pijkers laat oude [judotijden herleven Alleen Bongers weerstaat biljart talent Jaspers nasifieidacSotnanl Stamsnijder besluit met overwinning 1^rlies kejks lartin Venix in KNWU-commissie Vriesekoop kansloos J Beurskens wint halve marathon 3INJ oor 3 iel ."tKHOLM De Neder- fu.SQfce boksers Wim Gerritsen jjeino van den Hoek hebben eeirs ^et 'nternat'ona'e b°k- et F/100' 'n Stockholm nederla- h ^geleden. Gerritsen ging in uïartij voor het zwaargewicht de Noor Hafna in de twee- onde knock out. Van den i leed een puntennederlaag )e M» tegen de Oostduitse Euro- idhovjuniorenkampioen Schmidt. -Goewas de eerste keer, dat Van Hoek in de klasse welterge- lt uitkwam. Eerder bokste __jeeds als lichtwelter. Grand Prix Zandvoort definitief geschrapt ZANDVOORT Er wordt dit jaar in Nederland definitief geen Grand-Prix voor formule 1-auto's gereden. De wedstrijd, die voor zondag 31 augustus op de agenda stond, is van de in ternationale kalender ge schrapt. Dit maakte de pers dienst van het circuit van Zandvoort gisteren bekend. Als gevolg van het schrappen zal de circuit-directie de ge meente verzoeken voor 1986 de vastgestelde pachtsom van 700.000 gulden met 300.000 gulden te verminderen. MAANDAG 13 JANUARI 1986 PAGINA 13 FIDE geeft Kasparov respijt LUZERN Wereldkampioen schaken Garri Gas- parov krijgt elf dagen langer de tijd in te stemmen met een revanche tegen Anatoli Karpov. Daar door is hij vooralsnog niet zijn titel kwijt. Aanvan kelijk zou de internationalie schaakfederatie van daag de plaats bekend maken waar de revanche moet worden gehouden; Leningrad of Londen. Omdat Kasparov nog niet had ingeschreven voor die revanche, zou hij volgens de reglementen zijn titel zijn kwijtgeraakt. Gasparov voelt niets voor een hernieuwde confrontatie omdat hij vindt dat die veel te snel komt na de tweekamp om de we reldtitel in november. Kasparov beroept zich erop dat instemming met de revanchepartij zou beteke nen dat hij zijn titel iedere twee jaar vier keer moet verdedigen. Daardoor zou hij weinig tijd over hebben voor andere toernooien. Kasparov heeft FIDE-voorzitter Campomanes er in het ver leden al van beticht partijdig te zijn in het voor deel van Karpov. -JSNENDAAL Chris e Korte, de trainer- t bach van de Judobond lederland, kan zo als Pi waarzegger aan de slag. log voordat er bij de Ne- xlands Judokampioen- happen alle catego- n maar één voet op mat was gezet, gaf hij het zien van de loting aan, dat Irene de Kok >ij de vrouwen) en Ben •ijkers (bij de mannen) het hoogste trapje van ereschavot zouden elanden. Enkele uren a die voorspelling zag Voore technisch verantwoor delijke judobaas zijn eiWoorc*en bewaarheid torden. Spijkers wees in en zinderende finale et aanstormende talent "ni%eo Meijer uit Amers- /oo$0rt terug 1° de vrou- ees fenwedstrijd had de ge- veriuterde Tilburgse Irene indse Kok geen kind aan de Rieterrassende finaliste Pe- ,a" ;a van Suilen, na C Ml.-; zeshonderd betalende toe- j houwers moesten zaterdag dan Veenendaalse sporthal g 0 test even teruggedacht heb- n aan de tijden van Gee- ik en Ruska. Voor het eerst ids lange tijd was er weer ns sprake van een boeiend impioenschap. Vooral het telgevecht bij de mannen ikte naar een in de laatste Promotie judocoach De Korte VEENENDAAL Chris de Korte was zaterdag een van de zes uitverkorenen voor promotie van de Judobond Neder land. Deze reikte in Veenendaal de jaarlijkse dan-bevorderin- gen uit. De Korte, sinds ruim een jaar bondscoach, werd de zevende dan toegekend. Ook scheidsrechter Wim