Torenflat Morsweg gehalveerd "EeidócSou^cmt^ STAD OMGEVING eer aandacht voor gezondheids- sorg migranten is een noodzaak UNIVERSITEIT SCHRAPT ARBEIDSPLAATSEN nutsspaarbanks NIEUW ONTWERP ARCHITECT ONTMOET WEINIG WEERSTAND DE DICHT BU HUIS BANK DINSDAG 14 JANUARI 1986 PAGINA 9 [evrouwTerborgh-Dupuis r oogleraar in Leiden l^klDEN Mevrouw dr. H. Terborgh-Dupuis is ^oemd tot bijzonder hoogleraar in de medische iek aan de Leidse Universiteit. Mevrouw Ter- >e Irgh is sinds 1981 voorzitter van de Nederlandse lag reniging voor Vrijwillige Euthanasie. In 1976 Ta omoveerde zij tot doctor in de godgeleerdheid het proefschrift „Medische ethiek in perspec- f'. Vanaf 1979 is zij wetenschappelijk hoofdme- werkster voor ethiek en geneeskunde aan de 's'ffdse universiteit. Dr. E.KJ. Pauwels is be emd tot bijzonder hoogleraar in nucleaire me- iden in de radiodiagnostiek aan de Leidse uni- misch Ziekenhuis in Leiden. Dr. R.D. Gill is be- >md tot bijzonder hoogleraar in toepassingen n de wiskunde aan de Leidse universiteit. Van- 1974 is hij werkzaam in het Mathematisch Cen- in Amsterdam. Weer twee cassettes opgedoken LEIDEN Twee bewoners van de Merenwijk (van de Condor- en Sperwerhorst) hebben enkele weken geleden ook geluidsbandjes van de Centrumdemocraten in de bus gekregen. Zij hebben dat dit weekeinde aan de politie ge meld. De politie heeft een in de Merenwijk bezorgd casset tebandje onderzocht. Op de band staan toespraken die Janmaat in de Tweede Kamer heeft gehouden. De bandjes zouden bij de mensen worden bezorgd omdat de pers Jan maat zou doodzwijgen. Slimme autodieven lopen tegen de lamp LEIDEN Twee Hagenaars, van 24 en 25 jaar oud, zijn in de nacht van zondag op maandag in de Irenestraat aangehouden. Het tweetal reed daar in auto die twee maanden geleden bij een garage in Lei derdorp was gestolen. De papieren van de auto leken in orde, maar de agenten von den het vreemd dat de kentekenplaten meeldere schroefgaten vertoonde. Nader onderzoek leerde dat de mannen in Lei derdorp een nieuwe auto hadden gestolen, die precies leek op een oude auto (een bruine Ford) waarin zijzelf rondreden. De nieuwe auto werd voorzien van de kente kenplaten van de oude. De politie ver moedt dat de twee zondagnacht in de Ber- nhardstraat een bruine Ford wilden ste len. Met de schrik vrij LEIDEN Een 10-jarig Leids meisje is gistermiddag aan een zwaar ongeluk ont snapt. Dit had zij te danken aan de tegenwoordigheid van geest van een 45-jarige chauffeur uit Leiden. Het meisje rende zonder uit te kijken de Klokpoort op en botste tegen de vrachtauto van de man. Hij had haar echter zien aankomen en kon door remmen en naar links sturen erger voorko men. Het meisje, dat door jongens achterna werd ge zeten, werd in het AZL be handeld aan een buil boven haar linkeroog en een bloedneus. Jazzmarathon verloopt volgens plan LEIDEN De jazzmarathon in De Waag verloopt volgens plan. Van ochtend om half elf werd er in ieder geval nog lustig op los gespeeld door de musici van het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap. De belangstelling was vanochtend om negen uur ove rigens opvallend groot; gisteren was het van 's avonds acht tot 's nachts vier uur mudvol in De Waag. Giste ren werd ook door oud-leden van het LSJG het vaandel overgedragen. Deze oud-leden verzorgden tevens een concert. De marathon heeft nog drie lange nachten voor de boeg, voordat vrijdagavond om vier minu ten over tien de 120 uur erop zitten. LEIDEN Er is een nieuw ontwerp van ar chitect Sybesma voor de torenflat aan de Mors weg. Het ontwerp omvat negen woonlagen met nog twee woningen op het dak. Naast de woon toren komt een vier ver diepingen tellend flatge bouw. Het oorspronkelij ke bouwplan van de ar chitect, dat in februari vorig jaar door de ge meenteraad werd afge wezen, omvatte een woontoren van twintig bouwlagen. De schaduw, die dit gebouw zou ver oorzaken en de windvla gen, die er omheen zou den ontstaan, waren de voornaamste bezwaren tegen dat plan. Het nieuwe ontwerp werd