Besluit supersnelle trein komt deze zomer Dl NAVO wil Europees Defensie-Initiatief Et Consumentenonderwijs door alle vakken heen Krantenconflict bedreigt eenheid Britse vakbonden Veel Sovjets in Z.-Jemen gedood -lasj —lost jdealer weer oor Duitse echtbank Zomer- mode sexy en strak ^NENLAND/BIITENLAND QeidscQowuvnt WOENSDAG 29 JANUARI 1986 PAGINA 7 ur r, —Ja otesten op Hati eiden zich uit HAITIEN De protestactie tegen de anse president Jean-Claude (,3aby-Doc") jalier. die eerder deze week in (ap Haitien >nnen, hebben zich gisteren naarandere de- van het land uitgebreid. De denonstraties en de grootste ooit tijdens het 3-jarige be- d van de familie Duvalier. In en uitzen- van het plaatselijke rooms-katiolieke ra- (ation heeft bisschop Gayot een elle aanval inceerd op de repressie door hetregime. Hij ^ordeelde met name het politie-otreden tij- 5 de betogingen in Cap Haïtitn. Daarbij |men drie mensen, onder wie tvee kinde- om het leven. De drie slachtoffers hadden E met de ongeregeldheden te rraken maar (men om in hun huizen toen de jolitie over ioofden van de betogers schoot. Het aantal en zou nog kunnen oplopen. Kleinste aapje met uitsterven bedreigd MANILA Het Filipijnse spookdier- tje (tarsius spectrum), het kleinste aap- Ie ter werela, dreigt uit te sterven. Dat comt door de illegale handel, zo schreef een krant op de Filipijnen. Het halfaapje, dat niet groter is dan een rat, heeft grote ronde ogen, een puntig neusje en een lange staart met een pluim aan het uiteinde. Het nachtdier tje wordt levend, dood of opgezet ver kocht voor vijftien gulden in winkels voor toeristen in Manila. Het dier, dat lijkt op het buitenaardse wezentje „ET." uit de film met dezelfde naam, leeft in het oerwoud in het midden en zuiden van de Filipiinen en eet insec ten, hagedissen en planten. Paar hrijgt telefooncel waarin romance begon MIDDLESBOROUGH Ze hebben elkaar ontmoet in een telefooncel, hij heeft haar daar ten huwelijk gevraagd, en de telefoon maatschappij heeft hen de ouderwetse rode telefooncel gisteren aangeboden als huwe lijkscadeau. Mark Robinson (20) en Jeanetle Hannon (19) kwamen elkaar m 1982 toevallig tegen bij de telefooncel in de Engelse stad Middlesborough. „Ze was zó lang aan het pra ten dat ik op het glas tikte dat ze op moest schieten", vertelde Robinson. Uit het ruzietje bloeide een liefde op, en toen hij tenslotte be sloot om Jeanette ten huwelijk te vragen, bel de hij haar op uit dezelfde telefooncel. De twee zijn van plan dit jaar hun boterbriefje te halen en willen de cel in hun tuin hebben staan als aandenken. Zwarte jongeren in Zuid- Afrika weer naar school SOWETO Zwarte scholieren in Zuid-Afrika zijn gisteren in groten getale weer naar school gegaan. Daarmee is er een einde gekomen aan langdurige boycot door zwarte jongeren uit pro test tegen de slechte kwaliteit van het onderwijs voor zwarten in Zuid-Afrika. De terugkeer naar school komt twintig dagen na het begin van het nieuwe schooljaar en is het gevolg van een op roep van studentenvertegenwoordigers, leraren en ouders. In een vraaggesprek met een krant verklaarde minister van onderwijs Sam de Beer dat de regering bezig is met een programma dat er toe moet leiden dat wellicht al binnen tien jaar het niveau van het onderwijs in Zuid-Afri ka voor iedereen gelijk zal zijn. Bij nieuwe uit barstingen van geweld hebben gisteren vijf zwarten het leven verloren. IRA-lid Kelly naar Ierland AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteravond één van de drie onlangs Gearresteerde IRA-le- en, Michael Kelly, op het vliegtuig gezet naar Dublin. België had aanvankelijk ge vraagd om de uitleve ring van de 35-jarige Kelly, maar gister morgen maakte de Amsterdamse officier van justitie, mr. Ber ger, bekend