Sovjet-Unie wil minder raketten in Azië Pro-Syrische milities klaar voor de strijd Aandeelhouders Westland tegen Amerikaanse redding Vluchtelingen- overleg in april Japan en Sovjet-Unie nader tot elkaar MEP verlamt parlement Aruba Parijs in ban van vrouwenmoordenaar Mysterieuze redding Mond-op-hond beademing IRVINE Een brand- weercommandant in Irvi ne in Californië heeft een bewusteloze hond die Junkyardheet. na hem uit een brandend vliegtuig te hebben gehaald, door mond-op-bek-beademing het leven gered. De 6 kilo zware hond van vage Chi- h uah ua-terrier-afstam- ming ligt nu in bevredi gende toestand in een die- renziekenhuis in Newport Beach. BUITENLAND CeidócSou/UMit ZATERDAG 18 JANUARI 1986PAGINJ - -P Broer Arabische ambassadeur weer vrjTi LONDEN Na betaling van een 1 tr geld van drie miljoen dollar (circa of' miljoen gulden) is de broer van ambassadeur van de Verenigde Ara pp] sche Emiraten (VAE) in Londen vi gelaten door zijn ontvoerders. 45-jarige Sadiq Al-Tajir werd elf gen geleden ontvoerd, aldus de politjh; Hij werd in goede gezondheid aanaali: troffen in Londen. Op verzoek van n'" politie had de pers niets gemeld o\ de ontvoering, De ontvoerders hadd aanvankelijk 50 miljoen dollar geei !,aj Ambassadeur Al-Tajir, die behalve plomaat ook één van de rijkste zak« mensen ter wereld is, onderhandel m, met de ontvoerders. Familieleden tegen Marcos DAVAO Twee familieleden van de Fi- lipijnse president Ferdinand Marcos die hooggeplaatste openbare functies bekleed den. hebben recent bekendgemaakt dat zij zich scharen aan de zijde van de oppositie onder leiding van Corazon Aqüino, de we duwe van de vermoorde senator Benigno Aquino. In de Filipijnen vinden over drie weken aanstaande presidentsverkiezingen plaats. Gisteren gaf in Manila Norberto Romualdez III, een neef van Marcos' vrouw Imelda, te kennen dat hij Aquino zijn steun zou geven. Hij deelde op een conferentie mee dat hij aftrad als com mercieel adviseur van de Filippijnse am bassade in Brussel en als directeur van een handelscentrum van de ASEAN (Ver bond van Zuidoostaziatische naties) in Rotterdam. GENEVE De stroom vluchtelingen van andere continenten naar West-Europa blijft een groot probleem vormen en zal aan de orde komen tijdens intergouvernementeel overleg in het voorjaar in Nederland. Dit heeft de VN-Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen (UNHCR), Jean-Pierre Hoc- ké, gisteren in Genève bekend gemaakt. Het overleg vindt in april plaats. Het gaat om informeel overleg op ambtenarenni veau. Voor het overleg komen vertegen woordigers van Zweden, Denmarken, de Bondsrepubliek, België. Frankrijk, Zwitser land, Canada en van het UNHCR naar Den Joods-Arabische ruzie bij graf van Abraham TEL AVIV Israëlische troepen hebben gisteren in Hebron op de be zette Westoever joodse kolonisten en Palestijnse gelovigen uiteengejaagd die slaags dreigden te raken over de religieuze rechten op het graf van Abraham, heeft een militaire woord voerder bekendgemaakt. Om conflic ten te vermijden zijn bij het heiligdom verschillende bezoektijden ingesteld voor joden en moslims. Gewoonlijk is de ochtend voorbehouden aan de joodse gelovigen, maar op vrijdag, de moslim-sabbath, eisen de Palestijnen het alleenrecht op. TOKIO De Russische minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze en zijn Japanse ambtge noot Shintaro Abe hebben gisteren tijdens een onver wachte vierde gespreksronde vooruitgang geboekt bij de voorbereiding van een gezamenlijke verklaring, heeft een functionaris van het ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. Het gesprek, waarvoor Sjevardnadze een traditionele Kabuki-voorstelling moest laten schieten, was gewijd aan de omstreden Koerillen-eilanden, die Japan tot zijn gebied rekent maar die sinds de Tweede