ïeidóc Somcwit Jazzmarathon swingend van start in stampvolle Waag STAD OMGEVING EEL REDACTIE OMROEP LAND OPGESTAPT Tien jaar wet-Arob: een succesverhaal IT VOORLICHTER VAN DE RAAD VAN STATE MR. EPPO JANSEN: Overheid in de beklaagdenbank (2) •j MAANDAG 13 JANUARI 1986 PAGINA 5 liropese studenten over industriële samenwerking [DEN Industriële samenwerking. Dat is het thema van een ;res dat door Leidse studenten van 21 tot en met 24 januari It gehouden. Aan het congres wordt deelgenomen door onge- 200 studenten, van wie 50 uit andere Europese landen. Leidse congres is een gevolg van een in april vorig jaar gehou- congres in Parijs om de contacten tussen studenten van de lid- ?n van de Europese Gemeenschap te verbeteren. In diverse len is op dit congres enthousiast gereageerd en als gevolg daar- worden binnenkort in enkele landen gelijktijdig congressen luden. In Leiden gaat het over industriële samenwerking jrbij centraal staat de vraag „welke rol is weggelegd voor de lent van nu in het Europa van straks". Als sprekers treden on- anderen op prof. J.J.M. Beenhakker van de Leidse universiteit, itssecretaris drs. F. Bolkesteyn van het ministerie van Economi- Zaken en minister drs. W.J. Deetman. Het programma meldt ;r meer de onderwerpen handelsprotectionisme, informatie- inologie en een excursie naar Hoogovens. Parkeerbonnen in Breestraat LEIDEN De politie is vannacht opgetreden tegen parkeeroverlast in de Breestraat. Rond één uur werden 29 bonnen op fout geparkeer de auto's aange bracht. De politie ging tot de actie over na klachten van omwonenden. De auto's zijn voor een groot deel ei gendom van café bezoekers. Fietser gewond LEIDEN Een 23- jarige Leiderdorper is in de nacht van vrijdag op zaterdag met een hersen schudding en een hoofdwond in het AZL opgenomen. De man reed op zijn fiets vanaf de Blauw- poortsbrug de Steen- straat op en belandde op de linkerweghelft. Hij botste frontaal op een auto, die werd bestuurd door 23-ja- rige Leidenaar. Beide bestuurders verkeer den onder invloed van alcohol. Motorrijder ramt politieauto LISSE/SASSENHEIM Een 23-jarige motor rijder uit Warmond en een 14-jarig meisje uit Lisse, die achter op de motor zat en geen helm droeg, zijn in de nacht van zaterdag op zondag nabij de kruising Hoofdstraat/Van Pallandtlaan gewond geraakt, toen zij boven op een politie auto reden. De politie van Lisse had de motor rijder met hoge snelheid door het dorp zien rij den en waarschuwde de politie van Sassen- heim. Deze vatte post per hoogte van genoemde kruising. Volgens de verklaring van de politie, wilden de agenten net op de weg keren, toen de motorrijder al met onverminderde snelheid na derde. Hij reed boven op de dwars op de weg staande politie-auto. De motorrijder brak zijn bovenbeen en het meisje achterop liep een hoofwond en een pijnlijke schouder op. Ze zijn naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Vol gens de Sassenheimse politie had de motorrij der gedronken en een bloedproef geweigerd. Twee banden lek gestoken LEIDEN Een ver- keersincident leidde er zaterdag toe, dat een Leidse in haar auto op de Hooigracht door een andere auto werd klemgereden. De be stuurder van die auto was zo kwaad over het verkeersgedrag van de vrouw, dat hij met een mes twee banden van haar auto lek stak. De vrouw heeft het ken teken van de auto van de agressieve man aan de politie doorgege ven. Inbraak in woning LEIDEN Bij een in braak in een woning aan de Kolfmaker- steeg is zater dagavond voor duizenden guldens aan foto- ruitje van de voordeur werd ingesla gen en de wo ning door zocht. Vijftig mille schade door spelen met vuur LEIDSCHENDAM Een brand in een bouw loods aan de Pelikaan hof in Leidschendam heeft gistermiddag voor 50.000 gulden schade aangericht. Vermoede lijk ontstond de brand doordat kinderen met vuur speelden. Bouw materiaal