TAFEL 'Ik wil alleen Gods geboden opvolgen' s „Hans Jansen is hoofdfiguur, niet Lucas en Jenny Goeree" I EU71 kerk wereld beroepingen Sandinisten maken van R.-K. kerk "zwijgende kerk' brieven lezers ACHTERGROND EcidaeSou/imit WOENSDAG 22 JANUARI 1986 PAGINA Duitse onderscheiding voor pastoor Oradour-sur-Glane Henri Boudet, in 1944 pastoor in het Franse dorp Oradour-sur- -Glane, is door president Richard von Weizsacker onderschei den met het kruis van verdienste van de Duitse Bondsrepu bliek. De onderscheiding is hem in Freiburg door het hoofd van het district Freiburg, Norbert Nothhelfer, uitgereikt. Op 10 juni 1944 moordden SS-troepen uit vergelding voor een actie van verzetsstrijders de gehele bevolking van Oradour-sur-Gla- ne, in de buurt van Limoges, uit. Een deel van de ruim 600 mannen, vrouwen en kinderen werd neergeschoten, anderen werden in de dorpskerk opgesloten en levend verbrand Het dorp werd verwoest. Nabij de ruïnes is een nieuw dorp ge bouwd dat ongeveer 2000 inwoners heeft. Bhagwan-secretaresse mag uitgewezen Het gerechtshof van de deelstaat Baden-Wuerttemberg heeft bepaald,-dat de drie voormalige medewerksters van de Bhag- wan-commune, die in Duitsland gevangen zitten, mogen wor den uitgewezen naar de Verenigde Staten. Het betreft de vroe gere secretaresse van de Indiase goeroe. Ma Anand Sheela (35), alsmede Shanti Bhadra (40) en Ma Anand Puja (38). Zij worden o.a. verdacht van poging tot moord door vergiftiging van de lijfarts van Bhagwan. Vorige week berichtte het weekblad „Stern" dat de drie sa- menzweersters vrijwillig terug zouden gaan naar de Verenigde Staten, waar zij dan in afwachting van hun proces op borgtocht zouden kunnen worden vrijgelaten. De dood kom t slech ts eenmaal, maar laat zich op alle ogenblikken van ons leven voelen. Jean de la Bruyère. WIM SIMONS WILDE GEEN BLOEDSPOELING VOOR DOCHTER Wim Simons (49) praat open over zijn geloof en de voor velen onbegrijpe lijke consequenties. Ne- genhoog ratelt hij boven het geluid van de gieren de wind uit over het pril le geluk dat Jehova zijn gezin geschonken heeft. Telefonisch houdt hij contact met z'n vrouw Ike (41). Ze heeft zojuist in het Academisch zie kenhuis van Leiden dochter Emily (50 centi meter, 3450 gram) naast haar bed gekregen. Het gevaar is geweken. De brandende vraag wat hij nu zou doen als het kind toch dreigt dood te gaan. beant woordt hij met: „Ik denk dat ik als Abraham zou willen zijn en Gods geboden onder houden. Voor mij is niet es sentieel de vraag: kiezen tus sen leven en dood, maar de vraag Gods geboden onder houden ja of nee. En zoals ik die begrijp zeg ik ja, ik wil ze onderhouden Ik maak ge noeg fouten in dit leven, maar ik wil niet bewust deze fout maken. Professor Ruis, het hoofd van de neo natalogische afdeling van het Leids academisch zie kenhuis noemde de kwestie Simons „een storm in een glas water". De Leidse hoogleraar heeft vanaf het begin vertrou wen gehad in een goede af loop. Hij zag voldoende moge lijkheden in alternatieve be handeling en verwachtte niet dat bloedspoeling nodig was. Wim Simons vertelt z'n le vensverhaal zonder gêne. In 1967 kwam hij vanuit Surina me naar Nederland. Om de overtocht van de ouders van zijn vrouw te kunnen bekosti gen ging Wim oud papier op halen in de Bijlmermeer. Overdag werkte hij in z'n woonplaats Beverwijk, en 's avonds verzamelde hij papier in een oud busje. Op een gege ven moment lag tussen de tonnen oud papier lectuur van en over de Jehova's ge tuigen. „Ik kwam tot de con clusie dat de leer van Jehova bestand was tegen elke