„Indianenverhalen" over Gangespro ject Khadaffy wil Arabieren opleiden tot terrorist Christelijk deel jibanon belegerd loor islamieten Honderd biljoen Watt op een speldepunt .Vertel iet niet ian lama NEDERLANDSE BEDRIJVEN IN DE RU VOOR HEILIGE RIVIER Gandhi wijst op belang van samenwerking met Nederland Regering ontkent couppoging Lesotho YS bezuinigen niet op SDI Greenpeace gaat ondanks pakijs door met Zuidpoolexpeditie JITENLAND CeidócSouocmt DONDERDAG 16 JANUARI 1986 PAGINA 5 ïlgen doen grote sroïne-vangst RUSSEL De Belgische Opsporingsbri- Ide (BOB) heeft in Brussel ruim zestien Éogram zuivere heroïne gevonden in uit Turkije afkomstige vrachtwagen. J opsporingsbrigade beschikte al enkele Jfeken over informatie inzake het smok- ■len van drugs van Turkije naar België. I heroïne werd deze week gevonden in I assen van de vrachtwagen. In de ha- Bn van Antwerpen vond de Opsporings- Tigade twee containers vol olifantstan- gj. Uit welk land het ivoor afkomstig is, liet bekend. België heeft de Conventie i Washington getekend, welke de han- Jl in exotische en bedreigde dieren en in ifantstanden verbiedt. TRIPOLI/WASHINGTON De Libische leider kolonel Khadaffy wil Arabische solda ten opleiden voor terrorisme en zelfmoordacties. „Libië moet een basis worden voor de bevrijding van Palestina", zo verklaarde Khadaffy in een een toespraak voor duizenden jonge Libiërs. Eerder zei hij, dat de Ameri kaanse president Ronald Reagan voor een internatio naal tribunaal moet worden gebracht om te worden be recht als oorlogsmisdadiger wegens zijn agressieve beleid ten aanzien van Libië en an dere Arabische landen. In een vraaggespek met de Duitse televisie heeft Kaha- daffy gezegd, dat de Europese landen hun eigen belangen schaden als zij zich aansluiten bij de sancties tegen zijn land. Hij zei opnieuw, dat hij een Amerikaanse militaire actie zal laten vergelden door zelf moordcommando's in de VS. De Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee is gisteren versterkt met het vliegdek- schip Saratoga, de geleide-wa penkruiser Briddle, de torpe dojager Scott en het munitie schip Mount Baker. De vloot- eenheid is afkomstig uit de In dische Oceaan. Ook de Russi sche militaire aanwezigheid is toegenomen. Wapensmokkel in Chianti-flessen LARNACA In Larnaca op Cyprus is gisteren een Pales tijn met Jordaans paspoort tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een po ging tot smokkel van wapens naar door Israël bezette gebie den. De 26-jarige man uit Du bai gaf toe dat hij pistolen, gra naten, geluidsdempers en ko gels had verborgen in Chianti- •mandflessen door de bodem eruit te snijden en daarna weer te dichten. Hij had vier flessen in zijn handbagage toen hij per vliegtuig naar Jor danië wilde vertrekken. LIVERMORE Met behulp van een gigantisch systeem van lasers om fusie-energie op te wekken, hebben wetenschappers aan het Lawrence Liver- more National Laboratory in Californië bijna de temperatuur en drukomstandigheden in het cen trum van een ster na kunnen bootsen. Gedurende een miljardste seconde kon op een oppervlakte ter grootte van een speldepunt de energie worden verzameld van 100 biljoen Watt. Daarmee werd in die korte tijdspanne tweemaal zoveel vermogen opgewekt als de electrische capaciteit van de hele Verenigde Staten. Het experiment is van belang voor het verdere onderzoek naar de toepasbaar heid van deze vorm van energie voor electrici- teitsopwekking. Het duurde maar liefst drie uur voordat de brandweer van Califor nië een 9-jarig inbre- kertje had bevrijd uit een schoorsteen. Hij en een evenoud vriendje waren op dievenpad, toen bleek dat de schoorsteen waar ze doorheen wilden krui pen te nauw was. De politie had de twee diefjes vorige week al gearresteerd, maar ze waren in afwachting van de rechtszaak weer toevertrouwd aan de zorg van hun ouders. „Vertel het niet aan mama", huilde het jon getje terwijl zijn bevrij ders hem uit de schoorsteen trokken. IROET Islamitische milities