„Ik ben er voor het randgebeuren, de spelers zijn er om te spelen" Volgend seizoen moet ik weer de oude zijn' K F.ES VAN DE WERELD WEIGERT FIETS AAN DE WILGEN TE HANGEN sport leiden eckbceoivuwt JAN EVERT VEER, TRAINER/COACH VAN DE ZIJL/LGB: Opzienbarend? Er werd zaterdag dus toch nog officieel gevoetbald in de Leidse regio. Op het Quick Boys-terrein mocht de Kat- wijkse jeugd aantreden en op de Leiderdorpse Bloemerd kwam het standaardteam van RCL succesvol in actie tegen Marken. Gezien veldgesteld- heid en weersomstandigheden opzienbarende gebeurte- Zo t i wij. Bagger (2) Hoewel: om opzienbarend te kunnen zijn, moet een ge beurtenis toch in ieder geval „gezien" zijn. En dat nu gaat voor het treffen tussen RCL en Marken nauwelijks op. Minder dan honderd toe schouwers bij een wedstrijd op het hoogste amateurni veau. Opzienbarend? „Ja", zo beslissen wij van deze rubriek. Het is opzienbarend dat de KNVB nog altijd meent slechts rekening te moeten houden met de toestand van de velden. En niet met de toestand van voetballers en toeschouwers. Theo De basketballers van Leiden, zo zullen de lezers van Hut- spo(r)t zo langzamerhand wel weten, hebben het niet ge makkelijk. En alsof de club het nog niet zwaar genoeg heeft, kreeg Leidens trots welke Leidse club maakt im mers zoveel furore in de na tionale sportwereld? ander halve week geleden nog eens een extra tegenslag te ver werken: center Bert Kragt- wijk brak in de ontmoeting tegen Greyhounds zijn knie schijf en zal (waarschijnlijk) voor de rest van het seizoen zijn uitgeschakeld. Voor de toch al smalle basis van Lei den een niet te onderschatten aderlating. Zo voelde Theo Huigsloot het ook. Huigsloot, bij het Leidse basketbalpubliek beter be kend als de man die de teams aan het publiek voorstelt, wierp zich een week geleden op als grafredenaar bij uit- Opzienbarend? stek. Met een lichte trilling in zijn stem deed hij het publiek voor het begin van de ont moeting tegen Orca 's kond van het zeer gevoelige verlies voor basketballend Leiden. Bijna met tranen in de ogen en met omfloerste stem bood Huigsloot voor de zekerheid alvast namens Leiden zijn ex cuus aan voor de onafwend bare nederlaag. Theo (2) U kent allen het vervolg van het verhaaltje. Zelden zal een ploeg zo door Leiden de Vijf Mei hal zijn uitgespeeld als Urk, afgelopen zaterdag. Een 109-60 overwinning die de redactie van Hutspo(r)t on middellijk aan het denken zette. Hoe belangrijk zou de toespraak van Theo zijn ge weest? In hoeverre zou Urk in slaap zijn gesust door het verhaaltje van Theo dat BS Leiden zo nadrukkelijk in de rol van „underdog" had ge bracht? En: zou Theo's act ook de woensdag na de zaterdag tegen Urk nog helpen? Nu niet met Orca's, maar met Den Helder als tegenstander? Uiterst benieuwd meldden wij ons die avond in de Vijf Mei hal. Om daar een kleine twee uur later blij gestemd weer te vertrekken. Zelden zagen wij het wederom winnende Lei den zo gemotiveerd, zo wilskrachtig, zo karaktervol in actie- Nee, Theo, je kan tevreden zijn- Cadeau Overigens: Bert Kragtwijk mag dan door spreekstalmees- ter Theo Huigsloot al vrijwel ten grave zijn gedragen, Kragtwijks ploeggenoten heb ben hun steunpilaar nog lang niet opgegeven. Dus werd de met een gipsen knie opgeza delde Kragtwijk al snel na zijn ongelukkige valpartij door zijn makkers verblijd met een heus cadeau. Naar Wij van Hutspo(r)t heb ben horen verluiden was Bert Kragtwijk reuzeblii met z'n „walkman Bagger (1) overeenkomsten met een Turks modderbad. Reden om afgelopeq donderdag aan de bel te trekken. De Meerbur- gers deponeerden een protest brief bij de