Priisexplosie Walrus was bekend bii Defensie Kabinet laat 1 mei los voor invoering lagere uitkeringen I Koffie 65 cent per pak duurder Communicatie BON: Voormalige marinetop tijdens hoorzitting in Kamer: ?ergers Rio Grande loen nieuwe poging Sovjets drongen lach op aan Britse S redesdemonstranten" Raadsleden doen beroep op eigenaar kraakpand Ccidóc 0ommvt Dinsdag 21 januari 1986, 77e jaargang no. 23404 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND iiWun Buijleweg. Abonnei I. Postbus 11too AA. Icl.071-122244. Voor .iboiinom«>n!.-ii: l« 1.071 :H3677.Gini 103003 Bank. Amro-Bdnk N V. Leiden. •|.b%BTW)|)erm.i.inil f. 22.49(.iuI.Lm't.iling).kw.irt«i<il 1.67,43. i<t<ir I. 256,85. i 18.00 lol 19 00 uur. zulerduq vdn 14.00 lot 15.00 uur lel.071 122248. Ailvorlonlii-s: («•xrl.5%BTW)l. 0,63 per mm. kleintiesl. 0,44 per mm. e nummers!. 1,10. HET IAIEER Vannacht enkele opklaringen. Morgen toenemende bewol king gevolgd door regen. Mi nimumtemperatuur 3 graden. Middagtemperatuur 6 graden. Morgen krachtig en aan zee tot stormachtig toenemende zuidwestenwind. Zon op; 08.34; onder: 17.08. Schev. hoog wa ter. 0.42 en 12.57; laag water: 8.08 en 20.13 uur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA leding [ata Hari koop )NDEN De hoofdbedek- ig en borstcups, die Mata ri (1876-1917) zou hebben Iragen bij het uitvoeren van ir exotische dansen, worden 5 februari openbaar ver- cht door het Londense vei- ghuis Sotheby's. De kleding, rguld met tinplaatfiligraan irden te koop aangeboden or Lula Adams, een ex- vn, die ze in 1922 had ge- :ht in Frankrijk. Sotheby's rwacht tussen de 600 en 0 gulden voor de voorwer- 1 te krijgen. Metselaar wint f 90 miljoen De 59-jarige Pasquale Con- salvo uit New York en metse laar van beroep heeft deze week bijna negentig miljoen gulden gewonnen in de lote rij. Zijn kinderen verscheur den daarop zijn overall waar mee de man de dag daarop weer naar zijn werk wilde gaan. Consalvo zei tegen journalisten dat de negentig miljoen eigenlijk teveel is voor één man en dat hij het geld terug zou geven wan neer het hem niet gelukkig zou maken. Zijn vrouw Ange- line en hij gaan in ieder geval wel een nieuwe auto kopen. Planbureau: gastegenvaller nog groter DEN HAAG De tegenvaller bij de- aardgasbaten die het gevolg is van de dalende olieprijzen en van de lagere dollarkoers kan blijvend oplopen tot meer dan vier miljard gulden per jaar, zo blijkt uit berekeningen van het Centraal Planbureau. Minister Ruding van Financiën gaat uit van een aanzienlijk kleinere tegenvaller van één a twee miljard. Volgens de CPB-woordvoerder is het niet meer realistisch om, zoals vorig jaar, uit te gaan van een dollarkoers van 3,10 gulden. Die schommelt thans in de buurt van de 2,75 gulden. Dode bij botsing met twee paarden NEER Twee losgebroken paarden hebben gisteren in het Limburgse Neer een dode lijk verkeersongeluk veroor zaakt. De 58-jarige J. Ebisch uit Helden botste met zijn auto tegen een van de paarden op, sloeg over de kop en werd op slag gedood. Zijn echtgenote werd gewond en moest in het ziekenhuis van Venlo worden opgenomen. Even later reed een volgende automobilist, de 30-jarige E. uit Nijmegen, te gen het tweede paard op. Hij bleef ongedeerd. De beide paarden overleefden de bot singen niet. KONSUMENTEN KONTAKT: Huisbrandolie goedkoper dus gasprijs moet omlaag DEN HAAG Huisbrandolie wordt voor het eerst goedkoper dan gas. Huisbrandolie wordt vandaag vier cent per liter goedkoper, waardoor een liter dan 78,4 cent gaat kosten. Gezien de prijskoppeling die het kabinet en de regeringspartijen voorstaan van gas- en