zijn gisteravond gesteund door ië verder opgetrokken in het christelijke deel van Libanon, opmars van de islamitische troepen is vanmorgen op een „r kilometer afstand van Beiroet door eenheden van de chris- jke Falangepartij van president Gemayel tegengehouden. De mars begon nadat de Falangepartij gisterochtend het hoofd- artier van de eveneens christelijke Libanese Strijdkrachten Iden belegerd. De mars van de islamieten naar het macht- ntrum van Gemayel luidt een nieuwe rond in in de burger- rlog, die het land sinds elf jaar in zijn greep houdt. Falangepartij van president Gemayel van Libanon is tegen akkoord dat een einde moet maken aan de burgeroorlog. De banese Strijdkrachten onder leiding van Elie Hobeika, alsme de door Syrië gesteunde islamieten zijn voorstanders van het edesplan. Elie Hobeika, 'die namens de christenen het ak- ord, dat in Syrië tot stand kwam ondertekende, heeft gister- ond zijn ontslag ingediend. Hij gaat in ballinschap. Hij zal ar alle waarschijnlijkheid zijn ontslag indienen en worden op- volgd door de 29-jarige Aboe Nader. Tijdens de gevechten van ze week zijn rond de 150 doden gevallen en zeker 300 gewon- In België telefoon voor de halve prijs BRUSSEL Elke Belg die voor het eind van de maand januari telefoon aanvraagt, krijgt zijn aansluiting voor onge veer de helft van de prijs. De actie is een initi atief van de Belgische PTT-staatssecretaris Pau la D'Hondt, die er de aanvragen voor een tele foonaansluiting mee wil stimuleren. In België heeft men in het afgelo pen jaar het aantal van drie miljoen telefoona bonnees bereikt. Dat be tekent 29,7 aansluitingen per 100 inwoners, een be trekkelijk gering aantal vergeleken met de België omringende landen waar de aansluitingen variëren van 36,6 tot 40,2 per 100 inwoners. ieuwe methode kan harttransplantatie overbodig maken \RASOTA De medische ireld is bezig een nieuwe ihniek te ontwikkelen die el harttransplantaties over- w zal maken. Volgens een luwe methode wordt een uit het lichaam van de rtpatiënt gehaald, verste vigd en omgevormd tot een holle kegel. Met behulp van een pacemaker krijgt deze spier de werking van een lin kerhartkamer en vormt een ondersteuning van het zieke hart. De techniek kan over twee jaar op mensen worden uitgeprobeerd. Chirurg Larry Stephenson, van het universi teitsziekenhuis in Philadel phia, verklaarde onlangs dat transplantatie van een ruil- of kunsthart, dat veel grotere ri sico's met zich meebrengt, in veel gevallen niet meer nodig zou zijn. MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Koning Antonyc hing smidje Verholen Sjeems Pond de blazoenorde Van Ubsackée de hals en zei: „Blijft U hier nu even rustig taan, heren. Intussen halen wij het beroemde agzwaard van Ubsackée. Von Msklkraftn heeft et al in zijn hand." De vorst wandelde naar de verste toe, doch deze fluisterde achter zijn and: „Wel graag een beetje voorzichtig, Majes- eit. u heeft het zó'n tijd niet gedaan. Het ILIJFT tenslotte vakwerk, nietwaar?" „Ja ja, is het," peinsde de Koning zorgelijk. „De itste keer dat wij iemand tot ridder sloegen, ren wij ietwat nerveus en deden wij het per luis met de scherpe kant. Het was een mooie lap..., dat wel..., maar na die klap had de nieu- 'e ridder niet veel meer aan zijn ridderorde...." - „Ik herinner het me precies, Majesteit," fluis- erde de overste. „Zijn hoofd rolde de hele zaal door. Mag ik U dus nogmaals verzoeken de platte kant te gebruiken?" „Wij zullen ons ditmaal niet vergissen," sprak de Koning vol zelfvertrouwen. „Kom, herenl Wilt U zo goed zijn hier nu even neer te knielen?" Smidje Verholen en 009 voldeden aan het vorstelijke verzoek en zagen met angst en vrees het vlijm scherpe zwaard neersuizen, waarmee de Koning hen een fikse tik toediende. „Eén.., twéé.., Ub sackée!" sprak de vorst. „Door deze klap zijt ge voor altijd opgenomen in onze orde!" „Een prachtige klap, Majesteit!" juichten de aanwezi gen. „Beide koppen zitten er nog op!" En dat dit boeiende