Belgische politie vindt Opnieuw schuiladressen Weduwe hangt luxe leventje van Tito aan grote klok LIBIË PLAATST SAM-5 RAKETTEN CeidócSouomit Medailles van Stanley verkocht EVANGEN CCC-LEDEN STUREN VERKLARING NAAR DAGBLAD: i Protestanten rekenen versterking van i meerderheid in Ulster Westmoreland twijfelt aan echtheid Vietnam-foto Hotelbrand India eist 44 levens Nederlander slachtoffer Spaans justitie- schandaal IUITENLAND DONDERDAG 23 JANUARI 1986 PAGINA 5 ,epra-vaccinatie log verre toekomst MSTERDAM In enkele landen worden iai oeven genomen met vaccinatie tegen lepra, ei aar het zal nog zeker tien jaar duren voor- I it de resultaten daarvan beoordeeld kunnen lk orden. Berichten die de indruk wekken dat ;u al een vaccin tegen lepra beschikbaar is, •la jn voorbarig. Dat stelde de leproloog prof. >2| D. L. Leiker gisteren tijdens een bijeen- omst van de Nederlandse Stichting voor Le- th rabestrijding (NSL). Hij meldde ook goede ooruitgang bij de opsporing van die ziekte in v' vroeg stadium, waardoor het besmettin- 30 en kunnen worden beperkt. Lepra is bij tij- ige behandeling eenvoudig te genezen, leze week komen wij in onze zaterdagbijlage n< inale uitgebreid terug op lepra en de bestrij- ing daarvan. Opnieuw rel rond Britse minister LONDEN De Britse minister van handel en industrie Leon Brittan is gisteren opnieuw in opspraak geko men. Volgens oppositieleider Neil Kinnock heeft Brittan met opzet een vertrouwelijke brief laten uitlekken van advocaat-generaal sir Patrick Mayhew aan ex-minister Michael He- seltine van defensie. Kinnock stelde tijdens een rumoerig debat in het La gerhuis dat Brittan moet aftreden als blijkt dat hij zijn voorlichtster op dracht heeft gegeven de brief door te spelen naar de pers. De brief in kwes tie was allesbehalve strelend voor He- seltine. Drie dagen na ontvangst van de brief trad hij af als minister, naar hij zei vanwege de Westlandaffaire. Voyager ontdekt wolken en wind rond Uranus PASADENA De Voyager 2 heeft op zijn missie naar Uranus, wolken en wind gesignaleerd rond deze pla neet en bovendien nog eens twee nieuwe manen "ontdekt. Het aantal ontdekte manen komt dan op veer tien, "maar deskundigen menen dat er nog vier moeten zijn. Morgen nadert de Voyager Uranus het dichtst op een afstand van 81.430 kilometer en pas seert dat punt met een snelheid van achttien kilometer per seconde. De beelden en signalen die de sonde op ving van wolken en wind, moesten overigens ook nog drie miljard kilo meter worden doorgezonden, alvo rens ze hier op aarde konden worden opgepikt. LONDEN Medailles en cadeaus van koningin Victoria aan de Britse ontdek kingsreiziger dr. Henry Stanley, be faamd om zijn flegmatieke groet „Dr. Li vingstone, I presume", worden op 25 maart in Londen openbaar verkocht. Dit heeft zijn kleinzoon gisteren bekendge maakt. De 51-jarige Richard Stanley zei geen idee te hebben hoeveel hij zou krij gen voor de geschenken die het konink lijk huis gaf aan de man die de zendeling David Livingstone in Afrika redde en delen van het continent in kaart bracht. Stanley zei dat hij de voorwerpen te koop aanbood omdat ze niet te verzeke ren zijn. Zeven doden bij botsing politie en mijnwerkers JOHANNESBURG In de zwarte woongemeenschap Bekkersdal ten wes ten van Johannesburg heeft de Zuidafri- kaanse oproerpolitie gisteren huiszoekin gen verricht om de daders op te sporen van de moord op twee blanke politie-a- genten. In botsingen met de bewoners van de wijk doodde de politie zeven zwarten en werden veertig mensen ge wond, aldus de politie, maar volgens be woners waren het er veel meer. Volgens inwoners kwamen er dinsdag bij botsin gen met de politie ook al tien mensen om het leven. De politie hield 250 zwarten aan voor verhoor. Koninklijk paar weer in ons land SCHIPHOL Het koninklijk paar is gister avond teruggekeerd van het bezoek aan In dia. Koningin Beatrix en prins Claus arri veerden om kwart voor zes uur op Schiphol met een Airbus A310 van Martinair. Zij wa ren in Abu Dhabi vanuit het regeringsvlieg- tuig op dit toestel overgestapt, dat leeg vanuit het Verre Oosten op weg was naar Schiphol. Koningin en prins brachten drie dagen lang een officieel bezoek aan India, maar reisden nog enkele dagen langer door drie deelstaten. Zij bezochten onder meer de melkfabriek van Anand, een weeshuis en