teidócSou/ta/nt |Bedrijf aan Rijndijk moet 's nachts dicht STAD OMGEVING verheid moet Lunstenaar leschermen Videofilm moet personeel werven ;)ppositie voelt zich door college miskend RESIDENTIE ORKEST STERK GEÏNSPIREERD DINSDAG 21 JANUARI 1986PAGINA9 ibrengst parkeerbonnen orlopig nog naar rijk IDEN De gemeente kan de op- gst van parkeerbonnen voorlopig nog in eigen zak steken. Leiden zal eerst behandeling door de Tweede Kamer een wetsontwerp, dat dat beter moet elen, afwachten. De gemeente draagt de opbrengst van parkeerbonnen af het rijk, maar door van de bon een ïeentelijk belasting te maken, zou dat rass inen veranc*eren. Leiden ziet veel in verandering, omdat alle kosten van de ie keercontrole wel door de gemeente op- racht moeten worden. Het wetsont- p ligt nu nog bij de Raad van State ter isering. Een woordvoerder van de ge- |es'y snte verwacht dat deze „fiscalisering i parkeerboetes" op zijn vroegst op 1 ja- j,JU ri 1987 van start zal gaan. Golden Ten casino's aan banden gelegd LEIDEN Volgens politie commissaris H. Mostert hou den de Golden Ten casino's aan de Lange Scheistraat en de Prinsessekade zich aan de door burgemeester C. Goekoop opgelegde sluitingstijden. Het casino aan de Stationsweg is volgens Mostert al enige maanden gesloten. Goekoop liet de casino's enige maanden geleden weten niet langer te zullen accepteren dat zij tot laat in de nacht open bleven. Die ingreep heeft volgens Mostert succes gehad. Omroep Rijnland op televisie LEIDEN Omroep Rijnland zendt zaterdagavond via BRT II van half zeven tot half acht een televisieprogramma uit. Aandacht wordt onder meer besteed aan de natuur-histori- sche presentatie in het Pest huis, de Leidse Jazzweek, op gravingen in Maredorp en de restauratie van de Morspoort- brug. Omroep Rijnland heeft de radiorubriek „Nieuws en Actualiteiten" inmiddels weer hervat. De rubriek viel weg toen een aantal medewerkers opstapte, omdat zij geen lid wenste te zijn van de vereni ging. Werkgroep voor computeronderwijs LEIDEN Het gemeentebestuur is van plan een werkgroep in te stellen, die de invoering van de computer in het onder wijs in Leiden moet gaan coördineren. Gebleken is dat op diverse voortgezette opleidingen de computer inmiddels is in gevoerd, maar dat met name het lager on derwijs zich tot op heden afwachtend op stelt. Het gemeentebestuur heeft inmid dels een bedrag van 2 ton en een jaarlijks subsidie van 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor het ontwikkelen van compu teronderwijs voor kinderen in achter standsituaties. Het gaat hierbij om het la ger en het speciaal onderwijs. De werk groep is advies gevraagd over de (nascho ling van de leerkrachten en de aan te schaffen apparatuur. Drugshandelaren opgepakt LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag bij een in val in een woning aan de Opaalstraat drie drugshandela ren opgepakt. Het waren een 26- en 28-jarige Rotterdammer en een 31-jarige man uit Ka- pelle aan de Ijssel. De drie zit ten nog vast voor verhoor. Drie drugsgebruikers van 21, 22 en 24 uit Leiden werden na verhoor weer heengezonden. In de woning werd gehandeld in cocaïne en heroïne. Er is een kleine hoeveelheid in be slag genomen. De politie be sloot tot de inval na verschil lende tips. Vuurwapens in beslag genomen LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond bij twee huiszoekingen vuurwapens aangetroffen en de eigenaren ervan meegenomen naar het bureau voor verhoor. Na en kele tips doorzocht de politie omstreeks half twaalf gister avond een woning aan de Co- rantijnstraat. In de woning werd niets aangetroffen, maar in de auto van de man vond men een karabijn. Daarna doorzocht de politie een wo ning aan de Moddermanstraat. Daar werd een zwart kruit re volver gevonden. Politie pakt vernielingen aan Roomburgerlaan aan LEIDEN De politie