De hand als spiegel van het hart Kamer positief over raketplan Gorbatsjov )e Vries streeft ïaar eensgezinde opstelling CDA cruisraketten VOOR GER Kinderen centraal in reclame voor Spelen Amsterdam Autorijden duurder Aantal bloeddonaties kan worden gehalveerd HUNNENLAND QeidóaQowuvnt DONDERDAG 23 JANUARI 1986 PAGINA 3 rrijs zeehondje a dag overleden ARDERWIJK De grijze zee- ind die gistermiddag in het Dol- irium in Harderwijk werd ge- 'rarAren, een unicum in gevangen- *iap. is vanochtend overleden, afdeling bijzondere diersoor- van de veterinaire faculteit ze n de universiteit in Utrecht zat litie ctie op het kadaver verrichten. ield is vandaag kon worden vastge- jld dat het 70 centimeter lange ongeveer 45 kilo zware zee- ing ndenjong een vrouwtje was. je d jt dier was gisteren te agressief liet zich niet benaderen. Om reden had het ook nog geen t e Weg met de f 25-heffing voor de huurcommissie! „Geen geelt je" DEN HAAG Het Woonlas ten Overleg Nederland heeft met de slogan „Geen geeltje voor Gerrit" geprotesteerd te gen de heffing van 25 gulden van staatssecretaris Gerrit Brokx (Volkshuisvesting). Ook een kamermeerderheid (PvdA, CDA en D66) uitte gis teren de wens de behandeling van klachten bij huurcommis- sies gratis te laten geschieden. De bewindsman vindt .zijn stelling dat voor een bemidde ling 25 gulden dient te worden bijgedragen door de betrokken huurder geenszins weerlegd. Brokx noemt de heffing voor het bedrag van 25 gulden voor een bemiddeling „een schijn tje". Verplichte bedenktijd niet van invloed op aantal abortussen HILVERSUM De ruim een jaar geleden ingevoerde abortus wet met een wachttijd van vijf dagen blijkt geen invloed te heb ben op het aantal abortussen. Het belangrijkste effect van de wet is een enorme papierwinkel. Dit heeft de Stichting Medische Zwangerschaps Onderbreking (STIMEZO) geconcludeerd na een peiling in zes van haar klinieken, waaronder die in Den Haag. Dat gebeurde in opdracht van VARA's Achter het Nieuws, die de uitslag van het onderzoek gisteravond bekend maakte. Vrouwen die de kliniek laten weten af te zien van zwangerschapsonderbreking noemen als extra reden nooit de vijf dagen wacht- en bedenktijd, aldus Stimezo. In de klinieken is vastgesteld dat vrouwen die op zo kort mogelijke termijn be handeld willen worden de wachttijd als een extra zware psychi sche druk ervaren. De cliënten geven vaak aan dat zij er al lang genoeg over hebben nagedacht en dat hun besluit al vaststaat. Het CDA-kamerlid D. Cornelissen verklaarde voor de televisie het te betreuren dat het aantal abortussen door de nieuwe wet niet is afgenomen. Niettemin vindt zij dat móet worden vastge houden aan de vijf dagen bedenktijd. Scholen herkennen kindermishandeling nog veel te weinig DEN HAAG Leerkrachten zouden beter in staat moeten zijn om te herkennen of kinderen worden mishandeld. Helaas kun nen de meesten dat niet, stelt de Vereniging tegen Kindermishandeling (VKM), waar door op scholen niet meer dan één op de tien gevallen van kindermishandeling wordt opgespoord. Overigens komen er van de naar schatting 47.000 mishandelde kinde ren per jaar maar ongeveer drieduizend te recht bij bij een Bureau Vertrouwensarts (BVA). Er zijn tien van die bureaus, die nauw samenwerken met de twaalf twaalf regionale voorlichters van de VKM. Deze vereniging wil een betere relatie met het onderwijs om zo vaker te kunnen ingrijpen. rlor ONDERZOEK TOONT AAN: Prof. De Wilde ■dag GRONINGEN Uit een hand is af te lezen of ie mand een verhoogd risi co op een hartinfarct heeft of niet. Dat is kort samengevat het resultaat van een bijna afgerond onderzoek onder leiding van prof. dr. André de Wilde, hoogleraar anato mie en embryologie in Groningen. De Wilde