fieidóeSou/tcwit Aramco dreigt met vertrek uit Nederland „Er is hier toch godsdienstvrijheid' STAD OMGEVING Muzikale politie in Stadsgehoorzaal Reclamemast aan Plesmanlaan blijft staan Acht jaar wegens moord op rivaal OVERLEG OVER SOCIAAL PLAN AFGEBROKEN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986 PAGINA 13. Laboranten AZL weer terug naar oudbouw LEIDEN Een aantal labo ranten van het AZL doet proeven waarbij radio-actief materiaal wordt gebruikt noodgedwongen weer in één van de oude gebouwen. De bedoeling was, dat de proe- ven in laboratoria in de nieuwbouw van het zieken huis zouden worden gedaan, maar nog alle noodzakelijke voorzieningen bleken aan wezig. Zo bleek het ook niet mogelijk een volstrekt stof vrije ruimte in te stellen. LEIDEN De reclamemast aan de Plesmanlaan wordt niet ver wijderd en ook de reclame voor sigaretten blijft hangen. Het colle ge van B en W laat een en ander weten in een brief aan de Leidse huisarts B. Crul. Crul had net zoals Rijkswaterstraat en de pro vincie Zuid-Hoilland zijn veronrusting over de mast kenbaar gemaakt. Het college is niet van plan zich iets aan te trekken van de protesten tegen de rokende cowboy, omdat alle formele proce dures rond de bouw van de mast met daarin mogelijkheden tot het indienen van bezwaarschriften zijn doorlopen. Toen is geen enkel bezwaarschrift ingediend, zeggen B en W. Vervolgens is een con tract met de exploitant voor een periode van twintig jaar afgeslo ten. „De mast past naar ons oordeel in de stedebouwkundige struc tuur van de bebouwing rond de Plesmanlaan en is ons inziens niet ontsierend voor de omgeving", schrijven B en W. Een oordeel, over de aard van de reclame zou de overheid niet mogen hebben. LEIDEN/DEN HAAG Een 48-jarige in Leiden wonende Marokkaan is gisteren door de Haagsé rechtbank veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens moord op zijn 45-jarige landgenoot. De moord werd gepleegd op 2 septem ber van het vorige jaar. Het slachtoffer woonde samen met de vrouw van de 48-jari- ge man en hij was door haar familie helemaal geaccepteerd als hoofd van het gezin. De echtgenoot voelde zich daardoor diep vernederd en schoot zijn rivaal dood. De rechtbank hield er rekening mee dat hij niet helemaal toerekenings vatbaar was en dat het gedrag van het slachtoffer in de Ma rokkaanse cultuur van beiden een belangrijke rol heeft ge speeld. De officier van justitie had negen jaar gevangenis straf geëist. LEIDEN De directie van Aramco dreigt met vertrek van de oliemaat schappij uit Nederland. Dat zeggen de vakbon den. Volgens de bonden heeft Aramco het minis terie van sociale zaken laten weten, dat men de vestiging in Leiden zal opheffen, als het ministe rie Aramco geen onthef fing geeft van de wette lijke verplichting een on dernemingsraad in te stellen. Mocht Aramco inderdaad vertrekken, dan zou dat nog eens 130 ontslagen in Leiden be tekenen. Aramco ontkent het dreige ment echter ten stelligste en heeft dat gistermorgen in een gesprek met de bonden ook gedaan. Maar de bonden (FNV, CNV en NCHP), zeg gen het uitspraak van de di rectie uit twee goede bron nen te hebben. De eerste is afkomstig vanuit het ministe rie van sociale zaken en de tweede is het Leids Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB). In een intern verslag van het GAB over de gebeurtenissen bij Aramco van half decem ber tot half januari schrijft het GAB dat Aramco heeft gezegd, dat als „de druk van de vakbonden niet verdwijnt grote kans bestaat" dat de oliemaatschappij het in Ne derland en Leiden voor ge zien houdt. Aramco heeft daarbij opgemerkt dat de Leidse activiteiten net zo makkelijk vanuit Houston in de Verenigde Staten uitgeoe fend zouden kunnen worden. Aramco heeft momenteel geen ondernemingsraad, maar heeft nooit voldaan aan de wettelijke verplichting daarvoor ontheffing aan de minister te vragen. Het be drijf heeft dat nu alsnog ge daan en weigert dus een on dernemingsraad in te stellen. Tijdens het overleg tussen vakbonden en directie