BT gaat de boer met vakanties An eigen land Dicht bij huis en toch ver weg in Vlaanderen Allefietstochten in Nederland bij elkaar £ekUc0ouxmit <TUS UIT 130 KORTE VAKANTIES Kunstschatten )EN HAAG - Er is in dit jaar jreer volop keus uit vakanties in ei- ®n land, zo blijkt uit een nieuwe apel reisgidsen van de VVV's. Ie provincies hebben hun best laan het gebruikelijke assorti ment aan te vullen met surprises. foor het eerst zal het Nederlands Bu- feau voor Toerisme (NBT) in ons land [p tournee gaan, om de bevolking warm t maken voor de binnenlandse arrange menten. Dat gebeurt in maart, wanneer festien plaatsen een grote opblaasbare Int zullen zien verrijzen. Later worden lok acht Belgische steden met een be- bek vereerd. De tent blijft overal een lag staan. bok ditmaal is er een overweldigende teus uit bungalows, fietstochten en aan- fiedingen, waarin de watersport centraal kaat. Laatstgenoemde twee categorieën buden het afgelopen jaar veel minder in Fek zijn geweest, mogelijk als gevolg [an het slechte weer. In het algemeen kloven de brochures veel (sportieve) Activiteiten. Zo bieden de Vijfherenlan- jen een zogenoemde vakantietriathlon: en combinatie van wandelen, fietsen en [aren. Deze niet al te uitputtende drie- laagse kost, inclusief twee overnachtin- fen, twee diners, twee lunches, fiets en loothuur 265 gulden per persoon. 3tr zijn in het hele land vooral ook veel rpogelijkheden voor surfen. Aan het ttrand van Ameland wordt een cursus [randingsurfen gegeven voor beginners _Jn gevorderden, met verblijf in een eugdherberg, voor een prijs van 525 gul len per persoon per week. In Flevoland fraagt men aandacht voor de speciale urfcamping Rivièra, waar caravans te luur zijn. En dan zijn er vanzelfspre kend alle Zuidhollandse kust- en binnen wateren. waar de zeilplanken niet meer -,lijn weg te denken. De gidsen met binnenlandse arrange menten zijn behalve in de NBT-tent ook gratis verkrijgbaar bij de ANVR-reisbu- reaus en VVV-kantoren in het gehele land. Deze brochures vermelden ook waar en hoe er geboekt kan worden. Het zou te ver voeren om hier alle mogelijk heden die de VVV's bieden, op te som men. Wij beperken ons tot een greep uit de vele speciale aanbiedingen. In het oosten van het land hebben de Veluwe, de Achterhoek, het Gelders ri vierengebied en het Rijk van Nijmegen al hun natuur- en ander schoon in een gezamenlijke Gelderlandgids onderge bracht. Deze regio heeft dit jaar vooral het oog laten vallen op bezoekers uit de Randstad, die voor een extra-prijs van 69 gulden op een speciale touringcar kunnen stappen en voor de deur van hun hotel worden afgezet. Voor dat geld krijgt men tevens een kaartje voor een rondrit door het Gelderse. Óp de Velu we zijn deze zomer ook stacaravans te huur, met keus uit drie klassen: luxe, ge rieflijk en eenvoudig. Waarom in 1986 niet eens een bezoek fiebracht aan de nieuwe provincie Flevo- and? De vakantiegids bewijst dat deze twaalfde provincie flink aan de weg tim mert. Hotel Flevohof biedt „Zwemmen leren in twee dagen" voor een bedrag van 325 gulden per persoon, inclusief twee dagen volpension en les van een KNZB-instructeur. Niet meezwemmen- de begeleiders betalen 125 gulden. Iets kostbaarder is de opleiding sportvliegen op het vliegveld Lelystad: instructie, vijf vlieguren en verblijf op een camping voor achttienhonderd gulden. Een op vallende bezienswaardigheid in Flevo land is het terrein waarop de „Batavia" wordt gebouwd als replica van een trotse Oost-Indiëvaarder. Het schip zal later een rol spelen in (televisie)fïlms en bij exportpromotie. Toeristenmenu kost nu 18,75 De prijs van het toeristenmenu is met twee gulden verhoogd tot 18,75 gulden. Voor de honderden Neder landse restaurants die naar eigen in zicht zo'n maaltijd van drie gangen serveren, kan dit een stimulans zijn om er extra hun best op te doen. Anderzijds was het al twee jaar gele den dat de vorige