en enkele tractoren gingen in vlammen op. De brand weer, die vrijwel direct ter plaatse was, wist het vuur binnen korte tijd te blussen. LEIDEN Met het swingende nummer .Kansas City Kitty" be gon gisteren in het stampvofle Waaggebouw de jazzmarathon. Precies vier minuten over tien gisteravond tover den de tien leden van het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap (LSJG) de eerste, fraaie klanken uit hun instrumenten. jAls alles goed gaat, ster- 'ven de laatste jazz-tonen de upas vrijdagavond om vier J'minuten over tien weg. Dan zal er precies 120 uur achtereen jazzmuziek ^zijn gespeeld. De studen- K^ten zijn op de goede weg, want vanochtend om jtien uur werd er nog lus- \/pg (maar wat rustiger) JUop los gespeeld. De kop is er in ieder geval af. .nugr>' vier uur vannacht bleef idenhet zeer ^ruk e" erg gezellig jjn De Waag. Daarna haakten isa pfeeds meer jazzliefhebbers laf, zodat er uiteindelijk een handvol stugge volhouders overbleef. De eerste jazzlief hebbers druppelden vanoch tend om negen uur de naar bier en sigarettenrook rui kende Waag weer binnen. Op zoek naar koffie en een .jazzontbijt". Op dat moment waren vier musici enthou siast bezig met het spelen van swingende jazzmuziek; alsof het negen uur 's avonds was in plaats van 's ochtends. De meeste leden van het LSJG lagen op dat moment overi gens op één oor. Zij komen later op de dag weer in actie. De marathon werd gister avond tegen tien uur geo pend door Peter Lens, arts, maar beter bekend door zijn regelmatige optreden als pre sentator in het televisie-pro gramma „Vinger aan de pols". Lens, die eerlijk toegaf weinig van jazzmuziek te we ten, merkte onder meer op dat het belangrijk is dat een student er naast zijn studie wat bijdoet. „Maar, studeren jullie eigenlijk nog wel eens?", vroeg hij aan één van de leden van de band. Deze antwoordde tot grote hilari teit dat hij een stapeltje stu dieboeken had meegenomen, Een overvolle Waag genoot van een swingende begin van de marathon. zodat hij in een verloren uur tje zijn kennis kon verrijken. Na het openingspraatje van Peter Lens kregen de vele sponsors van de marathon de eerste LP van de LSJG („Back to the jungle" getiteld en voor twee tientjes in De Waag te koop) uitgereikt. Daarna begon de band einde lijk te spelen. Eindelijk van start, omdat veel toeschouwers zich al rond negen uur in De Waag hadden verzameld. De orga nisatoren hadden aan laten weten dat de band om negen uur zou gaan spelen. Het pro grammablad en de posters lieten echter weten dat de marathon om tien uur zou beginnen. Ook in het televi sieprogramma Brandpunt werd gistermiddag nog van negen uur gesproken, zodat de verwarring over het tijd-' stip van aanvang zeer groot was. In dat tv-programma speelden de studenten overi gens op zeer overtuigende wijze het nummer waarmee ze later in De Waag hun monsterconcert zouden ope nen. Het LSJG verscheen gisteren niet alleen op tv, maar was ook op lokale radio te horen. De eerste twee uren van het marathonconcert werden rechtstreeks door Ra dio Rijnland uitgezonden. De marathon is onderdeel van de Leidse jazzweek, die woensdag officieel begint met de kroegentocht. De Waag maakt vanzelfspre kend ook deel uit van de de route die de „kroeglopers" zullen volgen. De tien muzi kanten van de band zijn niet continu actief, maar worden bijgestaan door vele jazzmusi ci uit Leiden en (verre) om geving. Wel is het de bedoe ling dat gedurende de 120 uur jazz een kern van LSJG- musici op het podium aanwe zig is. Vanochtend was van De jazzmarathon is overigens niet alleen een uitkomst voor jazzliefhebbers. Ook zij die eens langer willen doorzak ken, dan normaal in Leiden mogelijk is (de cafés moeten doordeweeks immers om één uur 's nachts de deuren slui ten), hebben een goede week. De Waag is vijf dagen aan één stuk door geopend en men