SWervingsaetie avoor leerkrachten in basisonderwijs STAD OMGEVING )fficier verlaagt is in Leidse Moordzaak ALLER LEI(DS) Nieuwe hoofdingelanden beëdigd Vijfhonderd vergunningen voor parkeren uitgegeven Winnaars Woningbouwvereniging Leiden wil huurders mondiger maken landbouw rai 86 DONDERDAG 23 JANUARI 1986 PAGINA 11 IDS BEDRIJF BEZORGT VERLAST IN LEIDERDORP IDEN Het Leidse bedrijf Van Leer, gevestigd aan de Hoge ndijk, veroorzaakt stankoverlast in Leiderdorp. Bewoners de straat Bijhof hebben daarover geklaagd bij de directie ieuzaken van de gemeente Leiden. raadslid J. Hoekema heeft over deze affaire vragen gesteld wethouder J. A. Peters. Hij heeft er op aangedrongen, wan- r verplaatsing van het bedrijf op korte termijn niet mogelijk le stankoverlast op te lossen bijvoorbeeld door verhoging van schoorsteen. In het verleden zorgde het bedrijf, dat concer- iblikken spuit, ook al voor stank. Toen loste Van Leer het bleem op door de samenstelling van de lak te wijzigen. De dse firma zoekt een oplossing opnieuw in die richting. Een r/Here mogelijkheid is om een filterinstallatie aan te brengen. Leer bezit overigens wel een hinderwetvergunning. Deze in de toekomst aangescherpt kunnen worden. „Iri zo'n geval er een plicht tot schadevergoeding bij de gemeente. Het is •igens voorbarig om nu al over aanpassing van de vergun- te praten", aldus een woordvoerder van de gemeente. Borgmah bijCDA- LEIDEN Hel CDA-vrouwenbereid houdt vanavond een bijeenkomst in de Pe trus-zaal naast de R.K. kérk aan de Lammenschansweg. De heer F. Borgman, tweede-kamerlid van het CDA, zal spreken over het onderwerp „euthanasie". De bij eenkomst begint om acht uur uur. Koomstra verlaat bestuur universiteit LEIDEN Drs. M.J. Koom stra verlaat per 1 mei de Leidse universiteit als lid van het College van Bestuur. Hij wordt directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig1- heid (SWOV). Drs. M.J. Koornstra is sinds februari 1978 lid geweest van het Col lege van bestuur varf de Leidse Universiteit. Hij was de eerste vier jaar gekozen lid, daarna kroonlid. Van 1978 tot 1978 was hij lid van de Leidse universiteitsraad. Vrouw herkent aanrander LEIIDEN Een 21-jarige vrouw die in de nacht van 23 december in het Huigpark werd aangerand en mishan deld, heeft gisteravond haar aanrander op straat herkend. De vrouw liep gisteravond omstreeks negen uur op de Morsweg toen zij haar bela ger zag. Ze belde onmiddel lijk de politie. Deze hield de 27-jarige man uit Leiden korte tijd later in een koffie huis aan de Morsweg aan. Hij wordt vandaag verhoord. Jongen mishandeld LEIDEN Een 20-jarige jongen uit Warmond is gis teravond omstreeks half ne gen ernstig mishandeld in de Dr. Lelytunnel. De jongen was op weg naar de Dia mantlaan en fietste door de tunnel. Daar werd hij door vier of vijf onbekende jon gens vastgepakt en geslagen en geschopt. Ook wérd hij in arm en been gestoken. Nadat de jongens waren gevlucht, belde het, slachtoffer de poli tie. Deze doorzocht diré£t de buurt, maèr kon niets vin den. De politie heeft het on derzoek vandaag voortgezet. Provincie stimuleert inzamelen chemisch afval LEIDEN/DEN HAAG Milieu- gedeputeerde J.W. Hekkelman heeft gisteren in het Provinciehuis in Den Haag de eerste certificaten uitgereikt aan Zuidhollandse reini gingsambtenaren. Zij mogen zich nu „gecertificeerd