TAFEL Vliegdienst is levensader in het oerwoud SïïïITI Paus waarschuwt opnieuw voor bevrijdingstheologie fieidóc Soman;. «r\ if kerk wereld Pausmobiel ook in India Nadere studie vereist weer ACHTERGROND fieidócSouoomt MAANDAG 20 JANUARI 1986 PAG] Midden-Oostenconferentie Pax Christi in februari De studieconferentie van de R.-K. vredesbeweging Pax Christi over het Midden-Oosten, die vorig jaar moest worden uitge steld. zal nu op 14 en 15 februari worden gehouden. Op de con ferentie zullen vertegenwoordigers van de Westeuropese en Amerikaanse vredesbeweging over de problematiek in het Midden-Oosten spreken met onder anderen Palestijnen en Is raëli's. Om veiligheidsredenen wordt niet meegedeeld waar de conferentie wordt gehouden en wie er van Israëlische en Pale stijnse zijde aan de conferentie zullen deelnemen. De conferen tie werd vorig jaar uitgesteld o.a. omdat premier Peres sterke druk op zijn partijgenoten hacf uitgeoefend niet deel te nemen aan bijeenkomsten waarbij ook PLO-vertegenwoordigers aan wezig zijn. Commune Amsterdam vraagt Bhagwan naar Nederland te komen De Sannyasins van de stad Rajneesh Neo-Sannyas commune in Amsterdam hebben Bhagwan Shree Rajneesh uitgenodigd om naar Nederland te komen zodra bekend werd dat Bhagwan een wereldreis wil maken. Een delegatie van de commune is momenteel in Katmandoe om het verzoek over te brengen. Bhagwan liet via zijn secretaresse Ma Prem Hasya weten dat hij een wereldreis wil maken. Amsterdam heeft een grote kans op een bezoek van Bhagwan omdat de Westduitse autoriteiten al eerder hebben laten weten dat Bhagwan in dat land niet welkom is. Buiten Duitsland heeft Amsterdam momenteel de grootste Sannyasin-commune. In Amsterdam zal Bhagwan de gast zijn van Sannyasins en vrienden. Wie geen moed heeft, moet benen hebben Nederlands spreekwoord Paus Johannes Paulus II heeft opnieuw tegen be paalde stromingen in de bevrijdingstheologie ge waarschuwd. Tijdens een toespraak tot 23 Brazili aanse bisschoppen wees hij op de ..dwaalwegen", waartoe deze theologi sche stromingen kunnen leiden. De bisschoppen uit de staat Sao Paulo hadden hun ver plicht vijfjaarlijks (ad limina- )-bezoek afgelegd aan het Vaticaan. De delegatie stond onder leiding van kardinaal Arns, aartsbisschop van Sao Paulo. Vorig jaar mei legde de paus de Braziliaanse bevrijdings theoloog Leonardo Boff een zwijgplicht van 365 dagen op. Boft. die zien vantevoren in het Vaticaan moest verant woorden. werd daarbij op De paus wees de bisschoppen er op dat een bisschop zich nooit mag beperken tot de maatschappelijke aspecten van het menselijk welzijn. Uiteraard zijn er voor de ar men bijzondere vormen van pastoraat nodig, aldus de paus, maar andere sectoren in de maatschappij mogen daarbij niet uit de boot val- Amerikaanse joden willen opheffing PLO-delegatie bij Verenigde Naties Joodse vertegenwoordigers in Amerika hebben erop aange drongen dat de Verenigde Na ties de PLO-vertegenwoordi- ging opheft en dat het PLO-informatiebureau in New York wordt gesloten. Aanleiding tot deze oproep zijn de Palestijnse aanslagen op El Al-balies van de vlieg velden Rome en Wenen, eind vorig jaar, waarbij 18 doden vielen en ruim honderd per sonen gewond raakten. „De PLO heeft zichzelf buiten de beschaafde wereldgemeen schap geplaatst en moet daar om door de gehele wereld worden gestraft," aldus voor zitter Kenneth J. Bialkin na mens de conferentie van pre sidenten van joodse organisa ties in de Verenigde Staten. Het hoofd van het Comité voor Amerikaans-Arabische betrekkingen, M. T. Mehdi, noemde het voorstel van de joodse organisaties „absurd en schadelijk voor de zaak van de vrede. Hij veroordeelde de aanslagen op de vliegvelden, maar hij voorspelde