Van onverbeterlijke dikzak tot een gewaardeerd middenstander VVV Lisse heeft meer ruimte nodii Vrouwenbond FNV wil vrouwen vakschool in regio Den Uyl wil duidelijkheid over euthanasiekwestie 'Gezeten Burger* over Leidse elite Opnieuw celstraffen in Den Haag vooi plunderingen Oud en Nieuw! ,Oud Wassenaer naar Nationale Historische Onderwijscollectie LEIDEN OMGEVING £cidóc0CHvumt DONDERDAG 23 JANUARI 1986 PAGINA LEipEN/DEN HAAG De Vrouwenbond van het FNV koestert plannen om te komen tot stichting van een vrouwen vakschool in Den Haag of in gemeenten ten noorden van de Residentie. De school zou van af september dit jaar gratis vakopleidingen moeten ver zorgen, gericht op werkwillige vrouwen met weinig voor opleiding en een smalle beurs. Gedacht wordt met name aan éénjarige computeropleidingen (all-round gebruikster van mi cro-computers en systeembe heerster). Daartoe is inmiddels de Stich ting Vakopleiding FNV opge richt, die de school in het ge bied Zuid-Holland Noord van de grond wil tillen in navol ging van twee goed lopende vrouwenvakscholen in Tilburg (90 leerlingen) en Utrecht (120 leerlingen). Genoemde stichting heeft twee „wegbereidsters" in dienst genomen, die de ko mende vier maanden gaan on derzoeken of het stichten van een dergelijke school in Zuid- Holland Noord zinvol is. De fi nanciën voor dit vooronder zoek (60.000 gulden) zijn be schikbaar gesteld door de ge zamenlijke arbeidsbureaus in het betreffende gebied (Den Haag, Delft, Leiden, Gouda en Alphen). De resultaten van het onderzoek maken uit of en zo ja. waar de „Lena de Graaf- school" (genoemd naar de ini tiatiefneemster van de Vrou wenbond FNV) uiteindelijk wordt gevestigd. Op basis van dit onderzoek beslissen ook de arbeidsbureaus of zij de school mede zullen subsidiëren. Ook bij het Europees Sociaal Fonds is een subsidieverzoek inge diend. Het initiatief van de Vrouwen bond geniet ondersteuning van het Vrouwen Emancipatie Steunpunt in Zuid-Holland, het ondersteuningsteam van de volwasseneneducatie in Den Haag en van de FNV. Aan fÊ Alida de Jongschool in Utrecht en de Annie van Die- renschool in Tilburg kunnen vrouwen kiezen tussen twee opleidingen in de informatica- sector (all-round computerge bruikster en systeembeheer ster) en één opleiding gericht op het beginnen van een eigen bedrijf. Het succes van de Ali da de Jongschool is volgens de Stichting Vakopleiding FNV groot, vooral dank zij de gun stige voorwaarden: part-''me opleiding met aangepaste les tijden, geen of minimale voor opleidingseisen, geen eigen bij drage, aangepaste lesmethode, een officieel diploma en kin deropvang. Van de eerste lich ting studentes is 90 procent ge slaagd en een groot aantal van hen heeft werk gevonden. PIETGROENEVELD WIL WASSENAAR GEZONDE SNACKS VERKOPEN WASSENAAR Ze be staan nog, de nauwelijks voorstelbare maar waar gebeurde, wonderbaarlij ke gedaanteverwisselin gen. Ooit woog „dikke" Piet Groeneveld (39) 270 kilogram en was als zoda nig bezienswaardigheid nummer één tot ver bui ten de grenzen van Was senaar; inmiddels bracht een maagoperatie soelaas en met de huidige 117 ki logram durft hij het leven weer aan. Wraak op al diegenen die hem jaren lang hebben bespot en be schimpt dreef Groeneveld tot zijn plan, Wassenaar te verblijden met gezonde snacks, te verkopen in een energiezuinige snack-kar aan de Zonneveldweg. Waarom snacks? „Ik heb ervaring zat". „Ik ga mijn leven verande ren", weet Piet Groeneveld. „Ik heb eindelijk wat ik altijd heb gewild: een gezellige vrouw en een dochter van twee maanden. Voor hen wil ik zorgen. De gemeente heeft een standplaatsvergunning voor een snack-kar toegezegd. Ik wacht nu nog op de kinder bijslag. Daarmee kan ik de aanvraag voor een hinderwet vergunning betalen". Piet heeft zijn assortiment al uitge dacht: rauwkost, bal gehakt, shaslick-stick, kip, broodje ra dijs en selderie, natuurlijk pa tat en op den duur wellicht ge pofte maïskolven en kleine