en gemeenten noeten heffingen verlagen assenaarse olifant mogelijk naar Artis Ben Went viert 25-jarig jubileum als hoofd van "de Sint Antoniusschool Oegstgeest blijft bij multifunctioneel centrum Vereniging wil Noordwijkse dorpskern leefbaar houden GELUKKIG NIET MEER ZOVEEL )c PRESTATIEDWANG ALS VROEGER Breken van kabels speelt bergers Smit Tak parten IGII. IDEN OMGEVING EeidaeGou/iant WOENSDAG 22 JANUARI 1986 PAGINA 11 uur voor Sassenheimse renigingen niet omhoog te SENHEIM De verenigingen die van het erdak naar de Kastanjehof verhuizen, blij- evenveel huur betalen. Dat liet wethouder iei ïouder W. Maris gisteren weten tijdens een ts adering van de commissie sport en cultuur. 0 jrganisaties betalen nu een huur per vier- e e meter. In deze huur zitten ook de ener- 53-Josten. Relatief gezien zullen de verenigin- na het verlaten de vierkante meterprijs 1 de leeggekomen ruimten ook moeten op- gen. Maar, stelde zij, er is een wachtlijst r gegadigden voor ruimte in het Onderdak, leegstand zit er niet in. Onzekerheid be er over het voortbestaan van de leeggeko- Annaschool, achter het onderdak. Er was defgegadigde voor het huren van dit pand, deze heeft afgehaakt. Het in stand hou- an dit gebouw is nu onzeker. Kroon verwerpt bezwaren tegen plan Vuursteeg LISSE Ook in laatste instantie, door de Kroon, zijn de bezwaren van twee bewoners van Lisse tegen het bestemmingsplan Vuur steeg verworpen. Het ging beide inwoners om de invulling van de strook grond in het plan tussen de Westelijke Omleidingsweg en het dorp, waar de gemeente de bestemming woningbouw op heeft gelegd. Gedeputeerde Staten merkten daarover al op dat de grond door de weg afgescheiden wordt van de overige agrarische grond en dat er geen recht op een vrij uitzicht bestaat. Bovendien heeft de gemeente toegezegd bij een invulling van het gebied zoveel mo gelijk rekening te zullen houden met de bezwaren van beide Lis- sers. Waardevermindering van de bestaande woningen door verde re woningbouw wordt onwaarschijnlijk geacht en bovendien kun nen de bezwaarmakers proberen een schadevergoeding van de ge meente te krijgen via de wet op de ruimtelijke ordening. Woning bouw door particulieren iets wat een van de Lissers op zijn grond wil blijft overigens volgens de Kroon mogelijk omdat de gemeente niet van plan is zelf de gedachte 40 tot 60 woningen te bouwen maar dat aan particulier initiatief wil overlaten. Vier inbraken in Sassenhcim SASSENHEIM Vier woningen in de Vogelbuurt, Parklaan en Constantijnlaan in Sassenheim kregen gisteren in de vroege avond bezoek van in brekers. Om binnen te komen forceerden de onbekende daders schuifpuien, achter deuren en lichtkoe pels. Uit drie wonin gen werden geld, waardepapieren en sieraden ontvreemd. BIBLIOTHEEK VALKENBURG KAN COLLECTIE VERNIEUWEN VALKENBURG De christelijke openbare biblio theek krijgt een financiële bijdrage van de gemeente om de collectie te vernieuwen. De commissie finan ciën bleek gisteravond bereid de bibliotheek extra te steunen al was men het niet eens over de manier waarop. De bibliotheek kreeg voorheen 1750 gulden subsidie per jaar. Het bestuur vindt een vernieuwing van het boeken arsenaal nodig en dat gaat 10.000 gul den kosten. Men heeft voor een aantal jaren 3.000 gul den subsidie om het beoogde doel te bereiken. Het raadslid A. de Vries (GPV) voelde meer voor eenmali ge subsidie aanvulling. H. Dijkhuizen (CDA) zag graag dat de uitleen van boeken van 20 