Duitse katholieken en lutheranen mogen elkaar niet meer verketteren Sanctuary-beweging slaat ook in Nederland aan HfHjffl ILfl CeicLe Souoctn! HTTITTH TAFEL ACHTERGROND £eidóC@ou*a/nt kerk wereld DPR- bijeenkomst moet tegen stellingen overbruggen CONCLUSIE R.-K. - EKD COMMISSIE Rooms-Katholieke Kerk op Cuba wil nieuwe vrijheid uitbuiten Nieuw blad Raad van Kerken wWWÈ ia Kanaaltunnel DONDERDAG23JANUARI 1986PAGINA ,DE BURGHT" GEDEELTELIJK UIT DE FINANCIËLE NOOD Het Heinekenconcern heeft vcor 350.000 gulden een pand aan het Rembrandtplein in Amsterdam gekocht van het in finan ciële nood verkerende evangelische conferentiecentrum De Burght in de Zeeuwse plaats Haamstede. Dat heeft een woord voerder van het concern bevestigd. De Burght was anderhalf jaar geleden door een erfenis in het bezit gekomen van het pand, waarop een horecabestemming rust. Eind vorig jaar werd bekend dat De Burght met grote fi nanciële tekorten kampte. Voor eind december 1985 zou 500.000 gulden op tafel moeten komen. Dit geld is door de „Vrienden van De Burght" bijeengebracht, zodat sluiting van het conferentiecentrum voorlopig van de baan is. Maar de fi nanciële problemen blijven groot. Van de tien full-time medewerkers zijn er inmiddels drie ont slagen. Vier anderen hebben dinsdag te horen gekregen dat ook voor hen ontslag zal worden aangevraagd. De medewerkers van het centrum zijn bereid eventueel begin selen, waarvan De Burght nu nog uitgaat, zoals het niet verhu ren aan niet-christelijke instellingen en het verbod op de ver koop van alcoholische dranken, te laten vallen. „Wanneer er uit het geestelijke geen sluitende begroting te krijgen is, zullen we overwegen commercieel te gaan werken", aldus Kits. Wees blij met wie blij zijn en verdrietig met wie verdriet hebben Aartsbisschop Simonis en de bisschoppen Bar, Bomers, Ernst en Möller zijn zaterdag in Utrecht aanwezig bij de studie dag over het Tweede Va ticaans Concilie die een werkgroep van zes Dio cesane Pastorale Raden (DPR) organiseert. Met deze bijeenkomst, waar in vooral wordt ingegaan op de uitspraken van het Conci lie over de plaats van de le ken in de kerk, doet de werkgroep een nieuwe po ging de tegenstellingen bin nen de R.-K. Kerk van Ne derland te doorbreken. De werkgroep heeft alle bis schoppen voor de bijeen komst uitgenodigd. Bisschop Ter Schure van Den Bosch, die had toegezegd naar Utrecht te komen, is wegens een begrafenis ver hinderd. Bisschop Gijsen van Roermond woont de bijeen komst evenmin bij. Ook de leden van de DPR in het bis dom Roermond, die niet wil den meewerken aan de voor bereiding van de bijeen komst, zullen niet naar Utrecht reizen. De woordvoerder van het bisdom Roermond heeft in tweede instantie medege deeld dat noch bisschop Gij sen noch de leden van de DPR van het bisdom Roer mond voor de studiedag zijn uitgenodigd. „Dit maakt het ons enerzijds wel gemakke lijk, maar anderzijds geeft het ook aan hoe wij systema tisch worden buitengesloten," zo voegde hij er aan toe. „Bis schop Gijsen heeft geen uit nodiging ontvangen omdat de Roermondse DPR-leden geen antwoord hebben gege ven op de vraag of ze aan deze studiedag wilden mee doen," aldus mevrouw M. G. F. Dierick-van der Ven (secretaris van de DPR Utrecht), die de bijeenkomst organisatorisch heeft voorbe reid. „Eens houdt het op. We betreuren het echter zeer dat Roermond er niet bij is. Dat hadden we heel leuk gevon den." De paus is voor de West- duitse lutheraren geen „antichrist" meer; voor de katholieken is de Re formatie geen „ketterij" meer. Het theologische begrip rechtvaardiging en de opvattingen over eucharistie avondmaal hebben geen kerkschei- dende functie meer. Dat zijn enkele conclusies van een gemeenschappelijke com missie van de Duitse katholie ke kerk en de Evangelische Kirche, die na het bezoek in 1980 van paus Johannes Pau- lus II ^an West-Duitsland werd ingesteld. Het eindver slag werd te Bonn gepresen teerd door beide voorzitters van de commissie, de rooms- -katholieke bisschop Werner Scheele van Würzburg en de vroegere EKD-praeses, bis schop Eduard Lohse van Han nover. „Voor beide kerken is er thans reden met schaamte te rug te zien op de geschiedenis van wederzijdse verkettering, die onder meer tot uitdruk king komt in genoemde om schrijving van het pausschap alsmede in overeenkomstige r.