Beroepsgapper" test rrabbeltons voor dieven wm Den Uyl: „Ik heb mijn langste tijd gehad" Marinetop verhulde geen feiten over Walrus y Meisje jarenlang gefolterd en misbruikt door biljartclubje 7olitie blaast preventie winkeldiefstal nieuw leven in 19 - Vervoersbond '2 iccepteert Marine stelt nieuw fregat in dienst Verzet tegen komst van water vliegtuigen STAATSSECRETARIS VAN HOUWELINGEN: jïïSt. Kamercommissie hoorde betrokkenen Nederhorst-drama INNENLAND QeidwQowtant DONDERDAG 16JANUARI1986 PAGINA 3 eerlingwezen ij overheid art gegroeid IRDENBERG Bij de erheid is vorig jaar net 5 in het bedrijfsleven het ntal jongeren dat via het ie V jrlingwezen aan de slag d gegaan met 20 tot 30 ver[ ocent toegenomen. Dat minister Rietkerk van ^jjinenlandse Zaken van- lj£s' ag in Hardenberg ter legenheid van de start n de opleiding „Admini- itief medewerker in ■rheidsdienst" bij het tree ort Middelbaar Beroeps- irwijs-Drenthe. d .i- Metaal laat meisjes koud DEN HAAG Meisjes blijken niet warm te lopen voor een vakopleiding in de metaalsec tor. Onder de ongeveer 4000 jongeren die momenteel een vakopleiding in deze sector volgen zijn niet meer dan 17 meisjes. De metaalsector kent een grote behoefte aan vakge schoold personeel. Tegen die achtergrond is de instroom van leerlingen in de laatste ja ren ook toegenomen tot 4000. Het rijk telt 6000 gulden per opleidingsplaats neer als het om een meisje gaat. Bij een jongen betaalt het ministerie 4000 gulden. Leerling steekt school in brand WINSCHOTEN Een ■door een leerling aange stoken brand heeft giste ren een groot deel van een school voor kinderen met leermoeilijkheden in de as gelegd. De gemeentepolitie van Winschoten raamt de schade op in totaal 1,7 miljoen gulden. De 17-ja- rige leerling heeft tegen over de politie bekend de brand te hebben gesticht uit onvrede met de school. Hij zit vast op het hoofdbureau. Dijkman voor PPR niet verkiesbaar DEN HAAG Mr. Stef Dijkman krijgt hoogstwaarschijnlijk geen verkiesbare plaats op de lijst van de PPR. Het uit het CDA getreden kamerlid, dat vorig jaar verrassend toetrad tot de fractie van de Radicalen, verdient slechts een vijfde plaats, zo meent de vertrouwens commissie van de PPR. Deze commissie heeft advies uitgebracht aan het con gres van de partij, dat op 1 februari bij eenkomt in Amsterdam. Ria Beckers, de huidige fractieleider, is zoals ver wacht aangewezen als lijsttrekker, de tweede plaats is voor Peter Lankhorst, eveneens kamerlid. Derde en vierde zijn Coby Schoondergang, statenlid in Noord-Holland, en oud-partijvoorzitter Wim de Boer. Meer processen- verbaal verwaarlozing dieren DEN HAAG Vorig jaar werden tot november 68 processen-verbaal opgemaakt wegens het onvoldoende verzorgen van dieren. In heel 1984 ging het om zestig processen-ver- baal. Het aantal aangemelde geval len daalde echter. In 1985 kwamen tot november 1182 meldingen bin nen. In heel 1984 lag dat aantal op 1548. Staatssecretaris Ploeg (Land bouw) ontkent een verband tussen dalende inkomens in de veehouderij en het aantal gevallen waarin die ren werden verwaarloosd. Hij wil dan ook geen maatregelen terzake Slachtoffers eisen straatverbod ex-medestudent AMSTERDAM Twee studentes andragogie aan de Universiteit van Amsterdam, die het slachtoffer zou den zijn van meerdere verkrachtin gen door een medestudent, willen dat deze jongeman niet meer in de buurt van de universiteitsgebouwen komt. De vrouwen eisten dit giste ren in een kort geding. Hun mede student werd vorig jaar tot 10 maan den gevangenisstraf en voorwaarde lijke tbr veroordeeld omdat hij één van de studentes zijn ex-vriendin had verkracht en mishandeld. Sinds november is de man op