rekent er op bin nen korte tijd een einde te kunnen maken aan de regelmatig terugkerende vernie lingen en diefstallen bij een kruideniers zaak aan de Roomburgerlaan. Volgens commissaris H. van Voorden heeft deze zaak „de hoogste prioriteit". De laatste ja ren is het regelmatig voorgekomen dat bij deze winkel de ruiten werden ingegooid. Rond de jaarwisseling ging het zelfs zo ver dat de jongeren, na de ruiten te heb ben ingegooid, de winkel binnen gingen en hun zakken met snoep volpropten. Doordat de winkel een verzamelpunt is voor de jongeren zouden buurtbewoners er niet meer hun boodschappen durven doen. Van Voorden hoopt binnen een week succes te kunnen boeken. Lezingen De afdeling Rijnland van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging heeft twee lezingen op het pro gramma staan. Donder dagavond 23 januari spreekt P.J. van Bakel over „Genealogie als hulp middel bij de Katwijkse historie". Op 6 maart spreekt H. Kruimel over „De Leidse vroedschap van 1574 tot 1795". De le zingen worden gehouden aan de Vliet 43 en begin nen om acht uur. Brievenbussen De PTT heeft drie brie venbussen een ander plek je gegeven. Een bus is ver plaatst van Morsstraat 62 naar kort Galgewater 1. De tweede bus is ver plaatst van de Zandstraat naar de hoek van de Voor ste Zandstraat en de Lan- gegracht. De derde bus is van de Admiraal Banc- kertweg naar de hoek van de Admiraal Banckertweg en de Admiraal Helfrich- weg gegaan. De PTT hoopt op deze manier de service te verbeteren. Stats Het jongercentrum Stats houdt vanaf vandaag een computercursus. De cursus omvat 15 leseen van an derhalf uur en wordt ge houden op dinsdagavond en woensdagmiddag. De kosten bedragen twee gul den per les. Inlichtingen en opgave bij Stats, Haar lemmerstraat 73c tel. 142136. Clubhuis speeltuinvereni ging Zuiderkwartieraan de Anjelierstraat houdt vanavond vanaf acht uur een Bingo-avond. Borstvoeding De Borstvoeding Begelei dingsgroep Leiden houdt een serie lezingen over borstvoeding. De groep wil moeders of aanstaande moeders begeleiding bij het geven van borstvoe ding en informatie ver schaffen. De eerste lezing is morgen over: waarom kies je voor borstvoeding •en hoe werkt dat. Woens dag 29 januari gaat het over: alles rond de beval ling en kraamtijd en wat betekent borstvoeding voor jou en het kind. De lezingavonden worden steeds bij iemand thuis ge geven. Voor adressen bel len naar 216256 of 211318. Ouderenraad De Wijk Ouderen Raad Binnenstad /Zeehelden - wijk hervat morgen zijn maandelijkse vergaderin gen in het gebouw aan de Hooglandsekerkgracht 32. Belangrijkste punt op de agenda van de 22e is: Welke problemen, wen sen en verlangens hebben ouderen in buurten". De vergadering, die toeganke lijk is voor personen van 55 jaar en ouder, begint om twee uur 's middags. LEIDEN B en W heeft een bedrijf in bak kerijgrondstoffen aan de Rijndijk opgedragen 's nachts de produktie te staken, omdat de omwo nenden last hebben van de geluidoverlast, die wordt veroorzaakt. Volgens een woordvoerder van de directie milieu van de 'cmeente is er jarenlang met het bedrijf onderhandeld over geluidwerende maatre gelen maar heeft het bedrijf het tot op heden steeds af la ten weten. Het bedrijf zou re gelmatig de in de hinderwet vergunning toegestane hoe veelheid geluid overtreden. De BV Fabriek van Diastati- sche Produkten is opgedra gen tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends de activiteiten stil te leggen. Volgens directeur J. Feller staat zijn bedrijf niet onwel willend tegenover de eisen van de gemeente. „We heb ben al vele tienduizenden gulden uitgegeven aan verbe teringen", zegt hij. Volgens hem is de geluidoverlast zeer gering en kan deze over en kele weken zijn verholpen wanneer een laatste demper in de schoorsteen wordt aan gebracht. „Wanneer wij 's nachts het