonvaarder al lerminst een eenzaam beroep is. Het is namelijk een teamsport. Want je werkt met mensen die je blindelings moet vertrouwen. En verder heb je het gewoon heel druk tijdens zo'n reis. Hans Zoet navigeert, gaat na uit welke richting de wind komt en of hij in een bepaalde luchtstroom terecht kan ko men. Zoet onderhoudt via de radio contact met de plaats van vertrek, met vliegvelden waar hij langs vaart, met zijn volgploeg en met andere ballon nen zodat ze elkaar kunnen helpen in geval van nood. Tussendoor geniet hij van het uitzicht. Zo kun je jezelf ont spannen. Ontspanning door inspan ning. „Ik heb", zegt Hans Zoet, „wei eens passagiers in mijn mand gehad die ontzettende hoogtevrees bleken te hebben. Mensen die zo'n tocht met mijn ballon van een bedrijf hebben aangeboden gekregen, geen nee durven te verkopen en eigenlijk tegen hun zin meegaan. Dat is heel vervelend. Ik herinner me iemand die zich de hele reis bibberend aan de rand vasthield. De hele tocht heeft onze mand gewie beld". Sponsors Een goedkope sport - dat is ballonva ren dus duidelijk niet. De ballon waar mee Hans Zoet en co-piloot Rudolph Sassen de 206 kilometer aflegden, kost niet minder dan zeventigduizend gul den. Over de grote ballonvaart hebben zich derhalve de sponsors ontfermd en een belangrijk deel van Zoets activitei ten valt onder het hoofdstuk public re-( lation. Niet dat Zoet iedereen mee neemt om de betalende bedrijven te gerieven - dan voelt hij zich taxi chauffeur. Maar zonder sponsors gaat het niet. De week in Zwitserland be gon met twee kortere tochten in een ballon, betaald door het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) voor de Holland-promotie in buitenland, en een ballon ten bate van de Amster damse diamantairs. Een rode ballon, gefabriceerd in Engeland en van deco ratie voorzien in Nederland, werd in gezet ter gelegenheid van het vierhon derdjarig bestaan van Amsterdam als diamantstad. Op een van die eerste tochten in de Alpen mochten enkele diamantairs mee. Het betrof een vos- sejacht - met z'n allen achter een eer der gestarte ballon aan. En ja hoor, al weer gewonnen. Hans Zoet: „Dat was schitterend. We vertrokken uit Cha teau d'Oex en aanvankelijk ging het echt volslagen fout. Plotseling krijgen we echter de goede wind te pakken, we vliegen met een grote snelheid naar ons doel en komen warempel als eer ste aan. We landen vlak naast de kerk en precies op dat moment beginnen de klokken twaalf uur te slaan. Fantasti sche ervaring". Gevaarlijk De beide geadopteerde dochters, Maya en Mona komen binnen en vragen de aandacht van vader Zoet. Bij al deze onthutsende, opzienbarende en mira culeuze avonturen in de lucht rest nog de vraag: is ballonvaren gevaarlijk? Hans Zoet: „Inderdaad heb ik weieens dingen gezien. Met name de Amerika nen kunnen ongelooflijke risico's ne men. Ik heb meegemaakt dat iemand met zijn ballon een hoogspanningska bel raakte. Die spanning viel onmid dellijk weg maar een aantal inzitten den moest uit de mand springen en kwam dood in de bossen terecht. An der geval: een passagier trekt tijdens de landing een gaskabel kapot. Het gas schiet in de hete lucht en de ballon vliegt brandend omhoog. Ikzelf maak niet zoveel mee. Eén keer zag ik een stel koeien in een weiland achter een bos niet en ik wilde daar landen. De koeien raakten in paniek en vluchtten met zeven tegelijk over een smal brug getje. Resultaat was dat ze met z'n al len in de sloot belandden. Hebben we ze er allemaal uit moeten trekken. Dat zijn uitzonderingen. We zijn niet van die waaghalzen, van die goalgetters". Heeft Hans Zoet nooit hoogtevrees? Hij glimlacht. ,;Toch wel. Op een lad der. Op een ladder krijg ik het ontzet tend benauwd". ARJEN SCHREUDER FOTO'S: ANNA ZOET Carnaval