pannekoekjes. De standplaats op het parkeerterrein van een voormalige school aan de Zon neveldweg is tot in de details uitgedacht: vlak bij de velden van voetbalvereniging Blauw Zwart en de hockeyclub; bo vendien in de buurt van de thans in aanleg zijnde golf baan. „Ik hou erg van kokke rellen. Ik ben ontzettend crea tief. Bovendien: ik heb een uitstekende smaak. Het moet een snackbar worden met de goedkope hapjes voor de chic en de pure werkman. Zak pa tat voor een gulden zoals het hoort met 135 gram. Geen ge zeur. Net als vroeger. En ge zellig een praatje maken, want dat is er tegenwoordig niet meer bij. Overal moet je wach ten; nergens word je nog vriendelijk bediend. Waar is de gezelligheid gebleven?" Piet Groeneveld hoopt met Pasen de nering te beginnen. Eén probleempje hindert: hij is niet in het bezit van een snack-kar en roept hierbij ie dereen in Wassenaar die het goed met hem voor heeft op om een steun in de rug eens in overweging te nemen. Schen kingen en aanbiedingen van soortgelijke aard zijn alle van harte welkom. Ruim anderhalf jaar geleden zette Piet Groene veld overigens zijn eerste schreden op het onzekere pad van de middenstand. Twee weken na zijn bruiloft (juni 1983) vlogen in het verre Be verwijk de drumsticks en de patat-frites reeds over de toon bank van de snackbar. Piet draaide per week een omzet van ongeveer 3500 gulden. He laas was de fiscus zo onvrien delijk om in februari vorig jaar de boel failliet te verkla ren wegens de aanzienlijke sommen zwart geld. Foutjes. Piet heeft er veel van geleerd. „Ik weet zeker dat de snack- kar een succes wordt. Het moet gewoon. Ik heb een gi gantische hoop in te halen. Ie mand die op zijn twintigste trouwt heeft zo'n dertig jaar de tijd om een redelijk bestaan op te bouwen. Ik heb én twintig jaar verspeeld én ik moet op boksen tegen mijn reputatie. Dat is een dubbele achter stand. Ik krijg nog steeds reke ningen van schuldeisers; agen ten vragen: hé Piet, wanneer doe je weer eens wat? Bepaal de voordelen die ik als zielige dikzak had, heb ik verloren. Maar vergeleken bij m'n hui dige geluk zijn dat kleinighe den". Operatie In het immer oplettende da mesweekblad Libelle las „dik ke" Piet Groeneveld ruim vier jaar geleden een artikel over een mevrouw die dankzij een verkleining van de maag aan zienlijk was afgeslankt. Dat moet ik ook, dacht Piet en toog naar de knappe chirurgen in Rotterdam die juni 1982 de operatie met succes uitvoer den. Twee maanden later was Piet honderd kilo lichter. Aan zijn lichaam moeten binnen kort wat overtollige huidplooi en worden rechtgetrokken maar voor het overige is „Hel Leven Als Dikzak" voor Piel Qroeneveld hiet meer dan een pijnlijke herinnering aan ver vlogen jaren. Piet is warempel een normaal mens. Hij kan op straat lopen zonder aangegaapt te worden. Piet is vrij. Hij is wegens zijn dikte talloze ma len met justitie iri aanraking geweest. Mag iedereen weten. „Je mag gerust weten: ik heb vaak bewust mezelf in de ge vangenis gemanoeuvreerd. Als rechters tegen me zeiden: je krijgt vier weken dan zei ik dankjewel". Een pijnlijke herinnering zeg dat wel. „Ik ben eigenlijk altijd te dik geweest. Op die foto aan de muur ben ik vijf jaar oud. De korte broek is een afgeknipte pantalon van een oom. Toen al was ik op dieet. Tegen mijn familie verzon ik allerlei smoezen om extra te ..Dikke" Piet Groeneveld oe fent voor in de snack-kar: „Ik heb eindelijk wat ik altijd heb gewild: een gezellige vrouw en een kind. Voor hen wil ik zor gen". Inzetje: Piet in 1979. eten Als ik ergens binnen kwam was het eerste wat ik dacht waar is de broodtrom mel. Nooit heb ik een gevoel van verzadiging gekend. Ik ben onderzocht op de meest onwaarschijnlijke ziekten. De Jelgersma-kliniek in Oegsteest heeft LSD-kuren op me toege past en kwam tenslotte tot de conclusie dat mijn dikte te wij ten was aan het fout afreage ren van kwaadheid. Ik geloof daar niet in: ik heb in mijn