het filmcentrum in Bombay. Zij woonden ook diverse conferen ties bij zoals de bijeenkomst van de Kamer van Koophandel, waar prins Claus een lezing hield over belastingen. a (Van onze correspondent Aad Jongbloed) biRUSSEL In een brief die a< e vier gevangen CCC-leden ni aar het Belgische dagblad Le pt oir hebben gestuurd, schrij- zij en zij trots te zijn op hun da rn en en roepen op de acties v; oort te zetten. Het was de na erste keer dat de arrestanten iets van zich lieten horen, want zij hadden zelfs tegen over de politie nog geen ver klaring afgelegd. In het com muniqué dat de CCC-leden op stuurden en waarvan Le Soir eenderde gedeelte publiceerde, wordt vermeld dat de gearres teerde Pierre Carrette inder daad de leider van de terreur- bénde was. Sinds de aanhou ding van de vier zijn geen nieuwe aanslagen gepleegd door de CCC. De Belgische justitie heeft nieuwe successen geboekt in het onderzoek naar de terreu rorganisatie CCC, die het land teisterde met 27 aanslagen in iets meer dan een jaar. Na de arrestatie van de bommenma ker van de groep in een huis in de Brusselse gemeente St.Jóost-ten-Nooden, vorige week, vond men aanwijzingen, die leidden tot de ontdekking van twee schuiladressen van de CCC. Een daarvan was een garage in Brussel, waar men een machinepistool vond, af komstig van een diefstal uit een kazerne. In Charleroi, waar twee van de vier eind vorig jaar gearresteerde hoofd verdachten ook een pand be woonden, werd bewijsmateri aal gevonden, dat aanwijzin gen bevat naar de CCC-leden, die nog op vrije voeten zijn. Van onze correspondent Ro- I er Simons) ELFAST In 15 districten JAjan Noord-Ierland vinden andaag historische tussentijd- parlementsverkiezingen laats. Zij zijn uitgelokt door Lagerhuisleden van de f»testantse meerderheid, ze beschouwt de verkiezin- niet alleen als een vorm an protest tegen maar ook als lei en referendum over de re nte ondertekening. door "Tonden en Dublin, van een ^rits-Ierse overeenkomst, die republiek een beperkte h< orm van inspraak heeft gege- en in de aangelegenheden g an Brits Ulster. Joord-Ierland telt twee grote irotestantse partijen: de offi- iële unionisten van James kfolyneaux en de democrati- - che unionisten van dominee Ran Paisley. Hoewel beide vlokken normaal hun eigen reg gaan, hebben zij voor deze ïlegenheid de handen in el- lar geslagen en samen cam- igne gevoerd onder het mot- „Ulster zegt nee", verenigde unionisten reke nen erop, dat zij hun 15 Lager huiszetels zullen heroveren met een versterkte meerder heid van stemmen. De unionisten hebben in vier districten af te rekenen met concurrentie van de Sinn Fein, die het Brits-Ierse ak koord afwijst omdat het vol gens haar de eenmaking van Ierland ernstig in de weg staat, en de SDLP, vdie Londen en Dublin steunt in hun pogingen om de Jerse kwestie vreed zaam op te lossen. De politieke meningsverschillen tussen de gematigde SDLP en de strijd lustige Sinn 4 Fein, politieke vleugel van de Ira, zijn even wel zo groot, dat zij meestal leiden tot een ernstige ver snippering van de katholieke stemmen. De enigen die daar profijt van trekken, zijn uiter aard de protestanten. De Britse overheid verwacht, dat de Noordierse protestanten hoe dan ook een grote overwin ning voor zi»h zullen opeisen. Uit het resultaat van de ver kiezingen zullen zij willen concluderen, dat protestants .Ulster het Anglo-Ierse ak koord luide verwerpt. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het was een foto die de wereld schok te. Er was een naakt kind op te zien dat huilend en bedekt met brandwonden wegrende uit een gordijn van rook en vuur. De foto die later vele internationale onder scheidingen kreeg en in vrij wel ieder standaardwerk over de Vietnamese oorlog is afgedrukt werd in 1972 gemaakt door AP-fotograaf Huynh Cong Ut vlak na een bombardement bij de Vietna mese stad Trang Bang. De voormalige commandant van de Amerikaanse troepen in Vietnam, generaal William C. Westmoreland, heeft dezer dagen vraagtekens geplaatst bij de omstandigheden waar onder de foto is gemaakt. Volgens hem heeft het kind een ongeluk gehad had met een grill en zijn de brand wonden niet door napalm veroorzaakt. Een onderzoek zou dat hebben bevestigd volgens de generaal. Het Amerikaanse leger heeft zich gehaast te verklaren dat er nooit zo'n onderzoek is ge weest. Westmoreland verloor afgelopen jaar een proces te gen de Amerikaanse televi siemaatschappij CBS. Hij be schuldigt de pers ervan al leen maar geïnteresseerd te zijn in moord en verkrach ting. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR „Helemaal mijn idee," antwoordde de kolonel. „Afijn, die twee zoeken het zelf maar uit. Als ze maar weten, dat ik geen moeilijkheden in de dienst kan hebben." Maar naar de gelaat suitdrukking van Theoroda X-03 te oordelen was het door Plimmpie bedoelde „uitzoeken" geheel naar wens verlopen. Ze keek de weghol lende Sjeems Pond grimmig na en om haar mond speelde een kwaadaardig lachje. „Zo, zo..., meneertje Pond-van-niks," mompelde ze. „U gaat morgenavond dus met me naar de bio scoop. Maar het ging niet zo erg van harte, had ik de indruk. Wel, wel, wel, zou de grote harten breker Sjeems Pond dan toch aanzienlijk min der edel en fier, nobel en trots zijn dan ik altijd heb gedacht? Als dèt waar is, beste Sjeems, heb ik nog een alljraardigste verrassing voor je in petto...". Politiemannen houden de wacht bij het uitgebrande vijf-sterren hotel in New Delhi. NEW DELHI Zeker 44 mensen, onder wie 25 buiten landers, hebben de dood ge vonden bij een brand in een vijfsterren-hotel in New Delhi. Zeker 80 mensen hebben ver wondingen opgelopen. Het is de ergste hotelbrand in de ge schiedenis van de hoofdstad van India. In het Siddharth Continental bevonden zich 180 gasten en personeelsleden toen de brand vanacht om half twee uitbrak. Het vuur greep razendsnel om zich heea én verspreidde giftige gassen. Het duurde ruim vijf uur voor de brandweer het vuur onder controle had. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar sabotage wordt niet uit gesloten. BARCELONA Een recht bank in de Spaanse stad Gero- na aan de Costa Brava heeft de 46-jarige Nederlander Adrianus J. Mennema uit het Brabantse Ginneken (Bavel) op beschuldiging van smokkel van 3000 kg. hasj veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf en het betalen van een boete van 20 miljoen gulden. Volgens de Spaanse advocaat van Menne ma mr. Rafael de Quintana uit Gerona is de Nederlan der het slachtoffer van een complot en van een volstrekt onverantwoordelijke recht spraak. De advocaat verklaarde giste ren desgevraagd dat de Neder lander op 14 juli 1984 voor de kust van Tossa de Mar aan boord van het Libanese vrachtschip Ashraf door een patrouille van de waterpolitie werd gearresteerd. Ook de ka pitein, de tweede stuurman en de negen bemanningsleden allen van Syrische nationali teit werden opgepakt. Vol gens advocaat de Quintana bo den de kapitein en de tweede stuurman de politiepatrouille een totaalbedrag van 50.000 dollar aan in ruil voor hun on middellijke vrijlating. De pa trouille ging daar niet op in en gaf de gearresteerden over aan de rechtbank van Santa Colo ma. Tot grote verbazing van advocaat De Quintana liet de rechter van deze plaats alle Syrische bemanningsleden inclusief de kapitein binnen een maand zonder een enkele aanklacht vrij. De vrijgelaten Syriërs hadden wel eerst alle schuld gegeven aan de Neder landse passagier. Volgens de raadsman van de veroordeelde Nederlander is de vrijlating van de kapitein in strijd met alle internationale recht: „De kapitein is in alle gevallen de eindverantwoordelijke voor alles wat er op zijn schip ge beurt." Hij verklaarde dat de rechter slechts een moreel be wijs aanvoerde voor de ver oordeling. De advocaat heeft inmiddels hoger beroep aange tekend en de zaak bovendien aanhangig gemaakt bij het Eu ropese Hof. Het huis dat in aanbouw is voor de weduwe van Tito. BELGRADO Het zwakke punt van Tito was zijn rijkdom. Dit feit is op het ongunstigste moment van het jaar on der de aandacht van de Joegoslaven gebracht. Toen Tito nog leefde worstelde de bevolking al met steeds verder ver slechterende levensom standigheden en een om- stuitbare inflatie. De si tuatie is nu alleen maar erger geworden. Een proces, aangespannen door de weduwe van Tito te gen de regering, waar de Joe- goslaafse pers betrekkelijk vrij over heeft kunnen be richten, heeft nieuwe gege vens over de buitensporige levenstijl van de grote leider aan het licht gebracht. De 61-jarige Jovanka Tito is klaarblijkelijk niet tevreden met het vetste pensioen in het land en het bijzonder dure huis dat de regering