ïcicUc (Bowuvnt Politie paraat uit vrees voor aanslagen ederland wil wapenembargo egen Libië Vakantie W oonlastenverzekering huiseigenaren op komst BON HOND IN DEFOUT Onderzoek naar geklop uitgraf 19 NA WAARSCHUWING MINISTERS ientallen oden na verstroming 3 Sri Lanka Staatsbezoek India lRI I Zaterdag 11 januari 1986, 77e jaargang no. 23396 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLÜXND Uilg.ivM W^Wpers. behornritIh Inf Snlholf Pers. Apolhekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244 Voor ribonnementeri: lel 071 313677 Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Piret leur hooldrwdrK-teiir: 11 H.illewtis. Chef redd«leur: Wim Bui|teweg. Abonnementen: (mcl 5% BTW) per maand I. 22,49 (nut.betaling),kwartaal I 67,43. laar f. 256,85. Kldchten bezorging; mdrinddg t/m vrijdfig van 18.00 tot 19.00 uur, zalerdaa van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0.44permm. Losse nummers I. 1,10. HET WEER Wisselend bewolkt en plaatse lijk een bui. Middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Wind uit zuidwest tot west. matig tot vrij krachtig, aan de kust hard tot stormachtig. Zondag zon op: 08.44, onder: 16.52; hoog water Schev.: 04.19 en 16.24, laag water: 12.06 en 00.31. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ^lveren Sleutels Hbor Han Kulker JDEN ,Han Kulker is gister- Ind uitgeroepen tot Leids sport- m van het jaar. De Leidschendam- ^tleet, lid van De Bataven, lever- fcfgelopen jaar goede prestaties op nummers 800 meter, 1500 meter jrtie Engelse mijl. Kulker was ove- ■tns niet zelf naar receptie van de 9Use Sport Federatie in de UVS- 9ttine gekomen om de „Zilveren 9jitels" en het bijbehorend geldbe- 9b in ontvangst te nemen. Hij ver- 9ft op de Canarische eilanden voor i trainingsstage. Confetti- regen Corazon Aquino en running mate Salva dor Laurel staan on der een ware regen van confetti wanneer zij met hun auto door de straten van Naga rijden, ten zuidoosten van de Filipijnse hoofdstad Manila. Het tweetal „Cory-Doy" zoals zij door de be volking liefkozend wordt aangeduid, voert campagne voor de presidentsverkie zingen die op 7 febru ari worden gehouden. ZWOLLE Bewoners van de Beethovenlaan in Zwolle klaagden deze week over een oorverdovend televisie geluid bij de buren ter wijl die niet thuis wa ren. Onderzoek van de politie wees uit dat de hond van de familie met het apparaatje voor de afstandsbediening had gespeeld en het ge luid op volle sterkte ge zet. Het dier had geen kans gezien het volume terug te draaien. WUERZBURG Door het stoffelijk overschot op te graven van een in novem ber 1985 overleden vrouw wil de officier van justitie in Würzburg in Beieren een raadsel ontsluieren. Twee doodgravers en ook belangstellenden hoorden direct na de bijzetting van de 93-jarige vrouw „gelui den als van geklop tegen een kistdeksel". De doodgravers gingen echter verder met het dichtgooien van het graf. De begrafe nisondernemer denkt dat het geluid dat men toen gehoord heeft, werd veroor zaakt doordat het zand de hengels van de kist op en neer deed klappen. Maar justi tie liet gisteren weten dat mogelijk sectie op het lijk wordt verricht. Iedere 19!nbtenaar ilbeft geen 191 Islerk meer zoeken >1 HAAG ibtenaren die op ■4-jarige leeftijd ouder ontslag rdt verleend, iven geen ander fk te zoeken, irmee wordt je 57,5-regeling, in het bedrijfs- fcn al enige tijd I kracht is, ook I toepassing op overheidsperso- tl. Dat staat in brief van mi- Jer Rietkerk aan J ambtenarencen- over de ge- n van opera ter afslanking het overheids- laraat. Rietkerk Jnaalt dat een be trijk uitgangs- [it bij deze opera- is dat gedwon- i ontslagen zo- 1 mogelijk wor- voorkomen. DEN HAAG De politie korpsen in het hele land zijn in verhoogde staat van paraatheid na een waarschuwing dat terro risten ook in Nederland aanslagen hebben gepland op joodse of Israëlische doelen. De ministers van binnenlandse zaken en van justitie hebben de commissarissen der konin gin en de procureurs-ge neraal per telex gewaar schuwd, aldus mr. Toos Faber, woordvoerder van het ministerie van justitie. De waarschuwingen be treffen vooral Den Haag en de andere grote steden en de luchthaven Schip hol. De waarschuwing is gebaseerd op berichten uit serieus te ne men bron dat een groep anti- Israëlische extremisten die in Europa in de gaten werd ge houden, is verdwenen. Niet al leen in Nederland zijn de vei ligheidsmaatregelen ver scherpt: ook in Oslo en Stock holm patrouilleren zwaarbe wapende politieagenten. Deze week verschenen voor het eerst met machinegeweren be wapende Britse agenten op de luchthaven Heathrow. Vlak voor Kerstmis vorig jaar is ook een dergelijke waar schuwing gegeven aan Euro pese politie-instanties. De