CCC wilde Belgische politici ontvoeren 'enemarken strooit ;and in EG-machine 'eres: Israël wil prijs voor vrede betalen Kanaaltunnel na 15 jaar rendabel Het plezier van 'n paar dagen Vendorado5-sterren bungalowpark begint al bij de prijs. Transactie Marcos benadeelt regering Libische scholieren militair getraind J POLITIE EN JUSTITIE: BENDE IS NU ONTHOOFD TREINREIS CALAIS DOVER 80 GULDEN PER PERSOON „Tijdens gevechten doken we onder de matrassen" wparken heten u welkom BUITENLAND CeidócSommtt DINSDAG 21 JANUARI 1986 PAGINA 5 ■Kan loo mp Air India r explosie EW DELHI De ramp iet het toestel van Air India, it vorig jaar juni neerstortte >or de kust van Ierland, is iroorzaakt door een zware iplosie in de voorste laad- limte van de Boeing 747. jt staat in een wetenschap- ilijk rapport dat is opgesteld lor het nucleaire onder- ekscentrum in Bhaba Het as niet mogelijk te achter- Jen of de explosie door een im was veroorzaakt. Bij de mp kwamen alle 329 inzit- nden om het leven. De anslag" werd opgeëist door ilitante Sihks. Twee ontvoerde Spanjaarden vrij MADRID Twee functionarissen van de ambassade van Spanje in Bei roet zijn gisteren door hun ontvoer ders vrijgelaten. Dit is in diplomatie ke kringen in Madrid bekendge maakt. Van de Spaanse politiefunc tionaris die afgelopen vrijdag, samen met de twee diplomaten, door de tot dusver onbekende organisatie „Zwar te Vlaggen" werd ontvoerd, is echter nog niets vernomen. De ontvoerders willen dat de Spaanse regering twee sji'ieten vrijlaat, die wegens poging tot moord vastzitten. „Zwarte Vlag gen heeft aangekondigd zich te blij ven verzetten tegen de diplomatieke betrekkingen die Spanje deze week met Israël aanknoopte. Hongerstaking om inseminatie af te dwingen TOULOUSE Een 35-jarige Fransman, Claude Delepine, die in 1980 is veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf wegéns de moord op zijn driejarig dochtertje, is in de gevangenis van Muret in honger staking gegaan. Delepine trouwde in 1984 in de gevangenis met de 21-jarige Florence, die eveneens in hongerstaking is gegaan. Het echt paar wil op deze manier proteste ren tegen het weigeren van artsen kunstmatige inseminatie toe te passen op de vrouw. Tijdens bezoe kuren mogen man en vrouw el kaar alleen spreken. Vernoem berg naar Reagan CONCORD Senator Hounsell van de Amerikaan se staat New Hampshire wil een 823 meter hoge berg her dopen in „Mount Reagan", maar een tegenstandster vindt het eren van de presi dent met zo'n lage berg „een t wijfelach tig complimen t Volgens Hounsell heeft Reagan in de presidentiële voorverkiezingen van 1980 aan de voet van de berg het woord gevoerd en hij vindt de berg Reagan op het lijf gesneden De senator gaf toe zijn voorstel een gevecht te gen de bierkaai te vinden. Broer wil waardige dood comapatiënt PHOENIX Met tranen in de ogen en een jachtgeweer in de hand heeft de 19-jarige Ameri kaan Robert Whipple gisteren in een ziekenhuis in Phoenix (Arizona) zijn in coma liggende broer van het apparaat afge haald, dat hem in leven houdt. Twee uur lang hield hij dokters en verplegend personeel op af stand, waarna hij zich zonder verder verzet aan de politie overgaf. De broer, een drugs verslaafde heeft volgens de art sen nauwelijks nog overlevings kansen. De jonge dader wilde zijn broer „een waardige dood" laten sterven. SAN FRANCISCO President Marcos van de Filipijnen heeft in het geheim een zakelijke transactie in de Verenig de Staten afgesloten, die de Filipijnse regering mogelijk meer dan 150 miljoen gulden heeft gekost. Marcos en zijn vrouw Imelda zouden in het geheim partners zijn van de Amerikaanse hol dingmaatschappij Asian Reliability Company Incorporated (ARCI). De Fi lipijnse regering zou garant hebben ge staan voor