kan er tot in de kleine uurtjes een pilsje drinken. Muziekles De Streekmuziekschool Leiden e.o. heeft een aantal korte muziekcur- sussen op het programma staan. Zo verzorgt André Pouwer een uit 10 lessen bestaande cursus voor pi anisten en organisten, geeft Robert Veen een eveneens uit 10 lessen bestaande cursus voor bespelers van blaas- en strijkinstrumenten en is er een cursus barokmu ziek voor gevorderde be spelers van moderne blaas- en strijkinstru menten. Pouwer geeft op woensdagavonden van acht tot negen uur les, Veen op donderdagavon den van acht tot negen uur en de laatstgenoem de cursus is in de week einden 31 januari/ 1 fe bruari en 21/22 februari. De kosten bedragen zes- tig gulden per cursus. In lichtingen zijn verkrijg baar bij de school aan het )urg 22 (141041). Ouderenproject Onder de titel „U bent gepensioneerd, u bent VUTter en nu?" houdt K&O een werk-discussie- project voor ouderen. De eerste bijeenkomst heeft dinsdag 14 januari plaats in het gebouw van de Volksuniversiteit aan de Oude Vest 45. De aan vang is om kwart over negen 's ochtends. Inlich tingen zijn verkrijgbaar via telefoonnummer 141141. Studenten Concert Het Nederlands Studen ten Orkest geeft morgen een concert in de Stads gehoorzaal aan de Bree straat. De opbrengst hier van komt ten goede aan de Stichting Handicap Studie NSS. Kaarten zijn verkrijgbaar bij muziek handel Servaas aan de Nieuwe Rijn 20. Zij kos ten 15 en 8,50 voor CJP-houders. ÏZlgk poli! Jaga wonl denjDEN Vijf leden van de 'bu!eling radio van Omroep 'enliland .hebben hun werk- tnheden voor de lokale om- p neergelegd. Het vijftal principiële bezwaren te LJtben tegen betaling van het naatschap van de omroep, tele weken geleden kwam Organisatie voor lokale om- p in het nieuws door pro- men met medewerkers van 1 afdeling televisie, flvan der Burg, hoofdredac- van de afdeling radio van iroep Rijnland, verwacht het opstappen van de vijf gevolg zal hebben, dat het evegramma Nieuws en Actua- e w ten „twee of drie weken" uitgezonden zal kunnen SSde" jd gaan op zo kort mogelijke Armlijn met alle radiomede- fkers om de tafel zitten om op te lossen", aldus Van vari Burg. De afdeling Radio i aai Omroep Rijnland heeft Itai honderd medewerkers, l^ruit de nieuwe redactie Nieuws en Actualiteiten eir engesteld zal worden. tuur en hoofdredacteuren Omroep Rijnland hebben i ir lopen donderdagavond gedaan het r ct op te lossen en het bij de omroep te hou den, maar dat is niet gelukt. De vijf medewerkers wensen niet te betalen voor het lid maatschap van de omroep ook al is het maar een tientje per jaar omdat ze al zich ge noeg als vrijwilliger voor de omroep zouden inzetten. Volgens bestuur en hoofdre dacteuren is dat een onaan vaardbaar standpunt. „Alle medewerkers van de vereni ging Omroep Rijnland moeten lid zijn van de vereniging en als je lid bent, moet je contri butie betalen", aldus Van der Burg. „Dat lijkt me een heel normaal standpunt. Als je lid bent van een voetbalvereni ging, moet je ook betalen. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de VARA. Iedereen die bij de VARA in dienst is, is verplicht lid te worden van de vereni ging"- Het bestuur en de hoofdredac teuren stellen het lidmaat schap verder verplicht, omdat de medewerkers anders niet verzekerd zijn. Het bestuur van Omroep Rijnland wenst ook vast te houden aan het be talen door de medewerkers, omdat de omroep noodlijdend is. De omroep heeft schulden bij de Stichting Welzijn en de inkomsten bestaan louter uit de 5.000 gulden, die jaarlijks door de 500 leden van de vere niging worden binnenge bracht. Arbeidsbureau werft met video LEIDEN Het Gewestelijk Arbeidsbureau gaat met behulp van video proberen werklozen aan een baan te helpen. Bedrij ven die via het arbeidsbureau personeel zoeken, wordt de moge lijkheid geboden een bedrijfsreportage van ongeveer