Ecidóe Sou/twit Faillissement dreigt voor bejaardenhuizen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) 1 reldgebrek bemoeilijkt ulturele uitwisseling 4iet Poolse zusterstad AZL heeft kinderziektes aardig onder controle Praten over opiniebladen KIESJELEUKSTE OFBELANGRUKSTE KRANTEFOTOS WOENSDAG 22 JANUARI 1986 PAGINA 9 deputeerde op es voor oude rgemeesters HAAG/LEIDEN dreigende discrimina- )lf". Zo omschrijft gede erde J. Hoek van Dijke rfA) het verschijnsel dat eenteraden in de profiel- Is van burgemeesters leeftijdsgrens hanteren, or bij voorbaat, catego- bepaalde kandidaten een burgemeesterspost sluiten wordt een mo- ie vorm van discrimina te voerd". Bn: !e het t ma eputeerde Hoek van e (56) had onlangs gesol eerd naar het ambt van (ervader in de gemeente singen. Hij trok zijn kan tuur in toen bleek dat de a|eenteraad, zonder naar jere kwaliteiten te kij- een leeftijdsgrens van aar hanteerde. Volgens c van Dijke hoort men criterium niet te stellen, deze manier sluit men is en wetens een poten- brok bestuurlijke erva- uit. Er zijn tal van situa- waarbij mensen van hal- ivege de vijftig nog uitste- lebben kunnen func- eren. Neem bijvoorbeeld oud-burgemeester van lerdam. Thomassen. Hij is zijn 56ste tot zijn 65ste niet bepaald de slechtst kbare burgemeester van irdam geweest". afgewezen burgemees- ;andidaat heeft met brie- aan de minister van bin- landse zaken en aan zijn imissaris van de konin- mr. S. Patijn, het in zijn n kwalijke gedrag van de isingse raad onder de dacht gebracht. Zelf zal Zeeuwse Hoek van Dijke meer solliciteren naar burgemeesterspost. Vlis- en was de eerste en te- s laatste maal. )uize1 k; J ond Reinwardt moet in Leiden blijven LEIDEN De gemeente Leiden heeft er bij onderwijs-minister Deetman op aangedrongen dat de Reinwardt Academie in Leiden blijft. De Reinwardt fuseert binnenkort met de Amster damse Hogeschool voor de Kunsten, maar om dat de Reinwardt in Leiden een bijzondere plaats inneemt moet de school na de fusie hier blijven, vindt de gemeente. Volgens gemeente is de school voor museologie een onderdeel van „Leiden Museumstad". wordt intensief met de Leidse musea samengewerkt en hebben de Reinwardt en de Leidse universiteit een sa menwerkingsovereenkomst om het vak museo logie binnen de universitaire studie gezamen lijk te verzorgen. De Amsterdamse fusiepartner heeft er geen bezwaar tegen wanneer de Rein wardt na de fusie in Leiden blijft. Antiek boek gestolen LEIDEN De Open- bare Bibliotheek aan de Nieuwstraat heeft gisteren aangifte ge daan van diefstal van een antiek boek met kerkelijke handschrif ten. Het boek, dat 2.500 gulden waard is en „Goldener Psalter" heet, werd op maan dag 13 januari uit een vitrine gehaald. Een ruit werd vernield. Het boek was onder deel van een tentoon stelling over oude handschriften. Bedrijf aan Rijndijk krijgt 2 maanden tijd voor opheffen overlast LEIDEN Een fabriek voor bakkerij-grond stoffen aan de Rijndijk heeft van de Raad van State tot 1 maart de gelegenheid gekregen maatregelen te nemen om de nachtelijke gelui- doverlast tegen te gaan. Volgens de directeur van de fabriek wordt daar momenteel hard aan gewerkt en kan de zaak voor die datum gere geld zijn. De gemeente had het bedrijf bij wijze van aansporing bevel gegeven de activiteiten 's nachts te staken, tegen die maatregel tekende het bedrijf gisterochtend bezwaar bij de Raad van State aan. Wanneer het bedrijf op 1 maart geen afdoende maatregelen heeft genomen, mag de gemeente tot daadwerkelijke sluiting overgaan „maar daar zijn wij niet op uit", aldus een woordvoerder van de gemeente. Woningen leeggehaald LEIDEN Twee nieuwbouwwonin gen in de Claren- steeg