Omwegen Lor van Stam van Meer" schreef pver zb onblusbare verzets-verleden griend verliest door erkeersfout leven d Organisaties spannen kort geding aan tegen Janmaat ZO HADDEN WE WEINIG TIJD OM AAN DE GEVAREN TE DENKEN" DE BURCHT WARMOND IN FEBRUARI BEWOOND Economisch Wel en Wee ÏIDEN OMGEVING £eid*2 Sou/tont VRIJDAG 24 JANUARI 1986 PAGINA 15 r(jjechts weinigen zal een- pfde lot als dat van Cor |n Stam beschoren zijn J weest: burgemeester 0 jrden van de gemeente - öar je ook geboren bent 1 waar je bent opge- oeid, waar je ook ruim jaar terug de gemeen- vijand be an edep hebt in het ver ve t. Van Stam is er ei- p< nlijk nooit wegge- «est: hij is met „De d ;er" vergroeid. Hij >ont er nog steeds. Aan periferie, weliswaar- gC| zeggen weieens, met ^e( voel voor fantasie: or van Stam was de jrste gekozen burge- bester van Nederland", oj^ar dan bij toeval. z'n gezicht ziet. met die k fcehtige, doorgroefde trek- dan meen je daarvan ijtyt poldervaste karakter te tuijnnen aflezen: een gezonde ?r {enheimer met managers- W1' aliteiten, misschien ook ej, i uit de kluiten gewassen ,gb [abele kleibint, gepit en e^!r van Stam was tot drie r geleden burgemeester Haarlemmermeer, het lied waar hij wortel schoot I geheerst heeft en waar hij h boek over zou kunnen "Jrijven. Dat heeft hij dan vtc gedaan. Hij schreef een xcfeiende documentaire die bebdelt over het verzet in Vch drooggemaakt stukje Ne- ;t rland onder de zeespiegel: eraacht binnen de dijken". ?kit het; „Verzet in en om de ndTarlemmermeer". Het is ge- hofeerd December '85, gecon- vjieerd in zijn Meerse woon- g^le bij „Cruquius", bij Zwa- een van de vitale malen die aan de soms kol- Haarlemmermeer vaak zowel Leiden, als iarlem en Amsterdam be- Higde in de vorige eeuw /fsfuw en droog leven hebben "ejrschaft. Het zij zo. Maar 4 boek werd uitgegeven bij 'arfe Toorts" in het bevriende /awlem. If^ze week nam prins Bern- t'-ei d in Hoofddorp, op het l Beentehuis, in hoogsteigen soon het eerste exemplaar ontvangst, en zette vervol- is in vele andere exempla- zijn koninklijke handte- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt 1 mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ItWH - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pirtrrs Duitsers bij een neergeschoten geallieerd toestel in de Haarlemmermeer: een unieke opname. Geallieerde piloten worden na hun crash door de Duitsers, als „Alte Kameraden" in krijgsgevangenschap opbracht. kening. Waarbij Cor, emeri tus-burgemeester en (bijna) rustend strijder, welwillend toekeek. De prins en hij ken nen elkaar nog „van des tijds". Het was Bernhard, de licht ontvlambare „royalty", die als bevelhebber der Bin nenlandse Strijdkrachten de toen 25-jarige Cor (onder diens verzetsnaam „Cor van de Meer") eind '44 benoemde tot Gewestelijk Commandant Strijdend Gedeelte van Ge west 12. De prins en Cor mo gen er nog best zijn; Van Stam is nu een van de laatst overgeblevenen van de groep verzetscommandanten. Vaderlandsliefde In die tijd was de Duitser een vuige usurpator en een fel op ziel en lichaam -trappende vijand. Je had toen nog men sen. bij wie vrijheid en recht boven alles 'ging. Het was zo ongeveer de laatste periode van vaderlandsliefde pro Pa- tria en „Leve de koningin". Ze zouden van hun leven niet liever „een mof in de keuken" gehad willen heb ben dan een ondermaatse Nederlandse pantserwagen anno 1937 in de tuin. Cor van Stam is een enkele keer nog wel „ontregeld". Dan denkt hij aan de man nen, die na veertig jaar 's nachts niet kunnen slapen, „vrezend dat er op een dag aan hun deur zal worden ge klopt". „Machteloos moeten ze nu ervaren, dat het beest van toen niet dood is: de Jan maats blazen hoog van de to ren en, alsof er niets gebeurd is, hebben ze in Frankrijk een Monsieur le Pen en in Duitsland de neo-nazi's". Cor voelt nog dagelijks de na drukken van de laars en de knoet van vreemden die in het bestaan van een volk "apart in wilden grijpen. Daarom vond Van Stam, dat hij niet mócht zwijgen