Conservatieven verdeeld na vertrek Heseltine „Congresleden YS zijn bemoeials" nieagan dringt liet verder an op sancties pgen Libië Kremlin wil met Den Haag praten over raketten RïTËNLAND Celdae(Sou/tMii JITSE POLITICUS LNGEKLAAGD 5GENS RACISME Noodlanding na bommelding Congresleden uit VS: „Breek de Muur af" ngeval foes was ien opzet Narcotica -brigade in Bolivia door boeren belegerd STAATSRADIO BEKRITISEERT BEZOEK AAN ZUID-AFRIKA: Geen hoge gasten op Rockefeller-barbecue MYKONOSOPZOEK NAAR PETROS R ZATERDAG 11 JANUARI 1986 PAGINA 5 f Een joodse inwoner van Mainz en idvocaat uit Essen hebben gisteren aan- fyen ingediend tegen de Beierse CSU-poli- i Hermann Fellner, wegens racisme en (ophitsing. De beide aanklachten volgen liatingen van Fellner in een Duitse krant in hij sprak over de joodse eisen tot scha- goedingen van het voormalige Flick-con- .ivaar gedurende de Tweede Wereloorlog j als dwangarbeider werkten. Fellner zei (druk te hebben dat joden zich snel mel- als ergens in de Duitse kassa's het geld jlt. Wanneer overgegaan wordt tot vervol - loopt Fellner het risico op celstraf tussen rie maanden en vijf jaar. Bedenker gruwelijke „loterij" gedood RIO DE JANEIRO De beden- ker van een gruwelijke „loterij van de dood" die vorig jaar het le ven kostte aan achttien inwoners van een gevangenis in het zuidoos ten van Brazilië, is in een vecht partij doodgestoken. Tijdens de lo terij dwongen dominerende gevan genen zwakkeren tot het trekken van een lot om vast te stellen wie in de nachtelijke uren zou worden gewurgd. Het ritueel was bedoeld om de aandacht te vestigen op de overbevolking in de gevangenis. Twee andere leiders van de loterij zijn ernstig gewond geraakt tijdens de vechtpartij. ROME Een verkeersvliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Air France heeft gisteren na een anonieme telefonische bom melding een noodlanding ge maakt op het vliegveld van Rome. Dit is op de luchthaven Fiumicino vernomen. De 98 passagiers en de twaalf beman ningsleden hebben het vliegtuig veilig verlaten. Het toestel werd onderzocht door speciale eenhe den van de Italiaanse politie, maar explosieven werden niet gevonden. De Air Bus voerde een vlucht uit op de lijn Parij- s-Athene. Raadslid Grünen volgt boer Maas op DUSSELDORF Een gemeente raadslid van de Grünen gaat een officiële klacht indienen tegen de snelle-kweekreactor in Kalkar en hoopt met deze juridische stap de in bedrijfneming van de reactor nog jaren te kunnen ophouden. Het raadslid, de onderwijzer Wil- libald Kunisch, woont met zijn ge zin op twee kilometer afstand van de reactor en treedt met zijn actie in de voetsporen van boer Jozef Maas, die na veertien jaar de strijd tegen Kalkar opgaf. De Grünen in Noordrijn-Westfalen en Nederlandse anti-Kalkargroe peringen stellen zich garant voor de proceskosten. OOST-BERLIJN Een groep Ameri kaanse Congresleden heeft tijdens een ge sprek met de Oostduitse leider Erich Ho- necker aangedrongen op het afbreken van de Berlijnse Muur. Dit verklaarde de lei der van de delegatie, Tom Lantos, giste ren na afloop van de ontmoeting met Ho- necker. De Congresleden spraken de hoop uit dat de DDR de viering van het 750-ja- rig bestaan van Berlijn zou aangrijpen voor een verbetering van de betrekkingen met West-Berlijn. Honecker, die voor de eerste keer in zijn leven met Amerikaanse Congresleden sprak, heeft geen tijdstip ge noemd voor het afbreken van de Muur. Opnieuw doden bij rellen in Punjab AMRITSAR In de Indiase deelstaat Punjab zijn giste ren drie mensen gedood tijdens geweldigheden rond een protestactie van jonge radikale Sikhs. De Sikhs wierpen in de hele noordelijke deelstaat verkeersblokkades op om de vrijlating van gevangen kameraden te eisen. Die kamera den zijn in september 1984 vastgezet na de bestorming van