EK schaatsen kroon op werk Egbert Post WK veldrijden tegen troosteloos decor Harmsen bevestigt kwalijke reuk van betaalde voetbal Sportwereld Toivonen wint rally Monte-Carlo ORT Ccülócgomant VRIJDAG 24 JANUARI 1986PAGINA9 OTORCOUREURS WILLEN [AKEN VOOR COLLEGA'S W YORK Topcoureurs uit de motorrace-we- hebben in de Verenigde Staten aangekondigd staking te gaan wanneer het prijzengeld bij de ands Prix niet fors wordt opgetrokken. De boycot d ft ten doel om de minder bemiddelde rijders op circuit te houden. Acties op dat front werden ig jaar bij de laatste wegrace om het wereldkam- ensehap, de Grote Prijs van San Marino, al ter ake gebracht. „We zijn niet op een staking uit, ar ik ben niet bang om in actie te komen'liet jie Lawson, de wereldkampioen van 1984, weten, s er honderdduizend toeschouwers naar een race nen, dan wordt er door iemand geld verdiend, ar dat zijn niet de coureurs", betoogde Lawson. gens de internationale motorsportfederatie (FIM) Jen dit jaar ondanks de dreigende boycot van het 11 eldkampioenschap vrijwel zeker geen verande- in de prijzenschema's worden doorgevoerd. Santos komt naar de Kuip ROTTERDAM De Bra ziliaanse topclub Santos is als tweede buitenlandse vereniging gecontracteerd voor het negende Rotter dam-toernooi dat op vrij dag 1 en zondag 3 augustus wordt gehouden in het Feyenoord-stadion. Eerder deze week werd met de Engelse club Everton over eenstemming bereikt. On derhandelingen met een vierde attractieve deelne mer, die met Feyenoord het veld in de Kuip com pleteert, zijn nog gaande. Bulgaarse voetbalbond trekt schorsingen in SOFIA De Bulgaarse voetbalbond heeft de levenslange schorsing tegen Borislav Mihailov, de doelman van het vorig jaar opgeheven Levski Sparta Sofia, vervallen verklaard. Ook de schorsing van één jaar, die middenvelder Nasko Sirakov (CSKA Sofia) kreeg opgelegd, is kwijt gescholden. De 22-jarige Mihailov en de drie jaar ou dere Sirakov werden evenals enkele an dere spelers tot zware straffen veroor deeld nadat het vorig jaar juni in de be kerfinale tussen Levski Spartak en CSKA tot grote vechtpartijen op het veld was ge komen. De Bulgaarse voetbalbond strafte de beide clubs met opheffing. De andere spelers, van wie de straffen varieerden van een jaar schorsing tot levenslang, kre gen nog geen pardon. Arie Luyendijk met beroemde partners DAYTON A Arie Luyendijk rijdt eind volgende week de Amerikaanse autosport- klassieker, de 24 uren van Daytona, met twee beroemde partners, Antony Josef (AJ) Foyt en Danny Sullivan. De vijftig-plusser Foyt wordt in de Verenigde Staten be schouwd als de populairste rijder van het land. Hij won vier keer de 500 mijl van In dianapolis. Danny Sullivan won die befaam de race in 1985. Luyendijk werd in die ren de beste nieuweling (rookie of the year). Het trio werkt nu samen voor Preston Henn en rijdt de volgens Amerikaanse bepalingen gebouwde Porsche 962. Vorig jaar werd die wagen van Henn winnend naar de streep gestuurd door de Europeanen Wollek en Boutsen, gesteund door de minder ervaren Amerikanen Foyt en Unser. Feyenoord klopt RKC met 1-0 WAALWIJK Feyenoord heeft gisteravond in Waalwijk een oefenwedstrijd tegen eerste-divi- sieclub RKC met 1-0 gewonnen. John Rep zorgde in de zeventiende minuut voor 800 toeschouwers voor de enige treffer. Handbal Het Nederlands herenteam verloor in Biel ook de derde interland tegen Zwit serland: 24-17 na een ruststand van 14-9. Leo Nieberg (Hellas) werd met vijf treffers, waar onder vier strafworpen, top scorer. Patrick van Olphen (Hermes) trof viermaal doel. Tafeltennis Het Neder lands herenteam verloor in Brighton tijdens het toernooi om de open Britse titels in de tweede ronde met 3-1 