bestuurderen van Zoeterwoude op tafel. Vooraf gaand speelden de Rijndijkers een potje voetbal voor het ge meentehuis om aandacht op hun problemen te vestigen. Geen jeugd en geen prestaties, dat zijn volgens de zwartwit- ten de problemen waar de vereniging mee te kampen krijgt. De trainers van de zaterdag en zondagselectie balen even eens stevig van de situatie. Ruud Halewijn houdt het aan het eind van dit seizoen bij de zaterdagtak voor gezien om dat hij „het baggeren beu is". Zondagtrainer Mat Kantebeen heeft het bestuur geadviseerd een spelleider aan te trekken voor de wintermaanden, om dat een trainer volgens hem weinig bij de club te zoeken heeft. Beide trainers moeten nood gedwongen andere oplossin gen bedenken om hun pupil len bezig te houden. Waar de zondagselectie zich regelmatig in zalen schijnt terug te trek ken, draaft de zaterdagselectie geregeld over het Zoeter- woudse industrieterrein. Zelfs werd de zaterdagtak op de at letiekbaan in de Leidse Hout gesignaleerd. Bij een daar ge houden Coopertest bleek ie dereen in staat binnen die twaalf minuten drie kilometer of meer af te leggen... Een gevaarlijke ontwikkeling, zo lijkt ons van Hutspo(r)t. Tenminste, voor B en W van Zoeterwoude. Immers: voor je het weet heeft het spul de smaak te pakken. En staan er bij de volgende gemeente raadsvergadering opnieuw Meerburgers op de stoep. Niet meer met het verzoek de trainingsaccommodatie van de voetbalclub nu eindelijk eens bespeelbaar te maken. Maar met de veel duurdere eis zo snel mogelijk voor een kunststofbaan in Zoeterwoude te zorgen... Het trainingsveld van de Zoe- terwoudse voetbalvereniging Meerburg vertoont grote Kees van de Wereld: „De aanhouder wint". ALPHEN AAN DEN RIJN Nog niet zo lang geleden flitste hij ineens weer door het televisie beeld: veldrijder Kees van de Wereld, als een pijl uit de boog gestart in de Su perprestige rit in Zillebe- ke. Even later constateer de de commentator van de BRT echter dat de Al- phenaar net zo snel weer was verwezen naar een positie waarmee hij zich de laatste jaren steeds va ker tevreden moet stellen. Een positie op gepaste af stand van toppers als Hen- nie Stamsnijder en Roland Liboton, maar ook achter renners als Henk Baars en Frank van Bakel. Na zijn derde nationale titel bij de profs in Berg en Dal (1980), toen nog voor Stamsnijder en Groenen- daal, is Van de Wereld langzaam maar zeker uit beeld verdwenen. Over de oorzaak van deze terug gang tast hij in het duis ter, maar van stoppen wil de 30-jarige renner voor alsnog niet weten: „Toen nog niet bekend was hoe het parcours erbij zou lig gen, verwachtte toch ook niemand dat Vito di Tano en Albert Zweifel wereld kampioen zouden worden in Lembeek? En wat te zeggen van Joop Zoete melk? Nee, de aanhouder wint". Thuis op de bank, net onder de douche vandaan na de da gelijkse training, probeert Van de Wereld de zaken op een rijtje te zetten. „Ik heb één grote fout gemaakt dit seizoen. Ik ben na een grie paanval weer te snel begon nen. Ik had een contract voor een wedstrijd in Frank rijk en tja, dat laat je niet snel lopen. Ik had beter thuis kunnen blijven. Ik eindigde op meer dan een ronde van de winnaar en lag kort daar na opnieuw ziek op bed. Pas half november kon ik voor de tweede keer aan de voor bereiding beginnen en dat heeft zich gewroken". Trainen Van de Wereld had niet al leen te kampen met ziekte. Hij twijfelde ook aan zijn manier van trainen. „Ik trainde vijf tot zes uur per dag, maar haalde er veel te weinig rendement uit. In spanningsfysioloog Jan Vos heeft me allerlei tests afge nomen, ik heb bijvoorbeeld getraind