huisbrandolie, moet de gasprijs dus nu om laag, aldus de Konsumenten Kontakt (KK) in een gisteren uitgegeven verklaring. Het ministerie van economische zaken heeft gisteren echter laten weten dat de aardgasprijs zal niet onmiddellijk zal worden verlaagd. Volgens een woordvoerder van EZ zal de voorgenomen prijsverhoging van gas per 1 juli niet worden ingevoerd. Bekeken zal worden of de prijs per 1 januari 1987 omlaag kan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De be windslieden die tussen 1977 en 1983 het ministe rie van defensie hebben bemand, zijn allen op de hoogte geweest van de enorme kostenstijgingen bij de bouw van twee Walrus-onderzeeboten. Een aantal voormalige leden van de marinelei ding heeft dit gisteren meegedeeld tijdens een hoorzitting die was be legd door de kamercom missies voor defensie en voor de rijksuitgaven. Volgens de oud-marine- functionarissen is er geen sprake van geweest dat de marinestaf bewust ge gevens over de kosten stijgingen heeft achterge houden, zoals de Alge mene Rekenkamer in een vorig jaar versche nen rapport heeft gesug gereerd. Zoals bekend zijn de twee Walrus-onderzeeërs bijna twee maal zo duur geworden als aanvankelijk was ge raamd. Bij de aanbesteding, begin 1978, werd nog uitge gaan van 245 miljoen gulden per stuk. Uiteindelijk bleken de onderzeeërs tezamen 940 miljoen te hebben gekost, dus 470 miljoen per stuk. De Tweede Kamer werd daar over pas begin 1984 ten volle geïnformeerd (door de huidi ge bewindslieden De Ruiter en Van Houwehngen), terwijl minister Van Mierlo in 1982, tijdens het derde kabinet- Van Agt, al geheel op de hoogte was van de verdubbe ling yan de aanvankelijk ge raamde Walrus-prijs. Volgens een voormalige topambte naar van Defensie, schout bij nacht b.d. W. Kool, was de bureaucratie op het ministe rie een belangrijke oorzaak van het feit dat de Kamer niet tijdig over het verloop van het project werd inge licht. Vice-admiraal b.d. J. H. B. Hulshof, chef marinestaf van april 1982 tot juni vorig jaar, bevestigde dat de bewindslie den onder wie hij heeft ge diend goed op de hoogte wa ren van het financieel uit de hand gelopen project. Geen van de bewindslieden heeft hem echter ooit uitgenodigd Oud-minister P. de Geus (links) bij de hoorzitting over het Walrus-project in gesprek met de kamerleden H. van den Bergh, M. Engwirda en C. van Dijk. voor een aparte bespreking daarover. „Daar was blijk baar geen behoefte aan", al dus Hulshof. Uit de getuigenverklaringen bleek duidelijk dat een com plex van factoren de kosten stijgingen heeft veroorzaakt: de lage ramingen in de be ginfase, de almaar duurder wordende onderdelen, de steeds hoger gestelde kwali teitseisen (onder meer omdat de Sovjet-onderzeeërs steeds beter werden), vertragingen in bouw en ook het behoud van de werkgelegenheid bij RSV. Pag. 3: Alle marineprojec ten vertoonden witte plek ken ASSENAAR Het bergingsbedrijf Smit Tak heeft vanmid- ig een nieuwe poging gedaan, het schip Rio Grande van de ist bij Wassenaar los te trekken. Een eerdere poging vannacht islukte, toen de sleepverbinding van een van de drie sleepbo- n met de Rio Grande brak. Wel lukte het vannacht de bulk- rrier opnieuw een aantal graden te draaien. Het bergingsbe- ijf Smit Tak heeft gisteren een nieuw contract afgesloten met jkswaterstaat. De bergers uit Rotterdam hebben tot 11 februa- de tijd, het karwei te klaren. De concurrent Wijsmuller uit 'muiden bleek tijdens de onderhandelingen met Rijkswater- t met een duurdere offerte te hebben ingeschreven. .11: Opnieuw beweging in gestrande Rio Grande ONDON Door de Sovjet-Unie opgeleide vrouwelijke