Vraagtekens bij bezuinigingen straatverlichting Sassenheim Omstreden getijden in wijk Vinken veld NOORDWIJK SPACE CENTER BU DORPSCENTRUM DE RANK Bouw cultureel centrum opnieuw 4,5 ton duurder Voorschoten houdt vast i aan koopavond op vrijdag 'mQeidó^Qowuvnt Duinkaarten bij VYV-Noordwijk Oosterlee ontwerpt Valkenburgs speldje VOOR INLOPEN ACHTERSTAND 45.000 GULDEN UITGETROKKEN Burgemeestersvrouwen pakken uit in Lisse IN WASSENAAR Deze praktische auto- winterset is voor u EIDEN OMGEVING CgkLcSotmant WOENSDAG 29 JANUARI 1986PAGINA15 gehandicapten betalen te veel 4loor duik in zwembad Wassenaar WASSENAAR Wassenaarse gehandicapten betalen het Sportfondsenbad teveel. Dat werd gisteravond in e vergadering van de raadscommissie Welzijnszaken ezegd door mevrouw J. Hammer, die zelf van een rol- j oei gebruik maakt. Volgens mevr. Hammer moet voor 1( e rit heen en weer 3,40 worden betaald, voor het ge- ruik van het extra warme therapiebad 4,25 gulden en RA oor. een begeleider eenzelfde bedrag. Aldus komt de k jkening van een keertje zwemmen op 11,90 gulden, dat kan niet iedereen telkens weer betalen", aldus inspreekster. Ze heeft aan wethouder mevr. van der el het verzoek gedaan de kwestie te bekijken De 'assenaarse gemeenteraad bepaalt de tarieven van het "b terrenbad. De raadscommissie ging gisteren akkoord iet een conceptraadsvoorstel tot verbouwing van het eylercentrum. Het gebouw wordt voor een bedrag 24.500 gulden geschikt gemaakt voor gehandicap- ktaSn te®fc. ng« 'SI 'ieI r^ccr. nan Sportvissers krijgen clubgebouw aan Bosweg NOORDWIJK De hengelsport- vereniging „De Sportvisser" krijgt een eigen clubgebouw. De realise ring van een dergelijk pand staat al jaren boven aan het verlanglijstje van de visvrienden die een onder komen nodig hebben voor de ber ging van het verenigingsmateriaal en voor het houden van de vereni gingsbijeenkomsten. De plaats naast de botenloods van de Ko ninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddings Maatschappij (KNZHRM) aan de Bosweg is na veel discussie als beste locatie uit de bus geko men. In het te bouwen pand wor den drie tractoren gestald die ei gendom zijn van de vereniging en worden gebruikt voor het transpor teren van de visboten van de leden van „De Sportvisser" naar zee. De vereniging maakt gebruik van de strandafgang nabij de vuurtoren en daarom ligt het voor de hand dat het clubgebouw zo dicht mogelijk bij deze strandafgang moet komen te liggen. Ook zijn er al geluidme tingen verricht maar de tractoren zullen volgens de uitkomsten niet meer overlast geven dan auto's, bussen en vrachtwagens. De ge meenteraad is gisteravond akkoord gegaan met het wijzigen van de be stemming van het betreffende stukje grond. Daar gold tot op he den de bestemming „openbaar of bijzonder gebouw". Een clubge bouw valt daar niet onder en dus moest dat worden veranderd. Muziekconcours in Valkenburg VALKENBURG Valken- burg's Harmonie houdt mo gelijk in de zomer van 1987 een muziekconcours onder auspiciën van de Koninklijke Neaerlandse Federatie. Dit besluit werd gisteren geno men tijdens de jaarvergade ring van de harmonie, die op 2 juni 1987 het 85-jarig be staan viert. Ook dit jaar hoopt het ensemble weer deel te nemen aan een KNF muziekconcours in de afde ling Uitmuntendheid en door te stoten naar de Ere afde ling. „Oud Wassenaer" naar Nationale Historische Onderwijscollectie WASSENAAR Leden van de Historische Vereniging „Oud Wassenaer" kunnen zaterdag morgen 1 februari op excursie naar de Nationa le Historische Onderwijscollectie te