Büchel pro moveerde naar deze categorie. Internationaal bestuurder Jaap Nauwelaerts d'Agé en sportschoolhouder Wim Boersma ont vingen hun achtste dangraad. Jan Rapmund sr. en John Phi lips maakten eveneens promotie. jaren niet eerder gehaald ni veau. Dat had te maken met de bezetting. Die was opti maal. De kenners moesten ver te ruggaan in de tijd om zich zo wel kwantitatief als kwalita tief zo'n sterk bezet toernooi te herinneren. Wim Ruska, de wereldkampioen uit het begin van de jaren zeventig, sprak zelf over een verade ming. Hij doelde daarmee vooral op het feit, dat het echte judo voornamelijk gebaseerd op techniek het had gewonnen van het hang en trekwerk van de „zwaar wichtige" judoka's. Van Ben Spijkers, een 24-ja- rige autoverkoper uit Nijme gen, moet Ruska ten volle hebben genoten. De pupil uit de school van Wim Visser (momenteel het sterkste clubteam van Nederland) haalde achtereenvolgens kopstukken als Wilhelm* de nummer drie van <je wereld. Kaspers en Meijer onderuit. Merkwaardig genoeg had hij nog de meeste moeite met René van Ooijen. Op gfond van een surplus aan techniek wezen de arbiters hem ook in die partij als winnaaar aan. Juiste moment „Een terechte kampioen", zou Chris de Korte later over Ben Spijkers opmerken. „Een jongen die alles in zich vere nigd weet om een grote te worden. Wat hij vandaag op Theo Meijer voor had, is dat- ie kan wachten om op het juiste moment toe te slaan. Theo is daarentegen nog te gretig, die wil meteen succes boeken. Maar als hij ook op dat punt heeft bijgeleerd, kunnen we ook van hem in de toekomst nog erg veel verwachten. Ik heb het ge voel dat we nu op een punt zijn aangeland, dat we ook internationaal meer zullen kunnen gaan oogsten". De gretige, bijna tien kilo zwaardere Theo Meijer maakte aanvankelijk in de finalepartij het gevecht. Hij stak enorm veel energie in de aanval, maar Spijkers ver dedigde zich zo inventief en bekwaam, dat hij eigenlijk geen moment in gevaar kwam. Toen de Amersfoorter na 2,5 minuut was uitgeraasd, sloeg Spijkers, al eerder kam pioen in 1984, genadeloos toe. „Het is een kwestie van het koppie erbij houden", zei de kampioen later. „Conditio neel zat ik gewoon al een beetje stuk. Niet alleen omdat ik erg veel getraind heb, maar ook en vooral omdat ik gesloopt was door al die zwa re partijen. Dat gaat je als middengewicht niet in de kouwe kleren zitten. Ik was genoodzaakt veel problemen op een technische wijze op te lossen. Dat fijne gevoel om een vol punt te kunnen ma ken had ik niet". Nuchter De nummer vijf van de we reld bleef opvallend nuchter onder het succes. „Zo'n kam pioenschap is natuurlijk leuk meegenomen. Maar niet meer dan dat" zei hij. „Het is een bewijs dat ik op de goede weg zit. Ik maak me echter geen illusies dat ik er al ben. Wil ik immers ook interna tionaal gezien op het erepodi um terecht komen, dan zal er nog heel wat trainingsarbeid verzet moeten worden". Op de steun van de judobond kan Spijkers in elk geval re kenen. Als het aan bonds coach Chris de Korte ligt, hoeft de Nijmegenaar zich in het voorjaar op de grote tra ditionele toernooien die voor het Europees kampioenschap liggen, niet meer waar te ma ken. Hij geniet met Theo Meijer, Willy Wilhelm, en Robert van der Vlist een ASPER Hennie Stam snijder heeft gistermiddag in het Belgische Asper de reeks van zeven veldrit- ten om de Super Prestige- -trofee besloten met een overwinning. De Neder landse kampioen was tien seconden sneller dan de Belg Roland Liboton, die voor de tweede achtereen