Wereldoorlog door de Sov jet-Unie worden bezet. Volgens persberichten zouden de Japanse onderhandelaars de Russen willen bewe gen in het communiqué toe te geven dat bepaalde za ken na de Tweede Wereldoorlog onopgelost zijn ge bleven. Tsjaad laat alle gevangenen vrij N'DJAMENA In Tsjaad worden vandaag alle politieke gevangenen vrijgelaten. Vol gens het officiële radiostation in N'Djamena maakt de vrijla ting deel uit van een overeen komst met vooraanstaande op positieleiders, die zich onlangs tot president Hissene Habre hebben gewend na jaren bal lingschap in het buitenland. De gedetineerden zullen tij dens een plechtigheid op het hoofdbureau van politie in N'Djamena worden vrijgela ten. Niet gezegd werd om hoe veel mensen het gaat. Boeken over Wallenberg in beslag genomen WENEN De Hongaarse litie blijkt donderdag bij inval in het huis van de di&r' dent Jenoe Nagy tonnen h rm ken en drukkerij-benodigdl den in beslag te hebben gei men en de ondergrondse i gever korte tijd te heben va gehouden. Tegen de 35-jarj V( Nagy, die de ondergrondse i l'1 geverij ABC leidt, is geen aa el klacht ingediend. Onder der beslaggenomen „samizdat"-! teratuur waren exemplar lAir van een boek over Raoul W sr lenberg, de Zweedse diplom !?r die in het laatste oorlogsj;^ 20.000 Hongaarse joden v ide deportatie naar de vernie1 'r gingskampen wist te reddi nl< Wallenberg werd eergisten H de dag van de inval bij Naj m( postuum tot ereburger van raël benoemd. Stat Mr ORANJESTAD De Aifrr-I baanse oppositiepartij heeft het pas enkele wekeei oude Arubaanse parleme (Staten) voor een periode vee circa drie weken stilgelegd. h MEP-fractie verliet gistel fei demonstratief de vergaden. ge van de Staten, waardoor geen quorum was. De toelati^. van zeven nieuwe leden de vier regeringspartijen onmogelijk omdat hun gek brieven niet door de Staf konden worden behanctó Door medewerking aan de Iating van de nieuwe ledei weigeren, schendt de volgens de fungerend v< ter van de Arubaanse St. John Booi (ADN), dé „gerl men's agreement" die de tijen op nieuwjaarsdag slot De MEP diende dondert een voorstel in om de ager te veranderen, eerst een v( zitter en ondervoorzitter kiezen en pas daarna de toe |g€ ring van de nieuwe leden behandelen. Dit bracht de geringscoalitie in een moeil parket, omdat de post van tenvoorzitter tijdens de kaBn netsformatie was toegwei dei aan de ADN, die daarvi >er op het oog heeft. Bislip i ter één van de zeven leden nog moet worden toegelatena* Mousa: Sovjet-Unie waarschuwde VSf'i eu' TRIPOLI De Sovjet-Uij>er heeft volgens de radik Palestijnse leider Ahmed A Mousa de Verenigde Stal gewaarschuwd dat zij ge.a: Amerikaanse militaire ac Iff tegen Libië zou dulden, een bijeenkomst in Tripoli Mousa gisteren dat het Kre lin deze waarschuwing aan Amerikaanse president Ron Reagan heeft gegeven via directe geheime verbindin lijn tussen Moskou er, W hington. Die waarschuwi d< was volgens Mousa de vo chi naamste reden waarom het^erl vaar van een Amerikaafh strafexpeditie tegen Libië afgenomen, ofschoon de Al rikanen volgens hem ook vijandige reactie vreesden de hele Arabische wereld gevaar voor de Amerikaan staatsburgers die daar wone A, Drie doden ij brand in Venetië VENETIE Bij een brand een warenhuis in Venetië gisteren drié mensen om I leven gekomen en minsts tien gewond geraakt. Volg« de politie is het vuur mogel ontstaan tijdens laswerkzaa heden in het pand. De btt veroorzaakte een hevige rooI ontwikkeling. De meeste kl'" ten konden het vier verdiep :i gen hoge gebouw verlaf maar sommigen raakten op bovenste etages door het vu 2 ingesloten. De brandwi slaagde erin hen te bevrijdi maar de meesten hadden I van rookvergiftiging. Somt gen waren er slecht aan tot!' bij OP VOORWAARDE DAT VS MEEWERKT PARIJS De politie van Parijs onderzoekt