P^YD-kamerleden willen I alsnog sancties Libië Supersonische Concorde tien jaar in bedrijf Koningin en prins op bezoek in India s droomfabriek USTITIE: NOG 0 CCC-ERS VRU „Initiatief ligt nu bij Hoessein" Zwarte mijnwerkers doden politiemannen ft „SNELLER DAN DE ZON" Feestelijke ondertekening Y erdragswi jziging uitgesteld «na JITENLAND Eeïd^ëSomaïu WOENSDAG 22 JANUARI 1986 PAGINA -infiltratie reenham Common .laster" )NDEN De Sovjet-ambassade in inden heeft gisteren een artikel in Ja- 's Defence Weekly tegengesproken, aarin werd gesteld dat geheime agen- i zouden zijn geïnfiltreerd in een Dep vrouwen die een protestactie voe- bij de Britse luchtmachtbasis Green- m Common, waar kernraketten staan gesteld. Het artikel in het tijdschrift is i voorbeeld van „boosaardige laster" lus de Russchische verklaring. Een lord voerster van de demonstranten bij Britse luchtmachtbasis sprak van een ispottelijke en onbewezen kleinering", it Britse ministerie van defensie wei- rde elk commentaar. Schadevergoeding dwangarbeiders bij Daimler-Benz STUTTGART De Westduitse autofa- briek Daimler-Benz overweegt een schadevergoeding uit te keren aan dwangarbeiders die tijdens de oorlog voor het bedrijf werkten. Een woor- voerder verklaarde dat de directie nog geen besluit heeft genomen over het betalen van smartegeld aan de overle vende dwangarbeiders, maar de uitslag afwacht van een historisch onderzoek naar het beleid van de onderneming in de Nazi-periode. In de Nazi-periode werd Daimler-Benz, destijds de op twee na grootste automobielfabrikant van Duitsland, ingeschakeld bij de herbe wapening van het land. Prinses Stéphanie slechtst gekleed ATLANTIC CITY Prin- ses Stéphanie van Monaco en Joan Collins van Dynas ty staan bovenaan de lijst van tien slechtst geklede vrouwen ter wereld. De lijst wordt jaarlijks samenge steld door de ontwerper Blackwell in Los Angeles. Weinig vleiende kritiek heeft Blackwell ook op Ma donna en Tina Turner. Vol lof is de ontwerper over Raisa Gorbatsjov, die zich op de top in Genève zeer stijlvol wist te kleden. Iraniërs weigeren banket wegens wijn en vrouwen HARARE De Iraanse president Ali Khamenei en diens gevolg van veertien ministers zijn deze week weggebleven van een staatsbanket tijdens hun officië le bezoek aan Zimbabwe. Reden: tijdens het banket werd wijn geschonken en za ten ook (ongesluierde) vrouwen aan. Het diplomatieke incident doet denken aan wat twee jaar geleden in Den Haag ge beurde. De Iraanse ambassadeur door brak het protocollaire ceremonieel door te weigeren koningin Beatrix de hand te geven tijdens het aanbieden van zijn ge loofsbrieven. Volgens de islamitische ge dragscode is lichamelijk contact in het openbaar verboden, aldus de Iraniër. Nieuwe gevechtsronde in Zuid-Jemen MANAMA In de Zuidjemeniti- sche hoofdstad Aden zijn gisteren opnieuw gevechten uitgebroken tus sen twee marxistische groepen en daarmee sympathiserende stammen. In de rest van het land blijft de situ atie uiterst verward. Niet duidelijk is wie aan de winnende hand is en evenmin is de verblijfplaats van de president, Ali Nasser Mohammed, bekend. Onder auspiciën van de Sovjet-Unie en Noord-Jémen wordt intussen gewerkt aan een staakt- het-vuren in de kleine arabische natie, terwijl nog steeds zo'n 600 tot 700 buitenlanders in Zuid-Jemen op hun evacuatie zouden wachten. Greenpeace staakt Zuidpoolexpeditie SYDNEY De milieu-organisatie Greenpeace ziet af van haar plan om een wetenschappelijke basis te vesti gen op Antarctica. Expeditieleider Wilkinson verklaarde dat het actie schip Greenpeace terugkeert wegens pakijs bij Ross Island, waar 11 janua ri het hulpschip Southern Quest van een Britse expeditie door het ijs werd vermorzeld. Greenpeace wilde de basis inrichten om gegevens te verzamelen over de vervuiling van tiet Zuidpoolgebied en om aandacht te vestigen op haar campagne om Antarctica tot internationaal