1 Op het spoor van geheime krachten na I Bestrijding plagiaat kost duizenden banen Ceidóe Sou/tont' Uitgedokterd PARANORMALE GENEESKUNDE ONDER DE LOEP Camera's Schuw ■fi ZATERDAG 18 JANUARI 1986 PAGINA 25 Heeft de paranormale geneeskunde een meetbare uitwerking? Voor het eerst in de geschiedenis gaat er langs zuiver wetenschappelijke weg een antwoord jge/ocht worden op die vraag. Eveneens voor het eerst betaalt de overheid eraan mee. Een dubbele doorbraak. In Utrecht moet het gebeuren en drs. Hans Attevelt heeft de leiding. „Wanneer die meetbare uitwerking er is, zal de paranormale geneeskunde wettelijk erkend dienen te worden", vindt hij. 'Prt 9 tW UTRECHT - Twaalf paranormale genezers zullen met ingang van april onder het strengst denkbare medische toezicht honderdtwintig lijders aan hoge bloeddruk gaan be handelen. Dat wil zeggen: veertig patiënten zullen, daar in het ge bouw van de Rijksuniversiteit te Utrecht, lijfelijk de handen voelen van de magnetiseurs, zoals ze in een verouderd en onjuist taalge bruik heten. Een andere groep van veertig wordt behandeld op een af stand van anderhalve meter, maar zal dat niet weten omdat de gene zer wel de patiënt ziet, maar de pa tiënt niet de genezer; ze zijn ge scheiden door zogenaamd eenzijdig spiegelglas. De derde groep van veertig tenslotte gaat helemaal niet behandeld worden en zal dat even min weten door dezelfde truc met cjat glas. De proef wordt uitgevoerd door de vak groep Parapsychologie van de Utrechtse universiteit en staat onder leiding van drs. Hans Attevelt (38) die tevens voor zitter is van de Organisatie van Paranor male Genezers. Het doel: voor eens en vóór altijd langs zuiver wetenschappelij ke weg vast te stellen of paranormale ge neeswijzen werken of niet. Daarom heb- bén ze in Utrecht ook voor patiënten met hoge bloeddruk gekozen. Attevelt: ..Hoge-blocddrukmcters kunnen niet lie gen". Hoe de uitslag, verwacht in de voorzomer van volgend jaar, ook zal lui de». vast staat al dat het als een volko men uniek onderzoek in de medische ge schiedenis bijgcbockt zal worden. ..Ik denk dat er tot nu toe nog geen enkele overheid of geen enkele wetenschappelij ke instelling rijp voor is geweest. Dit wfrdl het eerste onderzoek van deze sotrt ter wereld. Schrikbarend eigenlijk da| cr nog nooit eens goed naar het ver schijnsel gekeken is. Wc weien al jaren da,t het bestaat. We weten dat er talloze paranormale genezers actief zijn in de gezondheidszorg. Kwakzalvers? Door wetenschappelijk onderzoek te verrich ten. ireed je juist tegen kwakzalvers op, want die melden zich natuurijk niet aan. Het werkt zuiverend". De cijicrs. Volgens ofTicieuzc schattingen zijn er in Nederland vijfhonderd para normale genezers werkzaam, maar Atte velt zegt: „Naar mijn smaak moet dat getal veel hoger liggen. Hoewel er slechts honderdzestig georganiseerd zijn. tref je cr in elk stadje of fatsoenlijk dorp wel centje aan. Nou, daar zijn cr tweedui zend van, dus ik vermoed dat het aantal boven de duizend zal liggen. Hoeveel kwakzalvers ertussen zitten? Dat zijn er in elk geval minder dan de helft. Kwak zalvers herken je meteen. Je herkent ze aan de buitensporig hoge prijs die ze re kenen, echt uitzonderlijke bedragen, en bovendien kramen ze er tijdens een con sult de gekste dingen uit, zo van: Ik ben de grootste genezer". Eveneens volgens officieuze schattingen doen cr jaarlijks een tot anderhalf mil joen Nederlanders een beroep op de ga ven van paranormale genezers. Attevelt heeft tijdens een drie jaar durend, in 1981 afgesloten onderzoek getracht deze grijze medische markt statistisch in kaart te brengen. „De mensen denken dat alleen onbestemde klachten als mi graine of rugpijn bij zo'n genezer te rechtkomen. maar dat is niet zo. Ik heb gevonden dat de genezers maar liefst vierhonderd verschillende aandoeningen behandelen. In eenenvijftig procent van de gevailen gaat het om echte pijnklach- len. niei om flauwe kul dus. De gemid delde dtur van de klacht is zes tot zeven laar; die patenten zijn dus vaak al uitge dokterd. Vijfentachtig procent van de patiente» zegt baat gevonden te hebben bij de piranormale behandeling. Dat is bijzonder hoog en het ligt voor alle vier honderd aandoeningen waarmee mensen naar een paranormale genezer gaan, on geveer gelijk". Attevelt noemt de uitkomsten van zijn