produktieproces moeten stilleggen, kunnen we het bedrijf net zo goed sluiten", aldus Feller. Bij zijn bedrijf werken veertien mensen. Het bedrijf heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen het B en MKmiÊmÊÊÊÊammmtÊÊÊÊÊÊÊmmÊm W besluit. De behandeling van dat beroep heeft pas over enkele maanden plaats. Van ochtend werd de Raad van State van de zijde van het be drijf gevraagd het bevel tot sluiting op te schorten, totdat het beroep is afgehandeld. De BV Fabriek van Diastati- sche Produkten is opgedra gen tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends de activiteiten stil te leggen. INISTER BRINKMAN IJDENS DEBAT IN LEIDEN: IDEN Het mecenaat zeker een taak van de irheid. Deze mening rdedigde minister drs. Brinkman van Welzijn lksgezondheid en Cul- gisteravond tijdens debat dat was georga- eerd door studenten de Stichting Leids bat. Centraal stond het enovergestelde van jt de minister beweerde: overheid heeft gèèn als mecenas, zij is andere woorden geen ^■chermvrouwe of zelfs ^Bnsor van kunstenaars. J waren vier sprekers voor vier tegen deze stelling het ^^iliek maakte veel gebruik de mogelijkheid de micro- pi ter hand te nemen. Naar P*a ;els voorbeeld (de bijeen- nst werd aangeduid als imbridgedebat") mpcht de 1 stemmen over de stelling, ■>1 i keer voor en een keer na JJ debat. ewel minister Brinkman de ;s\ ge politicus in het gezel lap was, had de organisatie mensen gevonden die tegen wilden spreken. Zo |T Ide de Leidse kunsthistori- A. Bodar, dat de overheid nogelijk nog verantwoord d kan geven voor kunst dat zij niet meer vast kan Hen wat nu eigenlijk kunst „De een verstaat daaronder idré van Duyn en de ander ist van den Vondel. Het ige wat de overheid kan doen is het voeren van indi rect beleid: door te zorgen voor goed onderwijs kan de burger zelf lereh te bepalen wat kunst is. Het mecenaat moet men overlaten aan het bedrijfsleven of andere parti culieren", aldus Bodar. Sommige pleiters voor de stel ling vonden dat de staat te weinig geld heeft om zich te genwoordig een rol als mece nas te kunnen veroorloven. Een van hen, de Amsterdamse cultuursocioloog B. Kempers legde zich hierbij neer, zij het met hoorbare teleurstelling. Hij wees erop dat de vroegere mecenassen, namelijk de ko ningen, de kerken en de plaat selijke „overheden" opdrach ten voor kunstwerken gaven waarmee ze konden pronken en waarmee hun macht sym bolisch werd weergegeven. „In onze moderne maatschappij ontbreekt een eigen gezicht. Omdat de staat weinig geld heeft is de bescheidenheid te veel tot deugd verheven. Er is geen enkele vorm van uiter lijk vertoon meer. Waar "Zijn de Picasso's en de Appels bin nen het ministerie van WVC? Welke politicus laat zich nog portretteren?", stelde Kem pers. Minister Brinkman probeerde Kempers en andere „tegen standers" duidelijk te maken dat de overheid een taak heeft als mecenas, maar slaagde daar niet geheel in. Hij stelde dat de overheid naast anoniem regelgevend ook „persoonlijk betrokken en vrijgevig" moet zijn. Dit laatste dus bedoeld als een herleving van de oude mecenas-gedachte (Maecenas was de raadgever en vriend van de Romeinse keizer Au gustus, die zoals de bronnen vermelden liever bescherm heer van kunstenaars was dan dat hij raad gaf). Als voorbeeld van de overheid als mecenas noemde hij het toestaan aan museumdirecteuren om hun eigen smaak in hun aankopen te laten meespelen en aan ope- radirecteuren om repertoires naar eigen voorkeur te kiezen. „Meer revolutionaire voor beelden noem ik hier niet want dan staan morgen aldie- genen die zich aangesproken voelen op de stoep bij het mi nisterie en houden de handen op". De bewindsman hield zich voorts nogal op de vlakte door niet in te gaan op de kri tiek die notabene zijn mede- pleitster tegen de stelling mevr. J. Wesseling op zijn be leid had