VERS KOOP JE BIJ DE HEMA „Beschrijvingen misstanden doorWallraff zijn juist" Prins Claus de beste man voor India" Nieuwe dochter uit Boeing-stal slanker, lichter en zuiniger Politiek beheerst PEN-congres INDIAAS PERSBUREAU UNI: Nog geen bezuinigii op overwerk politie DUITSE MINISTER NA ONDERZOEK BIJ PERSONEELSFIRMA'S: NOS PLEIT VOOR TERUGKEER RADIONIEUWS VAN HALF ACHT BINNENLAND/BUITENLAND CeidóeSouowtt DINSDAG 14 JANUARI 1986PAGII SVR: Ministerie moet onderhoud woningen gehandicapten betalen DEN HAAG Het ministerie van volks huisvesting moet opdraaien voor de onder houdskosten voor woningen voor gehandi capten. Als gevolg van jarenlang getouwt rek is dat tot nu toe niet het geval en heb ben de bedrijfsverenigingen deze kosten al die tijd vergoed op grond van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW). Daar voor ontbreekt echter de wettelijke basis. Dat zegt de Sociale Verzekeringsraad in een ontwerp-advies aan staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid. De SVR stelt het advies donderdag vast. De SVR kiest hiermee partij voor de bedrijfsverenigingen die ook vinden dat de AAW dit soort vergoedingen niet toelaat. NEW DELHI „Welcome to our friends from the Netherlands" staat op de spandoeken die ter gelegenheid van het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus in New Delhi zijn opge hangen. Diverse Indiase dagbladen lie ten het gisteren nog bij een klein be richtje waarin werd verteld dat konin gin Beatrix en prins Claus die ochtend waren aangekomen in de badplaats Goa, vergezeld van de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken „Van Deb Broek". United News of India (UNI), het natio nale persbureau, benadrukt in een uit voerig achtergrondverhaal de rol van prins Claus, die „the best man for In dia" wordt genoemd. De handelsbe trekkingen tussen de twee landen ston den op een laag pitje, schrijft UNI, tot dat de prins in 1981 India bezocht en de weg plaveide voor nauwere betrekkin gen. De economische bedrijvigheid in India zal naar verwachting omstreeks het jaar 2000 ongeveer op het peil van Groot-Brittannië en Frankrijk zijn aan geland. De Times of India wijdde van daag een speciale bijlage aan het Ne derlandse bezoek. De Hindustan Times schrijft in een hoofdartikel dat het be zoek „allerminst een formaliteit is" maar een „belangrijke gebeurtenis die van cruciale betekenis kan zijn voor de samenwerking tussen Nederland en In dia". Geen slecht resultaat in een land waar bijvoorbeeld de herverkiezing van president Reagan, naar verluidt, nauwelijks de voorpagina's haalde. De Mid Day, een dagblad uit Bombay, noemt het onder de kop „Nederlandse koningin leidt zakendelegatie" uitzon derlijk dat bij het staatsbezoek zo sterk de nadruk op zaken wordt gelegd. De National Herald stelt dat het bezoek op een ideaal tijdstip valt, juist nu premier Gandhi een economische en sociale koers heeft uitgestippeld, die neerkomt op technologische vernieuwing en de regulatie zowel intern als extern. Het feit dat Nederland geen politieke of strategische mogendheid is maakt het aanknopen van nauwe betrekkingen gemakkelijker. Om echter op grote schaal Nederlandse investeerders aan te trekken moet India ernst maken met het opengooien van de markt, vervolgt de Herald. UTRECHT Minister Korthals Altes justitie heeft de voorgenomen bezuiniging 4,5 miljoen gulden op de inconveniëntem ling voor onregelmatig en onaangenaam bij gemeente- en rijkspolitie opgeschort to overleg met de vakbonden op 28 febcP. Voor de in oktober 1984 overeengekome/^ conveniëntenregeling is per jaar 38 mikda gulden uitgetrokken. f. De