Vier docenten willen muziekschool redden wijf els over bouwplannen van Digros 'oerhaavehuis opent zijn beuren twee Jagen voor et publiek 3 Weekmarkt vroeger _)uderen willen veilig oversteken op Herenweg Warmond Bukman verwacht sterke daling van werkloosheid Saneren Nieuwstraat kost drie miljoen IDEN OMGEVING CetdaeSomcwi VRIJDAG 24 JANUARI 1986PAGINA 17 OORHOUTSE 1EHOORN- UG WORDT oËRVANGEN gORHOUT Aan de ono- ai uchtelijke verkeerssituatie Q jnderhoudstoestand van de hoornbrug in de Looster- komt een einde. De com- iie financiën heeft 30.000 len beschikbaar gesteld de voorbereiding van de /anging van de brug. j gemeester M. van de jw wees de commissie erop voor de vervanging van de nog wel een nul extra dit bedrag zal komen te e 1 'w der er voor een uitkering van de rincie in aanmerking te r nen komen. Het plaatsen vier lichtmasten langs het angspad naar het Sociaal catief Centrum en sporthal Gaasbak" zal de gemeente rhout 15.000 gulden gaan 1. Een bedrag dat burger- issie lid Bouwhorst erg PPR commissielid A. W. iroot vroeg gisteravond of niet mogelijk was het stel voor tijdelijk huisves- van een deel van de se- arie opnieuw in de raad te gen. Een voorstel dat al •maal eerder door het col- rnoest worden teruggeno- „Ik ben bereid ingezet te ;n als joker, maar niet te dan slijt de kaart zo", burgemeester Van de r. Aanleiding tot de 'J g van De Groot was dat de Wouw meedeelde dat binnenkort voorstellen verwachten tot uitbrei- van het ambtenarenkorps secretarie met minstens maal wellicht ook drie sen. Dan Zal het toch al ;nde ruimtegebrek nog er worden. I en ep< pe r' len Sieraden ontvreemd VOORSCHOTEN Bij een inbraak in een woning aan de Oomeweg in Voorschoten zijn gisteravond gouden sieraden ontvreemd. De daders kwa men binnen via de achterzijde. De bewoners waren op dat moment afwezig. Bij een in braak in een naastgelegen wo ning, waar de bewoners even eens afwezig waren, werd een serie buitenlandse munten ge stolen. Ook een woning aan de Hyacinthstraat kreeg onge nood bezoek van het dieven gilde. De onbekende inbrekers maakten zich echter spoorslags uit de voeten toen de bewo ners thuis kwamen. Er wordt niets vermist. De Leerhoeve gedupeerd WARMOND De twee inbraken die gisteren en eergisteren in de basisschool De Leerhoeve zijn gepleegd, hebben uitzon derlijk vervelende gevolgen voor de school. De video- en geluidsapparatuur, die de eerste nacht werden meegenomen was met moeite bij elkaar gespaard middels fancy-fairs en andere acties en de spullen waren nog niet te gen diefstal verzekerd. Erger wordt echter nog de diefstal van de videobanden gevonden die vorige nacht plaats had. De banden bevatten lesprogramma's voor onder meer ge schiedenis, aardrijkskunde en biologie. Het opnemen opne men van die banden heeft jaren gekost en hetgeen op die banden is overgenomen is voor de school veel waardevoller dan de banden zelf. „Een ramp", noemt het hoofd van de school, de heer Ankone, de inbraken. Door de school is enige tijd geleden al een alarminstallatie aangevraagd bij de ge meente. Dat gebeurde na een inbraak ongeveer een half jaar geleden toen ook al apparatuur werd weggehaald. Die aan vraag is echter nog niet gehonoreerd. Rijk vraagt 1,2 miljoen van eigenaar Rio Grande ROTTERDAM/WASSENAAR De eigenaar van de gistermorgen van de kust bij Wassenaar vlot getrokken bulkcarrier Rio Grande krijgt tot uiterlijk maandagmiddag drie uur de tijd om de kosten die Rijkswaterstaat heeft gemaakt in verband met de stranding te vergoeden. Het rijk wil van de reder een garantie voor een be drag van 1,2 miljoen gulden: 850.000 gulden voor de berging, alsmede de kosten van het ambtelijk apparaat en die van herstel van eventuele schade aan de zeewering bij Wasse naar. Blijkt het minder te worden, dan gaat dit bedrag uiteraard ook naar beneden, aldus een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat. Als maandagmiddag geen garan tie is verkregen, dat de kosten zullen worden vergoed, dari zal de