Ij Leiden: congres- en conferentiestad Somcwit ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Eigenlijk valt er hier niets meer te openen g' Linksafverbod baart bedrijven zorgen Gemeenten trachten =lKlmnet reclame- v inst af te snoepen Televisie-zenders worden BBC-UITZENDINGEN gewijzigd en uitgebreid eigen auto naar Leiden geto gen, zo vertelde Kuijers. Maar die ene wagen kon er gisteren ook nog wel bij in het met blik verstopte Leiden. De toeschou wers in de volle Waag rea geerden vrij lauw op het uit reiken van de pullen. Er werd pas echt enthousiast geklapt toen Dick Wansink, grote man achter de jazzmarathon, voor het voetlicht werd geroepen. Wansink, eigenaar van jazzca fé The Duke was er echter niet en daarom kwam zijn vrouw naar voren om het wijn kistje met de drie cola fles jes (zijn favoriete drankje naar het schijnt) in ontvangst te ne men. Het optreden van Kuijers werd gevolgd door het ver strekken van het medisch bul letin over de toestand van de tien leden van het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap (LSJG), die er op dat moment 71 uur van de 120 uur durende jazzmarathon hadden opzitten. Er bleken geen medische pro blemen van enige importantie te zijn, zo werd gemeld. De he ren musici zagen er inderdaad niet al te slecht uit. De mees ten oogden wat bleekjes en hadden enigszins holle wan gen, maar dat alles had geen enkele invloed op de kwaliteit van de muziek. De Waag zat gisteren niet voor niets voor de vierde avond op rij tot de nok toe vol, van de eerste LP van de studenten-band zijn in middels ruim 200 exemplaren aan de man gebracht. Overi gens, het tiental van het LSJG kruipt regelmatig onder wol en kan dus al slapend de nodi ge energie voor de volgende sessie opdoen. Vanmorgen rond zes uur bleek de kroe gentocht-avond zoveel van de krachten van de muzikanten te hebben gevergd, dat maar een pauze van een uurtje werd ingelast. Geen muziek dus en een onderbreking van de ma rathon die nagenoeg niemand in de gaten zal hebben gehad, omdat alle liefhebbers op dat moment al op één oor lagen. Niet alleen voor de deuren van De Waag verzamelden zich gisteren Tientallen jazz liefhebbers. Voor veel van de meer dan vijftig cafés die on derdeel waren van het net werk van de kroegentocht stonden mensen in groepjes voor de deur, wachtend tot ze eindelijk naar binnen moch ten. Want ondanks het feit dat er weer meer etablissementen dan vorig jaar aan de kroegen tocht meededen, konden de cafés de stroom van bezoekers nauwelijks verwerken en wer den de bierpompen danig op de proef gesteld. Ook de drie borrelbussen puilden regelma tig uit en de straten waren vol met mensen op zoek naar de volgende kroeg. In veel geval len was er van een kroegen tocht echter geen sprake meer; wie eenmaal een goed plekje in een gezellige kroeg had be machtigd, verhuisde niet meer. „Blijf zitten waar je zit", was het motto. Incidenten waren er bijna niet. Er waren slechts enkele meldingen van geluidsover last. Wel werden in de loop van de nacht veel ruiten ver nield. Zo sneuvelden ruiten aan de Haarlemmerstraat, twee aan de Breestraat, de Diefsteeg, de Pieterskerk- choorsteeg en Nieuwe Rijn. In verband met vernieling van een grote winkelruit a$n de Breestraat werd een 18-jarige jongen uit Alphen aangehou den. De jongen was zo agres sief dat hij in de boeien gesla gen moest worden, voordat hij mee kon naar het bureau. KEES VAN HERPEN LEIDEN Het is dat er een traditie in stand moest worden gehoudenanders had wethouder Fred Kuij ers net zo goed thuis kun nen blijven. Kuijers moest gisteravond de Leidse Jazzweek officieel ope nen. Dat gebeurde in de Waag, het monumentale gebouw waar sinds zon dagavond continu jazz wordt gespeeld. Met het openen van de jazzweek werd dus behoorlijk ver achter de feiten aan ge hold. Maar, dat moet ge