Zoetermeer Leden van de vereniging die belangstelling hebben voor de geschiedenis van de school moeten zich voor 25 januari opgeven via tel.01751-16605 of 14356. In maart wordt een lezing gehouden en voor zaterdag 19 april heeft het bestuur een excursie naar Valkenburg gepland. De algemene leden vergadering wordt gehouden op maandag 28 april en op dinsdag 27 mei houdt de heer Otten een lezing over de historische geografie van Wassenaar. NOORD WIJK De nieuwe toegangskaar ten voor de Zuidduinen, tussen Noordwijk en-. Katwijk, zijn weer verkrijgbaar bij het Noordwijkse VVV-kantoor aan De Grent. De persoonlijke jaarkaart kost een gulden. Ook. zijn er weer toegangskaarten voor de Am sterdamse Waterleidingduinen die ten noor den van Noordwijk liggen. De persoonlijke jaarkaart daarvoor kost 15 gulden, een ge zinsjaarkaart 30 gulden. De prijs van een persoonlijke maandkaart bedraagt zes gulden en van een dagkaart twee gulden. Voor een plattegrond moet 1,50 worden neergeteld. Nieuw is de Seniorenkaart voor personen van 60 jaar en ouder. De kaart kost 8,50. 1 VALKENBURG De ge- Imeente Valkenburg krijgt binnenkort een speldje naar het ontwerp van raadslid A. Oosterlee J(VVD). De raad ging gis- I teravond akkoord met een krediet van 4.500 gulden voor het maken van van 1100 speldjes en broches met het gemeentewapen. De speldjes zullen door de gemeente worden uitgege- I ven bij bijzondere gelegen- I heden. Het architectenbureau Warmenhoven legt bin nenkort ontwerpen op ta fel voor de uitbreiding van het Valkenburgse gezond heidscentrum „De Wei". De raad ging gisteravond akkoord met een krediet van ruim 14.000 gulden. Sommige raadsleden von den dat wat veel. Zij we zen erop dat architekten- bureau G. Westgeest de nieuw te bouwen ambts woning voor burgemeester C. Sinke voor 12.000,- in tekening brengt. Volgens Sinke zal de architect bij de uitbreiding van 't Dien stencentrum tevens toe zicht hebben op de uitvoe ring. Volgens wethouder H. van der Nagel was de over schrijding van het budget voor de reconstructie van de Hoofdstraat een gevolg van noodzakelijke afvoer van klei en aanvoer van meerzand en de vele te genvallers in het grond werk. veroorzaakt door riolering en net-leidingen. Ondanks de nodige kritiek ip het overschrijden van iet krediet ging de raad akkoord met het beschik baar stellen van ruim 160.000 gulden om het te kort te dekken. Op aandringen van de ge meenteraadsleden werd het collegevoorstel om een nieuwe straat in 't Joght de Van 't Woutlaan te noe men, veranderd in Burge meester Van 't Woutlaan. Een andere straat krijgt de naam Rijnstroomlaan. In de onmiddelijke nabijheid van dit gebied was in het verleden een Rijnstroom- laan gelegen, die in de oorlogsjaren door de bezet ter afgebroken moest wor den. !Jeen gevaarlijke lakken gebruikt «Jloor veehouder jai >EN HAAG/WASSENAAR fe - De provincie Zuid-Holland jaz nas niet bevoegd om een Was- I enaarse veehouder te verbie- bn en afvalstoffen op zijn land te k ebruiken. Aldus de kern van e uitspraak van de Afdeling i Rechtspraak van de Raad van itate in een hoog opgelopen eschil tussen de veehouder C. an Santen en het bestuur van e provincie Zuid-Holland t)e Wassenaarse veehouder datad, tegen de zin van het pro eh inciebestuur in, met zogehe en vuilverbrandingsslakken lijn paden verhard en een oezemkade opgehoogd. Dit lateriaal was afkomstig van vuilverbrandingsinstallatie Den Haag en bleek volgens aal® Prov'nc'e gevaarlijk voor ^"tt milieu. Deze „slakken" jn restprodukten die over- ijven na het verbranden van J,°n