aan val". In 1974 kwam het keer punt in het leven van Wim en z'n vrouw Ike (41). Wim was toen 37 en werkte als machi- nezetter in Beverwijk. In Suriname was hij ordon nans van de minister van Jus titie geweest en had het ge bracht tot hoofd van de huis houding bij het ministerie van Financiën. Nederland trok enorm. Maar Wim was een driftkop, die snel in de greep kwam van de' negatieve ele menten in de Nederlandse sa menleving. Hij gebruikte drugs, dronk meer dan goed voor hem was en rookte twee pakjes sigaretten per dag. On der invloed van Jehova ver anderde Surinaamse Wim als een blad aan de klapperboom. In anderhalf jaar tijds trans formeerde hij in een oppas sende huisvader met princi pes. Voorbij waren z'n nachte lijke escapades. „Het is bij mij helemaal van binnenuit geko men". Het gezin verhuisde naar De venter, en de drie jongens groeiden voorspoedig op. Wim ging 32 uur per week werken omdat hij lijd wilde hebben voor de bijbelcursussen, die hij verzorgt voor Turken. Vo rig jaar kwam er een onver wachte wending in het leven van de familie. Mevrouw Si mons, die na de geboorte van de derde zoon, die nu veertien is, de pil was gaan gebruiken, kreeg allerlei nare verschijn selen. Huiduitslag en buikpijn brachten haar in het medisch circuit, maar twee jaar lang bleef het bij zalfjes. Totdat ontdekt werd dat ze een leve rontsteking had. Op dat mo- Emily Simons gezond en wel op de armen van een tante ment zag men ook dat ze een zeer zeldzame bloedgroep had: Rhesusfactor anti U. Ze werd in Deventer behandeld met het middel Prednison. Simons noemt het een paardemiddel, waarmee ontstekingen wor den afgeremd. De maande lijkse cyclus raakte erdoor ontregeld. Het gevolg was een zwangerschap. De geneeskundigen adviseer den abortus, maar dat wilde het echtpaar niet. Toen tij dens de zwangerschap bleek dat er problemen zouden kun nen ontstaan direct na de ge boorte van het kind, stelden de artsen voor om op dat mo ment een bloedspoeling toe te passen. Maar daartegen verzet het geloof van het echtpaar zich. Wim Simons: „Ik vroeg op 15 september aan het Deventer ziekenhuis om een alternatie ve behandeling, zonder spoe ling dus. In eerste instantie kwam er geen antwoord. Op 3 oktober stuurde ik de brief opnieuw, maar nu aangete kend. Ik kreeg bericht dat de artsen „na diepgaande studie hadden besloten dat de medici in conflict zouden komen met hun eed als ze de pasgeborene niet de hulp zouden geven die het kind nodig zou hebben". Een gesprek is er nooit ge weest Omdat de zwanger schap vorderde was haast ge boden. Simons schreef een groot aantal academische zie kenhuizen aan. maar inmid dels weigerde het Zieken fonds Salland behandeling el ders te vergoeden Pas toen Simons dreigde met een kort geding, kwam het zieken fonds van dat besluit terug. Het steekt Simons dat het zie kenfonds in de briefwisseling zei dat de ouders door de offi cier van Justitie toch uit de ouderlijke macht zouden wor den ontzet en dat de ouders miet over leven en dood van hun kind mochten beslissen. Simons: „Dat heb ik het zie kenfonds altijd kwalijk geno men, want daarmee liep het ten onrechte vooruit op de zaak. En ons was het er alleen om te doen om te proberen een medische behandeling zonder bloedtransfusie te krij gen". Leiden Op een gegeven moment kreeg de familie bericht dat het Academisch ziekenhuis in Leiden bereid was om naar alternatieven te zoeken. Maar inmiddels was Simons ver wikkeld in een juridische strijd. Hij wilde kost wat kost voorkomen dat bloed zou worden toegediend. De advo caat, die hij in eerste