zegd, de wethouder had de situatie aardig door. „Eigenlijk valt hier hele maal niets meer te ope nen", zei hij eerlijk tot de stampvolle zaal. Het pu bliek onderging de ope ning geduldig en ging vervolgens op kroegen tocht langs de ruim 50 ca fés. De belangstelling voor dit laatste evenement was wèèr groter dan vorig jaar en er waren slechts enkele kleine ongeregeld heden. Zoals in andere jaren bestond de opening van de jazzweek uit het voltappen van porcelei- nen bierpullen die vervolgens werden overhandigd aan per sonen die zich op de een of an dere manier verdienstelijk hebben gemaakt voor de Leid se jazzweek. Zo kreeg de di recteur van de NZH een volle pul omdat hij jaarlijks gratis borrelbussen langs de kroegen laat rijden. De baas van het bedrijf dat „doet" in openbaar vervoer was overigens met de Forum Burgemeester C. Goekoop leidt morgenmiddag een poli tiek forum in het Agnes Col lege aan de Eijmerspoelstraat 3. Het gezelschap bestaat uit: Ria Beckers (PPR), Joep de Boer (CDA), Fred Kuijers (VVD), Jeltje van Nieuwen- hoven (PvdA) en Elida Wes- sel. Leerlingen van 4 Havo van het Agnes werken met het oog op de komende ge- meenteraads- en parlements verkiezingen aan een project over verkiezingen. Het fo rum, dat om twee uur begint, is een bekroning hiervan. Zoekt „Zoekt en gij zult vinden" is het thema van een bijeen komt die zondagavond 19 ja nuari wordt gehouden in het gebouw van de Baptisten Ge meente aan de Oude Rijn 3-5. Spreker is J.F. de Leeuw, medewerking wordt ver leend door de Camping Sin gers. De bijeenkomst begint om half zeven. Japan In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat 1 wordt zondag 19 ja nuari de film „De familie Hanawa" gedraaid. De film, die om drie uur begint, gaat over een uit drie generaties bestaande Japanse familie Hanawa. Deze documentaire laat aan de hand van inter views met de familieleden zien, dat ondanks de vele so ciale veranderingen in Japan nog veel oude waarden be houden zijn gebleven. Vrouw en arbeid De werkgroep Vrouw en Ar beid houdt in het Volkshuis een cursus voor vrouwen die weinig of geen opleiding heb ben genoten en die betaald werk willen gaan doen, een eigen bedrijf willen beginnen of een opleiding willen gaan volgen. De cursus duurt 8 maanden en wordt geheel be taald uit subsidies van het ar beidsbureau. De eerste cursus wordt woensdagochtend 19 februari gegeven. Inlichtin gen en opgave bij Hannie van Dijk (Stichting Welzijn) tel. 254892. Saxofonist onwel LEIDEN De 51-jarige saxofonist G. Rigter is gisteravond tijdens een optreden in café Odessa aan de Hoge Woerd on wel geworden en naar het Academisch Zieken huis overgebracht. De man was nog maar net aan het optreden begon nen toen hij omstreeks tien over negen instort te. Hij was waarschijn lijk oververmoeid. De beeltenis van de saxofo nist siert de affiches van de Leidse Jazzweek, die op tal van plaatsen in Leiden zijn opgehangen. DONDERDAG 16 JANUARI 1986 PAGINA 11 Inbrekers op dak gegrepen LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht twee in brekers op heterdaad betrapt en hen op de nok van een dak in de kraag gegrepen. De twee Leidse daders, res pectievelijk 22 en 26 jaar, waren uit op de goederen van een speelgoedzaak in de Nieuwstraat. De politie nam er een kijkje omdat de twee zich daar verdacht ophielden. Bij nader onderzoek bleek dat een deurruit op het dak kapotgeslagen was en dat binnen in het pand diverse vitrines waren ingeslagen, de kassalade open stond en allerlei spullen op de grond gegooid waren. De agenten vingen bovendien nog net een glimp op van de twee mannen die zich in het pand trachtten te verbergen. Zij ontsnapten via een ander raampje het dak weer op waar de politie hen tenslotte aan kon houden. De brandweer moest eraan te pas komen om de „klim mers" weer naar beneden te