depothouder klein chemisch afval" noemen. De ambtenaren hebben gedurende zes halve dagen een cursus ge volgd over arbeidsomstandigheden en milieu- en veiligheidsaspècten bij het inzamelen van kleine par tijen chemisch afval. De cursus is een onderdeel van het actieplan klein chemisch afval, waarmse de provincie het gescheiden inzame len van chemisch afval wil stumu- Het werken met chemisch afval vereist gespecialiseerde kennis. De cursus voor depothouders is met subsidie van provincie en Rijk op gezet door een werkgroep van de Nederlandse Vereniging van Rei nigingsdirecteuren. Medewerkers van het Veiligheids- instituur en procincie-ambtemaren verzorgen de lessen. Aan de orde komen de risico's van het werken met chemisch afval en er wordt instructie gegeven over de beheer sing van die risico's. In veertig ge meenten staan 44 depots met 57 zogeheten ecotainërs. Tot nu toe is 140 ton chemisch afval opgehaald. De .provincie Zuid-Holland heeft voor het plan 624.000 gulden uitge trokken. P LEIDEN Door het toenemende tekort aan leraren in het basison derwijs, is de Haagse Ka tholieke Schoolraad een Q/[ actie gestart onder leer- 7*|lingen van de eindexa menklassen van HAVO en VWO. Deze leerlin gen kunnen in de week van 27 tot 31 januari een 'aantal basisscholen be zoeken om zich op het beroep van leraar te ori- [ënteren. Men hoopt met leze actie de leerlingen V^Jover te halen een oplei ding tot leraar te volgen op een Pedagogische Academie voor Leraren Basisonderwijs (PABO). De wervingsaktie vindt plaats in Den Haag, Delft, het Westland, de Bollen streek, de Aar- en Veen- streek en Leiden. In totaal zullen 163 rooms katholieke basisscholen worden, be zocht door leerlingen van 14 r.k. scholen voor voort gezet onderwijs. Leerlinêen van de hoogste klassen van het Agneslyceum en het Bonaventura College uit Leiden, het Ashram College uit Alphen aan den Rijn, het Lucas College uit Voor schoten en het Adelbert College uit Wassenaar zul len in die week één van de 54 basisscholen in Leiden en omgeving bezoeken. De leerlingen krijgen bij zo'n bezoek een uitgebreid in formatiepakket over de op leiding tot leraar. Dit pak ket is samengesteld door de Haagse Katholieke Pabo. Deze school aan de Dia- manthorst 16 houdt op 4 fe bruari een. open avond, waar belangstellenden zich Met de actie hoopt de Haag se Katholieke Schoolraad meer studenten te krijgen op de Pabo om zodoende in de toekomst een tekort aan leraren in het basisonder wijs tegen te gaan. Veel jeugdigen kozen niet meer voor een opleiding tot le raar, omdat er tot voor kort toch geen zicht op werk was. Dit beeld is echter he lemaal veranderd en nu dreigt er zelfs een tekort aan leraren in het derwijs te ontstaan. De hieuw gekozen hoofdingelanden van het hoogheemraadschap Rijnland zijn gistermor gen in Leiden tijdens de verenigde vergade ring, officieel beëdigd. De hoofdingelanden werden vorig jaar november gekozen door de -ingelanden, oftewel burgers van Zuid-Hol land, die in het gebied van Rijnland onroeren de goederen bezitten. De hoofdingelanden vormen het algemeen bestuur van het hoog heemraadschap. Er werden gisteren drie hoofdingelanden en negen plaatsvervangen de hoofdingelanden beëdigd. Op de foto van links naar rechts: ir. J.A. Brenkman uit Gou da, A.G.M. Kea uit Leimuiden, C. van Saase uit De