leningen aan die maatschap pij. Maar het geld (150 miljoen gulden) zou niet naar de ARCI zijn gegaan, maar door Marcos persoonlijk in ande re projecten zijn geïnvesteerd. TRIPOLI De militaire commandant van een Libische middelbare school in Tripoli heeft gisteren gezegd dat alle scho lieren in dat land een intensieve militaire oefening krijgen om klaargestoomd te worden voor zelfmoordcommando's. De commandant zei dat de scholieren de op leiding krijgen als onderdeel van hun vakkenpakket. Daarvoor moeten de scho lieren, onder wie de oudste zoon van pre sident Khadaffy, zelf een maand van hun zomervakantie opofferen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) HUSSEL De Belgi- he Justitie heeft een rnietigende slag toege- racht aan de terreuror- inisatie CCC, nu ook de is garresteerd die •rantwoordelijk wordt •houden voor het maken in de bommen. Bij een liszoeking werden ook zes kilo dynamiet aange troffen en documenten, waarin plannen werden beschreven tot ontvoering van ander anderen pre mier Martens en de minis ters Nothomb (binnen landse zaken) en Gol (de fensie). De verantwoordelijke man voor de bommen is de 24-jari- ge Luc van Acker, een belek- trotechnicus. De CCC pleegde sinds 2 oktober 1984 27 bom aanslagen, waarbij, op 1 mei vorig jaar, twee brandweerlie den het leven verloren. Van Acker verbleef onlangs enige tijd in Soedan, waar hij als ra dio-technicus werkte voor een team van de groep „Artsen zonder grenzen". Hij werd on langs gearresteerd op een on derduikadres van de CCC in de Brusselse gemeente St.Joos- -ten-Noode. In die woning werden voorts enkele vuurwapens en zes kilo dynamiet gevonden. Maar de belangrijkste ontdekking was een pak documenten, waarin onder meer plannen werden beschreven voor aanslagen op rijkswachtkazernes en ontvoe ringen van politici, topfunctio narissen bij justitie en politie en enkele vooraanstaande za kenlieden. Na de arrestatie van wat de leider van de CCC genoemd wordt, Pierre Carette, en drie andere kopstukken op 16 de cember vorig jaar, lijkt met de aanhouding van Van Acker de CCC compleet onthoofd te zijn. Toch houdt justitie reke ning met her-groeperingen van een deel van de aanhang, onder leiding van vier leden van de Action Directe, die zich in België zouden bevinden. Op die vier leden, Nathalie M'eni- gon, Jean-Marc Rouillon, Ge orges Cipriani en Joe"lle Aubron wordt door de Belgi sche Rijkswacht verbeten jacht gemaakt. EN HAAG Israël wil de ijs voor vrede betalen. We illen serieus onderhande- n met de Palestijnen, we illen serieus onderhande lt met koning Hoessein. Dit irklaarde gisteravond de raëlische premier Shimon tres in een tafelrede tijdens diner in de Trèveszaal in het Binnenhof, dat de ederlandse regering hem inbood tijdens de tweede ig van zijn driedaags be- iek aan ons land. e vijanden zijn geen men- geen religie of groep. Haat >nze vijand. We hebben oor- pn gevoerd, maar hebben n overwinning nodig. Wat fiodig hebben is een oplos- aldus Peres. De Israëli- premier stelde dat zijn re- ing al veel eenzijdige stap- heeft gedaan op weg naar 5de. Grote problemen res- maar deze zijn niet on- jrkomelijk. Hij had het als ilist op prijs gesteld dat prinses Margriet, die koning Beatrix verving, voor het di ner een rode jurk had aange trokken. Premier Lubbers verklaarde dat Israel een speciale plaats heeft in het hart van de Ne derlander. Hij riep Israël op vrede te sluiten op basis van VN-resoluties waarbij erken ning wordt verworven in ruil voor opgave van bezet gebied. Ook Lubbers vindt dat de re gering van Peres al veel heeft gedaan om het vredesproces te bevorderen. Lubbers zegde een bijdrage van Europa toe voor een vreedzame regeling van het conflict in het Mid den-Oosten De Nederlandse premier