Ramp met Challenger zet ruimte-onderzoek stil ^yers,a9enheicJ Christa McAulife was beste van 11.146 kandidaten Ockels: ruimtevaart is geen waaghalzerij CARAVAN+CAMPING RAI 86 '/NASA zoekt haastig Siaar oorzaak ramp Russen zien ongeluk op tv Veel incidenten maar nog weinig rampen Challenger „werkpaard" van de ruimteveer- vloot Buitenland CcidócSouoont WOENSDAG 29 JANUARI 1986 PAGINA 5 /erdriet en verslagenheid stond te lezen op de gezichten van de eerlingen van de school van Christa McAulife. De 1.200 leerlin gen volgden de lancering op de televisie. Net toen zij begonnen P;e juichen over het geslaagde vertrek zagen zij hoe het ruimte- I teer met hun lerares uiteen spatte. n? E CAPE CANAVERAL De directeur van het Ameri- ios6^aanse ruimteveer-programma, John Moore, heeft op ppn persconferentie nadrukkelijk ontkend, dat de =NASA onder druk van het herhaaldelijke uitstel van de lancering en de vrees voor nog meer achterstand op het shuttle-programma met de start van de Challenger Dverijld te werk zou zijn gegaan. Ilet was gisteren in Florida extreem koud. Het had 's nachts ge- roren, waardoor er ijsafzetting op het lanceerplatform was ont- taan. De afgelopen dagen was het vertrek al tot drie maal toe litgesteld. Overigens was het op het moment van het vertrek 17.38 uur Nederlandse tijd) op Cape Canaveral goed weer. Di eet na de ramp is de NASA begonnen met een onderzoek naar Ie toedracht. /olgens sommige deskundigen is het mogelijk dat als gevolg van iet koude weer metalen delen van het ruimteveer waren ge- irompen. Toen er vervolgens verwarmde brandstof in de moto en werd gepompt is er grote druk op het systeem gekomen, /aardoor mogelijk een motor is opgeblazen, aldus een van de verklaringen. Zij leidden dit onder meer af uit de vertraagde vi deobeelden van de explosie, waarop vlak voor de ontploffing lichtflitsen te zien zijn bij de bevestiging van het ruimteveer aan de draagraket. Direct daarna veranderde jde ruimteveer-combi natie in een enorme vuurbal doordat de met 1,9 miljoen liter brandstof gevulde hoofdtank ontplofte. Daarbij werd de Chal lenger in vele stukken uiteen gereten. Na de explosie vlogen de Iwee stuwraketten, die op vaste brandstof werken, zwalkend door de lucht met lange rookpluimen achter zich, om uiteinde lijk in zee te storten. Volgens de NASA gebeurde de ontploffing terwijl de astronau ten de stuwkracht van de raketten tot het maximum opvoerden. De twee stuwraketten brengen de ruimteveren gedurende onge veer twee minuten omhoog. De drie eigen motoren van de shuttle werken daarna nog eens ongeveer acht minuten. In de Voorafgaande fase van de lancering was het vermogen van de motoren tot 60 procent beperkt om het effect van de zwaarte- kracht te verminderen. ^^De beide stuwraketten zijn eenvoudig van constructie: het zijn >rote vaten gevuld met vaste brandstof. De hoofdmotoren van ie shuttle zijn veel ingewikkelder: ze zijn draaibaar en regelbaar n stuwkracht. Tijdens hun ontwikkeling hebben ze erg veel )roblemen gegeven. Het zijn de eerste raketmotoren die meer ian één keer kunnen worden gébruikt. Volgens de fabrikant noeten ze honderd vluchten kunnen maken, maar sinds de vier ihuttles vliegen, zijn er al verscheidene van die motoren ver- rangen. -let ongeluk gebeurde ook in een fase waarin de aërodynami- iche krachten die op de buitenkant van het veer inwerken het grootste zouden zijn. De vluchtleiding zei geen enkele aanwij- :ing te hebben gehad van problemen in de motoren, de stuwra ketten of enig ander systeem en dat de shuttle gewoon plotseling ivas