Zilk, P.C.C. Schulpen uit Hoogmade, G.J. van Veen uit Aarlanderveen, P.G.T. War merdam uit Noordwijk, F.L. Weiter uit Oegst- geest, mevr. P.A.M. Wesselingh-Bol uit Zoe- terwoude, ir. J. Wotte uit Hillegom, M.C.J. Zandwijk uit Noordwijk, W.T. Zeestraten uit Ter Aar en K.A. van Zoest uit Reeuwijk. De heren Brenkman, Van Saase en Weiter zijn de hoofdingelanden, de rest is plaatsvervan gend hoofdingeland. N HAAG/LEIDEN laats van de eerder haar geëiste twaalf u, gevangenisstraf heeft Haagse officier van jus- mevrouw mr. I. y pper, gisteren op 'nd van een nieuw psy- itrisch rapport ne- jaar cel gevorderd te- een 48 jarige Leide- r, die op 2 september het vorig jaar in Lei- de minnaar van zijn Jrokkaanse vrouw en hter met een pistool ft doodgeschoten. door de rechtbank opge- nieuwe rapport Van gse forensisch psychia- ^dr. J.A. Schipper laat geen n heel van de conclusies een vorige collega, die dfe lachte indertijd een al minuten èn zonder hulp een tolk had onder- De rechtbank had tij- i de eerste zitting op 29 no- flber al meegedeeld dat zij y apport naast zich neer zou bedoelde psychiater had orbeeld geen rekening ge len met de uitzonderings and jaloezie, angst, en s waarin de onderzoch- _'óór en tijdens zijn daad "teerde. Op grond van zijn rndingen had hij een tbr- indeling voorgesteld,- ter- hij zijn cliënt nota bene toerekeningsvatbaar recente, nadere rapport i dr. Schipper meldt boven- een aantal feitelijke fou- |in het vorige psychiatri- I werkstuk. Clients vader i 1974 op 85-jarige leeftijd peden. De deskundige :ef abusievelijk dat de I 74 jaar was geworden. inneer de communicatie op eenvoudig front al onmo- is geweest, kan men na- i hoe het rapport van dr. lot stand is gekomen", aldus nr. F. Kamp gister- fcgenstelling tot zijn collega It dr. Schipper tot de con- ie dat de verdachte zich tijde van het delict in een tige stress-toestand be vond en hij om deze reden sterk verminderd toereke ningsvatbaar is. Een lange on voorwaardelijk vrijheidsstraf acht de Haagse zenuwarts wei nig zinvol, echter wél een in tensieve reclasseringsbegelei- ding. De kans op recidive noemt hij gering. De verdachte schoot op 2 sep tember met vier schoten uit een pistool de minnaar van zijn vrouw èn dochter dood. Dat gebeurde 's morgens op dë Morsweg in Leiden. De marl twintig jaar geleden ver huisde hij vanuit Marokko naar Nederland -^- kon het niet verkroppen dat hij door zijn eigen familie was uitgesta- tèn en dat een vreemdeling zijn plaats als gezinshoofd had ingenomen. De echtgenote zou al in Ma rokko waar ze tot augustus 1984 woonde eén relatie met het latere slachtoffer heb ben gehad. Althans dat bevesr tigde gisteren éen achterneef van dp vérdachte. Deze getui ge vertelde de rech-tbbnk de tails, die de verdachte zelf niet bekend waren. De man barstte hierover in tranen uit. Ook verklaarde zijn achterneef dat hij door geen enkele Marok kaanse man meer serieus werd genomen, omdat hij geen maatregelen tegen zijn rivaal had getroffen. „Sins de zaak bij mij bekend was, sprak ik niet meer met hem", zei de.ge tuige. De verdachte, die be kend stond als een zeer harde werker, een vakbekwaam las-- ser, en een trouw Mohamme- daan leefde op 't laatsi vol-, strekt geïsoleerd. Overigens kwam tijdens de rechtszaak niet aan de orde dat verdachtes gezin, dat zich in '84 met hem herenigde, een