dat deze opnieuw zullen plaatsvinden zolang de Palestijnen geen eigen staat hebben. In Nederland heeft de stich ting Christen Werkgroep Is raël minister Van den Broek van buitenlandse zaken ge vraagd het PLO-informatie bureau te Den Haag te sluiten. Gereformeerde Kerken hebben tekort van 3,2 miljoen gulden De begroting voor 1986 voor het landelijke werk van de Gereformeerde Kerken in Nederland vertoont een te kort van 3.182 miljoen gul den. De uitgaven worden ge raamd op 62,241 miljoen gul den. de inkomsten op 59,059 miljoen gulden. Het tekort wordt gedekt uit de reserves in de Algemene Kas, bij de Zending en bij de deputaten Emeritaatsvoorziening. De algemeen secretaris van de Gereformeerde Kerken, drs. E. Hazelaar, deelt desge vraagd mee dat ook voor 1985 een begrotingstekort van ruim 3 miljoen gulden was geraamd. De werkelijke inkomsten en uitgaven over 1985 zijn nog niet bekend. Hij wijst erop dat bepaalde uitga ven. zoals de personeelskos ten en de uitgaven voor zen ding en werelddiaconaat. al tijd moeilijk te begroten zijn. In 1984 was er een overschot op de begroting van 1,708 miljoen gulden, nadat er een tekort was begroot van 1,939 miljoen gulden. Tweederde van de extra inkomsten (2,5 miljoen gulden) was te dan ken aan valutavoordelen in de sector zending en wereld diaconaat. De totale reserves van de Ge reformeerde Kerken bedra gen 15 miljoen gulden. Het is de bedoeling de intering op de reserves geleidelijk te ver minderen om een ongezonde financiële situatie te voorko men. Bij verdere daling van het ledental van de Gerefor meerde Kerken en de kerke lijke inkomsten zal in de toe komst aan inkrimping van het landelijk werk niet te ontkomen zijn. Via de quota, de verplichte afdrachten van de plaatselij ke kerken, verwachten de Gerefromeerde Kerken bijna 33,9 miljoen binnen te krij gen. Dat is ruim een miljoen gulden minder dan in 1985. De vermindering van de qu ota is mogelijk als gevolg van zuiniger begroten en de ont trekking aan de reserves. Voor de plaatselijke kerken betekenen de lagere quota een lastenverlichting van ge middeld fl. 1,53 per ziel. De kogelvrije auto waarin de paus tijdens zijn bezoeken aan diverse landen pleegt rond te rijden, is per schip naar Bombay, India, ge bracht. De „pausmobiel" zal worden gebruikt tijdens het tweedaags bezoek van de paus aan India, op negen en tien februari. Jongeren Gereformeerde Gemeenten tegen proeven met erfelijkheid Genetische manipulatie met het doel de mens te verande ren tast het wezen van de mens aan. Daarom moet de overheid het dna-onderzoek in juiste banen leiden. Dit onderzoek mag niet leiden tot spelen met de erfelijkheid Hervormde consultatie over bewapeningswedloop De Raad voor de Zaken van Overheid en Samenleving (ROS) van de Nederlandse Hervormde Kerk houdt 7 fe bruari de eerste consultatie met andere vredesorganisaties over de verschillen in opvat ting over de wapenwedloop. De synode besloot in novem ber 1983 tot het houden van consulaties met andere orga nisaties dan het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV), na dat zij verzoeken van het Hervormd Beraad Vredes vraagstukken (HBV) en het Interkerkelijk Comité Twee zijdige Ontwapening (ICTO) om dezelfde plaats en erken ning als het IKV had afgewe- De consultatie staat onder lei ding van ds. C.B. Roos, oud voorzitter van de hervormde synode. Uitgenodigd zijn het HBV, Pax Christi, Kerk en Vrede, ICTO en de stichting Bijbel en Vredesvraagstuk ken. Het HBV zal aan de con sultatie deelnemen, het ICTO heeft de uitnodiging nog in beraad. Voorts zullen enkele leden van het hervormd mo- deramen (synodebestuur) en enige deputaten van de Gere formeerde Kerken in Neder land aan de consultatie deel- en