minister van justitie heeft onlang genoegen van de bonden zonder overleg k ten 4,5 miljoen gulden op de regeling te bT nigen door de diensten in te krimpen, f ridi mensen ploegendiensten draai en tot achttien uur. Ook op DUSSELDORF Gunter zondag moest er gewerkt wor- Wallraff heeft niet overdre- den. Zes bedrijven waren heie ven. Uit een onderzoek van maal niet gerechtigd personeel het ministerie van Arbeid, Ge- aan te bieden. Een bedrijf liet zondheid en Sociale Zaken mensen werken, die een werk- van Nordrheinland-Westfalen loosheidsuitkering hadden, is gebleken dat er bij de fir- „Veel misstanden die Wallraff ma s die personeel aanbieden aan de kaak stelt worden door inderdaad zulke erbarmelijke het resultaat van dit onder- toestanden heersen zoals Wall- zoek bevestigd. Tegen meer raff die beschrijft in zijn boek dan de helft van de gecontro- „Ganz Unten". leerde firma's moesten juridi- Bij een bliksemonderzoek bij sche" stappen worden geno- 27 bedrijven die personeel ver- men", zei minister Hermann huren, werd vastgesteld dat Heinemann van Arbeid, Ge- geen enkel bedrijf aan de wet- zondheid en Sociale Zaken gis- telijke regels voldeed. Tien teren tijdens een persconfe- verhuurbedrijven lieten hun rentie in Düsseldorf. De bliksemactie van de ar beidsinspectie werd van 26 tot 28 november 1985 ontdekte een ambtenaar onder meer een volkomen onveilige stei ger arbeiders aan van diverse verhuurbedrijven. Op het dak gekomen merkte hij dat daar dakdekkers aan het werk wa ren bij een schoorsteen, waar uit een damp kwam die bij het inademen pijn deed. Later bleek dat zoutzuur te zijn. Heinemann beklemtoonde gis teren dat er veel meer illegale dan legale ondernemingen zijn die arbeiders aanbieden. Ze zijn vooral actief in de bouw, bij reparatie-, onderhouds- en montage-werkzaamheden. Volgens schattingen van de aantal wettelijke regelingen deelstaatregeringen in de voor het aannemen en ont- bondsrepubliek is het aantal il- slaan van personeel, waardoor legale bedrijven zes tot tien twijfelachtige firma's momen- keer zo groot als het aantal le- teel hoogtij dagen doormaken. beroep te doen op goedkope daar kennis van nam, zonder tijdelijke arbeidskrachten. massa-ontslag, zonder sociaal gale. Mondjesmaat De jaarlijkse schade voor de sociale verzekeringen en zie kenfondsen door het wegval len van bijdragen, schatte Hei nemann alleen al voor Nord rheinland-Westfalen op ruim 750 miljoen gulden per jaar. Heinemann wees in dat ver band ook met een beschuldi gende vinger naar Bonn. De regering heeft immers een Ook grote bedrijven gaan er toe over hun vast personeels bestand mondjesmaat te ver minderen en steeds meer een Heinemann: „Een gerenom meerde grote onderneming in onze deelstaat zette toen het even wat moeilijker ging bin nen een paar weken tijds 3.300 arbeiders op straat. Dat ge beurde zonder dat het publiek plan. Dat lag eenvoudigweg daaraan, omdat het hier uit sluitend ging om personeel van verhuurbedrijven". Er is, aldus Heinemann, een tweeklassenmaatschappij ont staan in de arbeiderswereld. „Aan de ene kant de mt met een vast dienstvei met alle voordelen en heden vandien en aan dere kant de sloebers verhuurbedrijven, die voor een minimaal loor zonder enige rechtszekei hun werk moeten doen" dof ■•te EVERETT Zes zou dit jaar wel eens het geluks getal kunnen worden voor Boeing. Ongeveer 5.000 mensen woonden vandaag in Everett de of ficiële doop bij van de jongste dochter uit de Boeing-stal, de 767-300, die met een capaciteit van zakencentra en middelgrote steden bedienen". Eind 1984 besloot Boeing niet temin tot een