zijn in de nacht van maan dag op dinsdag door onbekenden leeggehaald. Zo verdwenen alle schakelaars en stopcontacten, alle kranen en deur klinkers en de CV-ketels. De aannemer stond op het punt de huizen op te leve ren. Sociaal akkoord Rijnmondpersoneel LEIDEN Het dagelijks bestuur van Rijnmond heeft gisteren verstek laten gaan bij de ondertekening van het sociaal akkoord dat Rijnmond, de provincie Zuid- Holland en de ambtenarenbonden bereikt hebben over de overgang van de 600 Rijn mond-ambtenaren naar de provincie. Rijnmond-voorzitter Van der Louw wilde niet gelijktijdig met de provincie tekenen, omdat de Eerste Kamer nog akkoord moet gaan met de opheffing van het Openbaar Lichaam. De behandeling van het wetsontwerp door de Eerste Kamer is uitgesteld. De voorgenomen opheffingsda tum van 1 februari wordt meer gehaald. Hierdoor gaan ook de voorbereidingen voor de verkiezingen van de Rijnmond- raad (19 maart) gewoon door. LEIDEN De journalisten Martin van Amerongen (De Groene), Arié Kuiper (De Tijd) en Daan Dijkman (Haagse Post) spreken maandagavond 27 januari in het journalistencafé van de Stichting Burcht aan de Burgsteeg 14 over deze drie opiniebladen. Thema van het gesprek is „Terug komst, Poging en Neergang. De discus sie, die om half negen begint, wordt geleid door de Leidse journalist Ton van Brussel. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. DEN HAAG/LEIDEN Een aantal bejaardenhui zen in Zuid-Holland zal failliet gaan als het rijk niet financieel bijspringt. Dat voorspelt gedepu teerde J.H. Boone. De fi nanciële problemen zijn een gevolg van een ver keerde prognose van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC). De eigen bijdrage van bejaar den blijkt over 1985 ongeveer tien procent lager uit te val len, dan WVC had geschat. Volgens Boone lijkt het mi nisterie voorlopig niet van plan het ontstane tekort aan te vullen. Hij verwacht dat in maart of april de eerste be jaardenhuizen bij de provin cie zullen aankloppen voor financiële steun. Boone wil niet zeggen welke bejaarden huizen in de gevarenzone verkeren. Het tekort vloeit mede voort uit een gewijzigde financie ring van bejaardenhuizen. Volgens de regeling die tot 1985 gold, vulde de overheid achteraf het deel van de kos ten aan dat niet door de ei gen bijdrage van bejaarden werd gedekt. Met ingang van 1 januari 1985 werd een an dere regeling van kracht: het ministerie schat de hoogte van de inkomsten door eigen bijdrage en bepaalt op basis van dat bedrag de subsidie. De bejaardenhuizen weten nu dus vooraf welk bedrag ze van de overheid krijgen. De schatting van het ministe rie voor 1985 blijkt echter te laag geweest. Het ministerie heeft het totaal van de eigen bijdrage voor Zuid-Holland vooraf op een kleine 300 mil joen gulden geschat. Voor het resterende deel van de kos ten kreeg de provincie van het ministerie van WVC 320 miljoen gulden. Dat heeft de provincie verdeeld over de 166 bejaardentehuizen in Zuid-Holland. Nu blijkt ech ter dat de bejaardenhuizen zo'n 30 miljoen gulden min der hebben gekregen uit de eigen bijdrage van bejaarden. Volgens Boone valt de uitein delijke uitkomst in het gehe le land zo'n tien procent la ger uit dan WVC had voor speld. „Het ministerie doet nu lichtzinnig over de tekor ten die door de verkeerde prognose zijn ontstaan. We zullen een brandbrief richten aan minister Brinkman om hem op de liquiditeitsmoei lijkheden van bejaardenhui zen te wijzen", aldus Boone. Volgens hem is de provincie destijds akkoord gegaan met de prognose onder voorwaar de dat eventuele tekorten die door een verkeerde prognose zouden onstaan werden aan gevuld. „Als de bejaarden huizen