Model-euthanasiewet moet een eerlijke kans krijgen 6,72% Euthanasie veel vaker toegepast dan bekend Alle projectenvan marine vertoonden witte plekken Vissers leggen zichzelf flinke beperkingen op APITAALMARKr- ENTEREKENING QeidóaQowuvnt "ppnieuw ic ties studenten KORTHALS ALTES EN BRINKMAN: ZWARTBOEK „DEREST VANDEUSBERG VOORMALIGE MARINETOP: ADVERTENTIE nutssnaarbanks ei CPtr WORDT O0H TOCH €CMT DUUftpER. 0/W 0e WUfiSJÉ L6N25N, v/ANf MN IS 10CH tW[j kgCASTIscNe CUiHUMlé AVI.OE QftEN HOD'Cy A H3X. Peper aarzelt over openen graf King Kong KONINKLIJK HUIS iINNENLAND DINSDAG 21 JANUARI 1986PAGINA3 I poedoverleg over ensioenfonds PTT EN HAAG Als de agende van linistcr Rietkerk (binnenlandse za- en) het toelaat zal er morgen een jocdovcrleg tussen hem en de amb- oo narenbonden plaatsvinden over tt besluit van het kabinet een eigen TT-pcnsioenfonds op te richten. 1 eigen pensioenfonds is een uit- :isel van de verzelfstandiging het PTT-bedrijf. Het PTT-pensi- l& en wordt nu nog beheerd door het s BP- Met name de AbvaKabvo eeft zich in het verleden tegen een ilfstandig pensioenfonds gekeerd, eze bond is er voorstander van dat 100.000 PTT'ers bij het ABP blij- Waarschuwing tegen spionage Door middel van affiches gaan de inlichtingen- en veiligheidsdiensten van de strijdkrachten waarschu wen tegen spionage en diefstal van militaire gehei men. De affiches zullen elk kwartaal nieuwe slogans dragen. De eerste affiche wordt hier opgehangen in het Amsterdamse marine etablissement. Deurwaarders dreigen met acties UTRECHT De Vereni- ging van Deurwaarders (VDR) zal tot acties over gaan als voor 1 mei hun sa larissen niet verhoogd zijn. De ministeries van finan ciën en van buitenlandse zaken zijn bereid de salaris sen van de 850 deurwaar ders van de belastingdienst met zo'n driehonderd gul den bruto per maand te verhogen. Alleen heeft het ministerie van bnnenlandse zaken, als coördinerend de partement voor de arbeids voorwaarden, de voet dwars gezet. Kort geding over bloedtransfusie van baby uitgesteld LEIDEN Het kort geding dat vandaag bij de Haagse rechtbank tegen de Staat en het AZL zou dienen over de bloedtransfu sie van een verwachte baby gaat niet door. Reden daarvoor is dat de baby, een meisje, twee weken te vroeg is geboren en eerst tien dagen moet worden afgewacht of de transfusie nodig omdat de moeder antistoffen in haar bloed heeft moet worden toegediend. De ouders, een echt paar uit Deventer, weigerde een zoge noemde wisseltransfusie van de baby om dat zij Jehova's Getuigen zijn. De officier had gezegd, dat hij de ouders tijdelijk uit de ouderlijke macht zou laten zetten om de transfusie alsnog mogelijk te maken. MEER WATER VERBRUIKT RIJSWIJK De Neder- landse bevolking heeft het afgelopen jaar ruim één miljard kubieke meter wa ter uit de kraan getapt, ruim anderhalf procent méér dan in 1984. Deze stijging is weliswaar groter dan in 1984. toen 0,1 pro cent meer water werd af genomen, maar nog steeds minder dan de jaren 1982 en 1983 toen de behoefte aan leidingwater telkens met twee procent toenam. Dat heeft de Vereniging van Waterleidingbedrijven in Nederland (Vewin) gis teren bekend gemaakt. D|!RONINGEN Onge- eer 150 studenten heb- en vanochtend de cen- rale directie studiefinan- iering van het ministerie zictan onderwijs in Gronin- ij en bezet. De studenten ia jtten in de hal van het di' ebouw en laten geen w mbtenaren naar binnen, ia )e actie vormt een protest egen de plannen van mi- lister drs. W. Deetman oor een nieuw studiefi- lancieringsstelsel. )ok op diverse andere 01 laatsen in ons land zijn pnieuw acties gevoerd. Wageningen bezetten giste- i ongeveer honderd studen- mi in het bestuursgebouw van de in andbouwhogesehool. Enkele entallen agenten van de Wa- pningse politie hebben op het erzoek van het bestuur het pbouw ontruimd. In Diemen r adden studenten meer succes t hun bezettingsactie. De di- 'tie van de Vrije Lerareno pleiding van de Vrije Univer- nil iteit willigde alle eisen van de gr ludenten in. In Tilburg hou- Zq en vijftig studenten van de je| [atholieke Hogeschool een eel van het hoofdgebouw be- et Ruim honderd studenten ezetten gisteravond het oofdgebouw van de Rijksuni- ersiteit Limburg in Maas- icht. Studenten van de Ka- lolieke Universiteit in Nijme- en hebben het college van be tuur een petitie