„Ik ben gevaarlijker dan een atoombom" irgadering over estland uitgesteld irgerpresident juatemala wacht 4orme problemen ABOE NIDAL IN INTERVIEW: VS willen Khadaffy totaal isoleren Rome keert zich tegen illegale buitenlanders Westduitse politie houdt RAF-lid aan Zuid-Afrika moet schulden probleem snel oplossen Mtenland £eidóc6outa/nt DINSDAG 14 JANUARI 1986 PAGINA 5 Russische diplomaten „vissen" met camera's KOPENHAGEN Een viertal Russische diplomaten heeft onlangs zonder vergunning gevist in de buurt van een belangrijk militair radarstation, veertig kilometer ten noorden van Kopenhagen. Behalve hengels hadden de diplomaten ca mera's en meetinstrumenten bij zich. De plaatselijke reddingsdienst riep de vier Russen naar de kant. De politie stelt geen vervolging in vanwege de diplomatieke on schendbaarheid van de diplomaten. GROMYKO HOORT KLACHTEN AAN MOSKOU President Andrei Gromyko van de Sovjet-Unie heeft de afgelopen week bezoeken gebracht aan buitenwij ken van Moskou en klachten aangehoord over voedseltekorten, een ziekenhuis dat nodig vernieuwd moet worden en over le lijke en ouderwetse kleding. De bezoeken, waarvan de Russische pers gisteren ver slag deed, leken bedoeld om de bevolking ervan te doordringen dat de regering pro beert om tegemoet te komen aan de vraag naar betere consumptiegoederen en dienstverlening. Partijleider Gorbatsjov heeft beloofd dat klachten en problemen voortaan openlijker geuit kunnen worden en dat de kwaliteit en verscheidenheid van kleding en andere consumptiegoede ren verbeterd moet worden. Sikhs hadden valse Nederlandse passen WENEN Een drietal sikhs, naar ei gen zeggen lid van een extremistische sikh-groepering, zijn aangehouden op de luchthaven van Wenen omdat zij in het bezit waren van vervalste Ne derlandse paspoorten. Dit heeft het Oostenrijkse ministerie van binnen landse zaken gisteren meegedeeld. De drie zijn opgepakt toen zij aan boord van een vliegtuig wilden gaan. De Oostenrijkse woordvoerder zei dat de drie waarschijnlijk alleen zullen wor den berecht voor het dragen van val se paspoorten, omdat de autoriteiten niet hebben vastgesteld dat zij crimi neel gedrag in Oostenrijk in de zin hadden. Staatsgreep Zuid-Jemen mislukt MANAMA De president van de marxistische staat Zuid-Jemen, Ali Nasser Mohammed, heeft een moord aanslag overleefd. De leiders van de mislukte staats greep zijn opgehangen. Dat heeft radio Aden gisteren bekend gemaakt. Een van de samenzweerders was oud- president Ismail, die bekend stond als „Moskou's man in Aden". De internationale luchthaven van Zuid-Je men was gisteren voor alle verkeer gesloten en blijft waarschijnlijk vandaag ook dicht. Dit is gemeld door de verkeerstoren van het vliegveld in Kairo, vanwaar toe stellen uit het oostblok regelmatig vluchten op Zuid-Je men onderhouden. Uit diplomatieke kringen in Parijs is vernomen dat in de hoofdstad Aden „heel zwaar" wordt gevochten. Arabische diplomatieke bronnen noemden de situatie in het land onstabiel. Alle telefoon- in de Arabische wereld. Na de onafhankelijkheid in 1967 werd het land een trouw bondgenoot van de Sov jet-Unie. igan in geweer tegen de misdaad 8INGTON „Er is geen sprake van schikkingen, geen e voor de misdaadbendes. Het is oorlog tot het bittere ein- gen hen", schrijft de Amerikaanse president Ronald n in een artikel in de New York Times. In het artikel, dat Reagans naam werd gepubliceerd, roept de president op jtionale samenwerking om de georganiseerde misdaad uit ien. Reagan gaat uitvoerig in op de vorderingen die onder tiding zijn gemaakt in de strijd tegen misdaadbendes. Zo et aantal veroordelingen wegens lidmaatschap van een jdsyndicaat sinds zijn ambtsaanvaarding in 1981 zijn ver- IEN De directie van ritse helikopterfabriek ind heeft gisteren beslo- t de