met een hartslag- meter om m'n pols. Volgens de resultaten zou ik elke koers moeten winnen en dat was natuurlijk helemaal niet zo. Als je zoiets hoort, ga je je wel afvragen waar je mee bezig bent. Of je niet teveel traint bijvoorbeeld". Een erg onzekere van de Wereld Sterk veld in Nieuwkoop NIEUWKOOP De tien de veld rit van Nieuwkoop die morgen wordt gehou den heeft een sterke bezet ting. Het organiserende comité onder aanvoering van H. van der Wereld de vader van Kees heeft meerdere toppers ge contracteerd. Uit eigen land zijn dat de profs Henk Baars, Frank van Bakel en Wil Brouwers, uit België komen onder anderen de broers Rudy en Danny de Bie. Sterke amateurs zijn nationaal kampioen Martin Hen driks, Noël van der Ley en de Swiftrenners René Guyt en Casper van der Meer. Opvallende afwezi ge is Reinier Groenendaal. Van der Wereld: „Groe nendaal is ons te duur ge worden. Vroeger kostte hij 400 gulden, nu vraagt hij 2000. Dat gaat boven de begroting. Stamsnijder kunnen we zeker niet be talen". Het parcours voert andermaal door de dorps kern en over de Hogedijk. Start en finish zijn in de Dorpsstraat. De toegang is gratis. Het programma: 14.15 uur liefhebbers/vete ranen (30 min. en 1 ron de), 15.15 uur profs/ama teurs (1 uur en 1 ronde). De wedstrijden voor nieu welingen en junioren zijn afgelast wegens een te ge ring aantal inschrijvingen. kwam vervolgens in contact met Jos Geyssel, een collega van Vos die onder andere triathleet Axel Koenders naar grote prestaties bege leidt en marathonschaatsers traint. Van de Wereld: „Geyssel kwam er achter dat het vermogen dat ik kon le veren veel te laag was, ge zien de intensiviteit van mijn trainingen. Hij heeft toen trainingsschema's voor mij opgesteld". Over het effect daarvan tast de veldrijder nog in het duister: „Ik ben er zes weken voor het NK mee begonnen. Ik reed daar toen nog slecht en eindigde als negende. Het seizoen is nu practisch afgelopen, volgend seizoen weet ik meer. Ik zal de komende zomer eerst de droogtraining van de mara thonschaatsers meemaken en dan de fiets- en loopschema's van Geyssel vanaf het begin gebruiken. Dan moet ik weer de oude worden". Toch is van de Wereld nu al zeer te spreken over de samenwer king met hem: „Zonder Jos was ik nu zo goed als zeker gestopt". Ook op maatschappelijk vlak maakte van de Wereld tot nog toe geen rooskleurig sei zoen door. Hij brak met zijn sponsor en werkgever Beze- mer, de Alphense fietsspecia- list waar hij buiten het cross seizoen werkzaam was in de werkplaats. „We raakten op elkaar uitgekeken en hebben de samenwerking beëindigd. Gelukkig heb ik nu een goe de vervanger in firma De Haan uit Oudekerk aan de Amstel. Die mensen hebben me ook in contact gebracht met Geyssel". Zijn verande ring van werkkring brengt met zich mee, dat Van de Wereld, zijn vrouw en 3-jarig dochtertje binnen enkele we ken zullen verhuizen naar Mijdrecht, waar zij een huis hebben gekocht. Verdiensten Ook het feit dat hij bij zijn nieuwe werkgever meer ver dient, deed Van de Wereld tot die koop beslissen: „Als veldrijder kun je niet van je sport leven. Toppers als Li boton en Stamsnijder, die wel Ja. Die hoeven alleen maar te fietsen. Maar als je niet bij de top hoort, dan val len de verdiensten ontzet tend tegen. Trouwens", voegt Van de Wereld daar direct aan toe, „daar heeft niemand moeite mee hoor. Er is abso luut geen sprake van af gunst. Dan moet je maar wat harder rijden. Niet geselec teerd voor het WK? Dat heb ie aan jezelf te wijten". Van de Wereld is zeer te spreken over de sfeer binnen het kleine crosswereldje: „We gaan allemaal als vrien den