-k. uitspraken over de Re formatie," aldus de verkla ring. De kerken behoren zich vol gens de commissie voortaan van dergelijke polemische uit spraken over elkaar te ont houden. De protestantse ge loofsbelijdenissen en de r.-k. leeruitspraken moeten wor den uitgelegd in het licht van de bevindingen van de com missie. Weliswaar moeten de verschillen tussen beide con fessionele tradities niet wor den geloochend, maar theolo gische tegenstellingen die niet fundamenteel zijn, mogen niet een zodanige rol spelen, aldus de commissie. Een speciale werkgroep van 40 theologen onder leiding van de rooms-katholieke bis schop Lehmann van Mainz en de protestantse theoloog prof. dr. Wolfhart Pannenberg (München) heeft gedurende vijf jaar alle kerkscheidende leeruitspraken uit de 16e eeuw bestudeerd. Sommige uitspraken bleken het gevolg te zijn van misver standen; andere zijn achter haald doordat de opvattingen en de praktijk zich hadden gewijzigd of doordat er een nieuw inzicht over het vraag stuk is ontstaan. In bepaalde gevallen konden beide partij en niet tot overeenstemming komen. Onderwerpen die niet de eigenlijke grond voor de breuk vormden, zijn ook niet expliciet behandeld; mariolo- Kardinaal Ratzinger gie, celibaat en heiligenvere ring. Tussen de EKD en de Rooms- -Katholieke Kerk „bestaat er nog geen overeenstemming over fundamentele zaken". Ook als beide kerken zouden besluiten de wederzijdse be schuldigingen uit de 16e eeuw terug te nemen, is volledige avondmaalsgemeenschap nog niet mogelijk. Dit zei de vorige EKD-prae- ses, bisschop Lohse, bij de presentatie van het eindver slag. „Daarom ben ik nog niet teleurgesteld. Uit het werk van de commissie blijkt na melijk dat wat ons verenigt, sterker is dan wat ons ver deelt," zo voegde hij er aan toe. Zijn katholieke collega van Würzburg, Paul-Werner Scheele, merkte op dat de commissie de moed heeft ge had zich met een van de moeilijkste problemen uit de oecumenische dialoog bezig te houden. Het zal overigens nog wel enige jaren duren voordat de Westduitse bisschoppen conferentie in deze zaak be sluiten zal nemen, aldus mgr. Scheele. Bij de verwerking van deze voorstellen moeten volgens Scheele zowel theologen als paus Johannes Paulus II wor den betrokken. „Over zulke belangrijke vraagstukken kunnen de Duitse bisschop pen niet alleen beslissen," zo zei hij. Ook over de commis siewerkzaamheden in de af gelopen vijf jaar werd de paus regelmatig op de hoogte ge houden. Prelaat Alois Klein van het Vaticaanse Secretari aat voor de eenheid der chris tenen woonde de besprekin gen bij. Het EKD-instituut voor de bestudering van confessionele verschillen te Bensheim wijst in een reactie er op dat er nog grote onopgeloste problemen tussen de R.-K. Kerk en de EKD zijn. Nog steeds heeft Rome de protestantse kerken niet als kerk erkend en even min de protestantse sacra menten en ambten positief beoordeeld. Ook de drie „brandende vra gen" (gemengd huwelijk, oe cumenische diensten op zon dag en wederzijdse toelating tot eucharistie en avondmaal) zijn nog niet opgelost, aldus dit EKD-instituut. Ter voorbereiding van de eerste nationale vergadering van de Rooms-Katholieke Kerk van Cuba, die van 17 tot 23 februari zal worden gehouden, hebben de bisschoppen een 200 pagina's omvattend document uitgegeven, waarin heden en toekomst van de kerk op Cuba wordt geschetst. Zij blikken daarbij niet negatief