verloren van Engeland A. De dames verloren in de achtste finales met 3-2 van Joegoslavië. Boksen De Engelsman Terry Marsh behield in Lon den door een zege op punten op uitdager Tek Njlankete uit Frankrijk zijn Europese titel in het licht-weltergewicht. Voetbal De voor zondag vastgestelde inhaalwedstrijd in de eerste divisie tussen DS '79 en SC Veendam is op verzoek van beide clubs andermaal uit gesteld. Voetbal De Westduitse in ternational Andreas Brehme zal met ingang van het nieuwe seizoen FC Kaiserlautern ver ruilen voor Bayern München. Voetbal John Bond is als manager in dienst getreden van de Engelse eerste-divisie- club Birmingham City. Softbal Nederland behaal de bij het WK in Auckland de tweede overwinning: 7-1 tegen Indonesië. ■u LO „Ik heb natuur- wel meer belangrijke dstrijden gereden. een Europees kam- enschap, en dan ook l op Bislet, dat is het i helemaal". Egbert 5t, „al" 27 jaar oud en pas toe aan zijn EK-de- ut, mag dan sinds zijn daagde optreden tijdens wereldbeker- annex ectiewedstrijden van december een „in- nger" in het keurkorps Henk Gemser zijn, tzaam voelt hij zich al- minst. Hein Vergeer, ts Schalij en Yep Kra- r, die al vanaf de zo- rtraining met de kern- egtrainer optrekken, >ben de Drentse door ier volledig geaccep- de vooravond van de Eu- >ijtjese titelstrijd in Oslo maakt eidbert Post dan ook geenszins veri gespannen indruk. „Ik 1 me happy. Dat ik hier rcU, zie ik als de kroon op ISftjerd sinds de tijd dat de ei- Henk Boer de baas de kernploeg speelde. Eg- 12 P°st was toen °°k al lid de kernploeg, maar de ugde was uiterst schaars en endien van heel korte r. Na het Nederlands kam- ïnschap, toen nog in het in van januari gehouden, hij uit de boot en in een ot gat. ugblikkend zegt Egbert t nu: „Ik heb toen veel te- slag gehad, zoals rugklach- Vaii Maar niet alleen daardoor dat het slechtste jaar in 1S 'n carrière. Er werd toen in evozomertraining al onderling ïpetitie gemaakt. En dat is t goed, want het gaat er al- i maar om een bepaald eeJ] ningsprogramma af te wer- De trainer van nu heeft 'u^soonlijkheid en geeft je bij- od\rheeld een compliment als «I at verdient en nodig hebt". ,tel' h heeft Egbert Post ook rbe een paar bedenkingen. Zo l ent hij het Gemser aan dat dit seizoen niet van meet af n. tot de kernploeg behoorde. grond van zijn prestaties ig seizoen meende de inwo- u 111 van Klazienaveen daar it op te hebben. Op het Mi Ijntragtwi jk voor ^fest seizoen Joeitgeschakeld jIDEN Bert Kragtwijk, center van BS Leiden, is Jwel zeker voor de rest van basketbalseizoen uitge- jakeld. De knieblessure die igtwijk dinsdag in het tref- met Greyhounds in En- opliep bleek veel larder dan verwacht. Egbert Post (op de voorgrond) weet zich in de rug gesteund door van links naar rechts Hein Ver geer, Henk Gemser, Frits Schalijk en Yep Kramer. prioriteitenlijstje, dat Gemser tie herkreeg, kon Post, zij het ^handhaafd, kon er bij de 1500 voor dit seizoen opstelde, met moeite, nog billijken. *meter-specialist niet in. kwam Post echter niet voor, Maar dat Robert Vunderink, zelfs niet nadat Hilbert van die het hele vorige seizoen p-arantips der Duim afhaakte. Dat Yep slechts één aansprekende pres- Kramer na een jaar afwezig- tatie leverde - een wereldtijd Hoewel hij op dit moment ze- heid wegens fysieke manke- op de tien kilometer tijdens ker kernploegwaardig is, heeft menten een plaats in de selec- het NK in Alkmaar - werd ge- Henk Gemser de Drent (nog geen garanties voor volgend jaar willen geven. En ook dat steekt Post een beetje. „Ik zou graag zien dat wordt vastge steld aan welke eisen ik moet voldoen om volgend jaar in de kernploeg te komen. Dan weet ik ten minste waar ik aan toe