instantie bereid vond om hem te verde digen moest zich wegens het aanvaarden van een baan in de wetenschap terugtrekken. Diens opvolger had na veer tien dagen bedenktijd morele bezwaren. Zeker dertig juris ten heeft Simons daarna be naderd. Uiteindelijk kwam hij terecht bij mevrouw mr. K. T. B. Salomons uit Den Haag. Er ontstond een vrij unieke situatie, want tot dus verre had nog nooit iemand geprobeerd om een bepaalde medische behandeling van een kind dat nog geboren moest worden te voorkomen. De Jcinderrechter in Den Haag achtte zich niet bevoegd en de kinderrechter in Zutp- hen weigerde om de zaak te behandelen voordat het kind was geboren. Simons: „Da's volledig legaal, want volgens de wet kan dat ook niet". De laatste mogelijkheid voor Simons was een kort geding tegen de staat der Nederlan den en het ziekenhuis. Dat geding zou gisteren dienen, maar het kind, waar het alle maal om gaat, diende zich op donderdag 16 januari, veer tien dagen eerder dan ver wacht, aan. Gezond en wel, geheel volgens de verwach ting van professor Ruis. Si mons besloot op aandrang van zijn advocaat van het kort ge ding af te zien, maar kreeg de garantie dat indien er compli caties zouden ontstaan het ge ding binnen vierentwintig uur zou kunnen dienen. De artsen en het verplegend personeel in Leiden zijn aller vriendelijkst. Dat heeft vol gens hem ook meegespeeld in de beslissing de zaak op te schorten. „Begrijp me goed, ik neem artsen, die volgens de door hen afgelegde eed han delen, 'niets kwalijk". Speelt in de hele kwestie mee dat Simons zijn geweten pro beert te ontlasten door de uit eindelijke beslissing aan justi tie over te laten? Wim Simons schudt het hoofd heftig. „Wel nee, dan had ik het er in De venter wel gewoon op laten aankomen en dan had ik niet hemel en aarde bewogen, minstens dertig juristen afge beld en tien ziekenhuizen aangeschreven voor een alter natief". En na korte, maar voor hem ongebruikelijke pauze zegt hij: „Ik probeer te bereiken dat de buitenwacht Jehova getuigen ziet als ge wone mensen. Dat we nu ons gezonde kindje kunnen tonen is het resultaat van een lij densweg". Voor Wim Simons krijgt de zaak nog een vervolg. Hij is van plan om de Nederlandse rechtspraak te toetsen aan het verdrag van Rome. TON HISSINK Vijf jaar voor overval op pastoor Het gerechtshof heeft dinsdag de 35-jarige J.N. uit Maastricht na een eis van zes jaar veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf.1 De man pleegde in november 1983 samen met twee Bel gen een overval in het Belgische Leut, bij Maasmechelen. Een 67-jarige pastoor die door de overvallers gekneveld in zijn slaapkamer werd achtergelaten werd de volgende dag dood aangetroffen. De buit bestond uit geld, sieraden en gouden kelken. De overvallers waarschuwden kort na de overval de politie. Dat had het leven van de pastoor wellicht kunnen redden, als de politie niet in plaats van Leut Luik had verstaan. De twee Belgische overvallers wachten in hun eigen land op berech ting. De Maastrichtenaar werd in december 1984 door de rechtbank in Maastricht tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. Van dat vonnis ging de officier van justitie in hoger beroep. Nieuwe enquete over Samen op Weg Alle hervormde en gereformeerde kerkeraden krijgen dezer dagen een enquêteformulier over „Samen op Weg", het pro ces van hereniging van beide kerken. Een werkgroep van het landelijk deputaatschap Samen op Weg heeft de vragenlijst met de formulieren voor de kerkelijke statistiek meegestuurd. Aan de kerkeraden wordt o.a. gevraagd of er bij