cent per week naar een kwartje opgevoerd werd, wil zijn fiat niet onthou den aan een flinke bijdrage mits het boekenbestand gericht gaat worden op een breder publiek. Ook A. Oosterlee (VVD) zag graag een uitbreiding van studie boeken gezien 25 procent in Valkenburg gebruik maakt van de bibliotheek. CDA Katwijk pleit voor privatisering KATWIJK De rol van de lokale overheid teruggedringen en taken van het gemeentelijk apparaat gaan privatiseren, zonder dat dit echter leidt tot gedwongen ontslagen. Dat is de visie die het CDA-Katwijk onder aanvoering van lijsttrekker A.C. Ber- kheij gisteren presenteerde. Het motto van het progamma luidt „Geen propaganda, maar werkstuk om te kunnen gaan aanpak ken". Het CDA, de grootste fractie in de raad, is voorstander van een afspeigelingscollege maar schroomt er niet voor net als nu weer drie van de vier wethouderszetels te gaan bezetten. Verder, meldt de partij als aandachtspunten voor de komende vier jaar het verhuren van kamers in leegstaande flats aan jongeren dan 23 jaar. bestrijding van kleine criminaliteit en het vandalisme, plus de bestrijding van alcohol- en druggebruik met name onder jongeren door afspraken met als sanctie intrekking van subsi dies en het instellen van een „strafklas" in het politiebureau voor jonge verkeersovertreders. De partij bepleit ook de bouw van een woontoren voor bejaarden op de locatie Havenstraat- Loggerstraat. HAAG/LEIDEN neenten en provincies |eten riool- en reini- 'srechten, haven-, [s- en marktgelden om- j brengen voorzover zij ■deze retributies netto Jrhouden. Ook leges, I meer dan kostendek- I zijn, moeten omlaag, fetssecretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Zaken) zal een dergelijk voorstel medio februari aan het kabinet voorleg gen. Met zijn plan neemt de be windsman een voorstel van de commissie christiaanse over gemeentelijke en pro vinciale belastingen uit 1984 over. Nu mogen leges en re tributies maximaal 25 pro cent hoger zijn dan een kos tendekkend tarief. Voor veel retributies wordt in de prak tijk door de gemeenten en provincies ook een dergelijke winstmarge aangehouden. Bij leges is dat niet het geval. Die zijn meestal kostendek kend. Een woordvoerder van Bin nenlandse Zaken heeft de plannen van Van Amels voort desgevraagd bevestigd. Hij reageerde daarmee op uitlatingen van staatssecreta ris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) gisteren in de Kamer. Scherpenhuizen be richtte daar dat Van Amels voort al een voorstel in het kabinet had gebracht over de verlaging van leges en retri buties. Het voorstel van Van Amelsvoort kan gevolgen hebben voor de betrokken lagere overheden. Hoe groot die zijn, staat nog niet vast. Volgens de zegsman van Binnenlandse Zaken kunnen altijd de nog niet kostendek kende leges worden ver hoogd om de wegvallende inkomsten door lagere retri buties mee op te vangen. SISSENAAR Artis is in il erhandeling met het in- dels voor het publiek ge in dierenpark Wassenaar een daar nog verblijven- olifantsbul. Volgens Artis- teur Lensink hoopt de sterdamse dierentuin op eslacht van de drie uwtjes-olifanten van Artis. hul van Artis, Murugan, [t tot nu toe dermate wei belangstelling getoond het verwekken van na komelingen dat Artis nu op zoek is naar een andere vader. Artis heeft ook belangstelling voor gorilla's uit de collectie van Wassenaar. Deze gehele gorilla-kolonie echter gaat naar de Verenigde Staten, zo zei Lensink. J. Louwman, voormalig