straks bij ons aan kloppen, kunnen wij ze niet helpen. Wij geven het geld van het rijk alleen maar door", aldus de gedeputeerde. DPERNICUS-TENTOONSTELLING UITGESTELD DEN De culturele wisseling tussen Leiden de Poolse zusterstad EiDE|run is noodgedwongen een laag pitje gezet, dgebrek is er de oor- k van dat de uit Torun tomstige Copernicus- itoonstelling in de La- ihal niet door kan in. Ook de Leidse cul- ele tegenprestatie van eeuwse schilderijen, in het districtsmuseum Torun ten toon zouden Irden gesteld, heeft dat ondergaan. Getracht worden voldoende insors te vinden om het turele project in 1987 door te laten gaan. het opzetten van beide tentoonstellingen is een bedrag tussen de 17 en de 35 duizend gulden nodig. Gehoopt was hiervoor bijdragen te verkrij gen van het ministerie van WVC en het particuliere bedrijfsleven maar dat is, wel licht mede door de korte voor bereidingstijd, niet gelukt. Het budget van de Lakenhal, 40.000 gulden voor tien ten toonstellingen per jaar, was verre van toereikend. De Copernicus-tentoonstelling zou twee maanden duren en voorwerpen en kunst bevatten uit de zestiende eeuw, de tijd dat de sterrekundige in Torun leefde Daarnaast zouden er astrologische instrumenten te zien zijn. Nicolaus Copernicus (1473-1543) wordt immers be schouwd als de grondlegger van de moderne astronomie. De uitwisseling met Torun kwam enige jaren geleden op gang in het kader van de hulpverlening vanuit Leiden aan het behoeftige Polen. Een delegatie van het Leidse colle ge van B en W bracht een be zoek aan Torun en een afvaar diging uit de Poolse universi teitsstad maakte in Leiden de 3-Octoberfeesten mee maar daar bleef het voorlopig bij. Waar internationale uitwisse lingen meestal blijven steken in culturele en sportieve ken nismakingen is het opvallend dat Torun onlangs enkele Leidse deskundigden op het gebied van waterkwaliteits-be- heersing en rioleringen heeft uitgenodigd voor een bezoek. Een verzoek dat Leiden van plan is positief te beantwoor den. De internationale contacten zijn mede in het gedrang geko Geldgebrek is er de oorzaak van dat de uit Torun afkomstige Copernicus-tentoonstelling in de Lakenhal in Leiden niet door kan gaan. men toen het gemeentebestuur de deelnemers veelal zelf op de subsidiepot van 45.000 gul- moeten draaien voor de kosten den voor dit soort aktiviteiten van de reis naar de zusterstad, in het kader van de bezuini gingen ophief. Slechts in inci- Oxford en Leiden zullen in dentele gevallen is nog geld maart van dit jaar het 40-jarig beschikbaar, wat betekent dat jubileum van de zusterhand vieren terwijl met de Duitse zusterstad Krefeld, na enige meningsverschillen over de daar gehanteerde 'berufsver- bote', de sportieve en culturele banden weer enigszins zullen worden aangetrokken. iEIDEN De nieuw- iouw van het AZL begint ia de gigantische verhui- iperatie van ruim een and geleden op orde te ken. Er is nog wel spra- van enkele kinder- iektes, maar die zijn al irdig onder controle. [Over enkele maanden de meeste problemen rel verholpen", zegt een itimistische dr. M.W. Iff. Directeur Kalff is uj le man die de verhuizing :oördineert. n e< !en van de meest veelbespro- c;> ten kinderziektes lieuwbouw is de lift. Of lie- 'er, de vier liften die ontelba- e malen op en neer pendelen ussen de begane grond en de Ifde verdieping. Het perso- UZUleel van het AZL is niet bij- ii ter te spreken over dit k war- Ilk^ et liften. Zo lieten de bedien- yQ( len onlangs in „Cicero" (het piksplinternieuwe blad van UZI iet AZL) weten dat zij soms vel een kwartier staan te vachten voordat zij zich per ift naar boven (of beneden) innen laten transporteren. name in de