Schoolstrijd in Stevenshof ALLER LEI(DS) Omroep Rijnland zoekt eigen gebouw STAD OMGEVING -kapotte straatverlichting Éiaakt Leiden gevaarlijk IIÉT> rste bedrijf 'ostertcomplex wak*] (i iR tl ■•!oe "1 334. )r g irdepb icfDEN Wethouder J. van economische zaken :t gistermiddag het eerste •ijf dat in het Mostert-com- gehuisvest zal worden, of- el geopend. Dit bedrijf, ïkerij „Mostert", heeft onderkomen aan de Kai- :raat verlaten en is nu tij- gehuisvest in het Olga- iëtijveneomplex. zal pas na 1 oktober te lt kunnen in het Mostert- plex aan de Ir. Driessen- lt, omdat dan de verbou- pas zal zijn afgerond. Het :e bedrijf dat daar een w onderkomen zal vinden drukkerij. iet Mostertcomplex zal een tal bestaande bedrijven den gehuisvest, die elders e stad moeten verdwijnen, r deze bedrijven is zeven- irocent van de beschikbare te gereserveerd. Starten- jndernemers zullen 30 pro- van de aanwezige ruimte 'en. Het pand zal beheerd len door de Leidse Stich- Werkgelegenheid. Deze iting heeft ook het Olga- rijvencomplex aan de rtsenstraat in beheer. In Olga vestigden zich in de lopen jaren zo'n 20 bedrij- schillende startende onder iers hebben zich inmiddels gemeld voor een ruimte in Mostert-complex. Géïnte- eerden kunnen zich nog hielden bij de Stichting ~;gelegenheid, tel. 219811. I LEIDEN De nieuw bouwwijk Stevenshof wordt mogelijk het decor voor een schoolstrijd. Volgens de gemeente Leiden is er in deze wijk nog plaats voor twee ex tra basisscholen, terwijl er zich waarschijnlijk drie kandidaten zullen melden. Twee gegadig den zijn al bekend: de gemeente Leiden en het protestants-christelijk onderwijs. Uit de inter confessionele hoek wordt echter ook een aanvraag verwacht. De Stevenshof telt nu een openbare, een katholieke en een protestants-christelijke school. Deze drie bewonen samen één gebouw met 21 lo kalen. Volgens een prognose van de gemeente zijn er in 1992 in de Stevenshof zo'n 1600 kinderen tussen de 4 en 12 jaar oud en zijn daarvoor 55 lokalen nodig. Dit bete kent dus dat er nog 34 loka len moeten worden gebouwd. Uit deze cijfers concludeert de gemeente dat er nog twee goede scholen ^ctra bestaans recht hebben in de Stevens hof. Wethouder H. van Dongen (van onder meer onderwijs) zei gisteravond in een verga dering van de raadscommis sie voor onderwijs, samenle vingsopbouw en emancipatie dat er zonder meer een open bare school moet bijkomen, zodat er nog één plek over blijft. Volgens plannen zou deze plaats worden ingeno men door een interconfessio nele school, maar nu heeft het protestants-christelijk on derwijs plotseling een aan vraag voor de bouw van een school ingediend. De stich ting interconfessioneel on derwijs heeft dat nog niet ge daan. De aanvragen moeten vóór 1 april van dit jaar bij de gemeente binnen zijn. De aanvragen worden beke ken door de gemeenteraad. Deze stelt het scholenplan sa men en moet bepalen of de scholen waarvoor ee,n bouw- aanvraag is ingediend, be staansrecht hebben. In Lei den moet een school binnen drie jaar 200 leerlingen heb ben. De aanvrager moet kun nen aantonen dat dit aantal ook inderdaad wordt ge haald. De nieuwe school moet in de zogenaamde twee de vlek in de Stevenshof worden gebouwd. Men is er vanuit gegaan, dat ook in dit geval voor één gebouw, met daarin samen de openbare en de interconfessionele school, zou worden neergezet. Deze plannen zouden echter kun nen worden gewijzigd wan neer het interconfessioneel- en het protestants-christelijk onderwijs strijden öm de tweede plek. Wethouder Van Dongen is niet van plan deze ongetwijfeld tijdrovende dis