Liever géén dan een onveilig fietspad „Hulp aan slachtoffers geen sluitend systeem" Nana is een huismus BOEREN AAN LEIDSEWEG IN BRIEF AAN MINISTER: hond zoekt: huis LEIDEN OMGEVING ficidoe©ouoont ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986PAGINA IS OUD ADE „Een le vensgevaarlijk plan, dat ten koste gaat van agrari sche belangen". Dat is de mening van zeven boeren die langs de Leidseweg in Oud Ade wonen over de plannen voor een provin ciaal fietspad dat in 1987 langs de smalle Leidseweg moet komen om aan de verkeersonveiligheid voor wielrijders een eind te maken. „Wanneer het plan dat er nu ligt doorgaat, neemt de ver keersonveiligheid alleen maar toe en betekent de aanleg van een fietspad bepaald geen op lossing", meent de heer A.H. Landers die de belangen van de bezwaarmakers behartigt. „Ons plan is misschien iets duurder, maar als het alleen om de kosten en niet in de eerste plaats om veiligheid gaat, hebben we liever geen fietspad, dan een fietspad vol gens de plannen van de pro vincie". Begin januari diende de heer Landers namens de agrariërs een alternatief plan bij de mi nister van Verkeer en Water staat in, waarin hij tevens de bezwaren nog eens uiteen zet te. „Ons plan is niet alleen vei liger, maar vergt ook de helft minder kostbare landbouw grond". Volgens de plannen van de moet het nieuwe an de noordwestzijde i de Leidseweg komen. Het 2400 meter lange pad gaat voor het grootste deel door de gemeente Alkemade lopen, maar strekt zich ook uit over een stukje Warmond en Lei derdorp. Om de plannen te re aliseren moet landbouwgrond opgeofferd worden. Het gaat hierbij om ongeveer vier hec tare. De heer Landers en zijn mede- bezwaarmakers menen echter dat wanneer het fietspad aan de andere kant van de weg ge situeerd wordt dus aan de zuid-oostzijde het niet al leen aanzienlijk minder land bouwgrond vergt, maar er ook een veiliger verkeerssituatie voor fietsers ontstaat, omdat het pad geheel kruisingvrij kan worden aangelegd. Schoolgaande fietsers Om een en ander te onderzoe ken, schakelde Landers Veilig Verkeer Nederland (VVN) in om de situatie verkeerskundig te bekijken. In het eindrapport onderkende de organisatie de gevaarlijke situatie voor de vele schoolgaande fietsers die zich dagelijks over de Leidse weg met onoverzichtelijke bruggetjes naar school bege ven. Het rapport van de orga nisatie geeft tevens aan dat de kruisingen aan noordwestkant van de weg extra gevaarlijk zijn, omdat het een fietspad betreft, dat in twee richtingen bereden gaat worden. Boven dien zijn aan die kant van de Leidseweg vele toegangen naar bedrijven en recreatiege bieden zoals campings. „Op dergelijke terreinen komen vaak mensen die niet bekend zijn in de omgeving, zodat er eerder ongelukken kunnen gebeuren bij het inrijden en afslaan^van auto's", verduide lijkt Landers. De overzijde van de weg telt in het geheel geen uitritten of kruisingen, zodat het volgens de bezwaarmakers voor de hand ligt om hier het pad te plannen. Voor de keuze van het provinciale plan pleit volgens de VVN het feit dat de aansluiting op de fietsroute naar Leiden (de Nieuweweg) voor scholieren zonder over steken kan gebeuren. Als het pad aan de oostzuidkant komt, zou de stroom schoolgaande jeugd bij het oversteken door broken worden en daarmee meer risico's voor ongelukken met zich meebrengen. Conclu sie van VVN is dat de ver keerskundige aspecten geen argument geven om het fiets pad niet aan de noordwestzijde te realiseren, mits de voorrang plan tot vier maal zoveel geld kost als het oorspronkelijke voornemen. „Wat mij betref kunnen we de situatie in dat geval beter laten zoals het is", meent Landers. „Ik