dat dit land het verzoek heeft ingetrokken. Chauffeur vrijgesproken GELDERMALSEN De Nederlandse vrachtwagenchauffeur Kees van Eden (39) mag Hongarije verlaten. Van Eden werd half december gearresteerd omdat hij een verkeersongeluk zou hebben ver oorzaakt. De afgelopen weken verbleef hij in een hotel waar hij vrij in- en uit- kon. Hij mocht Hongarije echter niet uit in afwachting van het onderzoek naar de toedracht van een botsing met een Hongaarse vrachtwagen. Volgens de werkgever van de chauffeur hebben de Hongaarse autoriteiten de chauffeur vrij gesproken van schuld nadat Hongaarse weggebruikers voor hem hadden ge tuigd. NN De officier van itie in Düsseldorf ver- :ht dat op korte ter- het proces zal begin- I tegen de 38-jarige Ihemmer Harm Dost, ervan verdacht wordt Nederland hasj te heb- verkocht aan West- (jers. t werd in het najaar van do i tijdens een vakantie op Canarische Eilanden door oo ifaanse politie gearresteerd .oo -erzoek van de Duitse justi- 50 ha een verblijf van acht rden in een Spaanse cel d hij uitgeleverd aan Island, waar hij in voorar- zt. Het is de tweede keer so D)st aan den lijve onder- Itdat in Duitsland niet al- i ce handel in hard drugs, ,r ook in soft drugs, zoals net hardheid en verbe- leü vervolgd wordt. Voor lelde delict werd Dost in oo I ii Kleef veroordeeld tot s.oo cdstraf van drie jaar en ?n maanden. Dat vonnis o>o 1 ndertijd in Nederland wit stof opwaaien. „In de Bjo od» van 1978 tot 1984 is t diorgegaan met de han- ooo in ïasj, die via tussenper- 6.io »n ot hier in Düsseldorf g'jjjj cht is gekomen", zegt 7so fdofficier van justitie Ro- o.TO in Düsseldorf. BRUSSEL De komende zomer moet de beslissing vallen over de aanleg van een supersnelle spoorweg verbinding tussen Parijs, Brussel, Keulen en Am sterdam. De ministers van verkeer van de vier betrokken landen zul len met de voorbereiding van het project over een half jaar :o ver zijn gevorderd, dat er op het niveau van de regerin gen een beslissing kan worden genomen. Dit is gisteren in Brussel mee gedeeld door de Belgische mi nister van verkeer, Herman de Croo, na een bijeenkomst van de vier landen. Volgens De Croo vergt de aanleg van de spoorverbinding een investe ring van zeven miljard gulden. In het komende half jaar moet men het nog eens worden over belangrijke zaken als het 550 kilometer lange tracé, de keu ze van het treinsysteem en de wijze waarop het nieuwe spoorwegnet moet worden ge financierd .en geëxploiteerd. Wat het systeem betreft lijkt de Franse TGV (train gran de vitesse) de meeste kans te hebben. Het concurrerende Westduitse systeem verkeert eigenlijk nog in een ontwikke lingsfase. President-directeur Ploeger van de NS schat dat de nieuwe spoorlijn in 1995 1 ijnen er op zijn vroegst kunnen liggen. De in vestering in het Nederlandse deel van het net zou volgens hem ongeveer één miljard gul den vergen. Overigens zou de verbinding volgens de plannen door het groene hart van Hol land gaan lopen. De Britten hebben zich ook zeer geïnteresseerd getoond in het projekt en willen een waarnemer afvaardigen naar het voorbereidend overleg. li; rotest van 6,50 eres tegen apenverkopen in Arabieren 2. •NN Be Israëlische £i tmier Shmon Peres 100 ïft zich gisteren in leo nn uitdrukkelijk uitge- $5 oken tegen Dduitse j-JJ penverkopen aan Ara- 5o che staten. Een aantal !;to itse bedrijvei onder lig idelt nu me Saoedi- abië over militaire mil- tienorders. 