„Bedankt voor de belangstelling en tot ziens" Toekomst Rijnsburgse Sportraad nog onzeker Onderzoek naar huisvesting van Noordwijkse bejaarden ,Je lijkt af èn toe wel een kruidenier^ L*r? icotamers ukken op BERGERS RIO GRANDE: FNV-Sassenheim kiest nieuwe voorzitter ut. de 'REEK Ook Noordwijk, cel tgstgeest en Zoeterwoude ollen binnenkort over zoge- am amde ecotainers beschik n. Deze containers voor de tameling van klein che- sch afval rukken op. Zij zijn 'esteld om te voorkomen dat schadelijke afvalstofen tus- i het gewone huisvuil te- :ht komen of in de riolering [r0f}|rdwijnen. Bovendien zijn ntpiimige stoffen voor herge- f uik geschikt te maken. Ove- ,e]zj ens wordt er volgende week k een Milieutelefoon offi- el in gebruik gesteld voor besi achten over het milieu. 40 gemeenten, waaronder kemade, Hazerswoude, Hil- [om, Katwijk, Leiden, Lei- sch rdorp, Leidschendam, Lisse, lordwijkerhout, Rijnsburg, ssenheim. Voorhout, Voor- loten. Warmond en Wasse- choar, zijn al ecotainers geïn- mê lleerd. In totaal zijn 44 de- orstts met 57 ecotainers inge- muht. Tot nu toe is daarin 140 w. n chemisch afval opgehaald door een gespecialiseerd rijf wordt verwerkt. Daar- zijn inmiddels 144 Zuid- illandse reinigingsambtena- zodanig opgeleid dat zij gecertificeerd depothou- klein chemisch afval mo- noemen. Gisteren zijn hen eerste certificaten uitge- t. Voor de ecotainers, loling van reinigingsambte- •en en voorlichtingscampag- heeft de provincie in totaal :.000 gulden uitgetrokken. Milieutelefoon gaat woens- 29 januari werken nadat leputeerde J.W. Hekkelman rtoe om elf uur het start- heeft gegeven. Dag en it zullen vijf nummers be- oaar zijn voor iedereen die fhten last of hinder heeft lawaai, lucht-, water- en lemverontreiniging. De Mi- itelefoon is tot stand geko- dankzij samenwerking ■n vier regionale milieu- isten en de provincie Zuid- land. De dichstbijzijnde re- lale Milieutelefoons zijn die Midden-Holland in Gouda 120-28011) en Den Haag 1-116111). (Vervolg van voorpagina) WASSENAAR „Be dankt voor de belangstel ling op het strand, be dankt radio-amateurs en tot ziens". Met deze woor den via de radio van kapi tein Huib Rutten van de Smit Lloyd 123 was het zelfs voor de meest onge lovige toeschouwer duide lijk dat de Rio Grande werkelijk was losgekomen uit het zand van het Was- senaarse strand. Enkele stoten op de scheephoorn onderstreepten het succes van de bergers. Dat ge beurde om precies 1.42 uur, exact op het moment dat de vloed het hoogst was: 92 cm. boven NAP, drie centimeter meer dan normaal door de forse wind, windkracht 7. Sommige onfortuinlijke toe schouwers hadden toen echter alweer de terugtocht aan vaard, in de veronderstelling dat het de bergers van Smit Tak ook dit keer weer niet zou lukken. Degenen die bleven kijken daarentegen werden beloond met de eerste duidelij ke beweging van het onder Malteser vlag varende vracht schip. Eenmaal in beweging gekomen, voerden de sleepbo ten de snelheid op tot 9 mijl. „Zet de champagne maar al vast «koud. We komen eraan", zei Hans van Seggels van de Smit-Lloyd 117. Als kinderen zo blij waren de bemanningen van de drie sleepboten. De derde is de bij Heerema Off shore ingehuurde IJsland. Vanaf gisteravond elf uur was men al bezig het schip uit het zuigende zand los te wrikken door eerst naar stuurboord en dan weer naar bakboord te trekken. „Het was water in de handjes, want bij Hoek van Holland ging het water alweer vallen", zei woordvoerder Henk Drent van Smit Tak vannacht. Binnen een half uur