gisteravond aan de buurtbe woners voorgelegd. Eerder hadden college van B en W, de afdeling stedebouw van de gemeente en twee vertegen woordigsters van de buurt met het nieuwe ontwerp in gestemd. De dertig aanwezi gen tijdens de informatie-bij eenkomst bleken gisteren weinig moeite te hebben met de hoogte van het bouwplan. Waar men op wel nadrukke lijk op wees. was het tekort aan parkeerplaatsen in de buurt, dat door de bouw van de torenflat alleen nog maar toe zou nemen. De gemeente beloofde dat men zou bekij ken of nog een beprekt aan tal parkeerplaatsen aan het ontwerp toegevoegd zou kun nen worden. Volgens C. van der Wardt van de afdeling stedebouw van de gemeente is er lang getwijfeld of er een vijftien, twaalf of negen verdiepingen tellend gebouw moest komen aan de Morsweg. Bij een ge bouw boven de „negen verdie pingen, zou een tweede lift in het ontwerp moeten worden opgenomen. Alleen bij vijf tien verdiepingen konden de extra kosten voor de lift ge dekt worden. De hoogte van zo'n gebouw zou echter net als het eerste ontwerp van twintig verdie pingen weerstand opleveren uit de buurt en de Stichting Studentenhuisvesting. die vlak bij de woontoren het zo genaamde Pel-complex be heert Bij twaalf verdiepin gen zouden deze problemen al veel minder spelen, maar dan zouden de kosten weer te hoog worden. Daarom is nu voor negen verdiepingen ge kozen. In het nieuwe ontwerp voor de woontoren van de hand van Sybesma van architec tenbureau Klunder uit Rot terdam zijn 34 driekamerwo ningen opgenomen. Alle krij gen een balkon met uitzicht over het Galgewater. Per verdieping komen vier wo ningen. Op de begane grond komen bergingen en op het i uitzien, als de torenflat en de aangrenzende flat er eenmaal dak zijn er twee „penthou ses". Er is één lift in het plan opgenomen. Het gebouw staat gedeeltelijk in het water en komt daardoor wat los wan de rest van bebouwing in de buurt en de Morsweg te staan. Door de huidige ge plande hoogte van het ge bouw en de gedeeltelijke si tuering in het water is het probleem van de lange scha duwen volgens de gemeente opgelost. Aan de kant van de Morsweg en gedeeltelijk naast het gebouw worden zo'n 42 parkeerplaatsen gere aliseerd. In het vier verdiepingen tel lende gebouw dat schuin naast de torenflat aan de Morsweg komt, zijn 19 drie kamerwoningen en 3 twee kamerwoningen opgenomen. Ook deze huizen krijgen een balcon aan de zijde van het Galgewater. Tussen Galge water en de flat wordt een parkje aangelegd, waar ook buurtbewoners gebruik van kunnen maken en dat te be reiken is via twee poortjes naast de flat. Aan het water is een beschutte uitspanning met bankjes gepland. De huurprijs van woningen in de woontoren en flat zullen ongeveer 500 gulden per maand gaan bedragen. De Woningbouwvereniging Lei den zal de woningen gaan beheren. uur, de toegang bedraagt twee gulden vijftig. Knappert Leidse Jazzweeh Het programma in Brasserie „Le Bambou" (hoek Witte Singel/Herenstraat) in het kader van de Leidse Jazz- week is gewijzigd. Dinsdag: Pianist Paul Ruys, bassist Dolf del Prado en drummer Henk Rijnberg vocaal bijge staan door Bea van Cippert. Woensdag: huisorkest De Swingwinkel in het kader van de Kroegentocht. Don derdag: opname van radio Rijnlahd-programma „inge burgerd" met het Hot House- orkest olv Rolf Delfos. Vrij dag: Folkgroep Windkracht acht. Zaterdag: tot drie uur 's ochtends Afro-Cuban jazz- night. De toegang is alle da gen gratis. Vrouw en arbeid De werkgroep Vrouw en Ar beid houdt in het Volkshuis een cursus voor vrouwen die weinig of geen opleiding heb ben genoten en die betaald werk willen gaan doen, een eigen bedrijf willen beginnen of een opleiding willen gaan volgen. De cursus duurt 8 maanden en wordt geheel be taald uit subsidies van het ar beidsbureau. Het cursuspro gramma wordt deels door de deelnemers zelf bepaald. De eerste cursus wordt gegeven op woensdagochtend 19 fe bruari. Inlichtingen en opga ve bij Hannie van Dijk (Stichting Welzijn) tel. 254892. Lezing De Belgische Spoorwegen zijn het onderwerp van een lezing die de NVBS morgen houdt. Plaats van handeling is het petit-restaurant Pos- thof aan de Wassenaarseweg 1 en niet In den Vergulden Turk, zoals elders is aange kondigd. De aanvang is acht De Scholengemeenschap Emile Knappert houdt don derdag 16 januari van twee tot vier uur een voorlich tingsmiddag in het schoolge bouw aan het Rapenburg 23. 