spitsuren, 'anneer patiënten hun voed of hun maaltijd ontvangen, n de wachttijden behoor- op, zo verklaarden de ver- itruste bedienden. van Een van de meest veelbesproken problemen in de nieuwbouw is de lift. rond de klok van half drie gens dit snelle transportmid- moeten worden vergeten de (het bezoekuur was al een del werd verder aangewak- patiënten te vragen naar de kwartiertje aan de gang), eens kerd door een hoofdverpleeg- liften en door een meisje ach- een kijkje te gaan nemen bij kundige, die veelbetekenend ter de balie bij „Nierziekten", iden om gistermiddag, zo die liften. Het wantrouwen je- opmerkte dat vooral niet dat ook al niet zo te spreken Van drukte en wachttijden was echter geen sprake tussen half drie en half vier; moge lijk had een bezoek om kwart over twee meer opgeleverd. Na een druk op de knop ver scheen de lift binnen de mi nuut. Enkele bezoekers ver telden dat ze geen problemen hebben gehad. Wel met par keren, maar niet met de lift, zo wordt opgemerkt. Een me vrouw kwam al een paar da gen achtreen op bezoek en had nooit lang hoeven wach ten op de lift. Toch moeten er wel enige moeilijkheden zijn met die „bakkies", want ook de man die in de ontvangsthal op de begane grond achter de informatiebalie zit, zegt dat er regelmatig veel mensen lang op de lift staan te wachten. Ook directeur Kalff heeft van deze problemen gehoord en als het echt nodig is, wordt er wat aan gedaan, zo zei hij gis termiddag. Nu kan dat vrij eenvoudig, want hoewel er „maar" vier liften zijn, heeft de aannemer vijf liftschach ten aangelegd, zodat er dus plek is voor een extra lift. „Momenteel wordt bekeken of het noodzakelijk is een vijf de lift aan te leggen", aldus Kalff. De man achter de balie vindt dat die vijfde lift zó moet worden aangelegd, dat de be zoekers er geen gebruik van kunnen maken. Deze lift kan dan worden benut voor pa- tiëntenvervoer. „Dan hoeven die brancards ook niet meer door de ontvangsthal. Want zoals het nu gaat, is het toch niet zo prettig". Hij zégt nog dagelijks te worden over stroomd met verzoeken om informatie. En door bezoekers die graag even van zijn tele foon gebruik willen maken. De ontvangsthal is namelijk nog niet voorzien van een openbare telefooncel, zodat mensen die een taxi nodig hebben automatisch achter de balie terecht komen. Kalff vindt het ontbreken van de telefoon één van de kinderziektes. Ook rekent hij daar de tijdelijke koffiebar in de grote hal bij en de beweg wijzering die hier en daar met een bordje moet worden aan gepast. „Maar op het gebied van de patiëntenzorg gaat het nu goed", zegt hij. Deze uit spraak wordt bevestigd door enkele patiënten die zeggen geen klachten te hebben over de nieuwbouw. Eén patiënte vond wel dat de zithoekjes be ter schoongehouden moesten worden. Volgens de man achter de ba lie is de bewegwijzering zo slecht nog niet en kunnen de bezoekers de door hun ge zochte afdeling vrij gemakke lijk vinden. „Voor mij is het ook veel gemakkelijker nu al les in één gebouw zit. Ik kan de mensen nu naar links of naar rechts sturen". Kerkdiensten Ter gelegenheid van de „Week van het gebed vobr de Eenheid" wordt een aan tal korte kerkdiensten ge houden. Vanavond begint om zeven uur een dienst in de Parochiekerk Maria Middela- 281. Orr dienst ge houden in de Parochiekerk Sint Lodewijk aan de Steen- schuur. Vrijdagavond begint de dienst in de Parochiekerk Heilige An toni us aan de Bos- huizerslaan om zeven uur. Rommelmarkt Peuterspeelzaal „De kleine urt" houdt zaterdag 8 en zon dag 9 februari in het gebouw aan de Herenstraat 64 de jaarlijkse rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van spullen voor de peuterspeelzaal. Op