van gisteren was met name het sociaal plan voor de 370 werknemers, die ontslagen zullen worden aan de orde. De bonden hebben daarbij het overleg afgebroken en zijn boos weggelopen, omdat men vindt dat Aramco wei gert duidelijk afspraken te maken over het sociaal plan. „Men wil ons niet eens ver tellen hoeveel geld er voor het sociaal plan beschikbaar is", aldus FNV-districtsbe- stuurder P. de Groot. Verder weigert de directie de bonden toe te laten in een commissie, die op de uitvoe ring van het sociaal plan toe moet zien. Aramco weigert volgens de bonden tevens het geld voor het sociaal plan in een apart fonds te reserver en. Men wil het geld binnen het bedrijf houden. Bonden en directie zijn het ook niet eens over de ingangsdatum van het sociaal plan. Dc bon den willen 1 november 1985 als datum om de werknemers die vrijwillig vertrekken ook een tegemoetkoming te ge ven. De directie wil daaren tegen de datum van onderte kening. Volgens De Groot moet de directie op korte termijn la ten weten welke werkne mers wel en welke niet ont slagen zullen worden. „Dat hebben ze nog steeds niet ge daan, zodat alle werknemers nog steeds in grote onzeker heid verkeren". De bonden gaan nu eerst hun leden raadplegen over de vFaag hoe verder gehandeld dient te worden. LEIDEN Het Leidsch i Politie Muziek Gezelschap onder leiding van Cees' Brugman verzorgde gis teravond in de Stadsge hoorzaal een zeer geva rieerd concertprogramma. Natuurlijk lieten ook de tamboers van het LPMG onder leiding van Roel Paling zich deze avond niet onbetuigd en als spe ciale gast verleende het gemengd koor „Jubilate Deo" uit Haarlem, met als dirigent Dirk Out, mede werking. Bij wijze van opening werd plechtig het' Wilhelmus gebla zen; het publiek, dat overigens lang niet de hele zaal kon vul len, hoorde het «Nederlandse volkslied staande aan. Na een welkomstwoord door de voor zitter van het LPMG ving het iet is heel positief, dat het ge zelschap zich niet uitsluitend bezig houdt met het spelen andere speci fieke brassband muziek, maar zich ook waagt aan allerlei an dere genres. Zo waren er ver schillende werken uit de klas sieke orkestliteratuur te horen, uiteraard in arrangement. De kwaliteit van de uitvoering was erg wisselend. Van de dramatiek van Les Prélu des", een symfonisch gedicht van Franz Liszt, bleef in de versie zoals het LPMG die gis teravond liet horen, weinig over. Het op zich schitterende stuk was voor deze groep echt te hoog gegrepen. Technisch Een stuk beter gingen echter het tweede en derde deel van het trompetconcert van J.N. Hummel, een leerling van Haydn en Mozart. De band had hierin een begeleidings- funktie; de show werd gesto len door de solist Johan Breet- veld (kornet). Hij dwong be wondering af met zijn virtuo ze, soms misschien net iets te enthousiaste spel. Het koor Jubilate Deo uit Haarlem is muzikaal geen hoogvlieger. De bijdragen die het aan de avond leverde, wa ren vrijwel zonder uitzonde ring slap. Helemaal thuis is het LPMG uiteindelijk toch in de betere marsmuziek en in stuk ken van bijvoorbeeld Glen Miller. Die muziek klinkt dy namisch en meeslepend en het is duidelijk te horen dat men er echt plezier in heeft. Wie na dit alles nog zin had om verder te feesten kon dat doen tot in de kleine uurtjes met dansmuziek van The Mel low Tones. ANNETTE JASPERSE De Turkse gebedsvoor ganger spreekt in de moskee aan de Leidse Hooigracht de „Azhnan" uit. Op de Hooigracht schalt zijn oproep door de luidspre kers. TURKEN ROEPEN GELOVIGEN VIA EEN LUIDSPREKER OP LEIDEN Om zestien minuten over één klon ken gisteren via een luid spreker de eerste tonen van de „Azhnan" over de Hooigracht. De Turkse ge bedsvoorganger in de Leidse moskee riep, door het uitspreken van een heilige formule, de isla-' mieten op om naar de ge bedsdienst te komen. Het was de eerste keer dat de Turken hun oproep om naar de moskee te komen versterkt over straat lie ten schallen. Voorlopig hebben zij toestemming van de gemeente om dat gedurende zes maanden