luishoudelijk afval. Omdat de "eehouder zonder vergunning f ontheffing werkte en deze •ok niet had aangevraagd, lelde gedeputeerde staten van luid-Holland in november dat de gewraakte materi lien binnen zestig dagen noesten worden verwijderd, liertegen tekende de Wasse- aarder beroep aan bij de Af- eling Rechtspraak van de laad van State. De door de Jieer Van Santen gebruikte r" 'erhardingsmaterialen zijn, de rolgens de Afdeling, niet scha- ou lelijk voor het milieu. Ze val ues en ook niet onder de Afval- ïhi toffenwet en worden vrij ver- rd tocht door de vuilverbran- d lingsoven 's-Gravenhage, een iverheidsorgaan. Ook het op- laan van de vuilverbran- ingsslakken door veehouder Van Santen, waartegen de en irovincie in opstand kwam, nd iras volgens de Afdeling toe- J [estaan. SASSENHEIM „Het is een beslissing van de raad ge weest dus we hadden het met zijn allen kunnen we ten". Dat was min of meer het verweer van wethou der P. Westerbeek gister avond in de gemeenteraad toen het vraagstuk van de straatverlichting werd be handeld. De nodige vraag tekens werden door de di verse fracties gezet bij het gevoerde beleid ten aan zien van bezuinigingen op de openbare straatverlich ting. Bovendien wilden de raadsle den weten hoe groot de opge lopen achterstand is bij de ver vanging van de lampen. Hoe groot die financieel nu precies is, weet ook de wethouder nog niet. Wel weet hij dat die ach terstand in drie jaar is ont staan en nu versneld moet worden ingelopen. Daarvoor werd de raad een krediet van 45.000 gulden gevraagd. Met ingang van 1983 was daar in totaal 20.000 gulden voor uitgetrokken op jaarbasis ex clusief BTW. Het gevolg van dit besluit was dat er per twee tot drie maanden controle en vervanging van straatverlich ting kon plaatsvinden. Het eerste jaar leidde dit inderdaad tot bezuinigingen. Daarna re gende het klachten van bewo ners over het slecht funktione- ren van de straatverlichting. In sommige gevallen was dit aanleiding tot gevaarlijke ver keerssituaties. Met ingang van 1986 wordt er daarom overge gaan op groepsgewijze vervan ging van lampen in de openba re verlichting. Omdat er bin nen de begroting 1986 geen ruimte is om de meerkosten van 45.000 gulden te dekken ging de raad akkoord met het putten van dit bedrag uit de algemene saldi-reserve. Mevrouw C. Kuijsten-Cool (Progressief Sassenheim) vond het jammer dat de beoogde be- zuiningen het tegenovergestel de hadden bereikt, en dat de uiteindelijke resultaten nogal duur waren uitgevallen. Zij vond het bovendien betreu renswaardig dat het electrici- teitsbedrijf HLS (Hillegom, Lisse en Sassenheim) niet eer der met een overzicht was ge komen. Verkeerslichten CDA-raadslid A.M. Mazee stel de de klachten over de on vriendelijke verkeerslich ten in de omgeving van de postbrug en ontsluitingsweg Postwijk aan de orde. Hij be greep ook wel dat deze nog in een proefperiode verkeren, maar laakte de niet bepaald milieuvriendelijke manier van afstelling. Burgemeester A. J. Kret antwoordde dat het een van de nieuwste denkbare in stallaties is. „Daarnaast praten we op die locatie over een zeer ingewikkelde structuur. Bin nen 150 meter treffen we een groot aantal verkeerslichten aan. Een groene golf, zou de verkeerssnelheid ter plekke alleen maar bevorderen en we zijn nu juist zo blij dat we die snelheid uit het verkeer heb ben gehaald". Hij erkende dat tijdens spitsuren de situatie niet optimaal is. Anderzijds is er volgens Kret nog te veel sluipverkeer, en dan met name uit Noordwijkerhout, dat nog te veel gebruik