uitoefende. Deze kunstcritica in het NRC Han delsblad betoogde dat een kun stenaar niet populair is, omdat deze in het vinden van nieuwe interpretaties van de werke lijkheid „vaak schokkend overkomt op het publiek". Zij vindt het daarom de taak van de overheid om de kunstenaar te beschermen en zodoende de pluriformiteit van de kunst te garanderen. Mevrouw Wesse ling verwees hiermee indirect naar de beslissing van de mi nister vorig jaar om de essayist Hugo Brandt Corstius de P.C. Hooftprijs te weigeren met on dermeer de argumentatie dat deze „schokkende" zaken schrijft. i 'OORSTELLEN VOOR FUNCTIONEREN RAAD ARROGANT AFGEDAAN" 'lIDEN De oppositie de Leidse gemeente- ÏH voelt zich door het ege van B en W met 11 kluitje in het riet ge- l lurd nu vrijwel al haar Torstellen om het func- leren van de raad te rbeteren, zijn afgewe- n. Links Leiden-raads- P. Middendorp zag in opnieuw een teken de „arrogantie" van t college terwijl CDA- ictievoorzitter J. Walen- mp openlijk toegaf ortzetting van deze al en woedende discussie letrekkelijk zinloos" te hten. De discussie in de raadscom missie verzandde gisteravond in persoonlijke botsingen tus sen Walenkamp en zijn PvdA- collega L. Geradts en treunis- wekkende bekvechterij over de intenties van B en W. Twee jaar geleden bracht Wa lenkamp de discussie op gang met een reeks van klachten over de opstelling van het uit PvdA- en VVD-wethouders bestaande college. Het verwijt was dat de oppositie niet se rieus werd genomen en te wei nig mogelijkheden bezat om zich tegen de macht van de wethouders te verweren. Aan vankelijk ging het om de men taliteit van de bestuurders, la ter dienden Links Leiden en het CDA voorstellen in om de positie van de oppositie te ver sterken. Voorstellen waarin om openbaarheid van de notu len van de B en W vergade ringen, meer openheid en steun van ambtenaren en meer aandacht van het college voor de minderheid van het stadsbestuur werd gevraagd. Behoudens enkele onderge schikte toezeggingen bleek het college niet bereid de verzoe ken in te willigen. Uit de afwezigheid van de ver antwoordelijke personen, wet houder P. Bordewijk en PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen, leidde Walenkamp gisteravond al af dat het colle ge de zaak als afgedaan be schouwde. Het college heeft onze praktische voorstellen ge bruikt om de aandacht van de discussie over hun mentaliteit af te leiden, zo zei hij gister avond na de vergadering. Slechts op één punt boekte de oppositie succes. Waar dat mo gelijk is zal het college de ge meenteraad inzicht verschaf fen uit welke alternatieven in een voorstel aan de gemeente raad een keuze is gemaakt. Burgemeester C. Goekoop wil de dat de oppositie namens het college wel toezeggen. Maar volgens Geradts hield de toe zegging een „ontpolitiserend" en „anti-democratisch" gevaar in terwijl VVD-fractievoorzit- ter G. Bakker niet verwachtte dat „alles nu anders zou gaan". De oppositie voelde zich het bos ingestuurd en Walenkamp gaf te kennen zijn gram des noods in de gemeenteraad bij de werkelijk verantwoordelij ken te zullen halen. LEIDEN Het Residentie Orkest speelde gisteravond onder een wel zeer bezielende leiding. De Duitser Heinz Wallberg diri geerde het Concert voor piano en orkest in A gr.t., K.V. 488 van Mozart voor de pauze even bekwaam als de grootse Symfonie nr.8 in c van Anton Bruckner erna. Met ongewoon felle bewe gingen en vingerwijzingen van zijn linkerhand bracht hij het or kest tot grote prestaties. Solist in het pianoconcert was de eveneens uit Duitsland afkom stige Dirk Joeres. In een vloeiende samenwerking met het or kest wist deze begenadigde pianist de fijnzinnige lyriek en de beminnelijke gratie van een van Mozarts mooiste pianocerten uitstekend op de concertvleugel weer te geven. Een instrument, dat voor Mozart al gauw een te zware