~Ecidóc6ou^mt^ Gemeente vrijwel zeker koper van Brill-complex STAD OMGEVING „Wil je zorgen dat er de volgende keer meer mannen zijn Niet-Nederlands electoraat laat politiek onberoerd ALLER LEI(DS) )66 aarzelend op weg ïaar twee raadszetels WOENSDAG 29 JANUARI 1986 PAGINA 13 lirecteur voor Stichting kerkgelegenheid JDEN De Stichting Werkgelegenheid heeft directeur. Het is de heer J. Spee uit Rotter- n. Spee beschikt over een jarenlange ervaring ondernemer en is bovendien geruime tijd in het oepsonderwijs werkzaam geweest. Verder heeft zich in het verleden ook zeer betrokken ge ïnd bij het startend ondernemen. De heer Spee zich onder meer gaan bezighouden met de ad- ?ring en begeleiding van de startende onderne- rs en voorlichting geven over projecten, hij ?ft de supervisie over de cursusorganisatie, geeft ling aan het beheer van de bedrijfsverzamelge- iwen Olga en Mostert en verzorgt de beleids richting over doelstellingen van de stichting. Roof in ijshal LEIDEN De ijshal aan de Vondellaan is gister middag van een bedrag van zes- zevenhonderd gulden beroofd. Een onge veer 22-jarige man griste dat bedrag uit de kassa. Een personeelslid van de ijshal wist de man vast te grijpen, maar toen de me dewerker de politie belde, slaagde de onbekend ge bleven man erin te ont snappen. De politie heeft de omgeving nog afge zocht, maar de man niet meer gevonden. Universiteiten Texas en Leiden werken samen LEIDEN De universiteiten van Lei den en het Amerikaanse Texas (geves tigd in de plaats Austin) hebben giste ren een samenwerkingsovereenkomst getekend op het gebied van de Ameri kaanse en Latijns-Amerikaanse stu diën. De samenwerking richt zich op uitwisseling van studenten en weten schappelijk medewerkers. Ook zullen de universiteiten studiemateriaal uit wisselen. De Latijns-Amerikaanse stu diën zijn een nieuwe activiteit van de faculteit der letteren. Ook door de be noeming van de hoogleraar Lammers krijgt de Amerikanistiek in Leiden een extra impuls. Inbraak in café LEIDEN Bij een inbraak in een café aan de Vrouwen- steeg is in de nacht van maandag op dinsdag een video recorder gestolen. Men nam verder drie videobanden, 16 flessen drank en 250 gulden wissel geld mee. De inbre kers kwamen het pand binnen door aan de achterzijde een houten schot te forceren. Verslaafde overvaller (30) PTT-filiaal moet afkicken DEN HAAG/LEIDEN Een 30-ja- rige Voorschotenaar, die vorig jaar in een heroïneroes een Leids posta gentschap aan de Johan de Wiits- straat beroofde, mag een afkick programma volgen bij de Haagse Stichting Basisvoorzieningen Drug- Hulpverlening. De verdachte overviel op 7 augustus een door een Leids echtpaar be stierd PTT-filiaal. Hij had zich voor die gelegenheid gewapend met een speelgoedrevolver. Man en vrouw gaven hem prompt een bedrag van ruim elfduizend gulden uit de kassa, zo bang waren ze aanvankelijk van de indringer. „Maar ik ben zelf ook heel erg geschrokken", zei de ver dachte. „Vooral toen die vrouw opeens hard begon te gillen". Toch had hij nog de moed gehad om de aanwezigen te bevelen op de grond te gaan liggen. „Daar hoort ook die dikke mevrouw bij", had hij gezegd tegen een Leidse, die weer naar buiten wilde lopen, waar ze bezig was geweest met het ophan gen van de was. De aangesprokene smeet de overvaller hierop boos een hand wasknijpers in zijn gezicht: „Daar heb je wat van dat oude kreng", beet ze hem toe. Tegenover de rechtbank veront schuldigde de verdachte zich uit voerig voor een eventueel misver stand dat deze grievende omschrij ving bij het college zou kunnen wekken. „Ik heb alleen maar ge zegd dikke mevrouw, zij heeft er zelf een oud kreng van