is al een groot aan tal jaren bezig met het onder zoek naar het patroon van de fijne richeltjes en groefjes in de huid van vingers en hand- Perat jalm. Nu volgens hem is ko- 1hen vast te staan, dat er ver- ■o band is tussen het patroon van die richeltjes en het ver- hoogde risico op een hartin farct, zou er misschien nog meer kunnen worden gedaan aan de preventie. Niet ide- reeen denkt dat De Wilde ge lijk heeft, maar de Neder landse Hartstichting is in elk geval erg ingenomen met De Wildes bevindingen. André de Wilde had eigenlijk kunstschilder willen worden, maar de oorlog maakte een einde aan die aspiraties. Uit eindelijk werd hij, na een studie biologie, in Leiden as sistent van prof. Dankmeijer. Die was gepromoveerd op „de antropologische beteke nis van het huidlijstenpa- troon". In dat onderzoek is vastgesteld dat de patroontjes van de richeltjes en groeven in de vingertoppen per be volkingsgroep verschillen. „Je wordt ermee geboren en het patroon verandert niet meer. De kenmerken van dat patroon zijn stabieler dan vele andere erfelijke ken merken, die veel afhankelij ker zijn van omgevingsin vloeden". Expeditie In 1959 kreeg hij de kans als antropoloog op een expeditie naar het toenmalig Nieuw- -Guinea te gaan Daar wer den de vingerafdrukken van een groot aantal papoea's ge nomen. Een merkwaardige expeditie moet dat geweest zijn, voor de bevolking. Prof. De Wilde legt uit hoe hij via een omweg de taalbarrière wist te doorbreken, waardoor zijn expeditie uiterst vriende lijk is onthaald. „We moesten natuurlijk een enorm wantrouwen bij die mensen overwinnen. Daar komt ineens een vreemd stel letje „witten" handafdruk ken nemen. Doorgaans was het dorp waar we aankwa men al op de hoogte van onze komst, zodat we gelukkig niet veel moeite hebben ge had. Het ging ons erom te on derzoeken welke factoren zich via de vingertoppen uit drukken. We wisten wel dat het geslacht invloed heeft op het patroon, maar we wilden ook weten hoe die patronen bij andere bevolkingsgroepen liggen". In 1963 werd hij in Gronin gen benoemd. De vraag hoe het verband mogelijk was tussen het vingerpatroon en het verhoogd risicio op een hartinfarct bleef hem volop interesseren. In 1979 is in een Amerikaans onderzoek vast gesteld dat het vingerpatroon bij mensen die aan een hart infarct waren overleden, an ders was dan bij mensen die aan iets anders waren overle den. Logisch Nu is De Wilde met zijn team erin geslaagd vast te stellen dat die relatie ook heel lo gisch is. De groeven in de vingers worden namelijk evenals het hart al in de tweede maand na de be vruchting gedifferentieerd. Hij is nu zo goed als rond met het onderzoek waarbij de handafdrukken van honder den hartpatiënten met die van een even grote controle groep is vergeleken. „We kunnen nu wel stellen dat we mensen met een in begin sel sterk verhoogd risico voor een hartinfarct al bij de ge boorte kunnen aanwijzen. Mensen met een dergelijk af wijkend vingerpatroon moe ten dus in hun leven extra voorzichtig zijn met bijvoor beeld overmatige (inspan ningen". Uit een ander Amerikaans onderzoek is nu vastgesteld dat ook de aanleg voor borst kanker uit het vingerpatroon zou zijn af te lezen. Professor De Wilde zou ook in Neder land wel onderzoek naar die bewering willen doen. „In het algemeen sta ik zeer kri tisch tegenover dit soort be weringen, maar gezien het resultaat van ons onderzoek tot nu toe is er aanleiding ge noeg deze uitspraak precies en nauwkeurig na te gaan". Geld voor dit onderzoek is aangevraagd, maar afgewe zen. Het is in Nederland vol gens professor De Wilde droevig gesteld met mogelijk heden voor onderzoeken waarvan het positief resul taat niet van te voren is vast te stellen. Avontuur „Het