gemeente Rotterdam, aan wie Rijkswaterstaat het schip heeft overgedra gen, gaan verkopen. Het rijk legt er in dat ge val volgens ambtenaren niets op toe: er ligt al een bod van een geïnteresseerde handelaar dat een paar ton boven de gevraagde garantiesom uitgaat. Varend is het schip geschat op een waarde van meer dan zeven miljoen gulden. Gezien de slechte markt voor dit soort schepen, de leeftijd van het vaartuig en de nog niet vol ledig bekende schade, is er weinig belangstel ling voor. Aanvankelijk liep de termijn voor de betaling vanmiddag om vijf uur af. De Neder landse zaakwaarnemers van de reder, Comni- nos Brothers Shipping Co SA in het Griekse Pi raeus, vroegen echter om uitstel, omdat zij de zaak zo snel niet rond kunnen krijgen met de verzekering. Dat uitstel werd toegestaan op voorwaarde dat de eigenaar in elk geval op draait voor de kosten voor de ligplaats op de re- paratiewerf van Verolme Botlek in Rozenburg en de havengelden. Disco-show bij oranjevereniging NOORDWIJK De Oranje- vereniging Noordwijk aan Zee gaat haar 75-jarig jubileum vieren met een disco-show. Hieraan werken mede de TROS-Popformule Drive-in- show met Eric de Zwart. De showavond wordt gehouden op vrijdag 31 januari in het dorpscentrum De Rank aan de Golfbaan. Het feest begint om acht uur. Niet-leden van de Oranjevereniging kunnen kaarten kopen bij secretaris J. van der Niet, Bremkant 28. De prijs bedraagt vijf gulden. LISSE/STREEK Door vier docenten van de Mu ziekschool Bloembollen streek is het initiatief ge nomen om de school voort te zetten. Daarmee zou het muziek-onderwijs van de circa 200 uit Lisse afkom stige muziekleerlingen veilig gesteld zijn. De muziekschool zou op 1 au gustus dicht gaan, nadat alle betrokken gemeenten besloten hun handen ervan af te trek ken. De docenten R. Wagner, H. Wagner-La Gro, R. Gervais en F. van Meegen hebben thans een plan op tafel gelegd, dat uitgaat van het onderbren gen van de school in de Stich ting Muziekschool Lisse. Men name in Lisse was tijdens de besluitvorming over de op heffing te beluisteren, dat de raad er eigenlijk helemaal niet zo happy mee is en dat naar alternatieven moest worden gezocht. Door de initiatiefne mers wordt aangegeven dat de nieuwe Stichting het muziek onderwijs uiteraard zal ver strekken aan Lissese leerlin gen, doch dat zeker niet uitge sloten moet worden dat ook leerlingen uit andere plaatsen worden toegelaten. De stichting zou zich in Lisse moeten vestigen. Het huidige gebouw functioneert nog als zodanig en in feite zou de deur gewoon open moeten blijven na 1 augustus. De stichting staat tevens voor, dat een sa menwerking wordt bereikt met andere instanties, organi saties en stichtingen, om op die manier (bijvoorbeeld via con certen) de cultuur in Lisse en omstreken op een hoger peil te brengen. „De docenten zijn tot het initi atief gekomen mede, omdat ze al zo lang aan de school ver bonden zijn en in Lisse wonen. We hebben gemerkt dat er welzeker behoefte is aan goed muziekonderwijs in de regio", aldus docent Wagner, die ver der opmerk te hopen dat de gemeentelijke overheid posi tief zal reageren op het inge diende plan. „We gaan in ie der geval aan de slag", aldus Wagner. Vorige week zondag is onder de bezoekers van het concert in de St. Agathakerk een klei ne enquete gehouden en de uitslag van dat onderzoekje vervult de initiatiefnemers met hoop. Veel mensen bleken positief op het initiatief te rea geren. Voetbalhuwelijk In het Raadhuis in Sassenheim is gisteren het huwelijk voltrokken tussen Carola Landwer Johan, één van de dames-voetbalsters van „Teylingen", en René van der Krogt, trainer van de twee dames-teams. Voor de ingang van het Raadhuis stonden 12 voetbalsters van de teams opgesteld als ere-haag. Voor het gebeuren was veel belangstelling, in het bijzonder van ,,Teylingen-fans". 