de Gouden Temnpel in Amritsar. Om die blokkade, die van te voren was aangekondigd te vermijden, heeft de In diase politie eerder deze week zeker 450 mensen opgepakt. Tijdens de protesten raakten tientallen mensen gewond. De afgelopen drie maanden hebben al 56 mensen het le ven verloren tijdens rellen. De conflicten liggen met name binnen de Sikh-gelederen zelf. Gematigde Sikhs kwamen vorig jaar aan de macht nadat extremisten de verkiezin gen boycotten. Het akkoord dat tot vrede tussen beide par tijen moest leiden, is eerder door extremisten „verraderlij ke uitverkoop" genoemd. De extremisten willen immers een onafhankelijke Sikh-staat Punjab, terwijl de regering van Alkali Dal tevreden is met de functie van deelstaat. NJESTAD Het ver- bngeval waarbij de Aru- politicus Betico Croes «gevaarlijk werd ge- is niet het gevolg van en Het vermoeden bestaat Iroes is geschrokken van en of ander, waardoor hij e bocht moet zijn gevlo- Ëen woordvoerder van de e in Oranjestad wist niet rmelden hoe hard Croes gereden. Hij weersprak Stelligste geruchten op e, als zou Croes door een fe auto ziin aangereden, jezondheidstoestand van d Croes blijft overigens tk. Hij ligt nog steeds in in het Jackson Memorial ital in Miami. LONDEN De Conser vatieve partij van de Brit se premier Thatcher is ernstig verdeeld geraakt naar aanleiding van het aftreden van minister van defensie Michael Heselti ne op donderdag. Ver scheidene ministers, zoals Geoffrey Howe schoten Thatcher te hulp om haar te zuiveren van het wei nig complimenteuze beeld dat Heseltine schetste van zijn ervaringen onder het leiderschap van de IJze ren Dame. Heseltine is een zeer geziene figuur binnen de Britse poli tiek en geniet grote steun bij de Conservatieven. Hij zegt hardop wat anderen denken, met name over „de harde hand" van Thatcher. Mochten de Conservatieven hun steun openlijk aan Heseltine betui gen, dan zou het kunnen ge beuren dat na de verkiezingen in 1988 de Britse politiek wordt bepaald door een nieu we premier: Heseltine. Een telefonische opiniepeiling van de omroepmaatschappij BBC wees uit dat 67 procent van de 500 ondervraagde ge zinnen vindt dat Heseltine te recht is afgetreden. Ruim 60 procent is met Heseltine van oordeel dat het bedrijf over moet gaan in handen van een Brits-Europees consortium in plaats van het Amerikaans (Italiaans) consortium Sikor sky. De aandeelhouders moeten aanstaande dinsdag een besluit nemen met welk consortium zij in zee willen gaan. Tijdens die vergadering zal de Britse miljonair Alan Bristow een sleutelrol vervullen. Hij is een fel tegenstander van de over name van Westland door Si korsky en heeft zijn aandelen pakket onlangs verhoogd tot 10,5 procent. Het politieke beeld in Groot- -Brittannië kwam gisteren nog gecompliceerder te liggen door de dood van een Conservatief parlementslid. De regerings partij zal in het strijdperk moeten treden in een tussen tijdse verkiezing om zijn zetel op te vullen. De verkiezing voor zijn opvolging moet bin nen enkele weken plaatsvin den. M. T *1 aan j Ond dsrefolg van voorpagina) :en «HINGTON De P v°ïrikaanse president dg lan heeft persoonlijk :amepiders van Westeu- dat (se bondgenoten opge- sla\)en de doeltreffend- overi van de Amerikaanse de jties tegen Libië niet "t..,,vwijfel te trekken. Maar de ieeft niet te hard aan- nt tongen opdat zij zich J na»g aansluiten bij de ?-kalomische strafmaatre- neveh Dit heeft het Witte 'prod' gisteren bekendge- ijk vPt- sindiP" ^"Khadaffy dc een jood \Z>ZALEM Volgens orthodox-joodse week- d Evret Chabbat is ko- ederfi Khadaffy een jood. Lig t^ k/ad baseert het op- 1 derfkelijke bericht op ge- gest Jen verklaringen van ere b Libië naar Israël ge- emeigreerde joden. Shouna- imeü Bormeli, een oude Li- d erf^e jodin die in het bedriP Elishema woont, ver- ig su dat de moeder van iderifdaffy, de mooie Zemi- gsjarl3 door een rijke sjeik dai de woestijn van Libië Jaald is. De sjeik vestig- bednzich in een oase niet net van de Libisch-Tune- datPe grens, waar zij leef- denef en kinderen kregen. 