tafereeltje bliksemsnel op de film werd gesmeten door de bekwame jongens van de beruchte rubriek „Achter het brandende te- lenieuws"och, dat spreekt wel haast vanzelf. DEN HAAG/NEW DEL- Hl Deze maand nog be ginnen Nederlandse des kundigen aan het voorbe reidende werk van wat een van de grootste water bouwkundige projecten van de eeuw moet wor den: het bevaarbaar ma ken van India's heilige ri vier, de Ganges. Althans, dat is de hoop van Neder landse bedrijven, die in het gevolg van koningin Beatrix en prins Claus mee naar India zijn ge reisd. Zó groot is de zake lijke interesse voor het Ganges-project, dat de af gelopen maanden steeds wildere verhalen de ron de zijn gaan doen over mogelijke opdrachten voor het Nederlandse bedrijfsleven. „Orders van een miljard gul den? Pure Indianenverhalen", aldus een ambtenaar van het ministerie van ontwikkelings samenwerking, dat in een schrijven aan de Tweede Ka mer de cijfers van het Ganges- project op een rijtje heeft ge zet. Tot 1987 zal het project maximaal voor zo'n vijftig miljoen gulden aan orders op leveren. Wat daarna komt, valt voorlopig niet te voorzien De bijna 3.000 kilometer lange Ganges is de heilige rivier van India, waarin de gelovige Hin doe zijn ziel kan reinigen. De Ganges is echter ook het open riool van duizenden steden, dorpen en fabrieken. De Gan ges is bovendien van levensbe lang voor de irrigatie-land- bouw in de dichtbevolkte noordelijke deelstaten Bihar en Utra Pradesh. En als het aan de regering in New Delhi ligt, zal de rivier er over enige tijd nog een functie bijkrijgen: die van (water)verkeerader. Vervoer over water heeft in India tot op heden een uiterst bescheiden rol gespeeld. Sinds de tijd van de Engelsen nemen de spoorwegen, die vrijwel het gehele land bestrijken, het leeuwendeel van het transport voor hun rekening. Wat er op de rivieren, en zeker op de Ganges vaart, wordt voortbe wogen door wind- of spier kracht. De activiteiten van de Neder landse deskundigen maken onderdeel uit van een proef project, dat uit zal moeten wij zen of een 1.500 kilometer lang deel van de Ganges inderdaad valt te veranderen in een ver keersader van formaat. In 1979 en 1983 hebben Neder landse deskundigen verschei dene missies naar de Ganges ondernomen. Hun rapporten hebben geleid tot het proef project. Zandbanken Wat is er dan zoal mis met die Ganges? Een van de proble men is de verzanding van de bedding. Door de ongebreidel de houtkap op de hellingen van het Himalaya-gebergte, waar de Ganges en de vele zij rivieren ontspringen, komen enorme hoeveelheden grond in de rivier terecht. Dat bete kent overigens, dat baggeren alléén geen oplossing is. Om het dichtslibben van de rivier te voorkomen, moeten de hel lingen weer met bomen wor den beplant. Een andere moeilijkheid, met name in het gebied waar ko ningin en prins gisteren zijn wezen kijken, is de grillige loop van de rivier en het onre gelmatige waterniveau. Vol gens de rapporten is de Gan ges bij Allahabad een „vlech tende rivier in een brede bed ding met vele stromgeulen en zandbanken". Hier kunnen volgens de Nederlandse des kundigen alleen grote water- bouwkindige werken uitkomst bieden. Dan is er nog het probleem dat er langs de rivier geen behoor lijke havenfaciliteiten zijn. En als die er eenmaal zijn, zal ook de verdere infrastructuur (we gen en spoorwegen) moeten worden aangepast. Verder zullen baggerwerk- zaamheden, oeververbeterin gen en rivier-verleggingen er toe leiden, dat er waarschijn lijk minder water beschikbaar komt voor de irrigatie. Nu al zijn er problemen om de nog steeds groeiende bevolking van tientallen miljoenen men sen van voldoende voedsel te voorzien. Het benodigde voed sel zal daarom van elders (over het water?) moeten wor den aangevoerd. Om over an dere gevolgen van de ingrij pende werkzaamheden, bij voorbeeld op het milieu, maar te zwijgen. Onder druk Dit zijn enkele van de proble men waarop het proefproject bij Allahabad, in een van de slechtste delen