prijs van 16,75 gulden werd vastgesteld, zodat di verse kostenstijgingen nog verwerkt moesten worden. Het Nederlands Bureau voor Toerisme vindt het jammer, dat dit menu bij velen een minder goede naam heeft. „Het kan nooit veel soeps zijn", aldus de ne gatieve redenering van mensen, die de prijs vergelijken met andere be dragen op de spijskaart van restau rants. Zo gezien kan het toeristen menu niet duur genoeg worden! Maar dat is niet de bedoeling. Het NBT zoekt naar mogelijkheden om de kwaliteit te verbeteren en daar mee ook het respect voor deze goed kope maaltijd. ZATERDAG 11 JANUARI 1986 Tot slot Zuid-Holland, dat een groot aanbod heeft van stedenreizen, bij elkaar zo'n honderd vijftig, vanaf vijfentachtig gulden per weekend met een overnach ting en ontbijt in Rotterdam. Wie de ei gen provincie beter wil leren kennen kan een negendaagse trektocht per fiets ma ken met een verblijf in hotels die op zijn minst drie sterren hebben. Alles bij el kaar kost dit arrangement 635 gulden per persoon. Kinderen van vier tot twaalf mogen mee voor iets meer dan de helft, 345 gulden per kind. Wie niet wil trappen kan in het Zuidhol landse ook een trekrocht maken per snorfiets, de kalme gemotoriseerde twee- wieler die zonder helm op bereden mag worden. Een zevendaagse tocht met overnachtingen in prima motels en ho tels (halfpension) kost op vijf gulden na vijfhonderd gulden per persoon. Overi gens kan deze tocht ook op gewone fiet sen worden gemaakt. De prijs ligt dan ook lager. LEO LEEUWIS In een rijtuigje door Kempenland Een antiek rijtuig, met vurige volbloed paarden er voor, zal in het nieuwe sei zoen door Kempenland rijden, bevracht met vakantiegangers. Dezelfde koetsen die vroeger de edellieden van kasteel naar kasteel reden, gaan een rol spelen in het toerisme. Geheel in stijl zullen de mannelijke passagiers een bolhoed dra gen en des avonds wacht het gezelschap een vorstelijk diner in een Michelin-res- taurant. Dit idee is afkomstig van de vindingrijke VVV's Eindhoven en Kempenland. die deze diligences zowel voor individuele ar rangementen als voor groepsreizen ter beschikking stellen, compleet met een koetsier in vol ornaat. De rijtuigen zijn honderdtwintig tot honderddertig jaar oud en worden in Noord-Brabant jaar lijks bewonderd tijdens de grote interna tionale rally's tussen Valkenswaard en Borkel en van Eersel naar Postel. Ze worden bespannen met twee of vier paar den. De plezierritten zullen gemaakt worden over onverharde paden en door de kleine dorpen van Kempenland. over een af stand van maximaal vijftig kilometer per dag. Een tweedaags arrangement kost in clusief lunch, diner en overnachting in een hotel 350 gulden per deelnemer, met een minimum aantal van vier personen. Dit uitstapje is mogelijk tussen I april en 1 november. Voor groepen van minimaal vijftien personen bestaat de mogelijkheid een hele of halve dag met de koets(en) op stap te gaan. Kosten inclusief Brabantse koffietafel respectievelijk honderdveertig en zestig gulaen per persoon. Wat de koets ook brengen moge. Kem penland blijft een van de populairste fietsgebieden in ons land, zo is ook vorig jaar weer gebleken. Er werden door de VVV's enorm veel fietsroutes verkocht. Deze routes kunnen nu in twee series ge leverd worden, zodat er in totaal keus is uit tien trajecten met de bijbehorende kaartjes. Inhakend op de grote belangstelling voor vakanties in eigen land hebben genoem de VVV's hun informatiemateriaal ver nieuwd. De aangepaste ..Kaart voor va kantie en vrije lijd", met de nieuwste ge- f evens, kost 5,95 gulden. In samen wer ing met de Streek- VVV Peelland is ook (le ..Gids voor vakantie en vrije tijd" weer op de markt gebracht, voor 3,25 gulden per exemplaar; dat is vijfcent per informatiepagina. Eindhoven tenslotte vraagt aandacht voor een nieuwe promo tiefolder in vier talen. Adres voor informatie en boekingen: VVV's Eindhoven en Kempenland, Sta tionsplein 17, Postbus 7. 