ben. Dat Gemser zegt dat hij mij waardeert als sportman, is natuurlijk wel aardig, maar zo lang ik niet in de kernploeg zit, heb ik daar weinig aan". Egbert Post is zeker geen schaatser met een model-loop baan. Waar bijvoorbeeld Yep Kramer al vanaf de junioren in de nationale ploeg vertoeft en dus een geleidelijke op bouw kon volgen, begon Post pas rond het moment dat hij geacht werd volwassen te zijn geworden, serieus aan een schaatscarrière met nogal wat blessures, teleurstellingen en conflicten met trainers en be stuurders. Maar omdat er ook de nodige positieve punten waren, bleef Post steeds trai nen, zij het op een minder strakke wijze dan de leden van de kernploeg. „Dat ik steeds ben doorgegaan, heeft alles te maken met het feit dat ik in hart en nieren schaatsen rijder ben. Maar ook met het idee dat er meer in zat". Dooi Wat dat betreft zijn de ver wachtingen van Egbert Post, die in het nog vrij recente ver leden herhaaldelijk heeft ge speeld met de gedachte over te stappen naar het marathon- schaatsen, bewaarheid. Want dit weekeinde maakt hij toch maar mooi zijn debuut in het Bislet-stadion. Overigens had Post al eerder op 's werelds vermaardste (natuur)-ijspiste zullen rijden. Ten tijde van de strijd om de wereldbeker viel Oslo echter evenzeer ten prooi aan de dooi als gisteren, zodat de deelnemers hun heil moes ten zoeken op de kunstijsbaan Valle Hovin. Maar de gedwongen verhui zing was niet de enige tegen valler voor Post. Ook zijn op zet om een greep in de welge vulde prijzenpot te doen, mis lukte eind vorig jaar. Op de 5000 meter werd hij elfde en op de 1500 meter bezette hij, op éénhonderdste seconde van de Noor Geir Karlstad, de ne gende plaats. Post: „Er waren acht prijzen. Die ene honderd ste seconde heeft me een paar honderd kronen gekost". HARRY BRINK sportuitslagen ii in Wichita ...i kwartfinales :ella Mesker (Ned)-Anne Smith 5-4. 7-5; Betsy Nagelsen (Vs)-Ca- i Benjamin (Vs) 6-7, 6-2. 6-4; White (Vs)-Akiko Kijimuta 6-4. 6-1; Ann Henrickson lljKate Gompert (Vs) 7-6, 6-3. fOSPORT y van Monte-Carlo ^oivonen (Fin)/Cresto (Ita) 10 uur, 4 seconden; 2. Salonen/Harjann- iFin) op 4.04; 3. Mikkola (Fin- nz (Zwe) op 7.22; 4. Röhrl/Geist- r (Wdl) op 9.35; 5. Kankkunen- >nen (Rn) op 28.23; 6. Saby/Fau- fe (Fra) op 45.13; 7. Servia/Saba- (Spa) op 47.08; 8. Oreille/Oreille lop 1.12.23 (1e in toerist-klasse); nksson (Zwej/Diekmann (Wdl) op i32; 10. Wittmann (Oos)/Feltz I) op 1.20.44 ftbal Auckland Verenigde Staten-Australlë Nieuw Zeeland-Canada 1-0, Ita- babwe 8-1. Taiwan-Puerto Nederland-lndonesië 7-1, -Japan 5-1. Stand: 1. Nieuw 8-16; 2. Verenigde Staten 8- China 8-14; 9. Nederland 8-4. LEMBEEK Tegen het troosteloze decor van kale, winderige akkers en weiden, die zijn vol gelopen met ongekende hoeveelheden water, doet de naam van de or ganiserende wielervere niging in het Belgische Lembeek bij het wereld kampioenschap veldrij den wat macaber aan. De Lustige Pedaalridders zijn verantwoordelijk voor een 2700 meter lang parkoers dat ongetwij feld zal worden geboekt als één van de meest du bieuze uit de geschiede nis. naste fietsers het evenement voor amateurs, junioren en profs naar zich toe haalden, was trouwens op zich al om streden genoeg. Lembeek was de hoogste inschrijver bij de Belgische wielerbond. Een keuring van de accommoda tie in het onder Brussel gele gen plaatsje leerde de UCI echter dat aldaar onmogelijk een WK gehouden zou kun nen worden. Het in het hou den van grote wedstrijden veel meer ervaren Asper kreeg vervolgens de eer. Toen, ondanks een aanwezi ge bankgarantie, het geld naar de zin van de UCI te lang uitbleef, keerde de in ternationale wielerunie snel op z'n schreden terug. Het