krijgen. De inbrekers ble ken geld uit de kassa gestolen te hebben en allerlei speelgoed dat zij onder een geparkeerd staande auto hadden verborgen. Slagersin de prijzen LEIDEN Het Instituut voor Ambachtelijke Slagersproduk- ten heeft een aantal slagers onderscheiden voor de kwali teit van hun zelfgemaakte pro- dukten. De slagers B. de Mooij uit Rijnsburg, P. Pauëlsen uit Noord wijk, Van der Meer uit Roelofarendsveen, J. Vooijs uit Katwijk aan Zee, A. de Jong uit Nieuwkoop en Koekenbier en H. Visser uit Leiden ont vangen op 20 januari uit han den van acteur Jules Croiset de onderscheiding. In het to taal zijn 637 van de in het to taal 8500 slagers in Nederland onderscheiden door het IAS. LEIDERDORP/LEIDEN Leidse bedrijven die op het industrieterrein De Waard zitten volgen de ontwikke lingen rond het verkeerscirculatie plan in Leiderdorp met enige zorg. Het gaat dan met name om het link safverbod dat het gemeentebestuur wil instellen op de Van der Valk 'Boumanweg bij de Spanjaardsbrug. Deze brug, één van de toegangspoor ten tot Leiden leidt via de Lage Rijn dijk vrijwel rechtstreeks naar het in dustrieterrein De Waard. De firma Metavo BV (labels, naamplaatjes, stic kers) aan de Willem Baren tzstraat heeft zich in een brief rechtstreeks tot de Leiderdorpse gemeenteraad gewend. Directeur J.A.TH, van Dam protesteert daarin met klem tegen de plannen van de gemeente. „Wij hebben begrepen dat de veron derstelling dat het hier gaat om een sluiproute aan de basis ligt van het plan. Dat geldt echter niet voor ons. Voor onze medewerkers uit Leider dorp, Zoeterwoude en Alphen is dit de meest logische route. Dit geldt voor meer bedrijven op industrieter rein De Waard", aldus de heer Van Dam. LEIDEN „Door meer congressen en conferen ties naar Leiden te halen, wordt de reputatie ver sterkt van de Leidse uni versiteit als de meest in ternationaal georiënteer de universiteit in ons land. En deze internatio nale contacten zullen voor de ontwikkeling van de Leidse universi teit steeds belangrijker worden". Dit zei mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit gistermid dag bij de installatie van het Leids Congres Bu reau (LCB). Dit bureau moet het congres- en vergaderbezoek in de Leidse regio stimuleren en is door een gezamenlijk initia tief van universiteit en ge meente Leiden tot stand ge komen. Het nu nog kleine congresbureau, dat gevestigd is in het Eijsinga-huis aan de Rijnsburgerweg 100, heeft voorlopig twee jaar de tijd gekregen zich te bewijzen. Veel kennis en ervaring op organisatorisch gebied zal op gedaan worden bij de Boer- haave-commissie, die onder leiding van professor Daems al vele congressen organi seerde in het kader van na scholingen voor artsen. Het is overigens niet de bedoeling dat het congresbureau de or ganisatie van symposia door de Boerhaave-commissie gaat overnemen. Het bureau zal wel de efficiëntie bij de orga nisatie ervan vergroten. De VVV gaat het bureau ter zijde staan voor wat betreft de dienstverlening, zoals bij voorbeeld het onderdak brengen van de deelnemers. Het Gewestelijk Arbeids Bu reau (GAB) zal het initiatief in de proefperiode financieel ondersteunen met zo'n 150.000 gulden. Dit vanwege de mogelijke positieve gevol gen voor de werkgelegen heid, die de komst van ver gaderingen en congressen naar deze regio, met zich mee zou kunnen brengen. Uni versiteit en gemeente hebben respectievelijk 85.000 gulden en 84.000 gulden beschikbaar gesteld als renteloze lening. Wethouder J. Fase, van eco nomische zaken, haalde in haar toespraak de toeristische beleidsnota van de gemeente „Leiden de moeite waard" aan, waarin het belang van een centraal congres- en ver gaderbureau voor Leiden en de regio wordt onderstreept. Zij noemde in dit verband vooral de positieve economi sche gevolgen die één en an der met zich