de moge lijkheid of één en dezelfde persoon verantwoordelijk is voor de moord op zes bejaarde vrouwen in hun Parijse woningen in de afgelopen maand. De laatste slachtoffers waren de 82-jarige Francoise Vendóme, wier stoffelijk overschot donderdag in haar appartement werd gevonden, en de 75-jarige Yvonne Chébly, die woensdag werd vermoord. De omstandigheden waaronder de zes moorden zijn gepleegd, zijn dezelfde, hoewel ze plaatshadden in verschillende buurten. De meeste vrouwen droegen mantels, waaruit valt op te maken dat zij naar huis werden gevolgd en hun moordenaar achter hen naar binnendrong. Het motief van de moorden is niet bekend, hoewel het er volgens de politie de schijn van had dat de vrouwen werden beroofd van het weinige geld dat zij bij zich hadden. De moorden begonnen op 20 december met de wurging van de 91-jarige Estelle Donjoux. De eerste vijf vrou wen werden of gewurgd of verstikt. Vendóme werd Zaterdag of zondag gedood door een klap op het hoofd. Een soortgelijke reeks moorden-met-foltering van negen overwegend bejaarde burgers in het 18e arrondissement in oktober en november 1984, is onopgelost gebleven. Busongeluk in India: 49 doden BOMBAY Op circa 50 kilo meter ten oosten van de stad Puna in de Indiase deelstaat Maharashtra zijn gisteren bij een ernstig busongeluk 49 mensen om het leven geko men en zeven zwaar gewond geraakt. De bus stortte in een ongeveer 25 meter diepe af grond. Koning helpt Van den Bogaert BRUSSEL De Belgische ko ning Boudewijn heeft een per soonlijke brief geschreven aan président Moboetoe van Zaïre met een verzoek om vrijlating van Ronald van den Bogaert. Van den Bogaert (38) werd in september tot 10 jaar veroor deeld. Van den Bogaert is poli tiek medewerker van de Bel gische Socialistische Partij. Hij werd op 18 juli 1985 in Zaire aangehouden op het vliegveld, omdat hij bandopnamen van Zaïrese ballingen en krante knipsels bij zich had. Aanslag op monumenten Biko en Mandela JOHANNESBURG Pa trouillerende soldaten hebben geprobeerd om in de zwarte woongemeenschap Mohkleng bij Johannesburg in Zuid-Afri- ka een levensgroot beeld van de vermoorde zwart-bewust- zijnsleider Steve Biko op te blazen en een gedenkplaat voor de gevangenzittende guerrillaleider Nelson Mande- la stuk te slaan. Het hoofdbu reau van politie in Pretoria gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat zonder een aanklacht de zaak niet onder zocht kon worden. TOKIO De Sovjet-Unie wil tot vermindering van het aantal SS-20-raketten in haar Aziatische deel overgaan, mits de VS ook bereid is zijn kernarsenaal voor de middellange af stand in Azië te verminde ren. Dit heeft de Sovjet minister van buitenlandse zaken, Edoeard Sjevard nadze, verklaard tegen over zijn Japanse ambtge noot Shintaro Abe tijdens een toast in Tokio. Het was de eerste keer dat de Sovjet-Unie zo expliciet verklaarde onder voor waarde bereid te zijn tot een vermindering van het aantal middellange-afs- tandraketten met een be reik tot 5.000 kilometer in haar Aziatische deel. Sje vardnadze zei dat het aan tal SS-20-raketten in Azië is bevroren. In het westen wordt het aantal geschat op 135. Op het jongste voorstel van Sovjetleider Michail Gorbats- jov om tegen het jaar 2.000 alle kernwapens in de wereld te hebben afgeschaft had het mi nisterie van buitenlandse za ken in Tokio gereageerd met de verklaring „dat moeilijk te aanvaarden is dat het „accent bij middellange-afstandsraket- ten uitsluitend bij Europa schijnt te worden gelegd". De ambassadeur van de Sov jet-Unie in Den Haag, Anatoli Blatov, vindt dat de jongste ontwapeningsvoorstellen van Gorbatsjov de plaatsing van kruisvluchtwapens in Neder land tot een anachronisme (fout in de tijdvolgorde) ma ken. Blatov wees er gisteren op dat de Sovjet-Unie met haar