Leergeld betaald met Attican Unity Meer dan 500 ton trekkracht ?p LEIDEN OMGEVING Cetdae Couaant ZATERDAG 18 JANUARI 1986 PAGINA 1 Receptie ROAC'79 RIJPWETERIN- G/ÖUDE ADE ROAC '79 viert van daag het 40-jarig ju bileum in het club huis aan de Oude Adeselaan. Van vijf tot half acht wordt een receptie voor ge nodigden gehouden en de spelers, dona teurs en alle anderen die ROAC een goed hart toedragen, zijn vanaf acht uur wel kom. Overval juwelier LEIDERDORP Een onbe kend gebleven man heeft gis teravond een overval ge pleegd op ju welier Plessen aan de Sant horst. De man had een bivak muts op. Hoe veel hij buit heeft gemaakt, is nog onduide lijk. Gelijke kansen voor woning Oosthout DEN HAAG/VOORHOUT Voorhout, Katwijk, Warmond en Noordwijk zouden dezelfde re gels moeten hanteren voor in schrijving van woningzoeken den. De reden daarvoor is het feit dat alle vier gemeenten be woners leveren voor de nieuw bouwwijk Oosthout in Voorhout en dat de woningzoekenden uit die vier gemeenten dus allemaal een even grote kans op een huis in Oosthout moeten hebben. Nu bestaat er geen inzicht in een eer lijke verdeling, omdat de gemeenten verschillende' inschrijvingsnormen hanteren. Overigens kan de rijksover heid die uniformering van regels niet opleggen en zouden de gemeenten die dus op vrijwillige basis moeten opstel len. Dit antwoorden Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland op vra gen van leden van de commissie volkshuisvesting van de provincie. GS voegen aan die opmerkingen toe dat ook in de lijsten van woningzoeken den van de vier gemeenten aanteke ningen zouden moeten worden ge maakt bij de ingeschrevenen, die in Voorhout willen gaan wonen. Pas als dat allemaal is gebeurd, kan een goed doorstromingsbeleid worden bevor derd en kan zichtbaar worden ge maakt welk effect Voorhout heeft op verlichting van de woningnood in de donorgemeenten. Woonwagenbewoners vrijwillig vertrokken OEGSTGEEST De twee fa milies die sinds zondag op het woonwagenkampje langs de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest stonden, zijn giste ren vrijwillig vertrokken. Kort voor het middaguur, twee uur na de beslissing van de Raad van State dat de woonwagenbewoners niet mochten blijven staan, hebben ze het terrein ontruimd. „Blijven staan lokt geweld uit, dat heb je niets aan", aldus J.J. Visser, één van de bewoners. De families gaan terug naar de terreintjes in Haarlem en Uit geest waar ze voorheen ston den. „Maar dan gaan we wel weer wat anders zoeken", zegt Visser. Hij is teleurgesteld in de uitspraak van staatsraad P. Kapteijn. „Het was misschien anders gegaan als het Woon wagenschap niet tegen ons was geweest". Het terreintje, dat volgens het Woonwagenschap aan het eind van deze maand in gebruik zal worden geno men, is bestemd voor woonwa genbewoners die nu nog op het overvolle kamp aan het Leidse Trekvaartplein staan. De gemeente heeft afgelopen week al borden met het op schrift „verboden toegang" ge plaatst om .te voorkomen dat nog meer woonwagenbewo ners zich illegaal op het ter rein nestelen. Koninklijk zilver Burgemeester mr. C.A. Bos (links) van Katwijk heeft gistermiddag de heer A.M.H. Slappendel de ereme daille in zilver in de Orde van Oran je Nassau opgespeld. De heer Slap pendel verliet na een dienstverband van 45 jaar aan het eind van 1985 de sinds 1969 in Katwijk gevestigde drukkerij Albedon Klop b.v. Hij heeft gedurende zijn lange dienst verband een belangrijk aandeel ge had in de groei en uitbouw van het drukkerbedrijf, dat voorheen in Den Haag gevestigd was. Sinds 1982 is Slappendel lid van het ouderbe stuur van de Mavo Voorburg. Na de officiële feestelijke handeling, hield de drukkerij aan de Blekersstraat op het industrieterrein 't Heen in Katwijk open huis. RIJKSWATERSTAAT TIJDENS KORT GEDING OVER RIO GRANDE: Handige Tips... ROTTERDAM Bij het bergingsbedrijf Smit- Tak in Rotterdam stromen de bruikbareen handigetips binnen. De mooiste verhalen worden er opgehangen en grote tekeningen met hoe het nu wel zou moeten komen via de post binnen. Zo