'Emile Knappertverzorgt opleidingen Agogisch Werk, Sociale Arbeid, Assistentie in de Geozndheidszorg, Uiterlij ke Verzorging, In tas en da mes of herenkapper. Wonen De vereniging Centraal Wo nen Leiden en Omstreken geeft vanaf morgen weer in formatie aan belangstellen den over woongroepen en Centraal Wonen. Adres: Ra penburg 100 in Leiden. Men kan van acht tot tien uur 'sa- vonds terecht. Hyperven tila tie In Buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan wordt morgenavond een bijeen komst gehouden over hyper ventilatie. Fysiotherapeute mevr. I. Avis en huisarts J. Reinders leiden de bijeen komst. De bijeenkomst begint om kwart voor twee. Gescheiden Het Fiom bureau in Leiden start een groep voor kinde ren van gescheiden ouders. De kindergroep (leeftijd 7 tot 13 jaar) komt één maal in de week bijeen in het Fiom-bu reau aan de Langegracht 61, telefoonnummer: 144715. LVC De Amerikaanse band Turbo Hy Dramatics speelt zaterdag in het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66. In de band zitten drie in Berlijn woonachtige New Yorkers, die hun muzikale sporen reeds verdienden in bands als The Flies, Certain Gene ral en Richard Hell and the Voidoids. In het voorpro gramma treedt de half Leid se, half Amsterdamse groep Dawn Patrol op. Het optre den begint om elf uur. Zolderkamer uitgebrand LEIDEN De brandweer kon gistermiddag rond vijf uur niet voorkomen dat de zolderkamer van een Chinees afhaalrestau- rant aan de Oude Rijn volledig uitbrandde. Vermoedelijk is een ontploffende electrische kachel de oorzaak van de brand. Een voor de deur geparkeerde auto liep ook schade op. Een bewoon ster had de kachel even tevoren aangezet en was weer naar be neden gegaan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN „Je kan op je ;ers uittellen, dat ou- buitenlanders in toe- mende mate een beroep llen gaan doen op de zond heidsvoorzieningen ei Nederland. Het aantal idere migranten zal toe- imen en dus zullen ook klachten over hun ge- iteéndheid toenemen. Voor- Jee bij de vrouwen zullen [id-n problemen ontstaan. spreken onze taal vaak sj^cht, weten de weg niet n onze gezondheidszorg 1 hebben moeite met een handeling door een armelijk arts. De over bid zou zich nu al moe- C afvragen: „Wat doe ik m et een bejaarde mi- ^ant?" Moeten daar spe- 10 fieke voorzieningen Upor in het leven geroe- n worden, of juist niet? overheid moet niet lachten met daar over na denken totdat het pro- {jjeem er is, want dan is ten !t te laat", nd vi het woord de socioloog R. Jündemann. Hij is verbon- 0<? n aan het Nederlands Insli ep it voor Praeventieve Ge- ndheidszorg TNO in Leiden, v undemann publiceerde vo- [e week een onderzoek naar gezondheid van migranten J Nederland en hun contac- „/ii met de Nederlandse ge- ïdheidszorg. Hij verrichte P l onderzoek in opdracht van ■•K ministerie van WVC. euwe cijfers leverde het on- k niet op, legt Gründe- uit, „want ik heb onder- cht welk onderzoek in Ne- rland op dit gebied is ge- WVC wilde weten hoe uikbaar het bestaande on- rzoek nog is en waar lacu- s zijn". Eén van de conclusie het onderzoek: er is onvol- *nde aandacht voor de ou- migranten. Volgens ründemann moet er een in- rdepartementale werkgroep len om het overheidsbeleid „De sterfte bij Turkse en Marokkaanse kinderen van 1 tot 14 jaar in Nederland ligt twee maal zo hoog als bij Nederlandse kinderen. De oorzaak daarvan is niet bekend". rzoei ann i op die stijging van het aantal ouderen migranten in Neder land af te stemmen. „De over heid zou zich onder meer moe ten afvragen of er aparte huis vesting voor die groep moet komen of juist niet", aldus