op vrijdag tussen twaalf en twee uur te doen. Bijna een jaar geleden richtte de Islamitische vereniging zich tot het college van Ben W met het verzoek om de gelovigen via een luidspreker op te mo gen roepen. „Er is hier toch vrijheid van godsdienst. De Nederlanders mogen toch ook de kerkklokken luiden voor hun godsdienstoefeningen", meende de voorzitter van de vereniging Ahmet Altuntas. De gemeente had bijna een jaar nodig om tot een beslis sing te komen. In die tijd klop ten de islamieten regelmatig aan de deur van het gemeente huis. Ambtenaar M.R. Snouck Hurgronje: „Ze hebben ons zelfs een cassettebandje van de oproep laten horen". Een pro bleem was om de eventuele toestemming in een of andere juridische vorm te gieten. Uit eindelijk bood artikel 35 van de plaatstelijke politieverorde ning uitkomst. Hetzelfde arti kel wordt bijvoorbeeld ge bruikt om vergunningen voor het gebruik van geluidswagens af te geven. Een week geleden kreeg Ah met Altuntas het bericht dat de gemeente toestemming ver leende. Voorlopig mogen de Turken de „Azhnan" één keer in de week versterkt laten ho ren. De voorkeur van de isla mieten gaat er echter naar uit om voor iedere dienst de luid spreker te gebruiken. Snouck Hurgronje dacht dat het zover wel niet zo komen. „Ik verge lijk het maar met het luiden van de kerkklokken. Dat ge beurt over het algemeen ook maar één keer in de week". Bezwaren van omwonenden zijn nauwelijks te verwachten. Het uitspreken van de heilige woorden nam nog geen vier minuten in beslag. In de hui zen aan de Hooigracht was het geluid nauwelijks te horen. Volgende week gaat ook de moskee aan de Rembrandt- straat gebruik maken van een luidspreker. Dat gebeurt ook op vrijdagmiddag tussen twaalf en twee. De exacte tijd is afhankelijk van de stand van de zon. De gebeurtenis van gisteren is overigens niet uniek voor Ne derland. Hoewel zelfs radio en televisie aandacht besteedden aan het gebeurde in Leiden, had het Brabantse Oss de pri meur van een „Azhnan" door een luidspreker. Met bijdragen van Frank Buurman, Willem Buijteweg, Marcel Ge- lauff en Gert Visser. Foto Fred Rohde. Afscheid (1) Met pijn in het hart moest deze week afscheid genomen worden van het radicale raadslid Henk van Tol uit Al kemade. Henk was een voort durende bron van inspiratie, die garant stond voor tal van kleurige bijdragen. Deze ru briek zal zonder hem niet meer hetzelfde zijn. Henk van Tol zou Henk van Tol echter niet zijn als hij niet op waardige wijze afscheid had genomen, op maandag avond in de gemeenteraad. Zijn afscheidsrede, doorspekt met literaire citaten, besloeg niet minder dan zeven velle tjes. Henk had de kopieerma chine op volle toeren laten werken, want het volledige verhaal werd bovendien nog eens aan alle aanwezigen ter lering ende vermaak uitge reikt. Henk van Tol is aan de kant gezet door de PPR. Hij heeft definitief gebroken met zijn partij, die nij niet al te hoog meer aanslaat. Hij ontkent niettemin dat ze bij de PPR het verstand hebben verloren toen ze besloten hem aan de kant te zetten. „Wat men niet bezit, kan men ook niet kwijt raken". En over zijn opvolg ster, Lia Castelein: „Wie in de kringen der schijtlijsters ver keert, zal nooit een kastelein worden, die klare wijn schenkt doch slechts droe- Afscheid (2) In een zeer kortstondig mo ment van zelfkennis onthulde Van Tol maandagavond dat bescheidenheid niet zijn sterkste kant is. Een onthul ling die hij vervolgens lang durig met bewijzen staafde. Henk van Tol, die zichzelf omschrijft als een „taalgevoe lig schepsel", beschouwde zich in vele vergaderingen als-een eenzame vertegenwoordiger, een klein waakvlammetje. „In het duister is een kleine vlam genoeg. Veraf geeft het richting. Dichterbij word je erdoor verwarmd. En tenslot te'verteert het al het oude en kan nieuw leven een kans krijgen", aldus citeert hij de Duitse theologe Dorothee Söl- le. Maar Henk van Tol voelt zichzelf het meest aangespro ken als hij zijn favoriete Duit se dichter en schrijver Hein- rich Heine