heeft een meubelmaker al ge opperd twee tractoren (of wellicht tanks) voor het schip te zetten. „We proberen altijd ant woord te geven op de tips die mensen met goe de bedoelingen geven", geeft de heer Koffe- man van Smit-Tak te kennen. Soms zijn er wel dingen bij die bruikbaar zijn, maar die worden dan vaak ook al jaren toegepast. Maar de meeste mensen hebben geen idee van de zee. van de krachten die er heersen. Vijftig meter diepte zegt ze niets. Pas als je zegt dat het dan gaat om een afstand, zo groot als een flat van twintig verdiepingen, gaan de ogen open (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG/WASSE NAAR Rijkswaterstaat heeft leergeld betaald aan het wrak van de vracht boot Attican Unity, des tijds op het stand van Cadzand. Bergers namen toen alleen de waardevol le zaken mee. Het kostte de staat tenslotte elf mil joen gulden om het uitge brande en kaalgeplukte karkas te verwijderen. Vandaar dat nu de wrak- kenwet is afgekondigd. Dit zei landsadvocaat mr B.D. Wubs gisteren voor de Haagse rechtbank tij dens het kort geding dat het bergingsbedrijf Wijs muller uit IJmuiden had aangespannen. Wijsmuller meende recht te hebben op de berging van de Rio Grande, die nu op het strand van Wassenaar ligt. Mr. Portheine, vice-president van de Haagse rechtbank, nam gisteren echter het besluit Smit-Tak aan te wijzen als berger, in de wetenschap dat er een contract is afgesloten tussen Wijsmuller en de eige naar van het schip, Samantha Shipping Limited. In zijn uit spraak wees de president er op, dat de zaken anders zijn komen te liggen nu is komen vast te staan dat berging bin nen enkele dagen mogelijk moet worden geacht, terwijl de firma Wijsmuller er twee we ken voor denkt nodig te heb ben. Tijdens de zitting voor spelde de raadsman van Wijs muller, mr. F.A. Bannier, dat het de berger Smit-Tak niet zal lukken de Rio Grande dit weekeinde vlot te trekken. „Er is te weinig water. Het kan gewoon niet. Dan moet je acht- tot negenduizend ton over het zand slepen. Het schip zal in tweeën scheuren", is zijn voorspelling. Medewerkers van Smit-Tak hoorden het schouderophalend aan. Dat zij redelijk zeker van hun zaak zijn, mag blijken uit het feit dat de opdracht van Rijkswaterstaat onder de con ditie van „no cure, no pay" wordt uitgevoerd. Dit houdt in dat alle kosten voor Smit-Tak zijn wanneer de operatie dit weekeinde niet slaagt. Als het wel lukt worden de bergings- kosten op de eigenaar ver haald. Naar de mening van Wijsmul ler en de eigenaar van de Rio Grande heeft Rijkswaterstaat de zogenoemde Wrakken wet niet op juiste en zorgvuldige wijze toegepast. Mr. Bannier stelde tijdens de zitting dat er in de huidige situatie geen sprake is van gevaar of hinder voor de scheepvaart en er bo vendien geen redenen zijn om aan te nemen dat de reder geen pogingen heeft onderno men het schip snel weg te krij gen. Sterker nog, zo beargu menteerde de raadsman van Wijsmuller, nog geen dag na de stranding had deze firma al een telex uit Griekenland waarin toestemming voor de berging werd gegeven. Op dat moment was nog niet bekend dat de kapitein van de Rio Grande tijdens de storm op zee al was ingegaan op een aanbod van het bergingsbedrijf Smit- Tak. Tijdens de vliegende storm in de nacht van dinsdag op woensdag zou de kapitein van het in nood verkerende vrachtschip over de radio aan een sleper van Smit tot twee keer toe hebben gezegd: „Yes, I accept your services" („Ja, ik accepteer uw diensten"). Twee medewerkers van een radio- post in Maassluis hebben dit schriftelijk bevestigd. Advo caat mr. B.D. Wubs, optredend namens Rijkswaterstraat, stel de dat die toezegging in scheepvaartkringen wordt aangeduid als een zogenoemd master-to-master contract en wel degelijk rechtsgeldigheid heeft. Zowel de reder als de kapitein van het schip hebben daags na de stranding per te lex ontkend dat er sprake van een contract met Smit zou zijn. Met de afkondiging van de Wrakkenwet kwam Rijkswa terstaat tussenbeide in het con flict tussen de twee bedrijven. Het werd hiermee bovendien