directeur van het park en eigenaar van het Breeding Centre in Wasse naar, kon dat vanmorgen niet bevestigen. Berichten als zou ook het gorilla-vrouwtje Linda naar Amerika verhuizen, zijn volgens Louwman voorbarig. Onjuist zijn volgens Louwman tevens de geruchten als zou VIP, het jong van Linda, naar Blijdorp gaan, waar meer jon ge gorilla's verblijven. Overname van de olifant van Wassenaar hangt volgens Ar- tis-directeur Lensink af van het bedrag dat wordt ge vraagd. Ook wordt gedacht aan de olifant Ramon, die in Blijdorp huist, als vader voor een kind van één van de Ar- tis-vrouwtjes. Ramon heeft in middels zijn sporen op dit ge bied verdiend. Het dier is de vader van Bernhardine, het olifantje dat in juni 1984 in de Rotterdamse dierentuin werd geboren. Aankoop van de Wassenaarsc olifant blijft, ook al worden de dierentuinen het eens over de prijs, een zorgelij ke zaak, zo zei Lensink. De verplaatsing van een olifant vanuit zijn vertrouwde omge ving naar een nieuwe behui zing met andere verzorgers en andere soortgenoten, is een voor het dier zeer moeilijk te verwerken gebeurtenis. Een dergelijke verplaatsing heeft het afgelopen jaar ook het le ven gekost aan twee gorilla's. De dieren waren vanuit een Poolse dierentuin naar Artis overgebracht in de hoop dat ze daar door Artis-soortgenoten zouden worden gedekt. Ze kregen echter aanpassings moeilijkheden en overleden kort na hun aankomst in de Amsterdamse dierentuin. anddoek kachel iroorzaakt and NSBURG Een hand- Ie die op een kachel is ven liggen, is .gistermid- vermoedelijk de oorzaak neest van een brandje. Dit eurde in een woning aan schroeiplekken aan het Ian6 en plafond bleef de ade beperkt. De brand- Uusi is ler plaatse geweest het brandje te blussen. OEGSTGEEST B en W van Oegstgeest willen de gemeen teraad alsnog zover zien te krijgen dat men met de bouw van een multifunctioneel cen trum in Haaswijk instemt. Burgemeester Sj. Scheenstra liet gisteravond weten dat het college op 30 januari er met de fractievoorzitters over gaat brainstormen. Het wordt een informele bijeenkomst en der halve blijven de deuren van de raadszaal gesloten. Deze bij eenkomst is een gevolg van bezwaren die geuit werden door de leden van de raads commissie financiën. Deze hebben er toe geleid dat het voorstel van B en W de raads vergadering, die morgenavond gehouden wordt, niet gehaald hebben. Tot verdriet van het college dat vindt dat uitstel van de bouw van genoemd centrum alleen maar onnodig de kosten opjaagt. Maar het zijn juist die kosten die op de commissie financiën vaag overkwamen. „Teveel open einden", merkte men toen op. „Als volwassen mensen over eenkomen dat het kan, dan moeten andere volwassen mensen dat van ons aanne men" zei burgemeester Sj. Scheenstra gisteravond nog over het centrum. Burgemeester Scheenstra deel de verder mede dat de bewo ners van 21 woningen aan Terweeweg een uitnodiging zullen ontvangen om te komen praten over de sloop van hun huizen. De gemeente acht de sloop nodig om de bouwplan nen voor de Kempenaerstraat te kunnen uitvoeren. Cornells Hendrik G. M. Oamen; Anneke Adriana Hendrike. c Karnebeek. - Overleden: Corsel. Simon Hendrik, geb. i Woerden-Klaasen. Willemljntje. In ondertrouw: P. W. Moesman en L P. van Gehuwd: G. J. Schuldink en A. van den El|- CNV huldigt jubilarissen De afdeling Lisse van de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft tijdens een goed bezochte7 