Miljoenen stroppen voor Brink/Molijn Bedrijven voorspellen een golf van investeringen Nederlandse manager verdient redelijk Nog geen herstel )dagpuzzél o( 0o°o°o0 Q -B? ö°o0o0o-ö ucgo° ECJZ Nieuwe Philipsfabriek voor superchips^ in Hamburg ECONOMIE EfiidoaQowumt DINSDAG 14IANUARI1986 PA Nog geen beslissing over Kanaalverbinding LONDEN Het tijdschema van de bouw van een vaste oeververbinding tussen Groot-Brittannië en Frankrijk moet volgende week bekend zijn, maar er is nog geen beslissing over de vorm van de Kanaalverbinding. De ministers van transport van de twee landen heb ben gisteren laten weten dat ze meer tijd voor overleg nodig hebben voordat zij een aanbeveling kunnen doen aan hun regeringen. Volgens Britse kranten staan er nog twee opties open. Groot- -Brittannië zou een gecombineerde weg- en spoorverbinding willen, terwijl Frankrijk meer zou zien in een spoor verbinding alleen. De verbinding moet in 1991 gereed zijn. Werkgelegenheid Schiphol opnieuw sterk gestegen SCHIPHOL De werkgelegenheid op Schiphol is in 1985 opnieuw fors geste gen. Op 31 oktober van het afgelopen jaar werkten op de luchthaven 32.041 mensen, in 1984 waren dat er 29.766. Dit is een stijging van 7,6 procent. Voor Schiphol is het huidige aantal werkne-' mers een record. De president-direc teur van de Luchthaven Schiphol, J.W. Wegstapel, heeft dit gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak gezegd. In 1985 hebben zich 26 nieuwe bedrijven op de luchthaven gevestigd. De personeel stoename komt voor het grootste deel voor rekening van de KLM, die dit jaar 1.360 werknemers méér in dienst had dan het vorig jaar. DEN HAAG Managers in Nederland krijgen minder betaald dan hun buitenlandse collega's. Dat blijkt uit een onderzoek dat het En gelse onderzoeksbureau Employment Conditions Abroad Ltd. heeft gehouden. Dit bureau heeft de salarissen van managers in achttien landen vergeleken en de Nederlandse manager komt daarbij op de achtste plaats als het gaat om het bruto-loon en op de tiende plaats met zijn nettoloon. Gemiddeld ontvangt de Nederlandse manager netto 67.000 gulden. Binnen de EG verdienen managers in Wesf- Duitsland, Frankrijk, Italië en België meer dan hun Nederlandse col lega. Volgens het onderzoek is de vergelijking van de managers-in komens het betrouwbaarst als rekening wordt gehouden met koop kracht-verschillen in de diverse landen. De Nederlandse manager komt dan op de elfde plaats. Dat is altijd nog hoger dan de managers uit Denemarken, Noorwegen, Zweden, Griekenland, en Ierland. Vakbond: garantie personeel Gero ZOETERMEER De Industriebond FNV heeft in principe geen bezwaar tegen het overnemen van Gero in Zeist door Van Kempen Begeer (goud, zilver en bestek) in Zoeter- meer. Maar de bond wil dan wel ga ranties voor de dertien werknemers op het hoofdkantoor van Gero in Zeist, die allen al meer dan dertig dienstjaren hebben. Districtsbestuur der W. Brand van de Industriebond heeft dit gisteren meegedeeld. De bond is toegezegd dat de fusie geen nadelige gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid van de honderd werknemers van Gero. AMSTERDAM Het is giste ren op de Amsterdamse effec tenbeurs nog niet tot een alge meen herstel gekomen na de scherpe koersval van midden vorige week. De hoofdfondsen waren in overgrote meerder heid weer lager, soms zelfs vele guldens. Op de lokale markt vielen eveneens veel koersverliezen te noteren, maar hier kon ook een uit schieter voorkomen als Bly- denstein-Willink, die 108 ho ger sloot op ƒ900. De interna tionale aandelen sloten alle op verlies. Akzo raakte ƒ3,10 kwijt, Hoogovens ƒ2,80 en Philips 1,20, Kon. Olie een gulden en KLM 1,60. Unile ver moest zelfs acht gulden te rug. Het tweede voedings fonds, Wessanen, volgde met een verlies