vrije voeten, maar hij heeft zich niet inge schreven bij de faculteit. HOORN - De politie in Hoorn heeft een onder zoek ingesteld naar de jarenlange verkrachting en marteling van een 21-jarig meisje uit die plaats door een groep mannen. Het meisje durfde pas kort geleden aangifte te doen en de politie heeft in korte tijd al vier mannen aangehouden. kun-' lterftSTRICUM Een man een al te ruime regenjas entelt wat door de v lekwinkel. Echt opval- geh n doet hij niet, zelfs niet d 0 anneer hij deel één van vo in encyclopedie, twee /e 'Jipboeken en een poc- etboek wegmoffelt in de kken van zijn jas en :>sh< uitend de zaak uitloopt. idk ïn orrr winkeldief, maar echte. Deze heer 'rdient met winkeldief- allen zijn brood, maar el volgens de regels. .A. Galavazi (52) uit Cas- icum drijft een advies- ireau dat de kleine en grote detaillist laat zien |°°n at er mis is met de diefs- Ibeveiliging in de win- 11 w 1 Hij neemt daarvoor ®.r s genhandig de proef op som. „Ik kom wel eens winkels die het best te >erio «rgelijken zijn met een abbelton voor dieven. aar kan je alles zo inla ten En de ondernemer de politie maar de schuld even van al die diefstal en", aldus Galavazi. Steeds meer politiekorpsen blazen de preventie van win keldiefstal nieuw leven in, vanuit de overtuiging dat ook een kleine dief geen kans mag krijgen. Door cursussen, zoals deze week door de gemeente politie in Delft begonnen, le ren winkeliers dieven te her kennen en de kansen op dief stal te verkleinen. De politie benaderde juist Galavazi voor de lessen aan de detaillisten, omdat hij één van de weinige onafhankelijke praktijkexperts is in ons land. De Castricummer heeft op verzoek van ondernemers al heel wat winkels doorgelicht. Vooraf werd daarbij de af spraak gemaakt dat het perso neel onwetend zou zijn van de operatie en dat de winkelier een oogje in het zeil zou hou den. Galavazi kwam tijdens zijn „regenjas-missies", zonder overigens door het personeel te zijn gesnapt, al honderden blunders op het spoor. „Vreselijke fouten heb ik ge zien. Een verkeerd gebruik van de bolle spiegels in de winkel kan juist diefstal uit lokken. Ik loop heel anders door een winkel dan een ge wone klant en zie dan dat een dief via de spiegel soms beter het doen en laten van het per soneel in de gaten kan houden dan andersom, zodat hij het juiste moment kan uitkiezen om z'n slag te slaan. Zo ken ik er nog wel een paar. Weten schappelijke boekhandels, waar traditioneel meestal juri dische boeken worden gepikt, hebben hun diefstalgevoelig heid vooral te danken aan de vaak zo gesloten paden: een boekhandelaar heeft immers altijd ruimtegebrek en stapelt maar, tot het overzicht weg is". Zo kan het gebeuren dat er winkeliers zijn die elk jaar maar liefst tien procent diefs- talverlies lijden. Hobby Twintig jaar geleden, toen hij zelf nog in de detailhandel zat, kwam Galavazi voor het eerst in aanraking met winkeldie ven. Hij maakte van de diefs talpreventie min of meer een hobby, die hij sinds anderhalf jaar heeft omgezet in brood winning. Sindsdien praat hij in vaktermen als „criminele en niet-criminele derving" of „lekkage", wat zoveel wil zeg gen als het verschil tussen de theoretische en de werkelijke bruto winst. Een strop die door verkeerde kassa-aanslagen, door produktuitval, maar in de meeste gevallen gewoon door diefstal ontstaat. Nu de concurrentie voor de kleine winkelier steeds moor- dender wordt en de rek uit het efficiënter werken en scherper inkopen is verdwenen, is de aanpak van de winkeldiefstal van sluitpost op de begroting tot speerpunt in het beleid van de winkelier bevorderd. Preventie is meer dan het in de gaten houden van klanten