experimenteren met men selijke embryo's. Tot deze conclusie kwamen ruim duizend jongeren van de Gereformeerde Gemeen ten, een behoudende groep, op hun jongerencongres, za terdag te Utrecht. Op het congres werd gepleit voor eerbiediging van het menselijk leven. Uitgangs punt daarbij is de christelijke visie dat elk menselijk leven geschapen is naar het beeld van God. Daarom moet men selijk leven vanaf de concep tie worden geëerbiedigd. Ook moet het menselijk leven in stand worden gehouden tot dat God het terugneemt. Naar de mening van de con gresdeelnemers is in Neder land de kwaliteit van het le ven steeds meer normerend in de patiëntenzorg en de hulpverlening. Zij willen daarentegen opkomen voor elk leven, ook het geschon den en ontluisterde leven. MISSION AVIATION FELLOWSHIP BESTAAT VEERTIG JAAR „Het werken voor de Mission Aviation Fellowship is een overtuiging geworden, ook al vlieg je niet zelf". Hans de Vries, redacteur van het Ne derlandse kwartaalbulletin van deze internationale zen- dingsvliegdienst zegt het met veel stelligheid, en zijn vrouw Janke knikt bevestigend. Het Harderwijker echtpaar rolde bij toeval in dit werk, zoals de meeste medewerkers van de MAF, van piloten tot mecani ciens en organisatoren hun betrokkenheid voelen als de hand van God, die hen hier toe geleid heeft. Het begin ligt in Australië, waar in de dertiger jaren al een predikant op het idee kwam om het uitgestrekte land te bewerken met een vliegtuig. Hij bouwde het zelf en ondanks vele ongelukken wist hij de aboriginals met het evangelie te bereiken, zieken te vervoeren en waar nodig hulp te brengen. Zijn pio nierswerk inspireerde na de Tweede Wereldoorlog een aantal militaire vliegers om hun capaciteiten beter te ge bruiken dan voor oorlogsvoe ring. In Amerika vormden zij de Christian Airmen's Fel lowship, en bijna tegelijkertijd ontstond in Engeland de Mis sionary Aviation Fellowship, een naam die de Amerikaanse organisatie overnam. In 1946 kon de eerste piloot ingezet worden, een in lucht vaartkringen beroemde vrouw, Betty Greene. Binnen een jaar groeide de organisa tie spectaculair. Zowel in de Verenigde Staten als in Au stralië en Engeland ontston den trainingscentra waar in de loop der jaren vele tiental len piloten werden, opgeleid voor het werk ten behoeve vari zendingsorganisaties in Afrika, Latijns-Amerika, Nieuw Guinea en de Indone sische archipel. Op dit mo ment wordt er gewerkt in 28 landen. Ruim 130 vliegtuigen en helicopters worden in de lucht gehouden. Elke drieën halve minuut stijgt er wel er gens op de wereld een MAF vliegtuig op voor een vlucht naar één van de drieduizend airstrips in de jungle. Er zijn grote gevaren aan ver bonden. Beroemd werd het verhaal van Nate Saint, de pi- Papoea Nieuw Guinea: ontmoeting van twee werel den. loot die in 1956 samen met vijf zendelingen vermoord werd toen ze probeerden een geïsoleerde Indianenstam in Ecuador, de Auca's, te berei ken. Dat nieuws betekende de doorbraak van de Mission Aviation Fellowship. Het ver haal schrikte niet af, maar be woog in tegendeel vele jonge mannen om zich te melden als zendingspiloot. Ook de vraag nam toe. Landen als Zaïre, Suriname. Venezuela, Bangladesh vroegen om assis tentie van de vliegdienst. Zendings- en missiewerkers kunnen nu in aanzienlijk kor tere tijd de mensen bereiken, patiënten kunnen snel naar een ziekenhuis vervoerd wor den, voedsel kan snel ter plaatse zijn. Dat laatste is vooral in Afrika de laatste ja ren een belangrijk stuk werk geworden. Steeds meer in stanties en regeringen doen een beroep op deze piloten. In feite was het de MAF, die de stoot gaf tot de wereldwij de actie „Eén voor Afrika". Tot 1977 werkte de vlieg dienst in Ethiopië