CcicUc 0omatit Verlaging gasgrijs verwacht Lawaai Onderzoek beelden op Paaseiland NS: vorig jaar 2,5 procent meer reizigers VAN AARDENNE WIL TARIEF 1 JULI HERZIEN Louise de Coligny OPEN DAG AR 85 mag deelnemen aan verkiezingen Nieuwe vertraging Geen wijziging eindexamens Leiden en omgeving uur zonder water n Slavenburg-zaak Donderdag 23 januari 1986, DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilg.iv.> W.«sl«T|)i'rs. bfhoiHwlMolSijlhnll P^rs. Apotheker* li|k 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. lel.O'/l-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. |)iie« teur-liooldni«l.ii,l<Mir: |.|.ll.illew«is,Oielre<l.i<|eur: Wim Buiileweg. Abonnementen: (iiu l.5% BTW) per maand I. 22.49(rtut.betdling).kwfirtaal f. 67.43. |aar I. 256.85. Klruhlen bezorging: mrwiuldq t/m vrudriq van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdaq van 14.00 tol 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63permm, kleintjes f. 0,44 permm. Losse nummers I. 1.10. Wisselend bewolkt en buien, in de loop van de dag ook met hagel of sneeuw. Temperatu ren zowel in de nacht als over dag rond 4 graden. Wind draaiend naar noordwest, vrij krachtig, aan zee hard of stormachtig. Zon op: 08.32; on der: 17.12. Schev. hoog water: 2.27 en 14.30; laag water: 10.07 en 22.24 uur. OTTERDAM Het proces tegen de voormalige voorzitter van raad van bestuur van Slavenburgs bank, mr. Piet Slaven- irg, loopt kans weer uitgesteld te worden. De voormalige top- an, die tot voor kort op snelle berechting heeft aangedrongen, left de rechtbank nu gevraagd de behandeling alsnog uit te illen. olgens de raadsman van Piet Slavenburg heeft het verzoek tot tstel te maken met de beslissing eind 1985 van de Hoge Raad, de beroepsprocedures tegen twee andere Slavenburg-topmen- n. Daarbij werden de bezwaren die tegen de berechting van de jmensen waren aangevoerd, gegrond verklaard. De verdedi ng verwacht nu dat de twee bij de hernieuwde behandeling or het Hof buiten vervolging worden gesteld. arcelona kriiet dena ee" plaatselijke com merciële radio. De directeur igen radiostation var> deze zender is niemand minder dan oud-Barcelona- (Van onze correspondent -voorzitter Augusti Montaz, de aul van der Voort) man die Johan Cruijff had ge- ARCELONA - De 108.000 le- contracteer!!. „Radio Barca" m van de Catalaanse voet- krijgt 40 uur zendtijd in de ilclub FC Barcelona krijgen week. Volgens het contract ilgende maand een eigen ra- mag „Radio Barca" uitzenden ostation. Clubvoorzitter Nu- wat zij wil. De persvrijheid ;z heeft daarvoor een con- wordt dus in elk geval op pa- act getekend met Radio Ca- pier gerespecteerd. (ADVERTENTIE) VOORLICHTINGSAVOND Openbare scholengemeenschap voor Atheneum, HAVO en MAVO Kagerstraat 7 te Leiden (met dependance te Leiderdorp) Vrijdagavond 24 januari om 20.00 uur zaterdag 25 januari van 10.00 uur tot 13.00 uur. Voorjaarsmode in Parijs In Parijs hebben gisteren tal van internationale mode-ontwerpers hun voorjaars- en zomercollectie aan het publiek getoond. De Noorse ontwerper Per Spook wandelt hier tussen twee manne quins, beiden gekleed in luchtig zijde. Voor de Are de Triomph poseert een model van Jean-Louis Scherrer in een creatie van wit leer met zwart suède. Jean Patou komt met een eenvoudig ontwerp van witte zijde met marineblauwe noppen. Ook de strooien hoed is marineblauw. Op de bres voor de kangoeroe CANBERRA Australische dierenbeschermers zijn te hoop ge lopen tegen de regering in Canberra die