neemt dan ook in Wassenaar de vloed weer aanmerkelijk af. De mannen van Smit Tak waren echter precies op tijd. „De wind heeft nauwelijks voor extra water gezorgd, het is puur op sleepbootkracht ge daan. Wel werkte de deining van ruim twee meter mee om het schip over de zandbanken heen te slepen", aldus Drent. De drie sleepboten zijn goed voor 32.000 paardekrachten. De 15.000 ton metende bulk carrier kreeg vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens een zware storm motorpech, waarna het schip bij Wassenaar op het strand liep. De bemanning werd met helicopters van boord gehaald. In totaal heeft het bergingsbedrijf Smit Tak zes keer geprobeerd het 178 meter lange schip te bergen. Slechte weersomstandigheden bemoeilijkten het werk echter. Het bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJmuiden vond aanvanke lijk dat de staat het schip te vroeg aan de reder had ont trokken en spande een kort geding aan. Niet concurrent Smit Tak maar Wijsmuller zelf zou het schip bergen, omdat de laatste al een contract met de eigenaar had afgesloten. De rechter wees de eis van het IJ- muidense bedrijf af. Smit Tak kon daardoor zondag zijn eer ste bergingspoging onderne- Sinds het aan de grond lopen van de Rio Grande vorige week ip de nacht van dinsdag op woensdag, zijn dezelfde le den van de bemanning op de drie schepen geweest. Voor hen ligt nu een extra premie klaar van 1000 tot 5000 gulden de man. Eenmaal in volle zee werd de Rio Grande vannacht zuid waarts gekeerd, waarna de 117 en de IJsland werden losge koppeld. De treklijnen werden vervolgens vervangen door kortere sleeplijnen. Dit alles nam hooguit vijf minuten tijd in beslag. Daarna werd met behulp van de Smit Lloyd 123 („leading tug", hoofdsleepboot) en de IJsland koers gezet naar Hoek van Holland. De Rio Grande was nog steeds niet in staat op eigen vermogen te va ren. De reparatie van de motor blijkt problemen op te leveren, omdat het om een zeldzaam merk gaat. In Hoek van Holland gingen loodsen aan boord van zowel de Rio Grande als de Smit- Lloyd 123. Op de Nieuwe Wa terweg werd de Rio Grande stuur-assistentie verleend door havensleepboten. De bulkcar rier gaat naar Verolme Botlek. Voor zover nu valt te overzien heeft het schip geen schade geleden aan het avontuur. Of- Rio Grande jaagt hoog heemraadschap op flinke kosten LEIDEN/WASSENAAR Het Hoogheemraad schap Rijnland heeft nu al tienduizenden guldens schade opgelopen tenge volge van de stranding van de Rio Grande. Af gelopen weekeinde heeft Rijnland extra personeel moeten inzetten om de schade aan het Wasse- naarse duingebied te be perken. Duizenden be langstellenden zochten toen naar een plaatsje op het duin om het vlot trekken van het gestran de Griekse schip goed te aanschouwen. Het hoog heemraadschap bracht maandag eveneens een noodafrastering aan. Die werd 's nachts vernield en gebruikt om vuurtjes te stoken. Het hoog heemraadschap kan de exacte schade die het duingebied heeft opgelo pen, pas bepalen wan neer het schip geborgen is. J. Nienhuis van het heemraadschap: „Wij zullen proberen onze on kosten te verhalen op de eigenaar van het schip. Wij bekijken nu eerst of daar juridische moge lijkheden toe bestaan". Wanneer Rijnland de schadepost niet kan ver halen op de Griekse re der, hoeven de ingelan den niet bang te zijn dat de omslag wordt ver hoogd. Nienhuis: „Die kosten vallen in het niet op onze totale begroting. Daarbij krijgen wij voor onze zeeweringstaak een subsidie van zestig pro cent van de