aantal malen zijn toevlucht heeft moeten nemen in een Blijf van m'n Lijf-huis, nadat moeder en kinderen door de echtgenoot waren mishandeld. Er worden thans pogingen in het werk gesteld om de ver broken contacten te herstellen. De Leidenaar heeft het afgelo pen jaar tevergeefs talloze ma len aangeklopt bij hulpverle ningsinstellingen" en ook bij zijn eigen consulaat, maar nie mand kon of wilde hem hel pen. Vonnis op vrijdag 31 januari. LEIDEN De gemeente heeft, nadat op 1 januari het nieuwe systeem van betaald parkeren van kracht werd, vijhonderd parkeervergunningen uit gegeven. Honderd hier van zijn aan bedrijven verstrekt. Het aantal is hoger dan werd verwacht. Een aantal aanvragen, vooral Van bedrijven, is afgewezen ómdat niet duidelijk was of de betreffende auto in gebruik was voor het bedrijf of slechts voor het woon-werkverkeer. Diegenen die een afwijzing hebben ontvangen, kunnen in beroep bij de daarvoor inge stelde beroepscommissie uit de gemeenteraad. Overigens be staat er bij de gemeente de in druk dat met name de bewo ners van de binnenstad tevre den zijn over het nieuwe sys teem. Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening en verkeer) heeft aan omwonenden van de Hooglandse Kerkgracht laten weten dat zij, wanneer hun parkeerplaatsen worden inge nomen door de zaterdagse Weekmarkt, met hun automo biel terecht kunnen op de Kaasmarkt. Peters deelde gis teravond, de tijdens een verga dering van de raadscommissie mée, dat met projectontwikke laar Noorlander onderhandeld wordt over het beschikbaar stellen van parkeerplaatsen voor binnenstadbewoners in de Sanders-parkeergarage. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Ondertrouwd: O. C. Boerman en P. T. M. Bakker. <J. F. van Heel en C. Leemhuis. V. Barzilai en I. A. Speel. Geboren: Damia, e.v. M. Metalsi en H. Haouari. Maurits Hendrik, z.v. A. H. J. F. S. Münninghoff en E. A. M. Dormeier. Lisa Simone, d.v. J. W. Waltz en .M. S. Kappelhoff. Jeari- Paul, z.v. G. J. J. %'an den Nieuwen- dijk en A. M. Koster. Abdelkanm, z.v. D. Jafjaf en R. Maamri. Tessa, d.v. J. Boonk en S. S. de Vries. Mar- garetha Petronell^d.v. D. R. IJtsma en J. M. L. Verboon. Romy Frederi- ka Marie Michelle, d.v. M, J. van Strien. Winfried Friso, z.v. S. J. Teij- ma en A. Colijn. Abrahóm Gerardus, z.v. G. Vreugdenhil en W. M. van Veen. Yvonne, d.v. P. G. L. Duijn- dam en L. van der Niet. Maarten, z.v. H. Plug en L. E. Kuijt. Yourie Benja min. z.v, C. P. D. de Haas en Y. D. Koolstra. Jeanine Hugina, d.v. K. N. Smit. Samir, d.v. A. Boky en F. Am- nih. Lana Audrey Nancy Amely, d.v. A. D. A. J. Jongmans en M. Verheij. Romy Olivia Malou Yasmin, d.v. A. D. A. J. Jongmans en M. Verheij. Jordy, z.v. E. Rijsbergen en J. Aal- bersberg. Jos, z.v. P. Oudeman en J. G. Gelijsteen. Hilde Liane, d.v. A. M. M. van der Reijken. Ramón Edward, z.v. M. Wubbe en Y. I. Schöperkötter Katanna Krishna Hendrika, d.v. W. J T. van der Meer en H. Janzen. Brahim, z.v. M. Ahannay en F. Ab- delmalki. Leuntje Luciënne, d.v. W. van Dijk en G. van der Linden. Rob- bin Gerlof, z.v. R. Aarssen en R. Postma. Marieke, d.v. J. van Harten en R. Kelderhuis. Bastiaan, z.v. R. Fien en M, Neuteboom. Pieter Da niël, z.v. K. van der Bent en J. H. Wolfs. Mark, z.v. J. Parlevliet en T. Westerduin. Jonathan Willem Corne lls, z.v. W. de Mooij en A. H. van der