gemaakt". Dat van zijn aanvankelijk dreigende houding tenslotte nog maar weinig overbleef, kan mischien worden af geleid uit het optreden van de be heerder. Amper nadat de Voorscho tenaar het pand met volle tas had verlaten, werd hij op straat door datzelfde slachtoffer overmeesterd en overgedragen aan de politie. De officier van justitie besloot haar eis tot 11 april aan te houden. Dan wordt namelijk per tussenbalans be keken of de afkick-kuur succes heeft gehad. Ouderen zijn elke dinsdagochtend enthousiast bezig op de bowlingbaan. BOWLING VOOR OUDEREN EEN SUCCES EI DEN Het eerste initia le f van de gemeente in het ader van het project „sport- istuivenis een succes. In Ie Menken-bowling maakten isterochtend ongeveer veer- jg ouderen gebruik van de Mogelijkheid om voor een ijksdaalder ruim een uur mg een balletje te gooien 1 ad van der Luit. gemeente- Ijk beleidsmedewerker sport, Egeleidt deze activiteit ge wende zes weken: „Daarna lat onze dienst het los. De (spraak met Hans Menken Iwel, dat het bowlen elke nsdag op dezelfde financië- t basis voortgezet kan wor- Cn" iet het bowen heeft de ge meentelijke dienst sport vooralsnog in de roos gescho- en. Van der Luit: „De bow- irs zijn zeer enthousiast. Of- \cieel begint het om tien uur i ochtends. Om half tien laat er al een aantal deelne mers klaar". Slechts op één pnt kreeg de Leidse ambte laar kritiek. Een vrouw van 15 jaar oud riep hem bij zich n zei: „Aad, kom eens' hier Iind. Wil je wel zorgen, dat er de volgende keer wat meer mannen zijn. Dit wordt vechten". Van der Luit wellicht be kender als sportschool houder is bij de dienst Sport en Recreatie aangesteld juist om sportactiviteiten te stimule ren. We zijn met het bowlen bewust kleinschalig begon nen. Stap voor stap willen we het pakket sporten uitbrei den en lering trekken uit de lopende activiteiten". Een nota over het bejaardenbeleid inspireerde tot het organise ren van bowling voor bejaar den. Van der Luit biedt ou deren over enkele weken ook de mogelijkheid om in het Vijf-meibad te zwemmen. „De mensen kunnen dan voor ruim anderhalve gulden gebruik maken van het zwembad. We stoken het wa ter dan een paar graden war mer". De medewerker van de dienst sport en recreatie richt zich overigens niet alleen op activiteiten voor ouderen. „Binnenkort beginnenwe met zaalvoetbal. Wij mikken daarbij op de wijken. Het wordt dus ook kleinschalig opgezet. Ik denk namelijk dat het gezelliger is om met twintig man in een gymnas- tiekzaaltje te spelen dan met honderd man in de Groe- noordhal. Ik heb al een toe zegging van zaalvoetbalinter national Hans van Leeuwen om daaraan mee te werken". Ook staat er een tafeltennis- instuif op het programma. Die heeft op 11 februari plaats in de Vijf-meihal. Van der Luit krijgt daarbij mede werking van de Gerard. El len, José en „Pietje" Bakker. Voorts zijn onderhandelingen gaande met de Leidse Korf balfederatie om activiteiten te ontwikkelen. Alle sportverenigingen heb ben inmiddels een brief ont vangen, waarin zij gevraagd zijn om medewerking bij het opzetten van cursussen in hun tak van sport. Via het arbeidsbureau benaderde Van der Luit verschillende werkloze gymnastiekleraren. Enkelen zullen behulpzaam zijn bij de op te zetten spor tieve projecten. 