durf te be weren dat er in het geval van de ligging van het pad aan de noordwestkant meer ongeluk ken met fietsers gaan gebeu ren dan nu het geval is en zij nog gewoon op de Leidseweg rijden. Zo onveilig is de huidi ge situatie niet". Nu de ge meente Alkemade afgezien heeft van de omlegging van het pad rond de kern van Oud Ade, ziet Landers al helemaal geen grond meer voor het pro vinciale plan. „Er komt nu nog een oversteek of in- en uitvoeging bij om de weg te vervolgen". Rugdekking Ook VVN vindt dat met het wegvallen van het fietspad rond de kern van Oud Ade het fietspad op enkele plaatsen aangesloten moet worden op de rijbaan, dat de invoegende fietsers rugdekking moeten krijgen om niét door het auto verkeer geschept te worden. VVN beveelt daarom aan om de samenvoeging van fietspad en rijbaan te laten samenval len met de grens van de be bouwing. Door de samenvoe- ging uit te voeren als een ver smalling van het autoverkeer met opstel- en invoegruimte voor de fietsers, wordt de snel heid van de auto's afgeremd. Ook het duurder zijn van het alternatieve plan bestrijdt Landers. In het geval van de bewonersrvariant moet de boe zem gedeeltelijk gedempt of overbrugd worden om vol doende ruimte te creëren voor een fietspad met aan beide zij den bermen. Standpunt van de boeren daarover is dat er geen enkele absolute noodzaak voor een dergelijke overbrugging is. Vijf zes meter zou volgens Landers voldoende zijn. De argumenten van de ge meente Warmond die aangaf dat het plan van de boeren niet alleen meer geld kostte, maar ook onaanvaardbaar is omdat belangrijke bedrijfspan den dan opgeofferd moeten worden, wijst Landers hele maal als onzin van de hand. „Er liggen alleen een paar var- kensschuren ongeveer 45 me ter uit de berm. Deze liggen dus buiten het gebied waar de weg moet komen te liggen". JEANNETTE SCHREUDER Toen Nana in het asiel kwam was het geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Letterlijk. De vier en een half jaar oude poes was nog nooit de flat van haar baas uitge weest en voelde zich daarom niet erg op haar gèmak in het asiel. Nana was niet hanteer baar. Een echte duivel. Wan neer iemand even in haar hok moest zijn, dan was diegene verplicht werkhandschoenen aan te trekken om zichzelf te gen de scherpe nagels en tandjes te beschermen. Het is echt de verdienste van poe- zenvriend Koos geweest, dat Nana nu weer een beetje tam is geworden. Nana begint zichzelf zelfs als'een schoot- poes te ontpoppen. Met heel veel geduld en liefde heeft Koos, die al jaren in het asiel werkt, zich weken met Nana bezig gehouden en ineens was ze haar wilde haren kwijt. De cyperse poes werd begin december afgestaan door een Leidse mevrouw, die in ver band met ziekte niet meer voor haar kon zorgen. Die mevrouw had Nana, toen deze poes een paar weken oud was, uit het asiel gehaald. Daarna verbleef de poes altijd binnen. In huis was Nana een erge lieve, zachtaardige poes, die er best van hield aangehaald te worden. Waarschijnlijk heeft de nieuwe vreemde om geving van het asiel Nana in paniek gebracht, waardoor ze zich zo wild is gaan gedragen. Nu Nana, mede door de inzet van Koos, niet meer zo schuw is, krijgt ze haar oude karak ter terug. Nana is weer een hele lieve poes geworden, die er ook heel mooi uitziet Ze houdt er echter nog steeds niet van om opgetild te wor den. Nana zou heel geschikt zijn r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver- blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlo pende redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Te gen betaling van 95 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 45 gulden voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede van zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel. Besjeslaan 6b. Leiden. Tel: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-14.30 uur, zat. 10-16 uur. Zondag en maandag gesloten. voor een echtpaar of alleen staande of een gezin met grote kinderen. Omdat Nana nooit met kleine kinderen te ma ken heeft gehad, is niet be kend hoe zij daarop zal reage ren. Het lijkt de mensen in het asiel daarom maar beter als Nana niet naar een gezin met kleine kinderen gaat. Omdat Nana bij haar vorige baas nooit buiten kwam, is het verder niet aan te raden Nana buiten te laten lopen; ze is een echte huismus. Moortje, de zwarte poes van vorige week, blijft maar pech hebben. Ze kwam al twee keer in deze rubriek, maar nooit kreeg ze reacties. Toch is Moortje echt een hele lieve poes, die graag een eigen thuis zou krijgen. De huidige tijde lijke asielbeheerster zegt er helemaal niets van te snappen dat er niemand voor Moor komt. „Misschien is het omdat Moortje zwart is en vinden mensen dat niet meer zo leuk. Maar dat is onterecht. Moortje is mooi en lief. Wat wil je nog meer". DIRECTEUR SCHADEFONDS GEWELDSMISDRIJVEN: DEN HAAG/LEIDEN Het aantal mensen, dat een beroep zou kunnen doen op het onder justitie resorterende Schadefonds Geweldsmisdrijven is veel hoger dan dat van de mensen, die zich ook daadwerkelijk bij dit fonds melden. Sommigen menen op grond van net aantal gepleegde gewelds misdrijven, dat eerstge noemde groep zelfs tien maal zo hoog als het aan tal aanvragers. „Dat is al lemaal giswerk", aldus de directeur van het fonds, mr. D Jalink, „maar het Schadefonds is in elk ge val onvoldoende bekend bij het publiek". Mr. Jalink, wiens bureel in het wellicht bijna symbolisch veel op een doolhof lijkende Paleis van Justitie in Den Haag te vinden is, wil wat be treft die onbekendheid niet di rect met een beschuldigende vinger in bepaalde richting wijzen. „Er wordt alles aan ge daan", aldus Jalink. „We heb ben onze eigen folder die op alle politiebureaus ligt, bij po liklinieken en andere instan ties, maar toch komt het vaak voor dat mensen de weg naar het fonds niet vinden. We hebben zelfs nog een filmpje van postbus 51 op de televisie gehad. Het probleem daarbij is dan, dat mensen dat weer ver geten. Het interesseert je pas echt als je het nodig hebt. Vaak worden de mensen ook niet goed de weg gewezen. Waardoor mensen uiteindelijk te laat of helemaal geen be roep op het Fonds doen, ter wijl ze wel voor een uitkering zes maanden nadat het mis drijf is gepleegd melden, maar die termijn is wellicht te kort. Er wordt onderzocht, of hij kan worden verlengd". Uitkering Wie komen voor een uitkering uit het Schadefonds Gewelds misdrijven in aanmerking? De heer Jalink: „De eisen zijn nogal streng. Het fonds is er alleen voor slachtoffers van een opzettelijk gepleegd geweldsmisdrijf, die zwaar of blijvend lichamelijk of geeste lijk letsel hebben opgelopen of voor nabestaanden van slacht offers. Het gaat dus echt om schrijnende gevallen, zoals dat wordt genoemd. Men kan al leen een uitkering krijgen voor schade als gevolg van het letsel en men ontvangt de uit kering alleen dan, wanneer de schade niet via een andere weg te verhalen is en wanneer men zelf die schade niet kan dragen. De uitkering kan be trekking hebben op materële en immateriële schade. Voor beelden van materiële schade zijn inkomensderving, reiskos ten die het gevolg zijn van het letsel, ziektekosten die niet door de verezekering worden vergoed en dergelijke. Het maximum bedrag daarvoor is 25.000 gulden. Dat bedrag werd in 1984 maar liefst 18 maal uitbetaald. In dat jaar kwamen we voor het eerst bo ven de miljoen uit. Het maxi mum-bedrag werd vorig jaar overigens maar driemaal uit gekeerd. Gemiddeld keren we hier een gemiddeld bedrag van 3.000 gulden voor materië le schade uit. De uitkering voor immateriële schade zeg maar het smartegeld be draagt ten hoogste 10.000 gul den. De laatste twee jaar berei ken ons gemiddeld zo'n 500 aanvragen per jaar. Daarvan komt 70 procent niet voor uit kering in aanmerking. 