met allerlei technische hulp middelen. De actie met de „steeljas" is er juist op gericht om het personeel te laten zien dat geen enkele zaak helemaal diefstalvrij te maken is, maar wel bijna. Galavazi spoort de diefstalgevoelige punten, tijd stippen en artikelen op en zorgt dat de winkelier er wat aan doet. „De maatregelen hoeven niet eens zo duur te zijn. Vaak gaat het om niet meer dan een andere opstel ling van de goederen. Wie bui ten het zicht van kassajuf frouw, spiegel of camera een prachtige uitstalling maakt voor een diefstalgevoelig pro- dukt als lipstick, vraagt om moeilijkheden. Iedere klant heeft recht op controle", dat is mijn stelregel". Winkeliers klagen vaak dat aangifte doen geen zin meer heeft: het kost te veel tijd en levert te weinig op. Volgens praktijkexpert Galavazi heb ben ze pertinent ongelijk. „De aangifte kan voor de in de kraag gevatte winkeldief al de De heer H.A. Galavazi uit Castricum leert winkeliers dieven te herkennen en de kansen op diefstal te verkleinen. vijfde zijn. De politie kan op grond van zo'n aanklacht be sluiten eens huiszoeking te doen bij de arrestant en zo nog veel meer winkeldiefstallen oplossen. Ik raad de winke liers ook altijd aan de politie op de hoogte te stellen van hun plannen voor diefstalpre ventie. Een surveillerende agent die weet dat detaillist X niks doet om diefstal te voor komen, zal bij een aangifte van die ondernemer niet zo hard lopen". Galavazi verwacht de komen de jaren veel werk voor de be veiligingsexperts. Uit een on derzoek is gebleken dat het Nederlandse volk bij een da lend besteedbaar inkomen en stijgende prijzen eerder voor het stelen uit winkels dan voor bezuinigen in het huishoud budget zal kiezen. „Dat is een vorm van normvervaging waar ik van schrik. Het is mis schien wat cynisch van me, maar volgens mij is de winkel diefstal al tot norm verheven. Als een klant in een winkel ie mand wat ziet wegnemen, zal hij in negen van de tien geval len niet ingrijpen. Tegelijker tijd verwijt die klant in zijn hart de ondernemer dat hij niets doet om diefstal te voor komen". ARJEN VAN DER SAR Al MT »^een epresailles TRECHT Achttien ansportbedrijven zijn an plan represailles te en (een deel van) hun rerknemers te treffen egens deelname aan de 'o oor de Vervoersbond NV uitgeroepen blokka- e-acties medio december orig jaar. Negen bedrij en willen strafmaatrege- in zoals het inhouden an loon tegen hun chauf- ïurs nemen en negen be- rijven stellen individuele rerknemers aansprakelijk oor de schade van de ac- ies. In totaal zijn 96 hauffeurs bij de straf- laatregelen betrokken, heeft de Vervoersbond ,d J NV gisteren meegedeeld. e bond sluit niet uit dat een uV antal geschillen nog wordt - jj ilgepraat. Tegen „hardnekkig ^•ncuneuze ondernemers" zal -Vervoersbond juridische appen nemen of onmiddellij- e actie als de leden bij zo'n J'j ledrijf dat willen. De gedach- en gaan uit naar brievenacties suit aar de klanten van transport- ndernemingen, maar ook ir werkonderbrekingen. Als e nu nog lopende onderhan- elingen over een nieuwe cao of «'oor het beroepsgoederenver- 'oer en de voorgeschreven be- niddeling niets opleveren, zul- jrl en deze bedrijven als „speer- te i iimt" voor acties gaan dienen, Idus de bond. NEW DELHI PvdA-leider Den Uyl erkent dat hij zijn langste tijd in de politiek heeft gehad. Ook realiseert hij zich dat „Nederland en ook mijn eigen partij en achterban, heel nuchter kijken naar de toe komst". Den Uyl heeft dit gis teren gezegd in New Delhi, de hoofdstad van India, waar hij verblijft in verband met een bijeenkomst van de commis- sie-Palme. Gisteren werd bekend dat er in de top van de PvdA plan nen bestaan