Weer Van der Duim Egbert Post haalt gram Sjasjerin redt reputatie Davos met wereldrecord Wirnsberger in ski-sporen Franz Klammer SPORTTRIBUNE Crica van Dijck n trandt in finale Westduits hockeytalent omgekomen Bridgetitel naar nieuw dameskoppel 3-rijders snel klaar SCHAATSWEEKEINDE VAN ALLES OF NIKS BIJ MARATHON Rasenberg kampioen omnium EfiicUeSoma/nt MAANDAG 20 JANUARI 1986 PAGINA 13 AIPEH De Nederlandse badmintonspeelster Eri- van Dijck is er, bijgestaan door de Deen Jesper vr elledie, niet in geslaagd het internationale toernooi h m Taipeh in het gemengd dubbelspel op haar naam h( brengen. Van Dijck en Helledie verloren gisteren 0 de finale kansloos van het Britse duo Billy Gilli jn l»d/Nora Perry: 8-15, 3-15. In het enkelspel verraste fja Australiër Sze Yu de Indonesiër leuk Sugiarto in ie games. Bij de dames was de eindstrijd een Euro- fl «e aangelegenheid. De als eerste geplaatste Deense jn, irsten Larsen won daarin zoals verwacht van Helen na toke. De eerste prijs in het damesdubbelspel ging ^-iar het Indonesische duo Verawaty/Ivana Lee, dat de kwartfinales het Nederlandse koppel Eline Coe- en Erica van Dijck van verder succes had afge- juden. Verlies voor softbalsters AUCKLAND Het Nederlands softbalteam is de strijd om het we reldtitel in Auckland niet al te voortvarend begonnen. In de eerste wedstrijd zegevierde het Oranje-negental nog wel knap met 5-2 over Japan, maar in de vol gende werden fikse te genslagen geïncasseerd. Respectievelijk China (5-1) en Canada (7-0) waren Nederland dui delijk de baas. Rentree Sloothaak succes MÜNSTER De Westduitse springruiter Franke Sloothaak, in dienst bij Paul Schockemöhle, heeft zijn terugkeer in de arena fevierd met een overwinning, loothaak is vijf maanden uitge schakeld geweest, hij kwam in dertijd bij het CHIO van Rotter dam ten val bij het inspringen en scheurde de kniebanden. De 28-jarige ruiter, die deel uitmaak te van de Westduitse olympische ploeg, zegevierde zaterdag in Münster met het paard Aviata in de tweede kwalificatie voor de Grote Prijs. Hij was in de barrage iets sneller dan Bernhard Kamps. BRAUNSCHWEIG Bij een verkeerson geluk in Oost-Duitsland zijn zaterdagnacht Günter Köppen, de trainer van hockeyclub Braunschweig, en jeugdinternational Car- sten Lëtzsch om het leven gekomen. Het tweetal keerde met eigen auto terug van een uitwedstrijd tegen Berliner HC in de zaalhockey-Bundesliga. De 52-jarige Köp pen was al verscheidene jaren bij Braun schweig in dienst. De 18-jarige scholier Latzsch gold als een groot talent in West- -Duitsland. De wagen van Köppen kwam in botsing met een Poolse vrachtauto. Engeland start rugby- toernooi met nipte zege LONDEN Het Engelse rugbyteam is het traditionele vijf- landentoernooi dit weekeinde begonnen met een zege op Wales: 21-18. Bij rust leidden de Engel sen met 12-9. De winnende punten op Twickenham, waar 63.000 toeschouwers een plaats hadden gevonden, kwamen op naam van Rob Andrew met een drop-kick in blessuretijd. Andrew, de ontdekking van het vorige, door Ierland gewonnen toernooi, nam de totale En gelse score voor zijn rekening. Hij ver diende alleen al achttien punten met (straf)schoppen. Schotland versloeg in Edinburgh Frankrijk met klein ver schil: 18-17. Bij rust was de marge gro ter: 12-7. UTRECHT Truus van der Spek en Bep Vriend zijn gisteren in Utrecht Nederlands bridgekampi- oen dames geworden. De Leids-Amsterdamse combinatie haalde 1240 van de mogelijke 2184 punten. Het nieuwe kampioenskoppel had vijftig punten meer dan Ellen Bakker en Ine Gielkens De titelhoudsters Elly Schippers en Marijke van der Pas, die slecht begonnen, kwamen niet verder dan de vierde plaats. Landskampioen Hok heeft zich gisteren niet ge