Gründemann. Kindersterfte Een meer algemene conclusie van zijn onderzoek zegt. dat er nog veel onbekend is over de gezondheid van de migranten in Nederland. „Er zal dan ook nog veel on derzoek gedaan moeten wor den, voordat de overheid een beter passend beleid voor deze groep inwoners van Nederland kan voeren", meent Gründe mann. „Het onderzoek dat is verricht, is alleen gedaan in de vier grote steden en was veelal gericht op concentraties van buitenlanders. Een beleid ont wikkelen voor buitenlanders elders in Nederland is dan moeilijk". Als voorbeeld gpemt hij in zijn onderzoek de sterfte onder kinderen van buitenlanders: „De sterfte bij Turkse en Marokkaanse kin deren van 1 tot 14 jaar in Ne derland ligt twee maal zo hoog als bij Nederlandse kinderen. Dat is natuurlijk een opval lend cijfer, dat de aandacht trekt. Probleem is echter dat niet bekend is, wat de oorzaak daarvan is. Ik durf daar echt geen uitspraken over te doen, voordat meer onderzoek is verricht. En zolang niet pre cies bekend is, wat de oorzaak is, is het moeilijk als overheid een goed beleid op poten te zetten". Hij noemt een tweede voor beeld: „Een huisarts in een klein stadje of een dorp, waar maar een paar migranten wo nen, zal niet zo snel geneigd zijn, zich te verdiepen in de gezondszorg voor deze groep en de specifieke problemen, die dat met zich meebrengt. Als overheid moet je daar re kening mee houden". W' het onderzoek van Grün demann blijkt verder dat de li chaamslengte van migranten- groepen in het algemeen ge ringer is dan van Nederlandse kinderen. „De lichaamslengte is een belangrijke indicatie voor de voeding die men ge bruikt", aldus Gründemann. „Creoolse kinderen blijken wat hun lichaamslengte be treft vrijwel niet af te wijken van Nederlandse kinderen. Hindoestaande kinderen zijn echter weer beduidend klei ner, maar bij Turkse en Ma rokkaanse kinderen zijn de verschillen met Nederlandse kinderen rond de puberteit opeens veel minder groot". Verder blijkt dat een aantal ziekten bij buitenlanders va ker voorkomt dan bij Neder landers. Dat geldt onder meer voor TBC en dat wordt dan weer veroorzaakt door het feit dat TBC in Turkije en Marok ko nog wel voorkomt. „Mi granten in Nederland gaan op familiebezoek en nemen de ziekte dan over. Verder is ook sprake van worminfecties en ^en ijzergebrek. Wat dus zeker moet gebeuren is meer aan dacht voor de voorlichting aan migranten, met name op het gebied van de voeding". Volgens de Leidse onderzoe ker dient de Nederlandse ge zondheidszorg ook de hand in eigen boezem te steken. „Art sen kunnen gratis gebruik ma ken van tolken, maar dat ge beurt maar heel weinig. Vaker van tolken gebruik maken, kan een aanzienlijk verbete ring van de situatie betekenen, omdat daardoor bijvoorbeeld beter aan migranten uitgelegd kan worden, waarom een Ne derlandse arts vaak minder medicijnen en ook minder zware medicijnen voorschrijft dan de arts in het dorpje op het platteland in Turkije of Marokko. De Nederlandse arts doet dat, omdat hij ervan uit gaat dat de patiënt altijd weer terug kan komen als de aan doening niet vanzelf geneest, terwijl de man uit het dorpje op het platteland in Turkije of Marokko dat door de grote af standen niet kan. Zo'n man komt dan in Nederland bij een arts en vindt dat er maar erg weinig aandacht aan hem wordt besteed, louter en alleen omdat hij geen medicijnen krijgt". Registratie Om in de gezondheid van bui tenlanders en de gezonds- heidszorg voor buitenlanders verbetering te brengen, zou de overheid verder moet beslui ten de medische registratie van buitenlanders te verande ren. Gründen^ann pleit voor het opnemen van etniciteit in de medische registratie om te kunnen onderzoeken welke verschijnselen zich bij welke groepen migranten voordoen. „De overheid kan alleen goede maatregelen nemen, als pre cies duidelijk is om een voorbeeld te noemen welke ziekte bij welke groep veel voorkomt en welke niet. Pas dan kun je gerichte maatrege len nemen. Voorwaarde is ui teraard wel dat de privacy van de