cussie af te wachten en zal zc snel mogelijk met de bouw van de openbare school be ginnen. VRIJDAG 24 JANUARI 1986 PAGINA 13 i ook reclame NZH-bussen DEN In navolging van de grote re- leboodschappen op de zijkant van de gaat de NZH nu op opvallende wijze e bus reclame maken. In een vijfent- tigtal bussen in de Leidse regio wordt "zogenaamde roterende display aange- •ht. Op deze reclamedrager, die van ,ïenuit wordt verlicht, kunnen maxi- 1 25 reclameboodschappen van bedrij- worden aangebracht. Door het draai- mechanisme komen deze boodschap- mm de beurt in beeld. De reclamedra- wordt bevestigd aan het doorzichtige jt dat de chauffeur van de reizigers f1 »idt. Overigens worden niet alle 25 ïrmpjes voor reclame gebruikt. Op en- ervan zal actuele informatie over de worden gegeven. Moskee mag luidspreker gebruiken LEIDEN De Imam (voor ganger in het gebed) mag met ingang van vrijdag 31 ja nuari de gelovigen met een luidspreker oproepen voor het gebed in de moskee aan de Hooigracht. Burgemeester C. Goekoop heeft hiervoor toestemming gegeven. Het is de bedoeling dat de moskee de oproep elke vrijdagmid dag door de luidspreker laat schallen. Schouwburg druk bezocht LEIDEN De Leidse schouwburg wordt druk bezocht. Begin volgende maand wordt de 30.000e bezoeker sinds september vorig jaar verwacht. Toen begon F. Boelen als directeur van de Leidse schouwburg en werd er een nieuw promotiebeleid gestart. In de stad verschenen reclameborden voor voorstellingen in de schouwburg en er kwam een maandjournaal uit dat huis aan huis in Leiden en omgeving werd verspreid. Uit de kaartverkoop is gebleken dat vooral veel nieuwe bezoekers uit Voorschoten, Oegstgeest en Leiderdorp naar de schouwburg kwamen. Als over twee weken de 30.000e bezoeker aan de schouwburg kan worden verwelkomd, dan betekent dit dat er gemiddeld 300 betalende bezoekers per voorstelling waren, sinds september. Eind februari worcjt verder ook de honderdste voorstelling in vijf maanden ge bracht. Vermeende aanrander heeft alibi LEIDEN De 27-jarige man die eergisteren werd aange houden op verdenking van aanranding, is door de politie op vrije voeten gesteld. De Leidenaar bleek een sluitend alibi te bezitten. De politie had de man in een koffiehuis aan de Morsweg aangehouden, na dat een 23-jarig slachtoffer van een aanranding in het Huigpark hem meende te her kennen. Leidenaars aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren twee Leidenaars van 23 en 27 jaar oud aangehouden. Het tweetal had in hun woningen aan de Opaal- straat en Middelweg gelegenheid ge boden tot drugshandel. Dat is sinds 8 oktober 1985 verboden op grond van een nieuw artikel in de opiumwet. Sieraden herkend LEIDEN Een Leidse vrouw heeft gisteren tijdens het televisieprogram ma „Opsporing verzocht" haar juwe len herkend. De sieraden waren in 1983 gestolen en nu in Amsterdam boven water gekomen. Poging tot verkrachting LEIDEN Een 30- jarige vrouw heeft gisteren aangifte ge daan van een poging tot verkrachting. Op het parkeerterrein van het Diaconessen- ziekenhuis stapte woensdagavond een man de auto van de vrouw in en begon met handtastelijkhe den. De vrouw wist de man met woorden te overreden de auto te verlaten. Weer vliegfeest SCHEVENINGEN/LEIDEN Er komt weer een groot vlieg feest in Scheveningen. Op zater dag 24 mei wordt boven de bad plaats de Airshow Scheveningen '86 gehouden. Als de vergevor derde plannen van de Stichting Scheveningen Bad worden uitge voerd kan het publiek die dag onder meer genieten van stunt en vliegdemonstraties, een schij- naanval van twee