en een tijdperk van vijf lange oor logsjaren in een Hollandse polder moest exposeren. Hij putte uit zijn herinneringen en dook in archieven. Toen beschreef hij het verzet met z'n helden en onhelden, de succesjes en de nederlagen, de hulp aan duizenden on derduikers, Joden en niet-Jo- den. Van Stam zag het alle maal nog zó voor zich: de razzia's en de riskante over vallen op politiebureaus, be volkingsregisters (want er moesten heel wat persoons bewijzen vervalst worden) en distributiekantoren. Cor had het grootste geluk van de we reld: hij werd drie keer door de Duitsers gearresteerd en ontsnapte evenzovele malen. In zijn boek beschrijft hij be vrijdingen van verzetsstrij ders, de moeilijke en bittere besluiten tot noodzakelijke „liquidaties" ook van een „eigen" man. De Wieringer- meer werd tegen het eind van de oorlog onder water gezet, door toedoen van Van Stam c.s. kon deze ellende de Haarlemmermeer bespaard blijven. Het werd een boek (met 40 bladzijden, meestal nog niet eerder gepubliceer de, foto's), waarvan vooral de ouderen onder ons wel pap zullen lusten. Over de ringvaart Cor van Stam, die ouwe par tizaan, wilde maar zeggen „wat hier in de polder is ge beurd, is het gedenken waard". Hij stak daarbij ook de ringvaart over, tijdens zijn .jurisdictie" als commandant, en hij kan er prachtig en markant over vertellen. Zo logse Groenen aanrichtten in '43, toen ze Leiden, War mond en Rijpwetering „uit kamden". Met als resultaat: 16 onderduikers en 12 ra dio's; er waren wel 4 Joden bij. Er kamen nogal wat geal lieerde vliegers met hun toe stellen naar beneden en dan waren een enkele keer ook Oude Wetering en Leimui- den in rep en roer. De over val op het bevolkingsregister in Roelofarendsveen viel te gen: „de kluis met de be scheiden had een letterslot met een voor de overvallers onbekende combinatie", en een Feldwebel kwam met z'n snuffer ertussen, hoewel 't hem z'n leven kostte. Inmid dels kwamen zowat overal in de omgeving de Anglo-Ame- rikaanse vliegers naar bene den. Bij bosjes. Er waren be manningen die veilig in Lei- muiden terecht kwamen, maar soms leek het er ook nergens op en pikten de Duitsers hen zonder enige moeite op. Zowat de hele Veenstreek zat halfvol Ame rikanen en Engelsen of Pool se piloten. De piloten Volgens een verslag, dat ons door Van Stam wordt aange reikt: „De jongens van Lei- muiden hadden de kist zien overkomen en waren er on middellijk op uitgetrokken om de bemanning in veilig heid te stellen. Er stonden al verschillende mensen bij het neergekomen toestel die de vliegers de hand drukten, maar de boer had postgevat bij de toegang tot zijn land en wilde niemand toelaten. Daar trokken de jongens zich na tuurlijk niets van aan en ter wijl de Amerikanen bezig waren de tanks in brand te schieten, kwamen zij bij het toestel". De bemanningsle den, in dit geval, kwamen via Langeraar en Oude We tering ongeschonden over. De Duitsers, de geallieerde vliegers en de „Meerse" ma- quisards zaten begin '45 nog overal dodelijk elkaar de vliegen af te vangen. Maar voor de Duitsers zat het erop. Ze konden inpakken. Het was het einde van een Dui zendjarig Rijk en tevens het einde van een periode in de wereldgeschiedenis. En een nieuw begin. Het was meteen al een wereld verschil. Zoals Cor van Stam schreef: „Geen tijd om aan eigen leven te denken. Gelukkig maar, zo hadden we weinig tijd om aan de gevaren te denken..." Misschien, dat de komende bezetters van onze vrijblij vend aangeboden tuin en keuken het een stuk gemak kelijker krijgen. Ueu "Sn haag/nieuw- nbaEN Officier van jus- en je J. Dek in Den Haag gisteren tegen een e/Jjarige inwoner van w jiuwveen achttien 'enden ontzegging van I rijbevoegdheid en een 'dboete van tweedui- id gulden geëist voor g veroorzaken van een lelijk verkeersongeluk zijn auto, op 25 febru- j vi van het vorig jaar in venhoven. Diens end, de evenoude P. [nburg, verloor daarbij inzittende het leven. ongeluk gebeurde rond middernacht op de Provinciale Weg 10 