Lisserbroek in actie voor veiliger kruispunt Voetveer overPaddegat vaart zonder veerrecht LEIDEN OMGEVING CeidAcSotntMii ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986PAGINA 14. I Gemeentebedrijven zwaait Elshout uit NOORDWIJK Velen maakten gistermiddag in het dorpshuis De Kuip gebruik van de gelegenheid om C.A. Elshout uit te zwaaien. Na 35 jaar gemeentedienst had hij „z'n zwart lederen jas aan de kapstok gehangen", zei directeur J. de Kluiver van de gemeentebe drijven. 35 jaar geleden begon Elshout als gasfitter om nu als in specteur, belast met de werkvoorbereiding, met VUT te gaan. Vol gens de directeur was Elshout in vele opzichten uniek. Hij doelde daarmee op zijn pogingen om bij de komende verkiezingen voor het CDA in de gemeenteraad te komen. Voor iemand op de 12e plaats op de kieslijst is dat moeilijk, maar de heer Elshout heeft weieens meer „onmogelijke" dingen gedaan. ,U was de enige die kans zag een splinternieuwe auto van de dienst binnen een week in de vernieling te rijden", zei De Kluiver. Burgemeester mr. J.M. Bonnike liet eveneens de loopbaan van de scheidende ambtenaar de revue passeren. Hij herinnerde aan het vakbondswerk van Elshout: „U was uw broeders hoeder". Hij waarschuwde hem voor het werk in de gemeenteraad. „U moet niet denken dat u het dan rustig krijgt". De heer Elshout kreeg van velen geschenken. Jeroenhuis wordt Warenar WASSENAAR De nieuwe naam voor het sociaal-cultu reel centrum in Wassenaar is „Warenar" geworden. Vroeger werd het centrum „Het Je roenhuis" genoemd. De naam van het vernieuwde centrum komt van een toneelstuk van P.C. Hooft en heeft duidelijke associaties met Wassenaar. De zalen van „Warenar" zullen alle genoemd worden naar oude Wassenaarse plekken. Met namen als Persijn, Raap horst en Santhorst. Streekcommissie Ade stelt projectgroep in OUD ADE De streekcommissie Ade is op eigen initiatief een onder zoek gestart naar de mogelijkheden van bescherming en ontwikkeling van natuurwaarden binnen het kader van agrarische bedrijfsvoering. Daartoe is contact opgenomen met de themagroep Regionale Ontwikke lingen van de landbouwhogeschool in Wageningen en de vakgroep mi lieubiologie van de rijksuniversiteit in Leiden. Uit studenten van deze hogescholen en uit afgevaardigden van de streek commissie is nu de zogeheten „projectgroep Ade" gevormd. In een brief aan het provinciaal bestuur van Zuid-Holland verzoekt de streekcommis sie de projectgroep te steunen en waar mogelijk van alle gevraagde infor matie te voorzien. Al in september vorig jaar hadden de heer Hordijk na mens het provinciale bestuur en de gedeputeerden Overwater en Borg man met de heren K. van der Heden en N. van Brussel van de streek commissie Ade afgesproken, dat er een werkgroep zou worden ingesteld. Omdat de instelling van deze werkgroep op zich liet wachten heeft de streekcommissie Ade zelf maar het voortouw genomen. Renovatie Ignatius- school duurder ROELOFARENDSVEEN De renovatie van de Veense Ignatiusschool gaat waar schijnlijk meer kosten dan de geraamde 200.000 gulden. In de gemeentebegroting voor 1986 is dit bedrag voor dit jaar gereser veerd. Hiervan is in augustus vorig iaar 24.000 gulden opgenomen voor het opheffen van dringend te repareren gebreken. Inmid dels zijn de centrale verwarmingsketel en andere geplande voorzieningen aangebracht. Er zijn evenwel nog andere gebreken aan het licht gekomen zoals kapotte sloten en lekke radiatoren die dringend gerepareerd moeten worden. Hierdoor is het beschikbare krediet met 10.000 gulden overschreden. Maandag buigt de raadscommissie openbare werken zich over deze kwestie. Vertrek na 31 jaar Ambtenaar S. de Jong nam giste ren na 31 jaar afscheid van zijn werkgever, de gemeente War mond. Hij was er adjunct-ditecteur Gemeentewerken. Voor zijn bij zondere inzet, vooral op het ge