's Avonds tijdens een receptie in „Boerhave" in Voorhout, kwam ook de jeugd van „Teylingen" langs, want de bruidegom is ook hoofdleider van junioren-teams. ?mCSTGEEST De datjede bouwaanvraag die ru?ff)t6rUtter Digros ten en|zien van de vestiging en een supermarkt in de n Uage van Kamsteeg aan noSGeversstraat heeft in- elPjiend wordt door som- ie raadsleden met het tf Jige wantrouwen beke- ioeü. Dat bleek gister- el >nd tijdens de raadsver- lering in Oegstgeest. 'A-er P. van Veen leg zich af of de nieuwe J,nlwvergunning aan de van de gemeente voldoet. Burgemeester Scheenstra stelde dat bouwaanvraag momenteel nog wordt bestudeerd en wilde er verder nog geen mededelingen over doen. De heer Wuisman (D66) vond de gang van zaken onbevredi gend. „Er moet een bouwaan vraag zijn met tekeningen die voldoen aan de eisen en de zaak moet ook contractueel met Kamsteeg in orde zijn. Als dat niet het geval is moeten wij het voorbereidingsbesluit, waarmee het pad voor Digros is geëffend maar weer intrek ken," stelde Wuisman. De VVD, van het begin at aan te gen de vestiging van een su permarkt in het complex van Kamsteeg kon zich in die stel ling vinden. Wuisman stelde verder dat men de winkeliers aan de andere zijde van de Ge versstraat niet langer mag fru streren. De VVD diende gisteravond een motie in waarin alsnog herindeling van het parkeer terrein aan de Terweeweg en maatregelen in de De Kempe- naerstraat gevraagd werden om zo het aantal parkeerplaat sen uit te breiden. Het college had namelijk toegezegd in ja nuari met parkeermaatregelen te komen, maar was in gebre ke gebleven. Wethouder Van Hazel vroeg om uitstel tot fe bruari, aangezien de plannen nog in de maak zijn. Dat uit stel werd door de andere par tijen verleend, die de VVD- motie afstemden. Het multifunctioneel centrum dat in de nieuwbouwwijk Haaswijk moet komen gaat on geveer 2,3 miljoen gulden kos ten. Een bedrag van 1,8 mil joen komt uit de grond-exploi tatie van Haaswijk. De leden van dé commissie financien gingen eerder deze maand niet mee met voorstel van B&W om de bouw van het centrum ter hand te nemen. Zij wilden eerst meer financieel inzicht hebben. Volgens wethouder Kohlbeek kan worden gere kend op de 1,8 miljoen gulden uit de grondexploitatie. „Al; wij u de inzichten moeten ver schaffen waar u om vraagt dan zitten wij al in de maand mei", stelde hij. Er komt deze maand nog een gesprek over de gang van zaken met de fractievoorzitters. Dit in de hoop, dat de raad in februari alsnog het voorstel zal aan vaarden. De Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest zal niet naar het multifuncioneel centrum ver huizen, verzekerde het college gisteravond. NOORDWIJK Dc Noord- wijkse weekmarkt zou best 's morgens om elf uur al van start kunnen gaan in plaats van om twaalf uur. Dat vindt mevrouw Minnee-Duijndam, vertegenwoordigster van de Vrouwenraad Noordwijk in de marktcommissie. De markt kooplieden hebben geen be zwaar tegen het vroegere uur. Het sluitingstijdstip van vijf uur zien zij echter graag ge handhaafd, ook om praktische redenen (opruimen van het terrein en dergelijke). De vervroeging van het aan- vangstijdstip zal worden voor gelegd aan de gemeenteraad. Wethouder J. Bedijn zegde dat gisteren toe op de vergadering van de marktcommissie. In de gedachtenwisseling werd ook de plaats van de weekmarkt betrokken. Enkele locaties, waaronder het Rederijkers- plein en omgeving, werden onder de loep genomen. Uit eindelijk kwam men tot de conclusie dat er te weinig ruimte beschikbaar was. De markt blijft dus waar ze is. Overigens bleken de markt kooplieden van oordeel, dat de weekmarkt in Noordwijk heel goed functioneert. Ook over het bezoek^waren zij tevreden, deelde hun woordvoerder, de heer Ciere, 'mede. Van de kant van de marktkooplieden werd nog gewezen van op de discri minatie van de weekmarkt ten opzichte van de toeristen- markten in de zomermaanden. Als de weekmarkt self-suppor ting moet zijn, dan behoort deze regel ook te gelden voor zomerse braderieën, meenden de kooplieden. ^ÏOORHOUT Mr S ..We willen de bevolking de 139 afijn, commissaris van gelegenheid bieden het huis te «f Koningin in Zuid-Hol- Hu111"' opent donderdag oU vrouw Ria Rote enthousiast. 