klank oplevert. Op het prachtig uitgevoerde, maar weemoedige Adagio volgde het wer velende slotdeel. Orkest en piano vierden een feest van klan ken, dat na afloop met een staande ovatie werd beloond. Niet zonder reden was de Achtste Symfonie van Anton Bruck ner na de pauze geprogrammeerd. Het is volstrekt onmogelijk, om na dit reusachtige muzikale bouwwerk nog enige muziek in zich op te nemen. Bruckner trok zich weinig aan van de door Beethoven onopzettelijk genormeerde lengte van een symfonie. Hij had meer tijd nodig dan de gemiddelde 35 a 40 minuten om zijn ideeën te verklinken. De achtste symfonie verbeeldt de mens, die het noodlot in de ogen durft te zien. De thema's, eer der klinkende symbolen dan scherp omlijnde melodieën, geven de strijd weer. Een enorme strijd, die door een knappe rolverde ling van de vërschillende instrumentengroepen op indrukwek kende wijze gestalte krijgt. Wallberg, die deze symfonie geheel uit het hoofd dirigeerde, hield het orkest vijf kwartier onder controle. De Finale, waarin de vrije mens uiteindelijk tegen het noodlot in volhardt, kreeg zoveel spanning mee, dat het lijkt als of Bruckner wist^ dat het de laatste van zijn hand zou zijn. MARCEL VAN BAARLE Als het weer meewerkt, beschikt de Stichting Maasbach in juli over een eigen onderkomen in de voormalige Bethlehemkerk aan de Lammermarkt. Deze staat op dit moment in de steigers voor een algehele restauratie. De geraamde herstelkosten bedragen 1,2 miljoen gulden. De gemeente Leiden draagt 250.000 gulden bij, het rijk verstrekt een subsidie van 7 ton. De stichting, die onder meer zendingswerk verricht, maakt op dit moment gebruik van de aula van de Rembrandt Scho lengemeenschap. Daar heeft elke zondagochtend een kerkdienst plaats. Andere activiteiten zijn het houden van filmavonden en het verrichten van jeugd- en ouderenwerk. Het is de bedoeling dat deze activiteiten in de toekomst geïntensiveerd worden. Er staan ook gospelconcerten op het pro gramma. De stichting telt op dit moment een kleine 200 leden, van wie er 50 actief werkzaam zijn. (GAB), C. Tibbe, gistermiddag tijdens de officiële eerste vide ofilmpresentatie. Het GAB wil door middel van dergelijke vi deofilms meer mensen voor een baan in een bepaald be drijf interesseren. De gisteren gepresenteerde film ging over de kledinggigant Super Con- fex in Zoeterwoude. Dit jonge bedrijf heeft regelmatig mede werkers op part-time basis no dig en hoopt middels de film snel mensen te kunnen aan trekken als dat nodig is. Ver der kan de film voor alle 27 vestigingen in het land dienen. De kosten van zo'n film bedra gen ongeveer 30.000 gulden. De helft van dit bedrag wordt door het bedrijf en de andere helft wordt door het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid betaald. Het is dui delijk dat vooral grote bedrij ven en instellingen, die regel matig nieuw personeel kunnen gebruiken, van een dergelijke wervingsmethode gebruik kunnen maken. De meeste be drijven blijven dus nog ge bruik maken van de bestaande wervingsmethoden. Al eerder maakte het GAB- Leiden gebruik van een video voor personeelswerving. Dat was voor het Energie Bedrijf Rijnland. Landelijk werden dergelijke wervingsvideo's ge maakt voor politie, mare chaussee, Sikkens, spoorwegen en de NZH-busdienst. De films zijn te zien bij de arbeidsbu- reau's. Maasbach in juli in Betlehemkerk LEIDEN „Video is een mo dern middel in handen van een modern arbeidsbureau. Sollicitanten krijgen door zo'n videofilm in korte tijd een compact, zakelijk en objectief beeld van een bedrijf. Zowel de positieve kanten als de mo gelijke nadelen van een bedrijf worden zo goed mogelijk be licht, zodat geïnteresseerden niet voor verrassingen komen te staan". Dit zei directeur van het Ge westelijk Arbeids Bureau

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9