maakt van deze weg. Diverse burgemeestersvrou wen waren gisteren naar naar het tuincentrum van Jaap Kooy in Lisse gekomen om de op brengst van de „kerstboom- versier-actie" aan vertegen woordigers van enkele instan ties te overhandigen. Zeven burgemeestersvrouwen had den in het kerstdorp van Jaap Kooy evenzovele kerstbomen versierd en deze bomen wa ren, voor het goede doel, bij opbod verkocht. Niet alle ze ven waren gisteren in Lisse, drie burgemeestersvrouwen moesten wegens ziekte verstek laten gaan. Van het totale be drag van 13.400,- werd een cheque ter waarde van 1700 gulden door mevrouw Sinke uit Valkenburg overhandigd aan mevrouw Haasnoot van de Stichting Sport en Rekreatie Katwijk Mevtouw Winkel van Noordwijkwijkerhout gaf (geas sisteerd door mevrouw Her mens uit Hillegom) een cheque ter waarde van 8800.- aan de heer Slagman van de Stichting Sport en Rekreatie Gehandi capten Bollenstreek en me vrouw Jonkman uit Rijnsburg tenslotte, kon het waardevolle papier met het resterende be drag overhandigen aan de heer Boon die dit namens de vereniging Philadelphia in ont vangst nam. Op de foto van links naar rechts de burge meestersvrouwen Winkel, Her mans, Jonkman en Sinke. NOORDWIJK „Ik vind het rotnamen". Dat was het onge zouten oordeel van W.J. Plug (PPR/PSP) over een voorstel van burgemeester en wethou ders van Noordwijk om de nieuwe straten in de wijk Vin- kenveld naar de getijden te noemen. Slechtje, Invaltij, Voorvloed, Wantij zijn een paar van de namen die B en W hadden gesuggereerd. Ook het CDA blaakte niet van en thousiasme, zoals fractievoor zitter L.G.J. Alkemade het uit drukte. Volgens burgemeester J.M. Bonnike moesten dergelijke straatnamen de herkenbaar heid van de wijk bevorderen. Het college was echter bereid om .bepaalde, slecht vallende namen door andere te vervan gen, verklaarde de burgemees ter. Voor het CDA was deze toezegging voldoende om met het voorstel akkoord te gaan. Plug attendeerde er nog op, dat „Zwin" in Noordwijk niet wordt gebruikt. Zo'n meertje aan het strand noemt de be volking van het zeedorp een „kimmetje". Hij gaf de voor keur aan de namen van vis sersschepen (botter, logger, punter, trawler). De heer J. Hoogeveen, bewo ner van boerenhoeve „De Driesprong" op enkele hon derden meters van het woon wagencentrum De Krom, wees voor de vergadering op de verwarring die de naam van het woonwagenkamp zou kun nen geven. B en W hadden daar eveneens „De Drie sprong" voor bedacht. Hooge veen vreesde dat zijn gasten, als zij naar de weg vroegen, in het kamp terecht zouden ko men en dat woonwagenbewo ners op hun beurt bij hem aan de bel zouden trekken. „Maak er wat mij betreft Zeven sprong van, maar geen Drie sprong". De raad had begrip voor zijn bezwaren. „Noem het centrum desnoods „De Krom", adviseerde Alkemade. NOORDWIJK Noordwijk krijgt zijn Space Center. De gemeenteraad ging gister avond akkoord met de bouw van het ruimtevaartcentrum op het parkeerterrein aan het Wantveld, vlakbij het dorps centrum De Rank. Een meer derheid van de raad was be reid alsnog een vestiging in de Noordduinen te overwegen, als de bouw bij De Rank op onoverkomelijke problemen stuitte. PPR/PSP en de PvdA waren daar echter op tegen. Voor de raadsvergadering maakte C. de Zinger, bewoner van het Wantveld, bezwaar te gen de vestiging bij De Rank. De te verwachten stroom be zoekers zou voor overlast zor gen, waardoor de waarde van de huizen bij De Rank zou da len. Een argument waar W.J. Plug (PPR/PSP) niet zo zwaar aan tilde. Vestiging van het „Noordwijk Space