\Jazzweek groeit uit haar jasje SeidóeSoMO/nt STAD OMGEVING Christelijke dag/ vondschool verwacht ooral veel vrouwen ALLER LEKDS) i^CeidoeSouotmt G. Rigter weer beter LEIDEN PROFITEERT OOK VAN FLORIADE Deze praktische auto- wintersetisvooru MAANDAG 20 JANUARI 1986 PAGINA 7 dse door ex dood bedreigd [)EN Een boze 24-jarige fiend heeft gisteravond :ht zijn voormalige din met zijn auto dood te De 22-jarige Leidse j was door haar voorma- vriend al vaker bedreigd, [ele maanden geleden be- I zij hierom naar Den Haag jrhuizen. Gisteravond ver- de zij zich weer in Leiden lat was voor haar vriend 'jrec eiding te trachten haar ie zijn auto van het trottoir en het Noordeinde af te rij- De politie kon de man in etablissement aan de Bree- aanhouden. Jubileum RKJGL LEIDEN Een overvolle Lo- dewijkskerk heeft zaterdaga vond het 10-jarig jubileum van de RK Jongerengroep Leiden meegevierd De H. Mis werd opgedragen door bisschop mgr. H.J.A Bomers van Haarlem. De H. Mis en de daarop vol gende feestavond in het Anto- nius Clubhuis vormden het be gin van de feestweek van de jubilerende RKJGL. Deze week staat voor woensdag een oecumenische gebedsdienst in de Lodewijkskerk op het pro gramma en voor zaterdag en zondag een barbeque en een sportmiddag. Kazen gestolen uit supermarkt LEIDEN Een tweetal mannen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag 32 kazen meegenomen uit een supermarkt aan de Lange- gracht De auto van het tweetal kon op de Oude He rengracht door de politie worden klemgereden. De bestuurder vergat van schrik bij het uitstappen de automaat uit de versnelling te zetten waardoor de wa gen na de politieauto ge ramd te hebben tegen een boom tot stilstand kwam. Auto uitgebrand LEIDEN De auto van een Zoeterwoud- se melkhandelaar is vrijdagmiddag op de Lage Rijndijk als gevolg van kortsluiting uitgebrand. De man had de auto aan de kant van de weg gezet nadat de as van zijn aanhanger was gebroken. Bij het in schakelen van de alarmlichten, vloog de auto in brand. De branweer moest de wa gen blussen. Een brandende kinderwagen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor de nodige onrust in een flatgebouw aan de Brahmslaan gezorgd. Toen de poli tie arriveerde, bleek het trappenhuis vol met rook te staan. De bewoners werden gewaarschuwd hun flats te verlaten tot bleek dat een in de hal staande kinderwa- gèn de oorzaak was. De kinderwagen is vermoedelijk aangestoken. Het vuurtje kon zonder hulp van de brandweer ge blust worden. Woonboot ten onder LEIDEN Een in de Herensingel gelegen woonboot is zaterdag middag vrijwel onder water verdwenen als gevolg van een lek in de waterleiding. De bewoner was enige da gen van huis weg. De lekke waterleiding zorgde ervoor dat de boot langzaam onder water kwam te staan. De brandweer heeft de boot leeggepompt en op zijn oude plaats teruggelegd. Leidse Leerstoel politiewetenschap LEIDEN Er moet een bijzondere leerstoel komen in de poli tiewetenschap, die bij voorkeur verbonden moet zijn aan de Leidse universiteit. Dit moet één van de doelstellingen zijn van een op te richten vereniging ter bevordering van de politiewe tenschap, zoals wijlen drs. C.N. Peijster, hoofdcommissaris van politie in Den Haag dat voor ogen stond. Dit heeft de initiatiefgroep tot oprichting van een vereniging ter bevordering van de politiewetenschap laten weten. Om aan die vereniging gestalte te kunnen geven is een comité van aanbeve ling aangezocht, waarop een aantal vooraanstaande Nederlan ders reeds positief heeft