overheid". ficieel is het schip nu van de staat, die het gaat verkopen. De Griekse rederij Comninos Brothers Shipping zal het schip waarschijnlijk terugko pen. Van de opbrengst wordt de bergingsaktie betaald. De waarde van de Rio Grande be draagt naar schatting tussen de zeven en vijftien miljoen gul den. TER BEN VAN VEEN U 40 JAAR MET VUT De afdeling Sassenheim van de FNV-Bouwbond, die met 165 leden vrijwel stabiel is, heeft gisteren bestuursverkiezingen gehouden. Als nieuwe voorzitter werd R. Wolvers (rechts) geko zen. Hij bedankte zijn voorganger P. Homan (tweede van rechts), die 21 jaar als voorzitter dienst deed. Hierna werd een drietal jubilarissen gehuldigd: J. v. Vliet (links), A. v. Haastrecht (naast hem) en W. Roor (midden). Zij zijn 25 jaar lid van de bond. RIJNSBURG De toe komst van de Rijnsburgse Sportraad is nog onzeker. Reden voor de discussie gisteravond over de toe komst van de Sportraad bestaande uit vertegen woordigers van sportvere nigingen en de gemeente is de wijze waarop de raad de laatste tijd heeft gefunctioneerd, of liever gezegd: niet heeft gefunc tioneerd. De laatste verga dering van de raad vond een jaar geleden plaats. Vanuit de gemeenteraad werd nog niet zo lang geleden een suggestie gedaan om de raad om te dopen tot een sport- en cultuurraad. Op die manier zou dit adviesorgaan weer wat meer body kunnen krijgen. Aan de Sportraad zelf, om over haar eigen toekomst te praten. De raad kwam op voorstel van voorzitter A. C. Lissone niet veel verder dan de beslissing om de discussie uit te stellen tot 6 maart. On dertussen kunnen de verschil lende verenigingen zich bera den over de toekomst van de Sportraad. Wanneer ook het culturele aspect zal worden meegenomen, zal de samen stelling van de raad in de toe komst moeten veranderen. Dan kan bijvoorbeeld ook ge dacht worden aan vertegen woordigers van de muziekver enigingen, de oranjevereniging en het museum „Oud Rijns- burg". De vraag is echter of deze samenvoeging wenselijk is. Volgens A. C. Renooij, die namens de gemeente in de raad zitting heeft, zou deze sa menvoeging gezien het verga derschema van de Sportraad zeer wel denkbaar zijn. Een andere mogelijkheid is om een aparte culturele raad in het le ven te roepen, zo opperde hij. J. van der Nat vergeleek het huidige functioneren van de Sportraad met de bekende mosterd na de maaltijd. „We praten hier over tariefsverho gingen die al lang zijn doorge voerd. Je kunt er meer body aan geven als je er een echt adviserend orgaan van maakt. Nu is de beslissing vaak al door de politiek genomen, en dan mogen wij nog eens advies geven. Dat moet juist omge draaid worden". Rijsburgs wethouder W. Glas bergen van Sportzaken erken de dit, maar voegde er aan toe dat de opzet van de Sportraad in eerste instantie heel anders was. „Het was de bedoeling dat er vanuit de Sportwereld zaken in de Sportraad ge bracht zouden worden. Ver volgens zou de Sportraad die zaken bij de gemeente kunnen aankaarten. Nu zijn de zaken omgekeerd." Voorzitter Lissone erkende dat de Sportraad veelal wordt overgeslagen. Besloten werd dat de discussie over de toekomst van de Sportraad eerst verder bij de verenigingen gevoerd zal gaan worden. Die kunnen eventuele suggesties op schrift stellen. De Sportraad zal zich dan op donderdag 6 maart verder be zinnen op haar toekomst. Opnieuw sportmanifestatie RIJNSBURG De Rijnsburgse Sportraad wil opnieuw een sportmanifestatie houden in Rijnsburg. Deze mani festatie, waarbij alle sportverenigingen zich kunnen