om niet Den Uyl maar Wim Kok aan te wijzen als beoogd premier. Den Uyl zou nog wel, voor de zevende en laatste keer, als lijsttrekker moeten fungeren, maar met Kok schuin achter zich op de verkiezingsaffiches. Dit stre ven houdt mede verband met de VARA-Vrije-Volk-enquête, waaruit bleek dat de mensen veel meer vertrouwen hebben in Kok dan in Den Uyl en dat de socialisten onder de kiezers ook liever de voormalige FNV-voorzitter als lijsttrekker zouden zien. „Ik ervaar dat als zeer begrij pelijk en ik verheug me er zelfs over. Het bewijst dat er groot vertrouwen is in Kok en dat is een goede zaak voor de PvdA", aldus Den Uyl in New Delhi. Hij zei de steun voor Kok als ook steun voor zich zelf te ervaren. „Er zijn heel reële redenen waarom Kok en ik en de leiding van de par tij vinden dat ik dit keer de lijst nog moet trekken". In de PvdA-top wordt erop gewezen dat het nu te laat is om Den Uyl nog door Kok te vervan gen. Enerzijds zou dat veel weg hebben van „vader moord", hetgeen voor veel mensen aanleiding zou kun nen zijn om niet op de PvdA te stemmen, en anderzijds zou de schijn gewekt worden dat Den Uyl nü pas opstapt, omdat hij niet wilde dat Marcel van Dam (nu voorzitter van de VARA) hem zou opvolgen. Het eerste ludhtverdedi- gingsfregat voor de mari ne, de ..Jacob van Heemsr kerck" is gisteren bij scheepswerf De Schelde in Vlissingen (foto) in dienst gesteld door kapitein-luite nant ter zee J. Waltman (commandant). De kiel van het schip werd op 21 janu ari 1981 gelegd. De marine besloot tot de bouw van twee luchtverdedigingsfre gatten uitgerust met het standaard-missile-1 gelei dewapensysteem (vroeger „Tartar") door desnelle ontwikkeling van de lucht- dreiging ter zee in de jaren zeventig en de daarmee gepaard gaande kortere reactietijd. BB-SIRENE HOUDT TWENTE WAKKER BORNE Het loeien van een BB-sirene heeft in de afgelo pen nacht het Twentse Borne en omliggende gemeenten uit de slaap gehouden gehouden. Gedurende de ruim veertig minuten dat het luchtalarm klonk, belden meer dan dui zend inwoners van Borne en omgeving naar de diverse poli tiekorpsen in Twente om te informeren wat er aan de hand was. Oorzaak van het si- renegeloei was kortsluiting in een PTT-kabel. Volgens de politie zou het meisje al meer dan tien jaar door de mannen op sadistische wijze seksueel worden mis bruikt en is ze daarom al meermalen verhuisd. Volgens verklaringen van het meisje werd zij meermalen vastge bonden, vervolgens onder meer met brandende kaarsen bewerkt en uiteindelijk ver kracht. De mannen, onder wie de vader van het meisje, ken den elkaar onder meer van de biljartvereniging. De politie sluit niet uit dat ook de moe der bij de zaak betrokken is, maar zij werd echter korte tijd na haar aanhouding weer vrij gelaten. In Medemblik, waar het meis je jarenlang heeft gewoond, zijn huiszoekingen verricht, maar de politie vond niet het daar vermoede foto- of film materiaal. De politie in Hoorn is erg voorzichtig met het doen van mededelingen over de zaak, volgens een woordvoer der omdat „dat in een kleine gemeenschap als Hoorn erg moeilijk ligt". AMSTERDAM De be- wonersgroep Oostelijk Ha vengebied in Amsterdam gaat zich verzetten tegen de komst van watervlieg tuigen op het IJ. Er is al een procedure gestart in het kader van de wet openbaarheid van bestuur en er komen acties in sa menwerking met bewo nersorganisaties in Lon den. Op de laatste dag van het vo rig jaar werden plannen be kend voor een luchtlijn met watervliegtuigen tussen Am sterdam en Londen. De plan nen zijn afkomstig van Sea- bird Airlines van zakenman Robert Kok. De vliegtuigen zouden hier op het IJ moeten landen en in Londen op de ri