Einde liefdadigheidshows in zicht? Dood Nelson veroorzaakt door cocaïne-brand 'Surla tête' onderhoudend Weinig belangstelling voor Nederlandse muziek1 NISSAN. JE BLIJFT ERIN RIJDEN. fCUNST CcidócSotuant DONDERDAG 16 JANUARI 1986 PAGINA D WASHINGTON De Ameri- kaanse autoriteiten vermoeden dat het vliegtuig van popster Rickie Nelson op oudejaarsa vond is neergestort als gevolg van een cocaïne-brand. De brand zou zijn ontstaan toen Nelson bezig was te „freeba- sen", zo meldt de Washington Post van gisteren. In het li chaam van Nelson zou een meetbare hoeveelheid cocaïne zijn aangetroffen, die nog niet zover was opgenomen dat het werkzaam was, aldus de Post. Bij „freebasen" wordt cocaïne gemengd met ether of ammo niak. Als de chemicaliën zijn verdampt, wordt de cocaïne veelal in een glazen pijpje ge rookt boven een vlam. De piloot en de co-piloot, die het ongeluk overleefden, heb ben verklaard dat zij gepro beerd hadden met het toestel te landen, nadat brand was uitgebroken in de passagiers ruimte. In het wrak werden volgens de Post ook spuitbus sen met drijfgas gevonden die bij freebasen kunnen worden gebruikt. De meeste daarvan lagen echter in het bagage ruim. De piloot en de co-piloot had den na het ongeluk geen res ten van alcohol of drugs in hun bloed. Bij het ongeluk met de DC3 van Nelson kwamen ook Nelsons verloofde en vijf leden van zijn band om het le ven. Zij waren op weg naar Dallas voor een oudejaarsa vondconcert In eerste instantie werd een gebroken brandstofleiding als oorzaak van het ongeluk aan gewezen. Die mogelijkheid wordt nog niet helemaal uitge sloten. De zwarte komiek Richard Pryor kwam in 1980 bijna om het leven, toen een brandbaar mengsel van drugs in zijn ge zicht explodeerde. Een woordvoerder van de Na tionale Transport Veiligheids raad noemde net bericht in de Washington Post overigens „speculatief". Volgens hem zijn er geen bewijzen te vin den voor de in de krant opge voerde stelling. De raad be schikt nog niet over de rap porten van de lijkschouwer. LEIDEN Je kan rustig zeg gen dat het LAK met 'Sur la tête' gisteren een driedubbele première uitbracht De eerste LAK-produktie was tegelij kertijd het debuut van Ingrid van Frankenhuyzen als tekst schrijfster en als regisseuze. Hopelijk blijft het voor al deze drie kanten van 'Sur la tête' niet bij de eerste en enige keer. Het verhaal is eenvoudig: Do minique is tevreden met haar aangepaste bestaan-met-baan tje, dat ze alleen nog door en huwelijk aangevuld zou willen zien. Barbertje leeft op en van de straat en is vrij, zij het zon der luxe en zekerheid, en met haar verzonnen kinderen als 'reisdoel'. Zij werkt als kataly sator op Roos, die een etage deelt met Dominique, onge veer hetzelfde leven leidt als zij, en daar steeds minder te vreden mee is. Roos gaat met Barbertje mee op haar reis, en het stuk eindigt met een mo noloog van Dominique, die ironisch haar keus voor het niet-geïdealiseerde huwelijk uitspreekt. Van Frankenhuyzen presen teert het verhaal in scènes uit het leven van de drie vrou wen, die vaak verrassend in elkaar overlopen. Als Roos bij Barbertje gevlucht is voor de zakenman die met haar wil trouwen is dat te begrijpen uit de brief die ze met Barbertjes hulp hardop probeert te schrij ven. Het verhaal uit de brief gaat over in een dialoog met Dominique, waardoor duide lijk wordt dat het een paar da gen later is. Zo worden op een slimme manier scheidingen tussen scènes vermeden, die al veel voorstellingen vermoord hebben door het ritme daar volledig uit te halen. Een met gevoel voor humor gemaakt filmpje toont het ver leden van Barbertje. De dialo gen zijn meestal to the point en vaak grappig, al kan er nog meer weggelaten worden. He lemaal in evenwicht is de voorstelling niet. Het eerste, deel was het minst interessan te, zowel in tekst als qua spel. Vooral Marlies Schouten als Dominique (de moeilijkste rol) had met dat realistisch ge speelde deel moeite. Het stak ongunstig af tegen de meer ge stileerde en af en toe absurd aandoende scènes daarna. Sommige stukken duurden te lang en hadden te weinig spanning. Een voorbeeld daar van is de minimal-bewegings scène, waarin de al voldoende opgevoerde verveling tot uit drukking komt. Het spel van Marian Vijsma (Roos) was vooral naarmate het stuk vorderde aangenaam natuurlijk. Katarina Rejger (Barbertje) ging naar mijn smaak iets te lang door met het publiek, maar wist veel te maken van de rol die zich goed leent voor extravert spel. Humor, inventiviteit en een oppervlakkige