geëxplodeerd. (ADVERTENTIE) ALLES OVER CARAVflNNEN EN KAMPEREN EU VEEL TOERISTISCHE INFORMATIE 31 januari t/m 4 februari 10-17 en 19-22 uur Zaterdag en zondag 10-17 uur. AMSTERDAM rai GLENN: „GEWETEN DAT DEZE DAG ZOU KOMEN" (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Over de hele wereld is met ont zetting gereageerd op het verongelukken van het ruimteveer Challenger. De verslagenheid in de VS riep zelfs herinneringen op aan de reacties na de moord op president John F. Kennedy. Senator John Glenn, die in 1962 als eerste Amerikaanse astronaut driemaal om de aarde cirkelde, verklaarde: Ik denk dat we altijd geweten hebben dat deze dag een keer zou komen. President Reagan richtte een deel van zijn toespraak van vannacht speciaal tot de schoolkin deren. „Ik weet dat het moeilijk te begrijpen is, maar soms gebeuren dit soort pijnlijke dingen. De beman ning van de Challenger voerde ons naar de toekomst en we zullen hen blijven volgen". „Ik heb altijd groot vertrouwen in en respect voor ons ruimteprogramma gehad. Wat vandaag gebeurd is doet daar niets aan af. We zullen ons onderzoek in de ruimte voortzetten". „Ontsnappen onmogelijk" HOUSTON De astronauten aan boord van het Amerikaanse ruimteveer Challenger konden zich, vanaf het moment dat het ruim teveer was opgestegen, niet meer in veilig heid brengen. Dat heeft een NASA-woord voerder meegedeeld. Bij vluchten van de ruimteraketten Apollo, Óemini en Mercury en bij de eerste vier vluchten van een ruim teveer kon de bemanning nog met behulp van een schietstoel proberen te ontkomen. Deze mogelijkheid werd echter geschrapt, toen het ruimteprogramma de experimentele fase ontgroeid was en de bemanningen steeds groter werden, aldus de woordvoerder. Hij betwijfelde overigens of een schietstoel of een andere ontsnappingsmogelijkheid de beman ning van de Challenger had kunnen redden. „Na de lancering is er geen uitweg meer, be halve een veilige landing", aldus de woord voerder. MOSKOU De bevolking van de Sovjet-Unie heeft via tv-beelden kennis genomen van het ongeluk met het Amerikaanse ruimteveer Challenger. Het ongeval was daarvoor kort gemeld door het officiële persbureau TASS. In een bericht uit New York meldde TASS dat het ruimteveer „kort na de lancering is geëxplodeerd". De Sovjet-ambassade in Washington heeft gisteren haar „diepe gevoelens van medeleven" uitgesproken in ver band met het ongeluk met het Amerikaanse ruimte veer. Ook de Poolse tv heeft beelden van het ongeval met het Amerikaanse ruimteveer uitgezonden, maar daarbij een verband gelegd met SDI, de Amerikaanse plannen voor een in de ruimte te stationeren anti-raket-systeem. Een commentator merkte op dat het „tragische ongeluk met de Challenger, die door de Verenigde Staten als een proeftuin voor ruimtewapens wordt beschouwd, het bewijs is van de falende techniek van het Penta gon". Nederlandse leraren sturen condoléance DRUNEN De Nederlandse Vere niging van Leraren Maatschappijleer heeft in verband met het veronge lukken van de Amerikaanse lerares maatschappijleer Christa Mcauliffe, die aan boord was van de Challen ger, een condoléancebrief gestuurd aan de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Het bestuur van de vere niging zegt geschokt kennis te heb ben genomen van de tragische dood van hun Amerikaanse collega en verzoekt zijn deelneming aan de na bestaanden van de vrouw over te brengen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Ondanks problemen met de hittebesten dige tegels en het landingsge stel werden de vluchten van het Amerikaanse