bied van bouw- en woningtoezicht ontving hij uit handen van burge meester mevr. G. Hendrickx (links) in aanwezigheid van zijn echtge note de zogenaamde „Warmond tegel. In zijn toespraak ging uit uit gebreid in op het werk van bouw en woningtoezicht. „De burgers zien je vaak als een soort politie agent, die de inwonerS aan talloze regels wil binden. Maar in feite is die afdeling er juist om mensen te beschermen. Om er voor te zor gen dat er geen ongelukken ge beuren". LISSERBROEK De ge meenschap Lisserbroek komt in februari in actie. In het dorpsblad De Meer koet staat aangekondigd dat de acties noodzakelijk zijn om de volle aandacht van de gemeentelijke overheid te krijgen voor de situatie rond het kruis punt Lisserdijk/Lisserbru- g/Lisserbroekerweg. Dit kruispunt is volgens de bewoners leverisgevaar- lijk. liseerd waardoor de kruising veiliger zou zijn geworden. „Wel heeft Lisserbroek 400 woningen meer en zijn er dus meer inwoners met deze le vensgevaarlijke situatie opge scheept", aldus De Meerkoet. Ondanks toezeggingen .w. plekke nog steeds niets gerea In de laatste maanden van het ter afgelopen jaar zijn er al groot- scheepse handtekeningenak- ties gehouden. Op 9 december werden 1300 handtekeningen aan wethouder Auer aangebo den. Tijdens die aanbieding werd door de Lisserbroekse afvaardiging verzocht om in overleg te treden met de ge meente Lisse en het water schap Groot Haarlemmermeer om de kosten van een noodza kelijke verkeerslichteninstal latie te delen. Het blad De Meerkoet meldt, dat de acties op of nabij het kruispunt plaats zullen heb ben. „De akties zullen een overwegend ludiek karakter hebben, maar zullen wel tot gevolg hebben dat het verkeer op het kruispunt stil komt te liggen gedurende een bepaalde periode", aldus het dorpsblad. LISSESE JUBILARIS: „De heer H.van Dijk. die dezer dagen den dag vierde dat hij 40 jaren geleden in dienst trad bij de firma G.van Pa rijs te Lisse". generaal Sarra'l schijnt zijn plannen met ijzeren wil door te zetten en zonder aanzien van eenig recht diezelfde plannen uit te werken". Ons moge ontgaan wie die ijzer vreter Sarra'l is geweest, maar dat doet er niet toe, hij was er. Waarschijnlijk één of andere ouwe Griek die zwaar op de maag van ons Zondags blad lag. Wel duidelijk is, dat het „Geïllustreerd Zondagsblad" nog niet beschikte over voor uitziende lieden la de zich veel later ontplooiende mr. G.B.J.Hiltermann; het blad kon niet in de toekomst zien. Dat kan G.B.J. ook niet, maar de weekendkrant had toch de schijn kunnen ophou den. Het Zondagsblad bepaal de zich tot een vraag: „Zou den de geallieerden (zelfs met twee verrassende punties op de a: ^geallieerden) einde lijk toch ingezien hebben, dat met meer energie en meer centralisatie van hun lege- rorganisatie moet opgetreden worden? Het heeft er allen schijn van, doch het zou gaan tijd worden ook!", bromde het Zondagsblad, met een soort Vlaamse intonatie. In tussen stelt de nieuwe stijl van het blad me enigszins te leur: ik mis de hupse anecdo tes en de belerende fratsen van Johan de Raadselredac Onder redactie van Ton Pieters. teur. Trouwens, ook de druk plaatst me voor raadsels: de ene keer zien de pagina's ér bruin uit en een week daarop is de zaak weer (uiterst) mat- groen. Een lichtpuntje, echter, was wederom de aankondiging van twee zilveren professie feesten van reverende zus ters (van Tilburg). Dat betrof de alle eer waard zijnde me juffrouw Amalia Wijninga (zo heette zij in de wereld) afkomstig van Usquerd, die voortaan om onnaspeurbare redenen Maria Arnoldis ge noemd wenste te worden; en mejuffer Anna Hegeman, die ook uit de wereld was getre den en 25 iaar eerder haar eeuwige geloften had afge legd als Maria Hermanus. Deze laatste eerwaarde ar beidde in het St.Bernardus- gesticht in Amsterdam. Dat is een vermaard instituut