betrokkenen goed is gere geld". MARCEL GELAUFF LEIDEN De Leidse univer siteit gaat tot 1990 een deel van het budget voor personeel gebruiken om meer materieel aan te kunnen schaffen. Het gaat per jaar om zo'n drie mil joen gulden. Daarbij gaan 30 tot 45 arbeidsplaatsen verlo ren. „Er zullen geen gedwon gen ontslagen vallen", aldus het college van bestuur dat gisteravond zijn voorstel door de universiteitsraad overgeno men zag worden. Besproken werd de nota Financiële Ka derstelling die het financiële beleid van de universiteit tot 1990 vastlegt. „Het is geen populaire maatre gel om in deze tijd arbeids plaatsen verloren te laten gaan", erkent bestuurder drs. M. Koornstra, „maar de facul teitsbesturen hebben zelf aan gegeven dat mensen niet zin vol kunnen werken als de juis te apparatuur ontbreekt". De Letteren- en de Sociale facul teit („Traditionele papier-en- potlood faculteiten", aldus Koornstra) moeten van deze verandering in het beleid ex tra profiteren. Hun budget was de laatste jaren niet meer toe reikend voor de dure investe ringen als aanschaf van com puters, het opzetten van docu mentatiecentra en voor abbo- nementen op databestanden. De vakbondencentrales aan de universiteit hadden al per brief aan de universiteitsraad laten weten het beknibbelen op personeelslasten af te wij zen. Hun verzoek aan de raadsleden om tegen het plan van het college te stemmen had niet veel succes: slechts vijf leden (van de Progressieve Partij) stemden gisteravond te gen. De bibliotheek van de universiteit krijgt tegen de zin van het college 200.000 gulden meer toebedeeld dan was be groot. Twee raadsleden had den daarop gisteravond met succes bij de raad op aange drongen, mede op grond van een verzoek van de bibliothe caris drs.J.van Gent. In deze brief wijst hij erop dat het budget voor de aankoop van boeken de afgelopen tien jaar is gehalveerd. De bibliotheek kan dit jaar nu voor twee en een kwart miljoen gulden aan boeken en tijdschriften gaan inkopen. Tot slot besloot de universiteitsraad gisteravond d^Jj de prijs van de sportkaart voor studenten niet verhoogd zal worden tot 75 gulden, zoals het college had voorgesteld. De studenten mogen nu voor 60 gulden per jaar sporten in en rond sporthal aan de Was senaarseweg. Collegelid mr. G.Jansen kondigde na dit raadsbesluit aan dat de 75.000 gulden verlies, die door het uitblijven van de verhoging wordt geleden, wordt verhaald op de overige studentenvoor zieningen. Welke dat zullen zijn, het universitaire restau rant de mensa, of het LAK- theater kon hij nog niet zeg gen. De universiteitsraad sprak gisteravond niet, zoals werd verwacht, over het plot selinge vertrek van de voorzit ter van de emancipatiecom missie mevr. Y. Lignac. Me vrouw Lignac die vorige week tegenover deze krant geen toe lichting wilde geven, wil nu nog niet veel meer kwijt dan dat zij „niet kon werken met twee petten op". Met de ene pet bedoelt zij het raadslid maatschap voor de Progressie ve Partij en met de ander het voorzitterschap van de com missie, een adviesorgaan vari de universiteitsraad. Hoewel zij hierop niet wil reageren is het inmiddels uit de wandel gangen duidelijk geworden dat zij met name problemen met haar functioneren heeft gekre gen tijdens de verkiezingen van een nieuw lid van het col lege van bestuur enige tijd ge leden. Zij besloot toen, samen met de vrouwelijke fractiege noten, mee te stemmen met haar fractie waarna partijge noot dr. J. van Esch werd ver kozen en niet de andere kan didaat, mevr.drs. M.Demenint. Dit tot grote teleurstelling vari vele vrouwen uit „emancipai tiekringen" aan de universi teit. Over twee weken komt de Universiteitsraad op deze zaak terug wanneer gesproken wordt over de opvolging van mevr. Lignac. (ADVERTENTIE) De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 1 t/m ïo jaar (vast). Min. storting f15.000,-. 5 jaar £1/- 0/ 10 jaar 03/ 0/ Rente: V 4/Z /O Rente: O /4 /O Effektief: 6,69% EfFektief: 6,96

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9