is juist het avontuur en de uitdaging van onderzoe ken, dat je niet van te voren weet hoe het aflopen zal. Bij het verlenen van subsidie speelt Nederland kennelijk liever op zeker. Echt onder zoeken kan je hier niet meer en dat is heel droevig. Je moet toch de speelruimte hebben om met goedkope middelen nieuwe wegen te openen. Maar nee, je onder zoek moet in een bekend straatje lopen. Orgineel is het al helemaal niet meer, maar je wordt vooral gehonoreerd wanneer je onderzoek veel publiciteit oplevert. Voor mijn onderzoeken heb ik tot nu toe vooral onderdak ge vonden in antropologische tijdschriften". De belangstelling voor de nieuwste resultaten is groot. Gisteravond was hij nog te zien in Vara's Achter het nieuws en tijdens het inter view voor deze krant toonde ook de VPRO al telefonisch belangstelling. De Wilde: „Het lijkt ook wat op alterna tieve geneeswijzen, waarvoor op dit ogenblik veel interesse is. We hebben voor het tele visieprogramma ook een be kende handlezer een proefje laten doen. Daaruit is geble ken, dat hij via zijn methode vaker dan verwacht mensen met een aangeboren hartaf wijking kon aanwijzen. De handlezer kijkt naar de gro tere lijnen in de hand en wij naar de kleine fijne richel tjes. Er is dus wel enig ver band ook tussen die lijnen. Al duizenden jaren wordt het handlezen gezien als een soort toekomstvoorspelling, die je met een korrel zout moet nemen. Als het gaat om lichamelijke eigenschappen blijkt er dus ook een kern van waarheid in te zitten. De hand als vertekende spiegel van wat je als embryo al be zat". AMSTERDAM Vijftien Amsterdamse kinderen zijn door een reclamebureau uitgekozen om een hoofdrol te gaan vervullen in een reclamecampagne die ertoe moet leiden dat de hoofdstad wordt uitgekozen om in 1992 gastheer te zijn van de Olympische Spelen. Hun gezich ten zullen overal in Nederland Opduiken: op trams en bussen en in advertenties in kranten en tijdschriften. De kinderen zijn gekozen uit tweehonderd „kandidaat modellen" die op een oproep van het reclame-bureau waren afgekomen. De slogan van de campagne, die in maart van start gaat, wordt: „Amsterdam heeft het olympisch vuur". De kinderen die de harten van de bestuurders van het Interna tionaal Olympisch Comité moeten veroveren, zijn uitverkoren om hun verschillende huidkleur en nationaliteit. Volgens de stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 moet het gezel schap het beeld bevestigen dat Amsterdam een toonbeeld van tolerantie is en dus uitermate geschikt voor het organiseren van de Spelen. Volgens Froukje Boenk, woordvoerster van het betrokken recla mebureau, moet de nadruk van de campagne liggen op de „di versiteit van de Nederlandse samenleving en die van Amster dam in het bijzonder". „Rond dat beeld is de reclame opge bouwd. De kinderen zullen telkens in groepjes van vijf op de reclame-posters komen te staan. Ze symboliseren de vijf ringen, die in de olympische taal de vijf werelddelen aanduiden. Om dat goed te laten uitkomen hebben we erg op huidkleur en voorko men gelet", aldus Boenk. Berichten dat de kinderen met de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 naar het buiten land zouden gaan om daar stemmen te winnen voor de Amster damse kandidatuur, berusten volgens de woordvoerster op een misverstand. De reclamecampagne behelst verder nog wel het maken van een speciale video-clip. Voor dat filmpje worden tweehonderd kinderen samengebracht in een mini-stadion, waar een soort openingsceremonie in elkaar wordt gezet. Ook wordt aan een olympische grammofoonplaat gewerkt, die rond maart in de platenzaken moet liggen. Overleg over wsw'ers onderbroken DEN HAAG Het overleg over de arbeidsvoorwaarden van de Werknemers in de