van 5. Ook de lo kale voedingsfopndsen bleven achter, maar Meneba vormde een uitzondering met een winst van 5,20. De banken waren fors lager. ABN sloot 7,50 lager, Amro ƒ3.80 en NMB ƒ9,50. Westland Utrecht was de enige witte raaf die 1,80 klom. Verzeke raars en uitgevers waren eveneens lager geprijsd en van de aannemingsfondsen moest HBG 4 inleveren. Gist-broca- des verloor 7 en Heineken werd 8 weggedrukt. Geruchten over een op han den zijnde overname van Proost en Brandt door KNP werden door de laatste welis waar duidelijk ontkend, maar dat nam niet weg dat de koers van Proost en Brandt aanvan kelijk krachtig omhoog ging. Later ging er weer flink wat af, maar het fonds sloot toch 5 hoger op 527. De obliga- tiemarkt, die een aantal lagere koersen liet zien, is nog steeds in afwachting van een staats- EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (14-1) - Aanvoer 3.423.600 stuks, stemming kalm. Prijzen in gul den per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 10,33, 55-56 gram 11.25, 60-61 gram 11,29-11,68 en 65-66 gram 11,36-12,26. Exportprijs voor Hans Liberg AMSTERDAM Dc Utrecht se cabaretier en pianist Hans Liberg is onderscheiden met de Pall Mali Exportprijs. De prijs, bedoeld voor jonge, ta- lentvole artiesten, bestaat uit een bedrag van 10.000 gulden. Liberg ontvangt de prijs op 27 januari in het Lido in Amster dam. Liberg trekt momenteel dor het land met zijn theater programma „Berg Berg". In 1983 haalde hij de finale van het Camerettenfestival in Delft. Vorige winnaars van de Exportprijs waren onder ande ren de cabaretgroep Purper, Lbri Spee en Karin Bloemen. O XÖn u OnO O OhO O 'O O O °00 8 O' ZESHOEK 1-4 hoogrode robijn; 2-5 inwoner van Moskou; 3-6 wanklank; 1-2 tapijtach tige stof; 2-3 strafbaar feit; 3-4 zuid vrucht; 4-5 raamvormige opening in b.v. een deur; 5-6 onenigheid; 6-1 soort vrachtauto. OPLOSSING 'ipn.li i-9 ;is|/wj g-g :ie>)0| g-p !|apep p-Z :pJ00UJ z-z lujiian z-l iiueuossip 9-e U0|ao>|SOw g-z :|3>juoqjE>( fr-i goud en zilver De goud- en zilverprijzen van gistermiddag, tussen haakjes de vorige noteringen. Goud onbe werkt 30.300-30.800; (30.160-30.600). Bewerkt ver koop 32.340 laten; (32.200 la ten). Zilver onbewerkt 505-575; (515-585). Bewerkt verkoop 610 laten; (610 laten). DIRECTEUR VERFFABRIKANT BRINK VOORLOPIG AAN DE KANT GEZET AMSTERDAM Ir. W. Brink topman van Brink- Molijn producent van verf en drukinkt in Groot-Ammers is door zijn raad van commissarissen voor onbepaalde tijd uit zijn functie ontheven, nu Brink/molijn over 1985 ongeveer twaalf miljoen gulden verlies zal lijden als gevolg van grote on verwachte stroppen in Saoedie-Arabië en de Ver enigde Staten. Brink is aan de kant gezet wegens ernstige meningsverschil len over de vraag hoe de problemen in Saoedie-A rabië en de Verenigde Staten moeten worden op gelost. Er is een herstelplan opgesteld dat wordt uitgevoerd door de directie en twee gedelegeerd commissarissen. Tijdens de gis teren inderhaast belegde pers conferentie werd niet duide lijk of ir Brink ooit nog op zijn stoel zal terugkeren. „Het is niet uitgesloten", zo zei de voorzitter van de raad van commissarissen, mr. D.A. Sla ger. Vrijdag was al duidelijk dat er iets aan de hand was met het concern toen op de Amster damse beurs de handel in het fonds was gestopt. Ook giste ren was de handel geschorst. Sip< iCO Slager deed gisteren uit de doeken dat het bedrijf begin december is geconfronteerd met een strop van 11,3 miljoen tuiden in Saoedi-Arabië door at het Britse aannemingsbe drijf Laing Wimpey plotseling uit een Saoedische aannemers- combinatie, stapte. Voor deze combinatie verrichtte Brink Molijn al jaren verfwerkzaam- heden om de afzet van Sipco, de Saoedische verffabriek van Brink Molyn, van de grond te krijgen. Het