volgende keer winnaar van de Super Prestige-tro- fee werd. Stamsnijder en Liboton kwa men in Asper samen ten val. Liboton stond direct overeind en kon zonder noemenswaar dig tijdverlies zijn weg vervol gen. Stamsnijder liep aanzien lijke vertraging op. Hij zette echter een indrukwekkende achtervolging in, kwam terug in de kopgroep en won zowaar nog voor de Belg. Liboton verklaarde uitsluitend op het binnenhalen van de Su per Prestige-trofee te hebben gereden. „Ik ben pas een grie paanval te boven en wilde me niet forceren". Voor Stamsnij der was de tweede overwin ning in de serie een opsteker voor het wereldkampioen schap, dat op 26 januari in het Belgische Lembeek wordt ge houden. Reinier Groenendaal was in Asper, zoals eigenlijk het ge hele seizoen al, bijzonder onge lukkig. Ook de Brabander kwam ten val. Hij werd ge dwongen te stoppen, omdat de veter van een van zijn schoe nen gebroken was. Op een zwaar en modderig parkoers won de Belg Yvan Messelis zaterdag de zesde rit van de super prestige in het Belgische Zillebeeke gewon nen. In de wedstrijd over één uur en 1 ronde had hij aan de finish een voorsprong van tien seconden op zijn landgenoot en tevens leider in de tussen stand Roland Liboton. Liboton versloeg Stamsnijder in de laatste meters. Reinier Groe nendaal, die in het begin van de koers ten val kwam, werd achtste, vlak voor Henk Baars en Huub Kools. Frank van Ba- kel stak evenmin in grote vorm. Hij werd dertiende op zon drie minuten van de win naar. Wegrenner Nico Verhoeven won gisteren de nationale vel- drit in Moergestel voor Jo Martens uit Deurne. Zaterdag behaalde nationaal amateurkampioen Martin Hendriks zijn tiende veldrit- -zege van het seizoen. Hij ze gevierde in Amersfoort met ruime voorsprong op Gerrit sen en van der Laar. -n SRDEN Martin Venix aa ert de Bruin zijn toegetre- y. ot de sportcommissie van ^"^Koninklijke Nederlandse a*jren Unie (KNWU). Dat is jTTdag in Woerden beslist is een vergadering van de °°Pjnissie, die voor het eerst ,nl r voorzitterschap stond !ze Joop Atsma. Venix en De n vervangen het onlangs treden duo Goos Groen (baanwezen) en Jan van Om men (junioren en nieuwelin gen). Atsma neemt de plaats in van Aad Elshof, die in de vori ge vergadering werd wegge stemd. Resteert een vacature voor de categorie beroepsren- De sportcommissie ziet er nu als volgt uit: Joop Atsma (voorzitter), Harry van Gestel (ondervoorzitter en wedstrij den amateurs), Martin Venix (baan), Bert de Bruin (jury- en wedstrijdreglementen), Stef van den Berghe (veldrijden en opleiding jury), Frans Francis- sen (junioren), Joop Reinders (liefhebbers, veteranen en nieuwelingen), Keety van Oosten-Hage (Dames) en Mari anne Muylwijk (jeugd). BERKEL-ENSCHOT De bos bloemen voor. de winnaar van het Neder lands biljartkampioen schap anker-kader 47/1 werd opnieuw, en ook wel terecht gezien zijn presta tie in de finale, overhan digd aan titelverdediger Jos Bongers. Maar bijna unaniem werd debutant Dick Jaspers de meeste eer toebedeeld. Het pas twintigjarige talent uit Sint Willebrord liet zijn neus dit seizoen al bij eerdere gele genheden zien tussen het be kende clubje ereklassers. De snelheid waarmee zijn ontwik keling zich voltrekt, is bijna onrustbarend. Ogenschijnlijk niet bij hemzelf, maar des te meer bij de concurrentie. Dat ondervond in de halve eind strijd een kanshebber als Jan Arnouts, die het brons kreeg omgehangen, pijnlijk. Bongers, die in Alblasserdam ook al kampioen bandstoten werd, toonde zich vooralsnog een on wankelbare