plaatst voor de finale van het bridgetoernooi om het Europees kampioenschap. In Amsterdam werd Hok in de halve finales tweede achter België, dat in april in Parijs in de finale uitkomt. Viktor Sjasjerin is blij met zijn wereldrecord in Davos. VAN GENNIP SNEL IN TRAININGSRIT DAVOS Enkele uren van ideale schaatsomstan- digheden waren voor Vik tor Sjasjerin voldoende om de reputatie van de na- tuurijsbaan van Davos te redden. Een week voor de Europese titelstrijd in Oslo zorgde de 22-jarige Sovjet- -schaatser voor het tradi tionele wereldrecord op de hooggelegen baan. Sjasjerin maakte van de gelegenheid gebruik om de tijd op de 3000 meter negen-honderdste secon den aan te scherpen. Zaterdagmiddag liet Sjasjerin de klokken stilstaan op 4 mi nuten en 3,22 seconden. Daar- e onttroonde hij de Oost duitser André Hoffmann, die vorig jaar records op de 3000 meter en de kleine vierkamp twee weken later liet volgen door de vijfde plaats bij het toernooi om het Europese kampioenschap. Aan een kleine vierkamp kwamen de dit weekeinde in het Zwitserse wintersportoord verzamelde Russische, Noorse en Oostduitse schaatsploegen niet toe. Rond het middaguur werd een pauze ingelast omdat de warme wind het kwik op zeven graden boven nul had gebracht. Later in de middag werd de ontmoeting afgebla zen. Twee dagen voordat het in Davos heel eventjes goed schaatsweer was, hadden de allrounders van trainer Henk Gemser het trainingsoord ver laten. Gedurende hun verblijf van elf dagen stonden ze als gevolg van hevige sneeuwval niet langer dan zes dagen op het ijs. De Nederlandse afvaar diging bij de heren was der halve uitgedund tot twee sprinters, van wie Geert Kui per in een ingekorte vierkamp als achtste eindigde. De sprint kampioen liet zaterdag een aanvaardbare 1000 meter (1.18,55) zien. De deze week in Davos gearri veerde dameskernploeg nam uitsluitend bij wijze van trai ning aan de wedstrijden deel. Niettemin verraste Yvonne van Gennip op de 3000 meter de solerende Karin Kania (4.41,70), die daags tevoren nog de beste seizoen tijd op de 1500 meter (2.06,46) had genoteerd. Göran Johansson en Annette Carlen hebben dit weekeinde hun Zweedse sprinttitels ge prolongeerd. Beiden hadden weinig tegenstand. Johansson won in Uppsala de eerste drie onderdelen. Carlen voltooide de vierkamp met een voor sprong van acht punten op nummer twee, Rose-Marie Karlsson. De Noorse titels werden zowel bij de dames als de heren geprolongeerd door respectievelijk Edel Therese Höiseth en Fröde Rönning. Yi iTORM BLAAST J IOUKJE KEULEN ""AN DE BAAN ISSEN Twaalf schaatsers Hit de B-categorie hebben aan §n wedstrijddag voldoende ehad om zich te plaatsen voor et toernooi om het Neder- inds kampioenschap. Scheids- Ra ichter Haanstra besloot giste- ig en op schaatscentrum De Uit- le of in Den Haag geen startsig- jti aal te geven. Toen de wind es ot stormkracht aanwakkerde ui phtte de arbiter het onverant- 10 'oord te rijden. 11 >e landelijke technische com- M lissie kende de eerste twaalf iej i het klassement na 500 en ?t 100 meter een startplaats in ii| t titelstrijd, over weken in el ssen, toe. Hans Janssen uit it lelft had zaterdag de 500 me et tr gewonnen in 40,5 secon- n en. °v 0 oor het toernooi om het Ne- erlands kampioenschap laatsten zich: Harm van der al, Bert Koopmans, Hans in anssen, Hans Kaats, Ray- 1 lond Brugmans, Henk Nij- vj am. Peter de Kant, Jan Man- 1, Attie Sarelse, Robert-Jan èl. Peter van Leeuwen en oop Brooijmans. t lij de dames werd Alida Pas- bi f» u t Groningen kampioene i de B-categorie. Pasveer, die :,e ia de eerste dag het klasse- ~)t lent al aanvoerde, won op de e ormachtige tweede dag beide fstanden, de 1000 en 1500 me- j. t. Hanneke de Vries werd lS *eede en veterane Ina Steen de ruggen derde. Boukje Keulen erd op de derde afstand van e baan geblazen en moest van p. iet ijs worden gedragen. Voor r it NK Assen plaatsten /e ch: Pasveer, De Vries, Steen- i liggen, Van Straaten, Paul, leijer. Wilhelm, Haringa, Nij-* i am, Borst. KITZBÜHEL De 27-jarige Peter Wirnsberger is in de voetsporen, of eigenlijk: ski sporen van het Oostenrijkse idool Franz Klammer getre den. Na Klammer, tien jaar geleden, slaagde Wirnsberger er als tweede skier in vier af dalingen in serie op zijn naam te brengen. Die vierde over winning ging voor Wirnsber ger gepaard met de stijging naar het leiderschap in het klassement om de wereldbe ker. Wirnsberger evenaarde zater dag voor 20.000 toescchouwers op de Streif in Kitzbühel, de zwaarste piste in de wereld, nog een record. Met zijn twee de overwinning in 24 uur bij de Hahnenkamm-rennen eve naarde hij de prestatie van drie voorgangers. Paul Frommelt was de koning te rijk met zijn zege gisteren in de vijfde slalom voor de we reldbeker, eveneens in Kitzbü hel. De 28-jarige Liechtenstei ner liet de fameuze Zweedse skiër Ingemar Stenmark over twee manches een volle secon de achter zich. Met een tijd van 1.42,13 verhinderde hij de 81e wereldbeker-overwinning van Stenmark. De Zweed was boos op de organisatie, die in zijn ogen de piste verkeerd had geprepareerd. De derde plaats werd gedeeld door An dreas Wenzel en Dietmar Köhlbichler. De Zwitserse skister Vreni Schneider behaalde in Ober- staufen haar tweede seizoens zege op de reuzenslalom. Ze liet de Westduitse Michaela Gerg en haar landgenote Mi- chela Figini, wereld- en Olympisch kampioene op de afdaling, achter zich. Vreni Schneider was de concurrentie in beide manches, die werden afgewerkt op een kunstmatig verharde sneeuwpiste, te snel af. Ze had bijna een seconde voorsprong op Gerg. De Zwit serse Maria Walliser verspeel de in de tweede gang langs de poortjes haar kansen door een val. ASSEN/ALKMAAR Gejaagd door de wind heeft Hilbert van der Duim gisteren in Assen zijn merkwaardige baai dag in de marathoncom petitie, zaterdagavond in Alkmaar, rechtgezet. In de Drentse hoofdstad pak te de Friese oud-wereld kampioen bij windkracht 9 de winst in de uitput tingsslag over honderd ronden, waar hij een dag eerder in Noord-Holland niet eens tot de eerste twintig reikte. Het schaatsweekeinde van niks en alles, na de dubbelslag van een week tevoren, had in het geval Van der Duim niets met een grillige prestatie- en vormcurve te maken. Van der Duim koos zaterdag in Alk maar gewoon voor een af wachtende houding en wilde eens zien, wat zijn concurren ten in het KNSB-bekerklasse- ment, ranglijstaanvoerder Ruud Christoffers en Richard van Kempen, zouden doen, als hij de benen stil hield. Niets, moest de conclusie luiden. Het tweetal, met de rekenmachine in de hand, loerde op De Meent slechts op de gespierde bilpartij van Van der Duim, die midden in het peloton zag, dat zijn ploeggenoot Cazemier zich door Jakobs de winst uit handen liet slaan. In Assen ging Van der Duim in de gese lend harde wind ouderwets te keer en liet de concurrentie achter zich. Met een frivool hupje finishte de krachtpatser uit Heerenveen, die een uitste kende generale hield voor de nationale titelstrijd van zater dag in Amsterdam. „In Alkmaar heb ik ze bewust stuk gereden, op sleeptouw ge nomen. Hier in Assen heb ik toegeslagen", was het com mentaar van de winnaar, die voor zichzelf nog steeds kan sen ziet om de achterstand van 23 punten op Christoffers te dichten. Van der Duim heeft daar nog zes marathons voor en zal haast moeten maken. De taktiek van zaterdag blijft in het licht van die nadelige marge in de bekerstrijd vreemd, maar zegt minder