be schermd natuurgebied uit te roepen. Het vaartuig en zijn bemanning wa ren op slechts achttien kilometer van hun bestemming verwijderd. )0 THENE/WENEN/DEN \AG Hoewel Gree nland gisteren ver aarde over bewijzen te schikken dat Libië liet zat achter de terro- itische aanslagen op de iegvelden van Rome en enen" hebben de VVD- merleden Voorhoeve en jkstal alsnog harde acties tegen Libië ge- aagd. Gisteren hielden beide kamerleden een pleidooi voor opheffing van de luchtverbindingen met Libië en het intrek ken van de landingsrech ten. Bovendien, aldus de Kamerleden, zou het PLO-kantoor in Den Haag onverwijld gesloten moe ten worden als deze orga nisaties opnieuw zijn toe vlucht mocht nemen tot terreuraanslagen. De verklaring van de Griekse minister van Buitenlandse Za ken Karolos Papoulias dat „keihard" bewijs Libiës presi dent Khadaffy vrijpleit van enige betrokkenheid bij de aanslagen, heeft gisteren in brede kring verwondering ge wekt. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Athene zei niet te weten waar Papoulias deze bewijzen van daan heeft gehaald. Maandag nog, verklaarde de Ameri kaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken John White head in Athene, dat ook Grie kenland erkent dat Khadaffy achter de aanslagen in Rome en Wenen zat. Vandaag hebben Voorhoeve en Dijkstal de regering ge vraagd naar een standpunt over eventuele luchtvaartsanc ties. Volgens de VVD is in trekking van de landingsrech ten voor Libian Airlines vrij eenvoudig te realiseren, omdat Nederland geen luchtvaartver drag met Libië heeft. >9 JOMBAY Koningin Beatrix en prins Claus zijn anmiddag rond vier uur behouden op Schiphol te- uggekeerd van hun achtdaags bezoek aan India. Jisteren nog, werd het koninklijk paar feestelijk ittthaald in „Film City Bombay", het Indische equi valent van Hollywood. Na een cultureel program ma in India's industriestad zat het bezoek er op. let woord „equivalent" is niet overdreven, aangezien de In- ische filmproduktie even groot, zo niet groter is*dan in de herenigde Staten. In Film City wordt het rperendeel van de aarlijks 600 nieuwe rolprenten opgenomen koningin Bea- rix en prins Claus zagen gisteren dan ook kans liefst vier ilmsets te bezoeken. .acteur" die duidelijk het meest in de smaak viel was en zevenjarige olifant, die na zijn normale scène te hebben jedraaid, aan de hoge gasten werd voorgesteld en zelfs een landstandje voor ze maakte. Verder praatten koningin Bea- rix en prins Claus met enkele hoofdrolspelers. )e bioscoop is in India overigens hèt grote volksvermaak. )e toegangskaartjes zijn relatief goedkoop: voor vijftig cent it men al op het schellinkje. Het meest geproduceerde gen- is de showfilm: met zang, dans, kostuums en een gratuit 'erhaaltje om de liedjes aan elkaar te breien. Maar ook ivonturenfilms zijn zeer populair. Vanaf talloze affiches in lombay kijkt bijvoorbeeld Jeetendra Bond 303, de Indiase 'ersie van onze Agent 007, op de voorbijgangers neer; een okend pistool in de ene en een exotische Indiase aan de an- lere hand. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) IUSSEL Volgens het Brusselse parket bevinden nog tien n van de Belgische terreurorganisatie CCC zich op vrije vóe- Tijdens een persconferentie werd gisteren dan ook „niet uit loten dat zich binnen de komende dagen of weken nieuwe wikkelingen zullen voordoen". Enkele van de tien worden zeer gevaarlijk beschouwd. Volgens justitie zijn zij in staat de reurgroep nieuw leven in te blazen, zeker als zij daarvoor un krijgen van vier leden van de Franse groep Action Direc- die zich nog steeds in België zouden bevinden. In zijn nieuw- rstoespraak uitte koning Boudewijn gisteren zijn bezorgdheid ir „de kostbare verworvenheden, die nu "worden bedreigd >r diegenen, die de maatschappij ten gronde willen richten". Het bezoek van de Israëlische premier Peres aan Nederland werd gisteren