le ven al behoorlijk wat mensen geweld aangedaan. Kijk, ik heb gewoon mijn eigen ver klaring. Je hebt in je hersenen een hypofyse zitten, een soort klep die hongergevoelens van mensen regelt. Bij mij heeft dat nooit gewerkt. Als er kaas was, nam ik het op mijn brood; als er geen kaas was, nam ik evengoed een heel brood. Pure 'verslaving. Ik pikte zegels van de supermarkt; ik ging zielige verhalen ophangen. Op m'n twaalfde lag ik voor onder zoek in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Heb ik een stel luidsprekers van de muur gegapt, die verkocht aan een vriend en voor het geld ging ik pinda's kopen. Je doet alles om aan eten te komen". VOORBURG De Partij van de Arbeid gaat alsnog een poging wagen om een meerderheid te krijgen voor het initiatief-wets ontwerp van D66 inzake euthanasie. Vandaag heeft PvdA-fractieleider Den Uyl een gesprek hierover met zijn collega van de VVD, Nijpels. Hij wil met dit onderhoud de fractie van de VVD achter het D66 wetsontwerp en tegen het vrijdag ingenomen ka binetsstandpunt krijgen. Den Uyl zei, tijdens een spreekbeurt gisteravond in Voorburg, dat moet worden voorkomen om van de eutha- nasie-kwestie een verkiezings- onderwerp te maken. Het hui dige standpunt van de rege- ring-Lubbers waarbij een re geling nog hiet wordt getrof fen, euthanasie dus strafbaar blijft en voorlopig slechts een „proeve" van een eigen wets ontwerp wordt gemaakt, vond de oppositieleider „een schrij nend bewijs van armoede." Volgens de oppositieleider is een wet die de euthanasie re gelt noodzakelijk. „Een zo groot mogelijke helderheid is geboden. Niet alleen artsen moeten weten wat wel en niet is toegestaan, maar de hele sa menleving heeft recht op een zo groot mogelijke helderheid in deze zaken". In zijn spreekbeurt opi een bij eenkomst van de PvdA-afde- ling Voorburg maakte Den Uyl ook nog enige toenadering in de richting van het CDA. Zo zei de PvdA-voorman: „Lubbers is niet van verstand ontbloot; hij is ook niet abso luut slecht". Veel van dergelij ke vlijende geluiden waren aan het adres van de huidige premier gisteravond niet te horen in de aula van het Dal ton Lyceum in Voorburg. De oppositieleider legde het ac cent op de verschillen tussen het huidige beleid en dat wat de PvdA voorstaat. Een betoog dat vele facetten omvatte: werkgelegenheid, energie, koopkracht, kruisraketten, euthanasie, koppelingen, maar waarin centraal stond de twee deling in de samenleving. Vol gens Den Uyl is een nieuwe onderklasse aan het ontstaan van mensen die er niet meer aan te pas komen en door de snelle veranderingen in de sa menleving, de nieuwe beroe pen en technieken, uit de boot vallen. Een spreekbeurt die de circa 150 aanwezigen van be gin tot eind geboeid hield. On der hen vele locale politici, zo als Voorburgs wethouder en Den Uyls partijgenoot Giebels, die nog eens wilde horen wat een regering met PvdA voor de gemeenten zou doen. Hij kreeg te horen wat hij wilde, in tegenstelling tot de in grote getale aanwezigen journalis ten. Zij wilden meer weten over de vraag hoe het nu staat met de concurrentie die Den Uyl heeft van zijn potentiële opvolger Wim Kok. Gelukkig was een televisieploeg van „Den Haag Vandaag" om hem hierover aan de tand te voe len. „Het is mooi en ik ben er ook heel blij mee" zei Den Uyl, „dat Kok zo hoog scoort in de opiniepeilingen. Maar er is maar én lijsttrekker voor de PvdA, en dat ben ik". WASSENAAR Leden van de Historische Vereniging „Oud Wassenaer" kunnen za terdagmorgen 1 februari op excursie naar de Nationale Historische Onderwijscollectie te Zoetermeer. Leden van de vereniging die belangstelling hebben voor de geschiedenis van de school moeten zich voor 25 januari opgeven via tel.01751-16605 of 14356. In maart wordt een lezing ge houden en voor zaterdag 19 april heeft het bestuur een ex cursie naar Valkenburg ge pland. De algemene ledenver gadering wordt gehouden op maandag 28 april en op dins dag 