Bent. Houyam, d.v. B. Hadri en F. Behkane Roosje, d.v. C. Matla. Mevrouw Ban uit Leider dorp nam gisteren de eer ste prijs in ontvangst van de Leidse Courant kerst- klokjespuzzel. Zij won een reisje naar Parijs voor twee personen. Op de foto alle prijswinnaars van de puzzel, die ontvangen wer den in Hotel Nieuw Miner- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Coopertest Buurthuis Morschwijk Buurthuis Morschwijk zoekt voor haar kinderclubs oude spullen. Bezitters van oude tassen, hoeden, gordijnen, kleren, plastic bloemen, prui ken, behang, matras, kop of schotels, brillen, kettingen of oude wol, worden opgeroe pen zich in verbinding te stellen met het buurthuis. Telefoonnummer: 765656. K&O K&O houdt morgen de èerste van twaalf trainingen onder de titel „Hoe krijg ik beter contact?". Inlichtingen over deze werkgroep zijn te ver krijgen bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoon 141141. Instuif Ouderen kunnerl morgen weer terecht op de volks- dansinstuif die vanaf twee uur 's middags in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt gehouden. De 'deelna mekosten bedragen een rijks daalder, de leiding.is in han den van Ger Elzenaar. De kunststofbaan in de Leid se Hout vormt 'zaterdagmid dag het decor voor een coop ertest en een' prestatieloop over 5 en 10 kilometer. De 'test (in 12 minuten tijd een zo groot mogelijke afstand lo pen) begint om twee uur, de prestatieloop om drie uur. Het inschrijfgeld voor de coopertest bedraagt één gul den vijftig voor de jeugd tot en met 14 jaar én twee gul den voor de overige deelne mers. Meedoen aan de pres- tatieloop kost de de jeugd een rijksdaalder en de overigen drie gulden vijftig. Grammofoonplaten In het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43 wordt za terdag een grammofoonpla ten ruilbeurs gehouden. Ver zamelaars en liefhebbers van oude platen, (blues, country, rock 'n roll, beat, soul new wave enz) kunnen daar te recht voor L.P's en singles, die haast niet meer bij de pla tenzaken te krijgen zijn. De beurs begint om tien uur 's- ochtends_ 'en duurt tot vijf uur 's middags. Mexico In het Leids Volkshuis aan de Apothekertdijk wordt za terdag een informatiedag over gehouden over. Mexico waarbij onder meer aandacht wordt besteed aan de gevol gen van de aardbeving. De bijeenkomst begint om drie uur. Om acht uur treedt de zanger Esteban op. LEIDEN De Woningbouw vereniging Leiden (samen- voegsel van de woningbouw verenigingen LWS, Werk manswoningen en de Eensge zindheid) gaat koïte cursussen organiseren om de bewoners mondiger te maken. De huur ders van de Stichting die lid zijn van één van de dértig be wonerscommissies, hebben een uitnodiging ontvangen voor een zestal scholingsavonden' die opgezet zijn „om de kennis en deskundigheid van bewo ners te vergroten". De cursus sen zijn niet aleen toegankelijk voor leden van bewonerscom missies, ook andere geïnteres seerden mógen, mits zij in een woning van de WBL wonen, er aan deelnemen. „Niets is zo frustrerend voor bewoners' als met een kluitje in het riet ge stuurd te worden. Bovendien is het zeer teleurstellend als je met elkaar rond dé tafel zit en de deskundigheid blijkt te ont breken. De woningbouwver eniging en "haar bewoners heb ben gemeenschappelijke be langen, dat wordt vaak niet onderkend", zegt M. van der Heijden die