behandeling van het thema maakten 'Sur la tête' aangenaam en luchtig. U kunt de voorstelling vanavond nog zien in het LAK-theater. DICK VAN TEYLINGEN Techniek dreigt muziekbeoefening te overschaduwen NIJMEGEN Bij de muziekbeoefening dreigt de technische apparatuur de mens in de schaduw te stellen. Er is een „automa tisch instrumentarium" ontstaan, dat perfecter, betrouwbaarder en gestandaardiseerder werkt dan de uitvoerder en deze bijna overbodig maakt. Daarmee dreigt een grote creativeit verloren te gaan. Dat concludeert de Nijmeegse musicoloog drs. H. Smeii- sters in zijn studie „de muziek in de greep van de technologie waarop hij gisteren promoveerde tot doctor in de letteren aan de katholieke universiteit in Nijmegen. Volgens Smeijsters dienen er grenzen te worden gesteld aan automatisering in de muziek. „Componisten moeten muziek schrijven die uitvoerbaar is, zo wel door amateurs als door professionele beoefenaars". In zijn studie signaleert hij een streven de mens te vervangen door een technisch apparaat en de opvatting dat de mens functioneert of dient te functioneren als een machine. Volgens hem worden ta ken van de componist door computers overgenomen, terwijl de muziek na een druk op een knop ten uitvoer wordt gebracht door een technisch apparaat. (encode0"^ forma*" Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. j noteeralsnieuweabonneem.lv.. I NAAM: i POSTCODE/PLAATS 1 TELEFOON: 1 Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt bet abonnement betaald per: □kwartaal I automatisch per maand Giaar i stuub een luxe handdoek naar: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2 btuur de bon ingevuld aan de Leiose coui I 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). i5*Ccick>c2omm;t HILVERSUM Het ein de van liefdadigheidshows op televisie lijkt in zicht. De berichten over tegen vallende opbrengsten van lotenverkoop geven aan dat de Nederlandse televi sie-kijker wat liefdadig heid betreft, verzadigd is. Ook programmamakers wor den moe van liefdadigheid. Zo heeft Willem Ruis inmiddels meegedeeld na dit seizoen met de „Sterrenshows" te stoppen omdat hij vindt dat de omroe- gramma-manager, hebben ge pen weer eens zelf de kosten zegd dat zijn omroep slechts moeten dragen. De publiciteit 35.000 gulden per aflevering rond vrije producent Joop van van de loterij-snow „Wedden den Ende over zijn vermeende dat...?" betaalt. Deze bewering fraude en trucs om zich te ver rijken door middel van de te levisie-shows „Wedden dat...", „Showbizzquiz", „1,2,3-shows" „Sterrenslag" zijn daar- is volgens de omroep volstrekt onjuist. „De heer Buurman heeft aan de verslaggever van het weekblad desgevraagd slechts verklaard dat het uur- 'g naast geen echte stimulans bedrag dat voor de televisie voor de kijker tot het kopen show ter beschikking staat, ge- van loten. middeld 35.000 gulden be draagt. De AVRO betaalt voor Natuurlijk klopt het artikel, „Wedden dat...?" alleen al in dat in Nieuwe Revu staat afge- de vorm van programmakos- drukt van geen kanten. Zo zou ten - in geld en niet via aller- Kees Buurman, AVRO's pro- lei doorberekeningen - een zeer hoog bedrag, namelijk 180.000 gulden per program ma, exclusief btw". Het is slechts een van de voor beelden. Volgens de omroepen KRO, TROS, AVRO en produ cent Joop van den Ende staat het artikel bol van de fouten. De vraag is echter wat het pu bliek het best zal bijblijven, het artikel met al zijn onjuist heden of het weerwoord van Van den Ende. In een commentaar Iaat de producent weten, in overleg met zijn advocaten te hebben besloten niet naar de rechter te zullen stappen. Van den Ende: „Het enige dat de i spraak van de rechter oj vert, is een rectificatie. Daa eigenlijk alleen het blad bij baat, want het stimuleert oplage-cijfers. Mensen zijn eenmaal nieuwsgierig en 'f len ook graag die rectifici I lezen". u De beschuldigingen is Van i e Ende overigens niet in de ki de kleren gaan zitten. „Ik b ten onrechte, onbetrouwb genoemd. Zoiets komt h aan, vooral omdat ik in eerlijkheid en openh werk". HANS PI bittere opmerking, dat de Ne- Zetde Alabachconcert: Ensemble derlander vrijwel geen belang- Der bleue Reiter o.l.v. Harry Spar- stelling heeft voor muziek van rfM luL°Mc uad*eP' eigen bodem. En daar kwam aoDraan: Mildred Adeem* all Aula nog bij het irriterend geschuif en beweeg van twee videoca mera's met hun bedieners, waardoor de concentratie wel gestoord werd. Blijft dit zo bij elk concert in deze aula? Er zaten ternauwernood twin tig