in Zevenhoven. Er hing op dat moment zware mist. De auto van de verdach te was tegen een stilstaande lijndienstbus gereden. De mo torkap kwam later verkreu keld onder het gevaarte van daan. De buschauffeur was plotse ling gestopt voor een voor hem opdoemende auto. Hij dacht dat er een ongeluk gebeurd was. Maar dat bleek gezichts bedrog. Het voertuig hoorde toe aan vrienden van het ach ter hem rijdende gezelschap. Het slachtoffer, dat naast de Nieuwvener zat, had door de botsing ernstig hersenletsel op gelopen. Hij was met zijn hoofd tegen de voorruit ge klapt. De bestuurder kwam er vanaf met een gebroken kaak. Beiden hadden geen veilig heidsgordel om. De jongen achterin de auto had geen let sel. De verdachte en een aantal vrienden waren die nacht op- weg naar Nieuwkoop voor een laatste cafébezoek. Allen had den elders al wat gedronken. Hij circa negen biertjes, ver spreid over de hele dag. De jongen op de achterbank had het meeste op. Hun wagen reed rond de zestig kilometer per uur. Het zicht op de weg bedroeg tussen de tien en vijf tig meter, afhankelijk van op tredende mistbanken. De chauffeur had zijn snelheid hieraan al iets aangepast en vaart geminderd. Hij kende de weg goed. Vonnis op 6 februari. Omstreden r&rti jen mogen ich blijven N HAAG De Nederland- volksunie (NVU) en de par- Burgerbelang Nederland gen onder deze naam deel- "4en aan de gemeenteraads- kiezingen. Vanmorgen r»|ift de Raad van State een genomen besluit van stembureau de NVU niet je schrijven, vernietigd. De ^rdvoerder van het stembu- nmü, mr. Doolaard, stelde gis- dat de naam is „besmet", ,ap,üat de lijsttrekker van de le ejU. de heer Glimmerveen, ortïfrechtelijk is veroordeeld, j Raad van State heeft jrts het beroep van het ;s Initiatief tegen Fascis- en Discriminatie tegen [erbelang Nederland ver ten. Het beroep van de ;se Wetwinkel is niet ont- lelijk verklaard. Beide or- jaties hadden beroep aan- Pe?kend tegen het besluit van ou'centraal stembureau om de f*tij Burgerbelang Nederland idsl) te laten tot de gemeente- istjïsverkiezingen. Volgens de ïn ilbemde organisaties maakt eidfpartij inbreuk op de rech- van homoseksuelen in ons DEN HAAG/LEIDEN Een aantal landelijke, regionale en plaatselijke organisaties voor de belangenbehartiging van etnische minderheden heeft een kort geding aangespannen tegen het Tweede Kamerlid Janmaat en diens partij Cen trumdemocraten, inclusief het daaraan verbonden weten schappelijk bureau. De president van de rechtbank zal dinsdag in kort geding worden gevraagd om Janmaat en de zijnen te verbieden om met het oog op de in het voorjaar te houden verkiezin gen politieke propaganda te bedrijven, die door de organi saties als onrechtmatig wordt opgevat, doordat ze ofwel aan zet tot rassenhaat en discrimi natie, of doordat ze feitelijk onjuist en tendentieus is. Verder wordt geëist dat ge daagden een reeks uitspraken rectificeren, gedaan in brochu res, die huis-aan-huis in ver schillende plaatsen zoals Amsterdam, Den Haag en Delft werden verspreid. Ei seressen hebben het daarnaast ook gemunt op een grote hoe veelheid cassette-bandjes, die ongevraagd bij bewoners in de brievenbus werden gedepo neerd, zoals ook in Leiden is gebeerd. worcjen je po litieke opvattingen van Jan maat en de Centrumdemocra ten geventileerd. Tot de eisende partijen beho ren behalve één particuliere Hagenaar de Stichting Neder lands Centrum Buitenlanders te Utrecht, de Stichting Haags Meld- en Registratiepunt Dis criminatiezaken, de Stichting Regionaal Centrum Buitenlan ders Zuid-Holland West en de Stichting Haags Initiatief te gen Fascisme en Discrimina- Eerste 'bewoners' van centrum De Krom De eerste mensen lijken al hun intrek te hebben genomen in het nieuwe woonwagencentrum bij De Krom op de grens van de gemeenten Katwijk en Noordwijk. Het kamp is zo goed als klaar en zou pas in de loop van februari betrokken wor den. Navraag bij de gemeente Noordwijk leert dat het hier gaat om lege huurwoonwagens die kersvers van de