Sociale Werkvoorziening,(WSW) is gisteren onderbroken. Het ministerie van sociale zaken en ambtenaren bonden CFO en AbvaKabo konden het niet eens worden. Staatssecretaris De Graaf vindt dat de loonkosten van de wsw'ers met niet meer dan één procent mogen stijgen. Dat komt neer op een bedrag van ongeveer 25 miljoen gulden. Van dat geld wil De Graaf ook de aanvulling van het ziekengeld (17 mil joen) betaald zien. CFO en AbvaKabo nemen hier geen genoe gen mee. Volgende week vrijdag wordt er opnieuw onderhan deld. De onderhandelingen werden gisteren door wsw'ers in het hele land met acties kracht bijgezet. In Den Haag namen ongeveer tachtig a honderd van de 2600 Haagse wsw'ers deel aan een 24- uurs staking. t /co OTTERDAM De fractievoorzitter van het CDA in ?kk Tweede Kamer, Bert de Vries, zal bij een stemming trot rer een amendement van de oppositie waarin een 'e /iVeederde meerderheid wordt verlangd bij het besluit 'er de plaatsing van de kruisraketten, streven naar 1 in eensgezinde opstelling van zijn fractie. Dit heeft jn advocaat, mr. J. Backer, gisteren verklaard in een J!»rt geding voor de president van de Rotterdamse chtbank dat is aangespannen door de stichting Mil- r enen Zijn Tegen (MZT). bon ■d Dlgens Backer gaat het bij de kwestie van de tweederde meer- rheid om een normale politieke aangelegenheid waarbij het I taak van de fractievoorzitter is de eenheid in stemgedrag te e waren. Evenals in het kort geding dat MZT heeft aangespan- tn tegen partijvoorzitter Bukman eist de stichting van De ""zc ies dat er geen druk wordt uitgeoefend op de CDA-kamerle- 'e,1 rdéi hep mr. N.M.P. Steijnen, betoogde dat het hier gaat om een eel van de Tweede Karner over de interpretatie van de Tondwet. „De Tweede-Kamerleden moeten als rechters een ju- e Üsch oordeel geven over een zuiver juridische kwestie. En dat fkM ugt eiic kamerlid naar eer en geweten en in volstrekte onaf- inkelijkheid en onpartijdigheid kunnen doen", meent Steijnen. rechtbank doet op 29 januari uitspraak. WINSEMIUS: DEN HAAG Autorij den moet duurder wor den. Daarvoor moet de motorrijtuigenbelasting omlaag, maar de benzine accijns omhoog. Dat is de mening van minister Winsemius (VROM), die denkt met deze kostenverhoging het milieu een dienst te bewijzen. Hij wees erop dat het verkeer zo snel groeit, dat maatregelen om de luchtvervuiling door het autorijden te beperken, te niet worden gedaan. Volgens Winsemius is een verdere toe name van het verkeer alleen verantwoord als er strengere eisen worden gesteld aan de luchtvervuiling door datzelfde verkeer. De bewindsman noemde het verkeer een bron van veel ellende. Tien procent van de zure regen wordt er door veroorzaakt. Van alle stikstofoxyden in de lucht komt 50 procent door het ver keer. Bij koolwaterstof is dat 40 procent, bij lood en benzeen 80 procent, bij stof 37 procent en bij koolmonoxyde 70 pro cent. Vooral in de steden is de vervuiling door het verkeer erg groot. Er zijn duizenden plaatsen waar de normen ter bescherming van de gezond heid worden overschreden door toedoen van het verkeer. Wubbo Ockels Erewaeghmeester Met dezelfde vaste hand waarmee hij eind vorig jaar zijn techni sche experimenten uitvoerde in de ruimte, haalde Wubbo Ockels gisteren een proefmonster uit een Goudse kaas. Nederlands eer ste ruimtevaarder legde deze proeve ven bekwaamheid als keur meester af in het bijzijn van burgemeester K.F. Broekens. Wubbo Ockels werd in de kaasstad benoemd tot Erewaeghmeester. CDA: NU SDI TER DISCUSSIE STELLEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rege ringspartijen CDA en VVD, alsmede het opposi tionele D66, staan (zeer) positief tegenover de voorstellen van de Russi sche leider Gorbatsjov om tegen het jaar 2000 een to tale uitbanning van kern wapens te heben'bereikt. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens het eerste deel van het debat over de NAVO-begroting. CDA-woordvoerder Frinking meent dat de Verenigde Staten nu bereid moeten zijn te on derhandelen met de Sovjet- Unie over het Strategisch De fensie Initiatief („Star Wars"). De Europese lidstaten van de NAVO kunnnen Washington een duwtje in de rug geven door hun politieke steun aan het SDI-onderzoek afhanke lijk te stellen van deze bereid heid. Frinking gaf deze sug gestie mee aan zijn partijgeno ten Van den Broek en De Rui ter, respectievelijk minister van buitenlandse zaken en van defensie. Namens de VVD sprak dr.ir. Voorhoeve vooral over de be reidheid van Gorbatsjov de SS-20-raketten uit Europees Rusland te verwijderen. Dit zou kunnen betekenen, aldus Voorhoeve, dat de Russen weer geïnteresseerd zijn in de zogeheten nul-optie: geen SS- 20's aan de ene kant en geen kruisraketten en Persings aan de andere kant, aldus Voor hoeve. Overigens hadden zowel Frin king als Voorhoeve ook nega tieve aspecten ontdekt aan het plan-Gorbatsjov. De CDA'er wees erop dat de Russen er uit militair opzicht belang bij heb ben dat de kernwapens wor den afgeschaft, omdat zij een groot overwicht hebben op conventioneel terrein. PvdA-specialist Stemerdink had zijn gehele bijdrage gewijd aan het verloren gaan van de eensgezindheid in ons land over aangelegenheden van buitenlandse zaken en defen sie. Volgens hem komt dit doordat de NAVO, onder lei ding van de Verenigde Staten, de laatste jaren in feite een agressief beleid voert, dat bij vele Nederlanders grote weer stand wekt. Zoals aangekondigd kritiseer de VVD-woordvoerder Voor hoeve tijdens dit debat de Ne derlandse regering vanwege het naar zijn mening te slappe beleid inzake Libië. Volgens de liberalen heeft het kabinet zich veel te snel gedistantieerd van de economische maatrege len, die de VS hebben aange kondigd tegen het regime- Khadaffy. Voorhoeve is wil dat minister Van den Broek zich in de NAVO gaat inspan nen voor gecoördineerde maatregelen tegen landen ala Libië: een wapenembargo, sancties in de luchtvaartsfeer, verbeterde personencontrole aan de grenzen, betere samen werking met de politie- en jus- titie-instanties in andere lan den, een versnelde invoering van het nieuwe paspoort, geen steun meer aan groeperingen zoals de PLO en sluiting van het PLO-informatiekantoor in Den Haag. RIEMELS De eeosre sirp is zi&J 'uitte v/iss&v of en mhi 'ASTRONAUT BEJ/W D/£ g&ceN 2'H fMAR MMT- T~ UIT ONDERZOEK TH TWENTE BLIJKT: w VV ENSCHEDE Het aantal bloeddonaties in Neder land kan tot de helft wor den teruggebracht, zo meldt de Technische Ho geschool Twente (THT), nu een methode ontwik keld is om vier- tot vijf maal méér stollingsfactor VIII uit bloedplasma te isoleren dan tot dusverre mogelijk was. De ontwik keling van de nieuwe me thode bevindt zich vol gens de TH Twente al in het eindstadium. De stollingsfactor is noodzake lijk voor de behandeling van hemofiliepatiënten, die zonder toediening van VIII grote hoe veelheden bloed zouden ver liezen, zodra ze een wond op lopen. Met de nieuwe isoleer- methode, is de TH Twente er nu in geslaagd de opbrengst r van VIII te verhogen van 15 tot maximaal 80 procent. Volgens dr. C. Dodok de Wit, secretaris van de Rode Kruis- bloedtransfusiecommissie, is het nog te vroeg om te juichen. „Het isoleren van VIII is een zeer gecompliceerde zaak. Ik verwacht niet dat de produk- tie al op korte termijn op gang komt". Volgens Dudok bestaat er in Nederlands overigens nog steeds een tekort aan plas ma, dat aangevuld wordt door importen uit onder meer Bel gië.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3