aandeelhoudersver- ng, die morgen zou finden, uit te stellen tot Volgens een woord- de S«r van het bedrijf is tot en Ntstel besloten om alle 1980|lhouders de kans te ge- ddenj de vergadering aanwe- n de rijn. gekind maakte verder be- ischadat vanwege het grote 1. beleggers dat wordt cht besloten is om de lering te houden in de ~f ^Albert Hall in Londen. taal wordt normaal ge- voor concerten en grote ^gös^enementen. Tijdens die S^Tering moeten de aan- .Jiuders beslissen over Sme door het Ameri- (Italiaanse) consortium consortium. De directie steunt de overna me door Sikorsky, maar dit voorstel van de raad van be stuur moet door minstens 75 procent van de aandeelhou ders worden gesteund, wil het aangenomen worden. De zaak heeft inmiddels het hoofd ge kost van minister van defensie Heseltine, die Westland Euro pees wilde houden. In een reactie op dit uitstel verklaarde de voormalige mi nister Heseltine, dat de direc tie van Westland een nog on bekende koper, die gisteren 5,5 miljoen aandelen Westland overnam van een grote han delsbank, hiermee de kans wil geven om zijn aandelen te re gistreren. Volgens Heseltine is de onbekende, die hiermee een belang van negen procent in Westland verkreeg, van plan om het bod van Sikorsky en Fiat te ondersteunen. r Ruiter Cronkite wil met ruimteveer mee in lid YORK Walter Cronkite (69), de voormalige sterjourna- PEN-/J de Amerikaanse tv-maatschappij CBS, heeft zich voor- inzetten als eerste journalist een reis door de ruimte te maken. \SA is namelijk op zoek naar een journalist die als eerste een ruimte-reis zal verslaan. Volgens projectleider Eric •jn is er geen leeftijdslimiet voor de kandidaten die zich illen melden voor de vluchten, maar zal de journalist die ■en wordt „redelijk goed gezond moeten zijn Cronkite nog fit genoeg te voelen voor een dergelijke onderne- i „Ik heb altijd al naar de maan gewild", aldus Cronkite, f als dat dan niet kan, ben ik bereid genoegen te nemen en reisje met de shuttle". tlfuui - faaro) JL :t mTEMALASTAD Na Z1J" verkiezingszege van 8 SJSmala heeft sinds december erkende Cerezo dat ^n iaar weer een De het niet iemakkell)k m1 zlJn wordR jaar weer een ge om veranderingen door te gsveil burgerpresident: voeren in het verarmde Gua- iroepjo Cerezo is vandaag temala, dat een buitenlandse *°S-|talleerd. Hem wacht schuld heeft van zes miljard irare taak het militai- gulden Maar het volk van riem te doen ver^e- Guatemala en de regering-Re giem ie aoen verge agan hopen dat hjj kunnen de rechten van de zorgen voor stabiliteit en eco- te herstellen en orde nomische groei. Washington is heppen in de econo- vooral geïnteresseerd in de ie en sociale chaos gang van zaken in Guatemala et het land momen- in verband met dc ontwikke lingen in het buurland Nicara gua. De problemen waarmee Cere zo na zijn ambtsaanvaarding wordt geconfronteerd, zijn reusachtig. Hij zal moeten stre ven naar vooruitgang op eco nomisch en maatschappelijk kaders wérden geliqui- terrein, terwijl hij tegelijker- draagt voortdurend een tijd het hoofd zal moeten bie- op zak heeft bovendien den aan het leger en een oli- garchie aan de ene kant en een marxistische opstand, een gematigde middenklasse en een groeiende beweging voor de mensenrechten aan de an dere kant. eheerst. {jarige advocaat, die drie (aanslagen overleefde en jnoeten beleven dat ruim jders van zijn christende- iche partij door rechtse flessen genomen. Guate- heeft in de 164 jaar die de onafhankelijkheids-' [ring zijn verstreken, 82 lillende staatshoofden ABOE DHABI Aboe Nidal, de Palestijnse lei der van een terreurgroep die het leven van honder den mensen op zijn gewe ten heeft, heeft zichzelf gisteren in een vraagge sprek gekenschetst als een „soort Rode Pimper nel" die met behulp van acht valse passen overal