27 mei houdt de heer Ot- ten een lezing over de histori sche geografie van Wassenaar. Zuivelkeuken biedt aangepaste cursussen LEIDSCHENDAM De Zui velkeuken Leidschendam heeft een aantal nieuwe cur sussen in februari op het pro gramma staan, allemaal aange past a,an bepaalde bevolkings groepen. De eerste kookcursus heet „Een goed begin". Voor inlichtingen en inschrijvingen kan men terecht bij de Zuivel keuken, Berberis 10 (winkel centrum Leidsenhage), Leid schendam, telefoon 070-272270. LEIDEN „Het dramatische verval van de Leidse textiel nijverheid in de achttiende eeuw werd eerder veroorzaak door angst van ondernemers om risicovol te investeren, da va doordat er de klad in de textiel was gekomen. De onderne n mers durfden niet te innoveren, belegden hun kapitaal lie^j ver „veilig". Dat zei burgemeester mr. C. Goekoop gister ,n middag bij de officiële presentatie van het boek „Gezeteinn Burgers", een beschrijving van de Leidse elite tussen 170 j en 1800 Het verval van de textielnijverheid was er de oorzaak dat de bloeiende stad Leiden van de op een na grootste meenschap van het land aan het eind van de zeventiend r eeuw, snel afgleed naar een onbetekenende plaats. De sta slonk in omvang en de armoede nam snel toe. De rijke fam lies wisten zich aan de neergang te onttrekken. Hoe zij da deden wordt beschreven in „Gezeten Burgers", het in boek vorm uitgegeven proefschrift van de Utrechtse dr. M. Prak Tot de elite werden gerekend de rijke ondernemers e kooplieden (vooral actief in de belangrijkste economisch Keiler van de stad: de textiel) en de regenten, verenigd i et vroedschap dat de stad bestuurde. In de 17e eeuw was k geen onderscheid tussen beide groepen, maar nadat in h< J begin van de 18e eeuw werd besloten dat het regentscha familiegebonden was, ontstonden er heftige spanningen tui sen ondernemers en regenten. Een échte breuk kon telken worden voorkomen. Dat ging gepaard met intriges, huwe lijkspolitiek en een passende levensstijl die kenmerkend wa voor de soms puissant rijke elite. „Gezeten Burgers" is het derde deel van een drieluik ovt even zoveel Hollandse steden (behalve Leiden ook Hoorn e Gouda). De drie historische boeken zijn uitgegeven door ui geverij De Bataafsche Leeuw in samenwerking met d stichting Hollandse Historische Reeks. De prijs bedraagt gulden. De sprekers betoogden gisteren bij de presentatie boeken over Leiden en Gouda, dat een en ander getuigt va een sterk groeiende interesse voor de lokale geschiedeni Die mening was ook burgemeester Goekoop toegedaan. O een vraag of hij tegenstellingen zag tussen de politiek vara; vroeger en nu, constateerde hij dat er ook overeenkomste waren. „Vroeger liep de oppositie storm over gebrek aan ir spraak en macht. Dat gebeurt ook tegenwoordig. De geschil denis zal leren of de oDDositie eeliik heeft". bh va» denis zal leren of de oppositie gelijk heeft". DEN HAAG Op de tweede van een reeks snelrecte i procedures deze maand speciaal gewijd aan de me beurtenissen in Den Haag rond Oud en Nieuw h#'J ben gisteren vijf verdachten van de politierechterfrD hun stad gevangenisstraffen opgelegd gekregen tot gen weken onvoorwaardelijk, waarvan vier we] voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Evenals de verdachten, die vorige week terechtstonden voor dei Haagse politierechter, mr. R. van Rossum, mag ook het laa tre groepje Hagenaars (18 tot 23 jaar) zich als bijzondere voiet waarde tijdens de volgende jaarwisseling niet tussen acht i w; 's avonds en negen uur morgens op straat vertonen. Houitti| zij zich hier niet aan, dan lopen ze het risico dat zij ook het vo t waardelijk deel van hun straf achter de tralies moeten. z De verdachten moesten zich verantwoorden voor hun aandir in de ongeregeldheden in de roerige nacht van 31 december o:er januari en de dagen daarvoor. Centraal stonden op de zittit van de politierechter de diefstal van een grote hoeveelheid st ie ke drank uit een