tien minu ten te laten maken. Werklozen die interesse in een baan bij het desbetreffende bedrijf hebben, kunnen de reportage in het ar- beidsbureau bekijken. Op die manier zou men zich een beter beeld kunnen vormen van de mogelijke toekomstige werkkring. Volgens het arbeidsbureau hoeft zo'n presentatie niet meer dan 30.000 gulden te kosten, waarvan de helft door het ministerie van sociale zaken wordt betaald. „Video scheelt de bedrijven tijd en bespaart de werkzoekende frustraties", aldus het arbeidsbu reau. De eerste reportage is inmiddels gémaakt bij Superconfex in Zoeterwoude. HtuSi... Sidonid 0 Uitgeverij. Antwerpen-Weeap. DEN HAAG/LEIDEN Voortdurend rinkelt de tele foon. Zijn werkkamer maakt een rommelige indruk. Op ta fel ligt, onder een aantal pape rassen, een Spaanse versie van de brochure „450 jaar Raad van State". De oud-correspon dent voor NRC-Handelsblad en het NOS-Journaal in Ma drid, mr. Eppo Jansen (50) is gereed voor een interview. „Sinds april 1984 ben ik in dienst van de Raad van State. Een hele nieuwe functie, die veel creativiteit vereist. Dit apparaat was niet aan voor lichting gewend. Daarom heb ik hiervoor gekozen. Ik was na twintig jaar, een beetje uit gekeken op de journalistiek. Nu heb ik een combinatie ge vonden, waarin ik zowel mijn rechtenkennis kan gebruiken en tevens toch journalistiek bezig blijf. De voorlichting be tekent vaak, het vertalen van juridisch vakjargon voor een lekenpubliek.Hij omschrijft zichzelf als een manusje-van- alles. Dan wel een druk ma nusje, want niet zonder reden staat zijn telefoon roodgloei end. Hij is een vraagbaak voor iedereen, zowel binnen als buiten de raad. Soms wel vier maal in de week houdt hij rondleidingen voor allerlei groepen, onder wie scholieren, ambtenaren en huisvrouwen. Hij adviseert en assisteert de pers, geeft aan ambtenaren voorlichting over het interne beraad, procedures rond be noemingen, organiseert mani festaties en heeft een coördi nerende rol bij het jaarverslag. Conflicten In een kort en helder betoog legt hij de complexe situatie bij zijn werkgever uit. „De Raad van State heeft eigenlijk drie potten op het vuur staan. Naast de adviserende taak bij de wetgeving, want alle wets ontwerpen moeten door de Raad van State worden beoor deeld, kent de raad twee soor ten rechtspraak. Bij de afde ling Geschillen van Bestuur worden conflicten behandeld, waarvoor de wet een zogehe ten kroonberoep open laat. Deze voorziening vind je te genwoordig in wetten als de Dienstplichtwet, de Hinder wet, de milieuwetten en de Bijstandswet. Het kroonberoep biedt de burger bescherming tegen toepassing van deze wet- Dit jaar wordt herdacht dat de wet-Arob (de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen) 10 jaar bestaat Een wet waarmee geschillen tussen bur ger en overheid kunnen worden uitgevoch ten. De overheid komt dan veelal in de be klaagdenbank terecht De wet biedt echter ook de mogelijkheid om de ene overheids instantie tegen de andere (een hogere) te laten procederen. Het is in feite de meest democratische rechtspraak van ons land. Eén ding staat voorop: altijd gaat het over beschikkingen, over „een door een over heidsorgaan op schrift gesteld besluit met rechtsgevolgen". Het uitvechten gebeurt onder meer bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State, een vrij jong recht scollege. De rechters, ofwel staatsraden, zitten letterlijk op dezelfde hoogte als aanklagers en verweerders, dragen geen ambtskleding (ergens in een la moet nog een ontwerp voor een toga liggenen de ruziemakende partijen worden, om een modeterm te gebruiken, „cliëntvriende- lijk" benaderd. In een drieluik wordt dit rechtscollege onder de loep genomen. Van daag het tweede deel: de voorlichter van de Raad van State, mr. Eppo Jansen. ten. Tussen deze kroonberoe- pen en allerlei andere beroeps