statistische veldwerk uitdagend. „Als je de cijfers ziet, moet je er bijna wel van uitgaan dit je iets vindt als je het ver schijnsel zuiver wetenschappelijk gaat onderzoeken. Misschien vind je psi - dat is de benaming van de kracht waar mee mensen volgens de parapsychologie elkaar op afstand kunnen beïnvloeden. Maar als je psi niet vindt, zul je in elk geval vinden hoe belangrijk de factor van de psychologische beïnvloeding bij de genezing van patiënten kan zijn. Dan heb je tenminste dat gevonden. Ook een genezing die op suggestie berust, is een genezing en daar gaat het de patiënt om. •Toch heb ik zo het gevoel dat er psi uit 'zal rollen, wat psi dan ook verder moge zijn. Na alles wal ik bij mijn veldstudie gehoord heb. zou je bijna zeggen: er moet. iets zijn. De gemiddelde patient die volhoudt op paranormale wijze gene zen te zijn, is echt geen overspannen type. Het zijn mensen die voldoende af stand kunnen nemen van hun eigen be vindingen, heb ik ontdekt". Een wetenschappelijke doorbraak wordt er met het Utrechtse onderzoek gefor ceerd. Maar ook een beetje een politieke, want om de proef mogelijk te maken, heeft het ministerie van wetenschap, volksgezondheid en cultuur een subsidie van 400.000 gulden beschikbaar gesteld. Attevelt: „Dat is pas echt uniek. Nooit eerder ergens ter wereld heeft de over heid financiële steun gegeven aan para normaal onderzoek. Ja, ooit een keertje in Amerika. Maar nooit zo grootschalig voor dit type onderzoek. We lopen in Nederland toch al voorop, hoor. De Utrechtse leerstoel in de parapsychologie die door de universiteit en de overheid gezamenlijk gedragen wordt, dat is echt uniek in de hele wereld. Maar dat we nu die subsidie krijgen, is een dporbraak. ja. In zijn rapport over alternatieve genees wijzen uit 1981 heeft de commissie Muntendam gepleit voor de oprichting van een compleet wetenschappelijk in stituut om gedegen onderzoek mogelijk te maken. Onderzoek dat zich uitstrekt over jaren, want aan kleine projectjes heb je weinig; die blijven hangen. Dit onderzoek zou een stootje in de goede richting kunnen geven. Ik denk dat het voor het ministerie een soort testcase is, een proefballon. We moeten hier in Utrecht nu maar eens laten zien dat we verstand hebben van methoden en tech nieken om op paranormaal gebied zui ver wetenschappelijk werk te kunnen verrichten. Ze hebben me op het minis terie dan ook het hemd van het lijf ge vraagd voordat ze het geld gaven". Drie groepen van elk veertig patiënten. Groep A - door Attevelt de optimale groep genoemd - die daadwerkelijk de hand krijgt opgelegd of bestreken wordt; groep B waarvan de behandeling op af stand geschiedt en groep C die helemaal niet behandeld wordt. De groepen B en C in het ongewisse of ze al dan niet be handeld worden. Artsen controleren voortdurend de meters. Camera's con troleren alles. Wat kan er üit komen rol len? Attevelt tekent het voor op een pa piertje. „Als we alleen bij groep A, de optimale groep, effecten van de behan deling vinden, weten we nog niks behal ve dat er sprake geweest moet zijn ofwel van normale psychologische beïnvloe ding ofwel van psi, de geheimzinnige pa ranormale kracht. Als we bij groep A en bij groep B iets vinden en bij groep C niets, dan hangt het er van af. Vinden we bij groep A meer dan bij groep B - hetgeen ik verwacht - dan valt het meerdere bij groep A toe te schrijven aan normale psychologische beïnvloe ding, en moet het antwoord op het ge meenschappelijke van de groepen A en B gezocht worden bij psi. Vinden we bij groep C ook iets, maar duidelijk minder dan bij groep B, dan berust datgene dat we bij groep C vinden, op suggestie - want die werd niet behandeld - en moet het meerdere bij groep B op psi be rusten, want die wist niet of er al dan niet behandeld werd". Bent u er nog? Het onderzoek werkt, po pulair gezegd, als een filter dat drie fac toren probeert uit te zuiveren: inbeel ding, psychologische beïnvloeding en psi. De verwachting van drs. Attevelt is dat men er inderdaad in zal slagen de factor psi uit te zuiveren. Hij heeft op kleinere schaal al een soortgelijke proef genomen bij lijders aan astma. De uit komsten daarvan stellen hem in staat over vier maanden te promoveren tot doctor. Hij wil er verder niets over kwijt. Alleen: „Het heeft aanleiding gege ven op de ingeslagen weg voori