1.70 ito lens de persconferentie na »p van zijn gesprek met L20 iselier Kohl zei ?eres dat [•50 iël gekant is „tejen elke !eo >enverkoop aan dk land, i.90 zich officieel in ocrlog met [•g bevindt". Kohl gng niet ^60 de uitspraak van leres in. •g Duitse regering leeft tot it20 loe steeds geweigerl de fa- .70 iize Leopard-II-tark aan [180* pdi-Arabië te feveren. '.40 in is echter wel bereid [•g fedi-Arabië en andeie Ara- ',9o ihe staten ander Duts wa- i'30 te leveren- Pffes en '20 M zijn overeengekonen de .30 ts-Israëlische saminwer- ii» °P economisch en techno- sch gebied verder uit te :iden. Peres heeft vaidaag bezoek aan Berliji ge- kht. Omdat de leiding van de NAVO niet naar het parlement in Den Haag wilde komen, gingen Nederlandse parlementariërs gisteren naar Brussel om meer inlichtingen te verkrijgen over de kruisraketten. .Op de foto schudt NAVO-secretaris-generaal Carrington de hand van het VVD- kamerlid J. Voorhoeve. GENERAAL ROGERS: BRUSSEL De Europese NAVO-landen zouden moeten overwegen een ei gen verdedigingssysteem in de ruimte te ontwikke len, naar het voorbeeld van het Amerikaanse Strategisch Defensie Inita- tief. Dat heeft de opperbe velhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Rogers, gisteren gezegd. Volgens Rogers zal West-Euro pa zo meer profijt kunnen trekken van technologisch on derzoek en bovendien minder afhankelijk worden van de VS .bij de bescherming tegen het groeiende nucleaire arsenaal van de Sovjet-Unie. Nederlandse Tweede-Kamer leden hebben gisteren in Brus sel gesprekken gevoerd met Rogers, NAVO-secretaris-ge neraal Lord Carrington, en de chef van het militaire comité, generaal De Jager. In deze gesprekken brachten de topfunctionarissen van de NAVO aan de Nederlandse parlementariërs de boodschap over dat de kruisvluchtwapens uitsluitend bondgenootschap pelijke doeleinden dienen. De besluitvorming daarover heeft dan ook alleen in inter nationaal kader plaats. Dat Nederland een plaatsingsove reenkomst met de VS wenst aan te gaan, geeft Nederland nog geen bijzondere positie in het bondgenootschap, aldus deze functionarissen. Uitvoerig werd gesproken over de vraag wat er gebeurt als de hoogste alarmfase in de NAVO „general alert" wordt afgekondigd en Neder land niet zou willen meedoen. Met name doet zich dan de vraag voor of de Amerikanen toch over de in Nederland ge stationeerde kruisvluchtwa pens kunnen beschikken en ze kunnen afvuren. Volgens de drie NAVO-leiders dienen de Nederlanders zich goed te realiseren dat de hoog ste alarmfase neerkomt op oorlog. Als een NAVO-bond- genoot als enige niet zou mee doen, is er sprake van een hy pothetische, theoretische situa tie. Het ging er bij een aantal dele gatieleden met name om er achter te komen of de mede deling van minister De Ruiter van defensie juist was dat bij het intreden van „genera! alert" en de situatie dat Neder land daaraan niet zou mee doen er geen mogelijkheid be staat om de kruisraketten af te vuren. Over deze laatste situa tie ontvingen de Nederlanders echter tamelijk vage medede lingen. IJSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM Antwerpen-Weesp. Referendum Denemarken over EG- hervormingen KOPENHAGEN Het Deense parlement heeft de regering gisteren op dracht gegeven een refe rendum te houden over de hervormingen in de Europese Gemeenschap. Vorige week stemde de Folketing met een klein verschil van stemmen (80-75) tegen de wijzigin gen in het Verdrag van Rome waarmee de cen trum-rechtse minder heidsregering van premier Poul Schlüter in decem ber akkoord was gegaan. Voor het houden van het refe rendum stemden 82 leden van het parlement. Geen der afge vaardigden stemde tegen, ter wijl 66 volksvertegenwoordi gers niet meededen. ,Het referendum, dat geen bin dend karakter heeft, is volgens de premier nodig om een eind te maken aan de „Russische roulette" die met de Deense samenleving gespeeld wordt. De regering wil het referen dum op 27 februari houden. Als de meerderheid van de be volking „ja" zegt tegen de her vormingen in de EG, komt de zaak weer in het parlement. De