grootschalige ombouwoperatie voor de 767- 200. Voor en achter de vleugel werd de romp van dit toestel ruim zes meter verlengd, het geen een winst van 44 stoelen opleverde. Hetzelfde toestel met meer stoelen, zo redeneert Boeing, maakt een economi- tussen de 216 en 260 pas- scher operatie mogelijk, en sagiers een gooi doet naar daarmee zouden weer nieuwe het luchtvervoer voor middellange en intercon tinentale afstanden. klanten kunnen worden aan getrokken. Bovendien weet Boeing zich met een groter aantal vliegtuigtypes veiliger gevestigd in de verschillende slanke glimmende marktsegmenten van de lucht vaartwereld. Met nu negen verschillende toestellen, kan Terwijl sigaar op wielen uit de hangar Everett gesleept werd, schetste de marketing-direc- immers vrijwel iedere klant teur van Boeing, Myron An- „pasklaar" bediend worden. ton, een gloedvolle toekomst voor de whitebody toestellen, die het midden houden tussen Niet ongunstig De vooruitzichten voor de 767- sterke vlasvezels, kunststoffen en aluminium legeringen. Door zijn „gewichtskuur" zou de verlengde Boeing zo'n 14 procent zuiniger met zijn brandstof omspringen. De Boeing-directie toonde er zich zeer verheugd over dat de tweemotorige 767-300 toestem ming heeft gekregen voor transatlantische vluchten. Aangezien de 767-300 slechts een tweekoppige cockpit-be manning heeft, kunnen toe komstige klanten ook op transatlantische routes reke nen op een flinke besparing in de personeelskosten. Hoe zuinig Boeing de toekomst voor de 767 inziet moge verder blijken uit de bouw- en rese- archprogramma's de komende vier jaar, waarin liefst vijf nieuwe versies op stapel staan. Op korte termijn zijn al een de bolknak Jumbo 747 en de 300 zijn niet ongunstig. Nog „wilde spriet", de 737, die voordat de verlengde 767 een slechts plaats biedt aan 110 tot meter gevlogen heeft (het test- 128 passagiers. „Hoge rente- programma start in februari) standen en de plotselinge zijn er al 28 van verkocht. Ja- vraag naar kleinere toestellen pan Airlines was vorig jaar de hebben de 767-200 sinds het eerste klant met een order begin van de produktie in 1982 voor vier toestellen, hoewel de maar nu is de politieke druk het handels een nieuwe or- overschot tussen de VS en Ja pan te verminderen daarin een niet onbelangrijke rol zal hebben gespeeld. Airbus In dustry verloor eind vorig jaar een order van vijftien toestel len voor All Nippon Airways parten tijd rijp derstroom". Aldus een opti mistische Anton. „De lucht vaartmaatschappijen zijn in middels hard toe aan de ver nieuwing van hun grotere toe stellen". Paradoxaal genoeg heeft het aan de 767-300 en Delta Airïi- kleinere zusje van de 767-300, nes plaatste kort daarna een de 767-200, niet bepaald een order voor nog eens negen vliegende start gemaakt. Hoe- Boeings van dit type. Boeing wel Boeing rekende op zo'n verwacht uiteindelijk 800 tot 1.500 orders voor dit type in de 1.200 767's te verkopen, eerste tien jaar, zijn er sinds Het „oprekken" van een be- 1982 nog geen 160 van ver- staand vliegtuigtype heeft vol- kocht. Meer succes boekte de gens Anton overigens meer miniatuur Boeing 737-300, die voordelen dan een groter aan- vorig jaar alleen al goed was tal stoelen en een slanker aan- voor 252 orders, een absoluut wereldrecord. Anton: „Sinds dertig procent meer vracht de deregulering is in de VS al- vervoeren dan zijn kleinere leen het aantal luchtvaart- voorganger. Het raadselachtige maatschappijen al meer dan daarbij is dat de 767-3C" verdrievoudigd. „Vlieg klein" „schoon aan de haak" liefst is de laatste jaren de slogan, 1800 kilo minder weegt dan