hun een Sa men op Weg-praktijk is en zo ja, hoe die er uit ziet. „We wil len op deze manier inzicht krijgen in de plaatselijke oecume nische kaart van hervormden en gereformeerden", aldus ds. E. Gijsbers, hervormd emeritus predikant in Utrecht en lid van de werkgroep samenwerking plaatselijk vlak. „Het gaat ons niet uitsluitend om de knelpunten op te sporen, maar net zo zeer om de „aardige verhalen". Ds. Gijsbers hoopt eind 1986 met de resultaten naar buiten te kunnen komen. Kort geleden werden de resultaten bekend van een enquete die enkele jaren geleden werd gehouden onder gemeenten die op een of andere wijze vorm geven aan Samen op Weg. Een van de conclusies hieruit was dat „het kerkgevoel" van zowel hervormden als gereformeerden een groot knelpunt vormt in de oecumene op plaatselijk vlak. De synoden van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken krijgen dit jaar (wellicht nog voor de zo mer) de resultaten van een kerkelijke raadpleging ter tafel. De gemeenschappelijke synode van hervormden en gerefor meerden stelde een verklaring van overeenstemming op over Samen op Weg die aan de hervormde classes en gereformeer de kerkeraden is gestuurd ter beoordeling. Tevens werd van deze kerkelijke vergaderingen gevraagd of zij kunnen in stemmen met het op gang gebrachte proces van Samen op Weg. De synodes van beide kerken zullen de resultaten van de raadpleging in „eigen kring" bespreken, voordat die ter sprake komen in een gecombineerde synodevergadering. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Zetten en An- delst L. Kruijmer te Som- melsdijk; te Hillegersberg L. A. Nell te Middelburg. Aangenomen naar Zweeloo, toezegging, J. W. Hylkema, kandidaat te Dordrecht. Be dankt voor Leeuwarden-Hui- zum J. R. Smit te Sexbierum en Pietersbierum. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: Mevrouw M. E. Boelhouwer-Overeem, De Hoghe Weijdt 9, 1851 EB Heiloo. Christelijke Gereformeer de Kerken Beroepen te Zaamslag P. Beekhuis te Rotterdam-Kra lingen. Tweetal te Maassluis, W. van Benthem te Genemuiden en D. J. van Vuuren te Leer dam. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen voor de missionaire dienst op Irianyaja, A. J. Th- .van der Scheer te Berg- schenhoek. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Haamstede A. Hofman te Wijk en Aalburg. Bedankt voor Barneveld J. Kareis te Rijssen. IR. J. VAN DER GRAAF OVER CHRISTELIJK ANTISEMITISME: Niet het evangeliste nechtpaar Lucas en Jen ny Goeree, maar de her vormde theoloog dr. Hans Jansen is de hoofdper soon in de kwestie of het antisemitisme christelijke wortels heeft. Dit zegt ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gerefor meerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk, in stellingen over „Zicht op Is raël en Reveil" ter voorberei ding van de studie- en bezin ningsdag „Anno Domini 1986. Leven in profetisch perspec tief", die dinsdag onder auspi ciën van de EO te Hilversum plaats vond. De Goerees hebben weliswaar het „absoluut verwerpelijke" standpunt verkondigd dat er een verband is tussen ener zijds schuld en anderzijds straf van God, namelijk dat de gaskamers van de Tweede Wereldoorlog een directe straf van God aan het joodse volk is omdat het de Messias heeft verworpen. Een „chris telijke" adviseur als Jansen betoogt echter in „Christelijke Theologie na Auschwitz" dat het Nieuwe Testament antise- mititische trekken heeft; een „uiterst laakbaar" standpunt. Jansen spreekt niet over een bepaalde interpretatie van Nieuwtestamentische teksten die tot antisemitisme leidt, maar