te gaan". Hetgeen voor de goede verstaander bete kent: „Ik denk dat ik psi op het spoor ben". In eigen woorden: „We proberen psi zeker te vinden. Nu tasten we nog in het duister omdat we niet eens weten of die kracht wel bestaat, maar wanneer het bestaan ervan systematisch is aange toond. wordt een totaal nieuw weten schappelijk terrein ontsloten". Wat zou dit betekenen? Voor de para normale genezers zelf allereerst? Atte velt: „Het zou betekenen dat ze maat schappelijk serieus genomen gaan wor den, dat ze het odium van kwakzalver kwijtraken. Het zou op den duur zelfs tot wettelijke erkenning moeten leiden. Nu zijn paranormale genezers krachtens een wet uit 1865 nog strafbaar, hoewel ze bijna nooit meer worden vervolgd. Maar wanneer wordt aangetoond dat hun geneeswijze meetbare effecten heeft, net als de geneeswijze van artsen, dan zal dit dienen te leiden tot wettelijke er kenning, want anders zou er sprake zijn van discriminatie. Wel zal die erkenning volgens mij gekoppeld moeten zijn aan een opleiding. Want er komen moeilijke gevallen binnen, hoor. De paranormale genezer zal een zekere medische basis kennis tot zijn beschikking dienen te hebben. Hij zal moeten kunnen zien: hé, hier heb ik een ernstig geval van tbc; dat moet meteen door naar een arts. Maar belangrijker is misschien nog de vor ming. Hij staat een club van oude, wijze genezers voor ogen die iets van hun er varing op aankomende genezers over kunnen brengen. Dingen van fatsoen. Want er worden soms rare bokkespron- gen gemaakt door jong, onschuldig ta lent dat te hard van stapel loopt omdat het ontbreekt aan zelfkritiek. Je kunt nu eenmaal niet alles wat je door krijgt, meedelen aan de patient. Want stel dat je een verkeerd ziektebeeld door krijgt en je vertelt het. Dat zou onethisch zijn. Daarom is vorming belangrijk". De betekenis van een doorbraak voor de patiënt? „Ik heb eens een oude genezer gesproken die zei: de patiënten zijn zo schuw; ik zie ze eerst de straat op en neer kijken voordat ze bij mij naar bin nen durven glippen. Dat zal tegenwoor dig minder zijn, maar drempelvrees is er nog steeds, denk ik. Welnu: als de para normale geneeskunde werkelijk effect heeft, is het wenselijk, want in het be lang van de patiënt, dat de drempelvrees wordt weggenomen. De patiënt komt dan vrijer in zijn keuze te staan en krijgt bovendien meer mogelijkheden om uit te kiezen. Hij zal ook minder remmin gen hebben; de familie zal bijvoorbeeld niet meer kunnen zeggen: hoe durf je je met die onzin in te laten? Voorts kan er kenning van de paranormale geneeskun de de patiënt sterken in zijn geloof dat de behandeling werkt en daarvan kan weer een gunstige invloed op de therapie uitgaan". De wetenschap tenslotte. Welk profijt kan die van de doorbraak hebben? „Nieuw inzicht", zegt Attevelt. „Het leu ke is namelijk dat je als wetenschapper altijd over paranormale genezers kunt beschikken. Ik bedoel: de spontane tele pathische ervaring van bijvoorbeeld een helderziende kun je niet vangen. Maar psi kun je vasthouden, want psi is door lopend aanwezig. Paranormale genezers hebben gewoon hun praktijkuren; de gave openbaart zich niet lukraak. Per soonlijk heb ik er geen enkel idee van wat psi zou kunnen fijn. Maar als we het bestaan ervan kunnen aantonen, be tekent dit een geweldige uitdaging voor de wetenschap om uit te zoeken wat voor mechanisme er achter zit. Het breekt nieuwe terreinen open. Ik ver wacht er een universele doorbraak van op heel het paranormale gebied. Een doorbraak waarbij een wetenschap als de natuurkunde niet aan de zijlijn zal kun nen blijven toekijken. Want dan zal het blijken te gaan om iets zeer fundamen teels dat bij onze werkelijkheid hoort". PIET SNOEREN DEN HAAG - Een heer houdt van een dame en hij zoekt voor haar verjaardag een cadeau. Hij weet dat zij veel van bloemen houdt en hij koopt daarom be halve een ruiker ook een bloemengieter. Niet zo maar de eerste de beste. Nee, hij koopt een roestvrij stalen gieter die ont worpen is door de wereldberoemde Arne Jacobson. Een klassiek ontwerp uit de jaren zestig. De prijs van het gietertje is niet mis: rond de tweehonderd gulden. De heer troost zich met de gedachte dat het gietertje erg mooi is en zeker een mensenleven meegaat. De dame heeft per ongeluk het handvat van haar oude gietertje afgebroken en