de omdat deze nieuwe luchtvaart- 767-200. En dat dank zij een maatschappijen vooral de kor- gewijzigd landingsgestel en de tere, frequente lijnen tussen toepassing van nieuwe super- 767-300 ER voor de extra lan ge afstanden en een 767 voor vrachtvervoer te verwachten. Iets verder in de toekomst is een 767-400 voorzien, die met een nog verder verlengde romp en plusminus 300 passa giers al dicht in de buurt komt van de Jumbo. Volgens Anton zuUen de ko mende vijf jaar moeten uitwij zen of Boeing de concurrentie slag aankan met Airbus, die momenteel in Toulouse de laatste hand legt aan de twee motorige A 300/600 met 265 stoelen en bovendien met de huidige A 310 (250 stoelen) een sterke troef in handen heeft op de markt voor middelgrote whitebodies. Ook van McDon nell Douglas wordt geduchte concurrentie verwacht met zijn verlengde versie van de populaire DC 11, die echter nog steeds op de tekentafel ligt. Tot dusverre gaat het Boeing, ondanks de vele ongelukken met zijn toesteUen in het afge lopen jaar, nog voor de wind. Vorig jaar werden in totaal 364 nieuwe vliegtuigen besteld, tweemaal zoveel als in 1984. Boeing nam ruim 60 procent van alle orders voor zijn reke ning, waarmee de Boeing-re- mtatie de grootste vliegtuig- >uwer ter wereld te zijn voorlopig bevestigd is. PAUL KOOPMAN ~1en rits |nd i d< NEW YORK Het Interna- Ortega en zelf dichteres, vroeg tionale PEN-congres in New de schrijvers om solidariteit York staat meer in het teken met Nicaragua, „een land dat van politiek getinte discussies wordt aangevallen door de dan van het schrijven op zich. verbeelding van de VS". Ze Enerzijds het gevolg van het zei dat de VS een koers volgen thema van het congres - „de die leidt tot volkerenmoord in verbeelding van de schrijver Nicaragua. De uit Australië af- en de verbeelding van de komstige maar in New York staat" - anderzijds door de ope- woonachtige schrijver Robert ningstoespraak door minister Hughes meende echter dat „al- Shultz van buitenlandse za- leen met de grootst mogelijke ken, die leide tot luidkeelse verwording van de taal wat in protesten. Nicaragua gebeurt omschre ven kan worden als volkeren moord. Het Amerikaanse be leid is onderdrukkend en ver- Sommige deelnemers noem den het thema „op zich al be lachelijk". De Israëlische keerd. maar het is zeker geen schrijver Amos Oz en anderen volkerenmoord. Wat^ het oog- zeiden dat de staat geen ver beelding heeft. „De verbeel ding van de staat bestaat al leen in de verbeelding van sommige schrijvers, zoals zij die dit onderwerp hebben ge kozen", aldus Oz. De openingstoespraak die mi nister van buitenlandse zaken Shultz zondag hield leidde gis teren opnieuw tot enige reac ties. De Zuidafrikaanse schij- vers Nadina Gordimer en Breyten Breytenbach ver klaarden dat zij van de ope ningsceremonie waren wegge bleven uit protest tegen het Amerikaanse beleid van „con structieve betrokkenheid" in Zuid-Afrika. De Duitse schrij ver Gunther Grass zei: „Een lezing over vrijheid en litera tuur - daarvoor ben ik niet hierheen gekomen. Ik ben nog steeds geschokt". Volgens Grass was een afwijkende me ning in New York niet toege staan. De voorzitter van de Ameri kaanse PEN-club, Norman Mailer, bood gisteren ander maal zijn excuses aan voor het feit dat hij niet met het be stuur had overlegd over de uitnodiging aan minister Shultz het congres te openen. Rosario Murillo, de vrouw van de Nicaraguaanse president merk van buitenlandse zaken ook mag zijn, het is zeker niet de uitroeiing van hele rassen of groepen in Nicaragua". De Russische schrijversbond verklaarde gisteren dat er geen