wereldkampioenschap dus toch in Lembeek, waar Nederland voor het eerst in. de historie kanshebbers heeft in alle drie categorieën. Bij de amateurs, die morgen van start gaan, is Martin Hen-, driks uit Assen ondanks een pijnlijke blessure kandidaat voor één van de drie plaatsen op het erepodium en mag Huub Kools op een kleffe, zuigende ondergrond niet on derschat worden. De concur rentie komt vermoedelijk vooral van de Belgen Yvan Messelis en Ludo de Rey, de Tsjechoslowaken onder aan voering van tweevoudig we reldkampioen Radomir Si- munek, de Westduitse titel houder Mike Kluge en de Zwitser Beat Schumacher. Op het loopparcours mag Vito di Tano zeker niet ver geten worden. De technisch zwakke Italiaan was in 1979 uiteindelijk Hennie Stamsnij- der te snel af in het modder bad van Saccolongo, kwam nadien niet meer in het stuk voor, maar treft nu voor het eerst sinds zeven jaar weer omstandigheden, waarbij hij zijn enorme loopvermogen zou kunnen uitbuiten. Tweestrijd Bij de beroepsrenners zal het normaal gesproken uitdraai en op een tweestrijd tussen Roland Liboton en Hennie Stamsnijder, nog altijd de enige Nederlander die bij een wereldtitelstrijd goud incas seerde. Frank van Bakel en Henk Baars moeten zondag ook in de top van het klasse ment terug te vinden zijn. van de kortbenige Reinier Groenendaal hoeven in het moeras van Lembeek geen grootse daden verwacht te worden. De concurrentie voor Van Bakel en Baars in de jacht op het brons komt vooral uit de Zwitserse en Belgische hoek. Pascal Richard heeft in Zwit serland de macht van Albert Zweifel overgenomen en moet zich net als de routinier in de top van het klassement kunnen nestelen. Hetzelfde geldt voor de Belgische bondscoach Bert Vermeire die in zijn negentiende en te vens laatste wereldkampi oenschap omstandigheden' treft waarin hij zich thuis zou moeten voelen. Bij de junioren tenslotte, die zondag voor de profs van start gaan, is Wim de Vos uit Oosterhout de te klopen man, al is in die categorie de con currentie altijd in te schatten. Ook Rudy Nagengast is kan didaat voor een hoge klasse ring. WILLEM PFEIFFER Leo Beenhakker. MET UITLATINGEN OVER KWALITEITEN LEO BEENHAKKER ZEIST Een kleine week vóór het bondsbe- stuur van de KNVB zich gaat buigen over de vraag of de contracten met de bondscoaches moeten worden verlengd heeft voorzitter Ton Harmsen van Ajax een opmerkelijke manoeuvre uitgehaald. Harmsen deed namelijk deze week in het weekblad Vrij Ne derland nogal pittige uit spraken over de kwali teiten van Leo Beenhak ker, de verantwoordelij ke man van het Neder lands elftal. Beenhakker werd door Harmsen on der meer een ordinaire schreeuwer genoemd, die slechts Oranje zou coa chen omdat er geen al ternatief voorhanden is. Leo Beenhakker, gisteren normaal in Zeist aanwezig op het bondsbureau, wenste geen commentaar te geven op de aanval van Harmsen. Persvoorlichter Wim Jesse: „We moeten maar geen olie op het vuur gaan gooien. Maar intern zal er nog be raad plaats vinden over deze uitspraken". Volgende week dinsdag be slist het bondsbestuur van de KNVB of onder meer met Beenhakker als bondscoach moet worden doorgegaan. Dit college heeft op tafel liggen een advies van het sectiebe- stuur betaald voetbal, waarin de aanbeveling wordt gedaan de bestaande situatie te conti nueren. Dus met Michels als technisch manager, Beenhak ker als bondscoach en Advo caat als toegevoegde assistent. „Die voordracht is unaniem gedaan", lichtte Jesse giste ren toe. „Daar staat dus ook Harmsen achter". Ter discussie Ton Harmsen, die gisteren voor commentaar onbereik baar was, heeft dus vlak voor het bondsbestuur knopen moet doorhakken opnieuw de positie van Beenhakker