aan de Plantage Middenlaan dat onlangs als een stokoude Phoenix geheel nieuw, tegen over de Artis, uit de afbraak van het eerste Oude Man nenhuis St. Bernardus herre- SCHILDERACHTIG: „Een schilder achtig plaatje uit het veroverde Ser vië: de Servische bevolking keert, na de vlucht van het Servische le ger. onder geleide van Oostenrljk- sche troepen naar heur haardste- BEDIENING: „Een Nederlandsche priester-missionaris In Midden-Afri- ka gaat op bediening. De Zeereerw. Father C.Schoemaker. van de Mis sie van Mlll-Hill, die pastoor Is In Oeganda, zond ons dit aardige kiekje, dat hem voorstelt, terwijl hij zich gereedmaakt per flets den heu vel op te gaan om een zieke de laat ste H.H.Sacramenten toe te die zen is. St. Bernardus „for ever", maar de zusters zijn inmiddels verdwenen. En dat is geen goede zaak. Het „Geïllustreerd Zondags blad" was eind januari 1916 nog wat aan het namompelen over de watersnoodramp, eerder in die maand: „De eerste watersnood-ellende schijnt thans voor goed voor bij te zijn. De ramp, die da gen lang gedreigd heeft nog grooteren omvang aan te ne men is gelukkig tusschen ze kere grenzen beperkt geble ven. En ook de groote emotie en voor sommigen mis schien ook wel de sensatie die de ramp een oogenblik allerwegen in ons lancf te weeg bracht schijnt langza merhand te gaan afkoelen en te verminderen. Onze geest is den laatsten tijd te overladen geweest met verwerken van groote ge beurtenissen, dan dat nog iets een blijvenden indruk schijnt te kunnen maken. De in drukken hebben in zoo groo- ten getale en met zulke ruwe brutaliteit onzen geest over rompeld, dat hij als fotogra fisch papier, dat te lang aan het zonlicht werd blootge steld, de beelden van buiten niet meer met die scherpte opneemt als vroeger het ge val was. Toch moeten we ons daardoor niet laten mislei den: erger dan een oorlog is deze overstroming voor de geteisterde streken. Worden in een oorlog enkel huizen verwoest, hier werden èn huizen èn akkers en velden en weiden voor langen tijd door het zilte zeenat on vruchtbaar gemaakt". Nog maals wekte het Zondagsblad op tot steun en hulpverle ning, „zolang de vijand niet achter de borstweringen der zee is teruggedreven". Terug naar het andere ge weld, dat der moordende wa penen, in het ontwrichte Eu ropa. „Uit Servie, Montene gro, Saloniki en heel den Balkan, die nu meer dan half door de Duitsche en Oosten- rijksche legers bezet is, ko men nog steeds interessante kiekjes binnen". Voorlopig kunnen we nog voort, scheen het Zondagsblad te willen zeggen. „Steeds gaan de geal lieerden nog voort troepen te ontschepen te Saloniki en op verschillende Grieksche ei landen. De nieuw benoemde Alkemade zorgt voor beter gietwater kwekers Sotaweg ALKEMADE De gemeente Alkemade overweegt om op een andere plaats uit de Ringvaart water te ha len om de tuinders aan de Sotaweg van beter gietwater te voorzien. Men wil van een punt ter hoogte van de Noorder Ringsloot in Oude Wetering het water leiden naar de Sotaweg, waar de bestaande inlaat zich be vindt. Daar kunnen beide leidingen op elkaar aange sloten worden. De gemeente wil nog even wachten met de aanleg van de nieuwe leiding, totdat monsters aantonen, dat het water thans voor de tuiners inder daad kwalitatief te slecht is. Het Hoogheemraadschap zal aan het begin van het gietseizoen rond 1 april apparatuur voor het bemonsteren plaatsen. Telkens wanneer de kwekers klagen over de kwaliteit van het gietwater worden er monsters genomen. Volgens het gemeentebestuur is gebleken dat de gietwaterproblemen op de kwekerijen aan de Baan minder ernstig zijn dan op de kwekerijen op de Sotaweg. Zoals bekend heeft de belangengroep „kwekers voor goed giet water" onlangs in een brief aan het gemeentebestuur aandacht gevraagd voor de kwaliteit van het door de kwekers te gebrui ken gietwater. De