slijterij in de Fahrenheitstraat en de plunis ring van een drogisterij annex tabaksartikelenwinkel op Hoefkade; alleen voor deze zaak bedroeg de schade al 70.000 g den. PO; Een 22-jarige scholier, die door officier van justitie mr. F. Straelen als de hoofddader van de inbraak in de drankenwin'r i werd aangemerkt, kreeg negen weken celstraf, exclusief 'voorwaardelijk deel van vier weken. De knaap zou de deur de winkel met een soort van karateschop hebben opengetr; Maar hij was indertijd te dronken, vertelde hij, om 't zich no, f kunnen herinneren. stl od Daarnaast waren er jongens die andere delicten ten laste wa gelegd, zoals de brandstichting in een school aan de Delag straat, vernielingen en het op een brandstapel duwen van en le personenauto's, in de buurt van de Vaillantlaan. Een rest? rantbediende (19), die voor het in brand steken van de wag moest opdraaien kreeg een extra straf, omdat hij vorig janin ook nog een kluis heeft helpen kraken van een clubhuis aar Paulus Potterstraat. Er zou duizend gulden in hebben geze j{ Een Hagenaar van 21 jaar werd wegens gebrek aan bewijs u gesproken voor de plundering van de drogisterij aan de Hoef. de. Op 5 februari wordt in de zaken van de laatste grote groep schoppers en plunderaars snelrecht toegepast. Tenslotte zal o] febrauari nog een aantal verdachten voor de meervoudige mer moeten verschijnen voor een poging tot doodslag op de p tie. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en en 20.00 uur, za dags tussen 14.00 en 16.00 uur, telefoonnummer 070-190881 uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LISSE „Elke vorm van uitbreiding in aktivi- teiten is onverantwoord", stelt voorzitter H.J.C. /van der Kroft van de VVV-Lisse. Deze instel ling houdt zaterdag de jaarlijkse algemene ver gadering in de Beurs aan de Haven in Lisse vanaf 20.30 uur. In het begelei dende voorwoord daar voor wijst Van der Kroft op het nijpend ruimtege brek van de Lissese ver eniging. De VVV-Lisse wil graag de uitgangs punten van het beleid sprogramma aan gaan pakken maar wordt zelfs daarin belemmerd door de krappe ruimte. Het afgelopen jaar geeft de VVV-Lisse overigens wel weer enig vertrouwen in de toekomst. De gevolgen van de stijging van de economie waren merkbaar. Het aantal boekingen en arrangementen werd in twee jaar tijd ver dubbeld, de omzet van dé ge schenken steeg met 5 procent en de omzet van de theater- boekingen zelfs met 68 pro cent. Voor het eerst in de ge schiedenis vermelden de boe ken van de VVV-Lisse dan ook voor 1985 een totale om zet van bijna een miljoen gul den. Zo verkocht men in het VVV kantoor in het seizoen 1984/85 maar liefst ruifn 3600 strippenkaarten. Het aantal theaterboekingen groeide dus en wel van 844 in 1984 tot 1132 in 1985. De omzet van de VVV-cadeaubon steeg van 8841 stuks naar bijna 9600 en een totaalbedrag van bijna twee ton. Het aantal over nachtingen is vorig jaar iets gedaald van 8046 naar 7410. Het aantal geregistreerde passanten nam daarentegen toe van 2811 naar 2855. Aan de landelijke fietsdag werd door 1412 fietsers meegedaan, ruimt 400 meer dan het jaar ervoor. Tijdens de voorberei dingen van de Harddraverij- feestweek werd verder 2581 keer naar de inschrijfformu lieren werd gegrepen om een deelnemer(ster) te noteren die de inschrijving via de VVV liet verlopen. De win- terwandeltocht trok maar liefst 1200 deelnemers. De vertrouwde evenemente zullen dit jaar worden voor ér gezet, maar daarnaast staat nog één en ander op stapi bij het TOL, het Toeristisc Overlegorgaan Lisse, schuchter van start is g In de de TOL, zijn de horecC van Lisse, het KoopcentrunPJ Alverha, de gemeente en VVV gaan samenwerkei Het moet een platform om suggesties en ideeën aanzien van promotionee toeristische activiteiten nadi gestalte te geven. In dat ki der staat een „Engelse weel op het programma en oo een corsomarkt. 4dwi der

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14