1IDEN Vier jaar gele- n strandde een rechts ilege in Leiden op te- fawerking van de twee nodigde D66-raadsle- n. Mocht D66 toen nog rol spelen in de plaat- jijke politiek, dit jaar is rtij minder overtuigd fi de eigen toekomst, steravond werd op een lenvergadering officieel sloten tot deelname aan verkiezingen zij het dat t volgens enkele demo- iten een zaak van han- h en wurgen dreigt te an worden. angst voor verlies waar- [r de partij naar één zetel üggedrongen zou worden, ïrheerst bij sommige aan- jigers. Dat zou de doods- k voor de plaatselijke af- jing betekenen, denken zij. et standpunt van D66 is te inig geprononceerd. Als je lekk.er links of rechts bent heb je in je eentje tenminste nog een horzelfunctie", zo viel gisteravond te horen. Het huidige raadslid Egon Snelders scherpte het zelfs nog wat aan. Hij vreesde voor het niet behalen' van de tweede zetel en „wie van ons is bereid die vier jaar een beetje voor joker te zitten", aldus Snelders. De meerderheid echter bleek een andere mening toege daan. Voor de optimisten la gen zelfs drie zetels in het verschiet, maar lijstrekker Jan Hoekema hield het er voorlopig op dat er geen twijfel aan kan bestaan dat D66 twee zetels haalt. Waar bij hij overigens de kans dat D66 een rol van betekenis kan spelen bij de vorming van een nieuw college vrij wel nihil achtte. Voor enige zelfoverschatting waar andere partijen tegen de verkiezingen nog al eens aan gaan lijden, is bij D66 geen ruimte. Slechts voor de formaliteit werd gisteravond dan ook vastgesteld dat D66 zich niet vooraf aan andere partijen zal binden en de ei gen indentiteit niet in de steek zal laten wanneer het de onverwachte mogelijk heid wordt geboden tot deel name aan een college. Met deze handen-vrij strategie volgt de partij de PvdA die zich, na een aantal jaren de kiezer wél deze duidelijkheid te hebben willen bieden, dit maal niet over een beoogde collegepartner heeft uitge sproken. Waar er optimisme heerst, gaat dat vooral de collega's van Links Leiden aan. Want, zo heeft het bestuur van D66 vastgesteld „Links Leiden heeft bewezen wel degelijk te beschikken over de wil de stad te besturen en boven dien daar de ideëen voor te hebben". LEIDEN Het is vrij wel zeker, dat de ge meente Leiden het ge kraakte Brill-complex van de universiteit koopt. Wethouder D. Tesselaar van volkshuis vesting is met de univer siteit overeengekomen, dat die voorlopig niet overgaat tot verkoop aan een derde partij. De uni versiteit heeft het volste vertrouwen dat de ge meente Leiden het ge bouw zal aankopen. M. Koornstra, lid van het col lege van bestuur, vertelde maandag nog in deze krant. dat er een koper is. Of dat dan de gemeente Leiden is, wilde Koornstra niet open baar maken. Hij is dat over eengekomen met de kandi daat-koper. Het complex werd op 2 augustus vorig jaar gekraakt. De universiteit wil de aanvankelijk ontruimen maar besloot na tussenkomst van de rechter de krakers een kans te geven. De gemeente zoekt nu nog naarstig naar een constructie om de aankoop te financie ren en naar een beheerscon- structie. Een mogelijkheid is dat de gemeente althans in 1986 het beheer op zich neemt en dat volgend jaar overdraagt aan één van de Leidse woningbouwvereni gingen. De gemeente kan na melijk pas voor het jaar 1987 subsidie aanvragen bij het Rijk voor het opknappen van het gebouw. Dit jaar zouden dan alleen de hoogst noodza kelijke voorzieningen (zoals electriciteit) in het pand wor den aangebracht. De gemeente weigerde overi gens te bevestigen of tot koop van het Brill-complex over gegaan is of dat men het pand za: kopen. Tesselaar wilde alleen kwijt dat de uni versiteit hem had toegezegd voorlopig geen verkoopacti viteiten te ondernemen. De krakers hebben hun ei gen ideeën over de toekom stige bewoning. Al eerder stelden zij in samenwerking met de Technisch Bewoners Adviseurs (TBA) een plan op voor verbouwing van het pand aan de Oude Rijn. Zij willen op iedere verdieping groepswoningen creeëren met gezamelijke eetkeuken en sanitaire voorzieningen. Op de