gereageerd. Daartoe behoren onder meer Dr. Duisenberg, de president van de Nederlandse bank, mr. J.R. Glasz, de deken van de Nederlandse orde van advoca ten, burgemeester A. Havermans van Den Haag en S. Patijn, de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. De leerstoel zou moeten aansluiten op ontwikkelingen in het bui tenland, met name in de Verenigde Staten en West-Duitsland, waar politiewetenschap reeds een plaats heeft verworven in het wetenschappelijk onderwijs. Twee zwaar gewonden in Rijpwetering RUPWETERING Twee in- woners van Woubrugge, man nen van 21 en 25 jaar oud, zijn zondagavond rond half elf zwaar gewond geraakt bij een ongeval op de provinciale weg 5 bij Rijpwetering. Zij zijn overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Hun auto raakte door nog onbeken de oorzaak van de weg en ramde twee bomen waarbij de inzittenden eruit werden ge slingerd. De auto brak daarna in tweeën. ENORME DR UK TE ENIGE WANKLANK (2) Ha pen .EIDEN Wanneer oge bezoekersaantallen epalend zijn voor het ucces van een evene ment, scoort de Leidse izzweek hoge ogen. De woor de zesde maal ge le ouden jazzmanifestatie d leek deze week de vor ken van een alternatieve -oktoberviering aan hebben genomen. De 'ee traditionele hoogte- unten, de kroegentocht i het Key Town festi- il, bleken zo druk be- ocht dat de organisato- tn niet anders dan te reden aan de slag kun- ien gaan met een nog rootsere opzet voor vol- end jaar. drukte zou tegelijker één van de zwakke ten van het festival nen zijn. Ondanks het ft dat het aantal deelne- jnde cafés aan de kroe- >ntocht dit jaar groter was in ooit tevoren, was het uwen en trekken geblazen m een plaatsje voor één er podia te bemachtigen. Jatzelde gold ook voor het Ley Town festival dat za- erdagavond en -nacht in ie Stadsgehoorzaal werd ehouden. Een lege stoel in e grote zaal was nog wel te 'inden, maar in de boven alen bleek het voor een ate bezoeker een onmoge- ijke zaak de band van iichtbij te aanschouwen. Zo leze zich al had willen wa len in deze hoogst onfrisse uimten waar zuurstof een schaars goed bleek en het zweet bijkans van de mu ren afdroop. Vanuit de gang bezien werd er in elk van de zaaltjes een feestje gevierd. Maar wellicht dat juist deze omstandigheden bijdragen aan de sfeer van wat het jazzfestival heet te zijn, maar eigenlijk een dixie- landconcert is met wat aan verwante jazz-stromingen. De meer dan tweeduizend bezoekers leken het althans best naar hun zin te hebben al duurde het in de grote zaal tot na middernacht voordat de matte sfeer doorbroken werd en de eer sten zich op de dansvloer begaven. Het afsluitende optreden van 'Les Haricots Rouge' uit Frankrijk zorgde voor een overweldigend slot, waarvoor het publiek tegen vier uur in de och tend de Stadsgehoorzaal van enthousiasme bijkans afbrak. Het is jammer dat het dit keer een beetje schortte aan de akoestiek. Vermoedelijk heeft het aan de installatie gelegen tijdens bijvoorbeeld Traditiegetrouw had zondagmorgen in de Pieterskerk het Gospelconcert plaats. het optreden van de Duitse 'Black Birds of Paradise', dat de afzonderlijke instru menten soms maar moeilijk te onderscheiden waren. Jammer ook dat de organi satie zich in haar prijsbeleid niet had weten in te hou den. Behalve een toegang sprijs van 35 gulden moest IEUWE DOOR RIJK GESUBSIDIEERDE PLEIDING IN SEPTEMBER VAN START nog een 2,50 voor een biertje neergeteld worden en dat maakt zo'n festival tot een prijzig avondje uit. De bezoekers zagen er ech ter niet uit alsof