agen- n zijn geïnfiltreerd bij de zogenoemde „vrouwen van Green- am Common" die een langdurige protestactie voeren tegen de anwezigheid van Amerikaanse kernwapens op Brits grondge- ied. Dit heeft het gezaghebbende blad „Jane's Defence Week- gisteren bekendgemaakt. Volgens Jane's hebben zich sinds it begin van de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten op Greenham Common-basis (80 kilometer ten westen van Lon- on) in december 1983 zich steeds ten minste zes agenten onder y* t protesterende vrouwen bevonden. In het vrouwenkamp I 'erd de uitspraak als een „bespottelijke aantijging" van de hand L ewezen. een krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- ags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw rant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) emilie knappert ^scholengemeenschap A. B. Scholengemeenschap voor: m<Jgo-sa.-aw,-ag,-uv; vok, va; Intas open dagen 14.00-17.00, 19.00-21.00 23 januari '86 Storm Buysingstraat 18c voor dames-herenkappen, schoonheids- en voetverzor ging, verzorgingsassistenten 30 januari Vijf Meilaan 210 voor apothekers-, dokters-, tandartsassistenten en Intas Voor inlichtingen: 071-769323 Concorde tien jaar door geluid heen De Frans Britse supersonische Concorde bestaat vandaag tien jaar. Ter gelegenheid daarvan poseren zes Concordes op het Londense vliegveld Heathrow. Het paradepaardje dat 2200 km/u vliegt, heeft echter wel een enorm kerosineverbruik en kan slechts honderd passagiers per vlucht meenemen. DEN HAAG Het kabi net houdt niet langer vast aan 1 mei als datum van invoering van het nieuwe, verlaagde sociale zeker heidsstelsel, als uitstel noodzakelijk is voor een zorgvuldige uitvoering. Dat wordt momenteel na gegaan, zo blijkt uit ant woorden van staatssecre taris De Graaf op vragen uit de Kamer. De Kamer bereidt de monde linge behandeling voor van de herziening van het sociale stel sel. Die herziening behelst het samenvoegen van ww en wwv in een nieuwe werkloosheids wet en een wijziging van wao en aaw. Voor de arbeidsonge schiktheidsregeling zal gelden dat in de mate waarin iemand nog kan werken hij of zij niet meer een arbeidsongeschikt heidsuitkering maar de (lage re) werkloosheidsuitkering ontvangt. Het kabinet gaat bij de beant woording van de vragen nog steeds uit van de plannen dat de werkloze zijn uitkering in halfjaarlijkse stapjes ziet afge bouwd van 70 procent van het laatst verdiende loon tot 70 f>rocent van het minimum- oon. Tegen deze afbouw is massaal verzet gerezen. Pre mier Lubbers heeft als alter natief aangeboden het schrap pen van een lagere uitkering in ruil voor een bekorting van de uitkeringsduur met een half jaar. Het CDA ziet andere mogelijkheden en wil een kop peling aan het arbeidsverle den, maar De Graaf is van mening dat de registratie hier van veelal ontbreekt. Terugkeer naar een uitke ringspercentage van 75 en 80 acht het kabinet uitgesloten, maar volgens de FNV kunnen de uitkeringen bij een econo mische groei van 2 tot 2,5 pro cent weer naar dit percentage worden opgetrokken, zo blijkt uit het beleidsplan van de vakcentrale. AMSTERDAM Vertegen woordigers van alle zeven fracties in de gemeenteraad van Amsterdam hebben de ei genaar van de woning Groen van Prinstererstraat 31-huis in de Staatsliedenbuurt dringend gevraagd het huis te verhuren volgens het geldende punten- stysteem, dat wil zeggen voor een lager bedrag. Dat blijkt uit een opgestelde verklaring met daaronder de handtekeningen var. raadsleden van PvdA, VVD, CDA, CPN, PSP, D'66 en PPR. De politici hoopten dat de kraker in het huis in dat geval bereid