voorstellen van woensdag een enorme concessie heeft ge daan door het Franse en Britse kern wapenarsenaal in de eer ste onderhandelingsfase buiten beschouwing te laten. „In 1988, wanneer volgens schema de eerste kruisraketten in Ne derland zullen arriveren, zal dat anachronisme nog duidelij ker het geval zijn. De plaatsing van raketten op Nederlandse bodem kan worden voorko men als Moskou en Washing ton tot een overeenkomst ko men op basis van de jongste voorstellen van Gorbatsjov", zo onderstreepte de Sovjet-di plomaat. De ambassadeur is persoonlijk een „mondelinge boodschap" van partijleider Gorbatsjov gaan overbrengen aan premier Lubbers. De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft een brief van Michail Gorbatsjov ont vangen. waarin de partijleider van de Sovjet-Unie hem heeft inlicht over de jongste Russi sche ontwapeningsvoorstellen. Een Westduitse woordvoerder in Bonn merkte op dat de re gering van de Bondsrepubliek heeft vastgesteld dat de nieu we voorstellen zijn verbonden aan oude voorwaarden van de zijde van Moskou, die in het verleden nooit tot enige voor uitgang hebben geleid. Bonn zal de voorstellen echter nauwkeurig bestuderen alvo rens met een definitief stand punt te komen, aldus de woordvoerder. De Zweedse premier Palme heeft woens dag, kort voor zijn vertrek naar India, ook een persoonlij ke brief van de Sovjet-leider ontvangen, zo is in regerings kringen in Stockholm verno men. Anatoli Kovaljov, vice- -minister van buitenlandse za ken van de Sovjet-Unie, zou Palme in een mondelinge toe lichting om steun voor hun voorstellen hebben verzocht. Nummer 50.000.000 Toyota liet in mei 1935 zijn eerste testpersonenwagen (Model A-1) het levenslicht aanschouwen. Gisteren presenteerde president Toyoda het vijftig miljoenste produkt op vier wielen (een Crown) van de grootste automobielproducent van Japan. LONDEN De contro versiële reddingsoperatie van Westland, de enige helicopterfabrikant van Groot-Brittannië, door de Amerikaanse reus Sikor sky, in samenwerking met Fiat van Italië, gaat niet door. Westlands raad van commissa rissen is er gisteren niet in ge slaagd voor dit reddingsplan voldoende steun te krijgen van zijn aandeelhouders. Dit resul taat was vanzelfsprekend een bittere nederlaag voor Cuck- ney, in een drama dat de Brit se regering Thatcher in op spraak had gebracht en haar zelfs het ontslag van minister van defensie Michael Heselti- ne had gekost. Het scheelde trouwens niet veel of ook mi nister van handel en industrie Leon Brittan was zijn porte feuille kwijt. Sir John Cuckney wilde van het begin af niet weten van een Europese reddingsopera tie, onder de leiding van Bri tish Aerospace en General Electric, met Franse, West duitse en Italiaanse medewer king. Hij verlangt nu, dat het Europese consortium zijn aan bod intrekt. Hij zegt nog een paar mogelijkheden in zijn mouw te hebben. Maar de voorstanders van „de Europe se oplossing", onder wie ex- -minister Heseltirre, jubelen. BIKFAYA Pro-Syrische milities hebben gisteren nieuwe aanvallen uitgevoerd op christelijk gebied in Libanon. Het gebied wordt verdedigd door een nieuwe christelijke alliantie, die fel is gekant tegen een onder Syrische auspiciën tot stand gekomen vredesakkoord, dat een eind zou maken aan bevoorrechte positie van de maronitische'christenen in Libanon. In Damascus voerden de leiders van de pro-Syrische milities overleg over de mogelijkheid een groot offensief te beginnen om président Amin Gemayel ten val te brengen of tot een nieuw vredesinitiatief te komen. Duizenden moslim- en druzische mili tieleden begonnen al aan een grootscheepse mobilisatie met tanks en artillerie om klaar te staan als hun het „groene licht" wordt gegeven. Gisteren kwamen honderden granaten neer in Bikfaya, de ge boorteplaats van