Lage inkomens ontzien fen minder basisbeurs Politie zet stapje naar democratie in Staatsliedenbuurt Bedrijven eisen via proefproces schadevergoeding na wegblokkades KAMERMEERDERHEID: Staatssecretaris zegt kostenvergelijking van rijbewijzen toe Mensen met enorme schulden onder curatele BINNENLAND ftjidóe Somant WOENSDAG 22 JANUARI 1986 PAGINA 3 Ie hu hadi t, e hu| loog Vliegers Martinair ens met arbitrage (CHIPHOL De leden van de Vere- 'p ig'ng van Nederlandse Verkeersvlie- j ers (VNV) stemmen in met de instel- ng van een bemiddelingscommissie in et conflict tussen de verkeersvliegers i de luchtvaartmaatschappij Martin- r. De verkeersvliegers bij Martinair illen hun salaris gelijkgeschakeld zien net die van KLM-vliegers, maar de di- •tie van Martinair voelt daar met jr Tijdens een kort geding dat de htvaartmaatsehappij twee weken ge- ge den tegen de vliegers aanspande, stel- de rechter voor een arbitragecom- lissie te vormen die een uitspraak doet ver de salarissen De beide partijen p ngen daarmee akkoord. WaS f' Ouders misbruiken kinderen jarenlang AMSTERDAM De zedenpolitie heeft afgelopen week in Amsterdam-Noord een 55-jarige man en diens 34-jarige vrouw aangehouden op verdenking van incest en seksuele mishandeling van hun vijf (sticf)kinderen. Alles speelde zich jaren geleden al af. aldus vanmorgen de politie, die verder geen enkele bijzonderheid kwijt wilde: „dan doen wij nooit in dit soort zaken". De aangifte werd onlangs pas gedaan door een van de kinderen. Van Ooijen (PvdA) verlaat Kamer DEN HAAG Het PvdA-kamerlid D.van Ooijen keert na de verkiezingen op 21 mei van dit jaar niet in de Tweede Kamer terug. Reden is dat hij op korte ter mijn wordt benoemd tot lid van het college van be stuur van de Open Universiteit in Heerlen. Van Ooij en. lid van de Dominicaner orde en de enige RK-priester in het parlement, was vijftien jaar volks vertegenwoordiger. Narcoticabrigade in Rotterdam wil niet meer overwerken ROTTERDAM De narcoticabrigade van de Rotterdamse politie heeft gisteren aangekondigd geen overwerk meer te verrichten, zolang er geen betere regeling voor de vergoeding is. Doordat de overu ren bij de politie in vrije tijd worden „uit betaald" is de narcoticabrigade voortdu rend onderbezet. Volgens een woordvoer der van de brigade zijn door de onderbe zetting vorig jaar vele kilo's heroïne en cocaïne en duizenden kilo's hasj niet in beslag genomen, terwijl de politie wist dat ze verhandeld werden De narcotica-re chercheurs verwijten de korpsleiding dat zij de ogen sluit voor de overwerkproble- matiek. Tandheelkunde minder in trek DEN HAAG Het aantal eerstejaarsstu denten tandheelkunde is het cursusjaar '85/'86 met 36 procent gedaald ten opzich te van het jaar ervoor. Ook in de studie richtingen rechten, aardrijkskunde, peda gogiek en andragogiek daalden de aantal len studenten. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De grootste stijging van het aantal studen ten deed zich voor bij de studierichting economie: 21 procent. Ook voor sociaal- -culturele wetenschappen, psychologie en technische wetenschappen schreven zich meer studenten in. In totaal meldden 27.000 studenten zich voor het weten schappelijk onderwijs, hetgeen bijna even veel is als het jaar ervoor. JAC-Groningen niet vervolgd LEEUWARDEN Het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Groningen heeft zorgvul dig gehandeld bij de opvang van een 13-ja- rig meisje uit het Friese Stiens. Het ge rechtshof in Leeuwarden ontsloeg in hoger beroep JAC van rechtsvervolging, evenals een 27-jarige maatschappelijk werker van die