aangeboden aarin zij vragen om een ac- evere opstelling van het be- I Am; 'niging is aangespannen tegen iet college van bestuur van de 'Iniversiteit van Amsterdam. De ministers Brinkman en Korthals Altes bij de presentatie van de proeve van wet inzake euthanasie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net is met een proeve van wet inzake het euthana sievraagstuk gekomen in een poging de kloof van tegenstelllingen op dit punt tussen CDA en VVD te overbruggen. Dat is al leen mogelijk als de dis cussie over euthanasie nu verder gevoerd wordt aan de hand van het kabinets model. VVD-minister Korthals Altes (Justitie) zei dit gisteren op de persconferentie naar aanlei ding van de „proeve van wet", die de bewindsman omschreef als „het kabinetsstandpunt". De bewindsman gaf toe dat er nog een fors verschil zit tussen het kabinetsvoorstel en de wensen van zijn eigen partij: „Je zit in oen coalitie en je probeert iets gemeenschappe lijks te vinden. In die zin heb ben de VVD-ministers in het kabinet hier hun medewer king aan gegeven. Dit is ge daan in het besef dat we nu een nieuwe discussie-fase be ginnen", aldus Korthals Altes.. De liberale bewindsman riep zijn partij op de door het kabi net gewenste de euthanasie discussie niet op voorhand te blokkeren door steun te geven aan het initiatief-wetsvoorstel van het D66-kamerlid Wessel- Tuinstra. „Deze discussie moet een kans krijgen. Door hals over kop het D'66-initiatief aan te nemen, wordt die dis cussie alleen maar gefrus treerd", aldus de bewindsman. Korthals Altes kondigde aan dat het kabinet, mocht de Ka mer toch in meerderheid ak koord gaan met de plannen van Wessel-Tuinstra, de eigen proeve van wet voor advies aan de Raad van State zal voorleggen. Contraseign Of het kabinet daarmee ook zal weigeren het wetsvoorstel Wessel-Tuinstra via de nood zakelijke handtekeningen (het vereiste contraseign van de minister) tot wet te verheffen, wilde Korthals Altes niet aan geven: „Daaraan voorafgaand zal eerst de discussie over het advies van de Raad van State plaatsvinden. Vervolgens zal bepaald moeten worden welk wetsontwerp het eerst behan deld wordt: het initiatiefvoor stel of het regeringsontwerp, of dat ze beide tegelijk in de Tweede Kamer aan de orde moeten komen". CDA-minister Brinkman (WVC) achtte het kabinets standpunt in lijn met het CDA-verkiezingsprogramma: „Ook het verkiezingsprogram ma van het CDA sluit enige wijziging van de wet op dit punt niet uit. Wij hebben zo concreet mogelijk geprobeerd aan te geven wat het kabinet wil. Het is in eerste instantie een voorstel tot discussie hier over". Korthals Altes benadrukte, dat het kabinet „op dit ogenblik" er de voorkeur aan geeft met wetgeving te wachten. Hij wees daarbij op de vele juridi sche onzekerheden en op de heftige discussie die naar aan leiding van het rapport van de Staatseommissie-euthanasie is ontbrand. Ook het feit dat ons land het eerste land ter wereld zou zijn met een geliberaliseerde eut- hanasie-wetgeving, maant vol gens Korthals tot voorzichtig heid: „Het zou niet goed zijn als ons land wat dit vraagstuk betreft een gidsland zou wor den". Beidé bewindslieden wezen er gisteren op, dat in de proeve van wet wordt getracht zo zorgvuldig mogelijk te om schrijven onder welke voor waarden euthanasie wél zou kunnen worden toegestaan. Niet alleen moet er van on draaglijk geestelijk èn licha melijk lijden sprake zijn (al leen psychisch lijden is onvol doende) maar ook van een concrete doodsverwachting, waarbij er geen redelijk doel meer gediend is met een ver dere medische behandeling van de patiënt. Volgens Brink man kan iedere ervaren medi cus het naderen van de dood bij een patiënt als onafwend baar bepalen (de stervensfase), zonder dat exact is aan te ge ven wanneer die precies zal intreden. Minister Korthals Altes zei geen wijziging in het straf rechterlijk vervolgingsbeleid te verwachten, nu het kabi netsstandpunt is uitbracht. Het beleid blijft immers geënt op de huidige wetgeving en juris- pudentie terzake. Het feit dat het kabinet in de nieuwe situ atie uitgaat van een „strafuits luitingsgrond" in plaats van een rechtvaardigingsgrond in de wet, zal in de praktijk waarschijnlijk weinig verschil maken, zo meende hij. De be wijslast zal wel anders worden, aangezien bepaald moet wor den of de arts