ter wereld kan opduiken. „Ik ben gevaarlijker dan een atoombom", aldus Aboe Nidal (48) in het ge sprek, dat verscheen in het blad Al Wahda in de Verenigde Arabische Emiraten. „Met acht valse passen onder verschillende namen reis ik vrijelijk in Arabische en Eu ropese hoofdsteden, terwijl ik mijn gezicht enige maanden geleden in Italië volledig heb laten veranderen door middel van plastische chirurgie. Ook mijn vrouw herkende mij niet, totdat ik begon te praten. Eind 1977 bezocht ik zelfs de Verenigde Staten voor een hartoperatie en wel onder de naam van een belangrijke Arabische persoon", aldus Aboe Nidal, wiens werkelijke naam Sabri al Banna is. Aboe Nidal vindt zijn terreur daden „zeer legitiem". „Mijn groep pleegde niet alleen de aanslagen in Wenen en Rome, maar ook andere, in Brussel, Madrid en andere plaatsen. Zij werkt ook samen met een serie ondergrondse terroristi sche organisaties, zoals „Ac tion Directe" in Frankrijk, het Ierse Republiekeinse Le ger IRA en de Spaansbaski- sche afscheidingsbeweging ETA. Deze groepen vechten ook tegen de onderdrukking van de massa's", aldus de ter roristenleider. Volgens Al Wahda werd het interview ergens in een schuilplaats van Aboe Nidal in het Midden-Oosten afgeno men. Over PLO-leider Ara fat, met wie hij enkele jaren geleden brak, zei Aboe Nidal: „Arafat is een stroman gewor den in de handen van zionis ten en de Amerikanen en heeft bijgedragen tot de ver nietiging van Libanon. Mijn relatie tot kolonel Khadaffy is gebaseerd op wederzijds res pect en wij hebben dezelfde droom: een verenigde Arabi sche natie". Alle Europese vliegvelden bie den dezer dagen hetzelfde beeld: tot de tanden bewapende mili tairen controle ren al het in- en uitgaande ver keer. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben een gedetailleerd plan opgesteld om het bewind van kolonel Khadaffy in Libië totaal te isoleren. Dat schreef gisteren het weekblad „Newsweek". Het Witte Huis wilde geen commentaar op het bericht geven. Newsweek haalt anonieme zegslie den aan, die menen dat een militaire actie tegen Libië binnen zes a negen maanden haar beslag moet krijgen, omdat an ders het getij verlopen is. Het blad meent dat een zes- -puntsplan, dat het en detail afdrukt, opgesteld is door Do nald Fortier, de plaatsvervan gend adviseur voor de natio nale veiligheid. Het plan omvat de volgende punten: - Khadaffy internationaal aan de kaak stellen, terwijl men zijn misdaden documen teert. - de bondgenoten onder druk zetten leveranties aan Libië te staken. - de problemen van Libië groter maken door olie te ver kopen op een markt die toch al slap is vanwege het te grote aanbod ervan. - Libische diplomaten, agen ten en diplomatieke post meer in de gaten houden. - vijanden van Khadaffy in Libië en de buurlanden ervan financieel steunen en de on vrede binnen de Libische strijdkrachten aanwakkeren. - de nog in Libië verblijvende Amerikanen dwingen het land te verlaten om de weg Intussen heerst in de Verenig de Staten woede en frustratie over de Europese bondgeno ten, die geen gehoor willen geven aan president Reagans oproep tot sancties tegen Li bië. Er bestaat geen begrip voor het feit dat Europa het internationaal terrorisme „ook de andere wang toe keert", zoals de New York Ti mes schreef. Evenmin bestaat er begrip voor de Europese opvatting dat sancties geen succes zullen hebben. Nog minder begrip bestaat er voor het feit dat Europa zegt zulke grote belangen in Libië te hebben, dat het zich eenvou dig geen sancties kan permit teren. Overigens hebben prer sident Reagan en zijn minis ters zich de laatste dagen heel wat gematigder uitgelaten over de Europese houding. ROME Terrorisme en Rome zijn twee dingen die al heel lang samen gaan. De aanslagen van de laatste tijd en de daar op