van de rivier, antwoord zal moeten geven. De Nederlandse deskundigen zijn vooral aangetrokken voor advies en training. Het eigen lijke werk zal, zoals in India gebruikelijk, geheel door In diërs worden verricht. Tot zover is er geen vuiltje aan de lucht. Aan het eind van 1987 worden de resultaten van de proef verzameld. Daarna zal Indiase regering moeten beslissen of het bevaarbaar maken van de Ganges wordt voortgezet. Zo ja, dan wordt het een project van zeker der tig jaar. Of er dan ook werk voor Nederland in zit, is nog de vraag. Bedrijven met grote belangen in India (IHC Hol land, Van Oord, Damen en Van Ommeren) zich bij voor baat in een consortium gebun deld. De afgelopen weken is echter de indruk ontstaan dat de Ne derlandse bedrijven het minis terie van ontwikkelingssamen werking onder druk zetten, om meer uit het Ganges-pro ject te halen dan er in zit. Het geld van ontwikkelingssamen werking zou moeten worden aangewend, om voor de onder nemers het pad te effenen naar de regeringsgebouwen in New Delhi. „Maar dat is niet de taak van het ministerie", aldus een ambtenaar van Ontwikke lingssamenwerking. „Ik be grijp best dat bedrijven probe ren aan te sluiten bij een ont wikkelingsproject. Maar dit ministerie is er niet om de b Nederland aan het werk te helpen. Wij hebben twee zeer specifieke criteria: armoedebe strijding en het verzelfstandi gen van het ontwikkelings land. Het Gangesproject vol doet aan die voorwaarden. Daarom geven wij India hulp. Exportbevordering valt echter onder staatssecretaris Bolkes- tein". „Hengelen'' Het wordt bovendien betwij feld of Nederlandse bedrijven ér goed aan doen, zo nadruk kelijk in India naar vervolgop drachten te „hengelen". „India weet precies wat Ne derland op het terrein van de binnenvaart in huis heeft. Rot terdam en de scheepvaart op de Rijn: dat zijn hun grote voorbeelden", aldus een amb tenaar op Ontwikkelingssa menwerking. „We moeten In dia echter niet onder druk zet ten. Dat werkt contra-produk- tief. Aan de andere kant: als het proefproject slaagt en de Indiërs zijn tevreden, dan zou het Nederlandse bedrijfsleven, met het oog op de andere wa terbouwkundige werken die samen het gehele Ganges-pro ject vormen, in India een be hoorlijke voet aan de grond kunnen krijgen". JOS TIMMERS Koningin Beatrix, prins Claus en premier Gandhi, alle drie „met stip", zwaaien naar de menigte die hen bij Allahabad verwelkomde. DEN HAAG/NEW DELHI Op de tweede en laatste dag van het officiële deel van hun staatsbezoek aan India hebben koningin Bea trix en prins Claus gisteren een bezoek ge bracht aan de heilige rivier van India, de Gan ges. In de stad Allahabad woonde koningin en prins een massabijeenkomst bij, die bedoeld was ter onderstreping van de Indisch-Nederlandse samenwerking in het project om de rivier be vaarbaar te maken. Naar schatting 350.000 mensen waren samengestroomd op een terrein aan de rand van de stad, waar het gezelschap per helikopter, arriveerde. De koninklijke gas ten ondergingen de traditionele Indische wel komstgroet ondergingen: een bloemenkrans om de hals en een stip rode verf op het voorhoofd. Premier Rajiv Gandhi wees in een toespraak op het belang van de samenwerking met Neder land. Koningin Beatrix antwoordde „verheugd en trots" te zijn dat Nederlandse deskundigen bij het project de helpende hand kunnen bie den. Eerder op de dag hadden koningin en prins een bijeenkomst bijgewoond van het Indi ase en Nederlandse bedrijfsleven. De dag werd besloten met een concert door het Nederlandse Schönberg-Ensemble, dat koningin en prins hun gastheer aanboden. MASERU De regering van Lesotho heeft gisteren ont kend dat er een poging tot een staatsgreep is uitgevoerd. Eer der op de dag omsingelden 150 zwaarbewapende militairen met pantserwagens het bureau van premier Leabua Jonathan. Na enkele uren werd de bele gering opgeheven. Volgens minister van voorlichting Des- mond Sixishe hielden ze een militaire oefening. Maar vol gens