Center" in de noordduinen had volgens hem net zo goed zijn nadelen. Mocht vestiging bij De Rank niet mogelijk blijken, dan vond Plug een locatie bij ES- TEC de meest logische plek. Een tweede alternatief zou de grond bij het Bollenbad zijn. Ook zei Plug dat de bouw vol gens hem meer zou gaan kos ten dan in het raadsvoorstel werd aangegeven. Burgemeester J.M. Bonnike wees de suggestie om het ruimtevaartcentrum in de buurt van ESTEC te vestigen van de hand. Daar heeft het volgens hem geen functie voor het toerisme en dat is juist de reden, waarom de gemeente het initiatief wil honoreren. Mevrouw J.J. Voorham (PvdA) pleitte voor een aan trekkelijk uitziend gebouw, waar de ruimtevaarttentoon stelling in moest komen. Als voorbeeld noemde zij de open bare bibliotheek, dat een sie raad vóór dè omgeving is ge worden. Ook de VVD- en CDA-fracties steunden de plannen. J. Smit (VVD) wees daarbij op de betekenis van het ruimtevaartcentrum voor de slechtweer-recreatie. Basketbalcursus voor Voorschotense jeugd VOORSCHOTEN De ge- meente Voorschoten heeft in samenwerking met de plaatse lijke basketbal vereniging een cursus op touw gezet voor meisjes en jongens vanaf 8 jaar. Tijdens tien lessen wordt geprobeerd de deelnemers de basistechnieken en -tactiek van deze sport bij te brengen. Belangstellende kinderen kun nen zich tot zaterdag aanmel den bij de afdeling onderwijs en sport, Gemeenteflat aan de Schoolstraat 5. Meedoen kost 25 gulden. Men moet zelf een shirtje, broekje en zaalschoe nen meenemen. De cursus start 18 februari en wordt ie dere dinsdagmiddag van 16.30 tot 17.30 uur gegeven. WASSENAAR het Wassenaarse sociaal-cultu reel centrum wordt weer duurder dan begroot. Vroeg het college van B en W de raad vorig jaar al om een extra krediet van 4,5 ton, nu gebeurt dat zelfde weer. Iets waar po litiek Wassenaar in het geheel niet blij mee is. Dat bleek gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommissie wel zijnszaken. Sterker nog: „Het college heeft nog heel wat uit te leggen". En dat was niet alleen de mening van CDA-raadslid J. Speel man, maar ook van ir.A. de Vries (D66) en mevrouw drs. E. Tamboezer (VVD). Het be gon allemaal in februari 1984, toen de gemeenteraad een kre diet van 3,3 miljoen gulden be schikbaar stelde voor de ver bouw van het voormalige r.k.- Jeroenhuis. Een goed jaar later, in april 1985, en daarna in november, werd in totaal 450.000 gulden meer gevraagd. Een beheer derswoning, een lift en betere beveiliging moesten er komen. De gemeenteraad ging mor rend akkoord, want veel keus was er niet. „Het moet eigen lijk gewoon", hield wethouder C.P.M Barning (Financiën) vooral het indertijd ietwat on willige CDA voor. Een paar weken geleden bracht wethou der Barning de raad in ver warring door te melden dat er weer geld bij moest. „Maar het gaat niet om grandioze bedra- gen", wist hij heel beslist. Iroot was dan ook de verba zing toen bleek dat er nu weer 445.000 gulden extra nodig is. De verontwaardiging was gis teren groot. Mevrouw Tam boezer (VVD): „Ik vraag me af, waarom die dingen niet eerder zijn gesignaleerd". Iets waar CDA-er Speelman zicK goed in kon vinden: „Het is wel duidelijk dat ik moeilijk enthousiast kan zijn. Het colle ge van B en W hamert een hele collegeperiode op bezuini gen, en komt dan op de val reep bij ons om nog even 4,5 ton te vragen". Hij stelde dat er niet aan te ontkomen valt, en het CDA dus eigenlijk geen keus heeft. Speelman stelde ook dat er veel eerder een sig naal had moeten komen. De' Vries (D66) zei: „We worden