voor de zending. Wisseling van het bewind maakte dat enkele ja ren onmogelijk, maar al weer in 1980 werd de Mission Avia tion ingezet voor voedselhulp. Het waren ook MAF piloten, die het BBC-team vlogen dat de geruchtmakende reportage maakte waardoor de hele we reld in beweging kwam. „Operation Flights for Life" noemt de MAF deze aktie. Zij werken daarin samen met mensen van de meest uiteen lopende organisaties zoals de Zusters van Moeder Theresa en de werkers van World Vi sion. Want in deze veertig jaar is het beeld van de Mis sion Aviation Fellowship ver anderd. Het woord „Missiona ry" werd gewijzigd in „Mis sion". Want ook missie en zending zijn veranderd, steeds minder Europeanen -en Amerikanen, steeds meer mensen uit het eigen land dragen de kerken in de ontwikkelingslanden. Ook piloten melden zich aan. Mede daarom is onlangs be sloten het vierde operationele centrum van de MAF niet, zo als aanvankelijk in de bedoe ling lag in Europa te vestigen, maar in de hoofdstad van het Afrikaanse Kenya, Nairobi. Onbekendheid Behalve operationele centra, zijn er inmiddels vele lande lijke ondersteuningsorganisa ties ontstaan, onder meer in Mexico, Nieuw Zeeland, Bra zilië en Nederland. In 1977 ontstond de Neder landse ondersteuningsgroep, aanvankelijk alleen als ge bedsgroep, maar al snel een mentale en organisatorische achterban. Voorzitter werd KLM piloot Hans Rijke. Hans en Janke de Vries voelden zich onmiddellijk tot dit werk aangetrokken. „Luchtvaart heeft mij altijd gefascineerd", zegt Hans. „Omdat ik een op leiding heb als grafisch ont werper vroeg men mij om te helpen een kwartaalblad op te zetten". Driehonderd gezinnen zijn nu over de gehele wereld ver spreid werkzaam voor deze zendingsvliegdienst. „Toch is de MAF eigenlijk binnen de kerken te weinig bekend", meent Hans de Vries. Wil de organisatie zich uitbreiden, dan is die bekendheid noodza kelijk. Want hoewel de MAF als or ganisatie zorgt voor de vlieg tuigen, zijn het de kerken en gemeenten die verantwoorde lijk zouden moeten zijn voor de bemanning. Een piloot moet zelf proberen de finan ciering van opleiding en uit zending rond te krijgen. Daarbij is steun van een ker kelijke gemeenschap onont beerlijk. Niet alleen voor de financiële ondersteuning, maar, minstens even belang rijk, voor de mentale steun. „De MAF is het kanaal waar door de piloot wordt uitgezon den, en heeft zo een bemidde lende functie", aldus Hans de Vries. Het is wel de MAF, die de voorwaarden stelt: mini mum leeftijd 25 jaar, in staat snel beslissingen te nemen, juist onder moeilijke omstan digheden, gemakkelijk con tact kunnen maken, tenmin ste één jaar bijbelschool, mini maal 500 vlieguren, B3 brevet, terwijl ook ervaring in het onderhoud van vliegtuigen wordt aanbevolen. Want op veel posten staat de piloot er alleen voor. Zowel het vliegen als het onderhouden van het vliegtuig en het herstellen van kleinere storingen komt geheel voor zijn verantwoor ding, ook al is er soms wel een regionaal onderhoudscen- trum voor de grote beurten. In die centra zijn onderhouds- specialisten gestationeerd, ter wijl voor de regionale of lan delijke coördinatie ook admi nistratieve krachten, compu terspecialisten en zakenmen sen werkzaam zijn. Uitzen ding als zendingspiloot is ook geen kwestie van een 'baan tje'. Van de piloot wordt naast een technische opleiding ook kennis van en belangstelling voor de zending gevraagd. Uit de verslagen van de piloten olijkt ook vaak, dat hun 'pas torale' aandacht minstens zo belangrijk is als hun vlieg technische. Bovendien moe ten de vrouwen de radio op de standplaats kunnen bedie nen, omdat daar immers vaak de aanvragen binnen komen. Thuisfront Er zijn drie Nederlandase pi loten