Harvards op en gemarkeerd doel, sproeide- monsraties, parades en het over vliegen van splinternieuwe en de oudere types van Fokker. De vliegshow wordt direct na de luchtrace van Londen naar Rot terdam gehouden. Pieterskerkplein moet bereikbaar blijven Het Pieterskerkplein moet bij bepaalde ge- r|f beurtenissen bereikbaar blijven voor auto's. Dit zegt de Stichting Pieters kerk Leiden in het verslag over de periode 1981- 1984. Volgens de stich ting is deze bereikbaar heid noodzakelijk om de Pieterskerk, waar onder meer rommelmarkten, kooruitvoeringen en bij eenkomsten worden ge houden, optimaal te kun nen exploiteren. In 1981 werd de Pieters kerk in totaal vijf dagen gebruikt voor evenemen ten. Dit aantal was in 1984 opgelopen tot 200 dagen. Hiermee steeg ook de huuropbrengst van 4700 naar ruim 214.000 gulden. De uni versiteit was goed voor de helft van de op brengst. Het orgel van de kerk moet vóór 1990 zijn gerestaureerd, zo stelt de stichting. De kosten hier van bedragen twee mil joen gulden. Overigens neemt de heer J. Joche- mus op 20 februari af scheid als manager van de Pieterskerk. Hij wordt opgevolgd door de heer Th.J.J. Couwenberg. LEIDEN Het werven van leden en sponsors als mede het verkrijgen van een eigen huisvesting. Dat zijn de drie beleidsvoorne mens van het bestuur van Omroep Rijnland voor dit jaar. Dat liet voorzitter J. Walenkamp van de streekomroep gisteravond weten tijdens een voor vertoning van de televi sieuitzending die morgen avond vanaf half zeven op het kabelnet wordt ge bracht (BRT II). Sponsors zijn volgens de om roepvoorzitter nodig om het maken van de programma's mogelijk te maken. In afwach ting dan van een structurele regeling die vanuit politiek Den Haag moet komen. „De politiek is er rijp voor om een regeling in de nieuwe media wet op te nemen, die er voor zorgt dat lokale omroep ook fi nancieel mogelijk haalbaar is. Vooralsnog moeten we echter steun hebben van het lokale bedrijfsleven. Vooral voor het maken van televisieuitzendin gen", aldus Walenkamp. In de loop van dit jaar wil men ook een nieuwe ledenwerfactie op touw zetten. Momenteel telt de Omroep Rijnland zo'n 700 le den, waarvan de helft organi saties en de rest particulieren. „We mikken op 15.000 leden, vijftien procent van de men sen die de programma's van de omroep kunnen ontvangen. Dat moet lukken, hoewel we daar ook dit jaar nog niet aan zullen kunnen komen. Voorts willen we een eigen onderko men. De verenigingsband zou erdoor gestimuleerd worden. Het is best plezierig te gast te zijn in het monumentale pand van de Stichting~Welzijn aan de Breestraat, maar dat is na tuurlijk niet ideaal. We zijn dus op zoek, maar hebben vooralsnog nog niets gevon den", aldus Walenkamp. Hij kenschetste de omroep als een soort koepel waarin ver schillende organisaties onder dak zouden moeten kunnen vinden. Niet alleen de vereni ging zou van de faciliteiten moeten kunnen genieten, maar bijvoorbeeld ook de ker ken (verenigd in „Moker") en etherpiraten. „We worden re gelmatig benaderd door pira ten, die graag uit de illegaliteit willen. Dat moet kunnen. Zij moeten binnen onze program ma's een plekje kunnen krij gen. We moeten alleen de za ken wat beter op elkaar af stemmen". Walenkamp verwacht binnen enkele dagen toestemming te krijgen om de radioprogram ma's ook via de ether te mo gen uitzenden. Momenteel is" Radio Rijnland alleen via het kabelnet (88.1 m op de FM band) te beluisteren met non stop programma, waarin be halve een overvloedige hoe veelheid muziek ook enkele „praat"-programma's zijn ver vat. Leiden is