volgende aan Italië ge richte dreigementen heb ben de spanning in Rome enigszins verhoogd. Maar van „angst in de straten" is geen sprake. Rome is al jaren een stad van politie- uniformen, machinepisto len en pantserwagens. Door de recente aanslagen is de aanwezigheid van de poli tie in Rome zeker niet zicht baar toegenomen. Wel heeft de politie een beweging tegen vreemdelingen met een Afri kaans of Arabisch uiterlijk gestart. De Romeinse kranten staan vooral de laatste dagen vol met berichten over arres taties van buitenlanders zon der vaste verblijfplaats en zonder geldige papieren. In Rome verblijven ruim 200.000 buitenlanders. De helft van hen is illegaal. Zij doen het werk dat de Romeinen niet meer willen doen en zijn ge heel overgeleverd aan de gril len van malafide werkgevers en pensionhouders. Deze ille gale buitenlanders hebben het nu zwaar te verduren. Zij zijn zondebok geworden en krij gen de schuld van de aansla gen. Premier Craxi heeft wel licht zelf het sein gegeven voor die hausse in vooroorde len jegens de buitenlanders. Hij zorgde enkele dagen na de aanslag op het vliegveld Fiu- micino voor een wet, die het verblijf voor vreemdelingen moeilijker maakt. Zij stelt zware straffen op illegaal ver blijf, maar geeft de buitenlan ders die zich hier nu illegaal ophouden een kansje alsnog een vergunning aan te vra gen. Het gevolg hiervan is een kolossale run op de kantoren van de vreemdelingenpolitie. Italië heeft een internationaal opsporingsbevel uitgevaardigd tegen de Palestijnse leider Aboe Abbas, het vermeende „brein" achter de kaping, be gin oktober, van het Italiaan se passagiersschip Achille Lauro. Abbas mocht eerder het land verlaten wegens ge brek aan bewijs. Eelco Eelkema merkte wel, dat hij on- d grote successen boekte met zijn fantas- verhaal en daarom besloot hij er nog een ipjes bovenop te doen. „As jullie me d'r nooitniet met iemand over te 'n, dan wil ik nog wel een paar slippies op- i van de dekmantel, die altied over de ge- i fng'n van de geheimzinnige dienst hangt," >de hij. „Die anhouding van die bietelk- Sjeems Pond weet je welnouzo- joen wij van de geheimzinnige dienst altied $n in het openbaar. Met stiekeme streek'n <n we ons niet op. Héél gewoon doen, dan __Jfe het minste onopvall'nd, begriep je wel? Ie manier leid'n we de aandacht van de - Hijke aebeurteniss'n af, vat je? Jonge, jon- -• zie nog de dankbare gebaar'n, die kolonel maakte, toen ik hem vertelde, da'k Sjeems Pond onder de toor'n had opgesloot'n. Eerst had-ie eev'n moeite om alles precies te begriep'n, maar toen zei hij: „Dat za'k niet gauw vergeet'n Eelco...." Ja, dat waar'n zijn eigenste woord'n. En onze burgemeesterdie hé'k ook zoveel mogelijk op de hoogte gehoud'n middels zéér geheime rapport'n. Och, och, och, die goeie van Muizenis. Hij keek alsof-ie het in Keul'n hoorde donder'n, toen-Ie d'r achterkwam wat zich hier allemaal voor geheimzinnigheed'n afspeelden...." „Eelco!" zeiden de stamgas ten. „Voor zulk werk moesten ze jou nou een ridderorde geven!" „Praat me nle van een ridderorde," zuchtte Eelco. „Paard'n die de ha ver verdien'n krijg'n ze toch nooit. Eelco blijft dus op de achtergrondheel onopvall'nd..., zoals het een goeie geheime agent betaamt...." Tocht naar de vrijheid De 23-korporaal Yim Chong-Chul, nog gekleed in Noordkoreaans soldatenuniform kan zijn geluk niet op wanneer hij op een pers conferentie in Seoel vertelt hoe hij naar „de vrijheid" liep. De jongeman trok tien dagen geleden door de gedemilitairiseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea en wisselde daarmee zijn communistische vaderland in voor een kapitalistische maat schappij. HANNOVER Annelie Becker, een van de belangrijkste leden van de Westduitse stadguerrillagroep Rote Armee Fraktion (RAF), is gisteren in