vier Theems. De gemeente Amsterdam heeft zich al be reid getoond proefvluchten toe te staan. De bewonersgroep Oostelijk Havengebied zegt tot nu toe van de gemeente geen informatie over de plannen te hebben gekregen. DEN HAAG De rege ring blijft van mening dat, hoewel is gebleken dat de koninklijke marine over meer informatie beschikte dan is verstrekt aan de bewindspersonen, er geen sprake is geweest van doelbewust verhullen van feiten. Dit schreef staats secretaris Van Houwelin- gen van defensie gisteren aan de Tweede Kamer. Hij antwoordt daarmee op vra gen uit de Kamer over het rapport van de Algemene Re kenkamer inzake besluitvor ming en uitvoering van de ontwikkeling van het Walru s-project. De kosten van dit project, waarin het gaat om de ontwikkeling van een nieuwe duikboot, bleken onverwacht nogal fors te zijn overschre den. Gebleken is dat de bestaande richtlijnen ten tijde van het Walrus-project niet voldoende waren om op het niveau van dé centrale organisatie en de bewindspersonen controle en overzicht over het project te krijgen. Daar is sinds '84 ver betering in aangebracht. Marinewerven Minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) heeft er gis teren, na overleg met minister De Ruiter (Defensie), op aan gedrongen dat de marinewer ven Koninklijke maatschappij De Schelde (KMS), Rotter damse droogdokmaatschappii (RDM) en Wilton Fijenoord (WF) hun krachten hoe dan ook moeten bundelen. De mate waarin de werven daar toe bereid zijn zal bepalend zijn voor de steun die de over heid gaat geven aan het ver krijgen van exportorders. Te gen een werf die niet wil sa menwerken worden sancties getroffen. Van Aardenne acht een bun deling van de drie werven no dig omdat de markt verzadigd is. Alleen door een gerichte sa menwerking zouden alle drie werven kunnen overleven, al dus de bewindsman. De over heid heeft grote financiële be langen in de drie werven. KMS kreeg in het verleden 337 miljoen gulden steun van de overheid, RDM 207 miljoen en WF 25 miljoen. Bij de drie werven samen werken onge veer 6000 man. RIEMELS eN NOU 1ST JE ZELF 8ANG DTr WT Op DE HOEV/EEcHeiD KADO'S lerftaitciNC HeefT- wr r DEN HAAG De ka mercommissie voor de rijksuitgaven heeft in het diepste geheim betrokke nen bij het Nederhorst- drama gehoord. Het be raad vond plaats met het oog op een overleg met een aantal bewindslieden over de zaak dat medio februari plaatsvindt. De kamercommissie, onder leiding van D66-fractievoor- zitter Engwirda, hadden vooral veel belangstelling in de overeenkomst tussen de staat, het vroegere OGEM- concern en Nederhorst uit 1979. In dat jaar liet OGEM weten geen belangstelling meer te hebben in de over name van de Nederhorst- bouwbedrijven waar men vanaf eind 1975 wel het ma nagement over voerde. OGEM kon volgens die over eenkomst de bouwbedrijven Nederhorst zonder verlies weer loslaten. De overheid verplichtte zich ertoe de af- faire-Nederhorst vervolgens ordelijk af te wikkelen. De overeenkomst heeft de over heid ongeveer 200 miljoen gulden gekost In de affaire Mercon, het be drijf dat de staalpoot van Ne derhorst heeft overgenomen, heeft oud-minister Boersma (van sociale zaken in het ka binet-Den Uyl) verklaard niet uit te sluiten dat hij fou ten heeft gemaakt bij afspra ken met Mercon, een dochter van Hollandia-Kloos, het be drijf van de familie Lubbers. Volgens die afspraken zou Mercon voormalig personeel uit het Nederhorstconcern overnemen. Boersma sloot ook niet uit dat alle verhalen over zwartwerkers bij Mer con en het niet nakomen van afspraken, zoals gemeld in de VAR A-documentaire van vorige week, onwaar zijn.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3