ze het niet konden betalen; Key Town '86 had wat dat betreft wel wat weg van een avondje uit voor de gegoede burge rij. De avond daarvoor was in de Waag onder veel en thousiasme de 120 uur du rende jazz-marathon wie verzint zoiets afgesloten. Met een toegift van een half uur sloot het Leids Studenten Gezelschap vrij- dagvond tegen half twaalf deze (muzikale) prestatie af. J.C. Tans en zijn Rockets namen het tot in de vroege uurtjes van de uitgeblazen studenten over. Onder (alweer) veel belang stelling, een kleine duizend man, werd de Leidse jazz- week zondagochtend met een Gospelconcert afgeslo ten. Na een tegenvallende opening door een Duits or kest, bracht Joe Bourne verdienstelijk begeleid door het combo van het Petra Gospel-koor, in de hiervoor prachtig geschikte Pieters kerk een aantal onvervalste spirituals ten gehore. Het swingende Gospelgeluid kwam er niet helemaal uit, maar het was te gezellig om het niet het aardigste on derdeel van de hele jazz- week te vinden. Al was het alleen, maar omdat de Pie terskerk de enige locatie bleek waar men eindelijk eens de ruimte had. GERT VISSER De Stadsgehoorzaal was zaterdag tot de laatste plaats bezet. LEIDEN De saxofonist G. Rigter, die woensdaga vond tijdens de jazzkroegentocht onwel werd en in het AZL moest worden opgenomen, maakt het uitstekend. Vandaag heeft hij het ziekenhuis kunnen verlaten. Hij werd opgenomen met vermoedelijk een voedselvergif tiging. De beeltenis van de saxofonist sierde de afgelo pen weken de affiches van de Leidse Jazz week, die overal in de stad waren opgehangen. 1:gstgeest/leiden Het dag/avondonder- js in Nederland heeft in verleden nooit zo op eigen identiteit gelet, n de 80 dag/avondscho- zijn er 15 van katho- ie of christelijke signa- de rest is neutraal, als het aan de Stich- Christelijke Avond- eidingen ligt, komt er inenkort een kleine 5E andering in deze sche- verhouding. Het het is nelijk zo goed als zeker er in het komende iooljaar aan de Kager- aat in Leiden wordt ge- rt met een door het rijk subsidieerde christelijke [/avondschool voor VO en VWO. culier onderwijs (dus niet fi nancieel door de overheid on dersteund) dat de leerlingen in één jaar tijd klaarstoomt voor het diploma HAVO of VWO. Deze opleiding wordt over het algemeen gevolgd door jonge ren die niet in het reguliere onderwijs passen. Kenmerken de punten zijn; het is duur (tussen de vier a vijftienhon derd gulden) en de leerlingen moeten stevig aanpoten. De nieuwe school is anders van opzet, zo ligt het tempo er een stuk lager. Naar het HAVO di ploma wordt in drie jaar toe gewerkt, het VWO-certificaat kost de cursist vier jaar. Leer lingen betalen een schoolgeld dat varieert van 265 tot 420 gulden per jaar. Volgens drs. C.A. Admiraal, secretaris van bovengenoemde stichting, is er behoefte aan een dergelijke opleiding. „Vroeger was de identiteit van de avondschool niet zo belang- menteel worden leerlingen rijk. Het ging er in de zestiger r deze school geworven; er jaren voornamelijk om zo snel er minimaal 40 nodig om mogelijk het diploma te ha len", legt hij uit. „Nu is de si tuatie anders. Men wil op een bepaald kennisniveau komen. Vooral vrouwen zoeken een stuk vorming en vinden het niet erg om er drie of vier jaar igvr>r tp Hnpn" Admiraal 7<*r»t minister Deetman te mo- starten. Stichting Christelijke ondopleidingen is overigens >ijna drie jaar bezig met het van avondonderwijs. dat het niet ondenkbaar is dat de nieuwe school vanwege het verwachte grote aantal vrou welijke