mogelijk gemaakt druk uit te oefenen om de Rio Grande zo snel mogelijk van het Wasse- naarse strand te halen. Beide bergers werden donder dag door Rijkswaterstaat uit genodigd een offerte in te die nen voor een reddingsoperatie die voor komende maandag 12.00 uur zou moeten worden uitgevoerd. Smit deed dat maar Wijsmuller niet, zich be roepend op het contract en de rotsvaste overtuiging dat een overhaaste poging de Rio Grande vlot te trekken grote schade zou toebrengen. Vol gens mr. B.D. Wubs, pleitbe zorger namens Rijkswater- Met helicopters werden gister avond generatoren aan boord van de Rio Grande gebracht. staat, is haast geboden omdat het schip zich door de inwer king van de getijden met de dag meer in het zand zuigt, er een steeds grotere kuil rond het vrachtschip onstaat die het strand verder afkalft en er het risico bestaat dat de Rio Gran de bij een storm nog verder naar de duinen oprukt. WASSENAAR/ROT TERDAM „Als alles naar wens gaat, wordt het zondagochtend bij hoog water". Dat heeft gisteravond laat G.A. Koffeman van het opti mistische Rotterdamse bergingsbedrijf Smit- Tak gezegd over het lo strekken van de vracht vaarder Rio Grande. Voorlopig zit deze nog steeds muurvast op de eerste zandbank voor de Wassenaarse kust. Smit- Tak is er alles aan gele gen het schip zo snel mogelijk weer in volle zee te krijgen. Lukt het zondagochtend rond half tien niet, dan wordt het de eerstvolgende vloed: rond tien uur 's a- vonds. Ook Rijkswaterstaat wil het schip zo snel mogelijk van het strand af hebben. Daar om is gisteravond met een helicopter al een lijn tussen de Rio Grande en de eerste sleper aangebracht, terwijl de andere sleepboten van daag en morgenochtend worden vastgemaakt. Alleen het voorspelde weer (wind kracht 5 tot 7) kan voor roet in het eten zorgen. „Er komt in totaal meer dan 500 ton trekkracht op de trossen te staan", aldus Kof feman die de leiding heeft over de bergingsoperatie. „Wé zijn daartoe wel ge noodzaakt door de tijd die we hebben". In totaal vijf sleepboten en nog enkele hulpschepen (waaronder en kele van offshore-bedrijf Heerema gehuurd zijn) moe ten voldoende zijn voor deze klus. Volgens het bergings bedrijf al met al toch een „vrij bijzondere situatie". Tijdens de eigenlijke berging zijn vijf Koreaanse beman- ningsleden aan boord voor het verlenen van assistentie. Kans op breken van de Rio Grande, zoals dat door de concurrent Wijsmuller wordt voorspeld, bestaat vol gens Koffeman niet. „Daar zijn wij niet bang voor. Wijs muller weet dat net zo goed als wij". Gevraagd naar deze stellige mening zegt hij: „Er is geen steen, en er zijn geen rotsen. Dus geen krachten die verkeerd werken. Rio Grande zit keurig in het zand, als het ware in een bed van drijfzand. Als je het zou kunnen meten, zou je zien»-., dat de druk onder het schip 1» overal gelijk is". Mocht de vrachtvaarder onverhoopt toch breken, dan is de scha- £a de het risico van de eige naar. Naar verluidt is de aanwezigheid van twee zandbanken tussen het schip en de Noordzee geen pro bleem, omdat ze ver genoeg (Je in zee liggen, zodat de diepte voldoende is voor de slepers ^en ook voor de Rio Grande. Bij het bergingsbedrijf Smit- e Tak in Rotterdam stromen intussen de „bruikbare" en „handige" tips binnen. De mooiste verhalen worden er opgehangen en grote teke ningen met hoe het nu wel zou moeten korren via de post binnen. Zo heeft een meubelmaker al geopperd twee tractoren (of wellicht^ tanks) voor het schip te zet ten. „We proberen altiid ant woord te geven op ae tips ,nt die mensen met doelingen geven", heer Koffeman Tak te kennen. „Soms ziinl er wel dingen bij die bfuik baar zijn. maar die worder *ni dan vaak ook al jaren toege- F01 past. Maar de meeste men- sen hebben geen idee van de zee, van de krachten de er heersen. Vijftig meter diepte zegt ze niets. Pas als ;e zegt dat het dan gaat om «en af stand, zo groot als en flat van twintig verdiepingen, gaan de ogen open". It Onder redactie van Ton Pieters. NEGEN TEGELIJK: „Aan de drukkerij van de „Maasbo de" vierden on langs