vertrek van Laing Wimpey laat Brink Molyn met omvangrijke oninbare vorde ringen zitten, die inclusief voorzieningen om de onder- aannemerstak van Brink Mo lyn in Saoedie-Arabië op te heffen, op ruim elf miljoen gulden komen. Volgens Slager hoopt Brink Molyn nu via ge deeltelijke verkoop van Sipco aan een niet-Saoedisch bedrijf, alsnog een deel van die win sten terug te zien. Hij ontken de dat dit nodig zou zijn omdat de Nederlandse moeder in li quiditeitsproblemen zou zijn geraakt. De onderneming moet name lijk ook een verlies van vier miljoen gulden nemen auto- lakkenfabriek Zac-Lac Paint- Lacquer Company in At lanta in de VS, een volledige dochter van het concern. Deze sector levert al jaren verlies op en de commissarissen hebben daarom besloten deze fabriek hetzij te sluiten, hetzij te ver kopen. Ook Bywater Sales, waarin het Nederlandse con cern een meerderheidsbelang bezit en dat vooral maakt voor staalconstructies, was evenals Zac-Lac in 1984 verliesgevend. Boven dit alles moet Brink Molyn haar vermogen met vier miljoen gulden verminde ren wegens koersverliezen op de Saoedische en Amerikaanse deelnemingen. Het eigen ver mogen bedroeg 31 december 1984 ruim 39 miljoen gulden. Nederland Slager benadrukte gisteren dat de werkgelegenheid in Neder- Ir. W. Brink. land en het voortbestaan van Brink Molyn niet in gevaar zijn „omdat de Nederlandse kern van het bedrijf gezond is". Die heeft over 1985 tussen drie miljoen en 3,5 miljoen gulden winst opgeleverd, waardoor het verlies van 11,3 miljoen gulden in Saoedi-Ara bië plus vier miljoen in Ameri ka nog gedrukt wordt tot twaalf miljoen gulden. Wel zal de winst die in Nederland over 1986 wordt gemaakt ver moedelijk wegvallen tegen verdere kosten die gemaakt zullen moeten worden om de verliesgevende delen van het concern af te stoten. Maar over 1987 moet Brink Molyn weer met winst kunnen draai en, zo meent hij. Brink/Molijn heeft achthon derd werknemers van wie on geveer 450 in Nederland. Het concern is onder meer eige naar van Premier, een bedrijf' voor drukinktchemie in 's- Gravenzande, (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Nu de onzekerheden in de eco nomie steeds verder afne men moet de investerings bereidheid wel toenemen. De gegroeide liquiditeiten bij de bedrijven zullen aanzetten tot ondernemen en dus zal de „investe ringsboom" in een niet al te ver verschiet liggen. Aldus de heer P. Schenc- ke van de Nederlandse Participatie Maatschappij NPM tijdens de jaarlijkse Presidentslunch, waarbij vijftien topmensen uit het bedrijfsleven hun visie ge ven op het pas begonnen jaar. Bij de toenemende investerin gen spelen overnemingen een belangrijke rol, met name ook in het buitenland. Ook ver schuiven de accenten steeds meer naar diepte-investerin gen. Dit is van belang, ondat zo het kostenpeil in de hand kan worden gehouden, wat be langrijk is voor de verbeterde concurrentiepositie van Ne derland ten opzichte van het buitenland. Het betekent wel, dat het aantal arbeidspolaatsen niet snel zeer sterk zal kunnen toenemen. Een lage inflatie, een relatief matige rente, enige economi sche groei, stabilisatie of enige daling van de werkgelegen heid, een gunstige liquiditeit van het bedrijfsleven, records op de effectenbeurs, het zijn allemaal goede uitgangspunten voor een positief investerings klimaat. In 1984 namen de in vesteringen met 36 procent toe en vorig jaar met bijna twintig procent. Dit lijkt een belangrij ke toeneming, maar de per centages hebben betrekking op een zeer laag uitgangspeil. Voor 1986 is een verdergaande stijging met negen procent de verwachting. Daarmee blijven de investeringen op een laag niveau van 3,5 procent van het nationale inkomen tegen 9,5 procent in de jaren zestig. Itec Ook voor hun eigen