fabriek zijn afgeleverd. Hun bewoners zijn wel al bekend, maar die zullen pas komen, nadat het centrum officeel ingebruik is ge nomen. Of een en ander met enig feestvertoon gepaard zal gaan, kon de gemeente nog niet vertellen. Ook is nog niet helemaal zeker of alle 15 standplaatsen bezet zullen worden. De lijst met kandidaten vanuit het overvolle regionale kamp aan het Leidse Trekvaartplein wisselt. Kandidaten trekken zich terug of kiezen alsnog voor een ander kamp in de regio en nieuwe kandidaten melden zich weer aan. In het uiterste geval zullen bewoners voor lege plaatsen worden aangewe zen. Dat zou dan alleen gaan om „boventallige" bewoners van het Trekvaartplein en dan nog alleen wanneer op dat centrum gevaarlijke situaties ontstaan. De gemeenteraad van Noordwijk buigt zich dinsdag over het woonwagencentrum. WARMOND Het expriment om ouderen en jongeren in één gebouw te huisvesten lijkt te gaan lukken. De dertien woningen in het Burcht-complex worden op 3 februari opge leverd en de eerste toewijzingen hebben reeds plaatsgevonden. De begane grond bevat vier woningen voor ouderen en een kleine woning voor een jon gere. De woningen voor ouderen hebben al lemaal een aparte slaapkamer, terwijl de jon geren soms een zit/slaapkamer toebedeeld krijgen. Op de eerste verdieping zullen al leenstaanden gaan wonen die boven de 27 jaar oud zijn maar zich nog lang niet bejaard mogen noemen. De echte jongeren vinden onderdak op de tweede etage. Aan de Burcht is ongeveer 3/4 jaar gewerkt om het gebouw helemaal te renoveren. Daar bij stuitte men op behoorlijke tegenvallers zoals zwamvorming in balken, plafonds, raamstijlen en muren. De renovatiekosten vielen daardoor f 100.000,- hoger uit dan was begroot. De architect vertelde dat de woning stichting Warmunda het plan waarschijnlijk niet uitgevoerd zou hebben als van tevoren bekend was dat er zoveel zwam in het ge bouw voorkam. Verschillende houten delen moesten vervan gen worden en een groot deel van de muren moest op tal van plaatsen worden geïnjec teerd om de zwam te weren. De Burcht toch behouden blijven en weer een functie ver vullen in de dorpskern. „Een goed werk van de woningstichting", vindt architect H. Stol. Op 1 februari wordt iedereen in de gelegen heid gesteld om de resultaten van al die in spanningen te bekijken. Vanaf 9.00 uur staat de Burcht open voor belangstellenden tot on geveer 13.00 uur. Op die dag al ook officieel de eerste sleutel worden uitgereikt. Aan Rozenpad 7 is geves tigd: „M. J. M. du Prie Be heer B.V.", deelname in, behandeling en financie ring van andere onderne mers. Aan Morsweg 55-G is ge vestigd: Tomil Beleggingen B.V., beleggingen vermo gen. Handelsnaam „B.V. Ko ninklijke Zeep, Eau de Co logne en Parfumerieënfa- briek v/h Sanders en Co." is gewijzigd in: „Koninklij ke Sanders B.V.". Aan de Mey van Streef kerkstraat 45 is gevestigd „Beleggingsmij. Noorddui nen B.V.". Handelsnaam „Du Prie Holding B.V.", aann. be drijf etc. Adm. Banckert- weg 23, is gewijzigd in „Joma B.V.". Aan Adm. Banckertweg 23 is gevestigd: „Du Prie Hol ding B.V.", deelname in, behandeling en financ. van andere ondernemers. Aan Aalmarkt 15 is geves tigd: "Van Berge Henegou wen Installaties B.V.", electrotechnisch en elec- tronisch installatiebedrijf. Aan Overrijn 5 is geves tigd: „Software Ontwikke lingsgroep A. Soga B.V.", ontwikkeling van software en randapp. „Schilder- en Texbedrijf Sluiter B.V.", Lammen- schansweg 53, schilder- en texbedrijf en groothandel in verf- en schilderbeno digdheden is verplaatst naar Leiderdorp. Aan Niels Bohrweg 11-13 is gevestigd: „Mogen Inter national B.V.", verrichtin gen, onderzoek op het ge bied van biol. en industr. technol., genetica; produk- ten en op de markt bren gen gezondheidsprod.; ver werven, verkopen en uit geven octrooien, handels merken, industriële en in- tell. eigendom. Aan Maarsmansteeg 2 is gevestigd: „Vogue Nou veau, kleinhandel vrije- tijdskleding. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15