negen jubila rissen tegelijk het feest van 25-jarigen onafgebroken dienst! Hulde!" Het „Geïllustreerd Zon dagsblad" maakte in januari 1916 gewag van de opening van de „club der groote Ne- derlandsche werkgevers, in het niéuwe gebouw „Indus- tria" op de hoek van Rokin en Dam in Amsterdam" niet te verwarren met de net zo bekende „Grote Club", die op de hoek van de Kalverstraat te vinden is en van waaruit de Duitsers op 5 mei 1945 het vuur op de feestvierende menigte openden. ..Industria" was een op „Engelsche wijs" in gerichte, luxueuze gelegen heid, verzamelpunt en han delsbureau tevens. Het „ka pitaal" glom ervan af, met al dat Chesterfield en don kere houten betimmerin gen. Wie hier neder mocht zitten, diens kostje was on getwijfeld gekocht. Archi tectuur en pompeuze in richting hadden hoge ogen gegooid. Het Zondagsblad gaf er uiteraard een pittig commentaar met veel woorden bij: „Zaterdagnamiddag had te Amsterdam de feestelijke opening van het gebouw der industrieele club plaats. Dit feit verdient in dezen tijd, waarin onze industrie zoo'n geweldige crisis door maakt en tot hier toe over het algemeen alle moeilijk heden zoo schitterend te bo ven is gekomen, wel een oogenblik onze aandacht. Want de industrieele club heeft in deze moeilijke tij den veel voor onze indus trie gedaan. Doel der club is: het tot stand brengen en onder houden van aanraking tus- schen de leden onderling en van hen met derden in daartoe te Amsterdam door de vereeniging ingerichte localiteiten; het bespreken van onderwerpen, nijver heid of verkeer betreffen de; alle andere wettige mid delen, die aan het doel be vorderlijk kunnen zijn. Wanneer in de achter ons liggende crisismaanden vele takken van industrie' in ons land een grooten bloei gekend hebben en de industrie zich schitterend door de crisis heengeslagen heeft, dan is dit wel het ge volg van de wijze waarop de industrie werd geleid en uitgeoefend. Eens te meer blijkt ook hier weer, dat ook op dit gebied de organi satie alles is. Want waar onze industrie er niet in slaagde om de crisismoei lijkheden te overwinnen, was dit dikwerf het gevolg van gebrek aan organisatie en leiding". Daar was nog geen woord Engels bij, anders was er wel gewaagd van „manage ment" en „efficiency", in de schaduw van het statie portret van H.M.de Konin gin. Maar de „groote Neder- landsche werkgevers" kon den in elk geval comforta bel zittend en koutend hun gang gaan. Inmiddels herdacht elders de eerw. zuster Maria An- OP DE PIER: „De stranding van het S.S.„Delfland" der Kon.Holl.Lloyd op de pier te IJnuiden. Bij den jongsten storm liep het stoomschip „Delfland" op de zuidpier van IJmuiden lek. Het schip werd binren de pieren op den wal gezet, doch is bijna geheel uit elkaar geslagen". nonciade (in de wereld mej- Marietje van der Veer) haar 40-jarig jubileum als religieuze. In feite had Ma rie bij haar intrede dus symbolisch gekozen voor de naam „Maria Boodschap". Tenslotte had een zekere Corn.van Oyen (op de plaats waar eens Johan de Raadselredacteur het voor 't zeggen had) een ode ge schreven, „Winterstem- ming" genaamd: „Een stille winter-avond- val! De dingen óm ons lig gen all' In doez'lig schemer- weenen; Alsof een kille, klamme hand Hen nêer- drukt. Over 't dorre land Gaat starre huiv'ring he nen... Wat naakte boomen staan er, traag Van zware sneeuwe-vracht; en staag Klinkt hun ou'man'lijk steenen... En door de strak ke winter-lucht Scheert nog in breede vlerken-vlucht Een enk'le vogel he nen..." Welhaast iedere „odeur" (ik bedoel maar ie mand die een ode schreef) dacht zich in die dagen nog een Louis Couperus te zijn. Dan was er nog het „heuge- 'lijk nieuws", dat een „Hol- landsche Passionist tot Bis schop van Nicopolis (Bulga- hei rije) was benoemd: J.H.Theelen. Monseigneur jJ was geboortig van Beesel en ce parochianen daar ze lenden hem natuurlijk allenaal zowat boden hun oud-dorpsgenoot een jk kunstzinnig bisschoppelijk m borstkruis aan, „als blijk tot humer vreugde en vereerJ ing'.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10