president Gemayel in de bergen op 11 kiloma ter ten noordoosten van Beiroet. De militie van de Syrische So ciaal Nationalistische Partij (SSNP) probeerde door de legerli- nies te breken maar de Gemayel-getrouwe soldaten wisten de aanvallen af te slaan. Helicopters botsen in Bondsrepubliek MARKTREDWITZ Twee Amerikaanse militaire heli copters zijn gisteren bij de Bei erse plaats Marktredwitz met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Eén soldaat kwam hierbij om het leven en vier raakten gewond. Beide heli kopters werden vernield. Het ongeluk gebeurde op geringe hoogte bij goed zicht en onder normale weersomstandighe den. SMIDJE VERHOLEN Dit kunstwerkje op schaal geeft een indruk van hoe de Londense Basilica er 1800 geleden moet hebben uitgezien. EN DE KNAP-MUTATOR Romeins stadhuis ontdekt in Londen LONDEN In het financiële hart van Londen, de City, zijn resten gevonden van een 1800 jaar oud Romeins gebouw, dat volgens archeologen destijds heeft gediend als stadhuis. De Londense Basilica is het grootste Romeinse openbare gebouw dat ooit ten noorden van de Alpen is gevonden. De Londense stadsarcheo- loog Brian Hobley zei dat de vondst was gedaan bij het bouwrijp maken van grond bij Leadenhall Street. Er zijn resten gevonden van de noordelijke muur van de Basilica, op een 0,3 hectare groot terrein. Langs de werkplaats is een toeschouwersgang in gericht om voorbijgangers een blik op het werk te bieden. De Romeinse verovering van Groot-Brittannie begon in het jaar 43 na Christus in opdracht van keizer Claudius. Tot het jaar 407 bleef het gebied een Romeinse provincie. 1187) Het schot van Koning Antonyc trof doel en een hevige ontploffing daverde door het slot park. De kist met de KNAP-mutator sloeg in duizenden gruzelementjes uit elkaar en meteen schoteh de eerste vuurwerksterren de lucht al in. „Da's mooi gedaan, Koning," glimlachte Kolonel Plimmp. „Met het eerste schot meteen al raak, en hiermee is de zaak met de KNAP- mutator voorgoed naar het verleden geschoten. Verder rest ons hier weinig meer te doen. U vindt dus wel goed, dat ik de nieuwe ridders van Ubsackèe mee terugneem naar mijn eigen land." „Wij zouden de heren gaarne enkele weken gastvrijheid hebben geboden in ons pa leis." zei de Koning. „Uitgesloten," ant woordde kolonel Plimmp. „Voor agent 009 is er ander werk aan de winkel. Wat Verholen be treft..., als die blijven wil..." „Niks hoor." lachte de smid. „Ik heb genoeg van het gehei- me-agenten-spel. Ik wil terug naar mijn smidse, want daar ligt een massa werk te wachten. Daarom zeg ik maar: hoedje af voor Koning An tonyc! En dat hij nog maar lang moge regeren over Nicolagonië!" „Mooi gesproken, Verho len," zei Koning Antonyc geroerd. „Laat ons dan nu ook afscheid van U nemen. En wat die mooie costuums met die kranige hoge hoeden betreft..., die moogt ge houden als herinnering aan alles wat ge voor ons hebt gedaan. De auto staat reeds gereed. De Graaf van Lmborg Strom zal U naar het vliegveld rijden. Het ga U goed, vrienden! Tot wederziens!" En even la ter reed er al een onopvallende auto door de stad, bijna door niemand opgemerkt. Hoog bo ven de huizen en het slotpark immers knalden de vuurwerkstukken van de bevrijding en de mensen op straat hadden alleen maar oog voor al het moois dat daar in de lucht te zien was.... KAAPSTAD Een Zuidafrikaans schip heeft vijf Zuidpoolon- derzoekers gered die bij Dronning Maud Land op een ijsschots dreven. Na de redding is overeengekomen dat Zuid-Afrika noch het land waarvan de geredden ingezetenen waren de naam van dat land bekend zouden maken. De regering van dat land wil klaarblijkelijk geen openlijke contacten met Zuid-Afrika dat in ternationaal geïsoleerd is door zijn apartheidspolitiek. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4