echter aangewe zen voor een experiment om ook via de ether te kunnen uitzenden. De ingang van deze proef werd voor enige tijd uit gesteld door een juridische puzzel over de eventuele rech ten op een aanspraak op geld uit de omroepkas. Met de radio-programma's van Omroep Rijnland loopt het momenteel redelijk naar wens. Minder gestroomlijnd gaat het met televisie. Geregelde pro gramma's zijn onmogelijk om dat er onvoldoende geld en mankracht is, waarbij het ge brek aan financiën een hoofd rol speelt. „We hebben de in druk, dat ook de televisiepro gramma's goed worden beke ken. Daar speelt natuurlijk in mee, dat we onregelmatig uit zenden, toegespitst op belang wekkende lokale gebeurtenis sen en dat trekt natuurlijk sterker dan een wekelijks of maandelijks programma. Zo scoorde ons programma over het 3-Octoberfeest goed, even als het verslag van de Sinter klaasfeesten", aldus een redac tielid van de televisiegroep. Voor morgen heett men weer een programma klaar liggen. Met als onderdelen de Natuur Historische Presentatie in het Pesthuis, de restauratie van de Morspoortbrug, opgravingen bij Maredorp, de Leidse Jazz- week en informatie voor mi granten. Het programma is technisch aardig in elkaar ge sleuteld, maar mist elke actua liteit. Het ademt de belegen sfeer van schooltelevisie, ter wijl het aardigste onderdeel, de Jazzweek, wordt ontsierd door vals spelende muzikan ten. Maar de poging is er in elk geval. „Begrijp goed, dat we werken met amateurs. Het programma van zaterdag heeft in totaal niet meer dan dui zend gulden gekost, maar er zijn wel meer dan tweehon derdvijftig manuren in ge gaan", aldus de woordvoerder. Blankestijn De Nederlandse violiste Ma rieke Blankestijn geeft van avond in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45 een concert met werken van Mozart, Brahms en Bartok. Marieke Blankestijn wordt bijgestaan door de pianist Bernd Brackman. Het con cert begint om kwart over acht. Postzegels De Postzegelvrienden en Co mité Tuinstad wijk/Staal wijk houden maandag in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64 een ruilbeurs. Vanaf ze ven uur 's avonds zijn verza melaar van munten, postze gels en andere zaken wel kom. De toegangsprijs be draagt één gulden, tafels kunnen worden gereserveerd bij C. Vinkestein, telefoon 123692. Spreekuur Het KNOV houdt maandag avond 27 januari in In den Vergulden Turk aan de Steenstraat een spreekuur voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in Leiden. Belangstellenden kunnen vanaf acht uur op het spreekuur terecht. LAK Bij het LAK kan men zich maandagavond van acht tot tien en dinsdagavond van acht tot negen inschrijven voor nieuwe cursussen of deelname aan één van de or kesten of literaire activitei ten. Het cursusaanbod bevat ondermeer beeldende kunst, fotografie en drama. Infor matie bij het LAK, Cleverin- gaplaats 1, maandag tot en met vrijdag van twee tot vijf, tel. 124890. Stromingen In het kader van de serie muzikale stromingen speelt het cello-duo Aude Vanacke- re en David Prins zondag middag 26 januari in de stich ting Burcht aan de Burgsteeg 14 werken van Vivaldi, Glie- re, Dotzauer en anderen. Het concert begint om vier uur. vos In de VOS-ruimte aan de Koppenhinksteeg (de voor malige Kaasmarktschool) gaat binnenkort een tweetal VOS-cursussen van start. De eerste cursus start dinsdag ochtend 4 februari, de twee de donderdagochtend 6 fe bruari. Deelname kost één gulden per les. Meer inlich- Marieke Blankestijn. tingen worden verstrekt door Jannie Sierat, tel. 210770. Carnavalsbal De Leidse Carnavalsvereni ging De Hutspotten houdt op 8 februari het jaarlijkse car navalsbal. Op 10 februari wordt het carnaval afgeslo ten met het al even traditio nele doordouwersbal. 