herinnerde eraan dat hij niet zo lang geleden in de zelfde zaal, bij eenzelfde gele genheid, bij de Jordaanse ko ning Hoessein had aangedron gen op vrede door onderhan deling. De Israëliërs hield hij voor dat een land sterk moet zijn om oorlogen te winnen, maar nog sterker om de vrede te winnen. Voor het begin van het staatsdiner in de Trèveszaal poseerde premier Peres samen met mr. Pieter van Vollenhoven, prinses Margriet en premier Lubbers voor de came ra's. Nieuwe machthebber Lesotho loopt aan leiband Z-Afrika MASERU De nieuwe mili taire leider van Lesotho heeft vanochtend vroeg via de radio opgeroepen tot een „werkelij ke nationale verzoening" na de staatsgreep van maandag tegen het burgerbewind van premier Leabua Jonathan. Hij beloofde een versoepeling van het uitgaansverbod. Het was het eerste publieke optreden van generaal-majoor Justice Lekhanya sinds de coup, die bekend staat als een behoudend man. „Hij is Roelof Botha z'n jongen en zal zich inschikkelijk tonen", aldus een waarnemer. Lekhanya drong er bij alle ambtenaren op aan op hun post te blijven. Lekha nya sprak minder dan een mi nuut en gaf geen enkele aan wijzing van het beleid dat hij voorstaat. Westerse diploma ten zijn van mening dat de buitenlandse politiek van nu af gericht zal zijn op het nor maliseren van de betrekkin gen met Zuid-Afrika, waarvan Lesotho economisch volledig afhankelijk is. Zuid-Afrika is na de staats greep begonnen met het op heffen van de economische blokkade van Lesotho, die het op 1 januari had ingesteld, om dat Lesotho steun en onderdak zou geven aan „terroristen" (zwarte guerrillastrijders van het Afrikaans Nationaal Con gres). In een eerste reactie op de coup zei de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken Botha dat hij verheugd was over elke vermindering van spanning met lesotho GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De Kanaaltunnel, die naar schatting ruim tien miljard gulden moet gaan kosten, is na vijftien jaar terugverdiend. (Van onze correspondent Bob van Huet) LILLE Na precies 235 jaar van schetsen, plan nen, onderhandelen en zelfs enig graafwerk wor den er dan toch rails ge legd onder het Kanaal. De Franse president Mitter rand en de Britse premier Thatcher hebben hiertoe gisteren besloten tijdens hun ontmoeting in de Noord franse stad Rijssel (Lille). In 1994 zal Enge land met een dubbele treintunnel verbonden zijn aan Frankrijk. „Een project, dat onze tijd waardig is", aldus omschreef premier Thatcher gisteren in haar beste Frans het uitverko ren project van de Frans-Brit- se combinatie „France Man- che-Channel Tunnel". De be slissing was blijkbaar zo be langrijk voor Thatcher, dat zij, die geen andere talen dan En gels spreekt, zich voor het eerst in het Frans waagde uit te drukken. De door Mitterrand en That cher overeengekomen vaste oeververbinding omvat drie 'tunnels. Twee spoortunnels van 7,30 meter breed met daartussen een dienstgang van 4,50 meter. Door de laatste gang loopt een werkspoor. Ook de ventilatie moet hier door worden geregeld. Middels tussenverbindingen zijn de drie gangen met elkaar ver- bondén, zodat in geval van ca lamiteiten kan worden uitge weken. Op het diepste punt ligt het spoor honderd meter onder de waterspiegel. Vermoedelijke kosten voor de half uur duren de oversteek: 190 gulden per voertuig plus ongeveer 80 gul den per inzittende. De ver wachting is dat de investerin gen binnen tien a vijftien jaar rendabel zullen zijn. Mitter rand en Thatcher lieten giste ren overigens nog weten dat een toekomstige wegverbin ding over onder het Kanaal niet moet worden uitgesloten. Tegen het jaar 2000 zal worden bezien wat daarvoor de moge lijkheden zijn. an onze correspondent Aad Jongbloed) IUSSEL Het is