i Sovjet-marine „bewaakt NAVO-bases op Sicilië Khadaffy nodigt Reagan uit Terrorisme bestrijden door leiders te doden Sovjet-Unie vecht tegen verderfelijke video 's •>r> Jelena Bonner geopereerd Zwarte UDF-leide* door bende gedood! Duitse managers vo< rechter wegens illegale wapenhandf Thatcher ondervraagd ov| zaken van zoon BUITENLAND Ëetdóe@ou/iant MAANDAG 13 JANUARI 1986 PAGINA» Rechter beslist in voordeel van Texaco NEW YORK De Amerikaanse oliemaatschappij Texaco heeft een belangrijke overwinning behaald in haar juridische strijd met Penn- zoil. De federale rechtbank heeft besloten dat Texaco niet verplicht is een borgsom van dertig miljard gulden te betalen om in beroep te kunnen gaan tegen een vorig jaar uitgesproken vonnis. In dat vonnis werd Texaco veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van dertig miljard gulden aan Pennzoil, omdat Texaco op on rechtmatige wijze een overne mingsovereenkomst tussen Penn zoil en Getty Oil had geschonden door zelf Getty Oil over te nemen. 99 Guerrilla's Colombia vermoorden „spionnen BOGOTA Javier Delgado, de leider van het Front Ricardo Franco, een Colombiaan se guerrillagroep, heeft erkend opdracht te hebben gegeven tot de terechtstelling van 164 leden van zijn eigen groep. Zij zouden „spionnen" van het leger zijn geweest. Tij dens een onlangs gehouden persconferentie zei Delgado: „Ik ben er trots op aan het hoofd te staan van een organisatie die 164 moordenaars terechtstelt, die door het leger zijn gestuurd om de ontwikkeling van de revolutionaire strijd te dwarsbomen". Del gado rechtvaardigde de moorden met de verklaring dat de groep „in oorlog is". De massamoord werd in december bekend, toen de Colombiaanse autoriteiten massa graven vonden bij het dorp Tacueyo, 200 km zuidwestelijk van de hoofdstad Bogota. Fossiel van 140 min. jaar PEKING In een kolenmijn in de noordoostelijke Chi nese provincie Jilin is het fossiel gevon den van een 140 mil joen jaar oude schild pad. Dit is zondag be kendgemaakt door het officële Chinese persbureau Xinhua. Het persbureau meldde dat het fos siel was aangetroffen in een 700 meter die pe schacht in de ko lenmijn Liaoyuan in West-Jilin. Leger van Salvador bombardeert bevolkt gebied SAN SALVADOR Het Salvadoraanse le ger heeft verleden week een bombardement uitgevoerd op een bevolkt gebied dat onder controle staat van het linkse verzet. Dit heeft aartsbisschop Arturo Rivera y Damas giste ren verklaard. Het bombardement werd uit gevoerd toen hij een bezoek bracht aan door het verzet beheerste gebied in de provincie Chalatenango. Het Salvadoraanse leger ont kent bomardementen in gebieden waar zich burgers kunnen bevinden, maar diplomaten in San Salvador trekken die verklaring in twijfel. Rivera Y Damas zei dat hem tijdens zijn bezoek aan het guerrilla-gebied was ge bleken dat de bevolking erg bang is voor de bombardementen. Hij had beloofd dat hij druk op de regering zal blijven uitoefenen die bombardementen te staken. „Thatcher bereidt haar aftreden voor" LONDEN De Britse premier Thatcher, „bereidt zich voor" op haar aftreden. Dat is de werkelij ke reden voor het ontslag van de Britse minister van defensie, He- seltine. Dit heeft David Owen, de leider van de Britse sociaaldemo cratische SDP, zaterdag gezegd. „De verborgen achtergrond is dat Heseltine voelde dat Thatcher, net als Harold Wilson in 1975, be zig is een eervol aftreden voor te bereiden en de macht over te dragen aan Norman Tebbit (de voorzitter van de Conservatieve partij)", aldus Owen, voormalig minister van buitenlandse zaken voor Labour. Frankfort zal huis Anne Frank niet kopen FRANKFORT Het ge- meentebestuur van Frank fort heeft geweigerd het huis te kopen waar Anne Frank heeft gewoond. Het was de bedoeling dat het huis zou veranderen in een „anti-fas cistisch centrum" en een museum. Volgens de ge meentelijke woordvoerder is de woning te klein en herin richting te kostbaar. De