groep wees erop dat als gevolg van de toege nomen lozing van ongezuiverd afvalwater de Ringvaart van de Haarlemmermeer plaatselijk ernstig is vervuild. Aangezien de kwekers aan de Baan en de Sotaweg hun gietwater op slechts 200 meter afstand van het lozingspunt uit de Ringvaart betrek ken, gebruiken zij noodgedwongen verdund ongezuiverd riool water om hun gewassen te besproeien. De door de kwekers in 1969 aangelegde inlaatleiding die hen nog jaarlijks geld kost, dreigt hierdoor een zinloze investering te worden. De nu door het gemeentebestuur voorgestelde oplossing lijkt alle betrokke nen de best mogelijke. Zowel voor wat betreft de uitvoering als de kosten. In de raadscommissie openbare werken van Alkema de wordt maandagavond een voorstel behandeld dat neerkomt op de aanleg van een 700 meter lange inlaatleiding in de Ring vaart, vanaf de Noorder Ringsloot naar de bestaande inlaat van de Sotaweg en een 200 meter lange inlaatleiding naar de be staande inlaat van de Baan. Hierbij wordt aangetekend dat pas tot uitvoering wordt overgegaan als de analyse-resultaten de noodzaak daartoe aantonen. De gemeente Alkemade neemt in eerste instantie de volledige kosten voor haar rekening. Later zal Rijnland de helft daarvan aan Alkemade vergoeden. Jaap Kinkel, de voormalige veerman die nog steeds als enige over het veerrecht beschikt. WOUBRUGGE De ge meente Woubrugge is na ze ven jaar alsnog van plan het veerrecht dat rust op het voet- veer over het Paddegat af te kopen. Burgemeester Brouwer de Koning van Woubrugge ziet dit als een morele ver plichting en wil een afkoop som van 750 gulden per jaar betalen aan ex-veerman Kin kel, met terugwerkende kracht. Of dit voorstel het zal halen is nog maar de vraag. De voormalige veerman vindt dat niet de gemeente, maar zijn opvolger Hoogeboom moet betalen. En deze laatste wijst Toen de gemeente Woubrugge in februari 1979 het raadsbe sluit nam om het voetveer over het Paddegat samen met Roelofarendsveen en de pro vincie in stand te houden, konden de toenmalige raadsle den niet bevroeden, dat zij Woubrugge eigenlijk in een ju ridisch wespennest staken. Een wespennest, dat voorkomt uit het zogenaamde veerrecht, dat het eigendom is van de vroegere veerbaas Jaap Kin kel. De gemeente vergat het veerrecht af te kopen, zodat er nu eigenlijk illegaal wordt overgevaren. Op 13 mei 1979 hing Jaap Kinkel zijn aan de wilgen. Na een leven lang de roeiboot bij mooi en slecht weer over het Paddegat te hebben geroeid, vond hij het op 65-jarige leeftijd welle- tjes. De gemeenten Woubrugge en Roelofarendsveen werkten samen met de provincie om een opvolger te vinden. Dat werd de heer Hoogeboom, wo nend aan de Veense kant van het water. Met een subsidie van jaarlijks 35.000 gulden den de veergelden redelijk laag gehouden. Veel recrean ten maken gebruik van het voetveer op hun fietsroute rond de Braassem. Oud-veerman Kinkel heeft de gemeente Woubrugge echter al lang gewezen op het feit, dat het juridisch fout zit. Hij bezit immers het uit de zeven tiende eeuw stammende veer recht, dat hij overgenomen heeft van z(jn schoonvader, de heer Van der Lip. Het veer recht rust op het door hem be woonde veerhuis, en Kinkel heeft papieren die daarvan ge tuigen. Zijn opvolger had het veerrecht moeten pachten, maar daar kwam het echter om allerlei redenen niet van. Het ziet er naar uit, dat hij, ze ven jaar na de overdracht van het veer, gelijk krijgt. Wou- bruggge wil de claim van de oud-veerman niet langer ont lopen. Juridisch ligt het alle maal ontzettend moeilijk. Het Oud Vaderlands Recht, waarin men terecht komt in geval van dergelijke oude aanspraken munt niet uit door duidelijk heid. Reeds in 1982 zocht Woubrugge contact over deze kwestie met de provincie, maar men kwam er niet uit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14