presenteren, zal dan rond de zomer moeten plaatsvin den. Anderhalf jaar geleden werd ook al eens een derge lijk evenement georganiseerd. Het idee was toen afkomstig van het Sportraadslid L. den Heyer. Zij hield zich ook met de organisatie bezig, samen met een aantal andere vrijwilligers. Wethouder W. Glasbergen zei tijdens de vergadering van de advies raad toe te zullen kijken of sportcomplex „Het Water- bos" wederom gratis of tegen een geringe vergoeding be schikbaar kan worden gesteld. Tijdens het vorige evene ment was het verboden om artikelen te verkopen. J. van der Nat vroeg of het nu wel mogelijk zou zijn om een aantal reklame voorwerpen (bijvoorbeeld posters) te gen kostprijs te verkopen. „Wij moeten die zaken ook bij de Bond kopen. Je kunt als kleine vereniging niet zo maar posters van een knaak gratis gaan uitdelen. Dat gaat al gauw oplopen". Dit punt zal in een volgende ver gadering worden meegenomen* NOORDWIJK Een en quête onder de Noord wijkse bejaarden om gege vens over hun huisvesting te krijgen en een onder zoek naar de accommoda tie voor ouderen in Noordwijk-Binnen. Dat stellen B en W van Noordwijk voor naar aan leiding van een notitie over lokaal ouderenbe leid. Met name het CDA drong tijdens de onlangs gehouden algemene be schouwingen aan op ver betering van de voorzie ningen voor ouderen. B en W verwachten dat er in de toekomst problemen zul len ontstaan in de bejaarden- sector. De bevolking vergrijst steeds verder en omdat men sen eerder ophouden met werken wordt er meer en meer een beroep gedaan op de bejaardenvoorzieningen. Daar staat echter tegenover dat het rijk drastisch bezui nigt op dergelijke voorzie ningen. De instellingen kun nen door de financiële be perkingen niet zonder meer tegemoet komen aan de vraag, aldus B en W. In het toekomstige beleid is volgens hen het uitgangspunt dat ou deren zo lang mogelijk zelf standig blijven. Wel moeten ze zo veel mogelijk betrok ken worden bij activiteiten die hun deelname aan de sa menleving waarborgt. Het onderzoek naar de be iaardenhuisvesting moet de behoefte aan geschikte wo ningen vaststellen. Voor het onderzoek wordt een werk groep samengesteld. Daarin zitten een vertegenwoordiger van de Stichting voor Ge coördineerd Bejaardenwerk Noordwijk, twee ouderen en ambtenaren van de afdeling Ruimtelijke Ordening en Maatschappelijke Zorg. Het onderzoek, dat 35.000 gulden kost, begint in maart en zal binnen een jaar worden af gerond. Ook wil het college onder zoek naar de accommodatie voor ouderen in Noordwijk- Binnen. Die moet beter afge stemd worden op de behoef te. De ambtelijke werkgroep, aangevuld met ouderen, zou daar advies over moeten uit brengen. De kosten van dit onderzoek bedragen 3.000 gulden. De commissies wel zijn en financiën bespreken het voorstel volgende maand. - EIDEN OMGEVING toidM<2owuwt DONDERDAG 23 JANUARI 1986 PAGINA 13 alnekenwedstrijd komeet Halley ipoo 'RDWIJK ESA. de Europe- ruimtevaartorganisatie waarvan ESTEC-vestiging in Noordwijk lerdeel is, heeft een tekenwed- ïjd voor kinderen uitgeschreven. ;t gaat om het uitbeelden van de imeet Halley die momenteel de rde passeert. 