vertegenwoordigers naar het internationale PEN-con gres in New York zijn ge stuurd vanwege de aanwezig heid van geemigreerde Russi sche schrijvers en andere uit dragers van de haat. Volgens het persbureau Tass had de voorzitter van de Rus sische schrijversbond Georgi Markov verklaard dat deze mensen een creatieve en con structieve discussie op de con ferentie zouden belemmeren. Het thema van het congres is het conflict tussen literatuur en overheid. Markov, die lid is van het cen traal comité van de communis tische partij, leek verder te suggereren dat de contacten tussen Amerikaanse en Russi sche schrijvers alleen konden worden uitgebreid wanneer daarvan schrijvers worden uit gesloten die door het Kremlin als anti-Russisch worden be schouwd. Markov noemde daarbij niemand met name, maar onder de gasten op het PEN-congres bevinden zich Joseph Brodsky, die de S<»r -Unie in 1972 verliet, en lltsti ly Aksyonov, die in 1980)lht greerde. Beiden haddenj d( met de overheid van de zijn jet-Unie aan de stok gekind en zijn van anti-Russischedat timenten beschuldigd. b cht Andere geëmigreerde vers die als gast op het -congres aanwezig zijn, vo Danilo Kis uit Joegos^en Czeslaw Milosz en Adanjerj gajeweski uit Polen, Her:..j. Padilla uit Cuba en Jiri (Tj^ uit Tsjechoslowakiie. ,j. Volgens Tass stonden Ma^ opmerkingen in een brief^ had uitgenodigd. De Russ schrijversbond is geen lidVC de internationale PEN-n die zich onder meer inzetten gevangen schrijvers. \S/ HILVERSUM De dienst Radioprogramma's van de NOS probeert nog deze week overeenstemming te bereiken over de terugkeer van het ra dio-nieuwsbulletins 's morgens om half acht. De uitzendingen van de radio-nieuwsdienst op de halve uren, verdwenen met de herindeling van de radio zenders 1 tot en met 5. Kritiek de kant van de luisteraars op een aantal punten van de herindeling, zoals het verdwij nen van de half-uurs-uitzen- dingen en het verplaatsen van de berichten van land- en tuinbouw, hebben er toe geleid dat nieuwe initiatieven wor den ontwikkeld om althans op minder beluisterde het nieuws van half acht weer zoals in de nacht, op Radio 1 terug te laten ke ren. Hoofd NOS-radio, R. Eygen- huyzen, heeft inmiddels be sprekingen gevoerd met de w hoofdredacteur van de Radio- zender Radio 1. Halfuuj nieuwsdienst, R. Huizing, zendingen zijn alleen op Hieruit is een conceptplan ge komen dat uitgaat van herin voering van het half-achtbul- letin, zonder dat dit ten koste gaat van zendtijd van de NOS en zonder dat daarvoor extra kosten hoeven te worden ge maakt. Dit betekent wel dat de Radionieuwsdienst. wellicht zendtijd zal moeten inleveren De problemen die met del invoering zijn gemoeid, I ben te maken met de broi latie tussen landelijke el gionale omroep op de nie* 1 op zijn plaats. Omdat h^{ uitzendtijden gaat waarq regionale omroep juist aaijpjj is, zal ook deze zijn goed ring moeten hechten aanBm invoering. Verwacht wordt* het samenwerkingsver van de regionale omroejjio deze week over het NOS-j^ stel zal vergaderen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 gur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Gevulde amandelroom- boterkoek. Assortiment van 5 soorten roomboterkoeken. Bijv. hazelino's, spritsstukken, nogatines. Doosje van 200 gram. *7C t- ivttti xo. u. Mokkataart, gevuld en ge garneerd met mokkacrème. Aangezet met gebroken hazel- pi7P noten. Uit onze notenbar| Gezouten pinda's. 250 gram. ték 2 ™1 V Aanbiedingen geldig t/m 18 |an. 'I De HEMA Zoetermeer is nog steeds aanwezig in het WINKELCENTRUM SOETERWEIJDE.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4