de cursussen orga niseert. De scholingsavonden zijn te vens een voorzetje voor de verkiezingen van de Algeme ne Vergadering van de nieuwe woningbouwvereniging. Deze worden in april en mei gehou den. De Algemene Vergade ring bestaat uit70 bewoners die gekozen worden uit het huurdersbestand van de vere niging. Deze is daarvoor inge deeld in kieskringen die ieder één afgevaardigde mogen kiè- zen. v,Je hebt niets aan zo'n Algemene Raad wanneer be woners onvoldoende inbreng hebben. We willen ze ïn de cursussen wat steun geven voor een beter functioneren", aldus Van der Heijden. De (gratis) cursussen worden op zes dinsdagavonden gehou- den in het Dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat 36a. Aan de orde komen opder meer zaken als de structuur van een woningbouwvereni ging, de verantwoordelijkhe den van de verschillende orga nen en het stelsel van punten waardering waarmee de hoog te van de huur v£n woningen bepaald wordt. Er wordt ge werkt aan de hand van des kundige inleidingen eri film materiaal. Achteraf is schrifte lijk materiaal beschikbaar. Voor inlichtingen en opgave kan men terecht bij M. van der Heijden tel. 071-769301. Linkse fracties willen einde maken aan overlast Gijzenij LEIDEN Volgens de frac ties van PvdA, D'66 en Links Leiden moet, wanneer ver plaatsing niet spoedig plaats kan vinden, het ijzerverwer- kingbedrijf Gijzenij aan de Zij loever aan banden gelegd wor den. De drie fracties willen dat het bedrijf' gehouden wordt aap de bepalingen in de hin derwetvergunning zodat de overlast voor de omgeving kan worden ingeperkt. Wethouder J. Peters heeft inmiddels laten weten maatregelen niet te schuwen „wanneer er geen i zicht is op verplaatsing op ter- mijn". Op welke termijn ge doeld wordt, is echter niet dui delijk. Peters zei gisteravond de hoogste prioriteit te willen ge ven aan verplaatsing van Gij zenij evenals aan de betoncen- trale aan de Zoeterwoudseweg. Het probleem is echter dat de gemeente er' geen geld voor heeft en provincie en rijk dit tot dusver ook niet ter be schikking hebben willen stel len. Zou de gemeente de ver plaatsing van beide bedrijven zelf moeten betalen, dan zou de stadsvernieuwing voor ja ren stilgelegd moeten worden, zei Peters. „Gijzenij en de be- tbncentrale zijn niet alleen de urgenste maar ook de kost baarste verplaatsingen", aldus de. wethouder. Hij heeft een 'gesprek aangevraagd met mi nister Winsemius om over dit onderwerp te praten. Peters 'liet gisteravond echter blijken j •niet- al te optimistische ver- 'wachtingenhiervan te heb ben, omdat de minister geen precedent zou willen schep pen. De wethouder kondigde wél aan dat binnenkort begonnen wordt met het bouwrijp ma ken van een gedeelte van het industrieterrein Roomburg. Dat is overigens niet het ge deelte waar Gijzenij en de be- toncentrale een plaats zouden moeten krijgen. Het bouwrijp maken van dit deel hangt op diverse technische en juridi- sche procedures. Peters riep de partijen op om bij de komende college-onderhandelingen re kening te houden met ver plaatsing van béide bedrijven. „Wanneer niet getracht wordt hiervoor geld vrij te maken, blijven het vrome woorden". (ADVERTENTIE) 20tlm 25 januari geopend,van 9 tot 17 uur t'oegang.f 13,50 N "n-èln-Toegang-Biljetten bij NS-stations

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11