regeringsfunctionarissen ging het wel degelijk om een machtsstrijd tussen aanhan gers van de regerende Natio nale Basotho-partij en het le ger. De ontwikkelingen in Maseru vallen samen met een conflict tussen Lesotho en Zuid-Afri- ka. Lesotho, dat geheel wordt ingesloten door Zuid-Afrika, beschuldigde Zuid-Afrika er deze week van het land volle dig te isoleren. Zo zouden me dicijnen, die via Zuid-Afrika worden aangevoerd, niet meer te verkrijgen zijn. Het buur land heeft de aantijgingen ont kend. In Lesotho werden dins dag vijf politici van de opposi tie gearresteerd na een gehei me ontmoeting met de Zuida- frikaanse minister van buiten landse zaken, Roelof Botha. Jagers vinden resten mens in maag krokodil BRISBANE Jagers in Noord-Australië hebben men selijke resten gevonden in de maag van een vijf meter lange krokodil. Onderzoek zal moe ten uitwijzen of het de resten zijn van de 43-jarige Berryl Wruck, die op 21 december tij dens het zwemmen plotseling onder water verdween. De po litie heeft dagenlang tever- geefs met een mini-onderzeeër in de rivier gezocht naar het lijk van de vrouw. De lugube re vondst heeft nieuw voedsel gegeven aan de discussie over het beschermen van krokodil len. „Ze moeten worden uitge roeid", zei een Australische minister. „Je laat toch geen mensen etende dieren als leeu wen en tijgers door dorpen wandelen. Mensen die iets an ders beweren zijn stom". (vervolg van voorpagina) WASHINGTON/MOSKOU In zijn reactie op de Russische voorstellen herinnerde presi dent Reagan er aan, dat hij in 1983 al heeft opgeroepen tot het volledig afschaffen van de nucleaire bewapening. De Amerikaanse onderhandelaars hebben^ zo zei hij, dit idee van een totale eliminatie vervol gens steeds als uitgangspunt gehanteerd in de onderhande lingen. Reagans positieve reactie op de voorstellen gold waar schijnlijk vooral het aanbod van Gorbatsjov om onderhan delingen te starten over de verwijdering van alle Ameri kaanse en Russische kernwa pens voor de middellange af stand uit Europa. Gorbatsjov noemde dit een eerste stap in zijn plan om de wereld tegen de eeuwwisseling geheel vrij van kernwapens te maken. De vermindering van die raketten staat ook centraal bij de van daag hervatte wapengesprek- ken in Genève. De eis van de Sovjet-Unie dat de VS afzien van het SDI-on- derzoek heeft echter geen en kele kans. Gisteren werd be kend dat president Reagan bij de bezuinigingen op de defen sie-uitgaven in 1986 zijn SDI- -programma ontziet Opnieüw gevechten in Zuid-Jemen ADEN Voor- en tegenstan ders van de regering in de marxistische staat Zuid-Jemen zijn vandaag opnieuw in ge vecht geraakt in de hoofdstad Aden. Volgens Arabische di plomaten in Sanaa staat de marine van Zuid-Jemen aan de kant van president Ali Nas- sar Mohammed; leger- en luchtmacht zijn verdeeld. Na de mislukte staatsgreep op maandag leken de regerings troepen de situatie gisteren on der controle te hebben. DEN HAAG De „Greenpeace", het actie schip van de gelijknamig- he milieu-organsiatie, is op weg naar het Ross- eiland op Antartica op een dikke laag pakijs gestoten. Het schip heeft zich in middels teruggetrokken naar ijsvrij water, in af wachting van betere om standigheden. Maar vol gens een woordvoerder van Greenpeace gaat de actie gewoon door! Vorige week is in hetzelfde gebied een Brits expeditieschip door ijs opengereten en gezon ken. De bemanningsleden konden worden gered door een Amerikaanse helikopter. De Australische regering heeft Greenpeace enige dagen gele den verzocht de Zuidpoolexpe ditie stop te zetten. Niet alleen de 35 bemanningsleden zou den gevaar lopen, maar ook de eventuele reddingsploegen. De leider van de expeditie, Peter Wilkinson, heeft aan deze op roep echter geen gehoor gege ven. Het team van Greenpeace wil een kamp opslaan op het bij Antarctica behorende Ross- eiland. Het is de bedoeling dat vier mensen daar overwinte ren en bescheiden onderzoek verrichten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5