13 en 14 maart zal ESA naar de ig meet vliegen. De eerstvolgende i tmoeting met Halley zal zich pas het jaar 2061 voordoen wanneer weer de aarde voorbij zal gaan. dat jaar wil ESA met de kinde- i van nu die dan dus bejaar- n zijn opnieuw hun visie op de tmoeting met de komeet in 1986 kijken en vergelijken met hoe zij m dan zien. Alle kinderen die rki jonger zijn dan tien jaar kunnen meedoen en een tekening of schil dering hun visie over de ontmoe ting met de komeet met het ESA- schip Giotto opsturen. Alle inzen dingen zullen zorgvuldig worden bewaard en de winnaars zullen worden uitgenodigd hun hoofd prijs, er zijn mini-telescopen, Giot- to-modellen en spelletjes, op het ESA-hoofdkwartier in ontvangst te komen nemen. De tekeningen of gekleurde inzendingen moeten worden gemaakt op een vel papier van 21 bij 29 centimer. Ze moeten worden gestuurd naar ESA, Press Publications Section, 8-10 Rue Mario Nikis, 75738 Paris Cedex 15, France. Scheidend VOORHOUT Het school hoofd Ben Went is 25 jaar aan de St. Antoniusschool in Voorhout verbonden. Dat meldde onze krant gisteren uitgebreid en ook dat het ju bileum van de heer Went morgen wordt gevierd. On der de foto is echter bij het verhaal komen te staan „De scheidende Ben Went". Ge lukkig is het schoolhoofd nog fit en vief en zeker nog niet van plan zijn onderwijsloop baan nu al af te sluiten. Er had dus moeten staan: „De jubilerende Ben Went". Samenwerking tussen universitaire rekencentra LEIDEN De universitaire rekencen tra van Leiden en Delft hebben bin nenkort toegang tot eikaars computer. De voorzitten van de colleges van be stuur van de universiteit en hogeschool, K.J. Cath en H.J. Zeevalking, onderte kenen daartoe op 30 januari een samen werkingscontract. Met deze samenwer king zetten het Leidse centraal reken- instituut (CRI) en het Delftse Reken centrum (RC) de eerste stap op weg naar een landelijk netwerk tussen de rekencentra van universiteiten en ho gescholen. Doel van dit project is effi ciënter werken door gebruik te maken van eikaars faciliteiten en ervaring. D'66 Wassenaar: woningen bouwen WASSENAAR De afdeling Wassenaar van D66 wil in de komende vier jaar tenminste 700 wonin gen bouwen in de. sociale sector en bijvoorkeur huurwoningen. Dat staat in het verkiezingsprogamma van de par tij. Als reden voor de grote hoeveelheid woningen wordt de Wassenaarse woningnood genoemd, waarvoor volgens D66 ook de reservegebieden in Wassenaar-Noord nodig zijn. Dat is iets waartegen in Wassenaar alleen de VVD is. Verder schrijft de partij dat er een proef moet worden genomen met het openstellen van het gemeentekantoor in de avonduren, en dat er voorzieningen moeten ko men voor zelfstandig wonende bejaarden. Als punt van kritiek op het huidige beleid in Wasse naar wordt de voorlichting genoemd. Er zou een betere relatie tussen de gemeente en de inwoners moeten komen. Volgens D66 kan dat door het ge ven van veel betere voorlichitng aan burgers. Rijntamboers in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De leden van de Zoeter- woudse drumfanfare „de Rijntamboers" trekken er zaterdagochtend weer op uit om in het gebied Hoge Rijndijk oud papier op te halen. Het bestuur van de drumfanfare wil nog eens benadrukken dat de opbrengst van het oud papier hard nodig is om de financiële eindjes aan elkaar te kunnen (blijven) knopen. Vanaf 9 uur gaat de „ophaal- ploeg" de pad op. Kraam voor Burkina Fasso NOORDWIJK De werk groep Ontwikkelingssamenwer king Noordwijk-Burkina Faso zoekt vrijwilligers die eens in de twee weken in de kraam van de werkgroep op de weekmarkt in Noordwijk willen staan. In de kraam worden spullen uit de Derde Wereld verkocht en in formatie gegeven over Burkina Faso en de Noordwijkse projec ten in dat land. De kraam staat op de donderdagmarkt van twaalf tot vijf uur. Vrijwilligers kunnen zich aanmelden bij J. van Duin, Stevenstraat 20 in