1 Fe bruari (13.30 uur) organise ren de Hutspotten met mede werking van Martin Hoogka mer, Wies Cave, Dirk Witte en de Kluutschoppers een carnavalsmiddag voor bejaar den. Alle activiteiten hebben plaats in het Antoniusclub- huis aan de Lange Mare. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZ1EK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH "MiIDEN Volgens het "f)A-raadslid P. Kranen- 17 tjrg is op een groot aan- q plaatsen in de stad een vaarlijke situatie voor oral vrouwen ontstaan, ^to,Jdat op veel plekken de g va'aatverlichting stuk is. n vafanenburg zei dit gister- pnd in vergadering van Keni gezamenlijke raads- tegetnmissies. Deze bogen Jh over de resultaten i het actieplan voor het lingej lis wel een meldpunt waar dat hbotte straatverlichting kan ikoiTjrden opgegeven, maar dat jtë ficjniet voldoende bekend, al- ieutyb Kranenburg. Hij vroeg jh ook af waar de nota over ■/laiejl gevaarlijke plekken in de stad voor vrouwen blijft. Vol gens wethouder H. van Don gen (van onder meer emanci patie) verloopt het maken van deze nota traag omdat veel ambtenaren er aan meewer ken en omdat sommige ge meentelijke afdelingen nog niet zo vertrouwd zijn met het emancipatiebeleid. uf,Maar dat wordt al beter", "merkte de wethouder op. Leiden kan avondwinkels ver geten, was een antwoord op de vraag van Kranenburg hoe het nu zat met die winkels. Het landelijk beleid duldt geen uitzonderingen, zo luidde de uitleg. En er kan pas worden gestart met avondwinkels wanneer het ministerie van economische zaken doiorvoor toestemming geeft. De PvdA- 'er W. van der Pluijm stipte aan dat er meer vrouwen bij de Leidse politie in dienst moeten komen. Mevrouw Van Dongen was het met hem eens. Zij steldë voor om vrou wen, die al eens bij de politie hebben gewerkt, in deeltijd aan te nemen en een aantal vrouwen tegelijkertijd aan te nemen. De gezamenlijke vergadering, die werd gehouden vóór de bijeenkomst van de raadscom missie onderwijs, trok slechts één raadslid die geen deel uit maakt van de commissie on derwijs, Van der Pluijm. Deze maakte zich boos op de vele raadsleden die „kennelijk niet zijn geïnteresseerd in het emancipatiebeleid". R. van Lint (PPR) vroeg zich af waar de wethouders (alleen Van Dongen was present) en de burgemeester waren. Iezond gedrag iIDEN De basisschool St. Joseph aan de lenheimstraat houdt woensdag 29 januari negen tot twaalf uur de tentoonstelling iezond Gedrag". De tentoonstelling is door jrlingen van de school gemaakt. Het thema is Tst twee weken in de klas behandeld. Aan- jcht werd onder meer besteed aan onderwer- De elite van Leiden LEIDEN De Vereniging Oud-Leiden houdt dinsdag 28 januari een lezingavond in de La kenhal. Dr. M.R. Prak zal dan vanaf kwart over acht een lezing houden over „De elite van Leiden in de achttiende eeuw". De heer Prak promoveerde afgelopen najaar cum laude op dit Lammenschansweg definitief smaller De Lammenschansweg is binnenkort definitief smal ler. Vorig jaar werden al felgele palen geplaatst om de linkerrijbaan bij kruispunten in linksafstroken te veranderen. Het ging daarbij om een proef en die beviel de gemeente zo goed, dat besloten werd tot het aanleggen van een meer permanente voorziening in de vorm van vluchtheuvels. Tot een versmalling van de Lammenschansweg is overgegaan om de vaak hoge snelheden van het autoverkeer te rem men.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13