1. ünuari het gerestaureer- Ze voegt hier aan toe dat het Boerhaavehuis. De huis uitsluitend is te bezichti- -tasten van de ingrijpende gen op 31 januari en 1 februa- pknapbeurt bedragen ri. A leen b,j een eventuele ïo.ooj gulden. Een cfeel &n dit bedrag IS opge- je privacy van de bewoners tacht door de bevolking te waarborgen", deelt me- &n Voorhout. Over on- Bveer een maand kun- 4n de bewoners, domi- pe C. J. de Jong, zijn Ihtgenote en twee zo- ^pn, hun intrek nemen in 1 e fraai gerestaureerde f li eeuwenoude pastorie. j| fe restauratie van het Boer- javehuis nadert zijn voltooi- Het geboortehuis van de vrouw Rote mee. De openingshandeling heeft tegen drie uur plaats. Twee leerlingen van de Boerhaave- school bieden commissaris Pa- tijn de sleutel van het Boer haavehuis op een fluwelen kussen aan. De heer Patijn wordt bij het huis ontvangen door twee kerkvoogden. De kerkvoogdij is namelijk eige naar van het huis. Dan volgt een rondgang door het huis. In diverse vertrek ken zijn kinderen van de Boerhaaveschool aanwezig, fe van de "Ned. Hervormde Zij dragen kleding uit de tijd -jemeente. Na de opening zal van de grote geleerde en hou- afwerking worden afge- den zich bezig met het spelen van rustige oud-Hollandse spelletjes, spinnen en weven. In de slaapkamer kan men :hultheiss, voorzitter van de getuige zijn van een anato- irkeraad en vande bouw- mie-les van professor Boer- haave. In de keuken is men bezig met kruiden en in de gemeentekamer houden kin- De laatste hand wordt gelegd aan de restauratie van het Boerhaavehuis. iventiende eeuw, is al drie luwen in gebruik als pasto- et openingscomité onder lei- ng van mevrouw R. Rote- Immissie, heeft een leuk fogramma opgesteld voor de :stelijke openingsperiode. deren een expositie van de voorwerpen die zij zelf heb ben gevonden in de kruiden tuin van het Boerhaavehuis. „Hier zijn heel waardevolle voorwerpen bij", vertelt me vrouw Rote. „Vastgesteld is dat er voorwerpen bij zijn uit de 12e en 13e eeuw". Ook kan men een vitrine bekijken met een schat aan voorwerpen. Deze zijn door Voorhouter Kees Kerkvliet bij het begin van de restauratie opgegraven uit de beerput van het Boer haavehuis. Voor de bevolking van Voor hout en andere geïnteresseer den is er op vrijdag 31 januari en zaterdag 1 februari open huis. Op beide dagen zijn eveneens de kinderen van de Boerhaaveschool aanwezig met hun programma. Vrijdag is dat van 15.30-17.00 uur en van 18.30-20.00 uur. Zaterdag zijn de kinderen present van 11.30-13.00 uur en van 14.30- 16.00 uur. Het huis is vrijdags van 14.00-21.00 uur geopend en op zaterdag van 10.00-17.00 uur. De festiviteiten rond de opening worden op muzikale wijze afgesloten met een op treden van de muziekvereni ging St. Cecilia. Dit optreden begint om 16.00 uur. Tijdens de open dagen zijn be stuursleden van de Stichting Het Boerhaavehuis aanwezig om de bezoekers alle wetens waardigheden te vertellen over dit huis. „Uiteindelijk zijn het de Voorhouters en verdere donateurs die ons enorm gesteund hebben. Zon der hen was er geen restaura tie mogelijk geweest", vertelt bestuurslid Wim Dekker. „Maar men moet niet denken dat er nu een einde komt aan de activeiten van stichting en kerkvoogdij. De kerkvoogdij moet jaarlijks een bedrag op tafel zien te krijgen voor het noodzakelijk onderhoud van het pand. Wij als stichting zullen dan garant staan voor alles wat het normale onder houdsbedrag zal overschrij den. Anders volgen er in de toekomst weer dezelfde pro blemen", stelt Wim Dekker vast. IRMOND Een groot deel van de bewo- -s van de bejaardenoorden Mariëngaerde Mariënweide in Warmond vindt de over- jk van de Herenweg zo gevaarlijk dat zij hun eigen kant van het dorp blijven. Zij ken derhalve geen gebruik van de voor- Jiingen, zoals postkantoor en banken, in ♦jDorpsstraat. Broeder Columbanus, vice- Vzitter van de bewonerscommissie, vindt