oppositie heeft al aange kondigd dat zij in dat geval haar verzet op zal geven en alsnog met de hervormingen in zal stemmen. De meerderheid van het parle ment vond dat de Deense soe vereiniteit gevaar loopt door de vergroting van de bevoegd heden van het Europese parle ment. Ook is ze in het licht van de strenge nationale mi lieuwetgeving bang voor de kwaliteit en samenstelling van importprodukten uit andere EG-landen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA PARIJS Als het aan Chanel, Ungaro en Fe- raud ligt, wordt de cou- turemode voor de zomer sexystrak en opvallend. Zelfs het anders vrij con servatieve modehuis Chanel liet gisteren een bijzonder sexy mode over het plankier schrij den: strakke rokken en japonnen die heupen en taille accentueren en waarbij de knie weer ge zien mag worden. Natuurlijk vaak voorzien van de bekende gouden knopen, witte kragen, zijden bloemen en strikken. Deze accessoires van Chanel blijken nog altijd bijzonder geliefd bij het vrouwelijke publiek. Eén op de twee vrouwen die de mo deshows bezoeken heeft ook een zwarte Chanel-tas bij zich of althans een kopie daarvan. De schouders en de taille krijgen alle aandacht, zowel bij de populaire marineblau we en witte zijden creaties als bij de pastelkleurige of warm-oranje tweed stoffen. De hand van Karl Lagerfeld, de ontwerper die nu al enke le seizoenen voor Chanel werkt, is duidelijk te herken nen. Het is echter de vraag of de tientallen welgestelde vrou wen en de echtgenotes van Frankrijks toppolitici die bij de show van Chanel aanwe zig waren, zo gelukkig zijn met al die huidstrakke mo dellen. Chanels "indrukwekkende avondmode kan bij de aller belangrijkste gelegenheden gedragen worden. Je moet al leen even kiezen: wordt het de zwarte, glimmende stra pless avondjurk met sleep of de japon met het weelderige en fonkelende borduursel. Warm aanbevolen voor mul- timiljonaires: het chique ge ruite jasje, rijkelijk bezet met imitatie diamanten, onyx en Ook Christian Dior houdt het op strak en sexy. Hier een gitijs geruit klassiek ensemble, waarbij het accent op schouders en taille ligt. 1 koraal. Goed modenieuws bij Ungaro tenminste voor vrouwen die over een goed figuur he lemaal details die Ungaro's creaties nog eleganter en op windender maken. Het motto van Louis Feraud schikken. Bij dit huis is de luidt: hoe weelderiger, hoe zandloper-stijl troef, van de beter. Hij is de man achter de getailleerde zwart met witte pakjes met kokerrok of pan talon tot aan de sluikvallende cocktailjurken met hun ex plosieve kleurenpracht. Bijzondere details en veel ge drapeerde stoffen zijn ken merkend voor deze mode. De mouwen zijn in „lamsbout stijl": ruim ingezet, zeer smal om de pols, met veel knoop jes. De streng getailleerde jas jes vallen lang en hebben vaak een aangerimpeld schootje. Het vereist heel wat durf om deze mode te dragen, die voornamelijk uitgevoerd is in satijn of zijden-jersey, met kleuren die variëren van lila tot zachtgroen, azalea, of fuchsia-paars. De overvloed aan kleine glazen knoopjes, de gedurfde snit, de terug keer van de sleep, het zijn al- meest „schreeuwende" stof- motieven van heel Parijs. Zijn modellen hebben soms veel weg van wandelende expressionistische schilderij en. Voor overdag beveelt hij zijn geometrisch gestreepte man telpakjes aan, of de kokerjur ken, waarop lange, zwart witte jassen gedragen wordt. Zijn avondmode is voorzien van Byzantijnse mozaïekpa tronen of rijkelijk afgezet met namaak juwelen. Feraud heeft onlangs een boek over zijn leven en werk gepubliceerd, waarin hij zegt altijd dol op vrouwen te zijn geweest. Een uitspraak waar- SUZY PATTERSON DEN HAAG Veel con sumenten hebben de grootste moeite op zichzelf betrouwbare koopinfor matie te beoordelen. Zij