afgerond met een bijeenkomst van politiek Den Haag. Hier brengen Peres en PvdA-fractievoorzitter Den Uyl een toast uit. Peres bij aankomst in Londen: DEN HAAG Het is aan koning Hoessein van Jor danië om nu een volgende stap te zetten voor nieuwe vredesgesprekken in het Midden-Oosten. Dat zei de Israëlische premier Peres gisteravond bij zijn aan komst in Londen. Shimon Peres brengt een vijfdaags bezoek aan Groot-Brittan- nië, waar hij onder meer een tweede gesprek zal voeren met de Ameri kaanse bemiddelaar voor het Midden-Oosten, Ri chard Murphy. Koning Hoessein, die kort voor de aankomst van Peres vanuit de Britse hoofdstad naar Jordanië terugreisde, heeft tot nu toe terughoudend gereageerd op het vurig ver langen van Peres tot een dia loog tussen de twee landen te komen. Overigens zei Peres gisteren niet te hebben ver wacht Hoessein persoonlijk in Londen te ontmoeten. „Daar voor is de tijd nog niet rijp". Vlak voor zijn vertrek uit Ne derland toonde de Israëlische premier zich een en al lof over de wijze waarop hij de afgelo pen dagen in ons land is ont vangen. Daarbij doelde hij ook op de gelegenheid die hem was geboden om hier met de Spaanse premier Felipe Gon zales te praten, nadat beide landen besloten diplomatieke betrekkingen aan te gaan. Ook de bewaking van zijn per soon kon de goedkeuring van Peres, die op dat gebied wel het een en ander gewend is, wegdragen. Hij maakte ge bruik van deze gelegenheid om erop te wijzen dat er wel degelijk iets te doen is tegen het internationale terrorisme. Peres: „Wij blijven het zeggen: ook democratische landen kunnen dit soort terreur be strijden en moeten het ook be strijden, willen ze hun eigen burgers en het principe van het vrije verkeer beschermen. Er zijn ook methoden om het terrorisme te bestrijden, vele zelfs. Eén daarvan is het aan pakken van landen, waar ter roristen gastvrijheid genieten, zoals Libië". De besprekingen tussen Peres en Lubbers hebben deels be trekking gehad op de positie van de joden in de Sovjet- Unie. Nederland behartigt in Moskou de belangen van Is raël sinds dit land geen be trekkingen meer onderhoudt met de Sovjet-Unie. Vier Britse Concordes vlogen gisteren in formatie over West-Engeland om het eerste lustrum van dit supersoni sche vliegtuig te vieren. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Als de super sonische vogel met zijn typische snavel onder donderend geraas op stijgt vanaf het Parijse vliegveld Charles de Gaule maakt dat nog steeds grote indruk op het publiek op het bezoe kersterras. De Fransen zelf lijken er nog het meest van te genieten. Voor hen blijft dit ge vleugelde Frans-Britse product toch in de eerste plaats een „Avion Fran cais" en een fenomenaal prestige-object. Deze week, 21 januari, is het precies tien jaar geleden dat de Franse luchtvaartmaat schappij Air France en diens Britse tegenhanger British Airways voor het eerst „com mercieel" vlogen met Con corde. Met een snelheid van 2200 km/u openden de Fran sen het supersonische reizi gersverkeer op Rio de Janei ro, terwijl de Britten voor de oliestaat Bahrein kozen. Sinds die dag werden ruim 600.000 reizigers door de ge luidsbarrière getransporteérd over een totale afstand van 1740 keer de omtrek van de aarde. Het supersonische sprookje van de „eendracht" kende echter geen fraai slot, want zoals bekend werd het Con corde-project een financieel drama van formaat. Al spoe dig bleek de snelle machine te lawaaierig, te duur en zeer gulzig in het kerosine-ver- bruik. De capaciteit van de reizigerscabine beperkte zich tot 100 stoelen. Dat alles vindt de gebruiker terug in de prijs van het vliegticket. Een retourtje Parijs-New York (de enige lijn die Air France nog exploiteert) kost al gauw 10.000 gulden; bijna twintig procent méér dan een eersteklas-biljet in een ge woon vliegtuig. Fabricage Een feit is wel dat de reiziger voor dat geld op luxe