instelling. Procureur-generaal mr. M.R. Rosingh had twee weken geleden voor het hof boetes van 500 gulden tegen het JAC en 250 gulden te gen de medewerker gevorderd, omdat zij bij de opvang van het van huis weggelopen meisje het verblijfadres niet onmiddellijk bekend hadden gemaakt aan de Raad voor de Kinderbescherming. De rechtbank in Groningen oordeelde in februari vorig jaar dat dit in strijd was met de wet. Het meisje verblijft inmiddels in een zogenoemd leef groephuis. Verdubbeling reacties over dalkonschildje DEN HAAG Het aantal telefoontjes bij de Consu mentenbond over het dal konschildje is in een week tijd verdubbeld. Maandag hadden al 1324 vrouwen op gebeld. Vorige week waren dat er 600. Het dalkon schildje werd tien jaar gele den uit de handel genomen na klachten over ernstige infecties. Onlangs werd be kend dat gedupeerde vrou wen een schadeclaim kun nen indienen bij de Ameri kaanse rechter nd O it (Van onze parlementaire redactie) bEN HAAG Een meer- erheid van de Tweede T3"1 lamer, bestaande uit en ,!DA en VVD, gaat in gro- ireig lijnen akkoord met het i is ieuwe systeem van stu- hliji iefinanciering, dat minis- Deetman per 1 oktober an dit jaar wil invoeren. Vèl bleek gisteren en anochtend tijdens het de- lat over de Wet Studiefi- Sinciering. dat ook de te- ?ringsfracties nog heel at wijzigingen willen inbrengen. De oppositie, ldafi«4nder aanvoering van het 'rade VdA-kamerlid Wallage erdagiet weinig heel van de Midi oorstellen. Wallage ging •t zui elfs zover, te stellen dat ièra ,et voorlopig beter zou ijn het oude stelsel te aan landhaven. ,,De wet kan mertej ip deze termijn niet wor- radeiien ingevoerd", aldus de iet a ,vdA_ )e meest ingrijpende wijziging e een kamermeerderheid _DA en PvdA) wil aanbren- pn. is een verhoging van de f- bjdragevrije voet", dat deel «n het inkomen dat niet Drdt meegeteld bij de bere- ™"»ning van de ouderlijke bij- •age. De PvdA wil die van .650 naar 27.200 gulden ver logen en de basisbeurs met fOO gulden verlagen. Het CDA iets minder ver gaan 16.000 gulden, gecombineerd net een verlaging van de ba- isbeurs met zo'n 600 gulden >er jaar. De VVD is evenwel egen een dergelijk plan en loudt vast aan het huidige ink vond het "vanochtend dui delijk te gortig, dat in Deet- mans voorstel de hogere inko mens erop vooruit gaan (de rij ken worden rijker) en de lage re inkomens er slechter aan toe zijn. „De kritiek inzake het te sterk denivellerende (ver groting van inkomensverschil len) karakter van het nieuwe stelsel is terecht", aldus Lan- sink. Lacunes Vrijwel alle fracties wezen mi nister Deetman op enige lacu nes en ongerechtigheden, die volgens wisselende kanier- meerderheden uit het voorstel moeten verdwijnen. Zo drei gen enkele categorieën 18-27- jarigen tussen wal en schip te recht te komen, omdat de kin derbijslag vervalt en geen be roep kan worden gedaan op de Wet Studiefinanciering. Het gaat daarbij om: in het buitenland studeren- studenten aan niet erkende onderwijsinstellingen; de in het thuisland verblij vende kinderen van buiten landse werknemers, voor wie het recht op kinderbijslag ver valt. Volgens Lansink is het aan deze categorieën onthou den van een basisbeurs „niet te rechtvaardigen". Lansink liet verder weten niets te voelen voor het PvdA- voorstel, om een voor elke stu dent verplichte lening in het stelsel op te nemen. De opposi tie wil met deze err een aantal andere wijzigingen het deni vellerende karakter van de wet teniet doen en de positie van de lagere inkomens verbe- Van VVD-zijde werd door het kamerlid Dees de terugbeta lingsregeling