is geen feest meer dat alleen beneden de rivieren wordt gevierd. Ook hier in het westen des lands begint het een aardige traditie te worden. Neem bijvoorbeeld Noordwijkerhout - pardon, het Kaninefatenrijk - met zijn inmiddels beroemde optocht. Of de Kreesidentie (in de rest van het jaar aangeduid met de naam Den Haag) die volgende week zaterdag zal schudden op zijn grondvesten tijdens het Carnaval do Rio. Wateringen heet weer even Bieringen, in Wassenaar heersen tijdelijk de Deylknotsen en in Nootdorp,en Leidschendam trekken de optochten weer door de straten. In Leiden zullen de Hutspotten alles op alles zetten om het carnaval te doen slagen, ook al gingen een paar jaar geleden alle attributen voor de optocht in vlammen op. Warmond is in die dagen vlak voor de vastentijd alleen nog aanspreekbaar met de naam Billenprikkersrijk, terwijl Sassenheim zich het Land van de Saksen noemt en Lisse de Gaapstokken weer uit de kast haalt. Kortom: ook in deze regio begint men te leren wat carnaval is. Maar waar het festijn ook wordt gehouden, overal zujlen de camavalsmedailles een belangrijke rol spelen. CULEMBORG - Alaaf, driemaal Alaaf! Met een breed gebaar roept Prins Jan- Willem-de-zoveelste zijn onderdanen op tot de traditionele carnavalsgroet. Meteen daarop davert het door de zaal: Alaaf, Alaaf, Alaaf. En terwijl de glazen opnieuw gevuld worden, krijgt de zojuist opgetreden „buutreedner" zijn onder scheidingsmedaille omgehangen om ver volgens geheel voldaan tussen de coulis sen te verdwijnen. Carnaval en onderscheidingstekens. Een gebruik, dat terug gaat tot ten minste 1823 toen er in Keulen een „reorganisa tie" van het carnaval plaatsvond. Daar bij hoorde de introductie van orde- en onderscheidingstekens. Zo werd in de Domstad met zijn vervaarlijk uitziende Prinsengarde het Pruisische militarisme op hoofse wijze geparodieerd, ook al omdat die medailles van karton waren gemaakt. Allengs echter gingen deze on derscheidingstekens een steeds belangrij kere rol spelen, vooral toen de hooghe den, prinsen, hertogen en graven ze gin gen gebruiken om er hun waardering je gens bepaalde personen mee uit te druk ken. En daarmee gingen de carnavalsme dailles een eigen leven leiden Bij de Culemborgse medaillefaberiek Stol weten ze over de carnavalsmedailles mee te praten. In september komen de eerste carnavalsverenigingen al voor zichtig om de hoek kijken. Want offi cieus is dan al bekend wie de nieuwe Prins Carnaval zal worden. Al deze be zoeken vinden in het diepste geheim plaats, want de leden van de plaatselijke keuzecommissies voelen er weinig voor dat via deze weg het „gemene volk" voortijdig te weten zou komen wie hun aanvoerder zal worden tijdens de Drie Dolle Dagen. „Vandaar dat ze ook nooit in vol ornaat hier binnen komen", zegt directeur J.M. Stol van de gelijknamige fabriek. Alhoe wel zelf geen caranvalsvierder is Stel bij zonder ingenomen met de opdrachten uit die hoek. „Ze vallen namelijk precies in onze stille periode, dat wil zeggen, als het sportseizoen afgelopen is". En dat betekent dat in plaats van eremedailles voor voetbalverenigingen er onderschei dingen uit de wereld van de zotheid worden geslagen. Bij duizenden tegelijk, want de carnavalsmedaille is een steeds populairder fenomeen aan het worden, omdat er een steeds grotere betekenis of waarde aan wordt gehecht. Er zijn carnavalsmedailles en carnavals medailles. Een beetje prins of hertog laat er eentje maken naar eigen ontwerp. In die medaille zijn symbolen te vinden, die te maken hebben met zijn dagelijks beroep dan wel met zijn hobby(s). En dan de uitvoering. Er zijn zogenaamde standaardmedailles, die versierd worden met een bepaalde „afslag", maar er zijn ook schitterende, uitgezaagde exempla ren, die