terug op het verleden, toen het regime van Fidel Castro elke kerkelijke activiteit buiten de kerkmuren verbood. De zieleherders trachten gebruik te maken van de „dooi" in de betrekkingen tussen kerk en staat,, door de nieuwe vrijheden zo goed mogelijk uit te buiten. In het document spreken de bisschoppen er hun blijdschap over uit, dat de katholieke jeugdorganisatie „Christelijke Studentenbeweging" de afgelopen jaren veel activiteit aan de dag heeft kunnen leggen en in het lopende jaar de reli gieuze verdieping van de jeugd nog sterker zal nastreven. De vereniging heeft onlangs in verscheidene plaatsen ba sisgroepen opgericht. „OECUMENISCH BULLETIN" VERVANGT „SAAMHORIG" De Raad van Kerken in Nederland zal voortaan met een eigen „Oecume nisch Bulletin" de ach terban over zijn activitei ten informeren. Dit tijd schrift komt in de plaats van „Saamhorig", waar van de uitgave om finan ciële redenen is gestaakt. „Saamhorig", dat tien jaar gangen heeft beleefd, ver keerde al jaren in een moei lijke financiële situatie omdat het aantal abonnees te kléin was. Zowel de Raad als de uitgevers (De Horstink in Amersfoort en de Prote stantse Stichting tot Bevorde ring van het Bibliotheekwe: zen en de Lectuurvoorzie ning in Nederland te Voor burg) moesten er geld op toe leggen. De uitgevers, waar van de eerstgenoemde vorig jaar zelf in de financiële pro blemen geraakte, zagen geen kans de verliezen te blijven dekken. De Raad van Kerken heeft besloten „Oecumenisch Bul letin" in eigen beheer (en naar wordt verwacht: goed koper) uit te geven. Eindre dacteur wordt ds. W. R. van der Zee, secretaris van de Raad. „Oecumenisch Bulletin" zal tien maal per jaar verschij nen, voorlopig in een oplage van 1.000 exemplaren. Het zal over alle recente ontwik kelingen binnen de Raad be richten alsmede teksten van belangrijke brieven publice ren. „We willen het blad zo dicht mogelijk bij de Raad houden," aldus mevrouw M. A. Tillemans van de Raad van Kerken. Het wordt gratis toegezonden aan alle plaatse lijke en regionale Raden van' Kerken alsmede instanties en personen die bij de oecumene zijn betrokken. In het eerste nummer (18 blz.), dat een dezer dagen verschijnt, kómen onder meer de volgende onderwer pen aan de orde: het komen de bezoek van Hervormde, Gereformeerde en Lutherse vertegenwoordigers aan het Vaticaan, de situatie in Zuid- -Afrika, een ontmoeting met een delegatie van de Sovjet- -Vredesraad en het vraag stuk van de Tamils. SOLIDARITEIT MET MIDDENAMERIKAANSE VLUCHTELINGEN In het Amerikaanse stadje Tucson, Arizona, is sinds no vember een proces aan de gang tegen leden van de zoge naamde Sanctuary-Move ment, een door de kerken geïnspireerde beweging in de Verenigde Staten die onder dak wil bieden aan vluchte lingen uit Midden-Amerika. Sinds de burgeroorlog in het begin van de jaren tachtig in Midden-Amerika begon, zijn er volgens de Stichting Oecu menische Hulp aan kerken en vluchtelingen in Utrecht naar schatting al zo'n driehonderd duizend Salvadoranen en Gu- atemalteken naar de Verenig de Staten gevlucht. Deze mensen hebben vaak aan be roepssmokkelaars, coyoto's genaamd, veel geld betaald om in de Verenigde Staten te kunnen komen. Daar worden ze vervolgens aan hun lot overgelaten. Vallen zij in han den van de Amerikaanse au toriteiten, dan worden ze zon der pardon teruggestuurd, tenzij ze de tegenwoordigheid van geest hebben politiek asiel aan te vragen. In af wachting van de afloop van het proces worden zij gehuis vest in speciale kampen. Nog geer? vier procent van deze vluchtelingen krijgt inder daad politiek asiel, de overi gen moeten terugkeren naar hun land. Volgens de oecume nische stichting in Utrecht moeten velen de terugkeer met de dood bekopen, omdat ze er bij voorbaat van ver dacht worden met het verzet te hebben samengewerkt. Traditie Een voorganger van de Pres byteriaanse kerk