5600 AC Eind hoven, tel. 040-449231. f et is ruim vierhonderd jaar gele- j en, dat de Nederlanden geschei- l en werden. Maar de grens tussen loord en Zuid ten spijt, horen ze og een beetje bij elkaar. Hoe omt het dan, dat na de eerste welkomstdrink" in Vlaanderen en I d£n begroeting in de eigen taal, rtlcJke vakantie toch een ontdek- jberflngsreis wordt? Maanderen dankt aan de raadselachtige terschillen in leefgewoonten met de bu- cn een stroom van vakantiegangers uit iet Noorden. Mensen, die er nooit ge- ;\erfoeg van krijgen te ervaren hoezeer de "vaijhellering hier geweerd wordt met een keulixe, die sjieker is dan thuis en een gro- »n |fre smakeloosheid soms ook, als het zo ndejitkomt. 3berfe blijven boeien, deze soms opzienba- ende contrasten. Maar afgezien daarvan leeft het buurland een rijke verscheiden- leid aan landschappen te zien, en wat keiiet te bieden heeft aan kunst en cultuur II dfc meer dan de meeste Nederlanders be- k|nHefTen. Wie daar een indruk van wil krij- R°ten, moet er vaak op pad gaan. I c"Herfst en winter zijn mooie seizoenen altym deze naspeuringen voort te zetten. I diDe brochure „Uit en thuis in het Vlaam- ?ahije land 1985-1986" is zojuist van de pers naaiekomen, met honderddertig suggesties gejoor korte vakanties en weekends. Het loort tussendoortjes dus, dat zo goed m4ast in het huidige ontspanningspatroon. PnJten kleine selectie. svlandjeskaas 1 ^Offertes als een „Wandelweekend in het |and van de mandjeskaas" (met degusta- ties oftewel proeverijen van streekeigen '£eiiaas- en biersoorten) zijn minder talrijk arrangementen met echt gastrono- ^mische banketten, zoals in de casino's van Knokke en Oostende. Soms omvat zehet pakket een liter verse karnemelk, z'Jnplattekaas en eieren, te koop bij de boer ba een tocht door het Zwin, bijvoor- N f,rjbeeld. Maar ook kelken met champagne ^Worden in het vooruitzicht gesteld. ejJ>e gids houdt rekening met de geva- Jrrieerde wensen van Nederlandse vakan tiegangers en hun financiële mogelijkhe- J"pen. In de categorie „Driesterrensteden" *}pmvat de accommodatie veel van de -^guurdere hotels in Brussel, Antwerpen, ^Gent en Brugge, maar in laatstgenoemde .^tad kan men ook goedkoper overnach ten in een appartement. Jeugdherbergen, bungalows en boerderijen komt men ook elders in deze brochure tegen, in de cate gorieën „Kleine steden", „In 't groen" en „Aan zee". Net als in de zomer kan men Vlaande ren gaan verkennen op de fiets, te paard of met de wandelschoenen aan. want met de neiging om in de vakantie bezig te zijn, wordt ook terdege rekening ge houden. In Oostduinkerke is de VVV op het spitsvondige idee gekomen een weekend „Gamaalkruien te voet" aan te bieden. Met oliejekker en laarzen aan en voorzien van een sleepnet, mag de gast dan mee gaan vissen onder leiding van een „bevoegd gamaalkruier", waarna de vangst wordt gekookt in een huisje van het Visserij museum. Zo'n grapje kost met tweemaal logies en ontbijt tussen de 2750 en 6050 Bfr (circa honderdvijftig tot driehonderdtwintig gulden) voor twee personen, afhankelijk van de standing van het hotel. Wie aan een smoking de voorkeur geeft boven een oliejas kan zich bijvoorbeeld in Knokke-Heist aanmelden voor het casi no-weekend, met een vorstelijk diner tussen de doeken van Margritte en on-* der fonkelende luchters: prijs voor een nacht logies, ontbijt, lunch en diner, be zoek aan het Zwin enzovoort 3125 Bfr (zo'n 165 gulden) per persoon. Logeren op een echt kasteel en daar als .een vorst ontvangen worden, behoort al evenzeer tot de mogelijkheden. Wil men met minder luxe hotels en ver fijnde spijzen genoegen nemen, dan val len de pnjzen erg mee. Dank zij de vele kunstschatten biedt Vlaanderen vol doende uitwijkmogelijkheden bij slecht weer. Waar men ook verblijft, er zijn al tijd wel kerken, kathedralen en musea waarin men uren kan doorbrengen. De grotere