er wel in een heel laat stadium mee geconfronteerd". Hij noemde het voorts opmerke lijk dat juist onder de drie VVD-wethouders deze zaak thuishoort, de wethouders die een strak financieel beleid wil len voeren. Wethouder mevrouw W.A. van der Wiel-van der Flier (VVD) zei gisteren dat het gaat om „dikke tegenvallers". In antwoord op een vraag van D66 merkte ze op: „De plan nen zijn allemaal bedacht in een tijd van bezuinigingen". Eerder was gesuggereerd dat het college van B en W wel licht veel te veel heeft willen „uitkleden". Een klein voor? beeldje van een tegenvaller: bevestiging van een kunstr werk van speigels. Kosten; 10.980 gulden. VOORSCHOTEN De leden van de midden standscommissie willen de vrijdagavondse koopavond behouden en de leden van de centrumwinkeliers en de ondernemingsvereni gingen verbaasden zich gisteren over het agenda- voorstel voor een wijzi ging van de vrijdag naar de donderdag. Onderne mersvoorzitter Van Wees: „Wij vinden het niet pret tig dat deze zaak op de agenda staat. Wethouder ir. J. van Leeuwen verde digde zich door te vertel len „er had een vraagte ken in plaats van een punt achter het agendaonder deel moeten staan." Toch meende Van Leeuwen dat er bij de consument een verschuiving van het koop gedrag te constateren is van de vrijdag naar de donder dagavond. Daar merkt de Voorschotense middenstand weinig van, want juist omdat Voorschoten op de vrijdaga vond „zit", trekt deze avond vele niet-Voorschotenaren. Overigens wil de gemeente graag in samenwerking met de middensand dit jaar het 25-jarig bestaan van de koop avond en de weekmarkt gaan vieren. De eerste koop avond, tevens de eerste in de regio, was op vrijdag 7 juli 1961. De eerste weekmarkt, toen een avondmarkt was op 6 september 1961. De markt kooplieden zijn bereid om deze zomer uit nostalgische overwegingen weer één of meerdere avondmarkten te houden. Half februari wordt een be gin gemaakt met het leggen van roosters om de 80 linde bomen op Voorstraat en Treubstraat. Het Kerkplein is definitief afgesloten voor geparkeerde auto's. Als ver vanging van de weggehaalde parkeerplaatsen komen er 30 parkeerplaatsen op het Wa- generf. Dit jaar sneuvelden bij vier winkels in het centrum de ruiten tijdens de oudejaars- viering. Wethouder Van Leeuwen somde op dat ook de gemeente grote schade door vernieling heeft gehad tijdens de jaarwisseling, het geen nog nimmer is gebeurd. Reeds nu worden plannen gemaakt om te trachten deze vorm van vandalisme eind dit jaar te voorkomen. De centrumwinkeliers willen een betere politiecontrole op de naleving van de blauwe zone. Vooral op de centrale parkeerplaats in de School straat staan auto's de gehele dag terwijl er maximaal an derhalf uur geparkeerd mag worden. wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft op onze krant. Hij bestaat uit een parkeerschijf met ijskrabber,, condenswisser, rekenschijf voor brandstofverbruik, bandenprofielmeter en ruimte voor parkeergeld, èir! een slotontdooier/aansteker èn een digitale thermometer voor in uw auto. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres Postcode/plaats:. Telefoon:. (voorcontrole bezorging) Dezeontvangtdekrantdeeerstetweewekengratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: maand (per automatische betaling) I kwartaal per acceptgiro Stuur als dank de Auto-winterset aan: Naam: Adres:I Postcode/plaatsI Stuui deae boo mgevuld aan de Leidse Coulant, Antwoordnummer 998, I 2500 VD Den Haag (postzegel niei nodig).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15