plaatselijke oppositie noemde het besluit een „blijk van onverschilligheid tegenover het nazisme". Politie arresteert leider Solidariteit ui WARSCHAU De Poolse auto ten hebben zaterdag in de have Gdansk, Bogdan Borusewicz gej teerd. De 37-jarige Borusewicz w van het bestuur van Solidariteit het vakverbond in december rdt werd verboden. Nadien ging hir .de: dergronds verder. Hij was de i de huidige leider van Solida Lech Walesa, bij de opkomende ging voor een vrij vakverbond duceerde. Volgens het Poolse peJ' reau PAP heeft Borusewicz „ven dene iaren achtereen activiteitei{°' plooid die gericht waren tegen taaiste belangen van de staat", arrestatie wordt beschouwd als klap voor de illegale vakbewegii Campagne in VS tegen oorlogs speelgoed WASHINGTON Vol- gens het kerkelijke pers bureau EPD is de verkoop van oorlogsspeelgoed in de Verenigde Staten in de laatste jaren sterk toegeno men. Volgens de voorzitter van de "Coalitie tegen ge weld op de televisie", Tho mas Radecki, is in 1984 voor bijna 2,7 miljard gul den in oorlogsspeelgoed omgezet, tegen een miljard in 1982. De "Coalitie tegen geweld op de televisie" heeft hiertegen een cam pagne op touw gezet. Het doorsneekind in Ame rika, aldus de psychiater Radecki, wordt dit jaar ge confronteerd met 800 tele visiereclamespotjes voor oorlogsspeelgoed en 250 te levisieseries met oorlogs speelgoed. Zo brengt het speelgoedconcern Coleco deze lente een Rambopop in omloop en tegelijk wordt een Rambo-kinder- serie op de televisie ge start. De relatie tussen groeiend geweld bij kin derspeelgoed en op de te levisie enerzijds en een ge welddadig Amerika an derzijds, is volgens Radec ki dringend aan een se rieus onderzoek toe. Britten in voetspoor van captain Scott LONDEN Drie Britten heb ben zaterdag per slee en zon der zender of hulp van buiten af de Zuidpool bereikt na een twee maanden durende reis in het voetspoor van de ontdek kingsreiziger captain Robert Scott. Dit heeft de cöördinator van de reis in Londen meege deeld. Het was de eerste maal dat de reis van Scott, die de pool bereikte op 17 januari 1912, werd overgedaan. De drie Britten hebben er een week korter over gedaan dan captain Scott, aldus de coördi nator. Aangezien ze na de 1.412 km lange tocht niet vol doende provisie hebben voor de terugreis worden ze opge haald door een vliegtuig. Israël wil geschil rond Taba-strook via derden oplossen JERUZALEM Het geschil tussen Israël en Egypte over de grensstrook Taba moeten via arbitrage door derden wor den opgelost. Dat staat in een plan van premier Peres, waar mee het Israëlische kabinet na twaalf uur debatteren, una niem akkoord is gegaan. Op de Taba-landstrook bevinden zich een luxe-hotel en een vakan tiedorp. Israël stond het stukje grond niet af toen het in april 1982 de rest van de Sinaï- -woestijn teruggaf aan Egypte. Het akkoord voorkomt een re geringscrisis over de manier waarop het slepende grensge schil over de landstrook Taba aan de Rode Zee het beste kan worden opgelost. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Russen hou den Zuid-Italië goed in de gaten. In de wateren rond Sicilië zijn na het ontstaan van het Amerikaans-Libi sche geschil Russische spionageschepen en vliegtuigen gesignaleerd. Ze hebben kennelijk de opdracht de vliegtuigbe wegingen in het Siciliaan- se luchtruim te registre ren. Vorige week donderdag zou den F-104 vliegtuigen van de Italiaanse luchtmacht zijn op gestegen om te voorkomen dat twee gesignaleerde Russische Ilyushin-38's het Siciliaanse luchtruim zouden binnendrin gen. Kennelijk waren cfe Rus sische vliegtuigen bezig met het „afluisteren" van de mili taire activiteiten in de buurt. Of wellicht hebben ze de de fensieve waakzaamheid van Italië willen testen. Zuidoost-Sicilië kent een hoge concentratie van defensieve constructies, zoals de atoomra ketbasis Comiso en de NAVO- luchtmachtbasis Sigonella. Het schijnt dat het de Russen voor al