Noordwijk, telefoon 01719- 11634. van DRSCHOTEN Het stkantoor van Voor noten raakt een bekend picht kwijt. De heer P. van Veen, assistent- ekteur van het PTT- ^toor Voorschoten, niet oren maar wel getogen lorschotenaar gaat met jJT. Voorbij is de tijd dat Jlokettist naar „achter" lopen en vragen: Jen, ken je dat smoel- Jrk, hij heeft geen legi- Éhatie". In negen van de gevallen kende Ben het smoelwerk en |nd in persoon borg br een juiste verstrek- lig. Morgen krijgt hij pr zijn werkgever een eptie aangeboden ter jegenheid van zijn af leid. In „De Gouden Jeuw" kan iedereen hem vijf tot zeven uur de ihd drukken na veertig i trouwe dienst, toren in 1927 in Oude We- jng moest Van Veen direkt de lagere school aan het In 1946 kreeg hij de hulpbesteller te worden jj het postkantoor Leiden, i 1947 tot 1950 was hij als air in Indonesië. In 1952 5 hij een vaste aanstelling jstbesteller in Leiden. Hij j| de avondmulo volgen om I kantoorrang te kunnen plen. In 1957 werd zijn inplaats Voorschoten en als fettist was zijn eerste ken- Saking met de Voorscho- e klanten van het postkan toor. Hij werd overgeplaatst naar Den Haag, bleef in Voor schoten wonen en in Den Haag verving hij jaren achter een direkteuren van bijkanto ren. In 1978 kwam in Voor schoten weer voor hem een plaats vrij. Hij was inmiddels opgeklommen tot de rang van hoofdemployé-bijzondere diensten en door de vestigin gen van grote bedrijven, zoals ANWB en de VAM ging ook het postkantoor in Voorscho ten in rang omhoog, van vijf naar vier. Als adjunct-direk- teur werd hij de steun en toe verlaat van alle postbeambten. Ben kende iedereen en hield van het omgaan met mensen. Veertig jaar overheidsdienst geeft recht op vervroegd met pensioen gaan. De 59-jarige Ben van Veen maakt daar ge bruik van: „Er gaat nu zoveel veranderen door de postbank en bovendien is het werk ook anders geworden de laatste tijd, daarom houd ik het maar voor gezien". De laatste jaren heeft de PTT tal van nevenac tiviteiten tot zich getrokken: "Je lijkt af en toe wel een kruidenier. Strippenkaarten, vreemd geld, kentekenbewij zen overschrijven, enzovoorts. Het heeft niets meer met het vak van postemployé te ma ken en dat werkt soms frustre rend". Dat frustrerende gevoel ontstaat, omdat de lokettist een hele rij voor zijn loket ziet staan en de echte postklanten langer moeten wachten dan wenselijk is. Harmonie Ben van Veen is ook bekend in het verenigingsleven van Ben van Veen neemt na veertig trouwe dienstjaren afscheid als PTT'er. Voorschoten. Vijftien jaar lang was hij onder anderen voorzit ter van de Harmonievereni ging Laurentius en nu is hij nog steeds tweede voorzitter van de Drum-fanfare. Voor de harmonievereniging Laurentius, inmiddels omge doopt tot drum-fanfare Lau rentius, was Ben van Veen tij dens de moeilijkste jaren voor zitter. Twintig jaar geleden leek het er op alsof alle ama teurmuzikanten verdwenen en ook de Laureritius-harmonie leek ten ondergang gedoemd. Wat Benvenuto als harmonie niet gelukte, was wel het geval bij de Laurentius-harmonie. De jeugd kwam weer en er kwam zelfs een eigen clubge bouw. Ben van Veen vindt het tijd worden om ook die laatste bestuursfunctie af te stoten. Wel blijft hij nog graag zijn muzikale medewerking geven. Hij bespeelt de tenor-sax, in vroeger jaren bespeelde hij de alt-sax en kreeg hij les van Hein Zonneveld. Zijn vrouw is met naald en draad paraat voor de drum-fanfare, zij maakte alle blauwe capes. JOOP PEETERS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13