voor de studie schuld aan de kaak gesteld. Dees pleitte voor een gelijke behandeling van gehuwden en samenwonenden: „Er moet met één en dezelfde maat wor- Een student post bij de ingang van de Centrale Directie Studiefi nanciering in Groningen, die gisterochtend door studenten werd bezet uit protest tegen de plannen voor een nieuwe regeling van de studiefinanciering. Ongeveer vijftig agenten hebben de onge veer 150 bezetters gistermiddag uit het gebouw verwijderd. Ook in Tilburg maakte de politie een eind aan een bezetting door stu denten. In Maastricht gaat de bezetting van het hoofdgebouw van de universiteit nog door. den gemeten". Gehuwden moeten net als samenwonen den de keus krijgen: öf het partnerinkomen wordt bij de terugbetaling betrokken en een resterende schuld gaat na 15 jaar teniet, óf dat partnerin komen wordt er niet bij be trokken en de studieschuld wordt na 15 jaar niet kwijtge scholden. Afronding Het nieuwe studiefinancie ringsstelsel. dat deze week ter discussie staat, bestaat kortweg uit een drietal componenten: een basisbeurs voor iedereen, een aanvullende beurs (afhan kelijk van het ouderlijk inko men) en een deel rentedragen de lening, op basis van vrijwil ligheid. Tegelijkertijd ver dwijnt de kinderbijslagrege ling voor 18-30-jarigen. Verwacht wordt dat de frac ties pas volgende week maan dag, in een speciale commissie vergadering over deze mate rie. spijkers met koppen zullen slaan. De vele wijzigingsvoor stellen die van CDA-, VVD- en oppositiezijde zijn te ver wachten, zullen dan zoveel mogelijk op elkaar worden af gestemd. Het plenaire kamer debat zal, nadat minister Deet man morgen in eerste termijn heeft geantwoord, eerst in de loop van volgende week wor den afgerond. Universiteit moet bussen leveren voor demonstratie AMSTERDAM Het col lege van bestuur van de Universiteit van Amster dam moet morgen genoeg bussen gratis ter beschik king stellen voor het ver voer van de studenten die in Den Haag willen de monstreren, omdat in een advertentie gratis vervoer was aangekondigd. Het gaat om naar schatting 1.500 studenten die willen meedoen aan de landelijke demonstratie tegen het wetsvoorstel studiefinan ciering van minister Deet man. President Asscher van de rechtbank in Am sterdam heeft dit gisteren bepaald in een kort geding dat door de studentenvere niging ASVA was aange spannen. Volgens het col lege van bestuur waren vijf bussen genoeg om de studenten naar Den Haag en weer terug te brengen. Daarbij ging het college af op het aantal mensen (ruim honderd) dat vorige week het Maagdenhuis in Amsterdam bezette. Vol gens de ASVA willen ech ter zeker 1.500 studenten meedoen aan de protestbe toging. De universiteit wil de wel de treinkaartjes van de studenten achteraf vergoéden. De ontruiming van het gekraakte pand Groen van Prinstererstraat 31 hs in Amsterdam nam als gevolg van lichte ongeregeldheden twee uur in beslag. AMSTERDAM De Am sterdamse politie, geassis teerd door drie pelotons van de Mobiele Eenheid, heeft er gistermiddag twee uur voor nodig ge had om het gekraakte pand Groen van Prinste rerstraat 31-hs in de in middels bijna beruchte Staatsliedenbuurt te ont ruimen. Er moest heel wat duw- en trekwerk aan te pas komen om de ongeveer honderd actie voerders voor de deur van de als een prestige-object aange merkte woning weg te krijgen. Uiteindelijk kon de barricade van staalplaten in het huis met behulp van een ijzerzaag wor den geslecht, waardoor de vijf overgebleven krakers het pand konden verlaten. Bij charges van de ME om het soms rumoerige publiek op een afstand te