ter discussie gesteld. Waar mee hij eens te meer onder streepte niet te streven naar konsekwent gedrag, maar kennelijk eerder een takti- sche zet heeft willen doen. Harmsen, die zelf in het in terview al aangeeft dat er geen alternatieven zijn voor Beenhakker („De enige zou Rinus Israel zijn, maar die gaat al naar Feyenoord"), heeft wellicht met zijn uitla tingen willen bewerkstelli gen dat er slechts een kort lo pend contract met Beenhak ker wordt afgesloten. En bo vendien wellicht dat de fi nanciële voorwaarden voor de KNVB zo zuinig mogelijk uitvallen. Harmsen plakt zich tegelij kertijd evenwel ook een bre vet van onvermogen op door aan te geven dat Israel niet meer beschikbaar is. Hetgeen duidt op een weir.ig slagvaar dig beleid van het sectiebe- stuur en duidelijk maakt waarom Feyenoord zo veel haast had om Israel al zo vroeg vast te leggen als op volger van Fafié. Mexico Het sectiebestuur, dat in an dere kwesties doorgaans zo voortvarend te werk gaat, heeft waarschijnlijk te lang stilgestaan bij de mogelijk heid dat het Nederlands elf tal Mexico nog zou kunnen halen. In welke situatie Beenhakker zijn werkzaam heden normaal had kunnen voortzetten. Nu Oranje Mexi co niet haalde en het Neder lands elftal geruime tijd in een vacuüm belandde ging het sectiebestuur zich bezin nen op de contracten van de bondscoaches, adviseerde tot verlenging, maar vervolgens moest de behandeling in het bondsbestuur worden uitge steld tot komende dinsdag vanwege de ziekte van voor zitter Van Marle. Dit college, dat nu ietwat in verlegenheid is gebracht door de uitspraken van Harmsen over Beenhakker, moet dan tevens het voorstel van een werkgroep bekrachtigen on der meer Cruijff dispensatie te verlenen. Als Cruijff die ook officieel krijgt en het contract van Beenhakker voor de KNVB gunstiger uit pakt dan zich aanvankelijk liet aanzien is Harmsen pre cies waar hij zijn wilde. Dat hij met zijn openhartig heid zijn eigen bedrijfstak weer eens in een kwalijk daglicht stelde zal de voorzit ter van Ajax een zorg zijn. FRANK WERKMAN MONTE CARLO Zo vader, zo zoon, moet Henri Toivonen hebben gedacht. Vijfentwintig jaar na de overwinning van zijn vader, won de Fin van nacht de 54e editie van de ral ly van Monte-Carlo. In een Lancia bleef de Scandinaviër zijn landgenoten Timo Salonen (Peugeot) en Hannu Mikkola (Audi) voor. De 29-jarige Toivonen nam al na de tweede proef de eerste plaats in handen. Hij stond die slechts gedurende één speciale rit af. Het monteren van de verkeerde banden kostte hem echter niet zoveel tijd dat de achterstand op de nieuwe ■nummer één, Salonen, onover- De Finnen Timo Salonen (links) en winnaar Henri Toivonen. brugbaar werd. In de laatste etappe maakte Toivonen het verschil weer meer dan goed. Voor de Fin was het zijn twee de overwinning in zijn nieuwe wagen in een wedstrijd die meetelt voor het wereldkam pioenschap. Het debuut van de Lancia in de rally van Groot- -Brittannië, in november, le verde het Italiaanse merk een dubbele triomf op via Toivo nen en Markku Alen. Gisteravond moest de Italiaan Biaison, nummer drie in het klassement, de strijd staken. Hij reed met zijn Lancia tegen een muur. Biaison bleef onge deerd, evenals zijn bijrijder Si- viero. De auto was echter te zeer beschadigd om verder te rijden of een nood reparatie uit te voeren. Daardoor nam de Fin Hannu Mikkola de derde plaats over, achtér zijn landge noten Toivonen en Salonen. Het Nederlandse paar Willem en Els Sintenie draaide uitste kend. Stonden ze na de eerste dag op de 111e plaats, na 29 proeven was het duo uit Sant poort geklommen naar de al leszins fraaie 39e positie.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9