mogelijkheden zoals belasting kamer, college van beroep voor het bedrijfsleven en een- gebeuren trale raad van beroep, staat, als een soort vangnet, de Afde ling Rechtspraak. De staatsra- sie. Een uitspraak van het Eu ropese Hof van Justitie in Straatsburg verbiedt deze rechtsgang. Wat staat er nu te ceheuren? hankelijke rechters, te verge lijken met gewone rechters. De afdeling valt onder de pa raplu van de Raad van State. De rechters worden uit de le den van de raad gerecruteerd en de rechtspraak gebeurt in hetzelfde gebouw. Maar het is een stukje onafhankelijke rechtspraak, alleen gehuisvest bij de Raad van State". Het kroonberoep staat mo menteel onder hevige discus- „Het kroonberoep is uniek in de wereld. Het geeft een veel fijnere beoordeling dan enig rechter kan doen. Er wordt door de staatsraden gekeken of er sprake is geweest van doelmatige- en rechtmatige wetstoepassing. Een kroonbe roep biedt ook de mogelijkheid om mee te wegen wat er na de beschikking is gepasseerd. Wanneer bijvoorbeeld een aantal buurtbewoners in be roep is gegaan tegen een door de gemeente verstrekte hin derwetvergunning voor een discotheek in hun buurt dan Voorlichter van de Raad van State, mr. Eppo Jansen; „Het is spijtig dat het kroonberoep moet verdwijnen". bekijkt de afdeling Geschillen van Bestuur niet alleen of rechtmatig is gehandeld toen de vergunning werd verleend. Ook wordt nagegaan of van goed bestuur sprake is geweest en hoe de situatie zich sinds dien heeft ontwikkeld Mis schien was er in het begin wel overlast door harde rock-mu- ziek, maar is inmiddels over gegaan op het spelen van an dere muziek. De afdeling kan zelf in de zaak voorzien. Na tuurlijk is dit slechts een ad vies aan de minister maar het is hoge uitzondering wanneer dit advies niet wordt overge nomen, wanneer de minister tegenwerkt. Het is spijtig dat deze rechtsgang nu moet ver dwijnen. Het Europees Hof vindt dat als iemand een con flict bij de overheid heeft hij zijn recht bij de onafhankelijk rechter en niet bij die zelfde overheid behoort te behalen. Voorlopig is de draagwijdte van de uitspraak nog niet te Conclusies Terugkijkend op bijna tien jaar wet-Arob. Welke conclu sies kunnen worden getrok ken? „We hebben we een enorme toeloop gezien op deze nieuwe rechtsgang. Daardoor mag je best spreken van een succes story. Er wordt met name veel gebruik gemaakt van de mo gelijkheid om zeer snel voorlo pige voorzieningen te vragen of beschikkingen te laten schorten. Daarna worden die zaken dikwijls ingetrokken. Want een uitspraak in de hoofdzaak zal veelal dezelfde zijn als in de schorsingszaak. Wanneer ze aangehouden worden, is dat meestal om een principiële uitspraak te willen hebben, om de zaak mooier vast te willen leggen. Maar voor de eigenaar van een café bedrijf, die een vergunning wordt onthouden om tijdens de carnavalsdagen de hele nacht open te kunnen blijven, heeft een principiële uitspraak maanden later weinig zin. De schorsing of voorlopige voor ziening des te meer". „Door de enorme toeloop is de primaire taak van de staatsra den, het adviseren over wetge ving, in de knel gekomen. Daar wordt veel over ge klaagd. Een mogelijke oplos sing zou zijn om de recht spraak te decentraliseren. Ook afdelingen neer te zetten in bijvoorbeeld Leeuwarden of Middelburg en in Den Haag slechts een soort cassatierecht bank te houden. Maar dit kost geld en de regering heeft tot nu toe deze decentralisering tegen gehouden. Ook heeft de wet een corrigerende werking. Want door het succes van de wet-Arob krijgen mensen in de gaten dat er iets valt te doen tegen onrechtmatig op treden van de overheid. De uitspraken van de afdeling dwingen de overheid soms de dingen beter te gaan regelen. En wanneer er betere regels zijn, zijn er minder zaken". FRANS BOTHOF

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5