wijze wordt onthaald. Bovendien vliegt hij liefst vier uur snel ler dan met een Boeing 747 van de Champs Elysee naar Broadway. Maar de interna tionale luchtvaartmaatschap pijen bleven toch de voor keur geven aan de vertrouw de, subsonische kisten. Air France en British Airways delen eerlijk de veertien toe stellen die tot op heden zijn gefabriceerd. De Engelsen, die meer mogelijkheden heb ben om op Amerika te vlie gen, boeken daarmee het meest succes. Air France heeft vier Con cordes in bedrijf en eentje wordt stand-by gehouden voor president Mitterrand, voor als die weer onverwacht besluit een tropische uithoek van Frankrijk te bezoeken. Desalniettemin zegt Air France-president Marceau Long: „Concorde heeft een trouwe cliëntèle aan zich we ten te binden. Een kwart van onze passagiers neemt het vliegtuig meer dan acht keer per jaar. Dat zijn voorname lijk zakenmensen. De gemid delde bezetting bedroeg vorig jaar 61 procent, een behoor lijk resultaat. Concorde bete kende voor Air France een bruto winst van dertig mil joen gulden". Tijdwinst is de belangrijkste troef van deze uit zijn voegen gebarsten straaljager. „Snel ler dan de zon", zo prijzen de Fransen hun met Rolls Roy- ce-motoren uitgeruste vlieg tuig. Om vertraging door on verwachte technische man kementen te voorkomen staat er in de schaduw van elke Concorde die uit Parijs vertrekt een reserve-toestel. „Op een vlucht van drie uur naar Washington kun je na tuurlijk moeilijk verkopen dat je in Parijs aan de grond anderhalf uur hebt verloren door vertraging", zegt een Air-France woordvoerder. Een tekening van het hypersonisch transportvliegtuig dat de opvolger moet worden van de Concorde Paradepaardje In tegenstelling tot de begin periode gebruikt de Franse luchtvaartmaatschappij zijn paradepaardje steeds minder als een vliegend visite-kaar tje. „We zijn realistischer ge worden. De rentabiliteit van de vluchten is het belang rijkst", aldus president Long op de jaarlijkse persconferen tie van Air France. De super sonische vluchten op Japan, Australië en Afrika werden daarom geschrapt. Is Concor de de vele miljarden die erin zijn geïnvesteerd wel waard geweest? Marceau Long ant woordde onlangs op originele wijze met de tegenvraag: „Was het paleis van Versail les een rendabele investe ring?". Vast staat dat de Franse vliegtuigindustrie tal van vruchten van het Concorde- -project heeft kunnen pluk ken. De gebruiksvriendelijke Airbus bijvoorbeeld bevat een aantal nieuwe technie ken die dankzij Concorde konden worden getest. De Franse nucleaire industrie en ook de spoorwegen (vensters voor een volgende generatie TG V-treinen) pikten een graantje mee. Maar de race tegen de klok gaan onverminderd voort. De Franse vliegtuigbouwer Ae- rospatial maakte een paar da gen geleden bekend met een Britse partner aan een verbe terde Concorde te werken, die niet meer supersonisch, maar hypersonisch zal zijn. Een groter en sneller toestel dat zuiniger is in het gebruik. Men zoekt Europese partners om dat project te bekostigen. Op hun benrt zijn de Ameri kanen al weer verder. De fir ma Douglas ontwikkelt een vliegtuig dat acht maal snel ler moet gaan dan het geluid. Zeg maar: aankomen voordat je bent vertrokken. MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR K)> „Jij hebt het niet zo erg begrepen, hè, de lieftallige secretaresse van de firma Mey- en Vijfderibbe?" grinnikte kolonel Plimmp. is d'r eigen schuld," stamelde Sjeems nd schor, en het klamme angstzweet brak n uit bij de gedachte aan wat er allemaal nog ér gebeurd was. „Ik... ik maakte gewoon een ntje...," vervolgde hij. „Ik... ik zei, dat er ki- onstuimigheid in één Pond gingen. Gewoon onschuldig woordspelinkje dus. En... toen •eg ik hoe het met haar hartje was gesteld. en toen antwoordde ze dat ze best 'es met naar de bioscoop wou..." Kolonel Plimmp hte zich bijna wezenloos toen hij de grote ge- me agent daar zo geknakt zag zitten. „009 rslagen door Theodora Dubbelsnuf!", grinnik- hij. „Ja, ja, Sjeems, ik ken het hele verhaal. 