in Tucson, John Fife, ontdekte in de zo- p-" n Karen Wassink en Hens van Soest: ervaringen opdoen in Verenigde Staten mer van 1980 dat een vijfent wintigtal Salvadoranen zon der drank of voedsel door een beroepssmokkelaar in de snikhete woestijn aan hun lot waren overgelaten. De helft van hen overleed, de overle venden wist hij samen met Jim Corbett, een quaker uit Tucson, onderdak te geven. Hiermee was in feite het be gin van de Sanctuary-bewe ging geboren. Sanctuary bete kent vrijplaats. Fife en Cor bett wilden volgens een alou de kerkelijke traditie een vrij plaats bieden aan deze vluch telingen. Zo werd de Presby teriaanse kerk in Tucson de eerste sanctuary voor vluchte lingen uit Midden-Amerika. De Presbyteriaanse gemeente bezorgde ze onderdak en werk en juridische hulp bij vervolging. Het initiatief van Fife en Cor bett vond spoedig navolging. Meer dan 250 protestantse ge meenten, parochies en syna gogen hebben zich publieke lijk tot sanctuary uitgeroepen. Dat gebeurt door middel van een speciale kerkdienst waar in de vluchtelingen worden verwelkomd en opgenomen en waarin de gemeente ver klaart dat ze alles zal doen om deze vluchtelingen te bescher men tegen arrestatie en uit wijzing. Zolang ze geen werk hebben, worden ze onderhou den door de kerkelijke ge meente of parochie. Ook worden vluchtelingen waar de federale recherche op aast door middel van het zo genaamde undergrond rail systeem van de sanctuary-be weging naar elders overge bracht om ze uit handen van de politie te houden. De beweging grijpt nog steeds verder om zich heen. De ker ken nemen overigens toch nog maar een fractie op van het totale aantal vluchtelin gen uit Midden-Amerika. Hun motieven zijn van twee ërlei aard. Sommige gemeen ten willen in de eerste plaats humanitaire hulp bieden, an dere gemeenten sluiten zich aan op grond van politieke motieven. Zij verbetten zich tegen de politiek van de rege- ring-Reagan in Midden-Ame rika en adopteren als symbool een klein aantal vluchtelin gen. Door het ondersteunen van processen ten behoeve van de vluchtelingen proberen deze gemeenten ook de geldende uitleg van de Amerikaanse vluchtelingenwet veranderd te krijgen. Zij wijzen erop dat deze wet die uit 1980 da teert duidelijk zegt dat aan mensen die uit hun eigen land vluchten vanwege geweld of vervolging door de Verenigde Staten politiek onderdak moet worden verleend. Op grond van deze wet krijgen vluchte lingen uit communistische landen vrijwel altijd toegang. Eigen risico De leden van de sanctuary- kerken lopen ook zelf een ri sico. Door illegaal vluchtelin gen onderdak te bieden, over treden ze immers de wet. Het herbergen van een ongewen ste vreemndeling is een mis daad waarop in de VS een ge vangenisstraf staat van maxi maal vijf jaar of een boete van vijfduizend gulden. De Amerikaanse justitie is vo rig jaar begonnen de leden van de Sanctuary-beweging te vervolgen. Het grootste proces in zijn soort is begonnen in november in Tucson. In totaal zijn er 71 aanklachten inge diend tegen elf leden van de beweging. Het zag er aanvan kelijk somber voor hen uit. De aanklachten waren name lijk gebaseerd op het werk van lieden die zich op kosten van de justitiële autoriteiten in de sanctuary-beweging hadden geïnflitreerd. De leden van de Presbyteri aanse en Lutherse kerken hebben die tactiek deze maand beantwoord met het aanspannen van een proces tegen de staat. Door te infil treren in kerkelijke bijeen komsten heeft de overheid het recht op godsdienstvrij heid geschonden, zo luidt hun aanklacht. De kerkgenootschappen wil len nu door de rechter vastge steld zien wat wettig en on wettig is in het gedrag van overheidsfunctionarissen. De rechter in Tucson heeft in middels verklaard dat hij de getuigenissen van de infil tranten niet langer als bewijs materiaal zal accepteren. Het proces zal vermoedelijk tot half