ruimteveer steeds meer beschouwd als routinereizen. De vier ruimte veren Columbia, Challen ger, Discovery en Atlantis hebben al 24 ruimtereizen ach ter de rug. Het nieuwe ruimte- vaartsysteem, dat na het beëindigen van het Apollo-p- rogramma werd uitgedacht ter vervanging van de peperdure wegwerpraketten, leek een vrijwel perfect transportmid del waarmee weinig of niets mis kon gaan. Tientallen personen en voor vele miljoenen dollars aan ap paratuur zijn ermee de ruimte ingebracht. Doel van het shuttle-programma is immers het mogelijk maken van regel matige ruimtereizen, niet al leen voor regerings- of militai re organisaties, maar ook voor commerciële ondernemingen en uiteindelijk voor gewone burgers. Gemakkelijk is de uitvoering van het programma niet verlo pen. Toen het eerste ruimte veer de Columbia op 12 april 1981 van het ruimte vaartcentrum Kennedy in Flo rida vertrok, lag het project ja ren achter op het schema. Het ontwerpen en bouwen van een vaartuig dat veilig uit de ruim te kon terugkeren op aarde voor nieuwe vluchten, bleek veel moeilijker en kostbaarder dan iemand had voorzien. Vijf jaar na de eerste lancering zijn er nog steeds technische problemen. Lanceringen moe ten dan ook nogal eens wor den uitgesteld. Maar na 24 missies moest tevens worden geconcludeerd, dat de techni sche moeilijkheden altijd wer den overwonnen en dat de ruimteschepen hun opdrach ten steeds weer naar behoren uitvoerden. NASA-functionarissen zeiden altijd uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. Vrijwel ie der mechanisch of elektro nisch deel van het ruimteveer heeft minstens één reservesys teem. Alle sytemen moesten perfect werken voordat het ruimteveer aan zijn reizen mag beginnen. Het gebeurde herhaaldelijk dat een lance ring werd uitgesteld na een waarschuwing, zonder dat er echts iets aan de hand was. Soms signaleerden de compu ters slechts enkele seconden voor de lancering een mogelijk defect en werd het aftellen ge stopt. In dergelijke gevallen had een missie toch zonder problemen kunnen worden uitgevoerd omdat reservesyte- men het werk hadden kunnen overnemen. Ondanks al die voorzorgsmaatregelen is de Challenger gisteren zonder enige waarschuwing ontploft. De ramp met de Challenger, zo staat inmiddels vast, bete kent een zeer ernstige terug slag voor het Amerikaanse ruimtevaartprogramma. De •NASA had voor dit jaar niet minder dan vijftien ruimte missies op het programma staan. De gisteren verongeluk te vlucht van de Challenger was de tweede. Het verlies van de Challenger ;is ook een enorme financiële aderlating. Een nieuw ruimte veer kost ruim een miljard dollar. Gegeven het feit dat het ruimtevaartprogramma toch al onder druk staat van wege de ingrijpende bezuini gingen voor dit en het komen de jaar, mag worden verwacht dat NASA de naaste toekomst een veel beperkter programma zal moeten uitvoeren. Overi gens zal er voorlopig helemaal geen sprake zijn van ruimte- vluchten. Zolang de oorzaak van het ongelkuk van gisteren niet is vastgesteld, blijven alle ruimteveren aan de grond. Sommige Congresleden spra ken de vrees uit, dat de ramp 'wel eens van invloed zou kun nen zijn op het programma van bemande ruimtevluchten. Zij wezen erop, dat met name in militaire kringen altijd gro te weerstand tegen de beman de ruimtevluchten heeft be staan. De militairen zouden veel meer voor onbemande programma's voelen, met praktisch-militaire doelen. •u* M.M1 FiMpK-s Op deze tekening zijn de on derdelen van de ruimteveer combinatie goed te onder scheiden. Naast het eigenlijke