besluit (zonder weet te hebben van het gekochte cadeau) een nieuw exemplaar te kopen. In een warenhuis vindt ze een aardig model. Van plastic maar met een mooie vorm. Voor nog geen tien gulden wordt ze de eigenaresse van het ding. Als op haar verjaardag de stalen gieter van Arne Jacobson uit het papier wordt gehaald is de verrassing groot: dat ont werp uit de jaren zestig is vrijwel iden tiek aan het plastic gietertje dat pas sinds twee jaar gemaakt wordt. Door een Nederlandse fabrikant. Plagiaat? De fa brikant zegt van niets te weten maar vindt de overeenkomst van de modellen wel frappant. Dit is maar één voorbeeld van deze bij zondere vorm van roof waarbij niet een voorwerp gestolen wordt maar een vormgegeven idee. Wie er goed op let kan in zijn omgeving talloze voorbeel den van plagiaat ontdekken. Zo worden regelmatig verpakkingen van succesvolle produkten nagemaakt; een Drentse schoenenfabrikant moest onlangs nog van de rechter schoenen uit de handel nemen die bedrieglijk veel leken op het produkt van een bekend merk en lief hebbers van Lacoste-kleren weten dat er veel namaaktruien en -shirtjes zijn met het krokodilletje er op. Die krokodille tjes worden hier en daar zelfs los ver handeld. Voor twee kwartjes kan een goedkoop truitje „duur" worden ge maakt door het beeldmerkje er op te naaien. Wie denkt dat dit onschuldige praktijken zijn die niemand schade be rokkenen. heeft het mis. Een commissie uit het Europees parle ment, die zich al enige tijd met deze pi raterij bezighoudt, beweert dat de aan koop van namaakprodukten nadelige ge LINKS: Cartier is een merk dat bij namakers zeer geliefd is. Links een echte Cartier rechts een RECHTS: Namaak is er op allerlei gebieden. Ook voor deze foto geldt: links de originele artikelen, rechts het plagiaat. volgen heeft en soms zelfs gevaarlijk kan zijn. Nadelige gevolgen heeft zo'n aan koop als het namaakprodukt van slechte kwaliteit blijkt te zijn. Gevaarlijk wordt het als het gaat om geneesmiddelen of auto-onderdelen. De commissie noemt een aantal voorbeelden: In Engeland zijn namaak-remvoenngen op de markt gebracht die na een tiental keren te zijn gebruikt niet meer werkten. Degenen die deze remvoeringen kochten en die afgingen op de bekende en ver trouwenwekkende merknaam (die dus ook gestolen was) konden hun auto's niet meer op tijd stoppen. Verleden jaar werden in de Verenigde Staten meer dan een miljoen nagemaak te anti-conceptiepillen (die niet werkten) uit de markt genomen. Er zijn namaak- onderdelen aangetroffen in zeshonderd aan NAVO-landen geleverde helikop ters. Tijdens een geruchtmakend proces in ons land is eerder dit jaar de verkoop van namaak-parfums onder bekende Franse namen verboden. In de afgelopen jaren zijn hele kofTic-oogsten in ontwik kelingslanden mislukt door toepassing van bestrijdingsmiddelen van een infe rieure kwaliteit die onder een bekende merknaam werden verkocht. Vorig jaar verschenen in Engeland, vlak voor Kerstmis, poppen op de markt die bedrieglijk veel leken op de speelgoed poppen van een bekend merk, maar van een zeer brandbaar materiaal waren ge maakt. Op de Duitse markt zijn na- maakgeneesmiddclen gesignaleerd waar van de werking onbekend is. Onderzoek heef! inmiddels aangetoond dat de meeste van deze namaakartikelen afkomstig zijn uit Zuidoost-Azié, Zuid- Amerika en Afrika. De commissie uit het Europees parlement heeft ook becij ferd dat de handel in namaakprodukten jaarlijks 180 miljard gulden bedraagt. De Franse industrie rekent met een jaarlijk se strop van twee miljard gulden door de piraterij. Om te voorkomen dat zijn goede naam door namaakartikelen wordt aangetast, heeft de Amerikaanse spijkerbroekenfa brikant Levi's er jaarlijks een bedrag van drie miljoen dollar voor over om de zo genaamde „Levi-artikelen" te laten op sporen door detectivebureaus en de ma kers ervan voor de rechter te slepen. Die kosten komen op den duur weer voor re kening van de consument. Het verlies aan omzet dat merkfabrikanten door handel in namaakprodukten lijden, heeft ook negatieve gevolgen voor de werkge legenheid. Schattingen over 1982 in de Verenigde Staten reppen over een verlies van ongeveer honderddertigduizend ar beidsplaatsen. In Europa ligt de schat ting op minstens honderdduizend per jaar.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25