toestemming heeft ge geven om dit jaar zeker 2,5 miljoen kangoeroes af te schieten. Morgen worden grote demonstraties verwacht in de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannie en uiteraard Australië zelf. Volgens de minister van milieu, Barry Cohen, moeten de dieren worden afgeschoten, omdat de kudde nu zeventien miljoen stuks telt en een gevaar voor de landbouw. De milieubeweging vindt dat overwegend commerciële belangen hebben geleid tot het be sluit. Het smakelijke kangoeroevlees is een kostbaar exportpro- dukt. SANTIAGO De Noorse ontdekkingsreiziger en avonturier Thor Heyerdahl is gisteren aangekomen op Paaseiland om te proberen een van de grote mysteries van het eiland in de Stille Zuidzee op te lossen: hoe een verdwenen beschaving de 600 enorme, grof-gesneden beelden verplaatste van de plek van een vulkaan waar zij werden gebeeldhouwd naar hun huidige plaats, kilometers verderop. De legende wil dat deze „Moai- "-beelden konden lopen. Op het Chileense Paaseiland op 3.200 kilometer ten westen van-het moederland, is eerder belangrijk bewijsmateriaal gevonden voor Heyerdahls theorie, dat antieke volkeren de oceanen tussen werelddelen overstaken. Verkeer, recreatie en industrie. De drie grootste lawaaimakers zou je toch zeggen. Maar toch blijkt, dat die nauwelijks voor overlast zorgen in Nederland. Er wordt dan ook maar bijzonder weinig over geklaagd, ten hoogste vier of vijf van de honderd Nederlanders liggen er wakker van. Nee, dan de buren. Zonder te beseffen, dat de klagers zelf ook weer buren van de buren zijn, hebben ze over de herrie daarvan steen en been geklaagd. De buren oefenen te luidruchtig op muziekinstrumenten. Honden blaffen te veel, maar vooral radio's en tv's staan te hard. Als twee buren nu eens een abonnement op de Leidse Courant zouden nemen, dan hoorde je op slag alleen nog papier ritselen. En af en toe de uitroep: „Moet je nou eens horen wat er in de krant staat!". De Leidse Couiant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Ccidóe Courant uren maken leeste herrie N HAAG Buren zorgen voor meeste geluidoverlast. Dit heeft Stichting Geluidhinder afgeleid haar campagne „Lawaai is geen en", waarvan de resultaten gis- middag in Den Haag zijn aange- len aan minister Winsemius van OM. Van de 8.856 reacties op de npagne sloeg 84 procent op over- door de buren. De buren zetten radio en tv te hard, oefenen te druchtig op muziekinstrumen- hebben blaffende honden en ken ook te veel lawaai op vloe en muren. De Stichting ont- 2.971 „duidelijke" klachten, Bemaal zoveel als in 1984. Afgestudeerde HBO krijgt titel DEN HAAG Een afgestudeerde in het hoger beroepsonderwijs (HBO) krijgt een internationaal erkende titel achter de naam. Dat wordt de letter B (Bachelor's degree), gevolgd door een punt, met daarachter twee kleine let ters die de afstudeerrichting aangeven. Een voorbeeld: L. Inks B.sa (sociale academie). Minister Deetman (Onder wijs) kondigt aan dat hij dat binnenkort zal voorstellen aan de Tweede Kamer. Voor het wetenschappelijk onderwijs (universiteit, hogeschool) komt Deet man met een „Master's degree", naar analogie van de Angelsaksische landen. De Nederlandse titels drs., ir., mr. en ing blijven daarnaast gehandhaafd. AbvaKabo wil dat PTT staatsbedrijf blijft DEN HAAG De ambtenarenbond van het FNV, de AbvaKabo, wijst het plan van het kabinet af om de PTT om te vormen tot een NV. Het bestuur wil dat de PTT een staatbedrijf blijft.De PTT zou wel meer armslag moeten