bijeenkomst in De Voorhof een aantal jubilarissen gehuldigd. Door hoofdbestuurslid D. van Zuilen werden wegens het 25-jarige lidmaatschap de spelden uitgereikt aan J. in 't Veld, W. Buurman en J. Schalk. In het kader van het veertigjarige lidmaatschap viel zo'n onderschei ding ook ten deel aan T. Visser, J. Heykamp, W. van Groen, B. Kamerman, A. Kamerman en J. Kamerman. In een kort woord brak de hoofdbestuurder een lans voor het vakbondswerk en sprak hij hulde in de richting van die leden die mede dankzij hun jarenlange steun het actieve bondswerk ondersteunen. NOORDWIJK „We leven met elkaar in een der mooiste historische plekjes van ons land. Ik ben verguld met dit dorp". Voorzitter W. van Vugt merkte dit gisteravond op in zijn toespraak tot een hon derdtal bewoners van de Voorstraat en omgeving, die in hotel restaurant „De Beurs" bijeen gekomen waren om een leefbaarheidsvereniging voor de oude dorpskern van Noord- wijk-Binnen op te richten. Het initiatief van een voorlo pig comité bleek te zijn beant woord door ongeveer' 120 aan meldingen, waaronder een aantal die zich beschikbaar stelden voor de te vormen werkgroepen, en een zestal dat bereid was gevonden om zit ting te nemen in het bestuur. De nieuwe vereniging werd ten doop gehouden onder de naam „De Oude Dorpskern". Als doelstelling heeft deze or ganisatie de bevordering en het behoud van de leefbaar heid in en rondom de kern van Noordwijk-Binnen. Zij tracht dit doel te bereiken door een actieve samenwer king met bewoners en onder nemers in nauw overleg met de overheid, vermelden de sta tuten. Deze werden in concept aan de vergadering gepresen teerd. In zijn toespraak gaf voorzitter Van Vugt een opsomming van de problemen, waarmede men in de dorpskern te kampen heeft. De meeste klachten be treffen parkeeroverlast, de verkeerssnelheid in de dorps kern, de vervuiling door hon denpoep, de bestemmingsplan nen voor aangrenzende gebie den, de aankleding van de Florahof en de belangen van de ondernemers. Het voorlopi ge comité heeft al aan het ge meentebestuur voorgesteld omtijdens de bouw van het raadhuis het plein rond de Grote Kerk tijdelijk open te stellen voor het parkeren. VOORHOUT Nauwelijks 10 jaar oud maakte Ben Went ia de kerstvakantie van het chooljaar 1960-1961 zijn §n- ree als de nieuwe hoofdmees- er van de toen nog R.K. Jon- Y1 lensschool St. Antonius in ^JL^oorhout. Hij was de opvol- er van „meester" Allard, die Ie pensioengerechtigde leef- ijd al had overschreden en z iet eerste hoofd was van de chool. Op 1 januari van dit aar is het exact 25 jaar gele- "len dat de heer B.G.A.M. ,Ben" voor bekenden n Vent ir i Voorhout werd be- e"d loemd als hoofd van de in- 'rt 1 niddels 63 jaar oude en 180 eerlingen tellende Sint Anto- Jiiusschool aan de Ter Haar boe lomenystraat. Vrijdag wordt "en lit jubileum gevierd met een ii lucharistie-viering 's morgens im kwart over negen in de latholomeuskerk en 's ivonds een receptie van ze- lllllll nen uur tot half negen in de il van de kleuterafdeling 'an de school. Na zijn benoeming als hoofd nan de school in Voorhout :reeg het jonge schoolhoofd maken met totale andere öPvatt'ngen over het onder- 1 hij °P 'a8ere school dan 3ew(hij gewend was op de Wasse- "aarse Pius-X-school waaraan lij de voorgaande negen jaar verbonden was. „In die tijd kon je spreken van een echte hi: roem;"" ging hier in -j Voorhout er nog al goedmoe- J dig aan toe en de meeste leer lingen verdwenen na