dat de Herenweg hu levensgevaarlijk is voor ouderen die slecht ter been zijn en een on neembare barrière is voor rolstoelgebruikers. De bewonerscommissie wil een oversteek plaats, beveiligd met verkeerslichten. Door deskundigen werd echter gesteld dat voet- gangeroversteeklichten niet echt veilig zijn in de doorgaande route omdat het verkeers licht genegeerd zou kunnen worden en de overstekende voetganger niet oplet omdat die zich beschermd voelt door het verkeers licht. De heer Kip, directeur gemeentewerken, ziet meer in een tunnel, een wegverlegging of, ter hoogte van Mariënhaven, een verbreding van de Herenweg en aanleg van een vlucht heuvel zodat de rijbaan in twee keer kan worden overgestoken. Het raadslid mevrouw Den Ouden (CDA) beloofde enkele weken geleden ten overstaan van een zaal vol oude re Warmonders dat zij op korte termijn zou gaan werken aan een veilige oversteek voor voetgangers over de Herenweg. De bewo nerscommissie van de bejaardenhuizen zal met het raadslid overleg plegen over een mo gelijke oplossing. RIJNSBURG CD A-par tijvoorzitter P. Bukman verwacht dat het aantal werklozen in de komende regeringsperiode zal dalen tot 500.000. Hij zei dit gis teravond tijdens een ver kiezingsbijeenkomst van het CDA in Rijnsburg. Bukman tekende hierbij aan dat een nieuwe rege ring wel dezelfde koers zal moeten varen als nu het geval is. Hij pleitte in dit verband om „waar mogelijk" arbeidstijdver korting in te voeren. Deze arbeidstijdverkorting zou kunnen bijdragen aan de bestrijding van de jeugd werkloosheid, aldus Buk man. De lonen zullen ech ter niet mogen stijgen. „Want dan zal de afstand tussen de uitkeringen en de lonen groter worden". Bukman ging in Rijnsburg ook in op uitlatingen van PvdA- -lijsttrekker J. den Uyl. Deze had volgens Bukman eerder deze week de euthanasiekwes tie tot inzet van de verkiezin gen gemaakt. „En dat gaat ons te ver. Daar is het onderwerp ons te heilig voor. Ik hoop dat de PvdA dit onderwerp in de verkiezingsstrijd laat varen". De partijvoorzitter maakt gis teren ook de verhouding tot de huidige coalitiepartner, de VVD, duidelijk. „We willen deze coalitie voortzetten en het is eigenlijk voor de eerste keer dat het CDA een dergelijk uit spraak doet, maar ik vind het een teken van volwassenheid". Bukman verklaarde op vele fronten goed met de VVD te kunnen opschieten, behalve op gebieden als euthanasie en abortus. De opstelling van de PvdA ten opzichte van het kernwapen- vraagstuk vond de CDA-par- tijvoorzitter onverantwoorde lijk. Hij vond het verder een goede zaak dat de kerken zich uitspreken over de kernwa- •penwedloop, maar de manier waarop dat moet gebeuren is een politieke zaak en niet van de kerken, aldus Bukman. LEIDSCHENDAM Het volledig weghalen van vervuilde grond en water op het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Nieuwstraat in Leidschendam gaat drie miljoen gulden kos ten. Leidschendam moet hiervan 100.000 gulden plus 10 procent van de reinigingskosten meebetalen. Wethouder mevrouw J. J. van Nievelt-Volmuller heeft de betreffende raadscommissie meege deeld dat een werkgroepje drie methodes had aangegeven. Bij algehele reiniging zal op het terrein van alles kunnen worden gebouwd, dus ook woningen. Een andere methode is het gedeel telijk verwijderen van de vervuilde grond, damwanden slaan voor het grondwater en vervolgens jarenlang bronbemaling toe passen. Dan is in de toekomst niet alles meer mogelijk maar de kosten bedragen slechts twee miljoen gulden. Tenslotte zou het mogelijk zijn het terrein in de huidige toestan te laten en geheel af te schermen waarna dan toch nog minstens dertig jaar bron bemaling zou moeten plaatsvinden. De kosten van laatstgenoem de methode zijn altijd op één miljoen gulden. Het college heeft gekozen voor methode één die nog moet worden uitgewerkt en volgend jaar zal worden uitgevoerd. De kosten voor ae gemeen te bedragen circa 4 ton.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17