houden, raakten volgens de politie twee men sen gewond. EHBO'ers zeiden twintig gewonde krakers te hebben geholpne, van wie vier naar het ziekenhuis werden gebracht. Er zijn geen aanhou dingen verricht. Justitie en po litie in de hoofdstad verwach ten voorlopig geen nieuwe ontruimingen in de buurt. „Het gaat om het herstel van de democratie in de Staatslie denbuurt", had commissaris Visser van politiedistrict acht de ME'ers vooraf nog voorge houden. Het kleine stapje op weg naar een normaal functio neren van de overheid in de buurt had wat hem betreft de hele dag in beslag mogen ne men, maar zo lang hoefde het niet te duren. Dat was te dan ken aan de min of meer ge weldloze aanpak die politie én krakers erop nahielden. Cijfers over gewonden n verkeer leugen niet )EN HAAG Het aantal [ewonden in het verkeer ongeveer twee keer zo ;root als uit de officiële tatistieken blijkt. Er is ian ook geen sprake van ien daling van het aantal (ewonden, maar van een tijging. )at zei mr. Pieter van Vollen- loven vandaag op een bijeen komst in Den Haag. Van Vol- 0 enhoven baseerde zich bij zijn war litlatingen op een rapport dat -n iet bureau McKinsey heeft ge- koo naakt in opdracht van het mi- 'ron listerie van verkeer en water- orct iaat. Van Vollenhoven stelde op ba- pa is van het rapport dat ons een )egi otaal verkeerd beeld wordt 'oorgehouden over de ver keersveiligheid. Structureel is t iets goed mis, aldus de voor- irdi ^tter van de Raad voor de ?esr 'erkeersveiligheid. Hij toonde ich een voorstander van uit- ireiding van de registratie van 'erkeersongelukken en slacht- iffers. Momenteel is het ge- >ruikelijk dat dertig procent 'an de ongevallen niet meer ivordt geregistreerd. ~npi ZOETERMEER Een aantal bedrijven gaat naar aan leiding van de wegblokkadesacties in december een proefproces aanspannen tegen de Vervoersbond FNV. Ze willen daarmee bereiken dat de rechtbank een uit spraak doet of de Vervoersbond FNV de schade moet vergoeden die bedrijven hebben geleden. De bedrijven worden daarbij ondersteund door werkgeversorga nisaties uit de sectoren groenten, fruit, bloemen en de Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie (EVO). Volgens een EVO-woordvoerder worden bewust nog geen cijfers verstrekt over de totale schade die bedrijven door de wegblokkades heb ben geleden. De kans is volgens hem groot dat indien het proef proces in het nadeel van de Vervoersbond FNV uitvalt, nog veel meer bedrijven hun schade zullen gaan claimen. Volgens de EVO-woordvoerder wordt ernaar gestreefd de Vervoersbond FNV in februari te dagvaarden, waarschijnlijk voor de Utrecht se rechtbank. Bij de totstandkoming van het besluit om een proefproces te voeren heeft een rol gespeeld dat op 17 december de president van de arrondissementsrechtbank in Utrecht de Vervoersbond FNV gelastte de wegblokkades en aanverwante acties te beëindigen. In zijn vonnis overwoog de rechter dat de Vervoersbond FNV tegenover de eiser (EVO) in de rechtszaak onrechtmatig had gehandeld. NAP Geboeid kijkt bur gemeester Van Thijn, bij een gat in de grond op het midden van de Dam, naar de meet- plaat van het Nor maal Amsterdams Peil (NAP), het peil waarnaar de water hoogte in ons land wordt afgemeten. Onder zijn arm draagt hij een ta bleau met de giste ren verschenen nieuwe postzegels die gewijd zijn aan het 300-jarig be staan van het peil. Rond 1685 werd dit peil vastgesteld en zichtbaar gemaakt door het inmetselen van marmeren peil- stenen in een aantal sluizen in de hoofd stad. Die peilstenen zijn inmiddels ver dwenen. maar op de Dam is sinds 1953 een