mee zou kunnen brengen. Volgens Cath bestond er ook bij de universiteit een toene mende behoefte aan een pro fessionele ondersteuning voor symposia, conferenties en congressen. „Vaak wer den initieven hiervoor niet uitgevoerd, vanwege de grote rompslomp, die het met zich mee zou brengen". Twee wereldcongressen, die vorige jaren nog in Amerika en Japan plaats vonden zul len in 1987 en 1988 in Leiden plaats vinden. Volgend jaar zal er een congres met zo'n 300 deelnemers worden ge houden over sanskriet en het jaar daarop staat een congres over hynose op het program ma, waaraan zo'n 1100 men sen deelnemen. De organisa tie van deze congressen komt echter nog niet voor verant woordelijkheid van het nieu we congresbureau. De Boer- haave-commisie heeft nog voor de komst van deze beide wereldcongressen gezorgd. 3ï Boven: Dingeman's Jazz Band bespeelde de overvolle kroeg 'In den Ouden Mare- poort. Onder: Sfeer te over bij de Evergreen Jazz Band in 'Bel- levue'. WETHOUDERKUUERSOPENTJAZZWEEK, MAAR: BETER TE ONTVANGEN LEIDEN/LEIDERDORP De televisie-kijker in Leiden en de regio staat de komende jaren een hoop geknutsel aan zijn televisietoestel te wachten. Door een uitbreiding van het aanbod van het aantal zenders zullen tot twee maal toe de zenders door elkaar gehusseld worden. In de loop van het jaar zal het aanbod verrijkt worden met Sky Channel (in Voorschoten reeds te ontvangen) en naar verwacht wordt Filmnet. Hiervoor zal slechts een enke le zender binnen de afstemmo- gelijkheden van de televisie van plaats veranderen. Vol gend jaar juli echter wordt het aanbod tot achttien zenders uitgebreid met als gevolg dat het merendeel van de zenders op een andere frequentie wordt geplaatst. Nieuwe zen ders zijn dan Europa TV en Super Channel (de sateliet-op- volger van Anglia tv). Boven dien wordt dan meer plaats in geruimd voor TV5 en Sky Channel. Het verschilt per ge meente welke zenders ontvan gen zullen kunnen worden. Leiden en Voorschoten heb ben bijvoorbeeld voldoende capaciteit om het aanbod tot achttien zenders uit te breiden maar andere gemeenten zullen het met minder moeten stel len. De wijzigingen zullen met een uitgebreide voorlichtings campagne worden begeleid. Volgend jaar zal naar ver wacht wordt ook een nieuwe straalverbinding in gebruik worden genomen die het mo gelijk maakt de programma's van de BBC goed te ontvan gen. Het is nog niet duidelijk of dit ook gepaard gaat met een verhoging van de abonne mentsprijs op de kabel. De kosten bedragen naar schat ting 40 cent per abonnee. Bin nenkort zal een technische wijziging worden aangebracht die in elk geval enige tijdelijke verbetering van de ontvangst van de Engelse zenders zal be tekenen. Radioluisteraars kunnen zich verheugen op de komst van een radiozender die via de sa- teliet wordt aangeboden. De kwaliteit hiervan zou gelijk zijn aam die van de compact disc. Op de kabel is bovendien ruimte geschapen voor uitzen dingen van Omroep West, de lokale omroep vanuit Den Haag. vernielt uit Uit jaloezie heeft 28-jarige Leidenaar gister inboedel van man uit Leiden geslagen. Reden de woede-uitbarsting was de ex-vrouw van de ver ier sinds enige tijd de |endin van het slachtoffer js. Gisteren toog de jaloerse an naar de woning van de euwe vriend van zijn ex- ouw in de Marnixstraat en rnielde diens interieur. De der is aangehouden. Vrouw rijdt gracht in Rotonde deels afgesloten LEIDEN Een 32-ja- rige vrouw uit Leiden is gistermiddag in de gracht gereden. De vrouw reed in de Ar senaalstraat in de rich ting van Sebastiaans- doelen. Zij nam een bocht naar links te ruim, verloor de macht over het stuur en reed het water in. De vrouw kon tijdig uit haar voertuig ko men en kwam met de schrik vrij. LEIDEN In tegenstelling tot eerdere berichten zal de Plesmanrotonde niet vrijdag nacht, maar maandagnacht