aanhaalt: „Want schoonheid en genialiteit vor men immers ook een soort koninkrijk en passen niet in een samenleving waar ieder een, uit onbehagen over de ei- §en middelmatigheid, alles zal oen om de begaafdheid van anderen in diskrediet te bren gen". Misschien kan daar als mos terd na de maaltijd nog aan toegevoegd worden dat hoog moed voor de val komt, maar daar weet Van Tol inmiddels alles van. Trap na (1) Voor een beetje kenner van het Leidse universitaire we reldje is het niet bijzonder, maar mr. Kees Cath, de voor zitter van het college van be stuur, had deze week weer eens één van zijn regelmatig terugkerende woede-aanval len. Dit keer niet veroorzaakt door een bezetting van het Academiegebouw tijdens een bezoek van onderwijsminister Willem Deetman. Dat gebeu ren, ook al weer meer dan een jaar geleden, deed Cath de studenten witheet en vuur rood toeroepen „dat we dit toch niet hadden afgespro ken", terwijl Deetman onder tussen naar een veiliger on derkomen werd geloodst. Ook de universiteitsraad, die er nog wel eens andere menin gen op na wil houden dan de rechtlijnige, autoritaire Cath, vormde (dit keer) niet de aan leiding van de uitbarsting van meester Kees. De hoofdschuldige in dit ge val: medelid van het college van bestuur Matthijs Koorn- stra. Hij kwam deze week uit gebreid aan het woord in deze krant ter gelegenheid van zijn afscheid van de Leidse uni versiteit. Trap na (2) Meester Kees, legde Koorn- stra bereidwillig uit, doet het vaak fout. Kees zou eens wat soepeler moeten zijn en niet altijd zo star en eigengereid moeten vasthouden aan zijn formele bevoegdheden, want dat blijkt keer op keer tot no deloze botsingen te leiden. Een ander optreden van de voorzitter zou niet alleen de sfeer ten goede komen, maar het nemen van besluiten aan zienlijk vergemakkelijken, was zo'n beetje zijn betoog. Koornstra noemde als voor beeld het optreden van Cath rond de kraakactie van het pand Brill. Cath rende eind uit te krijgen. Koornstra zag zijn baas weer eens als een olifant door de porceleinkast denderen en besloot tot een noodgreep: achter de rug van Cath om belde hij de krakers en probeerde door wat achter grondinformatie te verstrek ken de gemoederen te kalme ren. De afloop van een en an der is bekend: Cath vond niet alleen de rest van de universi teit en burgemeester Cees Goekoop, maar ook de rechter op zijn weg. Cath zal het verhaal van Een hele grote kijkdoos. Dat is de nieuwbouw van kledinggigant C&A aan de Haarlemmerstraat geworden. Waar het doorsnee bedrijf een massieve schutting optrekt om de nieuwsgierigheid van eenieder naar de activiteiten achter het schot onbevredigd te laten,, heeft het kledingbedrijf het spreekwoordelijke gat in de markt gevonden. Op ooghoogte en met de afmetingen van een stevige voetbal zijn er patrijspoorten in de schutting gezaagd. Leuk dus, dat c'en g'aatje. Koornstra met gekromde te nen hebben gelezen en zijn woorden als een stevige trap na hebben ervaren. Als het aan hem had gelegen, had het in elk geval nooit opgeschre ven mogen worden. Die meester Kees toch: een kat zonder incasseringsvermogen. Stuntwerk (1) De verlengde Mauritssingel dreigde een racebaan te wor den. Dat vond de gemeente Leiderdorp tenminste, die er van alles aan deed om te voorkomen dat hier de grote prijs van Leiderdorp werd verreden. Gemeentewerken construeerde een kunstige sla lom, die de snelheid er zo ab rupt uithaalt dat de snelheids maniakken direct de vangrail inkunnen, ware het niet dat die hier ontbreekt. Het probleem is dat de zoge naamde verkeerseilandjes, die de automobilist tot spectacu lair weggedrag dwingen, niet zo best te zien zijn en erg on verwacht opdoemen. Zelfs de bestuurder van een sneeuw schuiver, toch niet het snelste vehikel dat op vier of meer wielen rondrijdt, kreeg het pas door toen hij halverwege een besneeuwd en daardoor vrijwel onzichtbaar eilandje was, een behoorlijke ravage achterlatend. Stuntwerk (2) Automobilisten bekritiseren natuurlijk elk obstakel dat in de