betonnen paal in de grond ge heid, waarop een bronzen bout is aangebracht die het NAP aangeeft. DEN HAAG Staatssecretaris Scherpenhuizen (Ver keer en Waterstaat) moet van de Tweede Kamer meer cijfermateriaal op tafel leggen over de goedkoopste en meest doelmatige manier om te komen tot een eenvou diger afgifte van rijbewijzen. De Kamercommissie voor verkeer en waterstaat drong daar gisteren bij Scher penhuizen op aan. De staatssecretaris heeft voorgesteld de eerste afgifte en verlen ging van rijbewijzen in handen te leggen van de gemeenten. Op dit moment loopt dat nog via de provincies. Scherpenhuizen be pleit tevens een automatische verlenging van het document voor automobilisten onder de zestig jaar. De vier grootste fracties in de Kamer namen het de staatssecretaris kwalijk dat hij in zijn voorstellen geen berekening heeft gemaakt van de kosten die gepaard gaan met de eerste afgifte van het rijbewijs door het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Scherpenhui zen zegde toe die kostenvergelijking alsnog te zullen maken Voor hem staat evenwel vast dat afgifte via de gemeenten de goedkoopste en meest „klantvriendelijke" oplossing is. Ex-burgemeester mag te dure fiets houden AARDENBURG De oud-burgemeester van het Zeeuws- vlaamse Aardenburg, drs. W. Lockefeer, hoeft achteraf toch niet bij te betalen aan zijn afscheidscadeau. Vorig jaar kreeg de bur gemeester, die na een zeer roerige ambtsperiode vrijwillig af scheid nam, een fiets cadeau van de gemeente. De raad had voor het cadeau precies 700 gulden uitgetrokken. Maar de fiets die voor dat geld was aangeschaft, paste de nogal fors uitgevallen ex-burgervader niet zo best. Een gepaster exemplaar kostte ech ter 269 gulden meer. En dat bedrag heeft de gemoederen in Aar denburg ernstig verhit. FRIEMELS il n if n eng ijst kok lik Ben Ifc EEN \K JtLE&iezc, L£U\K &eebl,HfW.) -Jme OOK EEN kL£IN. y lüax. Winkelier schrikt zich dood bij overval AMSTERDAM De eigenaar van een sigarenwinkel annex post-agentschap in Amsterdam schrok gisteren zo toen hij twee gewapende mannen zijn winkel zag binnenkomen, dat hij overleed. Rond zes uur kwamen twee overvallers de winkel van de 55-jarige J.K. binnen, die daarop prompt een fatale hartaanval kreeg. De twee mannen hebben een klein bedrag buitgemaakt en zijn nog spoorloos ONDERZOEK RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN: GRONINGEN Mensen die zoveel schulden heb ben dat ze deze niet meer kunnen aflossen, zouden onder curatele geplaatst moeten worden. Tot die conclusie komen onder zoekers van de Rijksuni versiteit Groningen in hun onderzoek naar deze problematiek. Het aantal onoplosbare schuld situaties bij particuliere huis houdens is de laatste jaren sterk toegenomen. Die schul den zijn vaak zo hoog opgelo pen dat ook de Volkskrediet banken geen uitkomst meer kunnen bieden Door budget voorlichting zou een groot deel van hen toch nog uit de finan ciële problemen gehaald kun nen worden, zo menen de on derzoekers dr. L.J. Middel, drs. H.M.G. de Greef en prof. dr. W. van Rossum. Ze schat ten het aantal mensen dat in zo'n situatie zit op ongeveer tienduizend. Dat is ongeveer 70 procent van de 15.000 cliën ten van de Volkskredietban ken in Nederland. In 1982 be vond zich slechts 20 procent in een dergelijke situatie. De drie onderzoekers hebben het on derzoek in opdracht van de Gemeenschappelijke Krediet bank Friesland uitgevoerd Zij onderzochten 636 dossiers van mensen met schulden die niet meer door de Volkskrediet banken kunnen worden gehol pen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3