ge deeltelijk afgesloten zijn. Dit in verband met werkzaamhe den voor het doortrekken van pijpen voor de stadsverwa- ming van de Morsingel naar de Plesmanlaan. Van maan dagavond 19.00 uur tot dins dagochtend 7.00 uur is slechts één buis van de Plesmanroton de geopend. Daardoor zal ver moedelijk wat vertraging voor het verkeer ontstaan. EIDEN/LEIDERDORP kabelexploitanten in de eidse regio, doorgaans de ge- eentebesturen, hebben gis tra vond afgesproken zich tnsgezind te zullen opstellen de onderhandelingen met nnet. Filmnet heeft de ge- inten gevraagd om één ka il op de kabel te mogen hu- in om daar speelfilms op uit zenden. De gemeenten wil- Filmnet niet alleen tn fikse vergoeding voor het •bruik van de kabel maar illen ook een deel van de jinst van eventuele reclame- itzendingen opeisen, ilmnet heeft de exploitanten iderd met het aanbod een 'oeding van een gulden te tien per aansluiting alsme- een vergoeding per aange belde abonnee. Met een aantal ite gemeenten in Nederland jn reeds dergelijke contrac- in afgesloten. Het Leidse ge- leentebestuur heeft met het Irijf een overeenkomst op- iteld waarbij Filmnet 1.000 gulden betaalt voor de iur van de kabel voor negen Een tweede voorwaarde folgens een woordvoerder is iiden de eerste gemeente in Ierland die dat toepast) is it Filmnet de gemeente een 9 Vergoeding betaalt wanneer legonnen wordt met reclame- P^Titzendingen. Op dit laatste "int zijn de onderhandelingen stgelopen. Volgens dezelde (oordvoerder omdat Filmnet uit de reclameuitzendin- tn de winst verwacht. Leiden ibruikt de inkomsten om de ipaciteit van het kabelnet uit breiden. de gemeenschappelijke re- ïling, het bestuurlijk orgaan it de mast in Oegstgeest be- ;rt en waarin een aantal ge- mtebesturen is vertegen woordigd, werd het de ge- leente Leiden gisteravond 'alijk genomen dat zij geen erleg heeft gepleegd voor Imnet voorafgaande aan de derhandelingen. Het is na- dijk de gemeenschappelijke jeling die een kanaal voor Imnet ter beschikking moet Illen. Dat besluit werd pas iteravond genomen. Omdat «iden daar op vooruit is gelo en, zou ze de onderhande- ingspositie van de andere ge- enfpeenten hebben verslechterd, 'as het verwijt aan voorzitter Fase die ook voorzitter is an Stadskabei Leiden. Men 'as bang dat Filmnet reeds ver een kanaal zou beschik- en voordat de regiogemeen- ?n de onderhandelingen had- en kunnen afronden. Zelfs werd gedreigd het voorstel om een kanaal ter beschikking te stellen af te wijzen waardoor Filmnet niet in Leiden uit zou kunnen zenden. De Leidse wethouder P. Bor- dewijk redde de zaak door voor te stellen dat Leiden niet met Filmnet in zee zou gaan wanneer deze niet niet bereid zou zijn eenzelfde overeen komst aan te gaan met de re giogemeenten als ook met Lei den wordt gesloten. Dat voor stel werd unaniem aangeno men. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Filmnet in de loop van maart in Leiden te ontvangen zou zijn. Geïnteres seerden zouden dan aan Film net abonnementsgeld moeten betalen waarna zij de beschik king krijgen over een appa raatje waarmee zij de uitzen dingen kunnen ontvangen. Deze 'decoders' blijken inmid dels ook in de handel verkrijg baar te zijn zodat de kijker op veel goedkopere wijze de beel den van Filmnet in de huiska mer kan krijgen. Hierover is echter nog een proces gaande. Omdat de gemeente Leiden en Filmnet nog geen overeen stemming hebben bereikt over het contract, is het nog ondui delijk wanneer Filmnet daad werkelijk in de Leidse huiska mer te zien zal zijn. Overigens zijn niet alle exploitanten van plan Filmnet toe te laten op de kabel. Een woordvoerder van de kabelexploitant in de Me- renwijk zei gisteravond geen behoefte aan Filmnet te heb ben. De borrelbus kon de stappers haast niet verwerken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11