dag na Kerstmis werden twee aan slagen gepleegd bij de balies van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al op de vliegvelden van Rome en We nen. Daarbij vielen in totaal negentien doden, onder wie vier van de zeven terroristen. De aard van de maatregelen wordt overgelaten aan de lo kale justitiële en bestuurlijke autoriteiten en dit wordt niet centraal bijgehouden, aldus de woordvoerder van Justitie. Een woordvoerder van de Haagse politie bevestigde dat naar aanleiding van de telex extra maatregelen genomen zijn die gistermiddag in wer king zijn getreden. Hij wilde niet zeggen wat die extra maatregelen inhouden. In Rotterdam zijn alle nodige maatregelen genomen ter be scherming van gebouwen waar joodse of Israëlische bij eenkomsten worden gehou den. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie zei dat het niet nodig was extra perso neel van buiten het Amster damse korps aan te trekken. "De rijkspolitie dienst lucht vaart op Schiphol zei „in het belang van de veiligheid van passagiers en bemanningen" niets te kunnen zeggen over eventuele maatregelen. „Bo vendien willen we eventuele daders niet wijzer maken dan ze al zijn". Op Schiphol is deze week extra politiepersoneel gearriveerd. Ook heeft men de beschikking gekregen over nieuwe voertuigen. ILOMBO President Juni- Jayewardene van Sri Lan- heeft gisteren het ministe- van defensie en de politie (eschakeld bij de hulpverle- ig aan de slachtoffers van overstromingen in het mid- h en het oosten van het ind. Deze overstromingen i door enkele dagen van he- |e regenval ontstaan zijn, bben tot nu toe aan 51 men- I het leven gekost en 84.000 -tnsen van hun land ver- td. Het ministerie van soci- zaken heeft verklaard dat I overstromingen en land- Ischuivingen de ergste na- Urrampen zijn die het eiland 1de recente geschiedenis ge- Iffen hebben. De hulpverle- 1 loopt moeilijk omdat de gen in de getroffen gebie- onbegaanbaar zijn gewor- A i. ZONDAG 12 JANUARI S VERONICA DRIVE-IN SHOW in Het Blesee Paard, Stompwijk (Aanvang 21.00 u. Entree 5,- Maar dan ook ijskoud De beste pre ventie tegen verkoudheid is volgens de be roemde Duitse globetrotter Nehberg een ijskoud bad. Twee keer per week. In de strijd tegen verkoudheid hakt de man elke keer weer een gat in het ijs om zich vervolgens in het water met een tempera tuur van slechts drie graden te la ten zakken. Of zo'n bad ook goed voor het hart is, vertelt Nehberg er niet bij. EN HAAG Nederland -herweegt geen economi- he sancties tegen Libië, el hoopt de Nederlandse gering via een wape- 'mbargo bij te kunnen agen aan de bestrijding in het terrorisme. Pre= ier Lubbers maakte dit steren bekend na afloop an het wekelijkse kabi- etsberaad. olgens de minister-president in er voldoende redenen om voorzichtig te zijn bij het leve ren van bepaalde goederen aan Libië. De Europese minis ters van buitenlandse zaken komen in de week van 20 ja nuari bijeen om zich te buigen over de problematiek van hel internationale terrorisme, dat volgens Lubbers breder is dan het „probleem Libië". Een Belgisch-Luxemburgse handelsmissie met vertegen woordigers van veertien be drijven vertrekt eind deze maand naar Libië om de han delsmogelijkheden met dat land te bezien. Volgens de or ganisatoren komt de missie, commercieel gezien, op een goed moment. Italië heeft deze week al een beperkt wapenembargo inge steld. De premier benadrukte dat de VS overigens hetzelfde nastreven als de Europese lan den, namelijk het terugdrin gen van het internationale ter rorisme. „Er bestaat alleen verschil van mening over de middelen om dat te bereiken", aldus Lubbers. Pag. 5: Reagan dringt niet verder aan op sancties Libië DEN HAAG Als de rege ring ermee akkoord gaat komt er mogelijk nog dit jaar een verzekering waarmee huisei genaren zich voor een aantal jaren kunnen indekken tegen woonlasten die te hoog zijn voor hun inkomen. Introduc tie van een dergelijke verzeke ring wordt bepleit in een rap port dat staatssecretaris Brokx gisteren aan de Tweede kamer heeft aangeboden. Verantwoordelijk voor dit rap port zijn de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Raad voor Onroerende Zaken, de Vereniging Eigen Huis, de bemiddelende organen voor gemeentegarantie en het mi nisterie van volkshuisvesting zelf. In het werkstuk staat ook dat er een landelijk fonds voor gemeentegarantie moet ko men. Dat had Brokx in 1984 al aangekondigd. Oprichting van een fonds en instelling van een woonlasten- verzekering zijn ingegeven door de grote stroppen die het rijk en de gemeenten in hel recente verleden hebben gele den, doordat veel huiseigena ren hun hypotheek met ge meentegarantie niet meer konden betalen. Bij verkoop door de bank van een woning