over het Nieuwe Testa ment zelf. Als de adviezen van Jansen worden gevolgd, is er volgens Van der Graaf maar een kleine stap nodig om het Nieuwe Testament in de beklaagdenbank te zetten. Overigens meent Van der Graaf niet dat als gevolg van deze kwestie de godsdienst vrijheid in gevaar zal komen. Dat zou pas het geval zijn als joden christenen voor de rechtbank zouden dagen om dat de laatsten (ook tegenover de joden) betuigen dat Jezus Christus de Messias is. Van der Graaf verwacht dit niet. Ir J. van der Graaf: Jansen is hoofdpersoon Over de vraag of door het proces tegen de Goerees de godsdienstvrijheid in gevaar komt, organiseert het Overle gorgaan van joden en christe nen in Nederland (OJEC) op donderdag 29 januari een bij eenkomst te Zwolle. In het blad „Anno Domini" verwerpt Van der Graaf de zogenaamde vervangingsleer, die inhoudt dat de kerk in de plaats van Israël is gekomen. Paulus spreekt in de Romei nenbrief onomwonden over z'n eigen volk, „dus het is mij een raadsel hoe je de vervan gingsgedachte aan kunt han gen," aldus Van der Graaf. Wel is volgens hem de ver vangingsleer nog diep inge worteld in de kerk. „Er zijn veel mensen die ontdekken dat je zo makkelijk niet van Israël afkunt, maar er zijn ook mensen die de vervan gingsgedachten te vuur en te zwaard verdedigen. De hele discussie rondom de uitspra ken van de Goerees heeft er natuurlijk mee te maken; die mensen hebben toch iets ver tolkt van wat in de loop der eeuwen in het christendom aanwezig is geweest en nog in de kerk aanwezig is," aldus Van der Graaf, die persoon lijk van mening is dat christe nen tot een open dialoog hier over moeten komen. EO-voorzitter ds. J. H. Vele- ma wees in de openingstoe spraak („Profeet, sta nu op") ook de vervangingsleer af. „We worden met lamheid ge slagen als we als kerk menen: Israël heeft afgedaan, wij zijn vandaag Israël. Wat een hoog moed, wat een geestelijke ver waandheid! We vallen dan juist in Israëls oude zonde: wij zijn Abrahams zaad, wij zijn het volk dat de Wet kent." Daarentegen „gaan onze ogen er voor open dat we als chris tenheid niet zonder Israël za lig kunnen worden en dat de volheid der tijden meebrengt dat ook Israël zalig zal wor den." Het gaat volgens J. H. Velema om de eenheid van het Li chaam van Christus. „Bete kent dit een tweewegenleer? Aller-allerminst! Er is één weg, één naam, één toegang. Het gaat er om in ootmoed Is raël tot jaloersheid te verwek ken," zo zei Velema. Beschuldiging kardinaal Obando Bravo: De kardinaal van Nicaragua, Miguel Obando Bravo, heeft de Sandinistische regering er van beschuldigd dat zij pro beert van de Rooms-Katholie- ke Kerk in zijn land een "zwijgende kerk" te maken door intimidatie en censuur. De kardinaal zei dat de rege ring in Managua buitenlandse seculiere en reguliere pries ters in Nicaragua had geïnti mideerd en bedreigd "als zij zich met politiek zouden dur ven inlaten". Nicaraguaanse geestelijken konden het etiket "misdadi ger" opgeplakt krijgen als zij bij politiek betrokken raakten en de regering kon hen dwin gen te werken als informant. Obando Bravo zei dat een deel van de strenge censuur- bepalingen was gericht op het verhinderen van de publika- tie van kerkelijke artikelen, terwijl de officiële media werd toegestaan "constante aanvallen op de godsdienst, haar beginselen en haar ver tegenwoordigers" te1 doen. President Daniel Ortega's be leid is het neutraliseren van de religieuze bedrijvigheid, al dus kardinaal Obando Bravo, het isoleren van de katholie ken van hun geloof en het "inkrimpen van de vitale