baan van hun heilige koe terecht komt, maar ook de be- i de Mauritssingel, ten behoeve van wie de ver- keersremmende maatregelen in feite zijn aangelegd, bekij ken het onvrijwillige stunt werk met auto's voor hun deur met gefronste wenk brauwen. De verzekering van de ge meente dat de verkeersei landjes door middel van be planting tot goed zichtbare, tropische paradijsjes zullen worden omgevormd, kan hen niet geheel geruststellen. Mo gelijk onstaat daar straks nog een ondoordringbare jungle. De vraag rijst wat de gemeen te straks nog meer in petto heeft om in het kader van het verkeerscirculatieplan het verkeer af te stoppen. Wel licht een blinde muur op de Spanjaardsbrug om te voorko men dat daar links wordt af geslagen of een rode ver- Zendtijd (1) Toen de Leidse politiek vast stelde dat het Stadhuisplein (tijdelijk) gebruikt kon wor den als wekelijkse markt plaats, heeft zij zichzelf aardig in de vingers gesneden. He laas kwam men daar pas de laatste weken, en dus te laat, achter. Eén maal in de vier jaar kon men reeds marktkramen op het Stadhuisplein aantreffen. In het zicht van de verkiezin gen verzamelden de leden van de gemeenteraad zich in dit soort uitstallingen om van daar hun politieke waren aan het voorbijgaande publiek te slijten. Het was een door veel partijleden gehaat onderdeel van de verkiezingscampagne (langs de deuren gaan, wordt het meest verafschuwd). Wellicht dan ook tot veler op luchting, is er dit jaar geen plaats voor politieke bedrij vigheid op het Stadhuisplein. Het plein staat namelijk al overvol met de commerciële handel. Zendtijd (2) Gelukkig heeft Omroep Rijn land een meer eigentijdse wij ze van reclame voorhanden. Gemeenten en/of politieke partijen kunnen bij de streek- omroep zendtijd afhuren om hun boodschappen via de ka bel over de kiezers te ver spreiden. Meer dan 100 bu reau's „voorlichting" en poli tieke partijen in de regio wer den deze maand hiervan op de hoogte gesteld. Een soort „zendtijd voor poli- roep Rijnland er forse bedra gen voor denkt te toucheren. Een kwartiertje op de radio kost 250 gulden, vijftien mi nuten televisie maar liefst 950 gulden. „Het is voor ons een manier om geld binnen te krijgen", vertelt een mede werkster die niet precies weet hoeveel reacties er zijn bin nen gekomen. „In ieder geval onder de tien". Bij radio-hoofdredacteur Paul van der Burg is slechts één reactie bekend. „Van een ge meente die het nogal aan de dure kant vond". Hij is het daar zelf ook wel mee eens mede daar onder normale om standigheden een uur radio zendtijd maar 150 gulden kost. Zendtijd (3) Dan is de gemeente Leiden kennelijk niet voor niets de vestigingsplaats van de streekomroep er nog goed koop uitgesprongen. Deze be taalt voor een serie program ma's speciaal bedoeld voor buitenlanders 750 gulden. Maar dat was dan ook gere geld voordat Rijnland tot het inzicht kwam dat er uit de verkiezingen een financieel slaatje viel te slaan. Het gaat om een voorlich- tin: dat het Nederlands, Turks en Marok kaans wordt uitgezonden. Aanvullend hierop organi seert de omroep een debat tussen vertegenwoordigers van een aantal politieke par tijen. Een discussie waarvoor alleen de Socialistische Partij (alweer) niet is uitgenodigd. Ook dit wordt drie maal uit gezonden. Voordat SP-raadslid Cor Ver geer wegens vermeende dis criminatie van het gemeente bestuur uit zijn vel springt: „Met het debat heeft de ge meente (financieel) niets van doen", zo verklaart gemeente- voorlichter Erik Hulsker: „Dat is een zaak van de re dactie van Rijnland". Alleen aan de tolken die nodig zijn om het gesprokene in het Turks en Marokkaans te ver talen, wordt een bijdrage be taald. Dan maar aan Van der Burg gevraagd waarom de Socialis tische Partij niet is uitgeno digd. Het antwoord getuigt van verbluffende simpelheid. „We hebben gewoon de vijf grootste uitgenodigd", zegt hij. Kennelijk is D66 met twee ze tels groot genoeg maar de SP met één zetel net te klein.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13