met gemeentega rantie moeten rijk en gemeen te elk de helft betalen van de schuld die meestal overblijft. Juridisch blijft de huiseigenaar weliswaar aansprakelijk voor die schuld, maar in de praktijk valt er voor de overheid in de meeste gevallen niets meer te halen. Voor instelling van een woon lastenverzekering is het nodig dat het rijk eerst vaststelt welk deel van het inkomen een huiseigenaar aan zijn huis kwijt mag zijn. Bij een plotse linge daling van het inkomen of een stijging van de hypo- theeklasten, vult de verzeke ring gedurende een aantal ja ren het verschil aan tussen de werkelijke kosten en het normbedrag dat bij het inko men past, zo is het plan. Bij het fonds voor gemeente garantie is het de bedoeling dat alle gemeenten een bijdra ge storten waaruit eventuele stroppen kunnen worden gefi- nencierd. Of het rijk ook daar in mee zal doen, en in welke mate, is nog niet bekend. Te vens zullen de voorwaarden voor gemeentegarantie voor het gehele land gelijk worden. CDA en VVD hebben vorig jaar in een motie uitgesproken dat het intergemeentelijk risi cofonds op 1 april in werking moet treden. Koningin Beatrix en prins Claus (hier op de foto met pre mier Rajiv Gandhi en zijn echtgenote die vorig jaar Neder land bezochten) zullen volgende week een staatsbezoek brengen aan India. Een land dat vooral bekend staat om zijn grote armoede. Maar daarnaast kent India toch ook veel welvaart en bovendien is het op tal van gebieden zeer ontwikkeld. Om twee uitersten te noemen: India heeft een atoombom en een filmindustrie die groter is dan die van Hollywood. Het is ook een land dat het Nederlandse bedrijfsleven vele mogelijkheden biedt. Een reportage over dit land vol contrasten op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE Ger Koning uit Alphen aan den Rijn kwam ter ore dat de joden in Polen geen enkel profijt hebben van de voedsel- en kle- dinghulp uit West-Euro pa. In feite worden deze (bejaarde) mensen aan hun lot overgelaten. Vandaar dat hij speciaal voor hen een hulpactie op touw heeft gezet. „Menslief ik houd van jou" is waarschijnlijk het bekend ste boekje van de Belgische pater Phil Bosmans. Geen wonder, want er zijn ongeveer anderhalf miljoen exem plaren van verkocht. De Nederlandse Donald Duck wordt voor een groot deel door Nederlandse tekenaars en schrijvers gemaakt. En die doen het inmiddels beter dan hun Amerikaanse col lega's. RSV, SlavenburgWat moet er veranderen in de ethiek van bedrijven? Een Nederlandse expeditie gaat op zoek naar de ark van Noach. Maar bij het voornemen zijn de nodige vraagte kens te plaatsen. Tenslotte in Finale twee pagina's vol informatie over de zomervakantie. Benzineprijs maandag omlaag ROTTERDAM De prijzen van super- en normale benzi ne, alsmede die van diesel en huisbrandolie, gaan maandag omlaag als gevolg van dalin gen van de noteringen op de internationale markt. Super- en normale benzine worden 2 cent goedkoper, diesel en huis brandolie 2,4 cent per liter. De meest voorkomende advie sprijzen worden respectieve lijk 1,68 gulden per liter voor super (zelftank), ƒ1,63 voor normale benzine, ƒ1,11 voor diesel en 88.1 cent voor huis brandolie. Voor benzine is dit de negende achtereenvolgende prijsdaling sinds begin novem ber 1985. Oostenrijk weert vrachtverkeer DEN HAAG Oostenrijk is niet langer van plan om het zware vrachtverkeer uit landen van de Europese Gemeenschap op de wegen toe te laten in de mate zoals dat nu gebeurt. Zowel bevol king als milieu heeft hieronder te lijden en de regering in We nen vindt dan ook dat het Europese vrachtverkeer aan de Oos tenrijkse grens op de trein moet worden gezet. Vooral Neder landse en Duitse transportbedrijven gebruiken Oostenrijk op routes naar Italië, Joegoslavië en landen in het Oostblok. Het vrachtverkeer dat via Oostenrijk rijdt is de laatste tijd nog druk ker geworden doordat combinaties zwaarder dan 28 ton Zwitser land niet in mogen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 yur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Dicht bij huis en toch ver weg in Vlaanderen". Dat is de kop van een aantal artikelen vandaag in de weekendbijlage Finale. Op twee pagina's worden de lezers even uit de dagelijkse beslommeringen weggelokt naar een tijd, die voor de meesten wel een half jaar in het verschiet ligt: de vakantie. Niet alleen België, maar ook Duitsland laat zien wat het op vakantiegebied te bieden heeft. Maar ook over vakanties in eigen land vindt men het een en ander in Finale. Kleurrijk en interessant voor iedere lezer van de Leidse Courant. i De Leidse Cour aal wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «5* Ccidóc (Sou/tont i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1