zijn vaak niet in staat de betekenis van keurmer ken vast te stellen of een etiket goed te interprete ren. Evenmin weet men het verschil te zien tussen informatie en suggesties in de reclame. De kennis LONDEN Het conflict over de invoering van nieuwe technologische technieken bij Britse kranten heeft zich giste ren uitgebreid doordat de landelijke vakbondsfede ratie TUC stappen heeft ondernomen die kunnen leiden tot de schorsing van de bond van electri- ciëns die krantenmagnaat Rupert Murdoch heeft ge holpen vier van zijn kran ten te drukken met mo derne machines. De TUC deed verder een be roep op de leden van alle aan- doch niet gaat om de ring v^n nieuwe technolo- gesloten bonden om de staking gieën, iflbar om het klein krij- niet te ondermijnen van de le- gen van de bonden, den van SOGAT 82 en de Na- Brenda Dean van SOGAT 82 tionale Grafische Bond die zei dat haar bond bereid was voorheen de Times, de Sunday om alle juridisiche consequen- Times, de Sun en de News of the World drukten. Deze kranten worden nu ge drukt door de bond van elec- triciëns in Murdochs hypermo derne zetterij in Wapping, het ties te aanvaarden van het ge schil met Murdoch, omdat de bond overtuigd is van de rechtmatigheid van onze zaak. De 5.000 leden van de twee bonden besloten vorig week- vroegere havengebied in het einde het werk neer te 1 oosten van Londen. Tony Dubbins, de secretaris- -generaal van de Grafische Bond, was blij met de stappen van de TUC. Volgens hem er kende de TUC dat het Mur- nadat de onderhandelingen over het werk in de nieuwe zetterij waren afgebroken. Het grafisch personeel werd prompt döor Murdoch ontsla gen van financiële zaken, zo als sparen, lenen, verzeke ren en belastingen en het huren van een huis schiet tekort en de consument heeft meestal geen flauw benul van zijn elementai re rechten en plichten, van garantie op in de uit verkoop gekochte artike len en over het ongedaan maken van aankoop aan de deur. Veel consumenten nemen hierdoor een zwakke positie in ten opzichte van verkopers en producenten. Daarom moet consumentenonderwijs een vaste plaats krijgen in het on derwijs aan scholieren van 12 tot 16 jaar, zo luidt de conclu- nota „Consumeren moet je le ren". De nota is door de Stich ting Leerplan Ontwikkeling (SLO) in smenwerking met de Consumentenbond opgesteld op verzoek van staatssecretaris Ginjaar van onderwijs. Uitgangspunt is dat het niet een nieuw vak wordt, maar dat consumentenonderwijs een plaats krijgt binnen de be staande schoolvakken. De nota bevat suggesties voor alle do centen over de wijze waarop zij de leerstof in de lessen wis kunde, Nederlands, maat schappijleer, tekenen, biologie, natuurkunde en scheikunde kunnen opnemen. Daartoe zijn lespakketten ontwikkeld. KOEWEIT Bij de gevechten in Zuid-Jemen zijn de afgelopen twee weken 100 militaire adviseurs van de Russen gedood of gewondgeraakt. Dit meldde het Koe weitse blad Al-Qabas gisteren. Bij de staatsgreep in het straatarme Zuid-Jemen zijn in deze periode zo'n 10.000 mensen om het leven gekomen. Volgens Al-Qabas zijn de Russische slachtoffers in het geheim via Djibouti naar de Sovjet-Unie overgebracht. Arabische diplo maten in het Golfgebied hebben gisteren gezegd dat de toestand in de hoofdstad Aden weliswaar rustig lijkt, maar dat het land aan de rand van een langdurige burgeroorlog staat. De diploma ten merkten daarbij op dat behoudende Arabische buurlanden van Zuid-Jemen weinig gelukkig lijken met het nieuwe regime, dat door de Sovjet-Unie wordt gesteund. Ondanks de herhaalde lijke beweringen van de rebellen dat zij Zuid-Jemen onder con trole hebben, is het land in werkelijkheid verdeeld tussen twee communistische regimes.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7