benedenverdieping moet plaats voor bedrijven ingeruimd worden. Op een bijeenkomst met de krakers en Tesselaar op 19 december 1985 is overeenge komen, dat de krakers zich zullen houden aan de woon ruimteverordening. Alle be woners van het Brill-pand hebben intussen een verkla ring van die aard onderte kend. De woonruimteveror dening eist dat bij bewoning door woongroepen de helft van de bewoners plus één in geschreven is als woningzoe kende. De krakers voldoen aan die eis. Tijdens dezelfde bijeenkomst verklaarde Tesselaar de be doeling te hebben deze maand een. voorstel aan B en W te doen over het gebruik maken van de rijkssubsidie regeling. Het onderzoek daarover is echter nog in vol le gang. De krakers informe ren bijna dagelijks bij de wet houder over de voortgang van de zaak. Eén van de be woners: „Wij horen op dit moment ook weinig over de zaak. Wel krijgen wij de in druk van de wethouder, dat de zaak wel rond zal komen". LEIDEN Wanneer er op 19 maart verkiezingen voor een nieuwe gemeen teraad worden gehouden, zullen zich 2130 niet-Ne- derlanders bij de stembus mogen melden. Het zijn buitenlanders die langer dan vijf jaar in Nederland wonen en op grond daar van voor het eerst aan deze verkiezingen mogen deelnemen. Een aantal dat groot genoeg is om de bezetting van één van de 39 zetels in de gemeente raad te bepalen. Dat zij zich ook allemaal bij het stembureau vervoegen, is niet erg waarschijnlijk. Vervroegde verkiezingen in Leerdam leerden dat het animo om te stemmen onder de Turkse kiesge rechtigden zo'n 20 procent lager ligt dan het stedelijk gemiddelde. Bij de meeste Leidse politieke partijen is, buiten gebruikelij ke teksten in verkiezingspro gramma's, tot op heden weinig te merken geweest van enige aandacht voor dit deel van het electoraat. Op de PvdA na, die een kandidaat van Turkse af komst op een verkiesbare plaats heeft gezet, zullen er geen 4 buitenlanders op het stembiljet komen te staan. Dat de socialisten met een 'buiten landse' kandidaat tevoorschijn zijn gekomen, is niet toevallig. Het onderzoek onder kiezers van Turkse afkomst in Leer dam wees uit dat 80 procent van hen op de PvdA stemde (de overige stemmen gingen naar het CDA). Wellicht dat de wetenschap dat driekwart van de Turkse kiezers in Leer dam het jammer vond, dat niet op een eigen kandidaat (die ontbraken blijkbaar) gestemd kon worden, de PvdA inspi reerde. Al moeten de socialis ten wel twee zetels winst boe ken, wil de kandidaat ook werkelijk in de raad komen. Het onderzoek in Leerdam werd alleen gehouden onder kiesgerechtigde Turken. Hun aantal bedraagt in Leiden slechts een kwart van het tota le aantal buitenlandse kiesge rechtigden. Met circa 700 per sonen vormen de Marokkanen 2130 BUITENLANDERS MOGEN OP 19 MAART NAAR DE LEIDSE STEMBUS Informatie voor niet-Nederlanders Burgemeester C. Goekoop en wethouder H. van Dongen (die hier een biljet in de stembus laat glijden) openden gistermiddag een tentoonstelling in de hal van het stadhuis die de niet-Nederlan ders duidelijk moet maken op welke wijze er gestemd moet worden. de meest aanspreekbare natio naliteit ter plaatse. De overige 900 personen zijn afkomstig uit allerlei landen over de wereld. Bij de afdeling voorlichting van de gemeente krijgen de niet-ingezetenen wél alle aan dacht, er is zélfs een aparte medewerkster aangetrokken om de voorlichtingscampagne te begeleiden. Al deze nieuwe stemgerechtigden krijgen een folder in de eigen taal in de bus waarin zij met de slogan 'samen wonen, samen stem men' worden aangespoord van hun nieuw verworven recht gebruik te maken. In buurt huizen en andere ontmoetings centra zijn ook folders en affi