te doen is om Sigonella, want de afgelopen weken heeft het persbureau Tass her haaldelijk het gebruik van Si gonella voor eventuele Ameri kaanse strafacties gehekeld. Dat de Russen geïnteresseerd zijn in wat er op Sigonella ge beurt, blijkt ook uit de aanwe zigheid van het Russische Spio- nageschip „Vertikal". Het schip is vorige week voor an ker gegaan op de grens van de Italiaanse territoriale wateren, 25 a 30 kilometer van de basis Sigonella. Het schip schijnt boordevol apparatuur te ziten, waarmee alle ethergeluiden kunnen worden geregistreerd. De Italiaanse marine kan niets tegen het spionageschip onder nemen, omfat het buiten de territoriale wateren ligt. De Libische leider Khadaffy met zijn 32-jarige vrouw Safir (geheel links) en enkele van zijn kinderen tijdens de persconferentie die Khadaffy gaf in zijn tent. TRIPOLI Met de flair van een man die de show business in zijn vingertop pen heeft, heeft de Libi sche leider Khadaffy een handvol vrouwelijke jour nalisten een zeldzaam kijkje in zijn bedoeïenen- tent en privéleven gege ven. Daarna nodigde hij president Reagan uit ook eens langs te komen in Tripoli. „Dan ziet hij wat anders dan als een terro rist", aldus de Libische leider. „Hij zou zien dat ik niet in loopgraven woon met hand granaten in mijn riem of een pistool in de hand. Men denkt dat ik niet lach of gnuif, dat ik geen gezin heb", aldus de 43-jarige Khadaffy. Hij ont ving de journalisten in het ge zelschap van zijn vrouw Safija en vier van zijn zeven kinde ren, in een tent op het afge grendelde terrein van de ka zerne Bab el-Azzazia in een buitenwijk van Tripoli. De Libische leider, geboren uit nomadenouders, droeg bedoeï enenkleren toen hij zijn gezin aan de verslaggeefsters voor stelde. Zijn 32-jarige echtgeno te die haar hoofd niet be dekt had zei dat ze niet van politiek hield. Khadaffy wil niet dat zijn vrouw die lang zwart haar heeft haar hoofd bedekt houdt. „Het is een zede die niets betekent", zegt hij. Hij noemt zijn huwe lijk democratisch en voegt er aan toe: „Ik zou graag een we reld zien waarin man en vrouw gelijk zijn. Ik moedig vroüwen aan om vrij te zijn. Het is een mannenwereld en dat moet veranderen", zei Khadaffy Safija Khadaffy vertelde dat zij leerling-verpleegster was toen zij Khadaffy voor het eerst ontmoette. Zij trouwden en kregen zeven kinderen, van wie de enige dochter, Ais- hah, naar Khadaffy's moeder is vernoemd. Volgens Khadaffy zijn enke len van zijn broers en zusters aan malaria gestorven voor hij geboren werd. Daarom staat hij er op dat zijn eigen kinde ren in hun beroep de medische kant op gaan ..om de honger lijdende en zieke Afrikanen te helpen ISRAËLISCHE TERREUREXPERT: TEL AVIV Het uit de weg ruimen van leiders van terroristi sche organisaties is volgens een hoge Israëlische anti-terrorisme deskundige de „beste, en succesvolste manier" om het terroris me te bestrijden. „Militaire vergelding tegen Libië zal het pro bleem niet oplossen", aldus Gideon Mahanayimi, de tweede ad viseur van premier Peres voor terreurbestrijding. „Vergelding is maar een onderdeel van een algehele strategie tegen terroristen". Zo'n strategie moet ook bestaan uit een „on dergrondse oorlog" tegen leiders van terreurgroepen en een combinatie van militaire aanvallen en diplomatieke middelen. „De beste, succesvolste manier om het terrorisme te bestrijden is de leiders van terroristische organisaties en andere functionaris sen uit de weg te ruimen". Mahanayimi sprak berichten in de internationale pers tegen dat de terroristenleider Aboe Nidal dood is of te ziek om aanslagen te organ iserén als de recente acties op de vliegvelden van Rome en Wenen. „Wij denken dat hij ergens in Libië zit". De Libische leider, kolonel Khadaffy, heeft ontkend dat Aboe Nidal in zijn land verblijft. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz heeft gisteren herhaald, dat Libië zeer zeker betrokken is geweest bij de aanslagen op de vliegvelden van Wenen en Rome. Uit rap porten zou zijn gebleken dat de daders zijn opgeleid in de Liba nese Beeka'a-vallei, die onder Syrische controle staat en via Da mascus naar Rome emWenen zijn gereisd. „Libië heeft financië le steun gegeven aan terroristische groepen, met name de groep Aboe Nidal, dat weten we", aldus Shultz. De VS hebben gisteren zeer krachtig berichten uit Koeweit te gengesproken, als zou afgelopen woensdag een Amerikaans ge vechtsvliegtuig van het type F-18 boven de Golf van Syrte door een Libische raket zijn neergehaald. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington was er woensdag wel een vliegtuig van het vliegdekschip „Coral Sea" tijdens een trainingsvlucht in zee gestort voor de kust van Nice. BOSTON Jelena Bonner heeft vandaag een open-hart operatie ondergaan in hët Massuchetts General Hospital in Boston. Dit heeft een woordvoerder vcan het zie kenhuis gezegd. De 62-jarige echtgenote van de Russische dissident Andrei Sacharov kreeg toestemming van de Sovjetautoriteiten voor medi sche behandeling naar het Westen te gaan. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat medi cijnen uitkomst zouden bren gen voor de hartklachten van mevrouw Bonner. Maar uit eindelijk is toch tot de operatie besloten. 1182) Toen Eelco eenmaal begonnen was, wist hij van geen ophouden meer. „A'k er nog an denk, wat ik allemaal heb moet'n mee- maak'n...., mens'n, mens'n, mens'n, dan loop'n de kriebels mien nog over de rug," fantaseerde hij verder. „Weet'n jullie nog van die knokpar- tij'n, die hier hebb'n plaatsgevond'n met die bietelknul die bij smidje Verhool'n in de leer was? Allemaal doorgestook'n kaart, mann'n! Die bietenknul, dat was de beroemde geheim zinnige agent 009, beter bekend als Sjeems Bons! Ik heb met die keerï héél fijn kunn'n saam'nwerk'n trouwens." „En waarom heb je hem dan in de baajes gegooid?" vroeg boer Knolle. „Zukke ding'n kun je alleen maar snapp'n, als je een beetje thuus bent in de truuk'n en kippekunst'n van de geheimzinnige dienst," antwoordde Eelco. „Allemaal afge- sprook'n werk. Knolle. Ik zeg nog teeg'n hem, Sjeems, zeg ik. Die boev'n uut Nikkemegonië die benn'n van plan om jou te liekemedeer'n. Da's een spionn'nwoord voor met geweld op- ruum'n, weet je. En toen zegt Sjeems: Eelco, zegt-ie. Gooi mij dan voorlopig maar onder de toor'n. Daar zit ik seef. Dat hè'k gedaan, en toen ben'k een stevig woordje gaan praat'n met onze burgemeester en met de sjef van de ge heimzinnige dienst. Ene kolonel Plum. Die z'n vader heb nog een soort pudding uutgevond'n, de plum-pudding. En toen hê'k teeg'n Plum ge zegd: Stuur jij nou smidje Verhool'n naar Nikke megonië om daar de Koning weer op de troon te zette'n. Geef hem mèteen een paar duuz'nd blikk'n plumpudding mee, want de mens'n daarginds hebb'n honger. En hier krijg'n ze dat spul met de kerstdaag'n nauwelijks door de keel. Zo doen we nog een goeie daad óók...." 9? MOSKOU Of het nu de zachte porno-film „Black Emanuelle", een futuristische fantasie als „A clockwork orange", of „Man van ijzer", een historische weergave van een Oosteuropese com munistische maatschap pij, voor de culturele waakhonden van het Kremlin doet het er ei genlijk niet toe. Van be lang is alleen dat het al lemaal „ideologisch vij andige" films zijn en dat de bevolking al die films via illegale videobanden te zien krijgt. De eerste reactie van de au toriteiten op video-appara- tuur en -films was een men geling van achterdocht en verontwaardiging. Het leek weer zo'n subversieve wes terse uitvinding die de offi ciële greep op informatie en meningsvorming ondermijn de. Die houding veranderde en de Sovjetleiding staat nu op het standpunt dat de be volking moet worden voor zien van een scala van ideo logisch aanvaardbare video banden met Sovjetfilms, klas sieke concerten, toneelstuk ken en circusvoorstellingen, af te spelen op video's van Russische makelij. De