ruimte die de kerk nodig heeft om haar, indien moge lijk, te reduceren tot een zwij gende kerk". Tl Brieven graag kort en .duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon* den stukken te bekorten Huursubsidie Minister van Ruding van fi nanciën heeft onlangs ver klaard dat als er niet meer ge kort mag worden op de ambta- rensalarissen en sociale zaker- heid, dat er dan bezuinigd zal moeten worden op huursubsi dies. Ik wil daar graag wat op merkingen over maken. Op de ambtenarensalarissen zou best wat gekort kunnen worden, aangezien deze men sen altijd bevoorrecht zijn ge weest. Ik ben 89 jaar en heb uiteraard meestal met ouderen te maken. Als ik dan zie dat de meesten tien a twintig maal zoveel pensioen hebben als ik, dan zijn ze wel wat erg be voorrecht. En voorrecht is de grootste vijand van het recht. Bovendien hebben ze altijd vanaf het eerste kind kinder bijslag genoten. Wij kregen niets voor onze negen kinde ren, omdat mijn baas, die toe vallig voorzitter was van de SDAP, geen voorstander was van kinderbijslag. Door zijn schuld heb ik wel dertig jaar armoe moeten lijden. Wat de huursubsidie betreft, weet ik uit eigen ondervinding dat daar al op is gekort. Geen kamerlid heeft daar tegen ge protesteerd, ook niemand van de PvdA, hoewel die hun mond vol hebben over de ech te minima. Het gaat hierbij toch ook over mensen die geen of heel weinig pensioen heb- Ik vind het overigens gemeen om de mensen eerst, vanwege de doorstroming, te verlokken om in een duurder huis gaan en hen daarna de hu subsidie weer af te nemen, ze de invoering van de hu subsidie achterwege hadu0 gelaten, dan waren de huf mischien ook niet zo hoog gejaagd. En zoiets word je dan aan daan door een CDA-regeri waarvan ik altijd een f voorstander ben geweest. W.J. Schenkels, DELFT Wallenberg Het bericht van zaterdag 18 '■5 -a lljl wordt gem dat in Hongarije een boek o |C^ Wallenberg in beslag is ge ^el men, beëindigt u met de me e. deling dat op de dag van de val bij Nagy, Raoul Wallver berg postuum tot erebur n8' van Israël is benoemd. In i daags tevoren gepubliceerd richt wordt het woord tuum niet gebruikt. Het kunnen zijn dat het is ver ten, het kan ook opzett» zijn weggelaten. Het is im de vraag of u het woord tuum terecht gebruikte, de Zweedse regering vra zich sinds 1945 af of Walli berg al dan niet in leven Het is een flagante schend van de mensenrechten dat familieleden van Raoul W lenberg niet eens weten of leeft of door de Sovjets is v moord. Natuurlijk wordt kans dat het woord posti terecht werd gebruikt met' dag groter. Indien hij nog le zal Raoul Wallenberg inm dels een oude man zijn. Hel dan een volslagen raac waarom de Sovjets hem steeds gevangen houden, ev)EÏ raadselachtig als de rei waarom zij hem ooit gevanj hebben genomen. Vrede z< der reht bestaat niet en recht is de grootste bedreig? 1 voor de vrede. Daarom is iet belangrijk de vraag te blijv jef herhalen: waar is Raoul VV|0 lenberg en wanneer komt FJLM. Scheffer, DEN HAAG. Vél Buien peratuur tussen nul en vijf gradei >V(j DE BILT (KNMI) Morgen valt er waarschijnlijk een flink aantal buien. Aan het eind van de dag is er ook nog kans op sneeuwbuien. Het voortduren van het wis selvallige weer komt doordat opnieuw een depressie, de zo veelste uit de reeks, ons land passeert. Naar verwachting gaat zij ten zuiden van ons langs: van Engeland via Belgie en noord-Frankrijk naar de Alpen. Het hele etmaal schom melt de temperatuur rond een graad of vijf, maar morgen avond gaat de temperatuur wat omlaag, en in de daarop volgende nacht kan