13 heeft me alles zelf verteid. Ze wou wel 'es naar de bioscoop, maar jij wou niet om dat je middenin een moeilijke zaak verwikkeld zat. Een andere keer misschien, zei je toen. En die andere keer is nü, waarde Sjeems. In de eerste plaats wil ik geen nare stemming onder mijn geheime agenten. En in de tweede plaats zou ik het maar doen, omdat Theodora X-03 een bijzonder lief meisje is. Er steekt véél meer achter dat gezichtje dan je zou zou zeggen!" „Gaat U dan maar met haar naar de bioscoop," gromde de geplaagde 009... Intussen amu seerde smidje Verholen zich dol met Theodora X-03. Haar wang gloeide nog van de klapzoen en ze kirde: „Kijk 'es, meneer Verholen. We zijn bijna thuis. Daar beneden ons ligt Gravendrecht al!" „Dat heb ik nog nooit uit de lucht ge zien!" zei de smid verrast. „Prachtig, hè? De ri-: vier, de havens, de straten, kerken en gebou wen en in de verte de zee! Geweldig!" JOHANNESBURG Twee blanke politieagen ten zijn gisteravond ge dood tijdens een botsing met ongeveer 500 zwarte mijnwerkers. Uit kringen van de mijnwerkers werd gezegd dat de politie het strijdgewoel veroorzaakte toen zij het vuur opende tijdens een bijeenkomst van de zwarte mijnwer kersvakbond NUM, ten westen van Johannesburg. Na de schietpartij wisten de mijnwerkers de wa pens van de agenten te bemachtigen en staken hen neer. Blanke Zuidafrikaanse onder nemers hebben opnieuw opge roepen een einde te maken aaiT apartheid om het land weer enig aanzien te geven en weer vertrouwen te wekken in de nationale economie. De ondernemers maken zich zor gen over het hoogste inflatie percentage in 64 jaar van 18,4 procent. Dit cijfer werd be kend gemaakt door de Centra le Statistische Dienst in Zuid- -Afrika. De organisatie van burger rechten Black Sash in Zuid- Afrika heeft geconstateerd dat sinds een aantal weken geen mensen meer zijn vervolgd wegens het niet bij zich heb ben van het zo gehate pasje Black Sash Verwacht overi gens niet dat het parlement de pasjeswetten zal intrekken, zonder deze te vervangen door andere wetten, die eenzelfde uitwerking hebben. Ondanks een wisseling van de macht in het ingesloten ko ninkrijk Lesotho, handhaaft de Zuidafrikaanse douane de verscherpte controle. Militai ren grepen de macht, juist om dat Lesotho ernstig te lijden heeft onder die controle. De voormalige premier Jonathan verleende naar de mening van de militairen te veel gastvrij heid aan ANC-strijders en haalde zich daarmee de kritiek van Pretoria op de hals (Van onze cor respondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Nederland, mo menteel voorzit ter van de EEG, heeft vandaag bekend gemaakt dat het afziet van de feestelijke on dertekening van de Verdragswij zigingen, die ge pland was op 27 januari in Lu- xemburg. Het besluit komt nadat het Deense parlement zich gis teren in meerderheid tegen de Verdragswijzigingen keerde, die door de twaalf lidstaten overgekomen waren op de Top in Lu xemburg, op 2 en 3 december. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken stuurt nu aan op een ondertekening per 17 februari, als de Deense minis ter van buitenlandse zaken Uffe Ellemann-Jensen zijn rondreis langs de EG-hoofdsteden heeft gemaakt. Elleman-Jensen komt vrijdag al naar Den Haag. Op 17 februari is de uitslag van het Deense referendum, dat gehouden wordt op 25 februari, overi gens niet bekend, maar er is dan wel duidelijkheid ten aanzien van de Italiaanse reserve. De bedoeling van het Nederlandse voorzitterschap is de Denen te isoleren. Maar het blijft de vraag of de eenvoudiger besluitvorming, die de Verdragswijziging mo gelijk maakt, ook daadwerkelijk uitgevoerd kan worden als de Deense regering haar goedkeuring blijft onthouden

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5