krijgen om zelf geld te lenen voor het doen van investeringen en om een ei gen arbeidsvoorwaardenbeleid te voe ren. De AbvaKabo is echter bang dat de overheid, die straks alle aandelen van de PTT in handen krijgt, deze aan delen zal verkopen aan het bedrijfs leven. Daarmee zou de controle van de overheid op de PTT verdwijnen. De overige ambtenarenbonden, CFO, AC en CMHA, steunen de plannen van het kabinet wel. DEN HAAG De nieuwe anti-revolutionaire partij met als lijstaanvoerder kamerlid drs.A.Wagenaar mag onder de naam AR'85 deelnemen aan de verkie zingen. De Raad van State heeft vanmorgen het be zwaarschrift van het CDA tegen het voeren van de naam AR'85 verworpen. De Raad van State deelt daarmee de visie van de Kiesraad dat het CDA, waarin de vroegere Anti-Revolutionaire Partij (ARP) is opgegaan geen monopolie heeft op het begrip anti revolutionair. Ook de CPN heeft haar beroepszaak bij de Raad van State tegen het inschrijven in het kiesregister van de Vereniging Communisten Neder land verloren. De naam van deze nieuwe partij (VCN), zou te veel lijken op die van de CPN. Echtpaar geeft kind 139 namen CHESTERFIELD Een kind om trots op te zijn, vonden John en Margaret Nelson uit het Engelse Chesterfield van hun dochter, die 25 minuten voor middernacht op de laatste dag van het jaar 1985 geboren werd. Daar om gaven ze het kind 139 namen. Voor de aangifte moest een speciaal formulier be steld worden om alle nfa- men te vermelden. Tracy's zusjes van 6 en 5 en broer tje van 3 hebben ieder drie namen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gasprijs voor ge zinnen en kleine bedrijven gaat op 1 juli omlaag, als de daling van de olieprijzen blijvend en van grote be tenis is. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft dit giste ren laten weten, nadat in de Twee de Kamer en door de Vereniging van Gasbedrijven (Vegin) grote druk was uitgeoefend de prijs van een kubieke meter aardgas met ten minste enkele centen te verlagen. De aardgasprijs voor de huishoudens is in Nederland gekoppeld aan de notering van huisbrandolie, dat de afgelopen dagen be langrijk goedkoper is geworden, nu de prijzen voor ruwe olie geduikeld zijn. Mi nister Van Aardenne gaf gisteren toe, dat de aardgasprijs momenteel „iets boven het niveau' van huisbrandolie" ligt, maar voegde daar onmiddellijk aan toe dat de aardgasprijs in 1985 nog zo'n negen cent onder de prijs van huisbrandolie lag. De Gasunie heeft inmiddels laten weten bereid te zijn om met de vereniging van gasbedrijven VEGIN te gaan praten over een verlaging van de gasprijs, en ook een Kamermeerderheid van PvdA en CDA meent dat de tarieven belangrijk omlaag kunnen. Van Aardenne reageerde daar op met de opmerking: „We moeten eerst een paar maanden bezien of het lagere niveau zich stabiliseert. De laatste dagen is de ruwe-olieprijs immers onder meer door speculatie wel erg fors gedaald; met ruim vijfentwintig procent tot twintig dollar per vat van 159 liter". •Van Aardenne wilde gisteren niet zeggen met hoeveel cent de aardgasprijs precies zou kunnen dalen. Het Centraal Plan Bu reau evenwel, houdt in zijn prognoses re kening met een daling van drie tot vier cent in 1987. Voor dit jaar wordt in ver band met de dalende aardgas- en olieprij zen volgens recente berekeningen van de Erasmus universiteit een tegenvaller voor de schatkist van tussen de 11 en 17 mil jard gulden verwacht. Rio Grande los WASSENAAR Drie sleepboten van de bergings maatschappij Smit Tak in