prijs van een Japanse of Westeuropese videorecorder kan op de zwarte markt oplo pen tot omgerekend ruim 10.000 gulden. Een bedrag dat het budget van de door snee burger ver te boven gaat. Het Sovjetmodel kost zo'n 4000 gulden en kan in principe geen cassetes van westers fabrikaat afspelen. De films uit de jaren '70 met Clint Eastwood, Steve Mcqueen, Marlon Brando en Robert de Niro zijn populair in zwarte circuit van Mos kou, maar ook Rambo heeft tot grote schrik van de auto riteiten zijn intrede gedaan. De Anglicaanse bisschop Nkoane troost Sarah Mayisa, de *p£ van de UDF-leider die zaterdag in zijn woonplaats nabij Jom nesburg werd doodgestoken. j) w JOHANNESBURG De zwarte anti-apartheidsac tivist Ampie Mayisa is za terdagavond zijn huis uit gejaagd en doodgestoken, zo hebben ooggetuigen verklaard. Maise, 58 jaar en actief binnen het Vere nigd Democratisch Front (UDF) zou gisteren een ontmoeting hebben met de Amerikaanse ondermi nister Chester Crocker. Mayisa was actief in Leandra, een zwarte woonwijk, tachtig kilometer van Johannesburg. Hij verzette zich tegen de door r de blanke regering ingeL, wijkraden en de huurv^0 gingen die door die radenPe den opgelegd. Volgens cfn jarige zoon van Mayisa Ist® ren de circa tien daders a'' Inkatha, de machtige Z beweging en fel tegenst van het UDF. Het hui een andere UDF-aanh werd in brand gestoken. wel de Zuidafrikaanse f zowel bij de moord als brandstichting aanwezigL greep zij niet in. F Bij botsingen tussen polij| zwarten, zijn zaterdaga^ zeker vijf mensen gewon raakt. De rellen dedenh voor nabij Johannesburg afloop van een begrafenifjai (Van onze correspondent he Gerard Kessels) |ge^ BONN Na een justitieel onderzoek van meer dan zevefjra begint vandaag in Düsseldorf een proces wegens illegale w|tór handel tegen vier managers van de bekende wapenfcf,u Rheinmetall. Het viertal, dat tegen betaling van een bor van bijna 23 miljoen mark op vrije voeten is, zou in strijd iffi g strenge exportbepalingen wapens geleverd hebben aan Armiji nië, Saoedi-Arabië «n Zuid-Afrika. rke op De illegale wapenexport zou plaats hebben gevonden van B tot 1980. In die periode leverde Rheinmetall kanonnen aai klanten in Spanje, machinegeweren aan afnemers in Itai munitieladers aan Paraquay. De opdrachtgevers in die tyi ondertekenden de gebruikelijke verklaring dat de wapens |r betreffende land zouden blijven. Op die basis kreeg Rheinaen van Bonn ook toestemming voor de uitvoering van de o Uiteindelijke echter belandden de kanonnen in Argentin machinegeweren in Saoedi-Arabië en de munitieladers inblo] Afrika. De vrachten werden op volle zee of in Italiaaij e Zuidamerikaanse havens overgeladen. De officier van jlflic wil bewijzen dat managers van Rheinmetall van het beifc aan op de hoogte waren van het bedrog. Rheinmetall oik dat ten stelligste. [jc (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Volgens het Londense zondagsblad The Obers wordt de Britse premier Thatcher deze week in het Lagl geïnterpelleerd over de merkwaardige zakenrelaties van!' zoon Mark met de sultan van Brunei naar verluidt de B man ter wereld is en Mohammed Fayed, de EgyptischeL naar van het Londense warenhuis Harrods. Mark Thatcher, die sinds enkele jaren in de VS \yoont, eerder na tussenkomst van zijn moeder een bouwcontract wezen in Oman. Volgens The Observer heeft de sultan val nei vorig jaar een sterlingcirsis bezworen door bijna vejln| miljard gulden over te maken van de VS naar Londen. Iy *7 jectie volgde na een gesprek op Downing Street 10. k Mohammed Fayed, die volgens The Observer financieel gesteund door de sultan van Brunei, kreeg afgelopen jaar Britse regering toestemming om een bod te doen voor H en andere warenhuizen van de Britse House of Frazer-oi ming. Normaal had hij zich moeten onderwerpen aan 3e le, die wordt uitgeoefend door de Britse commissie van m< liën.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4