zeer ijfelachtig of het pakket rvormingen, waarover lidstaten van de EG begin december in ixemburg eens werden, >1 uitgevoerd kan wor- tn nu het Deense parie ent dit gisteren heeft af wezen. Volgens het xdrag van de EG kan jziging daarvan immers een geschieden als alle rlementen van de lid- iten daaraan hun toe- imming geven. De eense premier Poul ihluter probeert de zaak redden door de lorstellen per referen- im aan de bevolking ior te leggen. De bevol- ng zal zich dan ook VIIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR kunnen uitspreken over voortzetting van het Deense lidmaatschap van de EG. De grote vraag is nu hoe het verder moet met de EG-her- vormingen, want de ministers van buitenlandse zaken die op 27 januari het akkoord van Luxemburg plechtig zouden ondertekenen, kunnen niet aan de Deense weigering voor bij gaan. Op de Top van regeringslei ders in december vorig jaar in Luxemburg werd men het on der meer eens over een meer derheids-besluitvorming, die de totstandkoming van de in terne markt per eind 1992 moet vergemakkelijken. Al te lang had de ontwikkeling van de EG schade opgelopen door het feit dat teveel besluiten Van te voren wist men dat op het akkoord van Luxemburg een zware hypotheek rustte: de Deense regering zou het akkoord moeilijk door het par lement krijgen. Het kabinet van Poul Schlueter is een min derheidsregering van cen trum-rechts signatuur (conser vatieven, christen-democraten, liberalen), die zeer voorzichtig moet laveren om geen brok ken te maken. De oppositie van sociaal-democraten wil niets weten van EG-maatrege- len, die de onafhankelijkheid van Denemarken zouden kun nen aantasten. Er is sterk ver zet tegen meer invloed van het Europees parlement en er wordt niets gevoeld voor een politieke unie, waarheen de EG struikelend onderweg lijkt. Een meerderheid van de Deense bevolking ziet daar blijkens opiniepeilingen niets in. Een recente enquete onder de Denen heeft uitgewezen dat het aantal tegenstanders van de EG stijgt (43 procent), ter wijl de rest verdeeld reageert. Tijdens het referendum over toetreding tot de EG in 1972 bedroeg het percentage voor stemmers nog 63. Geconfronteerd met de moge lijkheid van een Deens nee te gen de EG-plannen had de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken Hans van den Broek gezegd dat ratificatie door de twaalf parlementen van de lidstaten zo lang zal duren (zeker een jaar), dat de lidstaten maar besloten had den te handelen alsof de zaak rond is. Meerderheidsbesluiten nemen dus op punten, waarop men dat afgesproken heeft. Van den Broek en zijn colle ga's zijn waarschijnlijk te opti mistisch geweest. Zo lang alle lidstaten niet geratificeerd hebben en de kans groot is dat Denemarken dat helemaal niet doet, bestaan er geen juri dische teksten waarop men zich kan beroepen. - Nee maar! Daar hebben we zowaar Bnte X-03!" riep smidje Verholen blij. „Aan te malle meid hebben wij ons leven te dan- D, mag je wel zeggen! Kom hier, kind, dan jg je een dankbare klapzoen!" „O, meneer rholen! Pas toch op!" riep het meisje verbou- reerd en rinkeldekink.daar vlogen die stelijke drankjes al tegen de grond. „Wel izend bliksems en granaten!" riep Sjeems md. „Er zal toch wel méér zijn aan boord van te ouwe regerings-Kaduca?" Maar hij had woorden nog niet uit de mond, of hij sprong in paniek weg.weg van die akelige juf- Duw Theodora Dubbelsnuf. En in zijn geest ig hij weer voor zich hoe hij haar de eerste er had ontmoet, in de kantoren van de firma Byer en Vijfderibbe, de diep-geheime staalko- Kjen van de Bijzonder Geheime Dienst. „Dat stuk serpent", gromde 009 nors. „Ik kwam haar kantoortje binnen en maakte gewoon een gein tje. En wat zegt ze toen met al haar zure vinnig heid? Ze lachte