over 'Duim' dan over zijn twee jonge concurrenten. Dicteren Van der Duim dicteert de wet van de schaatsmarathon dit seizoen. Christoffers en Van Kempen zijn zich dat terdege bewust, maar stemmen hun wedstrijd wel iets teveel af op de Fries. Zaterdagavond zag het defensief rijdende tweetal de werkelijkheid van de wed strijd over het hoofd. Zeven duizend toeschouwers zagen met verbazing toe, dat Van der Duim, met Christoffers en Van Kempen als het ware vastgeklonken aan hem, zich nauwelijks met het echte strijdverloop bemoeide. Caze mier, Pronk, Kooiman, Boon, Van Wijhe en Jakobs waren de mannen van de aanval, die uiteindelijk leidde tot een voorsprong van drie ronden op het totaal verbrokkelde pe loton. Het door Van der Duim geleide trio schaatste daar zo'n honderd meter voor uit, toen het op afsprinten aankwam. Een klassering bij de eerste twintig zat er niet eens meer in voor het drietal. Gert Jakobs, de schaatsende profwielrenner uit Helmond, profiteerde het best van de „afwezigheid" van de toppers in de voorste gelederen. Dc stayer was steeds attent bij d< uitlooppogingen, die bij bosje> in Alkmaar vielen te noteren. Acht ronden voor het eind, toen de afsprintende Van der Duim voor één van de chaoti sche taferelen zorgde, sloop Jakobs weg. Kooiman reageer de te laat. Met Kooiman ont brak het Cazemier, Boon, Van Wijhe en Pronk aan kracht om de wielerachtige coup van Jakobs te pareren. In de com motie na afloop kon in ieder geval niemand iets op de winst van Jakobs afdingen. De grote verliezer van het weekeinde, Aegon-kopman, Dirk Maars- sen ook niet. Drie Nederlanders in halve finale WK speedway GRONINGEN Drie Neder- landers hebben zich dit week einde in Groningen geplaatst voor de halve finales van het individuele wereldkampioen schap ijsspeedway. Het zijn Christiaan Reit, Gerrit Rook en Johan Last. Rook en Last werden tijdens de loting na af loop geplaatst voor de halve eindstrijd in Assen, Reit voor de halve eindstrijd in Madon na di Campiglio. De wedstrij den in Groningen werden ge wonnen door de Sovjetrus Ser gei Ivanov, voor de Zweed Jan Sigurd. Er deed zich één onge luk voor. De Italiaan Claudio Saggioro brak bij een val een botje in zijn voet. De eerste elf van de zestien deelnemers plaatsten zich voor de halve fi nales. ALKMAAR De 27-ja- rige Egbert Post maakt zaterdag op het „heilige" ijs van Bislet zijn debuut op een groot internatio naal titeltoernooi. De schaatser uit Drente ver zekerde zich in het weekeinde in het storm achtige Alkmaar op overtuigende wijze van de derde positie in het nationale kwartet voor de Europese titelstrijd in Oslo. Post versloeg in de kleine meerkamp zijn enige tegenstrever, het tegenvallende kern ploeglid Robert Vunde- rink, op alle vier afstan den. „Post is op dit moment dui delijk de derde schaatsenrij der van Nederland", conclu deerde bondscoach Henk Ge mser, die de Drent graag meeneemt naar Noorwegen. Post vergezelt het al eerder geplaatste tweetal Vergeer en Schalij, de nummers één en twee van het vorige Euro pees kampioenschap. Yep Kramer, ziek thuisgebleven voor de selectiewedstrijd op De Meent, werd gisteravond door de begeleidingscommis sie kernploegen (BCK) als vierde man van de ploeg aangewezen. De Fries is koortsvrij en vol ledig inzetbaar. Jong-Oranje- pupil Gerard Kemkers, de verrassing van het voorsei zoen, is aangewezen als re serve voor Noorwegen. Als Kramer morgen nog met me dische problemen kampt, gaat Kemkers als vijfde man mee naar Oslo. Met zijn school is reeds een regeling getroffen. Henk Gemser feliciteert Egbei Conclusie van de selectiepro cedure was, dat Egbert Post dit seizoen duidelijk zijn gram heeft gehaald. Bij de schaatsbond, die de lange Klazienavener