finalist. Hij was in de poulewedstrijd daarvoor ook genoeg gewaarschuwd door Jaspers. Jos Bongers verklaarde na af loop van de in vier beurten ge wonnen partij niet geheel ge rust te zijn geweest op de goe de afloop. „Ik heb zondagmor gen het ANP gebeld om te we ten te komen wie mijn tegen stander was geworden. Dat viel even tegen. Ik had liever Arnouts getroffen, omdat die nu eenmaal bang is voor een grote serie van mij. Jaspers liet het gehele toernooi al zien niet verontrust te raken van een ruime achterstand en afdoen de te kunnen reageren. Mis schien was het psychologisch gezien zelfs wel gunstig, dat ik in de poule van hem verloor", zei Bongers. Alle lof De Nijmegenaar, wiens tweede kind precies op tijd kwam om zich nog enkele weken op het moeilijkste kaderspel te kun nen richten, zwaaide terecht zijn jonge opponent („een su pertalent") alle lof toe, maar verdiende de overwinning ge heel op eigen kracht. In de halve eindstrijd wachtte hij rustig de gelegenheid af Har- rie van de Ven met onder meer een serie van 199 af te bluffen. Jaspers werd op dat moment nog geruime tijd bezig gehouden door driebanden kampioen Arnouts in een slo pende partij, die weinig met net kaderspel uitstaande had. De eindstrijd werd ook al ge kenmerkt door een verschil lende aanpak. Bongers speelde het klaar na het vakkundig sprokkelen van een twintigtal punten, de biljartballen op de kaderlijn te doen samenklon teren en daaruit zijn grote winst te halen. Jaspers, ook al weer een begenadigd leerling uit de Papendal-school van bondscoach Tonny Schrau- wen, is daartoe ook zeer wel in staat, maar onder de finale- druk viel hem dat toch te zwaar. Mede door enige pech moest Jaspers het gisteren vooral hebben van hard wer ken en zweetdruppels. En dat leidt in het éénstootskader maar zelden tot succes en ze ker niet tegen een ervaren te genstander als Bongers. Het sierde de Brabander, aan wie het welslagen van het toernooi in Berkel-Enschot naast de organisatie voor een wezenlijk deel te danken is ge weest, dat hij zich in moeilijke situaties niet gemakkelijk liet verleiden tot verdedigen. Hij toonde voortdurend lef, ging onbevangen uit van de eigen mogelijkheden en maakte zich niet druk om de eventuele ge volgen van een riskante oplos sing. Veel meer dan een ener gie-vretende serie van 106 le verde het hem niet op. Wel de dankbaarheid van de volle zaal. Gesterkt Jaspers, die als enige met de ook nog jeugdige Koorevaar een partij in één beurt uit maakte, kon dan ook gesterkt afscheid nemen van het toer nooi. Waarin hij zijn tot nu toe belangrijkste resultaat behaal de, afgezien van twee Europe se libretitels bij de junioren. „Dit is boven verwachting. Maar voorzichtig, ik krijg mis schien heus nog wel een terug slag", zei de nieuwkomer, die zichzelf niet gelijk als „arrivé" wilde zien. Maar goed ook, want alleen ta lent is in de Nederlandse bil- jarttop, met de toeloop van jongeren, al niet meer genoeg. Laat staan in de internationa le. Bongers (29) weet dat als geen ander. De twaalfvoudige nationale kampioen: „Toen Jan Arnouts en ik de leeftijd van Jaspers hadden, werd ons ook een gouden toekomst voorspeld. Je hebt niets te ver liezen en biljart vrij uit. Maar het blijft afwachten. Tenslotte heb ik internationaal nog nau welijks iets gepresteerd". EGMOND AAN ZEE De Deen Henrik Jör- gensen heeft gisteren de veertiende halve ma rathon in Egmond aan Zee gewonnen. Jörgen- sen legde de ruim 21 kilometer, bij windkracht acht, af in 1 uur 7 minuten en 7 seconden. De