die euthanasie heeft verricht, volgens de wet al dan niet strafbaar heeft ge handeld. DEN HAAG Euthanasie wordt in Nederland op veel grotere schaal toe- gepast dan bekend is. D|t blykt uit het zwartboek dat het Redcomité Verpleging Nederland vanmiddag heeft aangeboden aan de voorzitters van de Tweede-Kamercommissies voor Volksgezondheid en Justitie. Het comité is opgericht naar aanleiding van de affaire in het Haagse bejaar denhuis De Terp, waarvan de huisarts die euthanasie had toegepast door de Haagse rechtbank is veroordeeld. Een van medeplichtigheid verdachte ver pleger moet nog voorkomen, maar hij intussen zijn baan kwijt. Het zwartboek dat als titel draagt „De rest van de ijsberg", laat inderdaad zien dat tot nu toe alleen nog maar het topje van de eut- hanasie-ijsberg in zicht is geweest. Dit wordt geïllustreerd met brieven van verpleegkun digen over hun ervaringen met euthanasie. Uit deze brieven komt naar voren dat elke verpleegkundige wel eens met euthanasie of een verzoek daartoe geconfronteerd wordt. „Ik was werkzaam als leerling-verpleeg- kundige en eigenlijk onwetend in de gang van zaken. Ik had eigenlijk geen stem in te brengen in het besluit. Maar ik heb wel de medicatie verstrekt, soms niet wetend wat ik gaf en de uitwerking die de medicatie had. Nu ben ik eigenlijk geschokt dat ik in feite gebruikt ben voor het uitvoeren van passieve euthanasie", aldus een van de briefschrijvers. Euthanasie wordt veelvuldig toegepast in ziekenhuizen, maar ook in verpleeg- en be jaardentehuizen, psychiatrische inrichtingen en thuis door de huisarts. Euthanasie wordt vaak uitgevoerd onder eufemistische ter men, zoals ding". .opvoeren de pijnbestrij- Met de huidige wettelijke situatie komen veel verpleegkundigen in persoonlijke pro blemen, omdat zij de overtuiging kunnen hebben dat euthanasie goed is terwijl zij wettelijk in overtreding zijn. Het Redcomité dringt er op aan dat er rechtsbescherming komt voor verpleegkundigen die géén ge wetensbezwaren hebben tegen euthanasie. Al; i Vervolg van de voorpagina) nd )EN HAAG De voor- nalige leden van de mari- b« «leiding zijn het niet r ens met de conclusie van J ninister De Ruiter i taatsssecretaris Van Hou- d velingen, dat de prijsex- ilosie bijna uitsluitend te vijten was aan het feit dat n 1978 is begonnen met bouw van de twee /JWalrussen terwijl het to- ale ontwerp nog niet tiaar was. „Dat was een volstrekt normale gang van zaken. In het verle den vertoonden bijna alle marineprojecten in het be gin witte plekken", aldus schout bij nacht b.d. W. Kool, die tussen augustus 1982 en september vorig jaar Directeur Materieel van de marine was. Ook de voorgangers van Kool, schout bij nacht b.d. Stoltz en vice-admiraal b.d. Langen- berg, betoogden dat tegelijker tijd bouwen en ontwerpen bij de marine niets bijzonders was. „Op die manier konden we meegaan met de modernste technologische ontwikkelin gen", aldus Langenberg. „Zo is de Walrus een schip geworden dat op dit moment behoort tot de beste in zijn soort En on danks de hoge prijs is hij toch internationaal concurrerend. Nergens is goedkoper zo'n hy permoderne onderzeeër te bouwen. De nieuwste Britse duikboten bijvoorbeeld kun nen minder diep duiken maar zijn wel duurder dan de Wal rus". Drs. P. B. R. de Geus, die tus sen 1977 en 1980 op het minis terie van defensie directeur- generaal economie en finan ciën was en daarna ruim een jaar minister werd, wees erop dat de defensiebegrotingen flexibel genoeg waren om fi nanciële tegenvallers bij mate rieelprojecten op te vangen. En Langenberg voegde daar aan toe: „Er was altijd wel ruimte op de begroting om klappen op te vangen". De Geus: „Eind 1980, toen ik mi nister was, wist ik dat er op nieuw een kostenoverschrij- Oud-directeur economisch beheer bij de marine, M. Kool. tijdens de hoorzitting. ding van 100 miljoen gulden was opgetreden. Maar in feite was dat niet meer dan 1 pro cent van de totale defensiebe groting, dus daar maakte ik me niet zo druk over". Vice-admiraal b.d. B. Veld kamp, chef van de marinestaf van 1975 tot 1979, verklaarde dat het in 1977 nog de bedoe ling was, dat de Walrus enkel een verbeterde kopie zou wor den van de al bestaande Zwaardvis-onderzeeboten. „De kostenraming van 245 miljoen per schip was dan ook geheel gebaseerd op de kosten van de Zwaardvis. Wij dachten toen werkelijk dat de Walrus voor die prijs te bouwen was. Dat was onze stellige overtuiging", aldus Veldkamp. „We hadden aanvankelijk nog een lagere prijs geraamd, maar dat was normaal. Er wordt altijd krap geraamd, want doe je dat rui mer, dan ben je dat geld zo kwijt". Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2'/j% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt fi.ooo- Het rentepercentage voor de maand februari is: luw ULutaagi i t.uuu,- DE DICHT BU HUIS BANK imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Schoo geopereerd lan blindedarm ul )EN HAAG Minister Schoo A 'an Ontwikkelingssamenwer- ïing is gisteren geopereerd n haar blindedarm. Volgens n woordvoerder maakt zij U, iet goed. Het is nog niet be kkend wanneer de de minister ld 'eer aan het werk kan. Zij lad vandaag voor besprekin- zullen afreizen naar VI ;en r Ion (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Neder landse zeevisers hebben flinke concessies gedaan in de richting van staats secretaris Ploeg (Visserij). Dat blijkt uit een visserij plan voor het komende jaar dat volgende week aan Ploeg zal worden aan geboden. ^et het plan stellen de vissers zich uit eindelijk vrijwillig onder de visserijnorm zoals die binnen de Europese Ge meenschap is vastgesteld. In het plan is opgenomen dat de vissers verspreid over het hele jaar, tien weken met hun schepen aan de kant blijven liggen om zo de visvangst te beperken. Ook zal de vangs tcapaciteit aanzienlijk worden teruggebracht door het ver kleinen van de sleep-opening van de netten. Tenslotte zal het frame waar de netten aan hangen (de boomkor) worden ingekort tot ongeveer tien me ter. Nu is de lengte nog zeven tien meter. Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap zegt dat er door deze plannen sprake zal zijn van „een flinke aderlating" voor de vissers. Door de maat regelen wordt de aanvoer van vis verminderd, terwijl de vraag op het ogenblik groot is. Daalder verwacht dan ook dat de prijzen zullen stijgen. Vandaag wordt er intensief overleg gevoerd tussen een aantal visserij-organisaties en de Visserijbond. Daalder hoopt dat staatssecretaris Ploeg ak koord gaat met een overgangs regeling voor de vissers als hij de plannen goedkeurt. Het in korten van de boomkor vergt bijvoorbeeld een behoorlijke investering, die de vissers niet ad hoe kunnen opbrengen. België wil uitlevering derde IRA-lid AMSTERDAM/BRUSSEL België zal waarschijnlijk om uitlevering vragen van Willi am Kelly, één van de drie le den van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) die verle den week in Amsterdam wer den aangehouden. Een Belgi sche politiewoordvoerder deel de mee dat de 36-jarige Kelly in België gezocht wordt voor wapensmokkel. Londen heeft wel om de uitlevering van de andere twee Ieren gevraagd. «FRIEMELS 'jtowe. doKreR' ikwiL oeen ccmpcTLeüiehJ. Ik. WIL EEN &RIL'. ROTTERDAM Burge meester Peper van Rotter dam wil nog niet beslissen of hij zal instemmen met het verzoek van het Haar lemse gemeenteraadslid mevrouw Thöne om het graf van de dubbelspion uit de Tweede Wereldoor log, Christiaan Linde mans, alias King Kong, te openen. Volgens Peper is grote zorg vuldigheid vereist. Allereerst wil hij instemming van nabe staanden hebben. Ook moet de piëteit en de openbare orde op de Crooswijkse begraafplaats gewaarborgd blijven. Verder moet volgens de burgemeester het belang van verzoekster om het graf te laten openen wor den aangetoond. De Amsterdamse procureur- -generaal mr. H. Lagerwaard heeft inmiddels mevrouw Thöne schriftelijk laten weten geen argumenten te zien om toestemming te geven het graf te laten openen. Mevrouw Thöne had verzoeken inge diend bij de procureur en de Rotterdamse burgemeester. De oud-verzetstrijdster wil een einde maken aan de onzeker heid over de identiteit van de begravene op Crooswijk. Ilüllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 22 januari Mr. P. van Vollenhoven houdt als voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid op de jaar- bijeenkomst van de Vereniging voor Bitumineuze Werken een toespraak getiteld „Wegen naar veiligheid". De jaarvergadering draagt het motto „Wegen, veilig heid en milieu" en vindt plaats in het congresgebouw van de Jaar beurs in Utrecht.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3