bij de MAF: Jan Zwart, Tom de Waal en Peter van Zanen. Om hen te begeleiden ontstaan er ook steeds meer begeleidingsgroepen. Neder land telt er nu drie: in Bad hoevedorp rondom voorzitter Hans Rijke, in Den Helder en in Harderwijk rondom Hans en Janke de Vries. „Wij ko men elke eerste donderdag van de maand bij elkaar' vertelt Hans. „Ik zorg steeds dat ik nieuwe informatie heb en wat materiaal zoals dia's, een film, nieuwe foto's. Zo blijft de groep op de hoogte van het werk van „onze" pi loten. Zij vragen in hun brie ven vaak zelf om voor bepaal de zaken te bidden. Wij zijn zowel financiële als gebed spartners. De MAF, dat zijn we met elkaar". „Op het zendingsveld werkt 'de MAF samen met anglica nen, lutheranen, met de rooms-katholieke missie, kortom met ieder die hulp no dig heeft. Daarom zouden we ook het thuisfront zo breed mogelijk willen zien", aldus de MAF Nederland. Wie de Mission Aviation Fellowship wil steunen of één van de me dewerkers eens wil uitnodi gen op een gemeente- of paro chieavond, kan contact opne men met de Stichting MAF Nederland, Postbus 1160, 1500 AD in Zaandam. JANTINE J. DE BOER DRIEKWART jaar geleden ongeveer verklaarde prem ?"kvs Lubbers nog, dat het probleem van de euthanasie door de; (ra litiek zo snel mogelijk moest worden opgelost. Hij vond er een einde moest worden gemaakt aan de rechtsonzeli iveej. heid op dit punt. Die uitspraak verschilt in belangrijke m [olge van het thans in het kabinet bereikte compromis over i 1,1 eventuele euthanasiewetgeving. Hoofdelement van het k« netsstandpunt is immers, dat de discussie over euthan hap nog lang niet diepgaand genoeg is gevoerd en daarom voo: en pig nog niet tot een definitieve wetgeving kan leiden. Het is alleszins begrijpelijk dat Lubbers is teruggeki van zijn aanvankelijke dadendrang. Een wettelijke regel] van de euthanasie raakt immers een diep ingrijpend hoogst belangrijk vraagstuk, dat je niet zomaar even oplossen alleen omdat er sprake is van rechtsonzekerhe Die is er immers al verscheidene jaren. Het intiatiefwetsontwerp van D66, dat eventueel al vol^ de maand in de Tweede Kamer zou kunnen worden bel deld, is een voorbeeld van zo'n overhaaste aanpak. Volj dat wetsontwerp zou euthanasie al moeten worden t« staan als er sprake is van „een uitzichtloze noodsituatie", j dere criteria worden er niet aan verbonden. Het D66-vo stel is daarom een veel te vergaand en vrijblijvend wets werp, zo hebben we al eerder in deze kolom betoogd. NOG steeds dreigt dit wetsontwerp door steun van de P en ook van de regeringsfractie VVD een meerderheid ii Tweede Kamer te krijgen. Het is duidelijk dat het door CDA overheerste kabinet met zijn vandaag gepubliceei „proeve van wetgeving inzake euthanasie" wil proberen VVD-fractie van steun aan het D66-ontwerp af te houde Het zou ons verbazen als dat niet zou lukken, want voor VVD-fractie lijkt daar alle reden toe. Allereerst hebben VVD-ministers zich gebonden aan het standpunt van het binet, waarin als criterium de „concrete doodsverwachtii wordt gehanteerd. De VVD-bewindslieden verdienen d waardering voor. Bovendien weerklinkt in medische en ji ®js dische kringen in toenemende mate de roep om voortzei van de discussie over de euthanasie, in plaats van hals kop een wet tot stand te brengen. Jtiierd :1 J| T iels iet De VVD-fractie denkt nog even na over haar standpi De CDA-ministers hebben inmiddels hun nek ver uitge ken. De proeve voor een wetsontwerp van het kabinet g j{ immers verder dan het CDA zelf op het gebied van de eul nasie zou willen. De proeve sluit immers enige vorm euthanasie in actieve vorm niet uit. Nu is het de beurt aa VVD-fractie om een belangrijke stap te durven zetten. IE Regen en wind DE BILT (KNMI) De atmo sfeer had vandaag een korte adempauze, na het onstuimige weer van gisteren. De oceaan- depressies komen echter zeer snel achter elkaar onze kant uit. Komende nacht en mor-, gen trekt er een langs noord- -Schotland naar Noorwegen. Vannacht en morgenochtend valt daardoor bij ons regen. Het is niet koud: vannacht ligt de minimumtemperatuur bij een graad of 4, morgenmiddag wordt het ongeveer 6 graden. Na het voorbijtrekken van de regenzone, morgen later op de dag, kunnen er alweer enkele opklaringen voorkomen. Er is veel wind, voornamelijk uit het zuidwesten, in het bin nenland vrij krachtig tot krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer enige tijd storm achtig. In de middag luwt de wind wat en draait daarbij naar het westen. Een nieuwe depressie, die vanmorgen nog bij Newfoundland aan de Amerikaanse oostkust lag, komt woensdag alweer bij Schotland aan. Ook zij brengt ons regen en veel wind. Malta Moskou Munchen Weersvooruitzichten v se landen, geldig voo donderdag: Zuid-Scandinavie: Veel bewolkt perioden met regen of sneeuw. I dagtemperatuur tussen min 3 graden. Groot Brittannié, Ierland. Veel wolking en regen. Middagtemp tuur van 5 graden in noord-Sd land tot 10 in zuid-Engeland -Ierland. Veel wind. Benelux, noord-Duitsland: Veel wolking, perioden met regen wind. Middagtemperatuur fc en 7 graden. Midden- en zuid-Duitsland: Veel wolking en perioden met regen, dagtemperatuur woensdag tus: en 5, donderdag tussen 4 en 9 gra>! Frankrijk: Veel bewolking en toe regen. Middagtemperatuur graden in het noorden en oosten 13 in het zuiden. Spanje. Portugal: Wisselend bew en vooral langs de noord en -kust kans op regen Middagtemp tuur tussen 13 en 19 graden. Italié. Joegolavische kust: Wissel bewolkt en hier en daar regen, dagtemperatuur van 8 graden i noorden tot 16 in het zuiden, in Povlakte omstreeks 3 graden. Alpengebied: Veel bewolking vooral op de noordhellingen snee in de lagere gedeelten regen. Midd temperatuur in de dalen tussen 3e graden. Hamlapje a l'orange met zuurkool speciaal en aardappelen t weekleuren vla De benodigdheden voor twee zijn: 200 g hamlap, 30 g margarine, zout, peper, halve lepel ketjap, halve sinaasappel; 500 g zuurkool, 1 lepel ro zijnen, 1 kleine Golden De licious; Vi tot 1 kg aardappelen; Va liter gele vla (Va liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker) 10 g cacao, 7 g suiker, 2 lepels melk. Bak de hamlap vlot bruin in de margarine. Voeg drie le pels lauw water toe met zout, peper, ketjap en sinaasappel sap en laat het vlees twintig minuten op een kleine pit sudderen. Doe zo nodig nog wat water, zout of ketjap bij de jus. Zet vlees en jus in schaaltje op tafel. Was de rozijnen en leg ze een pan met een centimeI water. Breng dat water a de kook, leg er de zuurkt in en laat haar vijftien min ten koken. Schil de a\ snijd hem in blokjes en J die nog vijf a tien minui met de zuurkool mee. Schep de gare groente en vruchten luchtig door elka Probeer zo min mogel kookvocht over te houdt zorg dat de inhoud van pan steeds zacht kookt houd het deksel dicht. Vot kom aanbranden door h verwege de kooktijd de hc veelheid kookvocht te ct troleren, doe er zo nodig wi nig water bij. Kook de helft van de mei Meng een papje van custai suiker en weinig kt melk. Schenk er al roert wat hete melk bij, doe A f fl mengsel in de pan en laatt vla al roerende even doorïff. ken. Voeg van het vuur overige koude melk Meng cacao, suiker en lepel melk en roer dit brui papje door de helft van vla. Roer de tweede Ie melk door de overige vla, dat de bruine en de gele even dik zijn. Schenk twee vlaas tegelijk weerskanten in de schi (tjes). JEA. op df

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2