voorzien worden van een lak- laag in diverse kleuren met polyester. Dat betekent dat de nieuwe prins fors in de beurs moet tasten, want het laten ver vaardigen van een origineel stempel voor zo'n medaille kost al gauw tussen de drie- en zeshonderd gulden. En in dien daar nog meer extra bewerkingen aan te pas komen, loopt een carnavals medaille danig in de papieren. Mensen, die zich op een of andere ma nier verdienstelijk hebben gemaakt voor het plaatselijke carnaval krijgen zo'n ere teken omgehangen. In sommige gevallen laat de prins een tiental exclusieve me dailles maken, die hij selectief uitreikt. De burgemeester krijgt zo'n exemplaar en ook andere hoogwaardigheidsbekle ders worden ermee verblijd. Naarmate de exclusiviteit van de medaille groter is. wordt de strijd om hem in bezit te - krijgen heviger. Soms is dat reeds het ge- val met een „gewone" medaille als die qua ontwerp bijzonder fraai uitvalt. De dragers daarvan worden er soms van be roofd door verzamelaars, al is er een duidelijk onderscheid tussen medailles die je op die manier „in bezit neemt" en die, welke je uitgereikt krijgt door de hoogheid zelf. Handel En dan de handel in carnavalsmedailles. Sommige carnavalsverenigingen verko pen ze om op die manier hun vastena vondfeest nog meer luister te kunnen bijzetten. Vaak zijn ze van een ander (minder) materiaal gemaakt dan de regu liere medailles, maar ze hebben immers ook een ander doel. In elk geval is de ex- clusiviteitswaarde ervan nihil. Sinds jaar en dag worden mensen onder scheiden. worden ze getooid met een of ander teken, dat hen onderscheidt van de rest. In vrijwel alle sectoren van het maatschappelijk leven gebeurt dat. In de middeleeuwen waren bijvoorbeeld de pelgrimstekens bekend. Mensen, die een bedevaartplaats hadden bezocht, konden ter plaatse een soort medaille kopen, die ze op hun kleding bevestigden, waardoor zichtbaar werd dat zij hun pelgrimstocht hadden beëindigd. Keulen, de stad die de carnavalsmedaille invoerde, was in die tijd een bijzonder bedevaartoord, waar onder meer relieken werden be waard van de drie koningen, die sinds 1164 worden vereerd en die werden be schouwd als schutspatroon van de reizi gers. In de middeleeuwen werd trouwens ook carnaval gevierd als tegenhanger van alle irrationele angsten en bijgeloof. Niet in het minst in Keulen, van waaruit het Rijnlandse carnaval met zijn vastena vondkluchten via Limburg en Twente uitwaaierde over de lage landen, terwijl Brabant vanuit Bourgondic rijp gemaakt werd voor het feest-der-zotheid. In dat feest weerspiegelt zich het volkskarakter van de streek. Of dat thans, nu het car naval voor een deel gecommercialiseerd is, nog zo is, is een vraag die zich moei lijk laat beantwoorden. In elk geval zijn de carnavalsmedailles van vroeger niet meer die van vandaag de dag. Ze hebben al lang niet meer het parodistische ka rakter. waarmee ze vroeger werden uit gereikt. Mensen stellen er tegenwoordig eer in een dergelijke medaille uit handen van de prins ontvangen. Eén ding is in al die jaren niet veranderd: dat is de re gel, dat men nooit en te nimmer om een dergelijke onderscheiding mag vragen. Dat geldt zowel voor de fraaie, gegoten en daarna geëmailleerde medaille van vroeger als voor de huidige exemplaren, die met behulp van een tweehonderd ton zware pers uit een reep koper wor den gestanst. KLAAS GOÏNGA Een serie carnavalsmedailles, zoals die in de loop der jaren door allerlei prinsen en hertogen zijn uitgereikt. Sommige zijn ware artistieke juweeltjes, die duchtig verzameld worden. Alleen is zo'n verzameling nooit compleet te krijgen, omdat er alleen in Nederland al honderden, zo niet duizenden carnavalsverenigingen bestaan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23