februari duren. De sanctuary-beweging heeft buitenlandse kerken gevraagd mee te doen aan haar werk. Het zal van Nederlandse zijde worden bijgewoond door Hens van Soest (29) en Karen Wassink (28) uit Rotterdam. De Stiching Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen heeft hen bereid ge vonden het proces in Tucson bij te wonen. Ook zullen ze zich verdiepen in de omstan digheden van de Middename- rikaanse vluchtelingen en de wijze van werken in de sanc tuary-beweging. Eenmaal te rug in Nederland is het de be doeling dat ze hun ervaringen gebruiken voor kerken in Ne derland die zich willen aan sluiten bij de Sanctuary bewe ging. De Pauluskerk in Rot terdam en de Mozes en Aa- 'ronkerk in Amsterdam heb ben zich daar al bereid toe verklaard. Er zijn nog meer kerken die interesse hebben getoond. Deze kerken willen de Sanctuary beweging uit-' bouwen tot een wereldwijd oecumenisch netwerk, waarin men aan de christelijke op dracht om hulp te bieden aan de naaste in nood op eigen tijdse wijze vorm wil geven. PAUL VAN VELTHOVEN T P"c iLR is weliswaar twee eeuwen over gepraat en getekeipr maar ijs en weder dienende zijn Groot-Brittannië en Frai rijk in 1993 met elkaar verbonden. Dat is goed voor de ei nomie, zo hebben Mitterrand en Thatcher het wereldpubli 4 laten weten. Een historische, maar betrekkelijk risicoloze 1 ,n slissing, want hoewel beiden hun naam (letterlijk of politie eti' aan de tunnel willen verbinden, is er geen bereidheid geld is het project te steken. HET project van de eeuw, zoals de vaste oeververbinding ind vóór het besluit werd genoemd, betekent een geweldige o steker voor de staal- en betonindustie in gebieden met e hoge werkloosheid zoals Noord-Frankrijk. Naar schatting vert de tunnel vijf jaar lang vijftig- tot zestigduizend ex banen op. De werkgelegenheid, die op den duur verlor gaat in de havens van Calais, zal daar zelfs volgens scept bij in het niet vallen. Of de vaste oeververbinding nu werkelijk een vooruitgai betekent in de eenwording van Europa valt evenwel te twijfelen. Economische en politieke belangen worden an 1986 echt niet meer belemmerd door alleen afstand. Het ty| sche eilandgevoel dat de Britten zo lange tijd hebben gek* terd (in de elfde eeuw wachtte iemand die een plan had dacht voor een verbinding nota bene de doodstraf) woi misschien wat minder sterk. Maar het Europa van vanda laat zich niet binden door bruggen, wegen en tunnels. E goede infrastructuur is een hulpmiddel, geen basis. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de huidige dreiging dat Denl marken, toch stevig verankerd met de rest van het vast land, de EG de rug zal toekeren. Reden: de Deense socia; democraten staan niet te trappelen voor een Europese Un en voelen er niets voor het Europees parlement een grote bevoegdheid te geven. Een referendum moet uitmaken of EG met elf of met twaalf lidstaten verder gaat. MAAR ook Margaret Thatcher zelf zal na het besluit m aartsrivaal Frankrijk, geen mildere kritiek aanvoeren op h „Europa, daar aan de overkant" (de Britten willen zelfs hun taalgebruik niet toegeven dat zij bij de Unie in wordii horen). De IJzeren Dame blijft bij haar mening dat de EG Britten meer kost dan oplevert en zal dat de heren politi tijdens de Europese Top in maart opnieuw inpeperen. Ei tunnel tussen Engeland en het vasteland zal de Europea, derhalve tijd besparen, maar niet op zijn weg naar eenwo ding. s nachts lichte tot Winterse buien - DE BILT (KNMI) De kern van een zeer diepe depressie trekt het ko mende etmaal naar zuid-Zweden. De wind draait daardoor boven het noordzeegebied en onze omgeving naar noordwest tot noord Vanuit het hoge noorden, gaat dan koude pool- lucht via het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen en de Noordzee naar onze omgeving afvloeien. Deze lucht wordt door het relatief warme zeewater onstabiel