het aan de grond ook hier en daar vrie- Er is vooral aanvankelijk nog behoorlijk wat wind: hij waait uit het zuidwesten, en is vrij krachtig, en aan de kust hard. In de loop van de dag draait hij naar west, morgenavond naar noordwest en neemt dan geleidelijk in kracht af. Ook de wind is buiig: er kunnen vooral in de tweede helft van de dag flinke rukwinden voor komen. Ook vrijdag blijft de kans op een regen- of natte sneeuwbui bestaan; zaterdag en zondag is er waarschijnlijk een lichte weersverbetering. Weersvooruitzichten voor diverse. Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavie: wisselend bewolkt en af en toe regen- of sneeuwbuien. Middagtemperatuur tussen min 3 en plus 2 graden. Groot-Brittannié en Ierland: wisse lend bewolkt en enkele regenbuien, in het noorden ook sneeuwbuien Za terdag in Ierland en Schotland van het westen uit regen. Middagtempe ratuur van 2 graden in het noorden tot 7 in het zuiden, zaterdag van Ier land uit oplopend tot circa 9 graden. Benelux: half tot zwaar bewolkt en vooral vrijdag enkele sneeuw- of re genbuien. Middagtemperatuur rond 4 Duitsland: half tot zwaar bewolkt en Frankrijk: vrijdag buien, zaterdag iet de meeste plaatsen droog. Midc temperatuur van nul graden i" noorden en oosten tot 7 in het j en westen, maar aan de Rivièra streeks 12 graden. ijn Spanje en Portugal: vrijdag west- en noordkust nog wat Zaterdag droog en perioden nu Middagtemperatuur van 10 grader len het noordwesten tot 17 in het zipv oosten. Italië en Joegoslavische kust: veel wolking en perioden met regen I\ dagtemperatuur van 8 graden noorden tot 16 in het zuiden. Po-vlakte rond 4 graden. Alpengebied: vrijdag sneeuw, aan de noordkant. Zaterdag buien, maar ook af en toe zon dagtemperatuur in de dalen )e r #n i 1 en 7 graden, zaterdag l Saucijsje met stamppot witte kool met spek citroenrijst met vla Als u met zijn tweeën bent, dan heeft u nodig: 2 sau cijsjes a 100 g, 30 g marga rine, mespunt bloem, pa prikapoeder, aroma, toma tenketchup, worcestersaus; 75 g magere spekblokjes, 0,5 1 kg aardappelen, 500 g witte kool, zout, peper: 50 g rijst, 2,5 dl water, 1 ci troen, 45 g suiker 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 25 g custard, 30 g suiker). Zet de saucijsjes op met drie centimeter koud water in de braadpan. Breng het water aan de kook, draai de wors tjes om en leg ze na een mi nuut op het omgekeerde deksel van de pan. Schenk het kookvocht in de juskom. Bak de saucijsjes in matig margarine, onder g 1(m regeld keren, in twintig n [Qm nu ten bruin en gaar. Hoi het vlees op een bord war |jtia Maak de jus af met even g let bakken bloem, het koo naa vocht, paprikapoeder, aron tomatenketchup en worct taal tersaus. Bak de spekblokjes een minuten, zonder toevoegh ota; van vet. Doe er zo veel wat 'oor bij dat het twee een timet teer hoog staat en breng dat a 'r ie de kook. Leg de hele aarda ''tte pelen en de in reepjes den kool met weinig zout het spek en kook de massa vijfentwintig minuten Schenk het kookvocht schaal en stamp de len fijn. Roer zo veel van kookvocht door de stampt dat het een smakelijke mat wordt. Maak de stamppot smaak af met zout en pept Was de rijst tot er helder w ter afkomt en laat hem een zeef uitlekken. Breng benodigde hoeveelheid wal aan de kook, strooi er al rc rende de rijst in en blijf n even roeren tot het meng weer kookt. Laat de rijst een half uur zacht kok gaar worden. Voeg van vuur citroensap en suik toe. Laat de citroenrijst kt worden en leg er de vla o JEA Ni tijj FI

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2