met elkaar om. Vroeger heb ik wel problemen gehad met Stamsnijder, maar dat is verleden tijd. Al staat hij wel altijd klaar met een smoesje, als hij eens heeft verloren". Over Roland Liboton zegt Van de Wereld: „Roland is onder de renners een hele vriendelijke jongen, maar hij is verlegen en afstandelijk tegenover de pers. In België staat hij natuurlijk onder een enorme druk. Ik heb hem eens gevraagd of ik niet eens met hem mocht trainen. Dat was geen enkel punt". Dat Van de Wereld ondanks alle tegenslag niet wil opge ven en verzot is op het vel drijden, blijkt wel uit zijn aanwezigheid bij het WK in Lembeek. Niet in renners- kleren, maar „gewoon" als toeschouwer. „Ik had daar natuurlijk liever gefietst, maar dat maakte me niets uit. Ik ben er voor de gezel ligheid naar toe gegaan. Ik heb de reis voor volgend jaar, naar Praag, al bespro ken. Hopelijk kan ik dan als renner mee". Als renner is hij morgenmiddag zeker aan wezig in Nieuwkoop, zijn ge boorteplaats waar hij in 1978 voor eigen publiek nationaal kampioen werd. Hoewel hij wel droomt van de overwin ning, bekijkt hij zijn kansen realistisch: „Rudy en Danny de Bie zijn voor mij de voor naamste favorieten en Van Bakel en Baars zal ik ook moeilijk achter me kunnen houden. Aan de andere kant: het is de laatste kans om dit seizoen een overwinning te boeken. Dat zat er met alle ellende nog niet in". PIETER EVELEIN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986PAG1NA 17 (LEIDEN Het is bepaald (niet overdreven te stellen dat de waterpoloërs van De Ziil/LGB aan de voor avond staan van een aan tal spannende weken. ,Niet alleen gaat de Leidse ^ploeg vanaf volgend "weekeinde met AZC, HZC/De Robben en VZC in de slag om het kampi oenschap van Nederland, maar ook doet de formatie 'van trainer/coach Jan Evert Veer nog volop mee in de strijd om de nationa le waterpolobeker die morgen in het Dordtse Combibad zal worden uit- j gevochten. Eerst dient dan in de ochtenduren te worden afgerekend met het als „outsider" tot de laatste vier doorgedron- gen AZ&PC, vervolgens zou bij winst of De Robben, of VZC in de eindstrijd de tegenstander van De Zijl/LGB zijn. Een gang van zaken waarop Jan Evert Veer niet voor uit wenst te lopen. Wel wil de dit jaar voor het eerst in Leiden werkzame Veer kwijt dat het voor De Zijl zo langzamerhand wel tijd wordt eens een echt succes te boeken. „Het is natuurlijk leuk om op weg naar de finale AZC uit te schakelen, maar als je die finale uit eindelijk niet haalt, of verliest, wordt die over winning direct veel min der waard". De Zijl/LGB gaat dus in ieder geval voor de eerste plaats, voor de beker. Veer: „Het zou ook gek zijn als we ons met z'n allen een ander doel zouden stellen. Je traint in januari, tij- j dens de winterstop, niet vier, vijf keer in de week om dan, als het finale weekeinde daar is, te zeggen: met een tweede plaats zijn we ook tevreden. Er is gewoon maar één plaats die telt. Of het nou om de beker gaat, of om de competitie". Keuze De bijna dagelijkse gang naar het zwembad is overigens niet door Veer „opgelegd". „Nee, het is een keuze van de jon gens zelf geweest. Nadat we ons voor de play-offs en de be kerfinale hadden geplaatst, zijn we om tafel gaan zitten. En is de vraag gesteld: wat gaan we doen? Gaan we ge woon door met twee, drie keer trainen en zien we wel wat er gebeurt? Of gaan we met z'n allen proberen eruit te halen wat er in zit? Nou, alle iongens wilden dat laatste. Belangrijk was dat er niet één speler af viel. Anders had het allemaal geen zin gehad. Je moet het in de wedstrijden ook met z'n al len doen, als team tot de