ruimteveer bestaat de combi natie uit de stuwraketten (boosters) en de enorme brandstoftank voor de moto ren van het ruimteveer. Zo'n programma zou boven dien ook het strategisch De fense Initiative (Star Wars) kunnen versnellen. Overigens zal het onderzoek voor het SDI ongetwijfeld ook worden .vertraagd door de ramp van gisteren. De komende zomer zou het ruimteveer Discovery worden gelanceerd vanaf de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië, om een militair vluchtprogramma (ook voor SDI) in te luiden dat geheel vanaf de Amerikaanse west kust zou worden geleid. Deze vluchten zijn eveneens voorlo pig van de baan. WASHINGTON De ramp met het ruimteveer Challenger gebeurde precies negentien jaar en één dag na de ramp, die in januari 1967 aan drie Ame rikaanse astronauten het leven kostte. Sinds 12 april 1961, toen Joeri Gagarin de eerste mens in de ruimte werd, hadden zich tot dan toe geen onge lukken voorgedaan waarbij ruimtevaarders om het leven waren gekomen. Door de ramp van gis teren is het aantal slachtoffers dat de ruimtevaart heeft geëist in een klap verdubbeld: van zeven naar veertien. Op 27 januari 1967 vonden de Amerikanen Virgil Gris- som, Edward White en Roger Chaftee de dood, toen hun Apollo-cabine tijdens een proefneming op de lanceerbasis Cape Kennedy in brand vloog. Enkele maanden later viel de Sovjet-kosmonaut Vladi mir Komarov met zijn Sojoez-1 te pletter, toen de parachu te waarmee de capsule een zachte landing moest maken niet werkte. Op 29 juni 1971 stierven drie Sovjet-kosmonauten, Do- brovlski, Wolkov en Patzaev, toen bij terugkeer van een verblijf van 24 dagen in de ruimte naar de aarde de druk in hun cabine wegviel. Andere Amerikaanse en Russische ruimtevluchten liepen ondanks incidenten nog goed af. Op 21 juli 1961 verdween de Mercury-capsule van astro naut Virgil Grissom in de diepte van de Atlantische Oceaan. Enkele seconden tevoren had Grissom de capsule echter verlaten. Hij werd door een bergingshelikopter op gepikt. Op 16 maart 1966 moesten Neil Armstrong en David Scott een vlucht onderbreken omdat hun Gemini-capsule, die met de laatste trap van een Agena-raket was verbon den, „ongecoördineerde bewegingen" maakte. Op 13 april 1970 werd de bemanning van de Apollo 13 geconfronteerd met de explosie van een zuurstofcylinder in hun cabine. Zij keerde veilig naar de aarde terug, maar van de voorgenomen landing op de maan moest worden afgezien. In april 1975 moest de vlucht van het Sovjet-ruimteschip Sojoez 19 vlak na de start worden afgebroken. De kosmo nauten Vassili Lasarev en Olek Makarov landden op de Chinese zee. In september 1983 explodeerde een Sojoez-raket kort voordat het ruimteschip gelanceerd zou worden. De twee kosmonauten konden zich in veiligheid stellen. HOUSTON De bemanning van de Challenger bestond uit drie piloten, een expert op het gebied van lasers, twee vrou wen een docente en een elektrotechnisch ingenieur en een ingenieur van de vlieg tuigfabriek Hughes. Sharon Christa McAuliffe (37) was lerares maatschappij leer aan een middelbare school in de stad Concord in New Hampshire. Zij was de eerste onderwijskracht die werd uit verkoren om met een ruimte veer mee te vliegen. Ze was uitgekozen uit 11.146 leraren die zich hiervoor hadden aan gemeld. Als voorbereiding had ze in het Johnson Ruimte vaartcentrum in totaal 120 da gen getraind. Ze zou vanuit de Challenger les geven aan haar de Amerikaanse schooljeugd. De omgekomen bemanning van de Challenger. Van links naar rechts: Ellison Onizuka, Mike Smith, Christa