ches verspreid. Bovendien wordt een viertal avonden ge houden waarop politieke par tijen acte de présence zullen geven. Voor buitenlandse vrouwen worden ook aparte activiteiten gehouden. In de campagne wordt met name aandacht besteed aan de stemprocedure: hoe het juiste hokje rood te maken. Want in Leerdam bleek, dat zo'n 15 procent van de stemmen on geldig moest worden ver klaard omdat het stembiljet fout bleek ingevuld. Terwijl uit onderzoek van het Gro ningse Inter Cultureel Insti tuut duidelijk werd dat 52 pro cent van de buitenlanders niet weet hoe het stemmen in zijn De gemeente houdt een aantal bijeenkomsten voor buiten landse kiesgerechtigden over de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad: 7 februari, buurthuis De Klinker (Berlagestraat 2), info- avond voor Turken; 14 februari, buurthuis 't Spoortje (Bernhardkade 40), info-avond voor Turken; 21 februari, buurthuis 't Spoortje, info-avond voor Mar- rokanen; 28 februari, buurthuis De Klinker, info-avond voor Mar- rokanen. De aanvang van alle bijeen komsten is acht uur. Op 21 fe bruari en 28 februari wordt van tien tot één uur 's och tends in buurthuis 't Spoortje een informatie-bijeenkomst gehouden voor buitenlandse vrouwen. De eerste maal ge wijd aan algemene informatie over de gemeente, de tweede maal aan steminstructie. Alle informatie hierover bij Janneke Haastrecht tel. 071- 254106. werk gaat. Wat te denken van de Marokkanen die, gewend van rechts naar links te lezen, het hokje achter (inplaats van voor) de beoogde kandidaat rood maken en zo op een ge heel andere partij stemmen dan zij zich hadden voorgeno men. In dat geval zou op de Leidse formulieren VVD-kan- didaat Frits Bron toch nog met de stemmen van de socialist Naci Demirbas gaan strijken. GERT VISSER Ton van Duinhoven en Ma- riëlle Fiolet in „Toneelbloed". Middeleeuwen (1) Het Studium Generale van de Leidse universiteit houdt de komende maanden een aantal lezingen waarin de middeleeuwen centraal staan. Aanleiding hiervoor is de toenemende belangstelling voor de maatschappelijke verschillen tussen de huidige „beschaafde" maatschappij en de middeleeuwen. Aan dacht wordt met name ge schonken aan de 14-de en 15- de eeuw. De lezingen hebben steeds plaats op donderdag avond, gaan op 30 januari van start en duren tot en met 13 maart. Ze worden gehou den in het Centrale Voorzie ningen gebouw aan de Cleve- ringaplaats en beginnen om acht uur. De toegang is gratis. Een programma is verkrijg baar bij de afdeling voorlich ting van de universiteit. Middeleeuwen (2) In het LAK-theater wordt door de vertoning van een aantal films aandacht aan de middeleeuwen geschonken. Maandag 3 maart draaien „The Canterbury Tales" van regisseur Pasolini en „Mari- ken van Nieumeghen" van de Nederlandse regisseur Jos Stelling. Dinsdag 4 maart worden Monty Pythons Holy Grail" en „La passion de Jeanne d'Arc" van Carl Drey er gedraaid. De aanvang is acht en tien uur. Politiek café De VVD-afdeling Leiden houdt donderdagavond weer een politiek café in het Koetshuis De Burcht aan de Burgsteeg. Inleider is wet houder D. Tesselaar van Volkshuisvesting. Het poli tiek café is gratis en vrij toe gankelijk. De aanvang is half negen. Toneelbloed Ton van Duinhoven, Mariël- le Fiolet, Jerome Reehuis en Jaap Wieringa brengen vrij dag het stuk „Toneelbloed" van Simom Gray op de plan ken van de Leidse Schouw burg aan de Oude Vest. Het is een geestig en spannend verhaal van een uiterst bizar re wraakoefening. De voor stelling begint om kwart over acht. Een kaartje voor de eerste rang kost 22,50, voor CJP/Pas 65/2e rang 17,50.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13