hotels hebben vaak een eigen zwembad en andere mogelijkheden voor „indoor-sport". Wie niet wil boeken voor een arrange ment kan zonder kosten zelf in heel Bel gië hotelkamers reserveren. De gids be vat ook daartoe een formulier en telefo nische reservering is mogelijk via het nummer 09 32 2 230 50 29. Ook in het land zelf kan men in diverse plaatsen via de VW kamers boeken voor de vol gende nacht in een andere plaats, zonder bijkomende kosten. De gids „Uit en thuis in het Vlaamse land" is verkrijgbaar bij het Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 5, 1017 PR Amsterdam, telefoon 020 - 251251. Ook bij slecht weer is Vlaanderen aantrekkelijk. Want er is altijd wel een museum, kerk of kathedraal in de buurt waarin men uren kan doorbrengen. „Drie dagen Zoutelande in je eentje" is een Zeeuwse uitnodiging aan mensen die alleen op vakantie gaan en voor twee overnachtingen (half pension) 123,50 gulden betalen. Er wordt verder niets ondernomen om deze gasten bezig te houden of nader tot elkaar te brengen. Het initiatief wordt aan henzelf overge laten in hotel De Distel te Zoutelande. De provincie Utrecht heeft een warm hart voor mensen die van lekker eten houden. Zeist en Amersfoort bieden di verse culinaire vakanties aan, waarbij De Nederlandse Rijwiel Toer Unie (NRTU) heeft ook voor 1986 alle georga niseerde fietstochten in ons land op een rijtje gezet. Dat zijn er maar liefst zo'n 6800. Het Fietsevenementenprogramma is ditmaal een boekwerk gewor den van meer dan honderdvijftig pagina's. Er kan dus niet veel aan de aan dacht van de samenstellers zijn ontsnapt. De lengte van de beschreven tochten varieert van vijftien tot zeshonderd kilo meter. Het boek, dat verkrijgbaar is bij de NRTU en op alle ANWB-kanto- ren, kost 15,50 gulden. Wie het per post wil ontvangen betaalt meer. Een bedrag van twintig gulden moet dan worden overgemaakt op giro 62.66.64 van de NRTU te Veenendaal, onder de vermelding van: Programma 1986. Dezelfde organisatie verstrekt gratis de Fietsmeerdaagsekrant met een over zicht van alle evenementen die meer dan een dag in beslag nemen. Deze krant ligt klaar in alle grotere VVV-kantoren en uiteraard bij de NRTU, waar hij aangevraagd kan worden op het adres: Postbus 326, 3900 AH Vee nendaal. Rechts: Er is voor 1986 een groot aanbod surfcursussen. Links: Wie houdt van het vlakke land en van lage luchten zou dit jaar eens een bezoek kunnen brengen aan de nieuwe provincie Flevoland. toprestaurants als De Hoefslag en dat van kasteel 't Kerckebosch (tafelen in de ambiance van Louis XV) zich niet onbe tuigd laten. De gasten mogen een kijkje nemen in de keukens, maar hotel De Witte in Amersfoort gaat nog verder door een kookles in het arrangement op te nemen. Zo'n weekend, met een over nachting, ontbijt, lunch, menu van ze ven gangen plus wijnen, kookles enzo voort komt op tweehonderd vijftig gul den per persoon. Ook in het befaamde mosseldorp Philip pine (Zeeuws-Vlaanderen) kan men boe ken voor een gastronomisch weekeinde, met verblijf in hotel Au Port en diners (mosselen en vis) in restaurant De Fijn proever. Er wordt een videofilm ver toond over de mosselcultuur. De prijs voor twee overnachtingen, ontbijt en twee diners 185 gulden per persoon. Heilzaam bronwater, sauna en massage staan centraal in het Groningse aanbod om te komen kuren in Nieuweschans. Geheel nieuw voor ons land, zo'n kuur oord met geneeskrachtig water van 36 graden. De deelnemers logeren op het landgoed Ekenstein in Appingedam en worden daar als vorsten bediend door lakeien in restaurant La Belle Epoque. Inclusief diverse excursies kost dit expe riment met twee overnachtingen, ont bijt, lunch, een luisterrijk diner en alle kuurtoestanden nog geen tweehonder- vijftig gulden per persoon. Voor dat geld vindt men dan ook nog een ouderwetse broekenpers op de kamer en tv met vi deo.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27