van opbouw, waarbij zich talrijke buien gaan vor men Deze buien drijven vanaf van avond ook onze omgeving binnen. Daar de toestromende lucht geleide lijk nog kouder wordt zullen deze buien vooral morgen overdag een winters karakter krijgen. Niet uitge sloten is zelfs dat de sneeuw na het passeren van een sneeuwbui enige tijd blijft liggen. Vooral in de nacht van vrijdag op za terdag is de kans op gladde wegen groot. Zowel in de nacht van donder dag op vrijdag als op vrijdagmiddag is het tussen de buien door een graad of vier. De wind draait naar noord west en is in het binnenland matig of vrij krachtig, mogelijk met uitschie ters bij buien. Aan zee en op het IJs- selmeer staat permanent een harde mogelijk zelfs stormachtige noord westenwind. Tijdens het weekeinde verbetert het weer tijdelijk. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor zater dag en zondag: Britse Eilanden: opklaringen, hier en daar mist of wolkenvelden. In het noorden en westen bewolkt en vooral op zondag regen. Denemarken en noord-Duitsland: op zaterdag enkele sneeuwbuien, zondag opklaringen. Overdag temperaturen rond nul, in Denemarken lichte vorst, 's nachts lichte, hier en daar Benelux, noord- en west-Frankrijk: op zaterdag voornamelijk in de Bene lux nog enkele winterse buien. Ove rigens wolkenvelden. Middagtempe- ratuur van 4 graden in de Benelux tot 8 graden in west-Frankrijk, 's Nachts landinwaarts lichte vorst. sneeuw, zondag droog i klaringen Middagtemperatuur het vriespunt, ~L" tige vorst. Zuid-Frankrijk en noord-Spa flinke opklaringen Plaatselijk nj J Middagtemperatuur ongeveer 8 den, in mistgebieden rond 's nachts overwegend lichte vors Portugal en zuid-Spanje: zoi Middagtemperatuur van 10 gradei 1 het binnenland tot 17 graden i zuiden, 's Nachts landinwaarts liq I Alpengebied: aan de zuidzijde z Aan de noordzijde op zaterdag overwegend droog met v; j westen opklaringen Temperati tot aan de grond onder nul. Italië, Adriatisehe kust: meer het zuiden op zaterdag buien, ova gens vrij zonnig. Middagtemperat van 4 graden in het noorden tv.bew 15 10 Gemarineerde, gebakken kabeljauw met bonensalade en peterselie- aardappelen mokka-gembervla Nodig voor twee personen: 300 g verse of diepvries ka beljauwfilet, 1 lepel olie, 1 theelepel mosterd, 1 theele pel citroensap, dragon, zout, bloem, losgeklopt ei, paneermeel, circa 30 g mar garine; 450 g diepvries of blik sperziebonen, zout, 1 lepel azijn, 2 lepels yoghurt of slasaus of mayonaise, pe per, suiker, ui of prei, pe terselie, 1 hardgekookt ei; V2 tot 1 kg aardappelen, zout, peterselie, 15 g mar garine; V2 liter melk, 25 g maizena, 30 g suiker, 2 theelepels op- loskoffie, 2 bolletjes gem ber met iets siroop. ei Spoel verse vis af met ko 01 water en laat hem uitlekk Meng olie, mosterd, citrot rei sap en dragon. Snijd de fi /e< in porties en zet die tien 1 rei nuten weg met het oliemei seltje. Strooi vervolgens over de stukken vis en h ze door bloem, ei en door )r* neermeel. Bak de vis in margarine bruin en gaar zes a acht minuten. Kook diepvries sperziebon gaar en laat ze koud word Laat de bonen (ook die blik) uitlekken en schud weinig zout door. Meng 1 sausje van azijn, yoghurt slasaus of mayonaise), zo [ie: peper, suiker met fijngesi'?- den ui (of prei) en kleiig knipte peterselie en schep de bonen door. Laat de sa de een half uurtje intrekk en garneer haar met ei. Neem kleine of kleiner sneden aardappelen (Binl zijn hiervoor zeer geschi en kook deze gaar met zo Giet de aardappelen af schud er fijngeknipte peti selie en margarine door. Kook de helft van de me Meng maizena, suiker weinig koude melk tot papje, schenk daar al roert de wat hete melk bij en het mengsel in de pan. j de vla even koken. Voeg v het vuur de rest koude me oploskoffie, kleingesned gember en gembersiroop JEAN1 int

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2