McAuliffe, Francis Scobee, Gregory Jarvis en Ronald McNair (onder) en Judy Resnik (bo ven). McAuliffe was getrouwd met een advocaat en had twee kin deren, een zoon van 9 en een dochter van 6 jaar. Zondag morgen nog verscheen een op gewekte en breed lachende Steven McAuliffe, de man van astronaute McAuliffe, op de televisie. Zijn vrouw was niet bang, verklaarde hij. „Ze weet zeker dat de Challenger niet zal worden gelanceerd als niet alles perfect is geregeld", ver klaarde hij. Francis Scobee (46) was de gezagvoerder van de vlucht. In 1979 werd hij uitgekozen als astronaut en in 1984 maakte hij zijn eerste ruimtevlucht. Scobee was getrouwd en had twee kinderen, een dochter van 25 en een zoon van 21. De piloot van de Challenger was Mike Smith (40). Hij was of ficier bij de marine. Het was zijn eerste ruimtevlucht. Smith was getrouwd en had drie kin deren, een zoon van 17 en twee dochters van 14 en 8 jaar. Ronald McNair (36) deed onderzoek naar lasers toen hij in 1979 als astronaut werd uit gekozen. Hij maakte zijn eerste ruimtevlucht in 1984. McNair was getrouwd en had twee kinderen, een jongen van 3 en een meisje van 1 jaar. Luite nant-kolonel Ellison Onizuka (39) had vorige maand al met de Discovery meegevlogen op een geheime vlucht voor het ministerie van defensie. Hij was getrouwd en had twee kinderen, een dochter van 16 en een zoon van 10. Judy Res nik (36) werd in 1978 als as tronaut gekozen. Ze was ge traind in het gebruik van de robotarm van het ruimteveer en tijdens haar eerste vlucht in 1984 maakte ze met de robo tarm een stuk ijs los dat zich aan de buitenkant van de Dis covery had gevormd. Resnik was niet getrouwd. Gregory Jarvis (41) was een ingenieur bij Hughes Aircraft en zou aan boord van de Challenger tes ten uitvoeren om de invloed te onderzoeken van de gewicht sloosheid op vloeistoffen in tanks. Jarvis was getrouwd, maar had geen kinderen. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1196) Een goed kwartiertje later reed de be- aarde wagen van Meyer en Vijfderibbe het >leintje voor de smidse al op. „Een paar dagen jeleden reden we hier ook zo naartoe, meneer /erholen", zei Mauk Moker. „Maar toen stond lier een Pegsof geparkeerd, weet u nog wel?" h- „En of ik het nog weet", zei de smid. „Toen jwaren de lichten allemaal aan, en ik moest nog Deginnen aan een levensgevaarlijke opdracht. Maar nu is alles donker en het dorpje Rijkhuy- 4 zen ligt verzonken in een eerlijke, diepe slaap. Dat ga ik nu ook doen, Mauk. Aan een beetje gezonde slaap in mijn eigen bed ben ik zo lang zamerhand echt wel toe. Bedankt voor het weg brengen, en... slaap wel!" Nog geen tien minu ten later trok smidje Verholen de dekens van zijn bed vol welbehagen over zich heen, en hij qing heerlijk onder zeil, op één oor... In de grote stad Gravendrecht waren op dat moment enkele mensen nog klaar wakker. Een van die twee was Sjeems Pond, die verschrikke lijk verliefderig deed en zijn hand vertrouwelijk, op de welgevormde schouder van de beeld schone Theodora legde. Hij had al zijn listen en lagen, handigheidjes en versiertruukjes in het geweer gebracht en zei: „Nou..., gaan we mor genavond samen lekker dineren bij Slah Blad Ping? Met een gezellig drankje vóór?" „Een zeer vererende uitnodiging", lispelde Theodora listig. „Maar heeft u écht niets anders of beters te doen?" „Natuurlijk niet!" loog de grote, nobele 009. „Dan zal ik graag om acht uur bij Slah Blad Ping zijn", antwoordde Theodora en er blonken boze lichtjes in haar fluwelen ogen. „En nou heb ik je aan de haak, vriendje", dacht ze. „Met