mensen in de aula van het Museon, gisteravond bij het zesde Alsbachconcert van de Nederlandse muziek. Willem Noske heeft wel gelijk met zijn Moet men nu na deze concert serie constateren, dat dit alles vechten tegen de bierkaai is en dat men er maar mee moet stoppen? Zo ver wil ik niet gaan, maar wel zou ik willen pleiten voor een nog strengere selectie van wat wel en niet de moeite waard is. Want wat er nu geboden werd, zou ik het betere epigonenwerk willen poneren, weten hoe ze een motief verder kunnen leiden, maar ze wetpn niet er bijtijds mee op te houden; de kunst, die de grote meesters precies verstaan. Zo kabbelde de mu ziek van Leo Smit's Kwintet vrolijk, soms wat springerig voort, zoals het een liefhebber van Franse muziek betaamt, en Arie Verhaars Divertimen to bevat aardige, eenvoudige speelmuziek. Henri Zagwijn staat meer dan de twee ande ren onder Duits-romantische aanhankelijkheid betuigt a Mahler, Rich. Strauss J Brahms; een goed geschrev werk, maar te lang. enr Het ensemble Der Blaue R ter onder leiding van Haim. Sparnaay voerde dit alles t ie'c kwaam uit, waarbij Mildi L' Alkema en Claron McFadd invloed in zijn fraai zingbare de zangsolisten waren. 1 liederen, en het meest uitge- lijk had ik me, afgaande sproken schrijvend hoogromantisch-Duitse idioom is Jan van Gilse in zijn Nonet, waarin hij onomwonden zijn van dit ensemble, ander, expressionistisch pi het leuke vaneen nissan trend isdathu zoveel extras extra hst: Nissan auto's zijn van nature al mcér dan compleet uitgevoerd. Met de Nissan Trend doen we er nog een schepje bovenop. De Nissan Micra "Trend, de Nissan Cherry Trend en de Nissan Sunny Trend hebben een hele rij extra's extra gekregen. Tot zo'n f2.500,- om precies te zijn, waarvoor u bijna niets betaalt. Zie hoe de Nissan Trends verrijkt zijn: DE NISSAN MICRA TREND. 3-Deurs model, 1.0 liter motor. Met extra's: - speciale stoelbekleding - speciale por tierbekleding - sportief stuurwiel - 2 van binnenuit verstelbare buitenspiegels - tapijtbekleding in kofferruimte - gescheiden neerklapbare achterbankleuning - speciale pookknop - rriake-up spiegeltje - kaartenvak aan portieren - aërodynamische wieldoppen - witte bies in bumpers en zijstrips - grille in carrosseriekleur - spadappen vóór en achter - Trend badge op de achterzijde. Leverbaar in wit en (tegen meerprijs) grijs metallic, rood/zwart two-tone, of zwart/ grijs metallic two-tone. - DE NISSAN CHERRY TREND. 3-Deurs model, 1.3 liter benzine - of 1.7 liter dieselmotor. Met extra's: - speciale stoe len met exclusieve bekleding - speciale portierbekleding met stoffen gedeelte - kaartenvak aan portieren - sportief stuurwiel - speciaal zwart dashboard - 5-versnellingsbak (is extra op benzine versie) - volledig beklede kofferruimte - zwarte portier/raamomlijsting - 2 van binnenuit verstel bare buitenspiegels - aërodynamische wieldoppen - accent striping - achterruitwisser/sproeier - Trend badge op de achterzijde. Leverbaar in wit en (tegen meerprijs) blauw metallic of grijs metallic/zwart two-tone. DE NISSAN SUNNY TREND. 4-Deurs model, 1.3 liter benzine- of 1.7 liter dieselmotor. Met extra's: - 4-deurs i.p.v. 2-deurs - velours stoelbekleding - sportief stuurwiel - speciale portierbekleding met stoffen gedeelte - grote hoofdsteunen vóór - 5-versnellingsbak (is extra op benzineversie) - in hoogte verstelbaar stuur op 1.3 benzineversie - kaartenvak aan linker portier - achterbank met aange bouwde hoofdsteunen - armsteunen met opbergvak - 2 van binnenuit verstelbare buiten spiegels - accent striping - aërodynamische wiel doppen - Trend badge op de achterzijde. Leverbaar in wit en (tegen meerprijs) metallic-blauw of-grijs. U kunt deze zeldzame en buitengewoon gewilde Trends het beste in de showroom van de Nissan dealer van dichtbij komen bekijken. Met het oog op het unieke voordeel en het gelimiteerde aantal Nissan Trends, lijkt het ons geen overdreven aanbeveling als u daar niet te lang mee wachtDaarom: tot straks. DE NIEUWE NISSAN CHERRY TREND IN DIESEL 2| DE NIEUWE NISSAN SUNNY TREND 19245" V.A. I va 21445, Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leyden B.V., Frederik Hendrikstraat 2. tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Herengracht 79, tel. 071-146741. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.V.. Oranjelaan 74, tel. 02521-17550. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedrijf Beugelsdijk, Hoofdstraat 158, tel. 02522-31020

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16