studenten al snel ook overdag gaat draaien. „Wie een baan heeft, gesetteld is en ouder is dan 25 jaar kan beter het reguliere dag/avondonder wijs volgen", meent de secre taris. Admiraal vertelt dat de stich ting heeft overwogen om de nieuwe school in Rijnsburg te vestigen omdat een onderzoek heeft uitgewezen dat 30 pro cent van de bevolking van de Bollenstreek een confessionele achtergrond heeft. Toch is ge kozen voor Leiden. „Een en- quete heeft ons geleerd dat mensen uit bijvoorbeeld Ha- zerswoude wel naar Leiden willen gaan, maar niet naar Rijnsburg", legt dr. C.Ch. van den Haspel uit. Mevrouw van den Haspel is directeur van de Stichting. Zij vertelt dat er de komende maanden door de heer Admiraal een aantal le zingen over de nieuwe school in Leiden en omgeving wordt gehouden. Morgen spreekt hij in het jeugdhuis van de Nieu we Kerk in Katwijk. Er vol gen nog spreekbeurten in Noord wijk (11 februari), Ha- zerswoude, Oude Wetering, De heer Admiraal en mevrouw Van den Haspel: „Niemand wordt bij ons in zijn godsdienstige waar den gekwetst". Volgens mevrouw Van den Haspel loopt de kennis rond de christelijke traditie sterk te rug. Dit is een van de redenen geweest om met deze nieuwe school te starten. Een van de vakken wordt theologische oriëntatie. „We zullen trachten alle christelijke stromingen tot hun recht te laten komen. Dit vak is overigens facultatief, men hoeft het niet te volgen", zegt Admiraal. „De minister geeft er ook geen subsidie voor, maar dat vak kan draai en, daar hebben we de finan ciële middelen voor", vult me vrouw Van den Haspel aan. De belangstelling voor het vak zal volgens het tweetal groot sen over levensbeschouwelijke zaken interessant". De theolo gische oriëntatie op de mo menteel draaiende opleiding wordt goed bezocht. Admiraal benadrukt dat ook de minderheden (zij die beho ren tot de kleinere christelijke stromingen) aan bod komen. „En dat gebeurt in een tole rante omgeving". Over het vak theologische oriëntatie zal worden overlegd met de ver schillende kerkgenootschap pen. „Niemand wordt bij ons in zijn godsdienstige waarden gekwetst. Ook katholieken zijn van harte welkom, maar we moeten wel eerlijk zeggen we in de Drotestants-chris- telijke hoek zitten", aldus Ad miraal. Er zijn minimaal 40 inschrij vingen nodig, maar de heer Admiraal en mevrouw Van den Haspel rekenen op 80. Volgens een prognose zou de HAVO zo'n 180 leerlingen gaan tellen en voor het VWO geldt eenzelfde aantal. „Nee, wij zijn geen doublure van Boerhaave (een grote Leidse dag/avondscholengemeen schap)", zegt Admiraal. „Het zou me ook verbazen als Boer haave bezwaren tegen onze nieuwe school zou hebben. Touwens, volgens artikel 23 van de grondwet is er vrijheid van onderwijs". omvat 15 leseen van ander half uur en wordt gehouden op dinsdagavond en woens dagmiddag. De kosten bedra gen twee gulden per les. In lichtingen en opgave bij Stats, Haarlemmerstraat 73c tel. 142136. Zuid- West De ENFB houdt tot 1 maart een foto-tentoonstelling in de bibliotheek in Zuid-West. Het onderwerp van de ten toonstelling is de verkeerssi tuatie voor fietsers in Zuid- West. Volgens de ENFB is Zuid-West een voorbeeld van een wijk, waar veel voor fiet sers is gedaan. De tentoon stelling is te bekijken tijdens de openingsuren van de bi bliotheek. Fausto Baraldi Voor de dans/performance- lessen, die de Italiaanse dan ser Fausto Baraldi. vanaf eind januari in de Kaas- marktschool zal geven, kun nen belangstellenden zich opgeven. Voor wie nog geen kennis heeft kunnen