de zesde klas naar de tuinbouw- en huishoudschool". De bollen- kwekers waren gewend dat hun kinderen, wanneer die nodig waren op het bedrijf, gewoon, vrij namen. Maar dat was er bij de jonge Went niet meer bij. Zelfs voor een der gelijk verzoek vergezeld van een doos sigaren ging hij niet door de knieën. „Als hoofdonderwijzer be hoorde je toen nog tot de no tabelen. Bij de processie liep ik samen met de burgemees ter en de dokter achter het baldakijn. Ik heb er in die tijd nog speciaal een zwart streep jespak voor aangeschaft", ver telt Ben Went lachend. „En weet je wat ook zo leuk was", gaat Went verder, „het kerk bestuur bestond indertijd uit onder meer boer Piet War merdam. Als er dan wat nodig was voor de school belde ik hem op en dan vroeg hij al tijd: „Is het goed voor de kin- durre..ja?..dóéhóén!". Er werd nooit iets overlegd en een dergelijk besluit kostte dan ook weinig tijd. Ik denk wel eens dat het werken toen veel slagvaardiger was dan nu. Je hebt nu zoveel schijven waar een beslissing langs moet. Als je vroeger iets wilde, kon je dat binnen drie dagen doen. Nu duurt iets dergelijks rustig drie maanden". Positief De onderwijskundige ontwik kelingen heeft Ben Went als heel positief ervaren. Was 25 jaar geleden de leerstof on- derwijsbepalend, nu is duide lijk het kind leerstofbepalend. „Niet meer de prestatiedwang van vroeger", zegt Ben Went tevreden. „Het kind is belang rijk. Natuurlijk is de manier waarop we nu werken veel gecompliceerder dan vroeger, heel gericht op het individue le en de zelfstandigheid van het kind. Met 23 kinderen per klas zijn we wel op-20 ver schillende niveaus bezig. In groepjes van vier zijn ze vaak door de school heen ver spreid, bezig op hun eigen ni veau, Hierbij bijgestaan door 43 ouders die bij toerbeurt ac tief betrokken zijn". Over de betrokkenheid van de ouders is Ben Went tevre den. „Vroeger was dat anders, toen bemoeiden de meeste ou ders zich nauwelijks met de school. Bovendien gingen de kinderen hier in Voorhout van wie de ouders dachten dat zij wel door konden stude ren vanaf de vierde klas in Oegstgeest op school. Maar de meesten bleven hier en gin gen dan automatisch naar de huishoud- of tuinbouwschool. Ik leverde hier al heel gauw mijn eerste leerling af aan het gymnasium, maar die had ik meegebracht uit Wassenaar. Hij vormde een soort lokaas, zo van: hier kan het ook. Want ik heb heel vaak moe ten vechten om de kinderen naar andere middelbare scho len te krijgen. Nu moet je de ouders vaak afremmen". Ben Went staat in Voorhout bekend als een creatief en ak- tief man. Vooral op het gebied De scheidende Ben Went: „Ik denk wel eens dat het werken toen veel slagvaardiger was dan nu. Je hebt nu zoveel schijven waar een beslissing langs moet". van het geschreven woord is hij altijd zeer productief ge weest. Hij schreef als 20-jarige al volop verhalen in een ka tholiek blad. Ook leverde hij bijdragen voor een radiopre- gramma van de KRO. Inmid dels heeft het schoolhoofd maar liefst vier musicals op zijn naam staan, terwijl de vijfde „in de maak" is. Het thema van deze musical moet volgens hem een opvoedkun dig aspect bezitten. Dat moet steeds als een rode draad door het verhaal lopen. Zij worden geschreven „op het lijf" van de leerlingen die op dat mo ment in de klas zitten. Ook leidde hij jarenlang het door hem zelf opgerichte jeugd koor, hierbij bijgestaan dóór zijn echtgenote, die trouwens bij het hele schoolgebeuren een grote steun voor haar man betekent. Overigens heeft Went ook zijn zes kin deren in de klas gehad. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT (Vervolg van voorpagina) WASSENAAR Opnieuw is het breken van sleepkabels van nacht debet geweest aan het mislukken van pogingen, de Rio Grande van de kust bij Wassenaar te trekken. Het schip ligt nu- precies een week op het strand bij kilometerpaal 94. De Smit-Lloyd 123, 117 en de IJsland hadden gisteren alle een sleepverbinding met de Rio Grande. Ondanks het feit dat rond één uur vannacht de wind slechts matig waaide brak al vrij snel opnieuw de sleeptros van de Smit-Lloyd 117. De van het off sho- re-bedrijf Heerema gehuurde IJsland moest de trossen losgooien toen de sleepkabel bleek vast te zitten aan het wrak van De Margarita, een in de Tweede Wereldoorlog door het vuur van een torpedojager gezonken visserskotter. Het was volgens Smit Tak niet verantwoord, grotere risico's voor bemanning en schip per te nemen. De sleepkabels zijn 800 tot 1000 meter lang, omdat de sleepboten niet dichter bij de Rio Grande kunnen komen. Dat betekent, dat het eigen gewicht van de sleepkabel een aar dig woordje gaat meespreken. De kabels hebben een doorsnede van 10 inch en wegen 40 tot 50 ton per draad. Eerder op de avond wist men de Smit-Lloyd 117 aan de Rio Grande vast me maken, nadat ook gisteren de kabel van deze sleper was gebroken. Hierdoor kon men met drie boten trekken: de Smit-Lloyd 123, de 117 en de bij Heerema Offshore gehuurde IJsland. Goed voor een gezamenlijk vermogen van maar liefst 32.000 paardekrachten. Dit volle vermogen kunnen de sleepbo ten maximaal een uur volhouden. De reddingspoging van van nacht begon tegen één uur en even zag het ernaar uit dat het vannacht zou lukken. De Rio Grande verschoof daadwerkelijk zeventig meter zeewaarts. Zelfs na het breken van de kabel van de 117 zat er nog beweging in de 178 meter lange Malteser bulk carrier. Tegen half twee werd de poging gestaakt: toen was het tij letterlijk alweer te veel gekeerd. Het was met name voor Rijkswaterstaat een kostbaar nachtje. Bij de onderhandelingen maandag was afgesproken, dat voor 850.000 gulden Smit Tak de Rio Grande los zal proberen te trek ken. Als echter het karwei gisteren al was geklaard, dan zou de Rdtterdamse bergingsmaatschappij een nota van niet meer dan 650.000 gulden sturen. Mede op grond van deze extra aanbieding van Smit Tak kreeg het bedrijf maandag de voorkeur boven de IJmuidense concurrent Wijsmuller. Die korting van twee ton is met de mislukking van gisteren aan de neus van Rijkswaterstaat voorbij gegaan. Rijkswaterstaat zal de kosten van de totale ber gingsoperatie verhalen op de Griekse reder. De Rio Grande zal na een succesvolle poging worden vervoerd naar de Rotterdam se haven. Wat de eigenaar met het schip van plan is, is nog niet bekend. De publieke belangstelling was vannacht wellicht door het late tijdstip van de vloed minimaal te noemen: enkele .honderden konden het niet verdragen dat het schip misschien wel zonder hun aanwezigheid het zeegat zou kiezen. Gewapend met verre kijkers en radio's waarop overigens slechts met mondjesmaat een zeer zwijgzame bemanning van Smit-Tak te beluisteren viel: en gekleed in dikke truien, zeilkleding en toepasselijke zuid- westers zagen zij, dat het schip heel langzaam verschoof ten op zichte van de vuurtoren van Zandvoort.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11