beste {irestatie komen. Je moet je ta- enten ondergeschikt maken aan het belang van de ploeg. En dan blijf je als ploeg ner gens als die bereidheid om voor elkaar te werken er in de voorbereiding al niet bij ieder een inzit". Wat de trainingsarbeid betreft dus geen klagen in de Leidse Kooi. Wat oefenwedstrijden aangaat echter wel. Jan Evert Veer: „Op Cuba na hebben we geen wedstrijden tegen sterke tegenstanders kunnen spelen. Jammer, want je hebt dat soort wedstrijden gewoon no dig. Het is immers nogal een verschil of je in een oefenpotje tegen een veel zwakkere te genstander een foutje maakt, of dat je dat tegen een echte ploeg doet. In het eerste geval ben je al snel geneigd te zeg gen dat je dat wel even goed maakt, in het tweede geval krijg je daar de kans niet voor. Ligt die bal al achter je kee per". De beker-concurrentie „over winterde" in dat licht bezien aanzienlijk beter. HZC/De Robben en VZC kregen im mers wel uitnodigingen voor sterk bezette toernooien. Mede omdat De Zijl/LGB in de wa- terpolowereld als „lastig" te boek staat, kwamen die invita ties in Leiden slechts mondjes maat binnen. Veer: „Ik kan niet zeggen of De Zijl voor mijn tijd als trainer lastig was. Daarvoor moet je in de keu ken van de club kunnen kij ken, de trainingen meemaken, de spelers kennen. Wel heb ik bij mijn komst in Leiden een ding duidelijk gemaakt: de spelers zijn er om te spelen en de coach is er voor het randge beuren, waaronder niet on belangrijk de scheidsrech ters. En, laten we wel zijn: de spelers hebben hun handen echt al vol als ze zich alleen op het waterpolospel concentre ren. De Zijl speelt bij vlagen echt heel sterk waterpolo. Maar het gebeurt ook nog al tijd dat we in drie minuten drie goals om onze oren krij gen. En dat valt dan vrijwel altijd terug te brengen tot een gebrek aan concentratie, een gebrek aan discipline". Consequent Scheidsrechters behoeven van Veer overigens niet foutloos te fluiten. „Dat zou een belache lijke eis zijn. Wat je wel van scheidsrechters mag eisen is, vind ik, dat ze consequent flui ten. Dat je als coach, als ploeg weet wat je aan zo'n man hebt en je daarop kan instellen. Maar daar is dit seizoen weer geen sprake van. Er wordt aan alle kanten geschipperd. Som mige spelers mogen van alles zeggen, anderen kunnen niet eens hun mond opendoen. Dat is vragen om ontsporingen". Zoals na de door De Zijl/LGB gewonnen bekertopper tegen AZC bijvoorbeeld. Alphense goalie Ruud Misdorp toonde zich toen na afloop ten opzich te van Alex van Belkum en de als vredestichter toegesnelde Veer een „handtastelijke" ver liezer. Klappen met een staar tje overigens, nu de tuchtcom- missie besloot Misdorp in we zen vrij te spreken, omdat Veer de handtastelijkheden zou hebben uitgelokt. Een uit spraak die bij Jan Evert Veer volledig verkeerd viel. „Want ik voel me knap in m'n goede naam aangetast". Veer en het bestuur van De Zijl/LGB rea geerden dan ook met het schrijven en verzenden van een tweetal brieven naar be stuur en waterpolocommissie van de KNZB. Post die vol gende week wordt behandeld, waarna alsnog een hoger be roep een feit zou kunnen wor den. In afwachting daarvan wil Veer „eigenlijk geen com mentaar" leveren. „Het zou onverstandig zijn de inhoud van mijn brief te openbaren". In het Zijl-kamp wordt in dit verband openlijker over „me ten met twee maten" gespro ken. Niet zo vreemd natuur lijk. Het „bloembakincident" in Veenendaal dat Stan van Belkum een langdurige schor sing en De Zijl een complete competitie kostte, is daarvoor nog te vers... GERT-JAN ONVLEE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17