zaterdag kan men er van tien tot vier uur terecht, op zondag van twaalf tot vier. Wie spullen voor de markt heeft, kan ze naar de de peuterspeelzaal aan de Herenstraat brengen. Artikelen worden op telefo nisch verzoek ook afgehaald: 765721 of 146637. Computer Het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk start binnen kort een computercursus voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Het Volkshuis zoekt verder iemand die de cursus kan geven. Aanmelden kan telefonisch: 125736. Vrijwilligers Buurthuis In de Vrolijcke Arke zoekt vrijwilligers die op maandagavond bij het or ganiseren van een eetgroep voor alleenstaanden willen helpen. Aanmelden kan tele fonisch: 123271. Astrologie K&O start dinsdagavond 28 januari een cursus astrologie voor gevorderen. De cursus besteedt onder meer aan dacht aan de prognose- en re latiehoroscoop. Nadere infor matie is telefonisch verkrijg baar: 141141. Zelf kiezen welke krantefoto jouw voorkeur heeft. Welke foto je leuk, mooi of belangrijk vindt. Zelf over de foto's oordelen en deze jureren tot de winnende foto's bekend zijn. Het is een kans die leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 van het voortgezet onderwijs de komende weken krijgen. En de Leidse Courant helpt hierbij mee. Hoe gaat het in zijn werk? Als je in een van de eerste drie klas sen van het voortgezet onderwijs zit je bent dus tussen 11 en 15 jaar dan lees en bekijk je in de twee komende weken, van maandag 27 januari tot en met zaterdag 8 februari, aandachtig de krant. Knip uit de Leidse Courant die foto's die je leuk of aardig, dan wel belangrijk vindt. Kies tenslotte van elk van bei de categorieën (1: leuk/mooi, 2: belangrijk) de beste uit. Zend die twee foto's vóór 12 februari met bijgaande bon (volledig inge vuld) naar Sijthoff Pers, Educatieve Dienst, Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Vergeet niet bij elk van beide fotoknipsels te schrijven waarom je de foto belangrijk vindt of leuk of mooi. Vermeld de datum waarop de foto in de krant stond en zet de naam van de krant erbij want van Sijthoff Pers werken verscheidene kranten mee aan de wedstrijd. Het kan ook zijn dat je met je klas aan de verkiezing deelneemt, omdat je leraar Nederlands eveneens van de wedstrijd op de hoogte is. In dat geval zal de docent je daarover inlichten. Toch doe je als leerling, ook in klasverband, individueel mee. Als alle foto's binnen zijn en wij rekenen op een grote deelna me dan trekt de krant dertig namen van inzenders. Deze der tig vormen een jury die op de krant wordt uitgenodigd om de laatste selectie te maken. Hierbij zijn redacteuren van de krant behulpzaam. De jury kiest twintig foto's die naar Amsterdam gaan voor de landelijke finale. Op 1 maart wordt in het Planetarium in Amsterdam de landelij ke winnende foto gekozen. Dit gebeurt door een landelijke jury die wordt samengesteld uit de krantejury's. Ook van onze krant wordt één van de twintig juryleden door het lot aangewezen als gelukkige om naar Amsterdam te gaan. Jonge lezers, opgelet: maandag start de wedstrijd. Doe je mee? OPSTUREN VOOR 12 FEBRUARI AAN: Sijthoff Pers Educatieve Dienst t.a.v. José Gerding Koopmansstraat 9 2288 BC Rijswijk Tel.: 070- 190596 Ik stuur daarom op: I 1 foto - categorie leuk/mooi 1 foto - categorie belangrijk (de foto's moeten geselecteerd worden in de periode van 27 januari t/m 8 februari) II datum en dagblad waaruit de foto geknipt is (svp achter op de foto vermelden) III de reden waarom ik juist deze foto gekozen heb IV de volledig ingevulde bon hieronder Postcode/woonplaats: Postcode/woonplaats:

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9