zou zijn de woning vrijwillig te verlaten opdat de voor vanmiddag ge plande en door de Mobiele Eenheid begeleide ontruiming, toch nog kon worden afgelast. De woning wordt zoals bekend ontruimd ten behoeve van de eigenaar. Zijn nieuwe huurder kon het huis vorig jaar niet in gebruik nemen omdat het ge kraakt bleek. De man deed hiervan aangifte bij de politie. Het openbaar ministerie spreekt van een duidelijk ge val van lokaalvredebreuk. De woning was volgens het OM pas enkele dagen eerder door de vorige huurder leeg opgele verd en de nieuwe huurder had er al spullen staan. Deetman voelt wel voor vertonen Shoah op scholen DEN HAAG Minister Deetman (onderwijs) staat zeer sympathiek tegenover het idee om de film Shoah op de scholen te gaan vertonen. Hij heeft daarover telefo nisch contact gehad met rab bijn Soetendorp. Deetman heeft Soetendorp ge vraagd zijn verzoek nog eens per brief aan hem te richten. Dan zal men op het ministerie direct nagaan op wat voor ma nier op de wens van Soeten dorp kan worden ingegaan. De film Shoah, onlangs door de VPRO uitgezonden, han delt over de Duitse vernieti gingskampen in de Tweede Wereldoorlog voor Poolse jo den, waarbij ook de Poolse be volking was betrokken, DEN HAAG De prijs van een pak koffie van 250 gram is vandaag met 65 cent omhoog gegaan. Dat blijkt uit een brief die Douwe Egberts, marktlei der op de Nederlandse koffiemarkt, aan de groot handelaren heeft geschre ven. Een woordvoerster van Ahold (Albert Heijn) bevestigde de prijsstijging. In alle filialen van Albert Heijn wordt de koffie 65 cent duurder. Alleen de koffie die vóór vandaag al geprijsd was, wordt nog voor de oude prijs verkocht. Vol gens de koffiebranders wordt de koffie duurder omdat de prijs op de wereldmarkt stijgt nu de koffieoogst in Brazilië dreigt te mislukken. Volgens de Consumentenbond betekent de huidige prijsverhoging dat de consument nu al de reke ning krijgt van een prijsstij ging waar de koffiehandelaren pas in de toekomst mee te ma ken krijgen. „De koffiebran ders hebben hun voorraad dertien weken geleden inge kocht; deze verhoging klopt echt niet", aldus een woord voerder van de Consumenten bond. Het is overigens nog de vraag of de hogere koffieprijs ten goede komt aan de koffie boeren in Brazilië. Tussenhan delaren kunnen door specula tie en termijnhandel (goed koop inkopen en duur verko pen) van de prijsstijgingen profiteren. Volgens Konsu menten Kontakt zijn de hoge prijzen op de koffiemarkt het gevolg van speculaties op de beurzen van Londen en New York. Konsumenten Kontakt wil dat het ministerie van eco nomische zaken voortaan de prijs van koffie in Nederland gaat vaststellen. Margaret Thatcher en Franpris Mitterrand zijn het eens geworden. Er komt na 235 jaar praten nu toch een tunnel onder het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk. Het wordt wel een treintunnel, die de helft goedkoper is dan een ander plan waardoor ook per auto de overkant kon worden bereikt. Het besluit, dat nu is genomen lijkt een beetje op het doorhakken van dat er in de toekomst toch ook nog een tunnel voor de auto komt. Hoe dan ook, de communicatie van Engeland met de rest van Europa wordt sterk verbeterd. En dat leest u vandaag allemaal in de Leidse Courant, het dagblad dat al sinds jaar en dag zorgt de broodnodige communicatie. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend n envelop zonder postzegel opsturen naar uant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. In een o] Leidse C Indien daartoe aanleiding beslaat, kan JtT Cekbc Souoont i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1