Belg Alex Hagelsteens, die de wedstrijd in 1982 en 1984 op zijn naam bracht, eindigde op veer tien seconden als tweede. Marti ten Kate was als derde de beste Nederlander. Carlos Lopes, de officieuze wereldrecordhouder op de mara- thon, finishte als vierde. De wedstrijd bij de dames leverde een over winning op voor Carla Beurskens (Festina). De Carla Beurskens op weg naar haar Limburgse had voor de halve marathon 1.18.16 triomf. nodig. MAASTRICHT Arno de Kleine mag alsnog niet deelnemen aan het EK driebanden in Mondorf-les-Bains. Titelverdediger Torbjörn Blomdahl neemt zijn plaats in, omdat de Zweed alsnog heeft afgezien van een profcon tract bij de organisatie van Raymond Ceule- mans, de BWA. Blomdahl heeft dat geschreven aan Jean Graus, de Nederlandse voorzitter van de Europese Biljart Confederatie (CEB). Ceule- mans toonde begrip voor het standpunt Blom dahl. De Zweed trok zich uit angst voor een schorsing terug uit het profcircus, waartoe de Westduitser Werner Bayer onlangs de defini tieve aanzet gaf. Ceulemans vormt met Ludo Dielis de belangrijkste steunpilaar van deze groep. PARIJS De Pool Andrzej Grubba bleek zaterdag in de Geor ges Carpentierhal in Parijs oppermachtig in het tafeltennistoer- nooi met de beste Europeanen en de elite uit Azië. In de finale kwam de nummer één uit Europa en nummer zes van de wereld bleef in de finale de Tsjechoslowaak Jindrich Pansky met ge mak de baas: 21-13 21-14. Grubba viel enkele dagen eerder in Rome al op door te winnen van de beste speler van de wereld, de Chinees Jiang Jia Liang In de halve finales van Parijs rekende Grubba ook af met de nummer twee, de Chinees Chen Long Can (21-18 21-16). Pansky won in die fase van de Ooi Leszek Kucharski. Anders zou de eindstrijd een geheel Poolse aangelegenheid zijn geworden. Bij de dames heersten de speelsters uit China wel. Ook Bettine Vriesekoop kon daar niets aan veranderen. Nadat de Hazers- woudse nummer drie van Europa vrijdag haar poule had gewon nen kreeg ze met de Chinese Geng Li Juan vrijaf voor de kwartfinales. In de halve finales kreeg Vriesekoop echter geen vat op het aalvlugge spel van Dai Lili (14-21 11-21), die zelf in de finale ten onder ging tegen een andere Chinese, Jiao Zhi Min (13-21 18-21). In de rangschikking voor landenploegen zegevierde Europa bij de heren met 20-11 en won Azië bij de dames met 15-8, hetgeen een totaaluitslag opleverde van 28-26 voor Europa. Driebander De Kleine valt af voor EK semi- beschermde status. Dit viertal wil De Korte mentale hardheid op laten doen op de toernooien in de Oostblok landen. De andere geselec teerde judoka's zullen als de judobaas zijn zin krijgt van het hoofdbestuur, worden ondergebracht in een soort B-selectie, waaruit tussentijd se promotie naar de A-groep mogelijk blijft. De enige teleurstelling die de bondscoach zaterdag moest incasseren, had te maken met de afwezigheid van Ronald Joorse. De Amsterdammer liet het „nationaal belangrijk ste toernooi" aan zich voor bijgaan om zich te sparen voor het juniorenwereldkam pioenschap in Rome, dat dit vooijaar gehouden zal wor den. Maar dat was ook de enige dissonant. Voor de rest heeft „Veenendaal" bewezen dat het Nederlandse judo, met vechtlust en motivatie op het goede spoor zit. RONALD HENZE Hennie Stamsnijder finishte zaterdag (foto) in Zillebeeke als der de om een dag later te winnen in Asper. Irene de Kok zegevierde in de eerste titelstrijd alle categorieën over Petra van Suilen (rechts).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13