me uit en noemde me provo nummero één van de B.G.D.!" Bokkig ging hij in een stoel zitten mopperen en hij mopperde nóg, toen kolonel Plimmp zich even later bij hem voegde. „Drink 'es op, Sjeems," glimlachte de kolonel en er blonken pretlichtjes in zijn ogen. „Een stevige dubbele met ijs en soda, klaargemaakt door onze onvolprezen Theodora Dubbelsnuf, alias geheim agente X-03." Waar hóalt u zulke schepsels vandaan, kolonel?" fluisterde 009 achter zijn hand. „Een gewéldig idèe, hoor, zulke hellevegen tot geheim agente te maken. Elke vijand vlucht meteen in paniek weg. alleen al. als ze dat gezicht zien. Europese Commissie: gelijke rechten voor gehandicapten BRUSSEL Mensen met een geestelijke of lichamelijke handicap moeten evenveel kans op een opleiding en werk krijgen als andere inwoners van de Europese Gemeen schap. Dat stelt de Europese Commissie in een ontwer- p-aanbeveling over werkgele genheid voor gehandicapten. De commissie stelt voor een eind te maken aan discrimina tie en positieve acties voor ge handicapten te bevorderen. Volgens het dagelijks bestuur van de EG is er in de lidstaten al het een en ander gedaan maar bestaan er grote ver schillen in wetgeving. In Ne derland zijn bedrijven van een bepaalde omvang verplicht ge handicapten in dienst te ne men. De evacuatie van duizenden buitenlanders uit Zuid-Jemen is nog steeds in volle gang. Hier brengt een matroos van het Britse jacht Brittan- nia een kind aan land. NEDERLANDSE VROUW TERUG UIT ZUID-JEMEN: DJIBOUTI/DEN HAAG De rebellen in Zuid-Jemen winnen langzaam ter rein. De hoofdstad Aden is grotendeels verwoest en er wordt tussen voor- en tegenstanders van president Ali Nasser Mohammad verbeten om elk huis ge vochten. Het is voor de nog in Zuid-Jemen aanwezige buitenlanders nog steeds gevaarlijk en volstrekt onmogelijk de strijdende partijen te onderscheiden. Dit blijkt uit ooggetuigenverslagen van uit Zuid-Jemen gevluchte buitenlanders, on der wie de Nederlandse mevrouw L. Barker, die gisteren op Schiphol arriveerde. „We verscholen ons in een van de slaapkamers tussen de matrassen in, omdat we dachten dat het daar het veiligst was. Ik geloof dat er op die dag zelfs drie keer de macht in die wijk werd gewisseld. Voor zover wij dat tenminste hebben kun nen nagaan: als er geschoten wordt dan vraag je niet meer verder". Mevrouw Barker: „We hebben zoveel mogelijk geprobeerd in leven te blijven en dat was niet zo moeilijk omdat we met twee gezinnen bij elkaar zaten en vol doende voorraad hadden. Drinkwater bleef echter heel mondjesmaat, omdat we niet wisten hoelang het zou gaan duren". Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag blijft het merendeel van de circa tien gevluchte Nederlanders in Djiboeti om daar de gebeurtenissen in Zuid-Jemen af te wachten. De Nederlanders zou den na afloop van de burgeroorlog willen terugkeren naar dat land. (ADVERTENTIE) Er even lekker tussenuit in zo'n luxueus Vendorado bungalowpark: de 5-sterren parken van Vroom Dreesmann. In het Limburgse Loohorst en Weerterbergen of in Heilbachsee in de Duitse Eifel. Prachtig gelegen bungalows met alle komfort, inclusief kleuren-tv en (in Limburg) open haard. Met volop gratis waterpret voor groot en klein en (in Limburg) tropisch golfslagbad met sensationele waterglijbaan en 32°C verwarmd buitenbad. Met tennisbanen, bowling, sauna, zonnehemel, midgetgolf, gezellige restaurants met bediening en natuurlijk een schitterende omgeving. En het aardige is: de vriendelijke Vendorado 5-sterren bungalowparken zijn wel zo mooi, maar niet zo duur. Zo geniet u al van een lang weekend in een 6-persoons bungalow vanaf f 300,-! Kom op verhaal en haal vandaag nog de Vendorado folder.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5