lijn en dobber en al!" MAASTRICHT De Ne derlandse astronaut Wub- bo Ockels was gisteren in zijn woning in Maastricht volledig ondersteboven van de explosie van het Amerikaanse ruimteveer Challenger. Hij kende zes van de zeven omgekomen astronauten goed, omdat hij samen met hen was opgeleid. De anders zo zelfverzekerde ruimtevaarder zocht ner veus naar een nummer van een taxibedrijf, omdat hij dringend naar Tilburg moest in verband met de uitzending van het tv-pro- gramma „Nieuws uit de ruimte", dat gisteravond werd uitgezonden. In dit van tevoren opgenomen programma zou hij het een en ander vertellen over zijn ruimtevlucht vorig jaar aan boord van de nu veronge lukte Challenger. „Na deze ramp moet er natuurlijk snel iets aan veranderd wor den", aldus Wubbo Ockels. De ruimtevaarder zei geen zinnig woord te kunnen zeg gen over de vraag, of de ramp de ontwikkeling van de ruimtevaart zal stagne ren. „Maar zoiets mag nooit meer voorkomenOckels benadrukte echter dat de ruimtevaart nu niet betiteld mag worden als waaghalze rij". Er wordt volgens hem door de vele duizenden mensen van de Amerikaan se ruimtevaartorganisatie NASA alles aan gedaan de risico's van de ruimtevluch ten zoveel mogelijk te be perken. Er zal volgens hem moeten worden doorgegaan met de ruimtevaart, „maar dan nog beter". Wubbo Oc kels zei zich in het licht van de „verdrietige" gebeurtenis te schamen voor het enthou siasme waarmee hij in het tv-programma praatte. „Het Wubbo Ockels maakte zijn ruimtevlucht in de gisteren ver ongelukte Challenger. De Ne derlandse astronaut zei dat hij ondanks de ramp op een twee de ruimtereis blijft hopen. is echter dezelfde motivatie waarmee de zeven mensen vandaag aan hun mislukte ruimtereis waren begon nen aldus Ockels. NEW YORK Het ver ongelukte ruimteveer Challenger was het „werkpaard" van de vier Amerikaanse ruimteve ren. De Challenger, de tweede van de vier ge vleugelde ruimtevaartui gen, had de meeste ne gen succesrijke retour vluchten achter de rug toen het noodlot gisteren toesloeg. Aanvankelijk was het toestel bedoeld voor proefnemingen. Maar toen het eerste ruimte veer Columbia vier ruimte vluchten had uitgevoerd, werd alsnog besloten de Challenger ook uit te rusten voor dienst buiten de dampkring. De Co lumbia is de zwaarste van de vier, maar verder zijn alle toe stellen bijna identiek van ont werp en bouw. Iedere shuttle heeft een lengte van 37 meter en een spanwijdte van 24 me ter. De vaartuigen zijn ont worpen om in de ruimte te kracht vliegen eigen l op aarde terug te keren. Daaren tegen hebben zij hulp nodig om in de ruimte te geraken. Om te ontsnappen aan de zwaartekracht van de aarde wordt gebruik gemaakt van hulpraketten. In tegenstelling tot andere ruimtecapsules bieden de shuttles veel ruimte aan passa giers en lading. Elke astronaut heeft een privé-slaapruimte en aan boord is ook een keuken. Zelfs een toilet is beschikbaar, zodat de astronauten zich niet meer zoals vroeger moeten be helpen met een plastic zak. Het belangrijkste kenmerk van de ruimteveren is echter hun aanzienlijke vermogen om zware ladingen mee omhoog en ook weer mee omlaag te nemen. De Challenger, die in januari 1983 zijn eerste ruimtevlucht zou maken, had destijds geen goede start. De lancering kon niet doorgaan wegens een lek kage bij de hoofdmotoren waarbij waterstof vrijkwam. Dit euvel moest eerst worden verholpen. Dit kostte erg veel tijd, zodat de vlucht van het toen gloednieuwe ruimteveer pas in april van dat jaar plaats vond.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5