deze zomer buiten de kernploeg hield. De ziekte van Emiel Hopman en Yep Kramer en de matige vorm van Rob Vunderink werden door Post op de juiste wijze uitgebuit „Hij heeft hier keihard gestreden voor zijn plaats. Deze atleten gin gen voor alles wat ze waard waren", vond Gemser. Kortste afstanden Post had zichzelf in Alkmaar Post met zijn plaatsing voor h vooral kansen toegedicht op de kortste afstanden. Voor de drie en vijf kilometer hield hij ernstig rekening met ne derlagen tegen stayer Vunde rink, die vorig jaar in Alk maar een Nederlands record op de tien kilometer verwe zenlijkte. Daar kwam het in het geheel niet van. De 500 meter ging in 41,6 om 42,3 naar Post. Vergeer reed bui ten mededinging 39,9. Op de drie kilometer ver grootte de lange stylist zijn voorsprong in het klassement tot bijna anderhalve punt, waarna de uitslag van de tweekamp vrijwel vaststond. Op de tweede dag had Post, t EK. gecoacht door Dinus Vos, de inspiratie om bij windkracht tien Vunderink op de 1500 en, des te opvallender, op de 5000 meter te kloppen. Al waren de tijden van ouder wetse snit (2.12,4 en 7.58,6). Vunderink had geen enkele verklaring voor zijn zwakke presteren. „Ik was in Davos goed. In Haarlem kon ik vrij dag de tempowisselingen goed volgen. Maar hier was het helemaal niks." Een visie van de Raaltenaar, die door Gemser onderschreven werd. „Vunderink heeft net als 'vo rig jaar een grillig voorsei zoen achter de rug. Toen red de die uitschieter op de tien kilometer, 14.40 in Alkmaar, hem. Oorzaken kan ik daar niet één-twee-drie voor aan geven. Ook een coach heeft de goede antwoorden wel eens niet bij de hand." Leerproces Post, die begin dit jaar bij de wereldbekerwedstrijden in Oslo Vunderink ook al had verslagen, was wel op het juiste moment in vorm. Het Kieken is een onderdeel van et leerproces, dat Post op zijn 27e begint af te ronden. In 1981 en 1982 maakte hij deel uit van de kernploeg. Daarna raakte hij die be schermde plaats kwijt en kreeg last van zijn rug, een blessure die hem ook het goed begonnen vorige sei zoen kostte. Toen schopte Post het nog tot reserve voor de Europese titelstrijd in Es- kilstuna. Bij de strijd om het Nederlands kampioenschap werd hij zesde, een prestatie die hem in ziin eigen kijk op de zaken dichtbij een plaats in de kernploeg bracht. De selectieheren waren een andere mening toegedaan en kozen voor Vunderink, een duidelijk minder begaafde allrounder dan Post. Voor het nieuwe seizoen rekent Post nergens op. „Ik ben ta melijk oud. Jonge jongens als Kemkers en Visser komen eerder in beeld voor de kern ploeg", aldus doorbijter Post, die de moeilijke weg van de gewestelijke rijder naar de officiële titeltoernooien op uitstekende wijze aflegde. „Voorheen ramde ik altijd maar door op de training. Ik werkte altijd te hard. Nu heb ik de arbeid meer gedoseerd, op mijn omslagpunt gelet, zo als Gemser dat noemt. Dat scheelt stukken", aldus Post, die voor de Europese titel strijd in ieder geval de laatste zestien van het klassement wil halen. ROTTERDAM In aanwe zigheid van de Rus Sissojev, de voorzitter van de amateursec tie van de internationale wiel- renunie (FIAC), is Bob Rasen berg gisteren Nederlands om nium-kampioen geworden, Rasenberg verzamelde tijdens het zesde en laatste wielerfes- tijn Ahoy' op Zondag de mees te punten in twee afvalwed- strijden, een klassementswed strijd en 500 meter tijdrit met vliegende start. Titelverdedi ger Barend Huveneers eindig de als tweede, Michel Corne- lisse als derde en Peter Groot- egoed als vierde. Fraaie opname van één van de heats van het ijsspeedway in Groningen. Christiaan Reit (rechts) vjlgt de Rus Ivanov.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13