Rotterdam hebben vannacht het gestrande schip Rio Grande los getrokken van de kust bij Wasse naar. Het schip is met hulp van de Smit Lloyd 123 overgebracht naar de reparatiewerf van Verolme in de Botlekhaven in Rotterdam. Daar wordt onderzocht of het schip scha de heeft opgelopen als gevolg van de berging. Rijkswa terstaat heeft van daag onderhande lingen gevoerd met de Griekse re der van de Rio Grande over het verhalen van de bergingskosten. De kosten bedra gen 850.000 gulden voor betaling aan Smit Tak alsmede een onbekend be drag voor herstel werkzaamheden aan onder meer de duinen en het strand. Pag. 13: „Be dankt voor de be langstelling en tot ziens". DEN HAAG In het voortgezet onderwijs zal bij examens het eindcijfer het gemiddelde blijven van de resultaten van het schoolonderzoek en het schriftelijk examen. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) heeft na een twee daagse conferentie over dit on- derwep meegedeeld dat plan nen tot losmaking van de cij fers van het schoolonderzoek en het schriftelijk eindexamen niet doorgaan. Met de handha ving van het oude systeem is tegemoetgekomen aan de wen sen van het onderwijs, waar de vrees leefde voor een ernstige devaluering van het schoolon derzoek. Ginjaar maakte te vens bekend dat het schrifte lijke examen niet zal worden ingekort. Noch door schrappen van examenvakken noch door uitloting. Bekeken wordt nog of bij de herkansing in plaats van twee vakken één vak kan worden overgedaan. Daardoor zou veel tijd worden gewon nen. UTRECHT De spoor wegen hebben een goed jaar achter de rug.v Na en kele jaren van daling, ver oorzaakt door forse ta riefstijgingen, nam in 1985 het reizigersvervoer voor het eerst weer toe: met 2,5 procent. Ook het goede renvervoer zat in de lift, aldus een tevreden NS-topman drs. L.F. PLoeger gisteren op de nieuwjaarspersconferen tie.. Die stijging schrijft NS vooral toe aan het feit dat vorig jaar voor het eerst sinds jaren de treinkaartjes niet duurder maar goedkoper werden. Ver der speelden de strenge winter en natte zomer een rol. De ontvangsten uit het reizi gersvervoer namen met 56 miljoen gulden toe tot 1.117 miljoen gulden. Het reizigers- vervoer bracht daarmee 40 miljoen meer in het laatje dan NS had begroot. Bij het goederenvervoer steeg de vervoersomvang in '85 met ruim 2,5 procent van 19,9 naar 20,4 miljoen ton. De opbreng sten stegen met ruim één pro cent naar 286 miljoen. Ook voor dit jaar verwacht NS een lichte stijging van het reizi gersvervoer. In '86 zullen de tarieven door de bank geno men gelijk blijven. De NS ver wacht verder groei vanwege het feit dat de Schiphollijn, die per 1 juni doorrijdt naar Am sterdam CS, extra klanten gaat opleveren. Eventueel kan een forse verlaging van de benzi neprijzen wel roet in het eten gooien. LEIDEN Leiden, de Bollenstreek en de Rijnstreek hebben vanochtend bijna een uur zonder water gezeten. Om negen uur ontstond er een lek in een toevoerbuis aan de Plesmanlaan, waardoor de druk op het gehele waterleidingnet wegviel. De lei ding met een diameter van 80 centimeter, is één van de hoofd- toevoerkanalen vanuit het pompstation in Katwijk. Na het af sluiten van die buis was de druk op het net binnen het uur te rug. Het lek is vermoedelijk veroorzaakt door onzorgvuldigheid bij de werkzaamheden aan de stadsverwarming, die op dit mo ment in de Plesmanlaan plaats hebben. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19,00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1