150 za ken komen uiteindelijk bij de commissie terecht, die de zaak beoordeeld en daarvan wordt dan nog eens 20 procent afge wezen. Daaruit blijkt nog eens hoe streng de wet is, waarop dit fonds is gebaseerd". Hulpprojecten Hoe belangrijk het is, dat er overal in den lande slachtof fer-hulpprojecten van de Srond zijn getild, blijkt volgens alink uit de enorme stijging van 70 procent van het aantal aanvragen in 1984 ten opzichte van het jaar daarvoor. „Dat was in de tijd, dat die hulppro jecten overal werden opge richt Het is nooit onderzocht Mr. D. Jalink, directeur Schadefonds Geweldsmisdrijven. soonlijke indruk, dat die stij ging daaraan moet worden toegeschreven. De stijging in 1985 was overigens iets min der: 50 procent ten opzichte van 1983 Jalink is blij met ontwikkelin gen, die zich de laatste tijd op het gebied van de hulpverle ning aan slachtoffers hebben voorgedaan, zoals de commis- vooral ook de landelijke Vereniging Lande lijk Overleg Slachtofferhulp te Utrecht, maar hij steekt niet onder stoelen of banken, dat nog lang niet alles naar beho ren geregeld is. Wat bijvoor beeld te denken voor een fonds, voor minder schrijnen de gevallen. „Mensen, die hier niet in aanmerking komen voor een uitkering, worden wel doorverwezen, maar een fonds onder het Schadefonds Geweldsmisdrijven is er niet Dat is dus een gat. Er zijn na tuurlijk wel andere manieren om schade te verhalen. Dat zijn er drie. Allereerst kan men naar de burgelijke rech ter stappen om een civiele pro cedure te beginnen. Op de justitie in verbinding te stel len, als benadeelde partij in een strafzaak voegen om een schadevergoeding in de eis te laten opnemen. Dan kan men maximaal 600 gulden vergoed krijgen wanneer de zaak wordt behandeld door de kan tonrechter en 1.500 gulden wanneer de rechtbank zo wel door de meervoudige ka mer als de politierechter wordt behandeld. Tenslotte: een officier van justitie kan een zaak onder voorwaarden seponeren. Zo kan een rechter ook onder voorwaarden ver oordelen. Die voorwaarde kan dan schadevergoeding zijn. Ook voor die mogelijkheid moet men contact opnemen met de officier van justitie. Maar als je het geheel bekijkt: een sluitend geheel is het niet. Er is in Nederland geen instel ling, waar alle slachtoffers schade vergoed kunnen krij gen". Juiste weg „Om die zaak verder te verbe teren, moet je niet van het schadefonds uitgaan", meent Jalink. „Het gaat er om be staande regelingen uit te bou wen. Daaraan wordt gewerkt. De commissie Terwee moet bijvoorbeeld rapport uitbren gen over die zojuist genoemde grens van 1.500 gulden. Men onderzoekt, of die grens niet kan worden verhoogd. Ook valt te denken aan schadever goeding als straf, zoals dat in Engeland nu al kan. Maar het belangrijkste is op dit moment, dat de slechtoffers op de juiste weg worden gezet". LEO HENNY dienstuerlening ARTSEN Leiden: crocp r. Tan. Janssen, Zwijnenburg, Mey er. R. van Leeuwen. Verhage. Groeneveld en De Ruiter: za. dr. Janssen, tel. 121641, zo. dr. Ver hage. tel. 218661. Groep 2: Bergmeijer, Pieterse, Van Gent. Taytelbaum, Van Luyk, Klaas- sen, Rus en Kruis: za. dr. Berg- meijer. tel. 121701, zo. dr. De Lange. tel. 212025. Groep 3: Pleiter. J. van Leeuwen. Smit, W. de Bruijne. J. de