bedrijven toonden de ondernemers een flink optimisme over zowel het afgelopen jaar als voor 1986. Bank Itec sinds vorig jaar ac tief lid van de Amsterdamse beurs, gaat Den Haag verlaten. De resultaten in Amsterdam zijn dusdanig, dat de hoofdze tel wordt verplaatst naar de hoofdstad. In Den Haag blijft een klein bijkantoor. Nutricia zag de omzet vorig jaar met vijftien procent groei en en de nettowinst met meer dam twintig procent tot meer dan dertig miljoen. Dit jaar zal de omzetstijging zeker tien procent zijn en ook de winst zal volgens topman Van der Hagen verder kunnen groeien. Ook Nutricia zoekt overne mingskandidaten. Enraf Nonius Enraf Nonius in Delft heeft voor dit jaar het researchbud- get met dertig procent ver hoogd. Na een periode van be scheiden investeringen zullen deze in 1986 de afschrijvingen aanzienlijk overtreffen. De di videnduitkering wordt hervat. In 1986 wordt een omzet nage streefd van meer dan twee honderd miljoen gulden. Meneba en CKK, die moeilijke jaren achter de rug hebben, denken dat het nu weer beter zal gaan, ook al zal deze verbe tering met kléine stapjes gaan. Directeur Hetzenauer van Compudata, die over enkele maanden onder de nieuwe naam Tulip Computers van de parallelmarkt naar de officiële beurs gaat, voorziet dat 1986 bet meest succesvolle jaar van net bedrijf zal worden. (ADVERTENTIE) eenmalige uitkering zelfstandigen '84 ZELFSTANDIGEN: VERGEET DE EUZ '84 NIET! Als u in 1984 een laag inkomen had maar nog geen aan vraag voor een Eenmalige uitkering zelfstandigen '84 heeft ingediend, zijn er 2 redenen om dat nu snel te doen: 1. De EUZ '84 is ook voor u bestemd. 2. Alleen zelfstandigen die een uitkering over 1984 ontvangen kunnen de EUZ over 1985 aanvragen. Vraag er naar bij uw boekhouder of accountant. Vergeet niet de aanvraag vóór 28 februari a.s. in te dienen, want daarna worden geen aanvragen meer in behandeling genomen. Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf SCDK Postbus 7278 1007 JG Amsterdam Telefoon 020 - 997595 Stulm Stichting tot uitvoering van iandbouwmaatregelen Postbus 20401 2500 EK 's-Gravenhage Telefoon 070 793911 Camembert Een werknemer van een fabriek voor de Franse kaas Camembert bij Caen is een en al glimlach nu een machine zijn werk heeft over genomen. In de voorgaande tweehonderd jaar werd het kaas stremsel met de hand afgeschept, maar nu is het de beurt aan de ma chine. De robot vult twintig doos jes Camembert tegelijk, tiendui zend per dag. Met de-hand wa ren dat er zes honderd. w HAMBURG Philips gaat haar bestaande fa briek in Hamburg aanpas sen voor de produktie van „superchips". Het bedrijf gaat samen met het West- duitse elektronicaconcern Siemens een nieuwe gene ratie chips (geïntegreerde schakelingen) produceren. Philips hoopt via het project in staat te zijn chips te maken die een miljoen informatie-eenhe den (bits) kunnen opslaan. Met de superchips willen Philips en Siemens de concurrentie strijd met Japan en de Vere nigde Staten aangaan. De tota le kosten van het „superchip- -project" worden op drie mil jard mark geraamd. Bijna de helft van dit bedrag zal wor den besteed aan de bouw van drie fabrieken. De rest is be stemd voor onderzoek en ont wikkeling. Philips-Japan Philips wil haar nu geringe naamsbekendheid in Japan verhogen door de naam Phi lips te koppelen aan nieuwe produkten die Philips-Japan op de Japanse markt gaat brengen. Algemeen directeur van Philips-Japan, H.Th. Hoksbergen, heeft dit gisteren gezegd tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse financiële pers. De omzet van Philips in Japan bedroeg in 1985 onge veer één miljard gulden, zes tien procent meer dan in 1984. Er wordt een kleine winst ge boekt, aldus Hoksbergen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6