Hannover gearresteerd. De 31-jarige Bec ker is een van de laatste tien RAF-leden, wier foto's op alle Westduitse postkantoren en politiebureaus zijn aangeplakt. De overheid loofde 50.000 mark uit voor tips die tot hun aanhou ding zouden leiden. Annelie Becker was alleen en ongewapend toen zij in een café in het centrum van Hannover werd aangehouden. Zij bood geen enkel verzet, zo heeft een woordvoerder van de procureur-gene raal in Karlsruhe meegedeeld. Hij ontkende dat de vrouw wordt verdacht van bomaanslagen. Annelie Becker is de zus van Vere- na Becker, die wegens meervoudige poging tot moord tot levens lang is veroordeeld. Annelie Becker wordt ervan verdacht mee te hebben gedaan aan verscheidene solidariteitsbetuigingen voor gevangen RAF-leden, waaronder bezettingen van de bedrijfs kantine van de uitgeverij van Der Spiegel in Hamburg en de schouwburg van Frankfurt in maart 1981. Washington wil Mandela Avenue WASHINGTON Bur gemeester Marion Barry van Washington wil de naam van de straat waar aan de Zuidafrikaanse ambassade staat verande ren in „Nelson and Win nie Mandela Avenue", ter ere van de twee be langrijkste tegenstanders van apartheid in Zuid- -Afrika. De Britse am bassade, die aan dezelfde straat ligt, heeft bezwaar gemaakt tegen dat plan omdat naamsverandering zou leiden tot „admini stratieve verwarring". Er is nog een probleem:' het is in Washington verbo den straten te vernoe men naar personen die nog in leven zijn. Leger haalt strijdende christenen uit elkaar BEIROET Het Libanese le ger heeft vandaag de strijden de christelijke milities uit el kaar gehaald, die vanaf giste ren felle gevechten leverden in Beiroet. Tijdens die gevech ten zijn tussen de 10 en 25 do den gevallen. De schietpartijen speelde zich af tussen leden van de Libane se strijdkrachten en leden van de Falangistische partij, die loyaal ziin aan president Amin Gemayel. De Libanese Strijd krachten zijn, hoewel ver deeld, in meerderheid voor het vredesakkoord dat eind vorig jaar in Syrië tot stand kwam. De Falangistische partij bij monde van president Gemayel zegt het akkoord niet te willen dwarsbomen, maar meer in spraak te willen hebben in de grondwetswijziging, die nodig voor de uitvoering. Bij gevechten tussen christelijke milities in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteren zeker tien doden gevallen. KARLSRUHE Het is beslist noodzakelijk dat Zuid-Afrika voor 31 maart van dit jaar overeenstem ming bereikt met de ban ken over een schulden plan. Dat zei de Zwitserse bankier Fritz Leutwiler gisteren bij zijn terugkeer uit Johannesburg, waar hij een bemiddelingspo ging in het werk stelde. september vorig jaar kondigde de Zuidafrikaanse regering aan het betalen van rente en aflossing van een groot deel van haar buitenlandse schuld op te schorten tot 1 januari. Het gaat om een bedrag van vijftig miljard gulden, dat door de banken werd opgeëist na het toenemend rassengeweld in Zuid-Afrika. Eind decem ber werd het uitstel verlengd tot 31 maart, maar het ziet er niet naar uit dat de banken opnieuw bereid zullen ziin uit stel te verlenen. Leutwiler zei erop te vertrouwen dat presi dent Botha van plan is politie ke hervormingen door te voe ren, waardoor het aantal cre diteuren van Zuid-Afrika weer wat toeschietelijker zou worden. De rechtbank heeft gisteren de eis van Winnie Mandela afge wezen om het verbod om in haar huis in Johannesburg te verblijven, nietig te verklaren. Mevrouw Mandela was niet bij de uitspraak aanwezig; zij zit nog steeds ondergedoken. Haar advocaat wist niet te ver tellen of Winnie in haar schuilplaats blijft tot dat de zaak in hoger beroep voor komt of dat Mandela voor de' derde maal gaat proberen haar huis in Soweto te bereiken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5