2 iei[oudste zoon van Zemi- i is de huidige kolonel \daffy. aid De president riep de betrok ken regeringen op zich ervan te vergewissen dat bedrijven die onder hun verantwoorde lijkheid vallen, niet Ameri kaanse bedrijven gaan vervan gen die Libië-moeten verlaten krachtens de Amerikaanse boycot, aldus het Witte Huis. Eerder dan aan druk op de bondgenoten denkt het Witte Huis nu kennelijk aan een campagne via de publieke opi nie. Het hoopt dat die de West- europese regeringen ertoe brengt maatregelen te nemen tegen het terrorisme. Voor de oproep van Reagan werd bekendgemaakt ver wierp de Britse premier, Mar garet Thatcher, economische sancties vrijdag als een ondoel matig middel in de strijd tegen het internationale terrorisme. Ze waarschuwde dat vergel dingsstappen zullen leiden tot „grotere chaos". In tegenstelling tot eerdere be richten lijkt het erop dat veel van de rond 1.500 Amerikanen die in Libië werken, toch ge hoor geven aan de opdracht van president Reagan om het land binnen een maand verla ten. Ze zijn kwaad dat Was- hingtons vete met het bewind van kolonel Muammar Gadda fi over hun hoofd wordt uitge vochten, maar ook bezorgd over hun toekomst in de Noordafrikaanse staat. De Amerikanen in Libië zijn ver bitterd en vrezen voor de toe komst elders. „Reagan heeft niets gezegd over het vinden van een baan, of waar je een uitkering kunt krijgen", zo zei een andere werknemer. Artsen kregen gisteren in de Chileense hoofdstad Santiago letterlijk de volle laag over zich heen tijdens een DG VOIiG laad protest tegen het ontslag van de voorzitter van hun vereniging. De voorzitter is door het ministerie van volks- w gezondheid aan de kant gezet. De protesten van de artsen werden vervolgens gesmoord met een waterkanon. LA PAZ De Boliviaanse regering wil de hulp van het le ger inroepen om een narcotica-brigade te ontzetten, die in het binnenland belegerd wordt door duizenden woendende coca-boeren. Onder aanvoering van cocaïnehandelaars to gen de boeren naar het kamp in Ivargazama nadat de daar gelegerde narcotica-brigade de zogeheten Luipaarden honderden cocaïnefabriekjes in het gebied had verwoest. Voordat de narcotica-politie het oerwoudgebied in december begon af te stropen gold Ivargazama als het centrum van de Boliviaanse cocaïne-industrie. Het hoofd van de Boliviaanse narcotica-politie, kolonel Guido Lopez, zei dat de belegering van het Luipaard-kamp in Ivargazama was georganiseerd door de drugsmafia die zich verzet tegen regeringsplannen om de verbouw van coca af te schaffen en cocaïnef abrieken met de grond gelijk te maken. „Bolivia haalt vijftig procent van zijn inkomsten uit de ex port van cocaïne. Desondanks hebben we de morele plicht te oogsten te vernietigen, maar de buitenwereld moet zich wel realiseren met welke economische offers dat gepaard gaat", aldus minister Barthelemy van binnenlandse zaken. De VS, de grootste afnemers van de Boliviaanse cocaïne hebben gedreigd hun steun aan het land met vijftig procent te verminderen, wanneer de regering het aantal coca-plan tages niet drastisch zou inkrimpen. DEN HAAG De Sovjet- Unie is nog steeds bereid een serieuze dialoog met Nederland op te zetten op het gebied van veiligheid en kernwapens voor de middellange afstand. Dat meldt het Russische rege ringsblad Izvestija. De re geringskrant zet zich af tegen „sommige mensen in Den Haag, die besloten hebben de dialoog als ge sloten te beschouwen". In het artikel wordt het Ne derlandse 1-novemberbesluit tot plaatsing van de Ameri kaanse kruisraketten overi gens wel „betreurenswaardig" genoemd. „De onrealistische en onbuigzame voorwaarden die Den Haag in juni 1984 for muleerde, bleken een ultima tum dat de Nederlandse rege ring aan zichzelf stelde". Dat neemt niet weg dat Izvestija de mogelijkheden tot een dia loog niet uitgeput acht. Het zelfde artikel meldt voorts dat de Sovjet-Unie nooit de bedoe ling heeft gehad de SS-20 ra ketten die naar Azië zijn ver plaatst, te herplaatsen naar Europa. Nog afgezien van het feit dat de Amerikaanse kruis- vluchtwapens „net zo mobiel zijn" als de Sovjetraketten, al dus de regeringskrant. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse staatsom roep heeft gisteren de de legatie van het Ameri kaanse Congres die een bezoek brengt aan Zuid- -Afrika, gekritiseerd als „bemoeials die politieke hervormingen belemme ren omdat ze zich inzetten voor sancties".- In een commentaar werd het be zoek een buitenlandse in menging in een binnen landse aangelegenheid ge noemd, die onder een be paald soort Westerse poli tici dramatisch aan popu lariteit gewonnen heeft. Vrij op borgtocht De explosie in het schakelsta tion van de elektriciteitscen trale bij Durban, waarbij don derdag vijf gewonden vielen, is veroorzaakt door een bom, zo is gisteren van officiële zij de vernomen. De gewonden, allen blank, zijn drie politie-a- genten en twee elektriciens. Het is de zevende aanslag in het gebied van Durban in een half jaar. De bloedigste aanslag was die in het vakantie-oord Aman- zimtoti, waar zes blanke bur gers omkwamen. Volgens ANC-voorzitter Oliver Tambo had de leiding geen opdracht gegeven tot aanslag. Daaruit valt te concluderen dat radica- Ie jongeren in Zuid-Afrika on geduldig worden tegenover de ANC-strategie, die aanslagen tot nu toe beperkt tot militaire en economische doelen. Bisschop Tutu heeft in Was hington gezegd te vrezen dat het apartheidsbewind kernwa pens zal inzetten als zijn macht begint af te brokkelen. ..Ik vrees dat de blanke leiders uit eindelijk, omdat ze zo irratio neel zijn ze lijden kennelijk aan een Samson-complex de pilaren zullen omtrekken en dat iedereen met hen zal ondergaan". (c) Standaard Uitgeverij. Aniwerpen-Weesp. (rechts), presi dente van de Federatie van Transvaalse Vrouwen wordt innig omhelsd nadat zij gisteren op borgtocht werd vrijgela ten. De vrouw wordt ervan beschuldigd il legale bijeen komsten te hebben geor- BUENOS AIRES Het aantal gasten voor een barbecue dat dit weekeinde gehouden wordt in Buenos Aires ter ere van de Amerikaanse bankier David Rockefeller, daalde zeer snel toen Argentijnse kranten zijn vriendschappelijke betrekkingen met het voormalige militaire bewind in herinnering brachten. Aller lei hoogwaardigheidsbekleders, die in eerste instantie de barbe cue zouden bijwonen, laten verstek gaan. De kranten hebben er uitgebreid op gewezen dat Rockefeller, de voormalige president van de Chase Manhattan Bank een van de grootste geldver- schaffers van Argentinië ten tijde van het militair bewind een geliefde gast was in het land. ATHENE Het eiland Mykonos in de Egeïsche Zee is op zoek naar Petros de Tweede, de Pelikaan, die de opvolger moet wor den van de in december overleden geluk brengende mascotte van het toeristeneiland. Petros de Eerste, die gedurende 33 jaar de toeristen en vissers in de haven van Mykonos verwelkomde en poseerde voor ontelbare vakantiekiekjes, is in Saloniki opge zet en wordt tentoongesteld in het volkenkundig museum van Mykonos. Toen de oude Petros in 1956 klaarblijkelijk op zoek naar een wijfje naar het aangrenzende eiland Tinos was gevlo gen en daar in een dorp in een kerk werd verstopt, gingen de mensen van Mykonos er met stokken, stenen en wapens op af en haalden Petros terug. Zonder hem geloofden ze niet in nun geluk.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5