Bruijne. Stolk. Jurgens en Fogelberg: za. dr. Jurgens, tel. 146096, zo. dr. Smit. tel. 130177. Groep 4: Van Wingerden. Lahr, Van Rijn. Bénit. Nieuwenhuls, Roos. Boer. Van de Waard en Arnou: za. dr. Van de Waard. tel. 311414. Crul, Kooyman. De Jong, Prince. dr. Van Overvest, tel. 173994. Patiënten van dr. Steen hoven ol dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en 11.30-12.30. Kaag - Abbe- Voorhout dr. Lempers. wijk aan Zee: dr. Ten Hove, tel. 13777. Katwijk Rijnsburg Valkanburg: dr. Hagen. tel. 13222. Sassenheim: dr. Van gelen. zo. dr. Plag. groep 2, za: dr. Van der Steen. zo. dr. Klein Haneveld. Hazerswoude - Koudekerk: dr. Sprangers. tel. 01714-3700. Benthuizen - Boskoop: dr. Hermans, tel; 01727-2038. e Langeraar Nieuwveen Ter Aar Wou- brugge: dr. Van Dongen, tel. 01723-8101. Nieuwkoop Noorden: dr. Brinkman/dr. Sluis, tel. 01725-9301. TANDARTSEN Lelden - Lei derdorp Oegstgeeat: dr. Dom burg. tel. 891039, za en zo spreekuur om 13.00 uur. e Alke made - Leimuiden: arts 15.0 Leidschendam: voor spoedge vallen tel. 974491. Bollen streek: dr. Lockefeer. tel. 02522- 12166. APOTHEKEN Leiden - Lei derdorp Oegstgeest - Voor- Oegstgeest. Alkemade: Apo- theek Alkemade, open: zat 12- gen 12.: Noordwi feestda- 12.30-13 en 17.30-18 u. e rijk - Katwijk: Apotheek 17-18 12-13 u. en 17-18 u. Spoedre- cepten tel. 3511 ol dlenstbel. e Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden Noordwijkerhoul Voorhout: tel. Bollenstreek: Gezondheidscentrum. 02522-14147. Hillegom: Opga ve vla het antwoordapparaat. teL 02520-16217. e Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. DIERENARTSEN Leiden: dr. Muurltng. tel. 125057 en dr. Vestjens/dr. Koster, tel. 144323. Voorschoten Leidschendam: dr. Frencken. tel. 070-271110. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen. dienst elke dag A i Zie- dinsdag j 13.00 u. (Dlaconessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth- ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Sint Eliza beth-ziekenhuis: Volwas senen dagelijks van 14.00-14.45 i 15.00- X) u. en van 18.30-19.30 u. van 19.30-21.00 u. alleen r vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (harlbewa- 4.30 u. en Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sporl- Medisch Adviescentrum: 14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Jelgsrsmakliniek: Jongerenteam: za. en zo. 14.00- 17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.: za. zo en feest-> dag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A. C en D: dag. tot Ziekenhuis: Voor, alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Da gelijks 14.15-15.00 u. en 18.30- 19.30 u. Avondbezoekuur afde ling verloskunde: 18.00-19.00 De Praematurenafdeling dage lijks van 14.30-14.45 u. en 18.30-18.45 u. Voor ouders en familie is voorlaan doorlopend hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkli niek zijn dagelijks 15.00-15.45 u. en 18.30-19.00 u. De bezoektij den van de kinderafdeling (al leen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afge sproken worden met de hoofd verpleegkundige) zijn dagelijks van 14.15-15.00 u. en van 18.30- 19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30-19.30 u. Extra bezoek hartbewaklng: 11.00-11.30 u. ling 15.00-15.30 u. alleen ouders 18.00-18.30 u HMbnivnuviviu. ui. en do. 18.30-20.30. afdeling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30. afdeling trouwelljk. Dag en nacht bereik baar. VRIJWILLIGERS CENTRALE - Langegracht 246a. Lelden. Tel. 149064. Dagelijks bereikbaar van 9.00-17.00 u. voor Informa tie over vrijwilligerswerk en cur sussen of een persoonlijk ge sprek.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15