maken met de wijze van werken van de danser Fausto Baraldi, kan op donderdag 23 januari een open les van hem mee maken. De les wordt in de Kaasmarktschool van zeven tot acht uur donderdagavond gehouden. De ballet/perfor mance cursus „The sky in a room van Fausto duurt vier maanden. Nadere inlichtin gen Joke Thie, tel 141554. Stats Het jongercentrum Stats houdt vanaf 21 januari een computercursus. De cursus Bingo Clubhuis speeltuinvereniging „Zuiderkwartier" aan de An jelierstraat houdt dinsdag 21 januari een Bingo-avond. De bijeenkomst begint om acht uur. Bejaardenbo wling De Directie Sport en Recrea tie van de gemeente Leiden en de Stichting Dienstencen trum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk wil sportbeoefe ning door ouderen gaan be vorderen. Voor dinsdagmor gen 21 januari is vanaf tien uur een bowlingbaan ge huurd, waar ouderen boven de 55 jaar voor 2,50 gulden een uur kunnen bowlen. Het bowlingcentrum is aan de Boshuizerlaan, ingang Vijf Mei-sporthal. Voor opgave en informatie tel. 141945. Borstvoeding De Borstvoeding Begelei dingsgroep Leiden houdt een serie lezingen over borstvoe ding. De groep wil moeders of aanstaande moeders bege leiding bij het geven van borstvoeding en informatie verschaffen. De eerste lezing is woensdag 22 januari. De le zingavonden worden steeds ZOETERMEER/LEIDEN Ook Leiden profiteert mee van de Floriade die in 1992 gehouden wordt in Zoetermeer. Volgens de - organisatoren van de Floriade zullen alle bezoekers samen circa 115 miljoen gulden besteden in Den Haag en regio. Van dit be drag zou veertig miljoen worden uitgegeven in Den Haag en 75 miljoen in de regio, waartoe men onder meer Delft, Leiden, Gouda en Rotterdam rekent. De bedragen zijn exclusief entree bewijzen voor de Floriade zelf. De organisatie van het tuinbouwevenement, dat slechts een keer in de tien jaar wordt gehouden en een half jaar duurt, berust bij' de gemeenten Den Haag en Zoetermeer en de Nederlandse Tuinbouwraad. Het ligt in de bedoeling de kaartverkoop voor de Floriade zo veel mogelijk te koppelen aan attracties en hotelbe- zoeken in Den Haag. Ook wordt gedacht aan een serie arrange menten in de reissfeer. Naar verwachting een kwart van de mil joenen bezoekers van het 55 hectare grote terrein bij Zoetermeer zal afkomstig zijn uit het buitenland. Zoals bekend krijgt Zoetermeer een nieuw station, dat tegen die tijd voltooid moet zijn. De organisatoren rekenen erop dat de helft van het bezoekersaantal per trein komt. Van het Floriade- terrein blijft na het evenement vijftig procent recreatiegebied, de andere helft wordt bebouwd als onderdeel van de wijk Rok- keveen. Het gebied grenst aan een toekomstig staatsbos van cir- ca driehonderd hectare. wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft op onze krant. Hij bestaat uit een parkeerschijf met ijskrabber,, condenswisser, rekenschijf voor brandstofverbruik, bandenprofielmeter en ruimte voor parkeergeld, èri^ een slotontdooier/aansteker èn een digitale thermometer voor in uw auto. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant-de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon: (voorcontrole bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnement betaald per: O maand (per automatische betaling) O kwartaal per acceptgiro Stuur als dank de Auto-winterset aan: Naam: Adres:I Postcode/plaats:J I Stuur deze bon ingevuld dan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). - ..I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7