voor haar bouwt in een van de beste buitenwijken van Belgrado. Ze wil meer. Velen herinneren zich Josip Broz Tito als de moedige vechter, de man die Stalin overwon, de onvermoeibare reiziger, de onbuigzame auto craat. Voor Jovanka was hij bovendien ook nog een van de rijkste mannen van Euro pa. Tito was waarschijnlijk de rijkste communist die ooit geleefd heeft. Er wordt aan genomen dat hij tenminste twintig villa's (in sommigen heeft hij nooit een voet gezet) bezat, die altijd kant en klaar in orde waren om hem en het gezelschap van zijn keuze te ontvangen. Dan waren er nog de landerijen op de Adri- atisch eilanden, waarbij ook een wijngaard, een boom gaard en een safaripark hoorde. En niet te vergeten zijn ontelbare auto's waar onder een Rolls-Royce, een geschenk van de Britse ko ningin Elizabeth luxe- jachten, rijtuigen en paarden, Jovanka Broz Tito kunstwerken en de geschen ken van andere staatshoof den. Nationaliseren De Joegoslavische minister van justitie, Borislav Krajina, had onlangs voorgesteld bijna alle bezittingen van de over leden leider te nationalise ren. Hij liet duidelijk door schemeren dat dit gebeurde vanwege de claim die Jovan ka op Tito's eigendommen wil leggen. Een van de meer gerenommeerde advocaten van het land heeft het tegen de regering opgenomen. In een klein, vrij armoedig sou terrain in de buurt van het Revolutie Plein, in het cen trum van Belgrado, bestu deert Torna Fila de naar hij zegt „topgeheime" dossiers over deze zaak. Hij betwist de buitensporige eisen die de regering zijn cliënte toe schrijft. „Madame Jovanka is boos en teleurgesteld over de houding van de regering. Zij wil alleen hebben waar elke weduwe in Joegoslavië recht op heeft", aldus Torna Fila, die ontkent dat zijn cliënte huizen of land opeist. Vol gens hem wil ze slechts de ju welen en het geld dat haar rechtmatig toekomt. Fila denkt dat de juridische strijd in een paar maanden beke ken zal zijn. De advocaat reageert discreet en ontwijkend op vragen over de huidige levensom standigheden van mevrouw Jovanka, sinds ze in 1977 zo raadselachtig door Tito aan de kant werd gezet, na een huwelijk (Tito's derde) van 25 jaar. Er gingen toen ge ruchten dat ze samen met een aantal Servische gene raals in een komplot zat, op het tijdstip dat Tito's greep aan het verslappen was. Op Tito's begrafenis, zes jaar ge leden, draaiden verscheidene hoge Joegoslaven die nu in de regering zitten, haar de rug toe en weigerden haar de hand te schudden. Het is echter niet zozeer de persoon van Jovanka, als wel de rijke en overvloedige le venswijze van Tito die de achtergestelde Joegoslaven met stomheid heeft geslagen. Terwijl de ministers hen ver tellen dat het licht in de eco nomische duisternis nog wel even op zich kan laten wach ten, heeft de opschudding rond Tito er voor gezorgd dat er onverwachte en veront rustende vragen gesteld zijn aan de regering, die nog lang na een schikking in de rechtszaal door zullen klin ken. „De rapporten en overzich ten die er nu naar boven ko men, vormen een ideaal ge schenk voor de tegenstanders van Tito en zijn werk. Wat de schadelijke gevolgen hier van zijn voor zijn nagedach tenis en het voortzetten van zijn werk, zal pas later blij ken", aldus een verslaggever uit Belgrado. MICHAEL SIMMONS Copyright The Guardian WASHINGTON' Het Amerikaanse televisienetwerk ABC heeft gisteravond satellietfoto's getoond van een Libische lucht machtbasis waarop Russische Sam-5 luchtdoelraketten zijn geïn stalleerd. Deze raketten worden als een gevaar beschouwd voor de Amerikaanse vliegtuigen. Volgens het televisienetwerk wordt Libië enkele malen per dag door Amerikaanse satellieten in de gaten gehouden. Hoe ABC beslag op de foto's heeft weten te leggen werd niet vermeld. Wel werd in een commentaar gesteld dat indien Libië die raket ten tegen Amerikaanse militaire toestellen gebruikt, deze rake tinstallaties en de luchtmachtbasis het eerste doelwit zullen zijn van een Amerikaanse vergeldingsactie. Zo verklaarden Ameri kaanse militairen, wier identiteit niet werd bekendgemaakt. De beelden zijn begin januari gemaakt. Sindsdien heeft Libië twaalf raketlanceerinstallaties geplaatst. Twee van die installaties zou den al van raketten zijn voorzien. Ook zijn er radar installaties

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5